Advertentièn. WÈk W aarscliuwing. E. PINKHOF DIENSTBODE j eeoe Familie, twee tweedemeiden Diep en het Volkevak, tevens bevelhebber -in de 3de militaire af deeling, uit welke be trekkingen hij, in verband daarmede, eervol is ontheven; Bij het korps rijdende artillerie, tot majoor, commandant van het corps, de kapitein C. De Wit, van den Staf van hot wapen, adju dant van den inspecteur dei* artillerie. De generaal-majoor A. J. F. Egter van Wissekerke, commandant der bereden artil lerie, is op pensioen gesteld en zulks met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende zijn veeljarige militaire loop baan aan de lande bewezen. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn aan genomen met eenparige stemmen de Indische mailcontracten, met 36 tegen 4 st. de bouw van de brug bij Heusden; met eenparige st. de wijziging der wet op de spoorwegdien sten (perronkaarten), de onteigeningswetten voor Zwolle, het kanaal Drachten en de tram weg SchouwPurmerend; de wijziging van art. 469 -rechtsvordering, de verkoop van het Capucijnerklooster te Velp, de wijziging der wet op de besmettelijke ziekten. De kamer is daarna tot nadere bijeenroe ping gescheiden. De plannen betreffende het verplaatsen der Hoogere Krijgsschool van de Residentie naar Breda, of wel tof het inrichten van een rijks gebouw te 's-Gravenhage tot dat doel, zijn nog steeds in bewerking, zoodat nog niet met zekerheid kan worden gemeld in welke plaats tot de oprichting zal worden besloten. Woensdag werden circa driehonderd oud strijders van 1830,31 verblijd met een ge schenk in geld; ieder kreeg vijf gulden. Verleden jaar kregen zij tien gulden, maar dc kas liet, voor dit oogenblik, geen ruimere uitdoeling toe. Verblijd met een aalmoes van vijf gulden! In België worden de weinig overgeblevenen uit den Tiendaagsche veldtocht reeds bijna 3 jaren behoorlijk gepensionneerd! Vrijdag mocht de heer Colette, hoofdinge nieur der telegraph ie, onder veel belangstel ling den dag herdenken waarop hij voor 40 jaren als ambtenaar bij den rijkstelegraaf in dienst trad. De rijksveldwachters, die te Seheemda en omliggende plaatsen gedetacheerd waren, zijn naar hun respectieve standplaatsen terug gekeerd. Verleden week werd iemand uit Osch, als getuige optredende voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch, door dat college, als ver dacht van meineed, gevangen genomen. Dat reeds verscheidene inwonei-s van Osch op gelijke wijze zijn te pas gekomen, moet vooral het gevolg zijn van vrees der Ossche bevolking voor een daar bestaand bandieten en bekkensnijdersgezelschap, dat ieder, die tegen ecu hunner getuigt, met bloedige wraak dreigt. Niet minder dan f2500 zijn ter beschik king gesteld van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch om uit te keeren aan hem of hen, door wiens of wier aanwijzingen de moordenaar of moordenaars van den wacht meester der maréchaussee G. Hoekman, ont dekt worden. Z. E. A. heeft in de plaatse lijke bladen van 's-IIertogenbosch en Osch zoomede door aanplakking, openbaarheid aan deze bepaling gegeven. Als antwoord werd, eveneens bij aanplak king, bekend gemaakt, dat dc Burgemeester, mr. H. J. Fenseling, de pastoor-deken A. v. d. Laar, de fabrikant Jurgens en diens opzichter Koenen aan de beurt zijn en zich mogen gereed houden om een zelfde lot te onder gaan als den wachtmeester der marechaussee te beurt viel. De dader van het feit is na tuurlijk onbekend. De Schinderhannes-bende, die te Osch be staat. blijkt niet alleen goed georganiseerd, doch ook terdege ontzien te zijn, want van den genoemden moord lekt weinig uit. Antoon vanBerkum, bijgenaamd »de baron" een 20-jarig kuiper te Osch woonachtig, werd Zaterdagavond als vermoedelijke dader van of medeplichtige aan den moord den 26 Maart gepleegd op wachtmeester Hoekman gear resteerd en geboeid naar Den Bosch overge bracht. Het aantal deelnemers aan de Nederland- sche bedevaart naar Rome bedraagt thans 240. Met 10 stemmen tegen 1 heeft de gemeen teraad van Opsterland het voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot schorsing van het raadslid Van Zinderen Bakker, beschul digd van levering aan de gemeente (voor een bedrag vari 5 cent aan spijkers ten behoeve van het repareeren eener brug) verworpen. In de Soerabaya Cl. wordt het denkbeeld opgeworpen, in Indië een standbeeld voor MultatuU op te richten. KENNISGEVING. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtacten, vischacten en kostelooze vergun ningen om tc visschen, benevens voor de regi stratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter secretarie verkrijgbaar ziin, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is, de bedoelde verzoekschrif ten, behoorlijk ingevuld, vóór den 10 Mei aan staande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergun ning voor bat seizoen 1893/94. Amersfoort, den 10. April 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Ds. Bouman te Voorthuizen heeft het beroep bij de Gereformeerde kerk B. alhier aange nomen. Bij Kon. besluit is de luit.-kol. H. P. C. van der Teen, commandant van het le Ba taljon 5e reg. inf., tengevolge van in en door den dienst ontstanelichaamsgebrekengepen- sionneerd, en zijn benoemd bij hetlsteregj- rnent velcl-artillerie, tot kolonel-commandant van het korps, de luitenant-kolonel jonkheer V. A. De Pesters, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het korps rijdende artillerietot eerste- luitenant U. J. N. Doornbos, van het korps. Vele officieren van het garnizoen en van de dienstdoende schutterij zullen gebruik maken van de audiëntie welke H. M. de Koning in-Regentes aanstaanden Woensdag ten Pa- leize te Amsterdam verleent. Door den Majoor-commandant der dienst doende schutterij zijn bevorderd tot sergeant majoor de fourier J. A. Gijsbertse en tot sergeant-majoor-schrijver ten bureelc van den commandant, de sergeant G. J. Boode. De le luit. der rijdende artillerie jhr. R. J. Rutgera van Roozenburg, die gedetacheerd is bij ile Rijschool alhier, wordt 1 October gedetacheerd bij het regiment veld-artilerie te Breda. Vrijdagavond hielden de geoefeuden van de Bataljons van bet 5e regiment infanterie alhier in garnizoen, een oefening in het instijgen van spoorwagens. De stafmuziek geleidde den troep. Onze zeer geachte stadgenoot de heer H. H. E. Morren mocht Vrijdag den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren benoemd werd tot gemeente-heel en verloskundige. Op verzoek van den even bescheiden als bekwamen arts maakten we in ons vorig nummer geen gewag van dit jubilé, vooral omdat de heer Morren vreesde, dat de belang stelling ten nadeele van zijn vele patiënten komen zou. Dat het den kundigen en humanen arts niet ontbroken heeft aan bewijzen van waar deering en belangstelling, behoeft wel geen betoog. Het zilveren feest van zijn vestiging hier ter stede, 10 September '1890 met meer luister gevierd, ligt nog t verseh in veler geheugen om daaraan te herinneren. Maar wat wel herinnerd mag worden, is de oogheelkundige polykliniek, welke Morren hier ter stede^ den 2 Juni 1868 met den officier van gezondheid A. E. Post opende. Hetgeen door die inrichting gedaan werd voor de armen, is boven onzen lof verheven en deed de jubilaris de warme genegenheid van menigen arme, de hoogachting van zijn stadgenooten verwerven. Zij het den heer Morren gegeven nog vele jaren hier ter stede zijn praktijk te kunnen uitoefenen tot welzijn der burgerij, en moge op zijn gouden leest de welverdiende hulde hem niet onthouden worden. Zooals wij reeds berichtten, is voor het Zaterdag en Zondag 10 en 11 Juni, hier ter stede te houden jaarlijksehe Muziekfeest der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst de medewerking verkregen van toonkunste- naren van naam; er is ook gezorgd voor zeer voldoende versterking van het koor en voor orkestbegeleiding. Nader vernemen wij, dat het Bestuur der hier gevestigde Al'deeling voornemens is ook den steun te verzoeken, van ingezetenen, die er prijs op stellen, het welslagen te helpen verzekeren van dit voor onze gemeente be langrijke Muziekfeest. Ondanks de krachtige geldelijke ondersteu ning van het Muziek-feestenfonds der Maa t schappij en de te venvachten aanzienlijke ontvangst aan entrees, is toch de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de baten te kort schieten om de aan het feest verbonden niet geringe uitgaven volkomen te dekken. Orn aan deze vrees allen grond te ontnemen, wil het Bestuur een waarborgfonds trachten te vormen, verdeeld in kleine aandeelen, opdat, door de deelneming van zeer velen, het deel, waarvoor ieder deelnemer ten slotte aansprakelijk mocht blijven gesteld, dat het fonds aangesproken wordt een luttel bedrag hinkel te wezen. Met dit doel zal eerlang een mteekenlijst rondgaan, zoodat ieder die langs dien weg wenscht mede te werken tot bereiking van een schoon deol, daartoe het zijne kan bij dragen. Het laatste der 4 Symphonie-concerten, onder directie van den heer Van Aken 11. Donderdag in Amicitia alhier gegeven, was een aaneen schakeling van kunstgenot. Het orkest had het leeuwenaandeel met, maar onderscheidde zich vooral door het be schaafd begeleiden van de solisten, en voerde ook de ensemble-nummers op zeer verdien stelijke wijze uit. Van de solisten zullen wij liet eerst noe men Mejuffrouw Amanda Eberlé en wel om dat zij de oudste rechten heeft, haar weder- optreden ons verheugde en ons oordeel, de eerste maal over haar uitgesproken, geheel bevestigde. Zij is een liederen-zangeres bij uitnemendheid; haar duidelijke uitspraak, haar geheele manier van zingen bewijzen dat zij kunstenares is. Zelden hoorden wij zuik een prachtig mezza vocezij heeft haar stem geheel in haar macht en het daverend applaus na elk barer liederen bewees, dat het publiek werkelijk opgetogen was. Zij beantwoordde dien bijval met een toegift, het allerliefste lied »Mein Liebst istein Weber." De tweede soliste, onze jeugdige stadge- noote Mej. S. Dermout, trad voor de eerste maal op en wel met het viool-concert van Mendelssohn en de Faust-l'antaisie van Vi- euxtemps. Haar spel is glaszuiver en men zou werkelijk niet aan een eerste optreden gelooven als men die rustige voordracht, die zekerheid waarmede de tallooze moeilijkhe den werden overwonnen, zag en hoorde. Een schoone toekomst wach*. haar voor zeker. Bij verdere nauwgezette studie zal zij mettertijd een eerste plaats onder de vi ool-virtuozen innemen. Toch zal zij de eerste wezen om te erkennen, dat om eenmaalaan den kunstenaarshemel te schitteren, er nog veel gestudeerd moet worden. Alle materiaal is echter aanwezig en als zij order degelijke lei ding voortgaat, hopen wij haar later als een tweede Theresina Tua te mogen begroeten. Wij achten hier een woord van hulde aan haar leeraar, den heer Van Aken, niet mis plaatst, en zeker kunnen wij de afdeeling Amersfoort der Maatschappij van Toonkunst geluk wenschen met een vioolleeraar, die zulk een leerlinge vormde. Ook willen wij niet onvermeld laten liet pianospel van den heer H. Hendriks; bij toch heeft dezen winter bewezen een degelijk accompagnateur te zijn en het doet ons ge noegen hier te kunnen bijvoegen, dat door alle solisten met de meeste waardeering over zijn begeleiding gesproken is. Van harte hopen wij, dat de kunstzin van het publiek zich door nog ruimere deelname liet volgend jaar zal uiten en liet den heer Van Aken een bewijs geve, dat men ten zeerste ingenomen is met zijn streven oin op muzikaal gebied hier ter stede iets goeds te doen hooren. Nog altijd was die belangstelling te gering. De concerten welke de heer Van Aken hier gal', kosten veel, zeer veel geld en waar het publiek zóo gering in aantal blijft, kan de coneertgever niet voortgaan met de concerten. Een vijfde concert, waarvan oorspronkelijk het plan bestond, wordt dan ook in dit sei zoen niet meer gegeven. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de hier geves tigde afdeeling van Patrimonium nopens de lezing van baron Schimmelpenninck van der Oye over Kamers van Arbeid. In ons nummer van 19 Januari gaven we een uittreksel van de Kamerstukken over dit hoogst gewichtige onderwerp. De toegang tot de lezing, morgenavond te 8 uur in Amicitia, is kosteloos; plaatsen kun nen nog besproken worden. Werklieden en werkgevers zullen hier zeer veel belangrijks hooren, terwijl na de voordracht gelegenheid bestaat tot gcdaehtenwisseling. Door het gemeentebestuur van Amersfoort is heden in net openbaar aanbesteed. I het leveren en stellen van ijzeren rasters aan de Kleine Haag, tusschen de St. Joris- en Molenstraat en achter de Koningspoort. Ingeschreven werd door G. Blok, voor f365.95 1). H. Hoogland, f373.33; Wed. J. Blok, f394.50 en W. Brouwer voor f424. II het leveren en stellen van ijzeren rasters in den tuin van de Hoogere burgerschool. Ingeschreven werd door; W- Brouwer, voor f. 75—; G. Blok, t'75.60 Wed: J. Blok, f78.50 en D. H. Hoogland voor f80. De levering is gegund aan de minste in schrijvers. De geldleening ad f500, die de Amersfoort- sche ijsclub Voorwaarts heeft besloten aan te gaan, tot bestrijding van de buitengewone uitgaven in den winter van 1892/93, ter om- nijkiiig van dc schaatsenbaan, gedaan, loopt gevaar niet volteekend te worden. Slechts voor 50 aandeelen a f2.50 is thans inge schreven, niettegenstaande de desbetreffende I circulaire door het bestuur reeds voor drie weken aan de leden is verzonden en door den bode der vereeniging zijn opgevraagd, bij welken rondgang hij 212 van de 300, volgens opgaaf van een der huisgenooten, »niet thuis' trof. Misschien, dat onder die 212 er oenigen zullen zijn, die nog aan de volteekening der leening 'wenschen mede te werken, door de inschrijving voor een of meer aandeelenten huize van den penningmeester, den heer S. J van Duinen, Kampstraat, C. no. 46 te doen bezorgen, en daardoor voorkomen dat een vereeniging, die naast vermaak en genot, voor volwassenen zoowel als voor de jeugd, ook werkverschaffing in het barre jaargetijde in haar vaan voert, te gronde gaat, na een tweejarig rooskleurig bestaan. Gevonden op den openbaren we?:* 4 blauwbonte boezelaar. De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. Den 15 April hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders 8. VAN EMBDEN en M VAN EMBDEN—Wolff hun 25-jarige Echtvereniging te herdenken. (a« Hun dankbare dochter behuwd- en kleinzoon,wB) Receptie Zaterdag 45 Aprii a. s. y«v ,-$> boven «CAFÉ SUISSE', Hof te Amersfoort. Amsterdam, April 4893. Volstrekt eenigc kenningeving aan m vrienden en bekenden. Wisten wij reeds, dat de gewone losse Melksuiker niet altijd te vertrouwen is, dezer dagen werden ons uit goede bron (ie nadere bijzonderheden medegedeeld van een geval, waar men een mengsel van magnesia met suiker als Melksuiker verkocht heeft. Geen wonder, dat dergelijk product slechte resul taten heelt. Men wachte zich dus voor losse Melksuiker. Gegarandeerd zuiver en onder de bekende Amstcrdamschc contPöle is alleen VlIIViSlllt 116 in bussen a V» Kilo netto inhoud 90 cents 25 uit de Nederlandsche Albuminofiibriek Lei den. Verkrijgbaar bij dun Heer, j. van vollkniiovicn, AMERSFOORT. op "21 Maart jl. Aan het Bestuur der Prins Ale.vander- stichting te BENNEKOM (Inrichting voor jeugdige blinden) is afgedragen de som van 240.435. Tandarts te Arasterdam vertoeft Dinsdagnamiddag te Amersfoort. Spreekuur (Hotel Muller) var. 'J lot 4 uur. Gevraagd te Amersfoort in klein gezin zonder kinderen een flinke als meid-alleen, netjes kunnende werken en een goede burgerpot kuiinende koken. Aanbiedingen in persoon Amersf. Courant, Muurhuizen CO. Een beschaafd meisje 47 jaar .- ,.ou^j P-G., bedreven in allerlei huishoudelijke bezigheden, wenscht zonder vergoeding, met primo Mei of eerder, tot gezelschap en hulp. Information geeft gaarne, de ondergetee- kende, F. WE88ELING, Arnhemscheweg. AMERSTOOKT of Omstreken001 om togen Mei in dienst te treden, kunnende taieidienen en stoppen, mazen en naaien en van goede getuigen voorzien. Brieven franco onder letter M, Platenma- kerstraat 19 te NIJMEGEN.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2