Maandag 6 Maart 1893. No. 4229. 37e Jaargang. De diamantecvan den kapitein. 4)- Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdag namiddag. Abonnement per B maanden 1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 11) Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris der Koningin inde provincie Utrecht, d.d. 1 Februari 1893, No. 1 Az. (Provinciaalblad No. 14) en art. 228 der gemeentewet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staats blad No. 51), alle vorderingen ten laste van het Rijk over het. jaar 1892, vóór den 1. Juli e. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van loveran- tiën zijn gegeven; en «lat de belanghebbenden, die hiertoe van de tusschënkomst des gemeente- bcstuurs wensehen gebruik te maken, hunne de claration vóór den 30. Juni aanstaande ter Se cretarie behooren inteleverenterwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vorderingen, over 1892, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend, Amersfoort, den 1. Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SG'HELTUS. De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter openbare ken nis. dat de in artikel 81 der Wet op het Lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, op de gemcente- secctaric ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 3 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belasting, enz. in Noord- llolland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No, 6 en 7 van de personeele belasting over het dienstjaar 1892/93 en van het patentrecht over het 3e kwartaal van het dienstjaar 1892/93 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht. is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 4 Maart 1893 De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENINCK. Feuilleton. Naar het Duitsch door S „Welnu, dat is best mogelijk, maar het doet hier niets ter zake. 't Is genoeg, dat er lieden zijn, die u als rijk beschouwen en uw rijkdom kennen. Ik verzeker u, dat gij het voorgevallene niet als een boosaardige scherts moet opvatten." Walthcr sprak die laatste woorden zóo beslist uit, dat Kraatz verbleekte. Hij beefde als een riet, terwijl de jongeman hem opmerkzaam gade sloeg. „Ja, mijnheer Kraatz," ging de rechtsgeleerde na een kleine pauze voort, „de waarheid is bit ter doch heilzaam. Gij hebt op alle zeeën gevaren, alle landen bezocht, het kostbaarste in kisten en kasten verzameld en ge meendet liet hier in veiligheid gebracht te hebben. En thans blijkt het, dat gij u bitter bedrogen hebt- Dat is hard, zeer haru. Ik beklaag uik heb medelijden met u en daarom zal ik u beschermen." Kraatz werd rustiger. „U doet mü schrikken, mijnheer, maar ik kan het nog metgeloovcn. Of hebtu zekerheid." „Ja, mijn vriend. Ik schreef u. dat nnj als zoon des ministers middelen ton dienste stonden, waarover do gewone politie niet. beschikken kan. Ik zal u daarvan zelf het bewijs leveren. De politie te Londen heeft die te Berlijn gewaar- Iets over het kiesrecht in andere landen. Nu in ons land, zoowel als hij onze buren, binnenkort beraadslaagd zal worden over een uitbTeiding van liet kiesrecht, is het niet van belang ontbloot, iets van de eiscben te weten welke in andere landen gesteld worden. In vele opzichten is er verscheidenheid. In de eerste plaats, wat de leeftijd betreft. In ons land is die voor de ki^ers gesteld op 23 jaar, voor de gekozenen voor den Ge meenteraad, de Provinciale Staten en Staten- Generaal op respectievelijk 23 25 en 30 jaar. In Grauwbunderland komt het verstand, naar het schijnt, heel vroeg. Daar toch neemt men reeds op 17-jarigen leeftijd aan de ver kiezingen voor het kantonnale engemeente- lijk bestuur deel, in Glarus, als men 18, in Zug, als men 19 jaar is. Het eedgenootschap zelf en de rnee.fte kan tons eischen den twintigjarigen leeftijd; zoo ook Hongarije. In Groot-Örittanië. Frankrijk en veel ande re staten moet inen 21, in Oostenrijk en Pruisen 24, in Zweden en Noorwegen en in vele Duitsche staten 25, in Denemarken zelfs 30 jaar zijn, voor men dat gewichtige recht krijgt. Ten tweede weert men in enkele landen onzedelijke kiezers. In St. Gallen, een der Zwitsersche kantons, wordt een burger, die zedeloos verklaard is, van het kiesrecht uitgesloten; in andere Zwitsersche kantons worden degenen niet tot het kiesrecht toegelaten, aan wie, als bekende dronkaards, liet bezoeken van herbergen ver boden is In Reuss oudere linie, wordt een goede naam geëischt. In Amerika is men niet minder streng, Connecticut verlangt van de Kiezers, een goed zedelijk karakter. In San Salvador weert men niet alleen dronkaards, maar ook spelers van beroep, terwijl in Costa-Rica een ergelijke veronachtzaming van lamilieplichten eenreden tot uitsluiting is. Bordeelhouders worden in sommigen staten geweerd. In Rumeniö bovendien degenen, die we gens het houden van speelhuizen zijn ver oordeeld. Ten derde draagt men in sommige staten zorg, dat de minst ontwikkelden door hun groot aantal niet den grootsten invloed uit oefenen. In de Zweedsche steden b.v. heeft men te beschikken over zooveel stemmen als men kronen in de belasting bijdraagt. Intusschen heeft niemand recht op meer dan 100 en in steden van minder dan 25 000 inwoners op niet meer dan een vijftigste deel sehuwd voor een internationale inbrekersbende. In eenige der grootste steden van Amerika, zooals te New-York, Boston en San Francisco had den voor ongeveer een half jaar diefstallen door middel van inhraak plaats, welke alle op de zelfde wijze werden bedreven en wat er ge stolen is, bedraagt millioenen. Ondanks alle pogingen is het der politie niet mogen gelukken de daders te vatten of het minste spoor van hen te ontdekken. Korten tijd geleden herhaal den die diefstallen zich te Londen en wel op zulk een listige wijze, dat een ieder er den mond vol over heeft. De Londensche politie veronderstelde, dat de bende zich van daar naar Duitschland zou begeven en had de politie aldaar, zooals ik u reeds zeide, van het noodige op de hoogte gebracht. Deze bewaart de verstrekte inlichtingen natuurlijk als een diep geheim, de ministeries alleen dragen er kennis van. Mijn vader vertrouwde mij dat. geheim toe, daar hij mij niet alleen als zijn zoon innig liefheeft, maar ook wijl hij mij als rechtsgeleerde acht. 'tls zijn inoige wensch, dat ik eens een schitterende positie inneme en daarom bespreekt hij met mij alle gevallen, welke voor mij in mijn betrekking van eenig belang kunnen zijn. Gij waart kapi tein, mijnheer Kraatz: welnu, geef mij uw woord van eer, dat gij de mededeelingen, welke ik genoodzaakt ben u toe te vertrouwen als een diep geheim bewaren zult,." K-aatz reikte hom zouder aarzelen de hand met de woorden: „1 geef u mijn woord van eer, mijnheer." „Er bestaat voor mij geen twijfel" vervolgde Walther, „dat gij de opmerkzaamheid der die venbende getrokken hebt en dat gij daaraan van het aantal stemmen. Zulk een regeling, die men ook in naamlooze vennootschappen vindt, bestaat echter op staatkundig gebied alleen in Zweden. In Pruisen, met zijn algemeen kiesrecht handelt men anders. Men heeft daar een verkiezing met een trap en bij groepen. De zoogenaamde Urwiihler (kiezerskiezers) worden naar het cijfer hunner directe be lastingen in drie groepen verdeeld, zoo, dat de leden van iedere groep te zamen een derde gedeelte opbrengen van het bedrag, dat door alle kiesgerechtigheden aan belasting wordt betaald, Iedere groep kiest nu een derde der kiesgemachtigden (Wahlmanner). Hoe meer belasting men dus betaalt, hoe meer invloed men op staatkundig terrein kan uitoefenen. Een vertegenwoordiging van standen, zooals men die in vorige eeuwen bijna overal had, vindt men nog in verschillende landen. BINNENLAND. Bij Kon. besluit zijn o. a. penoemd: jhr. mr. J. W. G. Boreel van Homelanden, met ingang van 2 April 1893 tot Burgemeester der gemeente Haarlem H. C. Carpentier, hoofdcommies, eerste-corrector bij ae Ned. Staatscourant tot ridder in de orde van Oranje-Nassaumr. C. J. \V. Loten van Doe len Grothe tot Burgemeester van Soest. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 April a. s. de jaarwedden van de beambten der rijksveldwaclit nader geregeld en als volgt vastgesteld: voor de inspecteurs op ten minste f950 en ten hoogste f1400; voor brigadiers-majoor op f825; voor brigadiers op f775; voor de overige rijksveldwachters op f640. Men schrijft uit Den Haag De Tweede kamer is Vrijdag met den ar beid in de sectiën niet gereed gekomen en zal Woensdag e.k. en misschien ook de volgende dagen met het al'deelingswerk (vooral ook met de behandeling van het Militair strafwetboek) voortgaan. Het sec- tiewerk wordt Dinsdag afgebroken door een publieke zitting, die in de eerste plaats zal zijn gewijd aan 't opmaken van de nominatie voor den Hoogen raad. Het schijnt bijna zeker, dat de deken der orde van advocaten alhier, mr. Stipriaan Luïscius, no. 1 op de voordracht zal worden, even als 't zoo goed als vaststaat, dat de vacante j plaats als commies-griffier, door het aftreden van den heer Betz met 15 Maart ontstaande, i door mr. Boude wij nse, den zoon van een der eerste en oudste stenografen der Kamer, J zal worden ingenomen. Voor het overige is j er nog weinig belangrijks aan de orde gesteld J voor publieke behandeling. De nieuwe mail- j contracten zullen wel weinig debat uitlokken en op de conclusiën, die aan de orde komen, I zal ife Kamer ook wel het: glissez, mortels, j n' appuyez pas toepassen. En nog altijd wacht men op 't gewijzigd ontwerp der BedrijfsbelastingJa, maar net zal toch deze week wel komen, i want liet is gereed en op de zwakke punten j geheel omgewerkt. Men wil, dat de Minister van financiën de belasting niet, gelijk elders i werd gemeld met 4 Aug. ede., maar eerst met 1 Mei 1894 zal invoeren, blijkbaar met de lof felijke bedoeling om dan gelijktijdig met zijn verdere voorstellen, ook tot wijziging van de Personeele belasting, tegen dat tijdstip ge reed te zijn en alzoo zijn geheele plan, voor zoover het nauw verband houdt, op eenmaal uit te voeren. Het is niet onwaarschijnlijk dat, zoo het gewijzigd voorstel de Ka... Ji be rei kt, <le week van 13 tot 18 dezer aan het tweede onderzoek zal worden besteed. In middels is er dan voor de laatste dagen vóór het Paasch-recès allicht een en ander van de pas onderzochte vooratellen voor af doening gereed, waarmede de Kamer tot 21 Maart zich kan bezig houden, evenals mei. het voorstel Donner, net eenige wat nogza. kunnen worden behandeld. Zoo zal dan blijken, dat de Kieswet nia; voor den zomer het onderwerp van naden i voorbereiding zal kunnen worden en bevestig: zich derhalve de voorspelling, dat de groote hervorming niet vóór begin 1894 in openbare behandeling zal komen. Het voorloopig ver slag is van dien aard, dat een o veranderde handhaving van 't ontwerp-Tak wel ondenk baar iswe hebben dus een tweede editie en een nieuw onderzoek in de afdeelingen te wachten, met verslagen en antwoorden. Dat alles kan onmogelijk in 1893 ailoopen. Voor loopig dus zullen de nieuwe kiezers nog geen last hebben van politieke agitatie. Reuter seinde uit Rome, dat graaf Dumon- ceau Donderdag de gelukwenschen van Je Koningin-Regentes aan den paus heeft aan geboden. hun nachtelijk bezoek te danken hebt. Alle door hen gepleegde inbraken dragen denzelfden stem pel. Zij vangen met een ruwe, boosaardige scherts aan en als de algemeene opmerkzaamheid zich vestigt op dat niet strafbare, maar opzienba rende geval, dan slaan zij hun slag. Te New- York werden de groote ruiten van de winkel kasten eens juweliers ingeslagen, terwijl men later ontdekte, dat tegelijkertijd een aantal kostbaarheden ontvreemd werd. En zoo zuu ik u meer staaltjes kunnen mededeelen, ter beves tiging mijner woorden". Den kapitein parelden de zweetdroppels op het voorhoofd. „Maar dat is toch meer dan erg," riep hij opgewonden uit. „De politie moest meer han delend optreden." „De politie staat onmachtig tegenover zooveel sluwheid. Laat mij de zaak) leiden." „En wat wilt n dan doen?" „Eenige leden der bende bevinden zich onbe twistbaar te P, of in de nabijheid van Riigen, teneinde het gunstige oogenblik af te wachten. Onder het masker van graaf, of baron, van dokter en van mannen van de wereld, toeven zij in onze gezelschappen cn spelen daar wel licht de eerste viool. Ik zal mijn oogen goed gebruiken, ik zal beproeven om met hen kennis te maken, hunne vriendschap te verwerven en als zij mcenen hun doel nabij te zijn, dan zal ik hen een gebiedend „halt" toeroepen." De zachtmoedige uitdrukking in het gelaat van den jongen man had plaats gemaakt voor een diepen ernst. Vol bewondering en eerbied staarde Kraatz hem aan. „Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen danken, mijnheer Von Strausz," zeide hij opgetogen. „Gij betoont u meer dan vriendelijk voor mij." Walther schudde ontkennend het hoofd. „Gij weet, hoe ik daarover denk en als gij alles goed beschouwt, ben ik nog meer in mijn eigen be lang dan in het uwe werkzaam. Misschien heb ik u in de toekomst meer te danken dan gij mij. Ga nu naar huis mijnheer Kraatz en be toon bij ailes de grootste voorzichtigheid, hoewel u in de eerstkomende dagen niets te vreezen hebt, maar ontegenzeggelijk zullen uwe gangen nauwkeurig gadegeslagen worden. Let dus goed op, wien gij uw huis laat betreden en te woord staat. Wees echter overigens niet onnoodig be zorgd." Hij stak Kraatz trouwhartig de hand *oe. „Wacht even, nog iets. Onze bekendheid met elkander moet een diep geheim blijven. Nim mer zal ik den drempel uwer woning overschrij den, en ook gij moogt nooit verraden, dat gij tot mij in eemgszins nadere betrekking staat. Begrepen? En thans laat ik u gaan." En met een dankend woord op de lippen verwijderde Kraatz zich door dc deur welke Waltuer voor hem opende. Op den middag van denzclfden dag bevond Walther zich in het gezelschap der dames. Hij vertelde haar, dat hij reeds de eerste stappen in de zaak Kraatz gedaan had en hoopte, dat zijn bemoeiingen een gunstig resultaat zouden hebben. Hij praatte niet zoo levendig als ge woonlijk. Weldra zwegen allen, hetgeen Elly zwaar viel. Herhaaldelijk keek zij Walther schalks aan; als wilde zij hem iets vragen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1