Ingezonden. een nieuw onderzoek in de afdeelingen te besluiten, maar met het oog op de wensche- lijkheid van spoedige behandeling is het toch onwaarschijnlijk, dat dit geschieden zai. Zooals de zaken derhalve thans staan, is tiet ♦e verwachten, dal de Kamer over een veer tien dagen met de openbare behandeling van de Bedrijfsbelasting een aanvang zal maken. De commissie van rapporteurs voor de Bedrijfsbelasting kwam heden vóór den aan vang der openbare vergadering van de Tweede Kamer, bijeen. Te Nijmegen overleed Dinsdag de gepen- sionneerde kolonel der artillerie J. H. Meur- singe. De tentoonstelling van Landbouw, Veeteelt en Nijverheid te Amsterdam is thans defini tief vastgesteld op 2 Augustus, den verjaardag van H. U. de Koningin-Regentes. De jongste predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, ds. G. J. de Hoest S. Jzn., zal 10 Mei den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren zijn dienstwerk als predi kant te Amerongen aanvaardde. Hij was daarna achtereenvolgens predikant te IJsel- monde, Amersfoort, Barneveld, Leeuwarden en Zutphen en sedert 1 Mei 1892 te Leiden. De heer J. H. Maronier, Remonstrantsch predikant te Rotterdam, heeft Zondag, na een veertigjarige dienstvervulling, afscheid van zijne gemeente en van zijn ambt geno men. De bedevaart der Nederlandsche pelgrims, die in het laatst dezer maand naar Rome vertrekken, bestaat uit 283 personen, De groote drukkerij der Maatschappij Bo- gaerts te 's-Hertogenbosclv houdt den laat- sten dezer op te werken. Waar eertijds bijna 200 zetters en drukkers volop werk vonden, zuilen nu de laatste 35 buiten arbeid raken. De zaak wordt geliquideerd. Omtrent de bestemming van gebouwen en matriaal is nog niets bekend. MILIT ARIA. In het jaar 1892 hebben den militairen dienst van het Leger hier te lande verlaten A. met pensioen: 5 generaal-majoors, 9 kolonels, 18 luitenant-kolonels, 7 majoors, 30 kapiteins of ritmeesters, 12 le luitenants, 0 2e luitenants; B. eervol, zonder pensioen: 1 luitenant kolonel, 2 le luitenants, 1 2e luitenant. C. als overgeplaatst bij het leger in Ned.- Indië: 6 2de luitenants; D. overleden1 luitenant-kolonel, 6 kapi teins, 3 le luitenants, 2 2de luitenants; E. als vervallen verklaard2 2de luitenants. De onderofficieren en korporaals van het wapen der infanterie moeien zich uit eigen beure van de noodige exercitie-reglementen voorzien. De wijzigingen, welke in deze re glementen voortdurend, vooral in de laatste jaren worden gebracht, waarmede telken reize niet onbelangrijke uitgaven voor het kader gepaard gaan, hebben er toe geleid, aan den Minister van Oorlog het voorstel te doen om althans aan de korporaals der infanterie de benoodigde exercitie-reglementen voortaan kosteloos te verstrekken. De Minister heelt echter gemeend, aan het voorstel geen gevolg te moeten geven met het oog op de daaraan voor het Rijk verbonden kosten en wenscht dan ook van den sedert jaren aan het D. v. 0. toegepasten regel niet al' te wijken. Dat is te betreuren. Het tractement onzer korporaals is toch al niet bijster groot, terwijl daarentegen hun betrekking vrij moeilijk en soms zeer zwaar is. Bovendien is er zoo weinig stabiliteit in de bepalingen en voorschriften, dat men her haaldelijk in de kosten van nieuwe boekjes vervallen moet. Wij twijfelen dan ook niet of de Minister van Oorlog zal, te zijner tijd, den zoo billijken voorslag aanvaarden. Als een curiositeit verdient wel vermeld te worden, dat tengevolge van de laatste wij zigingen in de tenue van de officieren der landmacht, een luitenant-generaal op bournou en uniformjas saam niet minder dan 34 sterren draagt! Er bestaat een groot misbruik in het Ne derlandsche leger, schrift Athns. Het is het in burgerkleeaeren gaan van officieren. Op per-, hoofd- en subalterne officieren vormen met de onderofficieren, korporaals en min deren één geheel, dat in onze maatschappij een afzonderlijk lichaam uitmaakt. Tezamen worden zij het leger genoemd. Te allen tijde moeten de minderen aan hun superi euren de eerbewijzen toebrengen, die het reglement voorschrijft. Verschijnen de offi cieren in burgerkleeding, dan ziet men dage lijks uat die eerbewijzen nagelaten ofzeer anti-rnilitair b. v. door een schildwacht aan een burger bewezen worden. De disci pline zou er enorm bij winnen ook de beurs van menig officier wanneer bepaald werd, dat steeds elk militair in de voorgeschreven tenue moest verschijnen. STADSNIEUWS. Aanstaanden Zondag zal in de Rem. kerk alhier geen godsdienstoefening gehouden worden. Tot predikant bij de Remonstrantsche ge meente alhier is Maandagavond beroepen de heer J. Hooykaas Jr., proponent bij de Rem. broederschap te Rotterdam, die het beroep heeft aanvaard. Door Burgemeester en Wethouders is Maan dagochtend ten Raadhuize in bet openbaar verpacht het grasgewas van het Jaagpad over de jaren 1893, 1894 en 1895. Het werd in gezet op f63 en gemijnd op f64 'sjaars, door A. Dijkman te Baarn, aan wien het in pacht is toegewezen. Door Burgemeester en Wethouders is ver gunning tot verkoop van sterkedrank in het klein verleend aan G. Kortus in het perceel wijk C, No. 135, aan de Beestenmarkt; D Schuurman in het perceel wijk E, No. 185, aan de Hellingstraat; B. van Dalen in het perceel wijk F, No. 249, aan de Kromme- straat: W. Klok, wed. van W. van'tKloos ter, in het perceel wijk G, No. 104, aan den Leusderveg. en E. Otte in het perceel wijk I, No. 29, aan den Heiligenbergerweg. Volgens de exploitatie-rekening hebben de uitgaven in 1892 voor den dienst der gemeente reiniging f6297,H, waardeverlies aan mate rialen f427.244, te zamen f6824.454. De in komsten beliepen f4835X51, zoodat de reke ning met een nadeelig saldo van f1988.90 sluit. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van turf, waarvan wij den uitslag reeds in ons vorig nummer meedeelden, was laagste inschrijver de firma Wed. P. Schimmel Zn. alhier, aan wie de geheele levering gegund is. Nimmer nog werd de turf hier zóo goed koop aanbesteedbeste lange friesche a f 0.22, beste harde a f0.36 de dubbele Hectoliter! Mr. J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B. S. alhier, is benoemd tot lid van de exa men-commissie voor de betrekking van Surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Bij de in deze week te Utrecht gehouden examens Lager Onderwijs slaagden de dames W. M. Wilmans, E. F. M. J. Haakman ran den Bergh, A. S. Peet, .J. C. M. Peetere en A. M. H. van Rooijen, allen van hier. Onze stadgenoot de heer E. deNeelingEzn is benoemd tot toekenaar bij het kadaster te Groningen. Heden ochtend kwam de sluier van een der «bruidjes" in de R. K. kerk op het Zand in aanraking met een brandende kaars en vatte vlam, welke zich medeeldeaan de hoofdtooisels van een tweetal andere meisjes, die ter H. Communie waren opgegaan. Het mocht intusscben spoedig gelukken de vlammen te dooven; de kleinen kwamen met den schrik vrij. Aanstaanden Maandag zal, ter gelegenheid van de komst van het Bataljon uit Nijmegen in dit garnizoen, door heeren officieren van het 5e regiment infanterie een matinee mu- sicale worden aangeboden aan de leden der Sociëteit Amicilia. Bij voldoende deelneming zullen Dinsdag 9 Mei de Vereenigde Rotterdamschetoonee- listen, directie Le Gras en Haspels, een vooretelling geven in Amicitia alhier. Opgevoerd wordt«Twee gelukkige dagen" het nieuwe blijspel van F. von Schönthan en G. Kadelburg, dat elders een uitbundig succes heeft. Noemen wij slechts Mevrouw Beersmans, Marie van Eysden-Vink, Mevrouw Coehngh en de heeren Rosier Faassen, Henri de Vries, Tartaud en Haspels als meespelenden, dan durven wij haast voorspellen, dat er ruim schoots deelneming zal wezen en de voor stelling zal kunnen doorgaan. In den vroegen ochtend of tegen zons ondergang ga men eens wandelen in den omtrek .an het Paviljoen op den Amers- foortschen berg en men zal bepaald verrast wezen over liet groot aantal nachtegalen die daar hun heerlijk lied zingen. Gemengd Nieuws. Dat tweelingzustere haar tachtigsten ver jaardag vieren, is een bijzonderheid, wel der vermelding waard. Onder de advertentiën van bet Leidsch Dagblad kon men lezen, dat de wed. W. Wolters en de wed. J. Zwart, Assencielfthof no. 44, dien dag morgen hopen te vieren. Beiden maken zich nog verdienstelijk door de eerste zorgen te wijden aan jeugdige wereld burgers en burgeressen. Sequah, die ihans te Middelburg séances houdt, deelde daar mede dat hy in Den Haag gaat wonen, waar hij een huis heeft gekocht en, als hij de Nederlandsche taal zoo goed kent als zijn moedertaal, zich candidaat zal stellen voor de Tweede Kamer. f 't Zou wel aardig wezen als de «dokter" zijn Hollandsch machtig was als de nieuwe kiezers voor 't eeret ter stembus opgaan Donderdag werd in Den Haag het huwelijk voltrokken tusschen een paar waarvan de bruidegom 73 jaar telde en bet bruidje 17 jaar oud is. Een groote menigte wensebte van dit zeld zame schouwspel ooggetuige *e zijn en legde haar meening vrij luidruchtig aan den dag. De vele op- en aanmerkingen, uien en kwinkslagen, welke ten beste werden ge geven, dienden tot voorspel en hoera's uit volle borst bij het uit- en i.istijgen van de trouwkoetsen vormden het slot. Voor de rechtbank te Heerenveen werd de zaak behandeld tegen den socialist Giezen, te Wolvega, beschuldigd van opruiing in een openbare vergadering. Hij was niet aan wezig (men wil dat hij naar Amerika ge vlucht is)tegen hem werd verstek verleend. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. aan gespoord had, zich van «Van Houtens cacao" te voorzien, dat in het oog van de politie niets anders dan revolvers beteekent. Een ijzerhan delaar die in socialistische bladen altijd adver teert v.Houtenscacao te koop," wasals getuige gedagvaard en verklaarde, dat hij met die woorden bedoelde: «revolvers". Het O. M. eisebte 9 maanden gevangenisstraf. De assurantie-maatschappij De Nederl. Lloyd te Amsterdam adverteert, dat ze ver zekeringen sluit op roerende goederen tegen diefstal met inbraak. Een man te Koudekerke biedt aan goede Zeeusvsche aardappelen voor 20 cents den H. L. franco te Middelburg te leveren. In enkele gemeenten van Noord-Holland betaalt men 7 tot 8 centen voor een emmer drinkwater. De bij ons zoo hooggeschatte zangeres mej. Pia von Sicherer gaat een huwelijk sluiten met dr. Obinger uit Gotha. Op 7 Mei zal dr Johannes Brahms te Wee- nen zijn 60en verjaardag vieren. Talrijke ova- tiën worden hem voorbereid. De volksstem. Het bestuur van liet dagblad wordt verzocht de volgende mededeeling uit te geven: «Ik leed sedert dertien maanden aan maag bitterheid, aan verstopping door hevige stoel- afgaan gevolgd. De spijsverteering had wei nig of niet plaats, ik had slapeloosheid en mijne zeldzame oogenblikken van rust waren door erge hoestaanvallen onderbroken. Door uw geneesmiddel ben ik gansch hersteld. Gedurende meer dan een jaar had ik geen den minsten eetlust, en nu eet en drink ik goed. In een woord, en dit is alles wat ik zeggen kan, ben ik volstrekt genezen. (get.) Cu. WALGRAEX. bij Jan van Daele te Ruddervoorde (West-Vlaanderen). Bovenstaande verklaring zal iedereen, die aan maagafwijkingen of aan slechte werking der binnen organen lijdt van de volkomen werkzaamheid van «Warner's Safe Cure" overtuigen. Te koop büM. CLEBAN Co te Amster dam, G. J. W. SNABILIE te Rotterdamal gemeen Depot A .L. SAUT. Co Den Haag. Het Parijsche Petit Journal schreef ver leden jaar een prijsvraag uit voor den doelma- tigsten en meest «humaneu" hondenmuilkorf. Thans heeft het redactie-comité den eereten prijs toegekend aan een muilkorf van den wapensmid Campagnac, te Bordeaux, die zoo is ingericht, dat de hond drinken kan, den neus vrij heeft en toch niet kan bijten. Den 31 en Maart is het boekjaar der speel bank van Monaco geëindigd. De ontvangsten waren hooger dan eenig jaar te voren; ze bedroegen ruim 24 millioen francs. De on derneming zal 180 fr. per aandeel van 250 fr. uitkeeren en zulks nadat reeds in Oct. 25 fr. per aandeel was uitbetaald; het divi dend zal dus over 4892 bedragen 265 fr., zijnde het hoogste dat ooit is bereikt. Men vrage echter niet hoeveel bloed en schande er aan dat geld kleeft. Tegenover de prach tige financieele balans staat die der zelf moorden, die ook een grooten «vooruitgang" aanwijst! Te Karlsruhe, waar hij sedert 4885 profes sor in de Kunstgeschiedenis was, is Wilhelm LübLe, zeker de meest populaire kunstge schiedschrijver van onzen tijd, in den ouder dom van 67 jaren overleden. I)e politie te Weenen heeft een werkplaats ontdekt, waar men zich niet alleen met. da vervaardiging van valsche munten bezighield, doch waar men zich tevens geruimen tijd toelegde op de fabricatie van valsche effec ten. Er werd zelfs beslag gelegd op stukken van 5000 gulden. Hoewel bijna niemand het sehynt te wet zegt De Portefeuille, is de naatn «Jules Verne een pseudoniem. De schrijver is van geboorte een Pool geboren te Warschau en zijn naam is Olehewitz. Toen hij pas begon te schrijven, vertaalde hij de de eerste letter grepen van zijn familienaam in het Fransch en op die wijze kreeg hij «Verne." Hij is de jongste van de drie broers, waarvan de oudste een paar jaar gelei len, op een leeftijd van naar men zegt 140 jaar stierf! Eeret stu deerde hij in de rechten, maar met weinig succes en sedert hij in 1865 zijn eereten wetenschapoelijken roman «Cinq semaines en balion" "bet licht deed zien, heelt hij uit sluitend van zijn pen geleefd. Naar men zegt is hij nu «voldoende rijk." Wanneer hij niet op zee is, vertoeft hij gewoonlijk te Amiens, doch het grootste gedeelte van het jaar brengt hij door in zijn jacht en schrijft daar ook het meerendeel zijner werken. De Parysche correspondent van het Vader land maakt (ie opmerking, dat, terwijl de Brusselaars in oproer waren om het algemeen stemrecht, de Parijzenaare die dit recht be zitten, naar buiten gingen, zoodat maar de helft van de kiezers van hun recht gebruik maakten om den gemeenteraad te helpen sa menstellen. Hij laat dan de geestige menschkundige opmerking volgen: «Ik kwam tot het wijs- geerig besluit, dat zoo er, om in plaats van straten vol oproer, met ruiterijcharges, infan- teriesalvo's en gejammer van gekwetsten zoo er, om in plaats daarvan doodstille straten te verkrijgen, wier bewoners naar buiten zijn gewandeld om seringen te plukken, niets andere noodig is dan algemeen stemrecht, nu dat men aan die panacea voor alle maat schappelijke ellende maar zoo spoedig mo gelijk uit de parlementaire apotheek moest te voo'* iijn halen. »Ket is daarmede als met de storingen en af wijkingen in ons zwak sterfelijk omhulsel, ver oorzaakt door verliefdheider bestaat daarvoor geen beter geneesmiddel dante trouwen. Eens vier weken getrouwd, loopen de ver liefden niet meer gearmdeens volop genoten hebbende van het algemeen stemrecht, trek ken de Parijzenaars liever naar buiten dan naar de stembus." De hevige pijn, door de aanwezigheid van kalk in ae oogen veroorzaakt, wordt niet verminderd, maar verergerd door het was- schen met warm of met koud water; de pijn houdt echter op, zoodra men de oogen baadt en wascht met een verzadigde oplossing van suiker in waterkalk en suiker vormen een verbinding, die geen werking op het gezichte orgaan oefent. (De plaatsing van ingezonden stukken brengt niet mede, dat de Redactie niet den inhoud daarvan altijd instemt.) In het Nr. van gisteren van de «Nieuwe Amerefoortsehe Courant" staat een stuk van de heer. Mevrouw of Jull'rouw X. om op te komen tegen mijn stukje Iels oner Spelling, geplaatst in uw blad van verleden Maandag. Het zal ieder, die mijn geschrijf gelezen heeft, duidelijk zijn geweest, dat ik een warm pleidooi heb trachten te leveren tot behoud van de spelling van De Vries en Te Winkel. Het stuk van X. Heeft mij echter de schel len van de ogen doen vallen. Ik ben bekeerd en we', zodanig, dat ik van nu af de door Kollewijn voorgestelde vereenvoudiging van spelling en verbuiging in al wat ik schrijf zal volgen. Mijn kompliment aan X. Burgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 19 April Alijda Hendrika, d. van Hendrik Jagteuberg en Johanna van 't Hol. 20 April Johanna Cornelia, d. van Willem Hendrikus Verkerk en Meehelina Cornelia Johanna van Ee. Hendrik, z. van Hendrik Bilderbeek en Lubberta Her- mina Dulmus. 21 April Gerritje, d. van Janna van der Mast. Johannes Jacobus, z. i Theodoras van Zuilen en Sophia van Bekkum. Hendrika Louisa, d. van Willem Johannes van de Wijngaard en Willemina Termaten. £2 April Eva Maria, d. van Peter Franciscus de Groot en Adriana van Raau. 23 April Jacobus Cornelis, z, van Jacobus van Eykelenburg en Johanna van Baaren. Izak Gerard, z. van Johanna Collet. Paulina Antnnia, d. van Jan de Gnuif en Antje Veenendaal. 24 April Catrina, d. van Ahascerus de Wilde on Jannetje Kraan. Cornelis Hendrik, d. van Karei Jacobus Kerling en Grada Christiana van der Heiden. 25 April Adriana. d. van Jan van Eeden en Ida Ouwerkerk. 20 April Dirk, z. van Dirk van Daal en Catrina van Eek. Jo hanna, d. van Lambertus Koenen en Catrina de Wilde. 27 April Herman Leonard us, z. van Harm Lubbert Spoor en Jansie Bost. ONDERTROUWD: 23 April Everardus Otte en Gertrudis Elisabeth Margaretha An- tonia Henriette Nierman. 27 April Hijmen

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2