1891/92, alsmede hen die sedert Mei 1892 dezelfde kamers alhier bewonen, vermeenen wij er aan te mogen herinneren, dat zij het het verlangen om op de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wellicht ook op die voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad van Amersfoort geplaatst te worden, vóór 15 Februari aan staande ter Secretarie behooren kenbaar te maken. De bevolking van Amersfoort bedroeg op 31 December 1891 lo049 M. V. 7820 8229 Vermeerdering in 1892 door M. V. Geboorte 286 212 Vestiging 1013 770 1299 982 1290 912 9119 9211 Vermindering in 1892 door Overlijden 219 203 Vertrek 838 622 1057 825 1057 825 8062 8386 Vermeerderd met 242 157 Alzoo vermeerderd met 399 Bevolking op 1 Januari 1893 16448 Staat der bevolking naar de Godsdienstige gezindte. Nederduitsch Hervormden 7822 Fransch of Waalsch Hervormden 66 Engelschen of Presbyterianen 3 Anglicaansche of Episcopalen 2 Evangelisch Lutherschen 389 Hersteld id 37 Doopsgezinden 109 Remonstranten 104 Vrije Gereformeerden 55 Christelijk Afgescheidenen (thansGerefor meerde kerk A) 299 Roomsch Katholieken 6567 Oud-Roomschen, of die van de oud-Bis schoppelijke Klerezie 283 Nederduitsche Israëlieten 468 Portugeesche id Tot geen der genoemde Kerkgenootschap- Sen behoorende (thans Gereformeerde erk B) 244 Totaal der bevolking op 1 Januari 1893 16 448 In den loop van 1892 werden in het Roomsch- katholiek Liefdebuis 23 mannen en 26 vrou wen opgenomen9 mannen en 6 vrouwen (onder welke 5 eerw. Zustere, die elders in een gesticht werden geplaatst) verlieten het gesticht, terwijl 12 mannen en 13 vrouwen overledenin het R. K. Meisjes-weeshuis zijn geen weezen opgenomenéen is er vertrok ken en in een betrekking geplaatst, terwijl in het R. K. Jongens-weeshuis éen weesjon gen werd opgenomen en twee weezen het ge sticht verlieten, doordien zij elders in een betrekking werden geplaatst. De tweede openbare winter-collecte, door diakenen der Ned. Herv. kerk jl. Maandag alhier gehouden, heeft bijna 825 opgebracht. De le uit. A. Dozy van het 5e Reg. In fanterie alhier, is benoemd tot officier voor speciale diensten. Sedert Vrijdag zijn de huzaren, die inliet Noorden gedetacheerd waren, naar hun gar nizoenen teruggekeerd en vervangen door infanteristen. De van hieruit vertrokken detachementen van het 5e regernent zijn thans gestation- neerd als volgt: te Winschoten 90 man onder kapitein Bekkers: te Bellingwolde 20 man, onder luit. De Blauw; te Beerta 20, onder luit. Van Weeren; te Sappemeer 30, onder kapt. Van Buuren; te Noordbroek 20, onder luit. Van den Oudendijk Pieterse en te Scbeemda 20, onder bevel van luit. Bolke. Aan ieder detachement zijn2 huzaren toege voegd voor den ordonnance-dienst. Ook te Finsterwold en te Oostwold werden 2 huzaren als ordonnancen geplaatst. Twee raaien werd Zondag de brandweer gealarmeerd, den eereten keer des nachts kort na eenen voor een binnenbrand op het Havik, welke een vrij ernstig aanzien had en ont staan was in den schoorsteen vandaar het hevige klokgelui en die zich meedeelde aan een bedstee, die daar tegen gebouwd is. Hoewel alle spuiten zeer spoedig ter plaatse waren, behoefde er geen water te geven, daar het vuur door emmers water bedwongen werd. De waterschade is intusschen zeer aanzienlijk. De tweede maal werd brand gemeld des avonds tegen zes uur. Door het in aanraking komen van de franje van de overgordijnen met een lamp was brand ontstaan in een woning aan de Beekstraat. Terwijl de bewoner zijn kinderen in veiligheid bracht, wisten de buren en de vooral ndagavond talrijke vocr- bijgangere, de viarnmen tot de achterkamer te oeperken. Vooral den koetsier des heeren Metelerkamp, die naast het aangetaste per ceel woont en een kraamvrouw in huis had, en een anderen buurman, in wiens huis een ernstige zieke te bed lag, komt een woord van 'of toe voor hun kranig optreden. Intusschen .o de kamer geheel uitgebrand en het plafond, waarboven een groote hoe veelheid brandstoffen welke reeds vlam had den gevat, is geheel vernield; een linnenkast bleef merkwaardigerwijze geheel gespaard, doch de overige meubelen werden een prooi van het woedende element. Door een verkeerd begrepen order werd door de Vrijwillige brandweer een oogenblik water gegeven uit een standpijp der Water leiding: de ook hier zeer snel aanwezige spuiten gaven geen water. In beide gevallen was alles verzekerd. In de Donderdagavond gehouden Alge- meene vergadering van de Amersfoortsche ijsclub Voorwaarts" is weder een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren G. F. Nij- land, A. van Santbrink, S. J. Van Duinen, A. Schimmel, J. 'A. Schoterman, S. Hamming en C. J. F. de Graaf, die bereid waren de benoeming te aanvaarden tot le November 1893. Met algemeene stemmen werd besloten, (in afwijking van liet bepaalde bij de sta tuten) voor ditmaal, de algemeene vergade ring waarin Rekening en verantwoording, benevens verslag gedaan en een bestuur ge kozen moet worden, in stede van in October, in September te houden, omdat de leden op de hoogte van den staat van zaken kunnen zijn vóór het tijdstip waarop een eventueel bedanken voor liet lidmaatschap bij het be stuur moet zijn ingekomen. Nog werd in beginsel besloten tot het aan gaan eener geldleening, tot dekking der luitengewone uitgaven, in 1892/93 gedaan ten behoeve van uen aanleg van dijken, kist dammen en andere werken, waarvan ook andere dan de tegenwoordige leden kunnen en zullen profiteeren, en die dus over onder scheidene jaren dient te worden omgeslagen. Aan het bestuur werd opgedragen in een volgende vergadering een leeningsplan ter beoordeeling voor te leggen, terwijl in die vergadering het bedrag der geldleening, 'dat der aandeelen, de wijze van aflossing en de rentevoet zullen worden vastgesteld. De afdeeling «Amersfoort" van denNeder- landschen bond van oud-onderofficieren her dacht Zaterdagavond in het café »De Arend" haar twee-jarig bestaan. Nadat dé voorzitter de vergadering met een toepasselijk woord geopend had, werd het zeer fraaie Bondslied gezongen, waarna het bekende Kluchtspel Jocrisse de Vondeling met veel entrain werd gespeeld. Na de pauze volgde een geanimeerd bal waarbij in de pauzeeringen tusscben de ver schillende nummers voordrachten werden ge houden. Tot laat in de nacht bleef men gezellig bijeen. Vermelding dient het door een der actief dienende onderofficieren gesprokene, die wees op het doel van den bond: de behartiging van de stoffelijke belangen zijner leden in he*, maatschappelijk leven, met bepaalde uit sluiting van alle politieke oogmerken. Onder die belangen bekleedt liet bezorgen van passende burgerlijke betrekkingen onge twijfeld een zeer voorname plaats. Neme de afdeeling in bloei toe en strakke zij nog lange jaren tot nut van baar leden. Den avond in 1801, nadat do lieer Van Leer hier ter stede met het bekend gevolg zijn voordrachten had gehouden, trad hij in 't Nut te Breda opzeer weinig vleiend was het oordeel toen over hem uit gesproken door de Brednsche courant. Een jaar later echter, toen Van Leer daar weder een spreekbeurt vervulde met het zelfde program ma, ant hij aanstaanden Donderdag hier ten gehoore hoopt te brengen schreef dezelfde recensent „Nadat wij den wenk gegeven hadden „blijf aan den arbeid", hoorden wij Van Leer wederom en kouden wij getuigen, dat zijn wijze var. voordragen den toehoorder indachtig maakte op enkele fraaie gedeelten in de nieuwere kunstrichting en ophel derde wat voor de groote schare fot dus verre on verstaanbaar, onbegrijpelijk in die richting was. „Er viel dus bij den spreker vooruitgang op te merken. „En nu, den 27sten October (92)., beklom Van Leer andermaal het spreekgestoelte om zijn toehoor ders en toehoorderessen, uiet velen in getal, maar luisterend met een aandacht alsof de meest gevierde redenaar aan het woord was, wederom bijna uitslui tend bezig te houden met de geesteskindereu van „Jmg Holland." „Was de spreker van Donderdagavond werkelijk dezelfde, die ons don 7den April 1891 de aange haalde opmerking en raadgeving aan de pen ont lokte Ja, het was dezelfde persoon. Maar wolk een onderscheid tusschen toen en nu. Toen. een kunste naar die pas beginnend, wankelend on schroom vallig zijn eerste schreden op het moeilijke pad dor kunst waagde en, zichzelf daarvan ook bewust, gaarne de opmerkingen van anderen hoorde en die ook uitlokte. „En thans, wij zouden haast zeggen een uitnemend spreker, in leder geval een alleraangenaamst Van Leer is met reuzenschreden vooruit g( wat men noemt „declamatorische kunst", on met eenig recht raag voorspeld worden, dat wanneer hij zich blijft oefenen zooals hij dat den laatstcn tijd blijkbaar gedaan heeft, hij een van de beste lezers of causeurs van Nederland belooft te worden. „Van Leer is, de meeste onzer lezers zullen het weten, een renegaat. Van een beslist tegenstander toch der nieuwe richting in onze Ictlterkundc, is bij er eon warm voorstander van geworden. En dat is daarom te merkwaardiger, omdat Van Leerwij weten liet door zijn eigen gecMtesproducfen een goed stylist is, een eigenschap die het tegenwoor dige geslacht vooralsnog aan de Nieuwe Gids-man- ncn ontzegt. „En als renegaten gewoonlijk, is Van Leer thans vuriR In »j» verdediging V» .de jm, ven Albert V«gg-£ Nieuwe Gids-man moest erkennen, dat er m nat ge dicht veel. veel schoons verscholen lag. zeker velen -r toe bu ïgen kounis tc maken het gedicht zelve. Fmi v. Ellen, een lied van de Smart, tan <ir. «rui. Keilen, fragmentaris ten beste gegeven, kon echter niet bekoren. „cdeelte „.fSLM? rnSj; don titel. Ken onzedelijk boek schreef oter Van De# SCl„Een°daverend applaus beloonde den lO^r voor de"wijze waarop hij dic.critiok voorfoeg ofschoon, wii mogen het met comgc zekerheid nannemcu, uu. bijvalsbetuigingen evenzeer golden de denkbeelden, door den begaafden medicus-litterator in zijn critick nC„CAaeneghct slot van dit beknopte co.m.tc-rc.ulu zij den heer Willem van Leer onze hulde gebracht voor zijn talentvol optreden, en wanneer uij mooter verklaren onbekeerd huiswaarts tc zijn gegaan(<L w z dat de nieuwe richting ons nog maar volstrekt niet kan bekoren) dan ligt daarvan zeker de niet bij den „Nieuwe Gids"-apostel, den bekwamen en smaakvolle» Willom van Leer. Moge onze voormalige stadgenoot aanstaanden Donderdagavond een volle zaal vinden. Van Leer koos slechts de beste stukken van de jongeren tn zijn voordracht doet in dezen het „onbekend maakt onbemind" geheel verdwijnen. Donderdagavond om hall aclit wordt in «Volksheil" alhier een godsdienstige bijeen komst gehouden, mede ter inleiding van mej. Vernois, de bekende directrice van »Beth-San." Door bet gemeentebestuur van Amersfoort is beden in het openbaar aanbesteed bet bouwen van een school voor lager onderwijs aan de Beekstraat. Daartoe is ingeschreven door de heeren Gebrs. Koudijs te Doorn ƒ39887 J. Biilard Hilversum 37 990 F. J. Kalt Ureterp 35 390 H. Dieters Amersfoort 34 800 J. Siebels J. Servellen I Iaarlem 33 990 J. G. van der Geest Amersfoort 33 333 G. H. Boks «33 200 H. Timmer Meppel «32984 L. Ruitenberg Amersfoort «32 943 .1. Hesseling Soest «32 784 W. van Achterbergh Amersfoort 32 890 II. Heilijgere 31400 J K torenbeek I,3,300 J. van Keulen G. Prins «31149 M. de Lange Harderwijk «30994 A. Haar Wageningen» 30 980 G. Dieters Amersfoort30 600 W. van de Kooy 30 339 II. T. Eijsvogel Rumpt «29757 L. van Achterberg «Amersfoort G. Sukkel Soest II. Schouten Amersfoort29 550 Het werk is nog niet gegund. Onlangs werd melding gemaakt van een vordering tegen den Staat der Nederlanden, ingesteld door iemand, die zicli «een klein baasje" noemde en meende dat hij, voor liet door hem alleen of met behulp van anderen gemaakte slotenwerk ten behoeve van de nieuwe infanterie kazerne alhier, aan art. 1650 Burgerlijk Wetboek, het recht kon ont- leenen oin betaling te erlangen uit de gelden, welke de Slaat nog aan den inmiddels failiet verklaarden aannemer van den bouw der kazerne, te dier zake verschuldigd was. Vrijdag concludeerde de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, nir. Van Maanen, tot niet-ontvankelijk-verklaring der vordering, hoofdzakelijk op grond, dat tusscben den eischer en den aannemer een overeenkomst is gesloten van aanneming eener leverantie, en niet een te werk stellen van eischer heeft plaats gehad, zoodat de eischer niet beschouwd kan worden als een werkman in denzin van art. 1650 B. W. Aan den heer A. A. Iluinme, predikant bij de Remonstrantse!)e gemeente te Oude- Wetering, die onlangs nog op het tweetal stond voor predikant bij de Rem. Gemeente alhier, is, in verband met zijn benoeming tot redacteur van de N. Roti. Cl., dooi'de com missie tot de zaken der Remonstrantse!»'. Broederschap tegen 19 Februari eervol ont slag uit den Heiligen dienst verleend. In het vorige jaar zijn alhier aangevoerd 144 partijen en m schuiten visch, welke aan den afslag verkocht, een bedrag van f4889,35J opbrachten. De runderen van mr. J. Cock Blomlioff, op Birkhoven onder deze gemeente, waaron der mond- en klauwzeer was uitgebroken, zijn door den districts-veearts weder gezond verklaard. Tot ontsmetting van de hoeve wordt, volgens de wettelijke voorschriften overgegaan. Daar dit het ecnige geval was, dat zich in duzegemeentc voordeed, heersclit alhier thans geen besmettelijke veeziekte meer, dank zeker de spoedige maatregelen tot afzondering der besmette stallen getroffen. Het Ilcilslegt'i' zal bier de volgende week een veldtocht openen. Woensdag te middernacht vertrekt weer een extra-nachttrein van de II. IJ. b. M. naar hier; «29 715 Gemengd Nieuws. Ter gelegenheid van het huwelijk van „rinses Marie van Edinburgh met prins Fer dinand van Ruraenië, publiceert o. a. het Strand Magazine portretten van de nu acht tienjarige bruid. Daaronder komt voor dat van de prinses on 12-iarigen leeftijd en zeer onmerkelijk is de el ijk en is daarvan met de beeltenis van onze jeiigdigeKoninghJ^^^^^^^^^^ INGEZONDEN. Hot opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Geachte Redactie! Nog juist bij tijds kwam my uw Extra- nuimnei' van j.l. Woensdag ter hand, om te kunnen vertoeken het u door my reeds aangeboden stuk «wering van bedelarij met te plaatsen. Immers in dat Nr. las ik met onverdeeld genoegen dat een commissie zich bereids geconstitueerd heeft, voor de vereeniging Liefdadigheid, inet een grootsch doel voor oogen. Waarlijk M. d. Rdeze vereeniging heeft, meer dan een andere, recht van bestaanzij zal kunnen weren en constateoren geveinsde armoede, onverdiende hulp, doch ook stille, huiszittende, of heimelijke armen onnoem- lijken steun kunnen bieden. Met recht resumeert u, dat het dikwijls moeilijk valt, onder de armen het kaf van het kóren te scheiden, dat het bedelen voor velen (en vooral voor hen die van elders hier komen) een gcwensclite zaak schijnt, die meermalen zelfs lucratief voor lien is. Ik voeg daarbij, dat liet mij bekend is, dat een bedelares ecu niet geringe som za melde en die op éen dag aan spiritualia besteedde. Gewis voor zulken, is liet geven van aal moezen een vullen van het vat der Danaïden. De vereeniging zal niet, dan na rijp onder zoek betaoeftigen steunen en wil trachten de inwoners dezer stad te bevrijden van het lastige bedelen aan de deur, dat dagelijks, bijna uren achtereen plaats vindt. Inderdaad M. d. R. ik kwam (en tot mijn genoegen) bijna met het uw toegezondene van j.l. Woensdag als mosterd na den maal tijd. In een mijner vorige woonplaatsen (Oud-Beierland) verrees een dergelijke ver eeniging die heilzaam werkte en ziekelijke philantropie onmogelijk maakte, en zoo ik verneem ook thans nog zorgt, dat de hulp behoevende niet van scylla tot eharybdis komt. Die het initiatief tot het oprichten van «Liefdadigheid" namen, die haar moreel en materieel steunen, die haar, op welke wijze ook propageeren, hebben een feitelijke wel daad gedaan; ja gewis doen zij wel; omdat weldoen, wel doen is! Dankend voor de opname M. d. R. heb ik de eer te zijn. Uw Dw. Z. Amersfoort, 20 Jan. '03. Geachte Redactie In de Nieuwe Amersf. Cl. doet R. de vraag of de gewone leden van «Liefdadigheid geen stom hebben in de décharge van den Penningmeester of in eenige andere quaes- tie, on vervolgt: «Van een algemeene verga dering toch wordt niet gerent,." Volgens de statuten doet de Penningmees ter verantwoording aan liet Bestuur (d. i. liet centraal-bureau en de werkende leden, tc samen oen 50-tal personen). Niemand zal wel eischcn, dat van zijn contributie in nog breeder kring rekening en verantwoording worde gedaan. Bovendien wordt liet verslag in de stedelijke bladen openbaar gemaakt. Waartoe een algemeene vergadering? Er is reeds gelegenheid te over om zijn rcle- naars-lalenten Le luchten. Liefdadigheid geeft de voorkeur aan handelen boven praten. Intusschen, wanneer Liefdadigheid voor buitengewone gevallen gesteld wordt, zal liet wel zeer degelijk alle leden bijeenroepen. R. zegt verder «Elders lees ik«Allo leden verbinden zichbedelaars van hun deur te weren en hen te verwijzen naar de Vereeniging Lief dadigheid. «Moet dit zoo streng worden volgehouden dal. geen lid meer de vrijheid heeft iets te geven aan zijn vaste klantjeswaaronder er zijn die men gaarne ziet en wier ondersteu ning dikwijls een genot is voor hen, die hel pen willenMoeten zij, die lid worden, voor taan met al hun gaven bij de Heeren komen?" eenzins. Men blijve die arme lieden steunen. Me oprichters van «Liefdadigheid" won- sclien de stadgonooten te helpen, zich te vrij waren tegen den last der bedelarij en willen

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2