Donderdag 20 April 1893. No. 4242. 37e Jaargang. De rijdende Artillerie. Buitenland lie diamanten van den kapitein. Binnenland AMEBSFOORTSCHE COURANT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel •15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 1U Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 1793v-1893. Morgen en de volgende dagen viert het korps rijdende artillerie zijn honderdjarig bestaan. In ons land werd het in het leven geroepen door deu Stadhouder Willem V, op wiens voorstel in 1793 besloten werd aan het leger van de Republiek der Ver- eeaigde Nederlanden ook dit wapen toe te voegen. De Nederlandsche rijdende artillerie mag op een schitterende krijgsgeschiede nis bogen, zoowel in de oorlogen van Napoleon als in den Tiendaagschen veld tocht. Zij heeft recht met trots op een honderdjarig verleden te wijzen. Groot is de deelneming in dit jubilaeum en talrijk zijn de geschriften en gedenk stukken welke met betrekking tot dit feest thans het licht zien. Een oud-gediende van het korp3, de gep jnsionneerde luitenant-kolonel J. I. de Rochemont heeft de geschiedenis van het korps in zijn „Rudolf van Meerkerke" verhaald; en dit gedeelte uitzijn auto biographic, thans onder den titel „De Nederlandsche rijdende artillerie" afge drukt, gewaagt van de roemvolle dagen van het keurkorps. Van alle Slaten der wereld trekt de toe stand in Heigit1 thans de meeste aandacht. Sedert eonige dagen voeren de socialisten er den boventoon, zoodat op verscheidene plaat sen het werk stilstaat en tie rumoermakers met. tie gewapende macht slaags raken, zoo danig, dat reeds bloed is gestroomd en dooden zijn gevallen. De leiders dier beweging willen het algemeen kiesrecht afdwingen en een bewijs geven van hun macht. De welgezinde burgerij, in hun zaken benadeeld en geërgerd dat het gepoupel den baas speelt, begint ge lukkig in te zien, dat het herstel der orde boven de invoering van liet algemeen stem recht tie voorkeur verdient, terwijl ook de radicalen, die als de heer Fóron zeer ver met de socialisten zijn meegegaan, zich openlijk verklaren tegen liet beroep op bet geweld Feuilleton. Naar hot Dnitsch door S 17). Walther gevoelde, dat hij zijn zekerheid en kalmte begon te verliezen. Met alle kracht zocht hij zich te bedwingen. Glimlachend, met diepe welluidende stem reciteerde hij het begin van het gedicht, dat de docter voor het Hertüa- feest gemaakt had. „Ilcrtha, Hertha, „Gute Göttin Liebe und Leben Lacht dïr entgegen, Liebe und Leben spendet dein Grusz." „Rabukin, Rabukin,' klonk het hem in de ooren, nog dreigender, nog akeliger dan te voren, 't Koude zweet parelue hem op het voorhoofd hij moest zich krampachtig aan een stoel vast houden om niet op den grond te storten. Hij gevoelde, dat hij niet langer toeven kon en eenigszins overhaast nam hij afscheid van de dames. Den volgendon dag bezocht Walther Kraatz opnieuw, die hem, hoewel hartelijk, met een zeker wantrouwen ontving, wijl hij zoo spoedig weerkwam. Walther zette zich op een divan, waarna ICraatz tegenover hem plaats nam. „Die driehonderd mark zijn zeker niet vol» en de afkondiging der algemeene werksta- king. Tot, ernstige botsingen is het reeds in de hoofdstad en in de mijndistricten gekomen. In de voorstad Sint Gilles werd Zondag een rumoerige meeting gehouden, waar de bur gemeester van Brussel het voorwerp was van een gemeenen aanslag. Ook te Gent had een groote bijeenkomst in de open lucht plaats; te Luik en te Antwerpen, kwamen eenige ongeregelheden voor, in de Borinage moest de militaire macht optreden, maar toch bleef overal het wettig gezag meester van den toestand. Intusschen heeft de regeering twee lich tingen tier militie onder de wapenen geroe pen en is door den gouverneur van Brabant, uit naam der regeering, allen burgemeesters der voorsteden van Brussel verzocht, elke manifestatie op het terrein hunner gemeente te verbieden. De burgemeesters hebben tot het nemen van dien maatregel zich bereid verklaard. De tegenwoordige toestand in België geeft een les aan ons land bij de behandeling van de Kieswet. Nog altijd gelooft men in Duitschland aan tie mógelijkheid, dat tie Rijksdag het mili taire wetsontwerp zal aannemen. Volgens de »Kreuz7eitung' heeft de. heer Huene, een der leiders van "liet centrum, met tien rijks kanselier over een beschikking onderhandeld. De staatsgreep in Servië is in het Hon gaarecho Huis ter sprake gebracht. Op een interpellatie antwoordde de minister-presi dent dat het gebeurde geen invloed zou hebben op de Oostenrijkseh-Hongaareche politiek. De regeeriog zou zorgen, dat geen onrust ontstond.- In Rusland is men natuurlijk van oordeel dat de jonge Koning van Servië een krachtige en wijze daad heelt verricht, waardoor een einde [is gekomen aan tien eilendigen toestand, waarin Servië verkeerde. Dat deze daad overeenkwam met tie wenchen van het volk en tie belangen ties lands, scht een officieus blad bewezen door de vol-aomen kalmte, waarmede de omwenteling is geschied. In Engeland duurt de beweging voort onder tie dokwerkers. Inde Londensche dokken werd intusschen het werk geregeld voortgezet en de scheepseigenaars hebben herhaaldelijk met elkander geconfereerd, om maatregelen te nemen tegenover een algemeene werkstaking. De reederebond verklaart gereed te zijn voor alle gebeurtenissen. Toch is de toestand te Londen en te Huil nog zeer gespannen. doende geweestwilt gij er nog een paar honderd hebben?" zoo begon ICraatz bet gesprek. „Integendeel, mijnbeer ICraatz, ik kom u het geleende geld terugbrengen. De postwissel, dien ik van mijn vader wachtte, ontving ik heden ochtend." Walther haalde zijn portefeuille te voorschijn nam er eenige bankbiljetten uit en reikte ze ICraatz met de woorden: „Het- zijn dezelfde, die gij mij gegeven hebt." De oude kapitein was verlegen, hij schaamde ch over zijn wantrouwen. Schouderophalend stak hij Walther de hand toe. Daarop nam hij de bankbiljetten en verliet het vertrek in zijn brandkast te sluiten. Nauwelijks was Walther alleen of hij snelde naar de portiére, sloeg ze open en boog zich over Fatima, die in dezelfde houding lag, als waarin hij haar in den droom aanschouwd had. „Was, niets dan was," fluisterde Walther. On gaarne, zooals het scheen, keerde hij weer in de andere kamer terug en toen Kraatz, na eenige oogenblikken zich by hem voegde, zat Walther rustig op zijn plaats. „Wilt gij niet een glas wijn drinken, mijnheer?" „Neen, dank u. Maar ik wil gaarne uw schatten nader bezichtigen en de verklaring vernemen van de wonderen eener mij onbekende wereld." Met blijkbare zelfvoldoening voldeed Kraatz aan dien wensch. Het deed hem goed, dat een ander dan hij daarvoor ook gevoel toonde. „En wat is dat?" vraagde Walther, op een met goud en kostbare steenen ingelegde ivoren schijf wijzende, welke omlijst was door een zwart houten rand. In het midden was een gouden knop bevestigd. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, J. F. D. Bruinsma, luitenant-kolonel der infanterie van het leger m Nederlandsch-Indië, commandant der ko loniale reserve. De Koninginnen met gevolg zullen zich morgenochtend per rijtuig van Het Loo naar de Kemper heide bij Arnhem begeven endaar ongeveer te 11 uur aankomen om de revue bij te wonen, welke gehouden zal worden ter herinnering aar: het 100-jarig bestaan van het korps rijdende artillerie. Te half twee vertrekken de Vorstinnen naar de woning van tien Commissaris der Koningin te Arnhem, bij wien het middag maal gebruikt zal worden. Des avonds zullen H.H. M.M. bij het ca- roussel-rijden tegenwoordig zijn en te 10 uur per extra trein naar Het Loo terugkeeren. De Koninginnen vertrekken 3 Mei van Het Loo naar Ludwigsburg, om de Koninklijke familie van Wurtemburg te bezoeken: van daar begeven zij zich den 8sten Mei naar Flims. De uitslag van de heretemming te Harlin- gen, voor tie vacature in de Tweede Kamer is, dat Mr. Th. Heemskerk met 50 stemmen meerderheid werd gekozen. Het nadere verslag der Commissie van rapporteure over Bedrijfsbelasting is thans in handen van den Minister van financiën, die zich beijvert zijn antwoord zoo spoedig doenlijk in te zenden. Na ontvangst daarvan is de president van de Tweede Kamer voornemens de behande ling in openbare vergadering voor te stellen »Naar ik hoor schrijft de Haagsche corr. van de N. Gron. Git. zal minister Tak niet voor einde Mei met zijn gewijzigd ontwerp komen. Dan zit de Kamer stellig, na een paar weken in het Faillietrecht ver diept te zijn geweest, raidden in de Bedrijfs belasting, en zoodra deze afgedaan is, komt 't Pinkster-reces. Ik wordt dus steeds meer versterkt in mijn overtuiging, dat er van de publieke behandeling der Kieswet, dezen zomer niets meer komen zal." Maandag zijn drie personen uit Osch in voorloopige hechtenis gesteldGijsbertus van Gelderen, gepensionneerd Oost-Indisch mili tair, thans broodjager, beschuldigd de moor denaar van Hoekman te zijn, en Adrianus van Galen en Gradianus Johannes de Bie, beitien arbeiders, verdacht van medeplichtig heid aan dien moord, successievelijk 29, 32 en 27 jaar oud. Aanleiding tot deze inhechtenisneming is, naar men beweert, de verontwaardiging, die zich van een pereoon te Osch roeester maakte, toen bij van de verregaand lage handeling hoon'e in den nacht van Zaterdag op Zondag op het kerkhof en aan '.iet graf van den vermoordde gepleegd. Hij zou toen gezegd hebben: »nu gaat het te ver; thans zal ik zeggen wie eigenlijk de moordenaar is en wie zijn medeplichtigen zijn." In hoeverre net verboor der beschuldigden, aanstonds door de justitie begonnen en ge durende den geheelen Maandag voortgezet, de waarheid aan het licht heeft gebracht, valt nog niet te zeggenwel wordt verzekerd, dat althans een der drie in arrest ge- brachten aan het klappen is geraakt. Omtrent de overjassen van officieren, is nader bepaald, dat door de opperofficieren, tot onderecheidinö, op de voormouwen van de overjas, in stede van metalen sterren, geborduurde sterren gedragen worden ten getale als voor hunnen rang vastgesteld is. Omtrent de jassen der adjudanten-onder officier schijnt nog niets bepaald te wezen. Uit vertrouwbare bron werd aan De Tele graaf meegedeeld, dat in den nacht van 17 op 18 April, eenigen tijd op de kazerne »Oranje-Nassau" te Amsterdam een roode vlag beeft gewapperd. Een voorbijgaand politie-agent, die dit zag, gaf er de wacht kennis van, waarna het roode doek omlaag werd gehaald. Het is niet waarschijnlijk, dat iemand van buiten in de kazerne is gedrongen om het «heldenfeit" te verrichten. Men vermoedt, dat de schuldige onder de bewoners der kazerne gezocht moet worden. Bij eenige als sociaal-democraat bekend staande militairen heeft een visitatie plaats gehad, waarbij enkele socialistische geschrif ten en brieven zijn gevonden. Voorloopig is evenwel niets nadere uitgelekt. Het onderzoek wordt voortgezet. Kraatz zag Walther, glimlachend aan. „Gelooft gy aan krachten, welker werking nog niet door de wetenschap doorgrond zijn," aan magische, geheimzinnig werkende krachten „Dat wil dus zeggen, aan wonderen?" „Ja, als gij het zoo noemen wilt. „Neeo," ontkende Walther beslist." „Welnu, dat heeft dit werktuig voor u niet de minste waarde. Ik kocht het van een In- dischen Fakir. De Fakirs zijn menschen, die in de wereld der wonderen even goed thuis zijn als wij in de onze. Dit werktuig is een hart- onderzoeker. Wil ik bijvoorbeeld ontdekken of iemand, dien ik op mijn levenspad ontmoet, eerlijk en rechtschapen is, dan behoef ik slechts, terwijl ik inmiddels mijn gedachten aanhoudend op hem vestig, op dit knopje te drukken. Zoo ik den hewusten persoon vertrouwen kan, dan beweegt die ivoren schijf zich, zoo niet, dan blijft zij onbeweeglijk. „Maar dat is toch onzin," riep Walther uit. „Ik ben dit niet met u eens," zeide de kapi tein ernstig. „Ik raadpleeg haar altijd en zij heeft mij nog nooit bedrogen." Kraatz zag Walther doordringend aan, wien het onbehaaglijk te moede werd. „Ik heb haar in lang niet gebruikt" vervolgde Kraatz peinzend. „In de laatste twintig jaar iieb ik niemand ontmoet, die bepaald eenigen invloed op mijn leven kon uitoefenen. Die ik eens lief had, zijn allen gestorven en de eenige, welke mij ter zijde staat, is mijn oude, trouwe huis houdster. Wacht, ik zal mijn oude Christino eens aan de proef onderwerpen. Zie maar de schijf begint reeds te draaien." En werkelijk het werktuig bewoog zich, eerst langzaam, doch steeds sneller. „Ja ik wist wel, dat ik mijn Christine kende. Zij is trouw als goud zij zorgt voor mij als een moeder." Op dit oogenblik werd de deur geopend; de huisnoudster werd zichtbaar. „Hebt u mij geroepen, wat wilt u?" vraagde zij den kapitein en deze moest haar herhaalde malen verzekeren, dat zy zich vergist had, voor dat zij heenging. Kraatz zag Walther triomfeerend aan. „De schijf" zoo ging hij voort, „oefent natuur lijk ook een terugwerkende kracht uit. Ook Christine gevoelt iets eigenaardigs. Daardoor komt, het, dat zij meende, dat ik haar geroepen had." Walther beefde onwillekeurig. Wat te beginnen, als Kraatz, door middel van dat geheimzinnige instrument, eens zijn eerlijkheid en rechtscha penheid op de proef ging stellen? Hij geloofde niet aan de werking hy wilde er aan niet aan gelooven en toch en toch Er be staat geen mensch ter wereld die geheel vrij is van bijgeloof. Doen Walther's Kraatz dacht er zelfs niet aan c den jongen advocaat te peilen. Wellicht had hij dat reeds in het begin hunner kennismaking gedaan en had hij het bewijs van Walther's braafheid ontvangen. Hij voerde zijn gaat naar andere kunstschatten, en nadat' zij alles in de vertrekken bewonderd hadden, geleidde hij hem naar den tuin. 3 vrees bleek ongegrond te zijn. n om net hart van Wordt vervolgdi).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1