Donderdag 16 Febr. 1893. No. 4224. 37e Jaargang. OFFICIERSEER. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 00 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau M URHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. PUBLICATIE. De Commissaris der Koniiioin in-de provincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrechtdd. 9 Februari 1893, n°. 26; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden: 1». Dat de Visscherij in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten binnen deze Provincie wordt gesloten van 11 Maart aanstaande met zonsonder gang toten met 31 Mei daaraanvolgende, met uit zondering a. van de Visscherij door middel van paling fuiken, aalkorven en aaldobbers, van <ue met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; h. van de Visscherij op spiering met het kruis- net, welke geoorloofd blijft tot den 29 April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uit geoefend te Utrecht buiten de Weerdbarièrre, tus- schen de Groote sluis en de Ronde brugte Amers foort van de Kopiielpoort tot aan het gebouw, genaamd de Spijkeren te Vreeswijk tusschcn de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2„. Dat de jacht op eenden (Art. 15, litt. h, der aangehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op Dinsdag 28 Februari e. k.met zons ondergang, na welken tijd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende dc kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanstaande. 3°. Dat do jacht op ander waterwild (Art. 15 litt, d en dier wet) in dc provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag lo April 1893 met zonsondergang. 4°. Dat het wijspel van kwartelen met steek garen of vliegnet (Art. 15, litt. e, dier wet) zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei e. k. tot 1 Juli daaraanvolgende. En, ten einde niemand eenigc onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden aangekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebrui kelijk is. UTRECHT, den 11 Februari 1893, De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. OYE v. N1JENBEEK. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de beschikking van den heer Minister YP.n Binnenlandsche zaken dd. 6 Februari 1893, n". 780, afd. M. P., vervat in het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 9. Februari 1893, n#. 1 (Provinciaalblad n°. 171 Brengen ter kennis van de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente, dat met ingang van Feuilleton. Vry t 't Duitsch door S 17). Slot Met sineekend omhoog geheven handen riep zjj uit: „Papa, lieve, beste papa, ik bid u om mede lijden met Wedig te hebben, hij is nog zoo jong hij mag nog niet sterven." De heer Von der Lüho staarde verrast naar het jonge meisje; het was de eerste maal, dat hij Klara Fahland zag. De bekoorlijkheid barer verschijning, wekte zijn bewondering op terwijl hare woorden hem tot in 't diepst zijner ziel troffen. Voor 't eerst kwam iets, wat op spijt Seleek, bij hem op en hij bejammerde het, dat o strenge begrippen waarin zijn zoon opgevoed was en welke hij volgen moest, dezen verhin derden het lieftallige meisje tot zijn vrouw te maken. Juist wilde hij de jonge dame zijn dank voor haar tusschenkomst betuigen, toen de heer Fall- land zijn dochter op ongewoon strengen toon toevoegde: „Zoo? En Bernard, ie broer dan? Bezit diens leven in jou oogen dan geen waardemoeten wij hem prijsgeven, terwillo van de luitenant? Je wilt dus je broer opofferen om den man te redden die Hy zweeg vertoornd, doch vatte ruw do hand heden tijdelyk verboden is het vervoer naar Friesland van kalveren, jonger dan zes maanden, uit den kring omvattende de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, Noord- Brabant, Gelderland, Ovorijsel, Drente en Groningen. Amersfoort, den 10 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen in ingekomen van II. J. JACOBS, in het perceel wijk B, no. 19. Amersfoort den 14 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BINNENLAND. Men schrijft uit Den Haag: liet is op den tmidigen «ogenblik nóg onzeker of uo Tweede kanier wel tegen den 21 al worden bijeengeroepen; het Vaderland ver nam zelfs, dat de bijeenkomst eerst 28 Febru ari zou plaats hebben. De commission zijn wel hard aan 't werk, doch het staat nog te bu- zienofze tijdig genoeg gereed zullen komen om de Kamer voor een behoorlijk voorzienen disch te kunnen plaatsen. Ook in 't, Minis terie van Financiën worden alle zeilen bijgezet om ile Memorie van antwoord en het ge wijzigd Ontwerp der bedrijfsbelasting spoedig in te dienen. Waarschijnlijk zal dit nog in ileze week geschieden; maar ook dan eerst kan beslist worden of de heeren reeds op 21 Febr. zullen bijeenkomen, in ieder geval is 't op dit oogenblik in de politieke kringen nog vrij kalm. Zelfs de verkiezing te Leeu warden beeit weinig zichtbaren invloed op de gemoederen gehad, al staat het te bezien of de komst van den «warmen voorstander van 't kiesrecht-ontwerp-Tak" bij de regeering over liet geheel met blijdschap is begroet. Inmiddels heeft een klein politiek votum der Kamer, bij de jongste begrootingsdiscussie gevallen, zijn «beslag" gekregen. De rit meester jhr. Van de Poll, adjudant van H. M. de Koningin, heelt zijn ontslag en pensioen van het jonge meisje, dat beschaamd en verlegen het hoofd op de borst liet vallen en bracht haar naar de deur met de strenge woorden: „Het past jonge meisjes niet, zich ongevraagd in zaken van mannen te mengen." Dc overste zag, mot do verdwijning van bet meisje, allo hoop verloren. Een langer toeven, elk vorder woord, zou slechts een vruchteloozo vernedering, een bewijs van minachting voor zichzelvenwezon en daarom verliet hij met een lichte beweging zóo haastig het vertrek, dat de bankier de gelegenheid benomen werd om nog een enkelwoord met hem te wisselen. Wedig ijlde zijn vader tegemoet, ten deel vol verwachting, ten deele vol vrees. Doch op het gezicht van den doodsblceke, gebogen grijsaard, die zich met moeite voortsleepte, duecl hij ver schrikt eenige passen achterwaarts. „Niets, er bestaat niet do minste hoopmeor," steunde hij moeilijk ademhalend. „Geen noop meer?" herhaalde de jonge offi cier dof. De oude heer zonk in een stoel on bedekte het gelaat met beide handen, terwijl Wedig als verlamd door den laatsten slag, welke al zijn verwachtingen vernietigde, midden in dc kamer staan bleef. Plotseling viel zijn oog op zijn vader, die van aandoening trilde en tusschon wiens tanden zich onsamenhangende klanken een weg baanden. Weemie hij weende zyn vader? Half krankzinnig van smart wierp Wedig zich voor den grijsaard neer en omklemde met beide handen diens knie. aangevraagd. Dit is een overwinning voor den heer Van Kerkwijk in de eerst»; plaats en voor de meerderheid der Tweede kamer tevens, die het zoo ongehoord vond, dat een adjudant der Koningin, hij den Grooton stal' blyvende, toch naar orde van de ranglijst bevorderd zou worden. Jhr. van de Poll had de keuze oin, óf als majoor weder by de troepen te gaan dienen, óf gepasseerd te worden bij de promotie en adjudant te blijven. Hij koos noen het een noch het ander en verlaat nu den dienst, om dan waarschijnlijk bij liet civiel huis van II. M. over te gaan. "Wat daarmee nu gewonnen is, vat ik intus- schen niet. Indien ik me niet bedrieg, zaUle gepensionneerde ritmeester ongeveer ƒ1500 pensioen erlangen en zijn opvolger op de ranglijst zal tot majoor worden verheven. Summa sumrnarum heeft raen dus de Schat kist op oen hoogeren last van 1500 gebracht. Leve 't budgetrecht, zal men intusschen zeggen. Kn dan't beginselZelfs te genover de Koningin blijft der Kamer de acht die over 't militaire personeel beschikt. Aan oen ander votum uer Kamer is, zoo nis ge reeds weet, met spoed uitvoering ge geven, want Woensdag heeft de onderhand- sche inschrijving voor de twee aan de particuliere werven hier te lande toegedachte schepen hij liet. Departement van marine reeds plaats gehad. Ben ik wél ingelicht, dan bood «Ie Maatseh. de Schelde te Ylissingen den bouw van een der schonen (zonder pant sering, die liet rijk-zelf zal aanbrengen of leveren) voor ƒ1760000 aan, de fabriek te Fijenoord een voor /1780000. Voor den laagstelprijs is nu aan elk der fabrieken een schip gegund en 't derde zal te Amsterdam op 's rijks werf worden op stapel gezet. Tal an handen zullen daardoor werk bekomen n de voorwaarden, die 't Departement bij deze overeenkomsten hoeft gesteld, moeten alle waarborgen tegen teleurstelling opleve ren en ook tegen herhaling van 't gebeurde met de vroegere Kon, fabriek te Amsterdam Zoo is bijv. bepaald, dat geen termijn van betaling zal zijn vervallen voordat de schepen te water zijn gelaten en dus vervoerbaar zijn, voor liet geval de fabrieken door de eene of ander omstandigheid huiten staat geraken 't werk te voltooien. De Minister van marine verdient inderdaad voor deze flinke behartiging van 's lands belang, die met bevoordeeling der binnenlandsche indu strie samengaat, een woord van lof en hulde. Zooals u bekend is, vertrok generaal Dumou- ceau naar Rome om den paus, namens H. M. de Koningin-regentes, Haar gelukwenschen op iy dezer aan te bieden, ter gelegenheid van zijn SOjarig priesterjubil»:. By een vorig feest zond ook wijlen onze Koning een bui tengewoon gezant naar bet hoofd uer Katho lieke kerk. Dit is geen regeerinpdaad, maar een persoonlijke hulde van de Koningin-re gentes. Keu geschenk zal de generaal niet overbrengen en vermoedelijk ook geen eigen handig schrijven van H. M. En wat de reizen van H. M. M. M. in den aanstaanden zomer, zelf betreft, daaromtrent zijn alle berichten voorbarig. Met het oog op het nieuw uitbreken der choleni-epidemie. is er hoegenaamd nog niets van vastgesteld of de Koninginnen reeds dit jaar Haar be zoek aan eenige provinciën zullen brengen. Mocht het zoo wezen, dan zouden Zeeland en Noordbrabant het eerst aan de beurt komen en daarna Drente en Overysel. De centrale commissie voor do statistiek vergaderde, zooals we bereids meldden, ver leden week andermaal te 's-Gravcnhagede vergadering werd ook des avonds voortgezet Behalve met de behandeling van aan de Re geering uit te brengen adviezen, waarover loor de leden der commissie uit den aard der zaak geheimhouding moet worden in acht genomen, hield zij zich voornamelijk bezig met de behandeling der vraag, in hoe ver en op welke wijze langs statistischen weg door de verzameling van stellige gege vens, tot liet verkrijgen van meer kennis op het gebied der arbeidsverhoudingen kan wor den gekomen. Tot bepaalde besluiten leidde (leze beraadslaging nog niet. Dc vergaderzaal der commissie, de bekende vroegere zaal van gecommitteerde raden van Holland, is tevens ingericht tot plaatsing der uitgebreide statistische bibliotheek, door de Voreeniging voor do statistiek iu Nederland aan de centrale commissie in bruikleen af gestaan. Dinsdag vertrok de luitenant-generaal graaf Dumonceau naar Rome, om den Paus de gelukwenschen van II. M. de Koningin-Re gentes over te brengen bij de gelegenheid van zyn 50-jarig Bisschopsleest. Het voorloopig verslag der Tweede kamer over de Kieswet is in ontwerp gereedhet concept is aan do commissie van rapportours toegezonden. l)e bijeenkomst voor de vaststelling van het Verslag is nog niet bepaald. Modio September is de Kieswet by de „Papa, lieve papa," smeekte hij in doodsangst, „trek het u zoo sterk niet aan. Och, doe het toch niet, wat ik u bidden mag." „Raak mij niet aan," zoo weerde de overste hem ruw af en zijn verbittering en toorn niet langer kunnende bedwingen, vervolgde hy, op elk woord den klemtoon leggend: „Weg, je aanraking ontcert my, wijl jo smaad en schande op mijn grijze haren, over je zelf en de mijnon gebracht nebt. Met een man, die niet in staat iB zijn eigen eer to l ewaren en to verdedigen, wil ik niets iuccr te maken hebben. Jo bent niet meer waardig den degen to dragen, welke je vergat op het juiste oogenblik te trekken. Daar" en do voormalige officier wees met de rechterhand naar den muur, waar aan een wapenrek Wedig's pistolen hingen, „daar, daar is het eenige wat je over blijft. Onder mannon van eer ia voor jou geen plaats meer." De vreesdijke teleurstelling, de heftige verbit tering, opgewekt door de vernederingen in het huis van don bankier oiulorvonden, doden den oiulcn hoor schier alle bezinning verliezen. Met wankelende schreden sleepte hij zich naar de deur, zonder ziin zoon met oen enkelen blik tc verwaardigen, doch hij had nauwclyks de deur knop gegrepen of er knalden twee snel elkaar opvolgende schoten. Mot jeugdige vlugheid ijlde do oude officier terug en wierp zich op don grond naast zijn zoon, over wiens bleek gelaat zich reeds do doodskleur uitbreidden. Hij vlyde het hoofd van den ongelukkige in do armon en staarde hem tccder aan. „Mijn ariuen jongen, myn Wedig, mijn lief I kind," snikte hij, terwijl groote tranen langs zijn gerimpelde wangen biggelden Du plotselinge dood van Wedig von der Lüho bespoedigde nog meer het vertrek van den heer Fahland en de zijnen naar Borlyn. Don volgen den dag reeds reisde hij met vrouw en doch ters uf. Op Klara had het gebeurde een zoo sterken indruk teweeg gebracht, dat haar reeds wanke lende gezondheid zulk een gevoeligen schok kreeg, dat zy in een toestand van vordooving viel, welke later in zwaarmoedigheid overging, waarvoor zij op raad der geneesheoren geno- zing in het Zuiden ging zoeken. Over haar vorloving met doktor Möbius werd natuurlyk niet meer gesproken. De begrafenis van den jongen officier had met militaire eer plaats. Do dood had alles uitgo- wischt cn het geheele officierscorps geleidde hot lijk grafwaarts. Naast den regiments-commandant schreed do overste Von der Lüho in kaarsrechte houding achter het lyk. De wilde, vlijmende smart, welke hem in de eerste «ogenblikken doortrild had, was langzamerhand in kalme berusting overgegaan. Wedig had gehandeld zooals een militair onder zijn omstandigheden handelen moest zijn vry willige dood wua een noodzakelijkheid geweest en do icogel welke hij zichzolven door net hoofd had gejaagd, had do vlek op zyn oor uitgewischt. Tnuns behoefde hy zien niet meer te schamen, als hy tuin zyn zoon dacht.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1