De ingekomen wijziging der pensioenwet ten voor de burgerlijke ambtenaren, hun weduwen en weezen, strekt hoofdzakelijk om ongeveer 80 weduwen, thans van pensioen verstoken gelijk te stellen met de zooge naamde «oude weduwen." Verder zijn vele wijzigingen aangebracht om leemten aan te vullen en zijn vaste toe lagen en presentiegelden wettelijk geregeld voor voorzitter en leden van den pensioen raad en commissarissen van het weduwen- fonds. Geen voorstel is gedaan om tijdelijke diensten bij pensioenregeling te berekenen. Het verband tusschen net pensioen voorde kinderen en dat der moeder is losgemaakt. Eigen kinderen eener weduwe zullen slechts een twintigste genieten van den pensioens grondslag van den overleden ambtenaar, stiefkinderen elk een twaalfde, met inacht neming van het maximum van ƒ600. Een gedelegeerde van de Engelsche regee ring, de heer Barnett, bevindt zich te 's Gra- venhage en heeft met den Britschen gezant en de Ministers van buitenlandsche zaken en köloniën geconfereerd, vermoedelijk over de uitvoering van het tractaat betreffende de grensregeling op Borneo. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de Roomsch-katholieke militairen op hun erkende feestdagen dezelfde vrijstellingen van dienst zullen genieten, als den Israëlieten tijdens hun godsdienstfeesten wordt ver leend. Zaterdag was het 30 jaren geleden, dat de heer J. J. van Kerkwijk tot lidder Tweede Kamer werd toegelaten, na op 27 Febr. 18(53 in het hooiü-kiesdistrict Zienkzee voor het eerst als zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijn veranderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heeft het langst van alle leden on afgebroken zitting in dè Kamer gehad. De heer J. C. Benit te Amsterdam heeft aan den Minister van waterstaat een adres gezonden, waarin hij mededeelt, »dat hij door zijn financieele relation in staat is gesteld, over een kapitaal van ongeveer tweehónderd- twintig milhoen gulden te. kunnen beschik ken, uitsluitend tot geheele of gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, tegen een zeer billijke rente". De uitvoering der werken moet worden overgelaten aan Nederlandsche ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht van de Ne derlandsche Regeering. Adressant verzoekt den minister zijn plannen te overwegen en met hem in nadere onderhandeling te treden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Leiden om een procedure te voeren tegen de Leidsche Duinwater- Maatschappij, die af en toe aan zijn abonné's ook R ij nwater leverde. J. Heemskerk en ruim driehonderd andere landbouwers hebben zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met be zwaren tegen de toepassing der wet. op de besmettelijke veeziekte, inzonderheid in zake de toepassing dier wet on het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de daar mede gepaard gaande belemmerende bepa lingen voor den veehandel. Adressanten betoogen, dat de maatregelen geen doel kunnen treffen, en "daarentegen aan de veehandel onberekenbare schade toebrengen. Ook door een huns inziens ver keerde interpretatie van de wet door som mige veeartsen lijden de landbouwers zeer groot nadeel. Zij verzoeken daarom den Minister hen van de drukkende bepalingen, die een ontwikkeling van den veehandel in den weg staan, te ontheffen. By een adres aan de Tweede Kamer wordt de medewerking van deze in bedoelden zin gevraagd. Als een gevolg van de onlusten in 't noor den der provincie Groningen gaan onder scheidene landbouwers hun boerderijen ver- koopeu om in grootere plaatsen (voornamelijk de steden) rustiger te kunnen wonen, terwijl vele kleine boeren en flinke arbeiders uit verschillende streken van dit gewest, na het onderzoek van prof. Noordtzij in Colorado, aanstalten maken tot het vertrekken naar Amerika. In 't volgende voorjaar zal naar bestaande plannen een groote verhuizing -Jaats hebben naar Colorado, Mexico en 'ontano. r M< De tot het niet blijvend gedeelte behoo- rende miliciens van bot reg. gren. en jagers en de overige reg. inf. werden Vrijdag in bet genot van onbepaald verlof naar nun haar- steden teruggezonden. Deze militairen hebben slechts 10 maanden gediend, doch dit moest geschieden op last van den M. v. O. met het oog op de omstandigheid, dat voortaan de mili ciens tusschen 1 en 15 Maart onder de wa penen zullen komen. De bevordering van den Minister Seyffardt tot kolonel kan spoedig verwacht worden. Volgens De Telegraaf, bestaat het voorne men om de Hoogere krijgsschool van de Residentie naar Breda over "te brengen, aan gezien het thans in gebruik zijnde gebouw te klein wordt en erm Den Haag geen rijks gebouwen zijn die daartoe zonder groote kosten zijn in te richten. Vrijdag heeft de staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee haar vergaderin gen nervat. Het Vaderland weet mee te deelen, dat de heer T. van der Zee, burgemeester van En schedé, benoemd zal worden tot commissaris van politie te Groningen. Het programma voor de voorjaars-wed- loopen, op den 2en Paaschdag door de «Bre- dasche harddraverij- en renvereeniging," onder de reglementen der «Nederlandschen, harddraverij- en renvereeniging" te houden, is verschenen. Door de Nederlandsche vereeniging van postzegel verzamelaars, zal den 5en, 6en en. 7en Mei a. s. te Utrecht, een tentoonstelling worden gehouden in Buitenlust, Maliebaan. Onze landgenoot de violist Henri Petri, thans te Dresden gevestigd, is door den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin tot ridder van de Greifenorde benoemd. Vrijdagavond werd te Bovenkerk het be richt ontvangen, dat de Zeer Eerw. Heer pastoor J. W. Brouwers plotseling te Maas tricht in den ouderdom van 62 jaar is over leden, Dit bericht zal niet alleen in de katholieke wereld met groot leedwezen vernomen wor den, maar ook daarbuiten. Op wien heeft de levendige, geestige man, met zijn glin sterende oogen niet een aangenamen indruk achtergelaten Zijn welsprekendheid was on gewoon, zijn kennis zeer uitgebreid, zijn ijver voor wat hij goed achtte voorbeelde loos, zijn hulpvaardigheid grenzeloos. Thijm en Brouwers, twee vrienden, katholieke let terkundigen, van welke de laatste gaarne de groote superioriteit van den eerste er kende, zijn elkander te spoedig gevolgd en zullen lang een ledige plaats open laten. Het O. M. bij de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft tegen den student D., beschuldigd van opzettelijke mishandeling van een pikeur in den circus Carré, die sedert overleden is, een gevangenisstraf geëischt van 1 maand. De verdediger, vroeg een STADSNIEUWS. Ingevolge een aanschrijving van den Mi nister van binnenlandsche zaken worden in verschillende plaatsen van politiewege staten opgemaakt, vermeldende de namen van de bij haar bekende bedelaars en vermomde bedelaars. Dit geschiedt met het oog op de invoering der Kieswet. Hoewel de nieuwe Wet op de Nationale Militie met veel haast gereed is gemaakt, om vóór den 28sten Februari te kunnen worden ingediend, is deze indiening thans plotseling voor onbepaalden tijd uitgesteld. Dit feit wijst op een aanmerkelijke wij ziging, die op het laatste oogenbliic in het werkplan der Regeering moet zijn gekomen. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. onderwijzers heeft in zijn jongste vergadering de functies als volgt verdeeld: H. Tegelaar, president; J. v. Maanen, vice-president; Th. M. Ketelaar, alg. secr.Ph. v. d. Vos, 2e secr.P. de Geus 1e penningm.J. G. van Kuykbof, 2e penningm.; H. Engels,archiva ris; P. C. Bruins, correspondent met het buitenland J. E. Wassenaar, adviseerend lid. Als een bewijs, dat er tegenwoordig onder de onderwijzers geen «werkloozen" behoeven te zijn en er zelfs veel gebrek heerschtaan personeel, kan dienen, dat in de Vacature en de Sollicitant, twee advertentiebladen voor het onderwijs, bijna 100 onderwijzers gevraagd worden. De algemeene Nederlandsche politiebond zal Vrijdag; 7 April, in de Buiten-Sociëteit te Zwolle zijn tiende algemeene vergadering houden. Wij vernemen, dat de reeds aangekondigde Inter nationale Tentoonstelling van Brood-, Koek-, Banket en Suikerbakkerij, Chocolade fabrikatic 011 aanver wante vakken, te Gent, geopend zal worden den 7den April a. s. De duur blijft bepaald op 10 dagen. Het comité uitsluitend bestaande uit Genache vakmannen, heeft reeds toezegging ontvangen van verschillende Eereprjjzen, uit ons land. De Nederlandsche afdeeling belooft trouwens zéér belangrijk to zullen zjjn. Vooral gist, beschuit, koek, enz. zullen er op waardige wijze vertegen woord wezen. Er worden zelfs met een ovenbouwer onderhande lingen gevoerd over de oprichting cener Hollandsche bakkerij". De Ned. Brood-, Koek-, en Bnnketbakkersbond il officieel vertegenwoordigd worden door oen af gevaardigde en ook zjjn vaandel zenden. Wij herinneren er aan, dat alle aanvragen voor plaatsruimte vóór of op 15 dezer moeten geschieden bjj den gedelegeerden commissaris van Nederland, Spuistraat 168a te Amsterdam. I Hij Kon. besluit is benoemd: tót ontvan ger der registatie, domeinen, tegel «nw»- cessie-rechten alhierde beer B. C. van Berkek bewaarder van de hypotheken enz. tc Goi m- chera. De Burgemeester heeft het beschermheer- schap aanvaard van de afd. «Amersfoort van de Nederlandsche Bond van oud-onaei officieren. Dokter H. H. E. Morren hoopt dén 7 April den dag te herdenken waarop hij voor jaren benoemd werd tot gemeente-heel- en verloskundige. Het zal den algemeen ge- achten jubilaris op dien dag stellig niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Hedennacht is hier na een landurig lijden in den ouderdom van 42 jaren ontslapende heer Joseph Martinus Boode, plaatsvervangend hoofd aan de school 3e soort aan de Koe straat, en onderwijzer bij het herhahngs- onderwijs alhier. Die den ijverigen en hoogstbekwamen onder wijzer gekend hebben, zullen besellen welk zwaar verlies de School maar meer nog zijn gezin geleden heeft. In het Aldegonde-gasthuis, de onvolprezen stichting van baron Van Boetzelaer van Oosterhout, werden in het vorige jaar ver pleegd 66 patiënten nl. 19 m., 24 vr. en 23 kinderen» van dezen stierven 4 m. en 1 vr. Met gunstig gevolg werden 5 patiënten geope reerd; 4181 maal werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot kostelooze geneeskundige behandeling. In het vorig jaar werden hier ter stede verricht 484 koepok-inentingen en 26 her inentingen, onderscheidenlijk 133 en 1 gratis, en wel 50 kinderen beneden het jaar oud; -188 kinderen van 1 tot 3 jaar; 194 kinderen van 3 tot 6 jaar; 24 kinderen van 6 tot 12 jaar en 4 personen boven de 12 jaren. Het aantal uitgegeven arbeidskaarten heeft in het afgeloopen jaar 155 bedragen. Op ultimo December 1892 waren 219 geldige arbeidskaarten in omloop, als: voor jongens tusschen 12 en 13 jaar 19 en voor meisjes van dien leeftijd 2; voor jongens tusschen 13 en 14 jaar 44 en voor meisjes van dien leeftijd 7voor jongens tusschen 14 en 15 jaar 52 en voor meisjes van dien leeftijd 15; voor jongens tusschen 15 en 16 jaar 70 en voor meisjes van dien leeftijd 10. Het aantal hoofden of bestuurders van bedrijven of ondernemingen die in 1892 met beschermde personen werkten en voorzien zijn van een arbeidslijst bedroeg '177. Onder die be schermde personen waren 99 vrouwen boven de 16 jaar oud. De inspectiën over de be drijven en ondernemingen geschiedden da gelijks. Door de politie zijn in 1892 460 strafrech terlijke vervolgingen ingesteld, waarvan 92 wegens misdrijven van verschillenden aard, waarbij 20 wegens diefstal onder meer of minder verzwarende omstandigheden, voorts 23 vervolgingen wegens overtreding der Wet op de jacht en visscherij, 188 wegens open bare dronkenschap en 160 wegens overtre dingen van verschillenden aard; 4vreemde lingen zijn uitgeleid; 20 door de Justitie gesignaleerden ziju aangehouden; aan 695 personen is op hun verzoek, nachtverblijf en voeding verstrekt, terwijl 176 passanten van een reiskaart werden voorzien. Maandag den 13en des avonds te 8 uren zal Willem van Zuijlen in Amicitia alhier voordrachten houden. Een woord tot opwekking om den ge- vierden daclamator te gaan hooren, is wel overbodig. We meenen te kunnen volstaan met de eenvoudige meededeeling, van de stukken welke voorgedragen zullen worden. Deze zijn: Paaltjens Drie studentjes; De doordrijverTeunis Ruwhart, van mr. A Bo- gaersLang geledende Bankbreukde vlieg Verstrooidheid, Ik ben vader!! en Wat is ae liefde (beantwoord door een Nuts-lezer) van «Pierrotden nom-de-plume van den zeer gelukkigen monologen-schrijver den heer F. A. Wiebes genoeg dus om eens recht hartelijk te lachen. Gemengd Nieuws. Eenige studenten te Groningen hebben zich vereenigd tot een studenten-club, die zich tot taak stelt het bezoeken van calé chantants, bordeelen, enz. onder de studenten tegen te gaan. Het weren van onzedelijke photografieën nf beelden op studentenkamers en het te keer gaan van hierop betrekking hebbende gesprekken, behoort mede tot hun werkkring. Den len Juli zal de Algemeene Neder- lannsche Wielersbond zijn tienjarig bestaan herdenken. De Kampioen zal bij die gele genheid een feestnummer uitgeven, waartoe de medewerking is gevjuagd van alle rijwiel- celebriteiten. Daar (ie bondskas geen risico toelaat, ral de inteekening op hrt reestaom- mer worden opengesteld. Het kost 50 cents. Na 45 Maart kan niemand meer zich het nommer aanschaffen. Van een stoorochocoladefabriek onder Am sterdam is, behalve een aanzienlijke party ijzer, lood en zink, ook debliksemaflei der gestolen. Knap «gewerkt. Op een kerkhof bii Praag heeft men een tienjarig meisje dood gevonden op het graf harer moeder eenige weken kwam zij iederen dag bidden, en Zaterdag sliep zij, door de koude bevangen, in, om met weder te ontwaken. De door een dollen hond te Waalwijk ge beten jongen zal zich met zijn vader naar Parijs begeven ten einde m het Instutuut Pasteur behandeld te worden. Een hooggeladen schip kon niet onder een der bruggen te Amsterdam door. De schipper en z'n vrouw, en z'n knecht boomden, tot ze er blauw van werden 't lukte hun niet de brug op te lichten. Als de sluis dan niet in de hoogte wil, moet 't schip maar zakken. Juist ging een tusschenschool aan. De jongens en de meisjes, een agent, een kruier en ook een bakkersmeisje kloven balie; met groote oogen keken ze naar het vaar tuig, dat niet verder kwam. «Kom jelui staan daar nou allemaal te lanterfanten," zei de schipper mot 'n stem als een fluit, «help liever 's een handje." «Nou, wat graag baas!" Als jonge katten klauterden de jongens en de meisjes over de leuning van de brug en plomp, plomp, plom, sprongen en vielen ze op 't dek. De tjalk zakte. «Nog niet genoeg I" riep de schipper. «Kom meheerenen heel familiaar wenkte hij den diender en den kruier, en een paar aardappelenkooplui, en een vuilnis man en een aanspreker en een kantoorlooper. De diender deed 't niet. Z'n vrinden ook niet »7ng, sus, gaan jij derop," meende de aanspreker te moeten opmerken. «Dank je wel, kraai," zei 't bakkersmeisje, 't Publiek lachte en de lijkbezorger lachte, maar met 'n dat-zal-'k-je-leeren-gezicht. 't Schip schoot door. Hoera! riepen de jongens maar den meester, die aan de deur stond, begon 't te vervelen. «Allemaal te laat!" dreigde hij. De jongens hoorden er niets van. Varende in de Prinsengracht vergaten zij alles ook de school. 't Meisje kwam er echter kwaad af. Ze had haar kar laten staan, tien minuten maar, en in dien tijd was 'n jeugdige schelm met den wagen vol brooden er van doorgegaan. De aanspreker lachte, lachte, dat het daverde. «Dat komp ervan 1" zei hij. Minder lachte de broodwagendief, die wei nig later werd aangehouden. Algemeene stoornis. De maagpijnen (dys pepsia, enz.), zouden met recht de «alge meene stoornis der hedendaagsche bescha ving" kunnen genoemd worden. Eene gezonde maag verteert de spijzen in drie tot vijf uren. De voedende sappen gaan in het bloed en het overige wordt uit het lichaam verwij derd. Wanneer de minste stoornis in de spijs vertering voorkomt, brengt dit: dyspepsia, verlies van eetlust, winden, buikpijn. Hoofd pijn en vermagering mede. Maagpijnen zijn dikwijls de eerste oorzaken der zenuwziekten en zelfs der krankzinnig heid. Zoodra de minste stoornis in het ver teringsproces voorkomt, zou men onmiddellijk «Warner's Safe Cure" moeten gebruiken, daar dit het eenige middel is hetwelk in wei nig tijds eene regelmatige spijsvertering we- derbrengt en al de maagziekten geneest. Te koop bij den algemeenen depot-houder A. L. SAUT Co, Den Haag, bij M.CLE- BAN Co, te Amsterdam, en G. J. W.SNA- BILIE te Rotterdam. T e Parijs wordt druk gesproken over een voorval, dat in de zitting der le kamer van het hof van appèl plaats vond. De procureur Coeuré vroeg uitstel van een zaak, waarin de advocaat Barboux, de welsprekende ver dediger van De Lessens, pleiten moest. De president weigerde dit, zeggende, dat mr. Barboux zich niet ontzien had te schrijven, dat hij voor deze kamer niet meer wildé pleiten. Zoolang hij niet tot betere gevoe lens komt, behoeft men voor hem niets hoe genaamd meer te vragen, voegde de presi dent er bij. Deze opmerkelijke woorden moeten het gevolg zijn van Barboux' wei gering om een cliënt bij te staan, welke weigering hij na het vonnis tegen De Lesseps met de verklaring motiveerde: voor die menschen (de rechters der le kamer) wil ik nooit meer pleiten. Men is zeer benieuwd naar den afloop dezer quaestie. r

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2