Winkelbedienden-Voreeniging," »<le Veree- niging De Post," van Post- en Telegraaf- ©eambten, in aansluiting met den >m. K. Volksbond," Afd. Amsterdam en de Ai'd. «Amsterdam" van de «Ned. Vereen, tot be vordering van Zondagsrust," een Openbare Vergadering worden gehouden op Zondag 9 April, in «Maison Stroncken" te Amsterdam, waar de Heer J. A. Tours als inleider zal Optreden. Bereids is door den Secretaris van het Comité audiëntie aangevraagd bij II. M. de Koningin-Regentes, bij Haar verblijf in de Hoofdstad, terwijl als Afgevaardigden gekozen zijn de Heeren Gladder, Voorzitter van het Comité en de fleer Passtoora, Voorzitter van »de Katholieke Volksbond." die H. M. de motie, welke op die Openbare Vergadering zal worden aangenomen, zullen overhandigen. Vereenigingen of' invloedrijke personen in Nederland, welke hun instemming met dit doel wenschen te betuigen, kunnen dit als nog doen, vóór of op 11 April a. s., aan het adres van den Secretaris van het Comité in zake de Zondagsrust in Nederland, den Heer E. de Muinck, te Amsterdam. Door het centraal comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij den Middel-Europeeschcn lijd is een adres aan den Minister van Waterstaat gericht, waarin liet den Minister verzoekt het alsnog daar heen te willen leiden, dat: of bij den aanvang van de zomerdienst- regeling van 1894, door spoorweg-, post en telegraafdienst de Middel-Europeesclie tijd worde aangenomen, waarna ook het burgerlijk leven zal volgen en ons volk hygiënische, commercioele en andere economische voor- deelen zullen ten deel vallen; of wel een wettelijke regeling in den be doelden zin worde voorbereid, waardoor eveneens unificatie wordt verkregen, en aan bet ongerief, dat aan het behoud van den dubbelen tijd verbonden is, voorgoed een einde zal zijn gemaakt. Te meer wordt op afdoende regeling aange drongen nu den lsten April in geheel Duitsch- land de Middel-Europeesche tijd ingevoerd is. Alleklokken der openbare gebouwen zijn inden nacht van 31 Maart op 1 April geregeld en natuurlijk zijn ook de spoorwegtijden in dien zin gewijzigd. De Middel-Europeesche tijd is een uur voor bij den Greenwich-tijd, hetgeen bij het spoorwegverkeer met Duitschlanu tot veel geharrewar aanleiding geeft. Iemand die nu bv. 's avonds om 9.40 uit Hengeloo vertrekt, komt denzelfden avond om 8.48 te Bentheim aan. In minder dan geen tijd dus. Blijkens het jaarverslag der Nederl. Hard draverij- en Renvcreeniging hebben dejongste wedrennen te Clingendaal, die drie dagen duurden, f'13775 gekost en opgebracht 10807 op toegelegd is derhalve f/UOO. In de serie goedkoope populaire lectuur, die door de maatschappij tot Nut van 't Alge meen uitgegeven wordt, verscheen»De Midden Luropeesche Handelstractaten." Dat is nu nog eens een werkje dat. door den werkman gretig gelezen zal worden. STADSNIEUWS. Aanstaanden Zondag hoop ds. A. P. G. Jo- rissen. Remonstr. predikant te Rotterdam, voor ie gaan bij de godsdienstoefening in de Rein. kerk alhier. De luitenant-kolonel jhr. V. A. de Pesters, commandant van het korps rijdende arttllerie te Arnhem, wordt bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over het le regiment veld-artillerie. Bij Kon. besluit zijn o. a. in hun rang overgeplaatst hij het reg. grenadiers en j.igers, de eerste-luits. H. J. Indewey en O. W. Go- bius, beiden van het 5de regiment infanterie. De door Burgemeester en Wethouders opgemaakte aanbeveling ter benoeming van een gemeente-ontvanger alhier, beslaat uit de hoeren: 1. H. J. Croockewit Jr. en 2. J. C. Leinweber, beiden alhier. De benoeming is aan de orde gesteld in de Raadsv ergadering op aanstaanden Dinsdag. Dinsdag den 11 April 1893 des namiddags ten éen ure zal de Gemeenteraad van Amers foort een vergadernig houden waarin de pun ten van behandeling zijn: 1. Rekest van de eigenaren van don weg naar de Beekensteinsche laan tot overdracht van den eigendom aan de gemeente; met praeadvios van Burg. en Wcth. 2. Ontwerp-hesluit tot onderbandsche ver huring van gemeente-eigendom. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot uit breiding van liet onderwijzend personeel aan de openbare school 2e soort. 4. Voorstel tot het verleenen van tijdelijk verlof' aan de onderwijzeres Mejuffrouw J. van Goor. 5. Vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer, plaatsvervangend hoofd, aan de openbare school 3e soort, Koestraat. 6. Benoeming van een gemeente-ont vanger. Door het gemeentebestuur van Amersfoort zijn Dinsdag, 4 April, de, volgende werken iii het openbaar aanbesteed: I. het uitdiepen van de haven en binnen grachten, waarvoor is ingeschreven door de heeren C. Leenheer, te lleinenoord, f960; M. van Drie, 1898T. W. Bonte, t'800; G. de Bruin, te Woudenberg, f800; P. van Dijk, te Scherpenzeel, t'785; S. van Doodewaard, te Weesp, f749 en B. van Kooten, te Weesp, f685. II. Het leveren en stellen van ijzeren ras ters aan de Kleine Haag, tusschen de St. Joris- en de Molenstraat en achter de Ko ningspoort, waarvoor is ingeschreven door: W. Brouwer, f424; Wed. J. Blok, f394,25; G. Blok, f380,95 (voor perceelen II en III) en L). II Hoogland f333,33. III. Het stellen en leveren van ijzeren ras terwerk in den tuin der Hoogere Burger school, waarvoor is ingeschreven door: W. Brouwer f670 en D. II. Hoogland füOO.GO. IV. Vernieuwen van het dak der onder- wijzerswoning op het Havik, waarvoor is ingeschreven door: E. S. Bijtelaar, f412:G. Wassink, f371J. Klarenbeek, f355 en W. van Achterberg!), f349. V. Het vernieuwen van voetpaden langs do Arnhemsebestraat, met, daartoe bijteleve- ren waalklinkers, alsmede de levering van 40 000 Wiialklinkers, waarvoor is ingeschre ven door: P. Boks, 11523; M. van Drie, 11521; T. W. Bonte, f1403; T. van Daal, f1400; en A. Matera f4420. De perceelen I, IV en V zijn aan de laagste inschrijvers gegund, terwijl voor perceelen 11 en 111 herhesteding zal plaats hebben op Maandag 40 April. De lieer L. van Dommelen is door B. en W. aangewezen als plaatsvervangend hoofd der school 3e soort aan de Koestraat, ter ver vulling van de vacature ontstaan door het over lijden van den heer J. M. Boode. Bij de verkiezing van twee Hoofdingelanden voor liet 2e District van het Heemraadschap «de Rivier «le Eem, beken en aankleve van dien" te Amersfoort op 4 April gehouden zijn de beide aftredenden, de heeren Mr. S. J. A. van Walchren te Haarlem en H. Brou wer te Leusden, herkozen. Bij de Verkiezing van éen Hoofdingeland voor het 3e District, heden te Hoogland ge houden, is, ter vervulling van de Vacature ontstaan door het overlijden van den heer II. Tolboom te Hoogland, gekozen de heer J. Hilhorst. De heer S. G. de Jongh, deurwaarder bij de directe belastingen alhier is benoemd tot deurwaarder bij die middelen te Groningen. Het kantoor van den ontvanger der re gistratie-, domein-, zegel- en successierechten is sedert 1 April verplaatst naar de Lange- strait naast den heer Ti. A. von Ruyven. Tot 4 Augustus wordt het kantoor waar genomen door den heer Menalda van Schou wenburg. Belanghebbenden herinneren wij aan hun verplichting tot het doen herijken van hun maten en gewichten. Het ijklokaal is verplaatst van de Muur huizen naar het oude Telegraafkantoor aan de Utrechtsche straat. De heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, afgevaardigde ter Tweede Ka mer voor liet hoofdkiesdistrict Amersfoort, zal, op uitnoodiging van de hier ter stede gevestigde Afdeeling van Patrimonium, aan staanden Dinsdag avond te 8 ure in «Amici- t.ia" alhier een voordracht houden naar aan leiding van het onlangs ingediend wetsont werp betreffende de Kamera van arbeidi De toegang is vrij; plaatsen kunnen be sproken worden. Het tweedaagsch muziekfeest an «Toon kunst", op 40 en 11 Juni hier ter stede te houden, belooft luisterrijk te worden. Bereids is de medewerking verzekerd van het Utrechtsch orkest, onder leiding van Wouter Hutschenruyter, en van de solisten: Mej. A. Reddingius en de H.H. J. Rogmans en Arnold Spoel, en de laatste niet de minste den violist Henri Petri, uit Dresden. Op de bezittingen van mr. S. J. A. van Walcheren, ontstond op tweeden Paaschdag omstreeks half drie een vrij hevige bosch- brand. Een onbezoldigd rijksveldwacbter, bijgestaan door een jachtopzichter en op den geweldi gen rook afkomende wandelaars, mocht het gelukken den brand te beperken. Een wiel rijder had ile welwillendheid het bericht van den brand naar de infanterie-kazerne over te brengen, vanwaar aanstonds een detache ment uitrukte, dat echter weinig hulp meer behoefde te verleenen. Ongeveer een H. A. 20-jarige sparren is door het vuur vernield. De match tusschen «Amersfoort" en «Ra- piditas," had ten uitslag 2-4, die tusschen «Amersfoort" en «Haarlem' 5 2. Beide matches werden dus door Amersfoort verloren, 't Was niet te verwonderen, dat Amersioort het tegen Haarlem moest opgeven, daar onze club eerst een spannenden strijd had tegen Rapiditas hetgeen blijkt uit den uitslag 2—4 Wanneer Amersfoort zich nog wat oetent, heelt deze club nog wel kans bij de return machtop 40 dezer te Rotterdam, de over winning op haar zustervereeniging Rapiditas te behalen. Bij de wedrennen op tweeden Paaschdag te Breda gehouden, is in de internationale harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlandera, de 3e prijs behaald door «Krylaty," eigenaar de heer Coets de Bosson alhier. Onze stadgenoot de heer G. Muijs behaalde op de Internationale tentoonstelling van pluimgedierte, de vorige week in Tivoli te Utrecht gehouden, met een inzending van 44 toom kippen 14 prijzen, waarbij een extra eens-prijs voor de schoonste verzameling Aziatische rassen en vier 4e prijzen voor kuif-kippen. De lieer N. Vink behaalde een 3e prijs. Het miltvuur op den stal van den veehouder J. G. Pothoven heeft zich tot éen rund be perkt en is thans geheel geweken. Gemengd Nieuws. Op tweeden Paaschdag ongeveer 5 uur laveerde de bekende boeier «Annie" van den heer C. A. Volk uit Amsterdam opdenBui- ten-Amstel van den Amsteldijk naar den overkant, juist toen een boot der Leidsche maatschappij «Volharding", kapitein C. Zeg veld, van Amsterdam kwam aanstoomen. De boeier werd door den stoomer aange varen en sloeg om waardoor de opvarende 16 dames en heeren, onder wie twee Engel- schen, te water geraakten. Twaalf hunner wisten elkaar in tijds te redden, doch de vier anderen, drie dames en een heer verdronken. Al spoedig werden van alle zijden dreggen uitgeworpen. Eerat werden de lijken van ma- vrouw Maria Noppen, moeder van vijf kinde ren, (Marnixstraat Amsterdam) en van den heer J. Donderdaal, (Reestraat, Amsterdam) opgevisclit. Eerst 4 uren later haalde men het lijk op van de Engelsche dame mej. Stokes, terwijl, na den ganschen nacht gedregd te hebben het lijk van mevrouw Volk is gevonden. De hofmeester Van Staveren en de machi nist W. Voet van de «Volharding" verklaar den, dat de schuld van het ongeluk ligt aan den boeier, waarvan de stuurman bij het gaan voor den stoomer het roer verkeerd omwierp. Daartegenover verklaarde de heer J. L. E. Hassoldt, een der geredde opvarenden van den boeier, dat de eigenaar, de heer Volk, een bekwaam stuurman aan 't roer stond dat deboeier wel drie maal van koers ver anderde, omdat men zag dat de stuurman op de «Volharding" weifelde en de stoomer niet stopte, voor de schuit geraakt was en do boot bij de aanvaring nog flinke vaart had. Iemand die jaren achtereen aanteekening houdt van de komst der zwaluwen, deelt aan de Arnh. Courant mede dat, zoolang hij dit kon nagaan, de zwaluwen nog nooit zoo vroeg zich vertoonden als thans. 3 April 11. toch werd reeds zoo'n lentebode door hem gezien. In 4883 kwamen ze 9 April, in an dere jaren later. Een jongen van 42 jaar te Apeldoorn had zoo'n lust oin dienst te nemen bij de rijdende artillerie, dat hij stilletjes naar Arnhem toog ora bij dat wapen ingelijfd te worden. Zijn succes was een ter niet groot; hij werd al spoedig door de politie weer naar de plaats zijner inwoning teruggebracht. Als bewijs voor de groote drukte, die er gedurende de beide Paaschdagen op de lijnen van den Hollandse li en Spoorweg beerschte, kan dienen dat gisteren door verschillende stations van genoemde maatschappij aan het hoofdbureau een som van 410 (MX) gulden werd afgedragen. In de omstreken van Breda zijn Zaterdag reeds de eerste asperges van den kouden grond gestoken. De burgemeester van Breda ontving dezer dagen een briefkaart met den volgenden inhoud: R28 Maart 1893 WelEd. Acht. Heer! Hopende U myn schrijven niet ten kwade zult nemen, vernomen hebbende dat er den Oen April feesten ter uwer eere worden ge geven, is bij deze mijn beleeft verzcek ofu mij op een der partijen niet met. de oud- Hollandscbe poppenkast zoude willen zien spelen? Een schoon Aprilviscbje. Uit Amerika komt het bericht, dat in de wetgevende ver gadering van den staat New-York een wets ontwerp is ingediend om het verkoopen uit- leenen en dragen van crinolines te verbieden. Art. 4 bevat net verbod om deze kleding stukken te verkoopen, leenen, geven of leve ren en voegt er bij, dat het geoorloofd is crinolines te stelen. Art. 2 verbiedt het dragen. Art. 3 somt eenige plaatsen op, waar 't verbod niet zal gelden, o.a. te New-York in de Imperial Music-, de Pythagoras- en de Walhalla-Hall. Art. 4 verbiedt aan fabrikan ten crinolines met baleinen te maken, onder bepaling dat zulke artikelen, als zij gevonden worden, kosteloos aan schoonmoeders moe ten worden afgestaan. Art. 5 benoemt een crinoline-inspecteur, die bet recht krijgt 43 vrouwelijke crinoline-zoeksters aan te stellen tusschen de 18 en 23. Zij zullen gesalarieerd worden uit de opbrengst van verbeurdver klaarde crinolines en de inspecteur zal een jaarlij ksch verslag indienen. Toen de bill gelezen werd, waren de tri bunes vol met dames, die verbazende pret hadden. Professor R. P. Langley te Chicago, secre taris van het. Smithsonian Institute beweert, dat hij een vliegmachine heeft vervaardigd, waarmede spoedig proeven genomen zullen worden. Evenals het vorige luchtvaartuig, is ook dit lang en smalals materiaal is ge- gebezigd aluminium, staal en koperde vleu gels zijn van zijde. De machines, die de be weegkracht zullen geven aan een dubbele schroef, wegens 00 oneen en hebben een verinogen van 4 paardekraebt. Er zijn vier stoomketels, die ieder iets meer dan 7 pond wegen, zij worden met een zeer vluchtige koolwaterstof gevoed. Er zal met gazoline gestookt worden. De Tempo, een te Rio-Janeiro, verschijnend blad heeft een leelykheidswedstrijd uitge schreven onder de mannen der stad, minder tiu.ii 50 jaar oud. De overwinnaar zou een millioenreis, nagenoeg 1200 gulden, ont vangen. Er waren 429 deelnemers. Zonderling ge noeg, vormden de ongetrouwden verre de minderheid. De jury bestond uit drie redacteurs van het blad, waarvan een met veel kans naar den eersten prijs had kunnen dingen, rnaar hij wilde anaeren niet in den weg staan. Ten slotte bleef de overwinning aan Ma- theo Gailo do Soccorro, 42 jaar oud, weduw naar en landbouwer, wonende nabij Rio. Hij was, zegt de Tempo, zeer gevleid door zijn bekroning. Het blad stelt zich nu voor, ook eenen leelijkheidsprijskamp voor vrouwen in te richten. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Lnntcrsche Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Aan den Rooden Haan. bov, Over- Gee- ,16 .30 .50 ,40— .35— ,35— ,35— Burgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN30 Maart Johannes Adrianus, z. van Johannes Cornells Adrianus van Wa- melen en Julie Placidie Borel. Wilhelmina, d. van Rijk Smit en Hendrina Smit. Alijda, d. van Wilhelmus Wakelkamp en Francisca de Gooijer. 31 Maart Latnherti's, z. van Johannes den Ouden en Elisabeth van de Loodijk. 1 April Willem, z, van Willem te Reek en Johanna Gouw. Gerardus, z. van Martinus Hendricus van den Doorn en Maria Vinkesteijn, Antonius, z van Pieter Mertz en Alida de Rooij. 2 April Marga- retha Wilhelmina, d. van Gerrit Lablans en Alida Ariër. 3 April Catrina, d. van Zeger de Graaf en Fenna van den Berg. Adria- 5US» van Meijer de Ruiter en Willeinina de Wijs. Adèle Hedwig d. van Louis Her mann Reuter en Hedwig Alma Bettermann. i April Berendina, d. van Gerrit Kommer en Gerritje Renes. 5 April Wilhelmina An- toma, d. van Antoon van Doornik en Wil helmina Johanna de Groot. Johanna, d. van Barend van den Hazel en Geertruida van Beek. 6 April Willem, z. van Willem Wels en Petronella van Hoeijen. ONDERTROUWD30 Maart Fredericus Ulricus Oekerse en Elisabeth Helena Anna Prikken. 0 April Hendrik van de Hoef en Cornelia Gijtenbeek. Johannes Verleng en Hendrika Catharina Butzelaar. GETROUWD5 April Lubbartus van de Biezen bos en Catharina de Graaf. OVERLEDEN 30 Maart llernai-dus Hen dricus Coops 47 m. - 2 April Hendrikus Johannes Hubertus Andreas Mali, 0 j. 3 April Cornelia de Jeger, GG j. wed. van Wil lem Priem. Een levenl. aangeg. kd v. g. van Hendrik Doornekamp en Jannetje van de Koon. 4 April Hendrina van Ouwer- kerk, 08 j. echtg. van Otto Broekbuijsen. Lamhertus Reinholt, 79 j. wedr. van Agatha van Duist.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2