Donderdag 6 April 1893. No. 4238. 37e Jaargang. Binnenland Uitgave A. H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 1.15. Advertentiën10 regels (50 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigenlngsadvert, per regel 15 Cents. Reclames per regel '25 Cents. Afzonderlijke nummers 1U Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 K EN NI SOK VINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan J. VAN DE KAMP en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om do rookery uit te breiden in het perceel, alhier gelegen aan de Arnhemsehestraat, wijk A, n°. 67, kadastraal bekend onder sectie E, n°. 1795. Amersfoort, den 4 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIïIMMELPENNINCK. De Sceretaris, W. h. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41.der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 11. April aanstaande, des namiddags te éen ure. Amersfoort, den 5. April 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCI IIMMELPENNINCK. Denationalebloem van Nederland. Tn bijna elk land zegt Floralia heeft men tegenwoordig een nationale bloem; m Nederland, voor zoover wij weten, nog niet. Engeland heeft zijn Primrose (Primula acaulis) welke bloem ter eere van een zijner grootste mannen werd gekozen. Duitsehlaud heeft de „koren- bloem.(Ceutaurea Gyunus), de bloem waarvan keizer Wilhelm I zooveel hield, en in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft de heer M. Battler nu voorgesteld om de Pensee (Viola tricolor maxima) als nationale bloem te kiezen. In Nederland bezitten we nog niet znlk een nationale bloem. Komaan lezers, laat uw gedachten er eens over gaan en kiest voor Nederland eens een nationale bloem. Denkt vooral om een bloem, die tegen 31 Augustus, den verjaardag onzer geliefde Koningin Wilhelmina, in vollen bloei prijkt. Laten wij ons op dien dag allen tooien met die zelfde bloem en laten wij onze kennissen en vrienden er op attent maken, dat ze dat ook doen. Zoo zullen wij voor Neder land een nationale bloem krijgen, die, naar wij hopen, door onze Koningin zal worden aangenomen. Laat ieder de bloem, die hem het meest geschikt schijnt, aan ons adres opgevenFloralia zal de vol- Feuilleton. Naar het Duitscli door S 13). Frans knikte toestemmend, terwijl hij Wal- ther en den docter nauwlettend gadesloeg. Die beiden speelden uitstekend comedie, want evenals destijds de docter gedaan had, zoo reilde Waltber thans deze uit de verle genheid, daar de docter natuurlijk geen let ter Grieksoh kende. «Naar deze proeve te onrdeelen schijnt Grieksch nu juist niet uw sterkste zijde te wezen," zeido Waltber. «Maar gij neemt mij immers mijn openhartigheid niet kwalijk, hoop ik. Men kan niet alle talenten in zich vereenigen. Doch iets andere. Te Berlijn denkt men over den bouw van een nieuw museum en ik ben gaarne bereid om u Dat was te veel voor Frans. »lk dank u mijnheer Von Strausz," zoo viel hij Waltber scherf» in do rede, «wanneer ik al besluit om iemands bescherming aan te nemen, zoo zou ik toch van mijn beschermer verlangen, dat hij in staat is eerlijk te beoordeelen ledige lijst, opnemen en daarna met een voorstel voor den dag komen. Heden werd de ljjst ter inschrijving geopend; zendt daarom den naam van de bloem uwer keuze aan ons adres. Op die wijze zal ieder er toe medewerken, de Nationale bloem van Nederland" te helpen kiezen. Bij Kon. besluit is de luit.-kol. van den genenden stal' A. L. W. Seyffardt, Minister van Oorlog, benoemd en aangesteld tot kolonel bij dien staf. De oudste oppcr-olïicier van ons leger, de 80-jarige luitenant-generaal 1'. G. J. Van der Schrieck, mocht op (5 April den dag berdenken, waarop hij 21 jaar geleden, bevorderd werd tol generaal-majoor, terwijl het 39 jaar ge leden is, il.i generaal den kupileinsrang verwierf'. Men schrijft uit Den Haag: De Stille week is door generlei voorval van eenig bijzonder belang verlevendigd; do stilte was compleet. De Koninginnen, wier zomerreis naar Zwitserland thans vaststaat, hebben in de Lijdensweek Haar bezoeken aan instellingen van liefdadigheid voortgezet en ditmaal de zieken in liet Diaoonessentiuis door Haar verschijnen getroost en verblijd. Overigens groote stilte in de Hofkringen. Volkomen stilte ook in de politieke wereld. De president der Tweede kamer, verleden week in allen eenvoud gehuwd, is te Parijs en keert half April terug: de Kamer zelf wordt dun 17den dezer verwacht om men weet 't den 18den de Fuillissuineiit-dis- cussiën aan te vangen, waarmee de juristen zich eenige weken hopen te verkneuteren. Dan zal waarschijnlijk terstond de Bedrijfs belasting volgen, wijl daaromtrent geen tweede sectie-onderzoek zal worden voorgesteld, al thans niet door de commissie van rapporteurs, die dit ernstig heeft overwogen, maar het gewijzigd ontwerp voldoende voorbereid acht voor onmiddellijke behandeling. En, met le interpellation die aanhangig zijn gebleven, en nog wat klein goed, haalt de Kamer dun Pinksteren en de zomermaanden, die men liefst ni&t geheel in Den Haag wil doorbren gen. Van het waarschijnlijk nog in April, vóór of tijdens de Kamer bijeenkomt, te verwachten antwoord en 't gewijzigd wetsont werp des ministère Tak, nopens liet Kies recht, zal de verdere regeling de werkzaam heden afhangen. en uw studiën zullen u wel geen tijd gelaten hebben om u zoodanig met de schilderkunst en haar producten vertrouwd te maken, dat gij als bevoegd beoordeelaar kunt optreden." Door deze woorden, welke zeer veel op een grofheid geleken, gevoelde het gelieele gezelschap zich zeer pijnlijk getroffen. Wal tber haalde even onachtzaam de schouders waarna hij zich dadelijk op de hem eigen beminlijke wijze tot mevrouw Hartwig wend de, als wilde hij haar daardoor toonen, dat hij haar volstrekt niet wilde laten boeten voor de onbeleefdheid van haai' neef. Frans verliet spoedig het gezelschap en op zijn kamer gekomen, kon hij zien ongestoord overgeven aan zijn verdrietige stemming. Zijn nederlaag was door niets te bemantelen en het moest hen, die den eigenlijken be weeggrond niet kenden en evenmin konden vermoedden, toeschijnen alsof' hij Waltber had willen beleedigen. Vooral mevrouw Hart wig vond zijn gedrag zeer laakbaar. Ein delijk kwam hij tot liet, besluit om nen ge heimraad Brandt to Berlijn te schrijven, dezen verzoekende om hem alles, wat hem bekend was omtrent den minjstcr Von Strausz en diens familie breedvoerig mode to doelen. Den volgenden dag verscheen Kllv niet op hot uur, dat voor haar onderricht in de schilderkunst, bepaald was geworden. Einde- Op gemeentelijk gebied rustige rust. Maar tocli valt er iets nieuws te vermelden, n.l. het lesje dat onze Kamer van Koophandel aan het gemeentebestuur heelt toegediend. Onze raad beeft n.l. onlangs besloten op een des betreffend adres, een onderzoek in testellen naar de oorzaken en den omvang van de werkloosheid, die des winters heereclit. Bur gmeester en wethouders zaten ei' wel een •eetje mee in li o e dat werk aan te vatten en vroegen den ltaad of' deze goedvond, dat zij gemeente-ambtenaren, bestuurders van verecnigingen en officiëele lichamen op 't gebied van handel, nijverheid er overhoor den. Best, zei do raad. Wel vroeg een van de hoeren of 't daar dun mee uit was, of de enquête dan gedaan was of pas begon, maar toen de burgemeester antwoordde|: «neen. dan komt er een rapport aan den raad", was de vrager tevreden. En wat zien we nuOnze Kamer van Koophandel, een lichaam dat andere niet den roep heelt van groote beteekenis, heelt aan 't gemeentebe stuur het zaakje eenvoudig uit handen ge nomen. Doende wat een commissie van onderzoek uitliet bestuur derstadhadbehooren te doen, heeft de Kamer van Koophandel oen zelfstandige enquête op touw gezet en alle werklieden opgeroepen om door schrif telijke invulling van daartoe verkrijgbaar gestolde formulieren, ol' door persoonlijke verschijning, in vier lokalen, voor subeom- missiën uit de Kamer, inlichtingen omtrent de werkloosheid te komen verstrekken. Dat is ten minste practisch. Het zal nu aan onze werklieden zeiven liggen, als zij de overheid niet voldoende op de ..oogte brengen van hun toestand. Honderd hebben reeds de gevraagde inlichtingen gegeven. Dat er veel gedaan wordt óm in den toe stand geleidelijk door verheffing van het so ciale en intellectueele peil van den werkman verbeteren te brengen, beeft ons de verga dering van onze Haagsche ambachtsschool geleerd, die, zoo stillekens mogelijk, steeds in de Paaschweek gehouden en op Puasch- Muuudag door prijsuitdeeling en tentoon stelling gevolgd wordt. De ambachtsschool neemt steeds iu bloei toe en zal nu weder belangrijk worden uitgebreid. Eén zaak is jammer, nl. dat de gebrekkige opleiding van de jongens uit de lagere klasse hen vaak onvatbaar maakt voor 't met vrucht volgen der lessen aan de ambachtsschool en die gebrekkige opleiding schuilt niet zooals velen willen doen gelooven bij ons Lager onderwijs, in den zin dat het niet is ingericht naar de eischen van de bestemming der leerlingen in de maatschappij, maar wel in dit opzicht dat, door gemis van Leerplicht de jongens veelal op 10 en Mjurigen leeftijd de school verlaten om loopjongen en leer- jongen te worden; komen ze dan op 14- en 'löjarigen leeftijd naar de ambachtsschool om hun zeer gebrekkige kennis nog wat aan te vullen, dan is 't vroeger geleerde ver geten, of het onderwijs sluit niet aan bjj hetgeen zij jaren geleden, in de laagste klas sen hunner school hebben geboord. Hot is dezer dagen in verschillende kringen gecon stateerd. dat alleen Leerplicht ons herhalinga- en ainbachtsoriderwys vruchtdragend kan maken. De Militiewet is hij de Kamer ingekomen. Zjj schrijft algemeenen dienstplicht voor met persoonlijke vervulling van den militie- plicht. Vrijgesteld zijn de geestelijken, zendelingen» studenten in de godgeleerdheid, leerling-zen delingen en Katholieke ordebroeders. Het contingent bedraagd 1500 man. Het blijvend gedeelte is hoogstens 7000 man door ruiling der nummers met extra-toelage. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin, zullen aan de verschil lende regimenten infanterie nieuwe vaandels worden uitgereikt. Door tie directie tier Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is bepaald, dat voortaan de stationschefs alleen die tele grammen van de rijkstelegraafbestellere zul len overnemen, welke gericht zyn aan reizi gers in een bepaald aangeduiden trein of in de wachtkamerhetwelk uit het adres moet blyken. Voor het hoofdbestuur der »Mn" tot nut van 't algemeen" zijn de volgende dubbel tallen opgemaakt: Vacature mr. G. A. Van Hamelde heeren mi*. W. Boot, kanton-rechter te Amsterdam, en mr. J. R. Boerlage, advocaat te Amsterdam. Vacature mr. A. Bloembergende heeren mr. H. Smeeoge, lid van de 2de Kamer der Staten-generaal te H.ioogeveen, en F. B. Löh- nis, inspecteur by het middelbaar landbouw onderwijs te 's-Gravenhoge. De 107e algemeono vergadering der Maat schappij tot Nut van't Algemeen zal Woens dag '24 Mei te Amsterdam in het Concert gebouw gehouden worden. Zooals bekend is, zal door de volgende Verecnigingen«Amstels Bedienden Sociteit," «de Algemeene Melksliitere Bond," »do Bak kers Gezellen," „de vleeschhouwere-Gezel- len," «Brooddepóthouders Vereeniging," «de lijk liet Frans zich, zijn onrust niet langer meester kunnende blijven, zich bij mevrouw Von Lindenau aandienen die hem alleen ontving. Zij zeide hom dadelijk op ernstigen doch vriendelijken toon: »Ik heb u verwacht, mijnheer Hartwig, want uw gedrag van gisteren maakt een verkla ring noodzakelijk. Ik heb u lief gekregen als don neef mijner beste vriendin en als kunstenaar. Daarom mag ik niet toestaan, dat een huisvriend, die eveneens een recht op mijn vriendschap heeft, beleedigd wordt en ge zult zelf wel reeds ingezien hebben, dat gij mijnheer Von Strausz ge noegdoening verschuldigd zijt!" «En wanneer ik daartoe niet besluiten zou kunnen, genadige vrouw....?" «Dat zult ge wel, mijnheer Hartwig. Tot heden toe heb ik u als een gentleman be schouwd en ik kan mij niet voorstellen, dat ge u onttrekken zult aan diens verplichtin gen. Mocht gij u gerechtigd achten om dit toch te doon, dan zal ik genoodzaakt zij n om ons verkeer met u af te breken. Ik erken, dat ik daartoe zeer noode zou over gaan, maar daartegenover staat het bewust zijn, dat ik mijn plicht jegens den heer Von Strausz vervul." Frans schrikte. Geen wonder ook, want, werd dan niet zijn omgang met Klly even eens afgebroken werd zyn schoonste hoop dan niet vernietigd Toch kon hij niet be sluiten om aan mevrouw Von Luidenau's verlangen te voldoen, wijl bij de onverklaar bare gewaarwording in zien omdroeg dat hij in zijn recht was tegenover den jongen rechtsgeleerde. Mevrouw Von Lindenau begreep zijn in- wendigen strijd. Zij legde haar hand ver trouwelijk op den arm des schilders en hernam «Is het dan waarlijk zoo moeilijk om een fout goed te maken Gij zult ons allen met uw weigering ten zeerste bedroeven, omdat we u ongaarne missen. Zeg slechts eenige verontschuldigende woorden, en alles is vergeven en vergeten." Op dit oogenblik werd er geklopt en op mevrouw Von Lindenau's binnen, verscheen Waltber, die nadat hij de waardige dame hartelijk begroet had, zich onmiddellijk tot Frans wendde. «Ik heb u gisteren wellicht door mijn waarlijk niet ernstig geineenden kritiek be leedigd. Ik verzeker u. dat ik er werkelijk niets hatelijks mede beoogde en hoop dus, dat dit onaangename intermezzo geen sto rende invloed zal uitoefenen op onzen, tot heden toe zoo vriendschappeliiken omgang." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1