den artillerie-cursus te Delft zyn dit jaar respectievelijk 45 en 6 plaatsen opengesteld. De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar voor toe lating tot de Iloogere Krijgsschool worden opengesteldvoor het leger hier te lande, o. Krijgskundige studiën: 6 voor de infan terie, 4 voor de cavalerie, 2 voor de artil lerie, en 4 voor de genie; b. voor den in- tendancedienst3 plaatsen. Voor het leger in Nederiandsch-Inaië: a. Krijgskundige stu diën: 3 voor de infanterie, 4 voor de cava lerie, 1 voor de artillerie en 4 voor de genie b. voor den intendancedienst3 plaatsen. De examens ter verkrijging der akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwij zeres by het Lager onderwijs, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, zullen 5 April aanvangen. Per expres-trein van 40.32 is gisterochtend H. K. H. de hertogin van Albany, prinses van Waldeck en Pyrmont, in Den Ilaag aan gekomen, vergezeld van haar 2 kinderen prinses Alice en prins Leopold. Daar H. M. de Koningin-Regentes door een zware verkoudheid verhinderd was Hare zuster te verwelkomen aan het station, was aan graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis opgedragen de hertogin aan het Hollandsche Spoorstation te complimenteeren. In de kazerne Oranje Nassau te Amster dam wordt een militair postduivenstation opgericht. Gisterenavond werd de brandweer opge scheld voor een door onbekende oorzaak ontstanen brand in het kleedingrnagazijn op de Marinewerf te Amsterdam, diè echter gelukkig niet veel schade aanrichtte. Eenige kisten met kleeren verbrandden. Toch werden nog 2 Vechtkranen, 4 handspuit en een stoomspuit in gebruik genomen. In een uur was alles afgeloopen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar aanleiding van zijn opwekking otn tegenover de sociaal-democraten een «Partij van Orde" te stichten, die langs wettigen weg verbetering der maatschappelijke toe standen beoogt, heeft rar. A. H. Koning te Flnsterwokl tal van blijken van instemming ontvangen. Hjj heeft daarom een vergade ring uitgeschreven, om de oprichting van zulk een partij te bespreken, welke heden avond te Winschoten gehouden wordt Naar men meldt zou bij Lobith een ongeluk plaats gehad hebben door het ontijdig ont ploffen van een dynamietpatroon, waardoor een artillerist op vreesehjke wyze om het leven is gekomen. Ons land telt thans twee wielrijdersclubs, waarvan uitsluitend officieren leden zijn. De eene is gevestigd te Utrecht, de andere te Arnhem. Men schrijft uit Dedemsvaart: De plannen om de Ommerschans tot mid delpunt te maken voor veldoefeningen van ons leger, schijnen vaster vorm aan te nemen. Door betrokken autoriteiten toch is dezer dagen geïnformeerd onder welke voorwaar den de eigenaren van landen in deze streken bereid zijn, in 4803 en volgende jaren, gron den beschikbaar te stellen tot bet houden van oefeningen van troepen. Deze onderhandelingen zullen zeer waar schijnlijk een gunstig verloop hebben, wijl die manoeuvres aan neringdoenden en veel anderen een niet onaardig voordeel verse haf fen. Te Utrecht is Vrijdagnacht plotseling op lim vijftigjarigen leeftijd overleden jhr. J. IYQUB A. Wichers, gedurende bijna 14 jaren ont vanger der registratie aldaar. Geruimen tijd was hij ontvanger te Eist, en genoot in aie dagen daar en te Arnhem dezelfde achting en sympathie die hem ten deel viel van allen, die nem leerden kennen. Men verzekert aan de Java-Dode dat het, lid van den Raad van Indië, de heer Pruijs van der Hoeven in het voorjaar Indië zal verlaten. STADSNIEUWS. Aan bezitters van honden te dezer stede, die nagelaten mochten hebben deze in Ja nuari voor de hondenbelasting aan te geven, brengen wij in berinnering dat zij reeds in verzuim zijn en dat zij (lus, willen zij niet j- bekeurd worden, zich ten spoedigste hebben te begeven naar het kantoor van den gemeente- ontvanger. De godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk a#ier zal aanstaanden Zondag ge leid worden door dr. A. IJ. Groenewegen, Rem. predikant te Utrecht Het classikaal bestuur van de Nederduitsch Hervormde kerk te Amersfoort is voor 4893 samengesteld als volgt: A. Couvée, pr. Zeist, praeses; sec. H. Th. Barbas, pr. Vreeland. Dr. G. J. Weiiland, pr. Austerlitz, Assessor sec. dr. H. H. Meulenbelt, pr. Baarn. G. van Kempen, pr. Westbroek, scriba en quaestorsec. wacant. L. H. F. Creutzberg pr. Hooglandsec. vacant. W. J. Immink, pr. Amersfoort; secr. W. H. Stegenhage, pr. Oud-Loosdrecbt. B. Ch. Ledeboer, pr. Loenen a/d Vecht; sec. G. Verrijn Stuart Jr. pr. Soesterberg. J. J. Kleber, oud-ouderl. Amersfoort; sec. C. Maas, oud-ouderl. Amersfoort. J. B. de Beaufort, oud-ouderl. Woudenberg; sec. C. L. Mense, ouderl. Zeist, G. van Gheel Gildemeester, oud-ouderl. Amersfoort; sec. rar. J. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout, oud-ouderl. Amersfoort. Het bouwen van een voor 600 kinderen in te richten openbare school voor Lager Onderwijs aan de Beekstraat alhier is door het Gemeentebestuur gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Schouten alhier, die jl. Maandag bij de openbare aanbesteding inschreef voor f29550. Jhr. F. H. van de Poll, te Zeist, thans in specteur der registratie en domeinen te Amersfoort, is bij Kon. besluit benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 4e klasse in de 29e divisie, terwijl tot inspecteur van dat dienstvak alhier (thans 33e divisie) is benoemd J. C. R. Pels Rijcken, thans ontvanger te Woerden. De agent van politie 2e klasse A. Verwey alhier is benoemd tot gemeente-veldwachter te Zeist. De heer G. Pasman, thans 2e klerk aan het Centraal-station alhier, ls benoemd tot stationchef te De Bilt, bij Utrecht. Morgenavond 8 uur Algemeene Vergade ring van de Amersfoortsche Vrijwillige Brand weer, in het café «De Arend." Aanstaanden Zondag zal, op 't sportterrein bij Leusden, een wedstrijd plaats hebben tusschen de Amersfoortsche voetbal-club en «Quick" uit Amsterdam. De strijd belooft hevig te worden. Zondag den 12en speelt de Amersfoortsche club te Utrecht een return-match tegen het 4e elftal van «Hercules." In ons nummer van 6 Januari riep Mej. J. W. C. Fruitier de Talma de liefdadigheid in ten behoeve van een verwaarloosd, gru welijk mishandeld achtjarig meisje, dat in Thalitha Kutni zou opgenomen worden en kondigde zij haar voornemen aan om een Bazar te houden, tot het bijeenbrengen der verpleeggelden. Thans blijkt uit een advertentie in dit nummer, dat bedoelde bazar den 44 en 45 dezer zal gehouden worden. Gaarne steunen we, waar dit nog noodig mocht wezen, het verzoek in die annonce gedaan. Niet de koetsier van den heer Metelerkamp, zooals we in ons vorig nummer meldden, doch J. van Waamelen, koetsier bij den heer Taunav, heeft zich Zondagavond, bij den brand ten huize van den steenhouwer A. J. Voorn aan de Beekstraat, zoo kranig ge dragen, dat hij-bij de betrokken Brandwaar borgmaatschappij voor een gratificatie voor- Eergisteravond is een eenzaam gelegen perceeltje in de Birkt onder deze gemeente, bewoond door A. Stikvoort, geheel door brand vernield. Door de fluks toegeschoten brandweer werd nog een vaars gered, doch (le inboedel, die slechts laag verzekerd was, is grootendeels verloren gegaan. Oorzaak onbekend. Woonde Cartesius te Amersfoort? Deze vraag, door C. M. in de Nieuwe Amers foortsche Courant van 28 Jan. gedaan, beant woordden wij voorloopig in het eerstvolgend nummer van dat blad; thans kunnen wij reeds het antwoord meedeelenvoorzoover het althaas te geven is. C. M. schreef: «de wijsgeer René Decartes (Renatus Cartesius) heeft, zooals bekend is, ook eenige jaren hier te lande vertoefd (waar schijnlijk van 4027—1647), en o. a. gewoond te Leiden, Amsterdam en Utrecht en laatst te Egraond aan den Hoef. Nu bestaat er ouder de oude Arnerfoorters een overlevering, dat bij ook hier zou gewoond hebben, en ik heb wel eeas gehoord, dat hier zijn woning was in het neerenstraatje, naast de oude Latynscbe school. Gaarne zou ik willen we ten wat hiervan waar is, en wellicht is een uwer lezers in staat en zoo vriendelijk, om mii hieromtrent in te lichten." Niet van 4627—4647, doch van 46161649 vertoefde Cartesius hier te lande. 4646 was hij te Breda met den wiskundige Beekman, 1647 als jonkman van 20 jaar °"bez0'^^d vrijwilliger in het leger van Prins Mau- rits; in 4619 in dienst van den Keizer, 1622 te Maastricht vandaar naar West-Friesland, 4029 te Amsterdam, bij afwisseling te Franeker met Metius, 4633 te Deventer, met Reinier, later hoog leeraar te Utrecht, 4635 Amsterdam, 1636 Leeuwarden, 4637 Bredaeinde 1637 te Egmond, 4638 Harderwijk op een buitenplaats in Utrecht, daarna te Leiden, 1644 te Egmond. tot zijn vertrek naar Zweden in 1649af en toe in F rankryk. Dat hij zóo lang te Egmond op den Hoef bleef wonen, vindt hierin zijn grond, dat deze plaats een heerlijkheid was van de Staten van Holland, die zeer verdraagzaam waren, terwijl de onverdraagzaamheid hem dwong tijdens zijn verblijf hier te lande 24 maal van woonplaats te veranderen en achtereen volgens in 13 verschillende plaatsen zich te vestigengewoonlijk regelde de nabijheid van een hoogeschool de keuze daarvan en steeds leefde bij zoo eenzaam en bedektelijk mogelijk. Dat hij te Amersfoort gewoond zou hebben, wordt door geen zijner biographen vermeld bij zijn uitgegeven brieven werden plaats noch datum afgedrukt; de aan hem gerichte' hebben, naar het gebruik, alleen de aandui ding «naar buiten," waarheen ze gemeenlijk uit de meest naburige universiteits-stad be zorgd werden. Alleen in de Cyclopaedia britannica wordt gewag gemaakt van net verblijf van Carte sius hier ter stede en wel onder deze bewoor dingen Amersfoort, where he also lived, seems to be connected with a love affair the only one in his life; at least it was there that his daughter Francine died in 1640, at the age of five. Het overlijden van dat onechte kind be wijst nog geenszins, dat de vader hier woonde. We trachtten echter het begraafboek der R. K. kerk van 4640 te raadplegen, omdat daarin zeer waarschijnlijk de woonplaats van den vader vermeld zou wezen. De heer griflier van den Burgerlijken Stand moest ons echter al aanstonds te leur stellen het register is niet meer aanwezig. Cartesius had echter de goede gewoonte in zijn vele brieven in den breede uit te weiden over zijn woonplaats; wellicht dat daarin iets vermeld is omtrent zijn vestiging hier ter stede. Wie heeft den moed dien berg te doorworstelen? 't Is zeer licht mogelijk, dat Francina op «de buitenplaats in de provincie Utrecht (waar? tusschen Utrecht en Amersfoort?) gestorven en te Amersfoort begraven is; de stad Utrecht was te rechtzinig om een be graven aldaar maar zoo voetstoots toe te staan. En wat zijn wonen in het huisje naast de oude Latijnsche school in de Heerenstraat betreft, dat is al zeer onwaarschijnlijk. Op het fraaie gevelsteentje toch staat In 't Hoff van Cleef, 1646. Het huisje is dus in 1646 gebouwd en toen woonde Cartesius onbe twistbaar te Egmond op den Hoef. Gemengd Nieuws. Dat er met venten op straat en markten nog wel wat te verdienen is, bleek Zaterdag j.l. aan een notaris, die op een vierde bo venhuis aan de Jodenbreestraat te Amsterdam voor de familie van een overleden venter den inventaris opmaakte. Die familie, be staande uit 37 personen, waarvan 49 eigen kinderen zijn van den overleden 74-jarigen erflater, hebben n.l, de niet te versmaden nalatenschap te deelen van ongeveer twee tonnen gouds zegge ƒ200000. Dat zou men van den overleden koopman in sinaasappelen niet verwacht hebben! Zondagavond heeft in de Lauriersstraat te Amsterdam een beschonken jonge man in een twist met zijn vader dezen een messteek in de borst gegeven, welke het hart trof en den ongelukkige dood deed nederstorten. Met een sterke politiemacht werd de dader weggevoerd. Waartoe die ongelukkige drank den mensch al niet brengen kan! Mevrouw de wed. Bulkley-Bekking heeft zich in hooger beroep voorzien van het von nis der rechtbank te Zutphen, dd. 47 Nov. jl., in, zake de ontruiming van het kinder ziekenhuis te Apeldoorn, tegen mej. A. E. Riegen, directrice van gemeld gesticht. De zaak zal nu dienen voor het gerechtshof te Arnhem. Vrijdagavond, zegt men, hebben twee als kramers rondloopende personen te Houtrijk en Polanen een 46 jarig meisje, dat alleen thuis was, aangegrepen, baar een prop in den mond gestopt en, aan handen en voeten gebonden, in de Haarlemmervaart geworpen, waarop zij ijlings verdwenen. Het meisje wem gelukkig gered, doch haar toestand is niet buiten gevaar. Ondanks alle pogingen zyn de daders niet ontdekt. Wij geven het verhaal, zooals wij het ont vangen. Van andere zijde vernemen wij echter, dat te Halfweg er niet algemeen ge loof aan gehecht wordt en men de moge lijkheid zelfs niet uitgesloten acht, dat het niet meer is dan een verzinsel van het be- Te Waalwijk is een alleenwonend persoon, na door den geneesheer onderzocht te zijn, uit zijn woning overgebracht naar het gast huis 't bleek, dat zijn voeten bevroren waren. Hoe 't er in die woning uitzag, laat zich beter denken dan beschrijven. Te Stavanger bad Hendrik Ibsen aange kondigd, dat hij een voordracht zou houden over He moderne vrouw. De zaal door hem gehuurd was stampvol, maar bij zijn optre den bleek, dat hij niet de tooneelschrijver was, maar een handelsreizigers, die denzelf- den naam droeg. Oplichterij was dus uiet te bewijzen en lbsen hield zijn voordracht, het moe: gezegd worden met groot succes eu wat het voornaamste was hij stak het geld op: een paar duizend kronen. Nuttige mededeelingen voor personen die aan zenuwziekte lijden. De hieronder staande verklaringen toonen duidelijk dat al de ziekten van het zenuwstelsel, zooals hoofdpijn, schele hoofdpijn, slapeloosheid, zenuwpijn, moeder kwaal, zenuwachtige gewoonten en zenuw achtige slapheid, vallende ziekte, door «War ner's Safe Nervine» met grooten bijval genees baar zijn. Mr. August Utsch, rentenier te Elberfeld, Duitschland, schrijft: «Warner's Safe Ner vine» heeft aan mijne vrouw, zooals aan mijzelve eene oneindige deugd gedaan. Mijne vrouw heeft eene zenuwachtige hartziekte en is mee.' dan eens op het punt geweest van geraaktheid te krijgen, maar «Warner's Safe Nervine» heelt haar altoos geholpen en dit geneesmiddel is haar onmisbaar geworden. Sedert wij het gebruiken komt er geen docter meer in huis.» Kapelaan Joseph Jlesic, te St-Peter, bij Rakkersburg, Oostenrijk, laat ons weten dat: «Warner's Safe Nervine» tegen bloedaan- drang naar het hoofd opperst krachtig is.» Willem Barnkothe, te Moringen, bij Nort- heim, Duitschland, meld dat na acht dagen gebruik van «Warner's Safe Nervine», zijne dochter van eene zenuwachtige gewoonte die haar sedert jaren reeds plaagde en waarvoor alle andere middels vruchteloos geprobeerd geweest waren volstrekt genas. Verkrijgbaar bij de generaal-Agenten A. L. Saut en Cie, Den Haag, tegen ƒ4.25. De bevolking van Amsterdam is in 1892 met 40643 personen vermeerderd en tot 437444 gestegen. Van elders vestigden zich daar in dat jaar 25 573 personen. Denken de luidjes van de kleine plaatsen heusch, dat het werk in de groote steden maar opgeschept ligt? In het Entrepotdok te Amsterdam is in de vorige week een vrouw aangehouden die 14 KG. notenmuskaat in haar kleeren bleek te hebben verborgen. Een kouseband die sprong verried haar en bracht hetgestolene aan het licht. De Directie der Nederl. Albumine-fabriek gaf gehoor aan het tot haar door Heeren Geneeskundigen en afnemers herhaaldelijk gericht verzoek om de Melksuiker in kleinere verpakking verkrijgbaar te stellen, ten einde ook den minder gegoeden stand van de voor deden der Melksuiker te doen genieten. Deze kleine pakjes ('/«kilo) kosten thans slechts 25 ets, zoodat het onovertrefbaar voedingsmid del werkelijk onder ieders bereik ligt en zeer zeker thans veel koopers vinden zal. Te Amsterdam vonden aan het Damrak eenige personen eefl man, in diepen slaap gedompeld en leunend tegen een huis, op een kistje zitten, dat hij scheen gedragen te hebben. Hij zag er zeer fatsoenlijk uit en hoewel hij wat bleek was, scheen hij toch niet dronken en men vreesde, dat hij door de koude bevangen was. Er was geen ver roeren aan den man en spoedig was onder de omstanders, die langzamerhand aangroei den, de mare verspreid: «Hij is dood! Hij Ls doodgehongerd!' De nieuwsgierigen groei den aan tot honderden personen en de weg werd er zelfs zóo door versperd, dat de tram moeite had om er door te komen. Daar springt eensklaps de dood gevrorene overeind en op de kist, en terwijl hij een paar doosjes boven zijn hoofd zwaait, roept bij Dames en heeren, hartelijk dank voor uw warme belangstelling, die mij nooit uit het geheugen zal gaan, al word ik zoo oud als Methusalem en die niet mij geldt, daar ben ik zeker van, maar mijn wereldberoemde Paradijspillen, die ik hier offreer bij deze buitengewone gelegenheid voor een spotprijs, een prijs die ik zoo laag stel, opaat deze wonderbare, onovertroffen pillen tegen het

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2