voor Vaderland en Vorstenhuis, door zin voor ■ware vrijheid en door gehechtheid aan vrede, rust en orde," hebben, in een adres aan de Tweede Kamer, ernstige bedenkingen geop- Krd tegen de aanhangige wetsvoorstellen treffende het Kiesrecht. Zij zien in de voorgestelde uitbreiding niets anders dan algemeen kiesrecht en ineenen dat daardoor de macht van wetgeving en regeering aan hen die haar thans bezitten, geheel zal worden ontnomen en gegeven aan de zooveel talrijker en minder ontwikkelde klassen, waarvan huns inziens het gevolg zal zijn, dat een vloed van rampen en van ze delijke en stoffelijke ellende zich over het Nederlandsche volk zal uitstorten, omdat ver reweg de meeste van de nieuwe kiezers on geschikt zijn voor hun taak Adressanten ver zoeken, dat de Kamer de voorgestelde kies- •c rechtregeling en elke andere, die het alge meen kiesrecht nabij komt, zal verwerpen. Voor lid der Tweede Kamer in het kies district Leeuwarden moet hei-stemming plaats hebben tusschen de heeren C. V. Gerritsen (Rad.) met 896 stemmen en J. Troelstra (Lib.) met 869. Van Vliet (antirev.) kreeg 339 en Van der Zwaag (soeiaal-dem.) 231 stemmen. Aan II. M. de Koningin is, als ambachts vrouw van Baarn en Soest, ter keuze aan geboden het volgende drietal bij de Herv. gemeente te Soest: J. R. Callenbach, cand. te Nijkerk; ds. J. P. Romijn, te Leeuwarden, en dr. E. Rijperda, te Hindeloopen. Dit is in de plaats van den heer J. J. Bos, die na 45jarige ambtsvervulling emeritaat erlangde. Overste G. Luijmes, commandant van het Instr.-bataljon te Kampen, heeft tegen 1 Maart ontslag uit den dienst aangevraagd. Een commissie van officieren zal worden benoemd en te Breda zitting houden, onder praesidium van den kolonel-gouverneur der K. M. A., tot het instellen van een onderzoek in zake een inrichting tot hooger vorming van den officier, op andere wijze dan aan de Hoogera krijgsschool. De derde divisie marechaussée in het Noor den des lands gestationneerd, wordt uitge breid met 1 'officier, 3 wachtmeesters, 7 bri gadiers, 41 marecliausees, 1 smid, 2 officiers- en 52 troepenpaarden. De kosten daarvan bedragen ongeveer f47000. Voor den hoofdcui-sus te Kampen worden 50 plaatsen opengesteld als voor: infanterie h. f. 1. 15, id, in O. I. 20Militaire admini stratie h. t. 1. 6, id. in O. I. 9. De algemeene jaarvergadering van de Ver eeniging van Christelijk onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland, zal dit jaar te Rotterdam gehouden worden. Als maatregel van bezuiniging is door den directeur-generaal der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatspoorwegen bepaald, dat voortaan geen regenjassen meer ten laste der Maatschappij mogen worden verstrekt aan het personeel, dat daarvan tot dusver is voor zien geworden, als opzichters van den weg. onderstation-chefs, enz. De regenmantel en de hoed der wegwach- teressen zullen vervangen worden door een koperen borstplaat met nummer. Als de zuinigheid maar niet verkeerd werkt. De postboden ten plattelande zijn thans voorzien van een pakketweger, zoodat zij van de aangeboden pakketten dadelijk het juiste port kunnen vorderen en gevrijwaard zijn om pakketten, die het maximum gewicht overschrijden, eerst naar het kantoor en van daar als «geweigerd" naar den afzender terug te moeten brengen. In een brandstoffen-, tevens doofpotbe waarplaats van het Departement van Buiten- landsche Zaken is, in aen nacht van Zaterdag op Zondag, brand ontstaan. De verstikkende rook verspreidde zich door het aangrenzend gebouw der Tweede Kamer. De adjunct-com mies van den huislioudelijken dienst daar door gewekt, onderzocht eerst het Kamer- Sebouw en telefoneerde toen de brandweer, ie ten slotte de oorzaak ontdekte en met de grootste behoedzaamheid het uitslaan dei- vlammen wist te voorkomen. Om half vier uur was alle gevaar geweken. Uit het Kerkdijk Handboek voor 1893, blijkt dat liet volgend getal vacaturen bestond in de verschillende kerken: Predikanten. Vacaturen. .i Ned. Herv. kerk 1604 377 of23.5 pCt. Waalse,he gemeenten 24 4 16.7 1 Ev. Luth. kerk 61 8 13.1 Herst. Ev. Luth. kerk 11 2 18.2 Ddó psgez. gemeenten. 122 28 22.9 i - Rem. Broederschap. .24 2 8.3 O. I. kerken38 6 i 15.8 d Ned. Geref. kerken. 700 234 33.4 Aangaande den staat der vacaturen in de Ned. nerv. kerk op 1 Jan. 1893 meldt men nader: Op 1 Juli 1892 bedroeg het getal der vacaturen 356thans is dit getal met 7 ver meerderd en bedraagt alzoo 363. In Gelderland zijn sedert het laatste half jaar 8 plaatsen vervuld, terwijl er 10 vacant werden of spoedig zullen worden. In Zuid-Holland bedragen deze getallen 20 en 23in Noord-Holland 9 en 12in Zee land 5 en 4; in Friesland 14 en 12; in Utrecht 4 en 4; in Overijsel 4 en 4; in Groningen 16 en 11; in Noord-Brabant 4 en 8; in Lim burg 1 en 2 en in Drente 5 en 7. In ons geheele vaderland zijn dus sedert 1 Juli 1892 90 plaatsen vervuld en 97 vacant geworden, of zullen dat binnenkort worden. Den 22en Januari j.l. is te Arnhem opge richt de Nederlandsche Bond van Handels reizigers, gevestigd te Amsterdam. Het doel van dezen bond is het behartigen van de belangen van den Handelsreiziger.^ Vijf vereenigingen traden reeds toe, terwijl iedere vereeniging van Handelsreizigers, reeds bestaande of nog op te richten, met minstens 8 leden nog kan toetreden; de contributie is zeer laag. Lid van dezen Bond, kunnen nog worden, Handelsreizigers die geen Lid zijn van een aangesloten vereeniging, tegen een contri butie van f2.per jaar. Secretaris is ae Heer J. E. BODDE, te Groningen. Het is thans zeker, dat de heer Mannstaat weder zal optreden als dirigent van het Pbil- harmonisch orkest te Scheveningen. Het con tract is geteekend. De heer Andersen wordt, als tweede dirigent, vervangen door den heer Bernard Breuer. STADSNIEUWS. De Burgemeester heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard van de vereeniging «Lief dadigheid." Aanstaanden Zondag den 29 Januari zal in de Remonstrantsche kerk alhier, geen godsdienstoefening gehouden worden. Ds. A. K. E. Horst te Lochem heeft be dankt voor het door de Remonstrantsche Gemeente alhier op hem uitgebracht beroep. Morgen vertrekt van hier naar het Noorden, ter vervanging van de daar tijdelijk gesta- tionneerde huzaren, een detachement van het 5e regiment infanterie, sterk 40 onder officieren en minderen, onder bevel vanKa- Sitein J. F. P. Bekkers en medegeleide van en le luitenant A. L. de Blauw en den 2e luitenant P. W van Weeren. Mejuffrouw Vernois, directrice van de in richting »Beth-san," hier ter stede lang geen onbekende, zal zich met 1 Februari nier vestigen, om deel te nemen aan den arbeid der Inwendige Zending, uitgaande van «Volks heil." Mej. Vernois zal zich in het bijzonder belasten met de leiding van het Doorgangs huis van voornoemde stichting en zich tevens wijden aan ziekenverpleging. Leden van de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van oud-onderofficieren, hebben gisterochtend naar de R. K. begraafplaats geleid het stoffelijk hulsel van ae echtge- noote van den gepensionneerden adjudant- onderofficier J. Riegen. Dit is de eerste maal dat de Afdeeling hier ter stede bij een ter aarde bestelling ver tegenwoordigd was. Aan het graf werd, op uitdrukkelijk ver langen van de overledene, niet gesproken. De leden der Amei-sfoortsche Vrijwillige Brandweer zijn in Algemeene Vergadering opgeroepen tegen Vrijdag 3 Februari, des avonds te 8 uren in het café «Den Arend." Aan de orde zijn het Jaarverslag, de Reke ning en Verantwoording van den Penning meester en het verkiezen van twee bestuurs leden, wegens periodiek aftreden. Bij voldoende deelneming hoopt de heer Willem van Leer op Donderdag Februari in Amicitia alhier op te treden. Hij zal dan voordragen: Walter, van Fiore della NeveDe dood van een jaar, In me morial» patris en Genoten vreugd van Alb. Verwey, benevens fragmenten uit Een Studie en uit Ellen, een lied van Smart, van dr. Fred, van Eeden. Wij schromen geenszins om «den bekwamen en smaakvollen Nieuwe Gids-apostel" (gelijk een zeer bevoegd criticus hem noemde) warm bij onze meer ontwikkelde stadgenooten aan te bevelen. De voordrachten, die de heer G. Dahne eerlang in Amicitia alhier wenscht te houden, betreffen voornamelijk de leer van het licht en die der electrieiteit. De prachtigste ver schijnselen op dit gebied, vooral die, welke eerst in den laatsten tijd bekend geworden zijn, heeft hij ter bespreking gekozen en op duidelijk zichtbare wijze wordt het verband tusschen deze beide hoofdstukken der natuur- kUS SdSo band zond ons de beoor- doeiineèn "m ruim een dertigtal bekende professoren uit lioitscbland Onstonrjjk en Zwitserland en ook een van ft. H. «nrte Stadf directeur der H. B. b. te Ainnein. AHen roemen ten zeerstede buitengewone zekerheid waarmede .Ie proeven uitgevoerd worden en de heldere, duidelijke wijze, waa op de heer Dalme die proeven toelicht, zoodat ieder, ook zonder voorafgaande studie, hem volgen kan. De schitterende experimenten, waarvan sommige door hun kleurenrijkdom tot do schoonste der natuurkunde behooren, maken, dat de voordrachten, ook door dames zeker met genoegen zullen bijgewoond worden. Men zie overigens de in dit nummer voor komende advertentie. Naar aanleiding van het niet aannemen hunner benoeming, door de ter jongste Bui tengewone algemeene vergadering van de \mersfoorlsche ijsclub Voorwaarts gekozen bestuursleden, heeft liet voormalige bestuur dier vereeniging aan haar leden een circu laire gezonden van den volgenden inhoud: «Doordien het in de vergadering van 2<> October j.l. herbenoemde bestuur collectief ontslag heeft genomen, en de heeren wien in de algemeene vergadering van 13 Januari j.l. door U het bestuursmandaat werd toe vertrouwd, allen li ebben te kennen gegeven de benoeming niet te kunnen aannemen, is de vereeniging thans zonder bestuur; een omstandigheid, die allerminst gewenscht mag heeten, omdat vele en velerlei belangen der vereeniging daardoor kunnen worden be dreigd. Er dient toch voor het berijdbaar houden der banen, voor de exploitatie van de restauratie, enz. te worden zorg gedragen, en deswege dienen uitgaven gedaan. Een en ander kan thans, strikt genomen, niet geschieden, evenmin als te zijner tijd werken verder kunnen worden uitgevoerd, met wier aanleg is aangevangen, teneinde bij vernieu wing een baan te verkrijgen. Niemand toch bezit daartoe eenig mandaat. «Daarom hebben wij gemeend U in de gelegenheid te moeten stellen, nogmaals tot 3e verkiezing van een bestuur op de ver gadering van aanstaanden Donderdag over te gaan, of, zoo daartegen bij U bezwaren mochten bestaan om daartoe in die verga dering te besluiten, deze alsdan aan ons kenbaar te maken, in welk geval wij, ter bevordering van de belangen der vereeni ging bereid zullen worden bevonden het mandaat als bestuursleden weder te aanvaar den, uiterlijk tot den-1 November 1893." Naar aanleiding van het ongewenscht sta dium waarin Voorwaarts verkeert, wendde het bestuur zich tot de leden, met verzoek een Algemeene Vergadering bij te willen wonen op Donderdag 26 Januari te 8 uren in het café «De Valk." Hopen we, dat alle leden heden avond aan dien oproep gehoor zullen geven. Nu het gebleken is, dat juist df banen van Voorwaarts het laatst berijabaai waren, en het bewezen werd, «dat zelfs zij, die ze eerst afkeurden, moesten toegeven, dat ze werkelijk zoo slecht niet waren, nu is het plicht de vereeniging in stand te houden, opdat bij het aanbreken van een nieuwen winter, de gelegenheid zij verzekerd op eigen terrein het nart te kunnen ophalen aan het schaatsenrijden." Gisterenochtend is de locomotief van den eersten trein van den Centraalspoorweg van Utrecht naar Zwolle tusschen hier en Nijkerk gederailleerd. Persoonlijke ongelukken 'kwa men niet voor, maar de weg was een tijd lang versperd, zoodat de passagiers moesten over stappen. Gemengd Nieuws. «Aan het poskantoor op Atjeh zijn prijs lijsten ontvangen met geïllustreerde catalo gussen van achterlaadgeweeren uit de fabriek van Beaumont en geadresseerd aan verschil lende Atjehsche hoofden en hoeloebalangs buiten de linie." Bij dit bericht uit de Atjehsche Courant is commentaar waarlijk overbodig, 't Is waar, onze Tromp bood aan de Spaansche vloot van zijn eigen kruit aan, maar men behoeft dit ridderlijke voorbeeld niet tot achterland- geweren uit te strekken. De herkiezing van Paul Kruger als Presi dent Van de Transvaal, met een geringe meerderheid, wordt zeker geacht. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat een Muzelman candidaat voor de Kamer is, de eei-ste niet-Europeaan, die sedert de invoering der constitutie wordt aanbevolen. De arrondissements rechtbank te Rotter dam deed in de vorige week uitspraak in den volgende onlangs door haar behandelde zaak. Sedert drie jaren wordt de in Engeland gefabriceerde «Sunlightzeep" m groote hoe veelheden via Rotterdam hier te lande inge voerd, en door den aldaar gevestigden ver tegenwoordiger dor fabrikanten (Lever Bro thers te Port Sunlight, bij Liverpool) als ongeparfumeerde zeep gedeclareerd. Vroeger werd ook wel geparfumeerde zeep door die fabrikanten ingevoerd, welke dan ook als geparfumeerd werd gedeclareerd maar sedert het najaar van 1«M werd uitsluitend de eerstbedoelde soort hier te lande ingevoerd. Eerst in den aanvang van 1892 werd door de ambtenaren der belastingen bezwaar ge maakt tegen de aangifte dier zeep als onge parfumeerde. Ingevolge opdracht van het Ministerie van Financiën werd de zeep door den deskundigen adviseur van dat departe ment prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam, scheikundig onderzocht, die daarbij tot het resultaat kwatn, dat de zeep wel geparfu meerd is. De fabrikanten hunnerzijds, dit betwistende, droegen het ondersoek der zeep on aan prof. dr. H. Wefers Bettink te Utrecht, die verklaarde dat de zeep ongeparfumeerd is. Onder die omstandigheden kwam het aan beide partijen gewenscht voor, een beslissing van den rechter uit te lokken. Vandaar dat door de administratie een vervolging werd ingesteld tegen W. G. A. Kragt, vertegenwoordiger der firma te Rot terdam, wegens overtreding der algemeene wet van 26 Augustus 1822, door goederen onder een verkeerde benaming, aan te geven. Een nieuw onderzoek van de aangehaalde zeep werd opgedragen aan de beide reeds genoemde hoogleeraren Gunning en Wefers Bettink, in vereeniging met dr. Bremer te Rotterdam. Deze heeren brachten daarover een rapport uit, waarin zij, na de zeep vol gens twee methoden le hebben onderzocht, eenparig tct het besluit kwamen, dat uit de zeep wel een geurige stof al te scheiden is, doch dat zij niet voldoet aan de eischen welke men gewoonlijk aan geparfumeerde Z% deze gronden sprak de rechtbank, zooals reeds boven is vermeld, de gedaagde vrij en veroordeelde de Administratie van 's rijks belastingen in de kosten van het geding. Ondanks de koude der laatste dagen, heeft een kip te Arnhem Maandag zes eieren uit- In een perceel aan de Sarphatistraat te Amsterdam is een aardig dienstmeisje, dat «eerlijke verkeering" heeft met, een schoor steenveger. Nu, dat gebeurt meer, zal men zeggen; maar wat niet zooveel gebeurt, is de omstandigheid, dat eerstens mevrouw vol strek dat «gevrij" in de gang of keuken niet wil hebben, en tweedens, dat gistermiddag de «echte Italiaansche" heel leuk een deuntje stond te minnekozen, toen «het volk" plot seling thuis kwam, Zwartjan, werd in allerijl naar een katoor lokaal geduwd eu in een kast gestopt, waaruit hij, na een half uur, door zijn liefje werd ontslagen. 's Avonds echter had ze een kwaad oogen- blik te doorslaan. Ze werd op het kantoortje geroepen. Meneer toonde haar in de kast, een aantal zwartge- worden nota's, vignetten,schrijfpapier en een verzameling roet. Ze hield zich echtertaai, toen meneer haar zei: «Dien, je moet straks eens even bij den metselaar aanloopen, er loopt bepaald een schoorsteen langs die kast, want kijk eens, al mijn mooie papier is bedorven, dat moet je maar wegreuderon, het is een en al roet; daar kon wel eens brand van komen." Alles was goed gegaan, maar toen de met selaar een onderzoek had ingesteld en op voeten en vamen geen schoolsteen kon ont dekken, was er een op den «zwartroet" af gunstige huisknecht, die de zaak ging ver raden. Wie nu Dientje met Februari in dienst wil nemen, kan haar krijgen. Zij heeft be loofd nooit weer een «roetmop" in hnis te laten. Een bekende rumoermaker te Zeist, die door aanhr jende dronkenschap, gepaard met mishandeling van enkele ingezetenen, het der politie zeer lastig maakt, en van tijd tot tijd naar het arrestanten-lokaal moet worden overgebracht, heeft zich per request tot de Koningin-regentes gewend, met ver zoek, wel te willen bewerken, dat de politie hem voortaan minder op de handen zal zien. en hem meer vrijheid van handelen zal laten. De bewoners van een perceel aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam, van een feestje terugkeerend, werden, hoe ze ook schelden en leven maakten, niet binnenge laten door hun huisgenooten, die blijkbaar in liet achterhuis in diepen slaap waren ge dompeld. Ken bewoner van oen onderhuis die op het lawaai wakker werd, zou door een achterraampje klimmen en van binnen de knip wegschuiven. Het duurde echter ge- ruimen tijd voor men iets hoorde, en toen was liet no</ de vrouw van |den gedienstigen buurman, die kwam vertellen, dat haar man in liet raampje beklemd zat en niet heen of terug kon. Men verbrijzelde toen een ruit boven, en daarna kon, door emmers water over den m thout beknelde te gooien, buur man uit zijn benauwde positie worden be vrijd en kon ieder zich, hoewel de man

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2