Donderdag ht.d te 'sGravenhago de plech tige teraardebestelling plaats van graaf R, J. Schïmmelpènninck. De lijkkist was als onder L bloemen bedolven en langs den weg naar Eik-en-Duinen stond een dichte menigte ge schaard. Ook op het kerkhof /.elf waren talloos velen saamgekomen, waarondor au toriteiten, vertegenwoordigers van instellingen waartoe de overledene m betrekking had gestaan, enz.; al de in de Residentie aan wezige leden van het civiele en militaire huis van HH. MM., verscheiden Ministers en oud- Ministers, leden der Kamers, hooggeplaatste ambtenaren, leden van de rechterlijke macht, leden van het corps diplomatique, enz. De predikant Van Gheel Gildemeester voer- l de het woord en herdacht o. a. in zijn rede, 1 hoe het graaf Schiinmelpenninck was geweest, die indertijd tot den Koning had gezegd «Sire, geei" het Nederlandsche volk weder een vorstin." De heer Van Coevórden sprak namens com missarissen-directeuren en werklieden der ijzergieterij «De Prins van Oranje"; de heer Sraidt als president der Nationale zangschool. De oudste zoon van den overledene, mr. G. J. P. Schimmelpenninck betuigde zijn erkentelijkheid voor de hulde aan zijn vader bewezen, in het bijzonder ook aan baron Van Hardenbroek van Bergambacht, als vertegen woordiger van H. M. de Koningin-Regentes. De bijna 300 bedevaartgangers, die den Paus de gelukwenschen en geschenken van zijn zonen in Nederland, ter gelegenheid van zijn gouden bissehopsfeest, zullen overbrengen, hebben Zaterdag de reis naar Rome aan vaard. Men wil, dat de oud-minister Ilavelaar be noemd is tot Hoofddirecteur der posterijen en telegrafie. Door curatoren van het Evang.-Luthersch Seminarium worden de volgende heeren voorgedragen ter benoeming van een hoog leeraar aan die inrichting, ingevolge het al treden van prof. A. D. Loman: dr. VV. Brandt, te Berlijn, vroeger N.-H. pred. hier te lande, ds. H. U. Lohr, te Rotterdam, ends. J. H. A. Miehelsen, te Kampen. Mr. C. Cardinaal, tot voor korten tijd hoofd commissaris van politie te Rotterdam, is op 74-jarigen leeftijd te Tilburg overleden. Door den gemeenteraad te Krommenie is een dame, mevrouw BlauwVan Eden, be noemd tot lid der plaatselijke schoolcommis sie aldaar. In plaats van wijlen mr. N. de Roever is tot archivaris van Amsterdam benoemd mr. W. R. Veder, adjunct-archivaris. Geruchten melden, dat ook de Mij. tot Explotatie van Staatsspoorwegen, dit jaar geen divident zal uitkeeren. Zaterdagnacht hebben twee jongelieden te Amsterdam de Oranjevlag op het gebouw dei- socialisten, »Constantin", geplaatst. Het schijnt, dat het voorbeeld van den milicien, die de roode vlag op de kazerne sOranje- Nassau" heeft doen wapperen, hen tot deze contra-beleefdheid geleid heeft. De beloogingen ten gunste van denacht- urigen arbeidsdag, gisteren in een twintigtal gemeenten in ons land gehouden, hebben een kalin verloop gehad. Groote kalmte, weinig geestdrift, slecht bezoek, en klachten over den guren wind vormen het hoofdmotief der berichten. Alleen te Winschoten, waar men zich niet stoorde aan het verbod om een optocht te houden, moest de politie chargeeren. Om half zeven was er alles echter weer rustig. Opmerking verdient het daar door Luitjes (Travailieur) gesproken woord: »Dc politie agenten zijn de naren van den bezem, waar van de steel in Den Haag zit; het aangeveegd vuil zijn de socialisten." Door de firma Jurgens te Osch zal aan den Buitenhavenweg te Schiedam een boterfa- briek worden opgericht, waartoe reeds een tweetal pakhuizen z>jn aangekocht. De opzichter der fabriek, die meermalen tot de wetenschap kwam, dat men het op zijn leven muntte, heeft Osch reeds metter woon verlaten. Als een bewijs dat nog altijd tal van ge zinnen Amsterdam verlaten (ten deele zeker wegens de stijgende belastingen) meldt het Handelsblad, uat een firma aldaar me r dan tachtig verhuizingen heeft aangenomen van personen, die zicb voor goed te Hilversum of te Baarn gaan vestigen. Naar de Bred. Cl. verneemt, is het gieten van het beeld van Jan Pictersz. Koen, in de fabriek der firma C. J. Marijnen, uitstekend geslaagd, en is het thans onder handen ge nomen door den ciseleur der fabriek, die nog eenige weken zal noodig hebben, alvo rens het beeld geheel afgewerkt is, om te kunnen worden afgeleverd. STADSNIEUWS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van af 1 Mei e. k. de Buslichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Spoorlijd (20 minuten achter bij den plaatse lijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.40, 7.50, 10.20, 11.35, 1.25, 1.50,5.20,7.—, 7.40, 8.50. Richting ZUTPHEN. 7.10, 11.—, 3.50, 6.30, 8.50. Richting UTRECHT. 7.40, 10.20, 11.40, 1.50, 4.40, 7.30,8.50. Richting ZWOLLE. 6.25, 9.—, 11.—, 5.—, 6.30, 9.15. Richting NIJMEGEN. 6.—, 12.20, 8.45. Lichting der Buitenbussen. 5.30, 9.—, 12.55, 4.—, en 8.15. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o. a. geopend van 7.458 u. 's av. uitsluitend tot afhalen Brieven enz. De uitgifte der tijds bepalingen zal spoedig worden aangekondigd. De Directeur C. SMITT. Amersfoort, 29 April '93. Dinsdag 2 Mei des namiddags ten l'/i uur, zal de gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn; 1. Beëediging van den heer J. C. Leinweber als gemeente-ontvanger. 2. Voorstel tot aanwijzing van een lokaal in het raadhuis als kantoor van den gemeen te-ontvanger. 3. ontwerp-besluiten tot af- en overschrij vingen van posten op de gemeente-begrooting voor 1892. 4. Staat van oninbare posten inzake den hoofdelijken omslag, dienst 1891. 5. Benoeming van leden der commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der Wet op de schutterij. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school 3e soort. 7. Benoeming van eeue Regentes en van een Regent van het Burger-weeshuis. Het hoofdkiesdistrict Amersfoort telt thans 3153 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en 2503 kiezers voor de Provinciale Staten, verdeeld als volgt: Tweede Kamer. Prov. Staten. Amersfoort 845 8-12 Baarn 544 541 Bunschoten 213 213 Doorn 144 Eemnes 139 139 Hoogland 203 202 Leusden 445 145 Maarn 31 Renswoude 75 Soest 284 284 Stoutenburg 62 62 Woudenberg 170 Zeist 373 3153 2503 Ten vormen jare bedroeg het aantal kie zers voor de Tweede Kamer 3050 en dat voor de Provinciale Staten 2425. De commissie, ingevolge art. 131 der Ge meentewet benoemd uit de ingezetenen, ter beoordeeling van de aanhangige voorstel len omtrent de grensverandering tusschen Amersfoort en Leusden, heeft in haar ver gadering van Donderdag besloten aan Gede puteerde Staten te kennen te geven, dat de door de gemeente Leusden gedane voorstel len, als te eenen male onaanneemlijk, be- hooren te worden afgewezen. Burgemeester en Wethouders van Amers foort hebben eervol ontslag verleend aan deu heer J. G'. Leinweber als Griffier der ge meente-secretarie, onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten door hem in die betrekking aan de Gemeente bewezen. t Jhr. mr. B. W. Th. Sandberg legde heden in handen van B. en W. den eed af als Griffier der Gemeente-Secretarie De voordracht ter benoeming van een regentes van liet Burgerweeshuis, ter ver vulling van de vacature ontstaan door liet bedanken van mevrouw Graswinckel geb. List, bestaat uit: 1. mevr. Tengbergen geb. Van Warmelo, 2. mevr. Van den Wall Bake geb. Krayenhofi' van de Leur, 3. mevr. Doyer geb. Westendorp. Die ter benoeming van een regent van voormeld gesticht, ter voor ziening in de door het overlijden van den heer A. J. Bos opengevallen plaats, uit de heeren: 1. mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, 2. mr. F. H. van Persijn, 3. P. van dei- Want TMz. De voordracht ter benoeming op morgen van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort (hoofd de heer J. van der Horst) bestaat uit de heeren: O. Akkerman te Diepenheim, en J. F. Bolderdijk, te Voorat. Juist te 10 uur heden ochtend stoomde de extra-trein binnen, die het 4e bataljon 5e regiment infanterie, sterk 18 officieren en 399 minderen, van Nijmegen hier bracht. Het bataljon werd. aan het nieuwe station verwelkomd door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie aan liet hoofd van zijn korps, met muziek en vaandel, hoofd en subalterne officieren van de ver schillende wapens bier in garnizoen en offi cieren van de dienstdoende schutterij. Een talrijke menigte was bij den ontvangst der troepen tegenwoordig; in de stad werd druk gevlagd. Het 4e bataljon wordt gecommandeerd door den majoor S. S. P. de Lang Evertsen, terwijl daarbij belmoren de volgende officie ren:-Ie luit. adj. W. Puffing; ie luit. kwar tiermeester S. J. Rienks; A. v. d. Moer arts, off. van gezondheid le klasse; kapiteins J. L. Fumée, jhr. A. H. M.M. Pabst vanBingerden, C. J. Ouwerling en J. Langenbach; le luite nants H. J. lndewey, W. N. A. de Vos, F. T. van der Staay en A. W. Bachman; 2e luitenants J. Reyers, M. J. G. Strootman, C. M. de Kanter, J. E. Gleysteen, H. de Haan Hagenholtz en J. P. M. Soer. Hedenavond korns-diner in »De Valk," aangeboden door HII. officieren van de hier reeds in garnizoen zijnde bataljons aan hun kameraden. De le luit. W. A. Versteegh, van het 5e regiment infanterie is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal, de geschiedenis en de aardrijkskunde op den cursus van dat korps alhier. De militaire paardenarts 3. klasse J. M. Knipscheer van de veld-artillerie alhier is verplaatst naar 's-Gravenhage. De le luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf is van het le regiment veld-artillerie uit Utrecht overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie bier in garni zoen en hedenhier aangekomen. Morgen zal hier het examen beginnen voor onderofficieren, dingende naar den graad van adjudant-onderofficier dienstdoend officier bij de bereden artillerie. Aan dit examen zal worden deelgenomen door 3 onderofficieren van het le, 1 van het 2e en 2 van het 3e regiment veld-artillerie. Bij elk der zes seriën vesting-artillerie, die tusschen 29 Mei en 5 September in de le gerplaats bij Oldebroek oefeningen houden, zal gedurende een dag een detachement, ter sterkte van 1 kapitein, 2 luitenants en 100 man kader en soldaten van het 5e regiment infanterie aan de tactische oefeningen deelnemen. Op de voordracht voor leeraar in de Fran- sche taal bij het Middelbaar Onderwijs te Amsterdam, staat o. a. de heer A. Zeiler, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium alhier. De griffier bij het kantongerecht, de geza menlijke procureurs hier ter stede en de notarissen in het kanton Amersfoort hebben Zaterdag, bij monde van mr. J. van der Leeuw, den oud-ontvanger der registratie jhr. mr. A. M. C. Sandberg een aandenken vereerd als blijk van hun groote erkentelijkheid voor de uitnemende wijze waarop de waardige man hen te allen tijde ter zijde stond en hun soms moeilijke taak door zijn voorlichting en groote humaniteit aanmerkelijk verlichtte. Het geschenk bestond uit de nieuwste uit gave van Meyer's Conversations-Lexicon, in regaal en was vergezeld van een door Antonie Grevenstuk fraai gecalligrafeerde oorkonde. Met den hem eigen eenvoud aanvaardde jhr. mr. Sandberg het geschenk, onder har telijke dankbetuiging aan de gevers; onnoo- dig te zeggen, dat hij den lof, hem in woord en schrift gebracht, terugwees en verklaarde slechts zijn plicht gedaan te hebben ofschoon de hem betoonde waardeering hem hoogst aangenaam aandeed. Moge het den waardigen man gegeven zijn nog in lengte van jaren zijn welverdiende rust te genieten. 'Toen de heer J. van den Akker heden ochtend ten Postkantore kwam, werd hij ont vangen door den Directeur en de ambtenaren, die den ij verigen, voorkomenden en nauwge- zetten adsistent geluk wenschten met net feit, dat hij heden den dag mocht herdenken waarop hij voor 25 jaren als ambtenaar bij de posterijen in dienst trad. Als blijvend aandenken aan het heugelijk feit, schonken de ambtenaren den jubilaris een fraaien armstoel. Dat het den geachten ambtenaar in den loop van den dag niet ontbrak aan blijken van belangstelling van de zijde van het publiek behoeft wel niet vermeld te worden. In de Donderdagavond gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van 's lands weerbaarheid «Eendracht maakt Macht" is, in plaats van den heer A. P. Houtzaager, die bedankt heeft, tot bestuura- lid gekozen de heer J. A. Schoterman, die tevens tot commandant van het korps werd benoemd. Belanghebbenden herinneren wij er aan, dat het sedert Zaterdag verboden is, rundvee bestemd voor de veemarkt te Utrecht binnen die stad te brengen over de Willemsbrug of langs andere wegen. De aanvoer van dit vee moet uitsluitend geschieden over deCatarijne- brug. Omtrent den locaalspoorweg Ede-Barne- veld-Nijkerk, waarvan de concessie heden zou eindigen, kunnen wij nader mededeelen, dat- de beer A. J. Kriegör, ingenieur alhier, reeds verlenging van concessie heeft aangevraagd; de opnieuw aangevraagde concessie is op 's Ministers raad in zooverre gewijzigd, dat die niet is aangevraagd voor een locaal-spoor- weg maar voor een stoomtram met normaal- spoor en op eigen baan; de Minister heeft bovendien uitzicht op een jaarlijksch subsidie geopend. Gemengd Nieuws. Vrijdag was er aan liet gemeentehuis te Exloo een paartje van Vaithërmörid, om zich in de echt te begeven, Daartoe waren de ouders van weerszijden meegekomen. Toen men moest teekenen, bieek het, dat niemand van de luidjes schrijven kon en dat was nog niet genoeg. Een van hen vertelde verder: Met zoovelen als ve hier zijn, niemand van ons kan ook een letter lezen. Volgens verzekering van den bekenden ge leerde Camille Flaraarion aan een bericht gever der trance is de tegenwoordige droogte alleen met die in 1690 en 1723 te vergelijken. Te Parijs heeft een werkman zich opge hangen omdat hij niet wist op wien van de vele candidaten voor den Gemeenteraad hij moest stemmen. De man was door de verkiezings-agitatie sedert eenige maanden niet wel bij net hoofd. Een zeer zeldzame plechtigheid heeft heden te Rijsel plaats. Een der oudste leden van de timmerlieden-vereeniging, Dubar, viert namelijk zijn vijftigjarig huwelijksfeest; zijn oudste zoon zijn zilveren bruiloft, terwijl zijn jongste dochter op denzelfden dag in het huwelijk treedt. Op éen dag de gouden brui van den vader, de zilveren van den oudsten zoon en de groene van de jongste dochter. De stoet, die de zes echtgenooten zal omrin gen, bestaat uit vierenvijftig kinderen en kleinkinderen. Een inteekennjst, die m de buurt, is rondgezonden om het feeet eenigeu luister te kunnen bijzetten, is bedekt met handteekeningen en heeft er het welslagen van verzekerd. Een leeraar van het Collége Rollin te Pa rijs, Lucas genaamd, heeft zijn 19-jarige vrouw, met wie hij pas drie maanden ge trouwd was vermoord Hij doodde haar met drie messteken, wierp haai lichaam van een balkon der tweede verdieping op straat en sprong daarna zelf van dat balkon, waarbij hij zich het hoofd verbrijzelde. Deze moord blijkt alweder een misdaad te zijn, die aan drankmisbruik te wijlen is. Lu cas, een ernstig man, als onderwijzer zeer geacht, was in stilte aan den drank. Hij had dan vlagen van woestheid, waarin hij zijn geheel ongegronde jaloezie uitte door zijn vrouwtje, dat veel van nem hield, te mishan delen; later had hij spijt over zijn ruw ge drag. De familie drong op een minnelijke scheiding aan, maar de echtgenooten wilden dat geen van beiden, en eindelijk kwam liet tot het vreeslijk drama, dat Maandag werd afgespeeld. De 75-jarige tooneelspeler P. A. Morin heeft te Amsterdam als dokter Klaus in het stuk van dien naam, afscheid van het publiek genomen. De zaal van het Grand Thédtre was uit verkocht en de aanwezigen drukten in een warme ovatie hun leedwezen over zijn heen gaan uit. Van vele zijden ontving hij kran sen, en diep geroerd sprak Morin ten slotte enkele woorden van dank. Voor een der rechtbanken te Londen is aan 't licht gekomen, dat aldaar meisjes en vrouwen geëxploiteerd worden door mantel fabrikanten, om mantels, die voor 5 guinjes (f60) in den winkel verkocht worden, te maken voor de som vanéén stuiver. Men zou dit niet willen gelooven, wanneer het niet was erkend door Henry Myers, winkelier in de Australian Avenue, die door een zijner werksters Mary Ann Ellis voor den rechter was gedaagd orn de uitbetaling te vorderen van 14 sh. 10£ d, voor het vervaardigen van 127 mantels. Daarvan waren er 46 ge maakt voor 4 stuiver het stuk en de overigen voor 3 en 4 stuivers. Niet alleen liet deze Myers voor dit hongerloon werken, maar hij betaalde dat loon bovendien nog niet eens uit. De uitspraak van den rechter, dat Myers werd veroordeeld om aan mej. Ellis het haar verschuldigde uit te betalen, benevens de kosten, werd met luide toejuichingen door het talrijk publiek ontvangen.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2