Tweede Kamer ingediend; nu schrijven we medio Februari, d. i. vijf maanden na dato, en thans eerst hoort men, niet dat het ver slag uit is, maar dat het in eoncept aan de leden van de commissie van rapporteurs is rondgedeeld. Vóór Maart zal het nu het licht niet zien; daarna zal het eerst door den Minister van Binnenlandsche Zaken beoordeeld moeten worden, om voorts in den Ministerraad te komen, eer de Memorie van Antwoord in definitiuven vorm gereed komt. Stollig wordt het dus einde April, eer de Memorie het licht ziet, en dan weet men vooruit, dat de Kamer het pas na September behandeld. Is licit nu goed vraagt De Standaard heel het land zoo noodeloos lang in span- spanning te houden? Dit toch stemt ieder toe, dat zoolang deze wet niet van de agenda ui' is, er aan geen krac h' tigen politieker, arbeid te denken valt. Bij Kon. besluit is ritmeester jhr. W. F. H. van de Poll, van den Grooten staf, adju dant van H. M. de Koningin, op zijn aan vrage op pensioen gesteld en is hem de rang verleend van majoor, terwijl hij gehandhaal'c blijft in zijn betrekking van adjudant van H. M. in gewonen dienst. De Ministers van Justitie en van Water staat maken bekend, dat de zorg voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1889. houdende bepalingen, tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en vun vrouwen en van de daaruit voortvloeiende besluiten, van het De part. van Justitie is overgebracht naar dat van Waters tuut, zoodat voortaan alle brieven, voor- stollen en verzoeken,die uitvoeringbetrelfende, aan dat Departement zullen moeten gericht worden. De Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen heeft te Delfzijl een onderhoud gehad met de burgemeester van Delfzijl, Terraunten en Niewolda en den kapitein-com mandant dei' in bet noorden van Groningen gedetacheerde troepen. Als gevolg van deze besprekingen zullen, indien de toestand zoo rustig blijft, deze troepen binnenkort naar hun garnizoensplaatsen terugkeeren. Dit zal echter geleidelijk geschieden. De dienst der posterijen te Arasterdam is heden nacht overgebracht van liet groote Post- kantoor naar de tijdelijk daarvoor ingerichte houten gebouw op het Damrak. Reeds hebben 43 vakvereenigingen zich aangegeven voor de deelneming aan het, onder eere-voorzitterschap van den bisschop van Haarlem te houden, tweedaagsch congres van katholieke vakvereenigingen. Des daags vóór het congres, Zondag 23 April, zal de algemeene vergadering van den centralen raad worden gehouden. Ook de bisschop van Haarlem heeft voorge schreven, dat op Zondag 19 Februari a.s., den dag waarop paus Leo XIII het gouden iubilé van zijn bisschopswijding zal vieren, in alle kerken van het bisdom Haarlem de hoogmis zoo plechtig mogelijk zal worden opgedragen, en dat ook op dien dag in die kerken een colecte voor den paus zal wor den gehouden, Als proef zullen, bij de eerstvolgende daar toe geschikt bevonden aanbesteding, vanwege de gemeente Zutfen in de bestekken bepa lingen omtrent het minimum loon en den maximum werktijd worden opgenomen. Op bijna 52-jarigen leeftijd is Dinsdag op Groenhove bij Den Haag overleden mr. J. baron De Constant Rebecque, intendant der koninklijke paleizen, vroeger hofmaarschalk van koning Willem III. De heer De Constant was lid der Prov. Staten van Zuid Holland voor Vlaardingen en bevorderde vele werken van liefde en barmhartigheid. Hij was een man van grooten kunstzin en beoefende ook zelfde schilderkunst. Te Loos duinen, zijn vroegere woonplaats, deed hij veel tot bevordering der weerbaarheid in het Westland. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde alle tien beklaagden wegens de wanordelijk heden te Franeker ieder tot 1 jaar gevange nisstraf'. Nog eens de uittocht der Amsterdarameren. Evenals te Hilversum worden ook te Bus- sum vele huizen gebouwd. Alleen in het laatst van het vorige jaar werden daar 19 nieuwe woonhuizen betrokken. De zucht tot petitioneeren is ook in de leerlingen der openbare lagere scholen geva ren. De kindertjes der lagere scholen te Rot terdam hebben een adres-beweging optouw gezet om gedurende de zomermaanden de schooltijden te veranderen en te doen vast stellen van des morgens te zeven uren tot des namiddags een uur. Het voornemen be staat om, wanneer genoegzame handteeke- ningen te verkrijgen zijn, dit adres aan de betrokken overheid te doen ter hand stellen. STADSNIEUWS. Zondag 19 Februari zal de godsdienstoe fening in de Remonstrantsche kerk alhier worden gelend door ds. li. 1'. Schim van der Loelf, Reinonstr. predikant te Leidon. Drietal bij de Gereformeerde kerk B (do- leerend) alhier: ds. E. Eisma te Bennekom, ds. J. Langhout te Haarlem en ds. G. Braai te Kralingen. Heden is alhier aangekomen de generaal- majoor Heonus, inspecteur der infanterie. Kolonel F. IJpey is van het ongeval, hem in de manege alhier overkomen, geheel hersteld en heeft het commando over de rijschool, alsmede over liet garnizoen alhier, weder aanvaard. De 2e luitenants H. Prins en A. C. de Vos van het 5e reg. infanterie, die een cursus gevolgd hebben bij de werkplaats van draag bare wapenen te Delft, keerden heden naar hun korps terug. Ingevolge machtiging van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Gepensionnoerde onderofficieren en minderen van liet Neder- landsehe leger zal, door het afdeelingsbestuur alhier, op 19 Februari ter gedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem III. aan 8 leden en 2 weduwen van gepensionneerde leden een uitkeering plaatshebben, terwijl aan éen lid een buitengewone gratificatie zal worden uitgereikt. Het aantal kiesgerechtigden voor do Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad van Amersfoort, zal dat van '1892 met een 40-tal overtreffen en alzoo liet cijfer van bijna 850 bereiken. Belanghebbenden verwijzen we naar de publication aan het hoofd van dit nummer. De openbare verhuring voor den tijd van zes jaren van 19 perceelen aan de gemeente Amersfoort in eigendom behoorend hooi-, bouw- en weiland, gelegen onder Amersfoort, Baarn, Bunschoten en Hoogland is heden ochtend hier gehouden. De jaarlijksche pachtsom bedraagt ƒ4133, zijnde 1034 meer dan bij de vorige ver pachting, in 1887. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slag verleend aan Jhr. mi1. A. M. C. Sandberg als ontvanger der registratie, domeinen, zegel en successierechten alhier, met behoud van aanspraak op pensioen. Velen zullen met belangstelling vernemen, dat de zoo hoog geachte titularis, wiens be kwaamheid en humaniteit hem bij elkeen bemind maakte, voorloopig althans, in deze gemeente gevestigd zal blijven. Niet het minst zullen de vele commissiën die Op zijn tegenwoordigheid hoogen prijs stellen, daarover verheugd zijn. Het weekblad De twee provinciën vergist zich deerlijk waar het schrijft, dat de gemeente Amei-sfoort gaarne van haar Hoogere Burger school af zou willen, nu er bij cle Regeering geen voornemen bestaat, het getal Rijks Hoo gere Burgerscholen uit te breiden. Wel is dit voor Amersi'oorteen teleurstelling, maar geenzins een reden waarom men, zooals het blad zegt »er wat voor geven zou om die peperdure inrichting kwijt te zijn." Aangezien een derde der leerlingen af komstig is uit de nabij gelegen gemeenten Baarn, Hilversum enz. waar hun ouders metter woon gevestigd zijn, en voor hen geen hooger schoolgeld betaald wordt dan voor deindestad wonenden, meende het Gemeentebestuur, dat er wel termen aanwezig waren voor de over neming der school door het Rijk. We zijn, evenals allen, die gisteren de voorstellingen in Amicitia bijwoonden, de dupe geworden van «Professor Bosco" dien we onzen lezers aanbevalen, meenende, dat de recensiën uit allerlei bladen, die hij ons voorlegde, inderdaad hem betroffen. Te laat kwamen we tot de wetenschap, dat we er in geloopen zijnthans rest ons niets meer dan ons excuus te maken over onze lichtgeloo- vigheid. lntusschen komt er weer gelegenheid te over om den wrevel over die «extra-elite- vooi-stelling" te doen verdwijnen. Aanstaan den Maandag, het 3e symphonie-concert van den immer moedigen Van Aken. Het pro gramma, in dit blad afgedrukt, belooft veel; mogen velen zich geroepen gevoelen het concert bij te wonen. En Donderdag den 23en een nieuwtje voor Amersfoort: het Weener dames-zanggezel- schap, waarmede de heer Van Lier een tournee in de hoofdplaatsen van ons land maakt Een volgenden keer vertellen we daar meer van. De Amersfoortsche voetbal-club zal aan staanden Zondag noch op haar eigen terrein noch buiten de stad aan een competitie wed strijd voor de 2de klasse club deelnomen gelijk aanvankelijk het voornemen was, doch bij Leusden op haar sportterrein een g<*'«»>»- bineerde match houden met haar xusterclub Quick alhier, hetgeen een uitstekende oete- ning voor beide clubs is. Mogen de spelers door talrijke toeschou wers "aangemoedigd worden om nog eens prachtig spel te laten zien. Gemengd Nieuws. De tooneelspelerP. A. Morin zal. naar men meldt, waarschijnlijk, wegens zijn 11ooge jaren, niet meer op treden, en door de Kon. A er. «Het Nedcrl. Tooneel" gepensionneerd worden. Kunstbroeders zoowel als schouwburgbe- zoekers zullen »pa" met leedeoogen zien heen gaan. Dinsdag is door de politie te Apeldoorn, op last der Regeering, aan een aldaar met wintel-verlof vortoevenden loteling van het regiment grenadiers en jagers, aanzegging gedaan, dat hij zich onverwijld naar zijn korps moest begeven, op grond dat hij in uniform op klompen en met een burgerpet op vergaderingen van sociaal-democraten bijwoonde en zich op sti-aat vertoonde. Francoise, een meid uit Brussel, pas in Rotterdam overgeplant, kwam dezer dagen eensklaps bij mevrouw in de kamer looper en riep „Gunst, madame, daar pik ik me in den vinger met een vork." «Kom, malle meid," stelde mevrouw haar gerust, «dat beteekent niets." «Dat is te zeggen, mevrouw, als de vorken van zilver zijn dan is dit niet erg. Maar ze zijn van pleetzilver of van verzilverd koper, gelool' ik." «Stel je gerust, al mijn vorken zijn van zilver." Den volgenden dag had Franpoise «zich verwijderd" met,alle vorken. Zondagmiddag kwam op een rijwiel uit Nizza te Rozendaal aan, de heer C. Bruton, een jongmensch van 27 jaar, een der twee mededingers naar het meesterschap, uitge schreven door de Vélocipède-eluh La Vitesse te Nizza. Zijn rondreis strekt zich uit van Nizza, Parijs, Brussel, Amsterdam, Berlijn, Wilna, Petersburg, Moskou, Kiew, Weenen, Rome en terug naar Nizza. Uit elk dezer plaatsen moet hij, aanstonds bij aankomst, telegraphisch bericht zenden. Zijn mededinger maakt dezelfde route, doch in omgekeerde richting. De Fransche scheikundige Moisan, die zich reeds naam maakte door het isoleeren van fluoriurn, is er in geslaagd, diamanten te vervaardigen, zoowel kleurlooze als gekleurde. Wel is waar zijn de kristallen zeer klein, maar nn het vraagstuk in beginsel is opge lost, zal men de kristallen spoedig grooter kunnen maken. De heer Berthelot deelde deze uitvinding mede in de Fransche academie van weten schappen, en hield een warme lofrede op den uitvinder. Te Berlijn is tegenwoordig de menuet zeer in zwang. Deze sierlijke en bevallige dans schijnt voor eenigen tijd den wilden galop en andere rondedansen verdrongen te hebben. De dansmeesters hebben hun handen vol en komen trachten te kort om aan alle aan vragen tot dansles te kunnen voldoen. Iedere Berlijner maakt thans «revérences, pirouettes en pas de basque." Daar de stijve heeren- rokken en de damessleepen zich niet goed leenen tot het maken van al die bevallige bewegingen, wordt er reeds over gedacht de balkleeding te veranderen. De beweging schijnt zich ook in de provinciën voortgeplant te hebben. In een der provinciale bladen kwam onlangs een advertentie voor, waarin op een kostschool «drie bekwame menuet danseressen in rococo kleeding" gevraagd werden. Op de openbare aanplakborden komen aankondigingen voor van danskunste naars, die aanbieden aan ieder, hetzij inwoner of vreemdeling, in korten tijd het menuet- dansen te leeren. Een ernstig ongeluk wordt uit Leipzig ge meld, waar een gasontploffing plaats had in de restaratie-Schafer aan de Neumarkt, met het gevolg, dat het gebouw in brand geraakte. De achtervleugel werd, geheel in de asch gelegd, terwijl 4 mannen en het dochtertje van Schilfer bij de ramp het leven verloren. Een 6-tal pei-sonen werd door de naar buiten ijlende gasten'twas juist etenstijd, zwaarge wond; drie werden doodgedrukt. De ramp wordt geweten aan zekeren Kvetzschmer, door wiens onvoorzichtigheid de gasontploffing plaats had. Kretzschmer is gevangengenomen. In een van de schoonste villa's te Dreilinden in Luzern, woont een rijke Amerikaansche dame, de echtgenoote van een Italiaansche prins. Deze dame ontving onlangs verschillende dreigbrieven, waarvan o. a. éen de eisch inhield, dat 0000 francs op een bepaalde plaats neder- gelegd moesten worden, wilde zij haar kind nietvermoord en haar woning verwoestzien. De politie werd er mede in kennis gesteld, die op de in den brief aangeduide plaats een pakket door een harer geheime agenten liet noder- 1 eggen. Niet lang daarna verscheen een jong mensch, die er zich van meester maakte en er mede van door ging. De politie hield hem aan. Uit het verhoor bleek, dat het iongmenscli tot een der welgestelde l'amiliën te Luzern behoorde, door zijn ouders zeer kort gehouden werd en geen beter middel wist om hierin verandering te brengen dan door het schrijven der brandbrieven; met het geld wilde hij naar Amerika vertrekken. De blaasziekten zijn zeer veelvuldig en vermeerderen de lichamelijke en zedelijke pijnen. De verschillende ziekten zijn: ontste king, zinking, dragende zweren, graveel en de steen. Tegen al deze ziekten is er geen beter middel dan «Warner's Safe Cure' De hevigste en landurigste dezer kwalen verdwijnen door het gebruik van dit genees middel', daar liet de natuurlijke werking der nieren en blaas weder herstelt en de ontste king en de ettering van het blaasvlies tegen houdt. De volgende dankbrieven zullen allen twijfel aangaande de krachtige werking van dit mid del oplossen. C. G. Laux, zonder beroep, te Anneberg, in Sachsenland, schrijftAlhoewel ik tot verle den jaar weinig letie op de middelen die hier en daar in de dagbladen worden aanbevolen, ben ik nu gansch van gedachte veranderd, daar ik de werking van «Warner's Safe Gure" heb kunnen ondervinden. Zes maanden lang leed ik aan eene hevige wateropstopping, die volgens mijn dokter door een steen werd veroorzaak. «Al de gewone middelen, die men in zulke gevallen gebruikt, bleven zonder werking; mijn dokter zelfs, dien ik later liet roepen, kon mij alleen genezing beloven door tusschen-' komst van professoren uit Dresden. Toen probeerde ik «Warner's Cafe Cure" en na er gedurende tien weken van gebruikt te hebben, was ik van mijne kwaal geheel ge nezen. «Het is dan ook met de grootste dankbaar heid dat. ik God en den Heeren Warner mijne genezing toeschrijf. Mogen vele andere zieken die aan dezelfde kwaal lijden, ook door dit middel genezen." M. Julius Mauroux, te Granges-le-Vezin, kan ton Freiburg (Zwitserland), schrijft ons ook «dat hij gedurende den winter van 4890-91 aan blaaszinking leed en niet meer hoopte te genezen, maar dat hij zich wèer voIko- men gezond gevoelde toen hij vier flesschen «Warners' Safe Cure" ingenomen had; zijne krachten waven teruggekomen en hij kon weer als tevoren werken." Te koop bij den algemeenen depot-houder A. L. SAUT Co, Den Haag, bij M. CLE- BAN <Sc Co, te Amsterdam, en C. J.W. SNA- BILIE te Rotterdam. Bekend is aan velen, dat de Chineezen gewoon zijn, hun gencesheeren bij maande- njkseh abonnement te betalen, maar zóo, dat zij de betaling staken, zoolang zij ziek zijn. Wij lezen nu, dat de slimmerts nog een ander middel hebben, om hun medicus tot oen zorgvuldige behandeling aan te sporen. Zoo lang er een zieke in huis is, wordt een pa pier met den naam van den doktor voor het huis gehangen. Menig acseulaap, die wat on gelukkig is in zijn praktijk, word zoodoende genoodzaakt te verhuizen. Of iets dergelijks gebeurt met advokaten, vinden wij niet vermeld. Bij een ophooping van telegrammen, als gevolg eener storing in de geleidingen te Chi cago, 'werden door een telegrafist, in een tijds verloop van 3 uren en50minuten,326berichten overgeseind, een snelheid alzoo van 42seconden per telegram. Het noodlot vervolgt de familie De Lesseps. Fransche soldaten, op een tocht in Soudan hebben een brigadier ziek moeten achterla ten. Die brigadier heet De Lesseps en is een zoon van een grooten Franschman. Het fijngevoelige gemeentebestuur van Rou- aau heeft de «Lesseps-kade" aldaar vernoemd naar een plaatselijke oeroemdhejd uit de vorige eeuw, «De Bois-Guilbert." Men had ze liever «Brennus-kade" moeten heeten, spot de Times, met de spreuk: «Wee den overwonnene." De Times brengt een moedige daad van Ferdinand de Lesseps in herinnering. In 1831 heorschte te Alexandria de cholera. Het Fransche ziekenhuis was vol zieken en dooden; op de binnenplaats van het gebouw lagen stapels lijkon. De Lessens, toen consul te Alexandria, hoorde va'n ae verwarring, die in liet ziekenhuis heerschte; hij riep de be ambten van liet consultant bij elkander en ging met de Fransche vlag, als symbool van de reinigende vaderlandsliefde,' met zijn ambtenaren naar het hospitaal. Op zijn bevel en met zijn medewerking werden toen de dooden begraven en aan de zieken werd hulp verleend.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2