Maandag 6 Febr. 1893. No. 4221. 37e Jaargang. OFFICIERSEER. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f 1.45. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. K E N N I SGEYINOEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woens dag, den 8. Februari aanstaande, des namiddags te een ure. Amersfoort, don 3 Februari 1893. De burgemeester voornoemd, F. D. SCIUMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op art. lü der wet van den 2f>. Mei 1870 (Staatsblad No. 82), betrekkelijk de grondbe lasting Brengt ter kennis van do belanghebbenden, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting, bedoeld bij artt. 1">, 23 en 43 der aangehaalde wet, te rekenen van heden, gedu rende dertig dagen, op de Secretarie dezer ge meenten, ter inzage ligt, eiken werkdag van 1 uur. Amersfoort, den 3 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCIUMMELPENNINCK. BUITENLAND Daar is de de Russische grootvorst-troon opvolger naar Herlijn getogen om hot huwe lijksfeest bij te wonen van Prinses Margure- tlia van Pruisen, terwijl hij de trouwpaiiijtjes vjin de overige Duitsche prinsessen (éen er van is nog wel gehuwd met den hertog van Sparta, Griekenlands troonopvolger, en dus door deze verbintenis nauw geallieerd aan liet Russische hof) de czaar't even overbodig heeft geacht zich iu 't reispak te steken of zijn eerstgeborene af te vaardigen als bij liet huwelijk van zijn nicht de prinses van Edin- burg met den troonopvolger van Rumenië. Aan de voorname positie van den bruide gom kan 't ook niet worden toegeschreven, terwijl de ver jaardag van keizer Wilhelm tot bijwoning waarvan de grootvorst zijn verblijf heeft verlengd toch waarlijk den czaar aller Russen niet zóó belangrijk kan schijnen, dat hij er zijn zoon zulk een groote reis voor laat ondernemen. Wat is dan de eigenlijke aanloidende oorzaak? Aan 't raden maar, de mededinging staat voor allen open, behalve voor hen, die aan 't kostelijk ver haal van de Figaro geloof hechten Een oogenblik scheen 't werkelijk alsof de geheele visite binnen de perken van een burgerlijke beleefdheid zou worden gehouden, «lat men tot 't einde toe zou zijn blijven ge wagen van dit bezoek als van een manifes tatie, het doorslaand bewijs leverend dat Feuilleton. Vry naar 't Duitsch door 8 14). .,Miiar, papa," begon Bernard opnieuw, „be grijpt u dan niet, dat ik my bij het corps on mogelijk maak." „Dat is gemakkelijk te voorkomen," legde de heer Fahlnnd uit. „Je keert nog lieden naar Heidelberg terug, blijft niet langer li«l van liet corps cn vertrekt daarna naar Berlijn waar je op ons wacht. Binnen drie of vier dagen reis ik zelf naar Berlijn, om daar voor ons allen een huis to huren. Ik heb reeds lang over dat plan gedacht, doch thans aarzel ik geen oogenblik meer om het zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen. Ik bon het leven hier moede en ik zie niet in, waarom ik nog een uur langer dan noodig is, hier toeven zal. En ga nu naar jo kamer om je koffer te pakken. Je mag niet alleen meer uitgaan en ik zelf breng jo van avond naar den trein geen tegenspraak. Het gebeurt, zooals ik je gezegd heb, zóo en oiet anders. Ik bon baas in myn eigen huis en °ver mijn kinderen, door wie ik mij niet de wet laat voorschrijven. Naar je kamer dus!" Toon kort daarop Harding versoheen en den student te spreken vroeg ontving hij tot ant woord, (lat de heide heeren uitgegaan waren. De adjudant ging éen oogenblik mot zich zclven 'ttusschen Petersburg en Berlijn toch nog zoo heel ernstig niet gesteld is, doch hoewel de Fmnsche bladen zich over 't geheel zeer kalm hebben gehouden aan Panama hoeft men dan ook voldoende is het gewone geschrijf en gewrijf toch aangevangen on 'tzul wel worden voortgezet ook, want Vrijdag is de keizer niet zijn jongen gast een pi ar uur alleen geweest, zoodut deze laatste eerst tegen twaalf uur verscheen op een tegen hulftien in de Russische ambas sade aangekondigd feest. Dat is verdacht en als eerste vruchten van lie.t fantaseer-vernul't dat zijn inden regel de beste nog niet eens vinden we nu reeds vermeld, dat eerstdaags de toenadering tus- Duitscliland en Rusland zal bezegeld worden door de tookening van een handelsverdrag terwijl in den zomer, of wellicht nog vroeger, de czaar en keizer Wilhelm een samenkomst zullen hebben! Van een politiek of- en de fensief verbond tusscben beide rijken, zoo mogelijk met Engeland als «Dritte itn lliinde", hebben we nog niets gelezen, maar dat kan nog komen, want de menscli is vindingrijk, hoewel de toon der Russische pel's over de ontvangst van den czarewiteh te Herlijn, een lang gedcscussieer nu juist niet in de hand werkt: zij is dankbaar en voldaan maar meer niet. Zij constateert met genoegen de velerlei heildronken, doch hecht wijselijk zoowel aan 'teenals aan 't ander geen groote beteeke- nis: 'tzal blijven zooals 't was! In het Italiaansche Bankschandaal is een aanvrage ingekomen tot liet instellen eener vervolging tegen den afgevaardigde Dezerbi. Het proces tegen de Banca Romana zal worden ingesteld wegens misbruik van de uitgifte van papier, vermindering van de wettelijke waarborgen der schuldeiscliers en blijkbare verdichting van rekening-courant- posten. In zijn verhoor heeft Tonlango ver klaard, dat dit laatste geschied is om uit gaven te dekken, welke niet in de boeken der Bank gebracht zijn. In die boeken komt Dezerbi met een bedrag van 400000 lire voor, door hem in 1888 en 1801 genoten. De jonge Koning van Spanje is door het Roodvonk aangetastDe ziekte beeft haar normaal verloop. In het Portugeesche Hoogerhuis beeft de Minister van Financien verklaard, dat liet deficit op de Regrooting van 1893/04 om streeks 5000 conto's bedragen zal. De Be- grootingscommissie uit de Kamer zou. daar voor luid hij de bewijzen, bet voorstel der ing betreffende de buitenlandsche si mild behoudens enkele wijzigingen, aan nemen. Hij de behandeling iri het Britsche Lager huis van liet adres van antwoord op de Troonrede sprak de premier over Egypte. Engeland acht zich verantwoordelijk voor den vrede en de orde in Egypte en is uit dien hooide zooals het behoort krachtig opgetre den. In liet Hoogerhuis werd ook over Egypte gesproken. Do versterking der troepen, zeide lord Kirnberley, beeft niet tot doel den toestand to veranderen, maar de opgelegde plichten zoolang «le bezetting duurt op flinke wijze te vervullen. Naar de „Düsseldorfer Zeitung" van goe- durhand uit Herlijn verneemt, wacht ons in zake de Duitsche Legerwet nog een verras sing, namelijk oen aan de rijksdag toe te zenden keizerlijke boodschap lot dringende aanbeveling, ja onvermijdelyk-noodzkelijk- verklaring der voordracht. In Argentinië is de ministerieele crisis nog niet opgelost. Alle voorzorgsmaatregelen tegen wanorde zijn genomen. BINNENLAND. te rade cn wierp daarna eenige woorden opeen visitekaartje, den student verzoekende hom zyne secondanten te zenden. Reeds een uur later zond de jonge Fahland hem het volgende briefje: „Hot spijt mij zeer, dat ik dc uitdaging van den heer luitenant Von der Liilie weigeren moet. Nadat de luitenant mij destijds hetzelfde be scheid op mijne uitdaging gat, heb ik mij zelf op de u bekende wijze voldoening verschaft cn zie ik geen reden, waarom ik verder nog iets met den heer luitenant Von der Lühe te maken zou hebben." De adjudant verbleekte en stond sprakeloos van verbazing. Dat bad bij niet verwacht. Allo duivels, de zaak werd ernstig, hoog ernstig. Arme Lühe! Opgewonden snelde hu naar zhn, hem bereids ongeduldig wachtenden kameraad. „Denk eens, Lühe," riep bij den jongen omcior bij hot betreden van diens kamer haastig toe, „do knaap weigert halstarrig jo uitda ging aan te nomen. Daar, lees zelf." En hy overhandigde Wedig den zooeven ont- vangon brief. Wedig wankelde, nadat hij die verpletterende regelen gelezen had en tastte met bevende hand naar een stoel om zich staande to houden. Allo kleur was uit zijn gohuit ver dwenen het angstzweet parelde op zyn voor hoofd. „Wat nu stamelde hy cn staarde mot vo«| wilderdon blik naar den grond. Do adjudant haalde «lo schouders op. „Dwingen kunnen wij dien onboscbaamden knaap niet," hernam Harding op mocdeloozcn toon. „Januuor, eeuwig jammer, dat jo niet Nu weer zegt De Standaard komt uit Den Haag lmt voorstel, om kiezer te ma ken een ieder, die een jaar vooraf ƒ3 vrij willig iu de Schatkist stort. Stol, er is verkiezing om de vier jaar, dan hoeft ge niet/12, maar slechts/3 te geven. Hij gedeelten mag die 3 niet betaald. Ze moeten in eens gestort. Wat dunkt u i Is er kostelijker middel, om heel de kies- macht in handen te spelen van allen die om 3 hun hand niet verdraaien Maar erger nog, is het, niet een middel zonder weerga, oin de omkooperij in liet groot in te voeren Een fabrikant met 600 werklieden beeft er ƒ1800 voor over, en de man gaat naar liet Binnenhof. Tweeduizend gulden per jaar over vier jaar salaris maakt /'8lH)0, min f 1800 lus f 0200 zuivere winst en liet Lidmaatschap. Dat is knap uitgerekend. Het is ook een voordeelig zaakje voor een fabrikant; maar zet nu dezen klaagzang over in den toon: «Algemeen Kiesrecht," en luister dan eens: ls er een kostelijker middel om heel de kiesmacht in handen te spelen van den eer sten den besten, «lie een voorïoopige uitgaaf van ƒ450 zich kan getroosten? Maar erger nog, is het niet een middel zonder weerga, om de omkooperij in het groot in te voeren. Jan, Piet of Klaas, heelt er gerekend tegen een kwartje per kiezer, zeg nog een borrel bovendien oen ƒ150 voor oreren de man gaat naar liet Binnenhof. Tweedui zend gulden per jaar, over vier jaar salaris, geeft ƒ8000, min f 150 maakt dus f 7850 zuivere winst èn het Lidmaatschap. Is dat dan geen buitenkansje? De ronddeeling van het voorloonig vor- slag der Tweede kamer over de Kieswet- ontwerpen wordt in de tweede helft dezer maand verwacht. Officieus wordt als datum van de hervat ting der werkzaamheden van de Kamer Dins dag 21 dezer genoemd. Tot het Haagselie petitionnement tegen het Kiesrechtontwerp-Tak hebben bet initia tief genomen de heeren Nederburgh, oud-lid van don Raad van Indië, (ie vice-admiroal Do Casembroot, de oud-opperofficieren Mac Lood en l'abst, de beer D. Polak Daniels, de generaal Verspyck on de oud-Indisch hoofd ambtenaar Wattendorf. De eerste reeks onder- teekonuren zijn booge Staats- of Indische ambtenurert, en andere streng- of gemati gd conservatieven. In De sollicitant van 10 Januari 11. werd een oproeping gedaan voor hoofd aan de openbare lagere school te Siebengewald (gom. Bergen, Limburg), waarbij zoo heel leuk achter «Hoofd dor School" de letters R. K. gevoegd waren, 't, Hoofdbestuur van den Hond van Nod, onderwijzers meenende, dat deze oproeping in strijd is met dc Wet, en wel ten opzichte van de neutraliteit der school, hoeft zich tot den Burgemeester van Bergen gewend met verzoek cloze oproeping alsnog in te trekken. Afschrift van bedoeld verzoek is gezonden aan den distriets-schoolopziener te Roermond, van wicn het Hoofdbestuur bericht ontving, dat hij den burgemeester van Bergen zal verzoeken een nadere oproeping te doen plaats hebben zonder de bedoelde oy voeging. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Marine, do aangevraagde schepen bier te lande op stapel te doen zetten, wan neer althans de te bedingen prijzen billyk kunnen worden geacht. dadelijk revanche genomen hebt." Wedig steunde pijnlijk. Dut vorwyt had hij zichzelf reeds honderdmaal gedaan. Ja, hoe had hij ook zoo dwau's, zoo onverantwoordelijk kun nen handelen Hot was do zwakheid van éen enkel oogenblik geweest, een zwukhoid, die zich thans bitter wreekte en zyn geheele toekomst met ondergang bedreigde. „Je positie is allerellendigst; er blyft je niets anders over dan den oversto rapport van hot voorgevallene te doen. „Hij zal den raad van eer byoenroopen, niet waar r" vroeg Wedig, ten prooi aan een doode- lyken angst. De adjudant knikte bevestigend. Wedig geraakte meer en meor in eon toestand, welke aan waanzin grensde. „HM moet myn uitdaging aannemen, hij moot," herhaalde de ongelukkige officier wan hopig. „Ik zal hom er desnoods met het pistool in de hand toe dwingen." De adjudant schuddo het hoofd. „Met gewold is niets te verkrygen, beste Lühe," verzekerde hii. „Ach, Harding, laten' we nog vier cn twintig uur het gebeurde voor don overste trachten ge heim te houden. Ik zal mijn vader seinen dadelijk hier te komen. Wellicht golukt het hem een redmiddel te vinden." Dat denkbeeld schoen ook Harding nog hot beste toe en beiden begaven zich haastig naar hot telegraafkantoor. Vit De oude heer Von der Lühe hnd onmiddellyk aan het verzoek zyns zoons voldaan en bevond zich tegen den avond op Wedig's kamers. Zwijgend hoorde hy de afgebroken medodee- lingen van den jongen man aan; slechts hot zenuwachtig vertrekken zijner gelaatspieren ver ried do ontroering, welke Vvedig's mededee- lingon teweeg brachten. Toen hy echter de be- loediging van don jongen Fahland vernam, waa het jodium met zijn zelfbeheersching. „En jij, jij Het dien knaap ontkomen, jostak hom dus niet overhoop?" riep hij vertoornd uit. Wedig boog zwijgend het hoofd. Hij zonk op een stool cn kon niets dun oen paar klanken uitbrengen. Eenigo minuten lang hecrschte een piinlyke stilte in het vertrek. Nog nooit had Wedig zyn vader zóo ontroerd gozion. Hy kon het niot langer verdragon hem daar zoo onbcweeglyk te zien zitten. ,,1'apa," begon hy zacht, op den oudo too- tredend, „ik begryp eerst thans ten volle, hoe on verantwoordelijk ik gehandeld hel. Maar daar kwam iets in mij op, dat Bterker was dan myn wil, een menscholijke opwelling..." Dc oud-officier lachte ironisch en sprong met jeugdige veerkracht op. „Een mensehelyko opwelling." herhaalde hy schamper. „Papperlapap. Jo haat op dat beslis sende oogenblik aan je officierseer en aan niets anders moeten denken. Deze sehryftjo eenvoudig voor om dengonc te straffen die je beleodigt. Je bent vóór alles officier, militair en dionsvol- gens verplicht om te voldoen aan do eischcn, welke jo gesteld zijn. Jo hebt geen recht om aan iets anders te denken of iets te doen, dat in strnd is mot jo eer als officier." (Hordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1