nisstraf van G jaren boven het hoofd hangt! geeft de heer J. Pik in zijn Financier den practischen wenk, dot de onder deze belas tingwet vallende personen zorgen, na de in vulling der formulieren, hun zaken zéo te regelen, dat zij bij mogelijke overbrenging naar de gevangenis, voor eenigen tijd uit hun omgeving kunnen gemist worden! Het getal gepensionneerde officieren van het leger hier ter lande bedroeg op 1 Mei j. 1. 757, als: 13 gepens. luit.-generaals, 49 generaal-raajoors, lil kolonels, 94 luit.-kolo- nels, 108 majoors, 278 kapiteins en 104 lui tenants. Ieder jaar doet zich het geval voor, dat deel nemers aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel bedanken zoodra zij bij de loting voor de militie het vooruitzicht hebben ge kregen, dat zij niet onder de wapen behoeven te komen. Ten einde hierin tegemoet te komen, be staat het voornemen, bedoelde oefeningen eerst na de loting te doen aanvangen. Dezer dagen heeft aan's rijks Munt weder om de aanmunting van nieuwe dubbeltjes plaats gehadze zijn aangemaakt op een nieuwen stempel. De beeldenaar op de nieuwe dubbeltjes voldoet veel beter; de bewerking van het haar en van den hals is beter dan bij de vo rige stukken, waarop wel iets aan te merken was. Donderdag werd te Utrecht een conferen tie gehouden tusschen de Maatschappij tot Exploitatie tot Staatsspoorwegen, de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Noord-Brabantsch-Duitsehe Spoorwegmaat schappij omtrent wijziging van het algemeen reglement op het vervoer, met het oog op de Zondagsrust. Uit Delft meldt men ons, dat Vrijdag op 26-jarigen leeftijd aldaar is overleden dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechni sche school. Donderdagnacht brak er brand uit in het Hulpkantoor der posterijen te Made bij Geer- truiuenberg. De stukken zijn gered evenals de inboedel van der. brievengaarder. De directeur en de boekhouder van de Bank van leening te Utrecht zijn Woens dagavond gearresteerd en naar de gevange nis overgebracht, als verdacht van verduiste ring en valschheid in geschriften. Gedurende tal van jaren moeten frauduleuze handelingen zijn gepleegd en thans wórden verschillende ingebrachte kostbaarheden ver mist, die verduisterd zijn. Het gezamenlijke bedrag der diefstallen moet ongeveer f80000 bedragen In de gemeenteraadszitting van Woensdag werd de aan de orde gestelde benoeming van een commissaris van de Bank van leening uitgesteld. Naar het Vaderland meldt, zullen eenige manschappen van het regiment Grenadiers en Jagers, van beroep zetter of drukker, tij delijk werkzaam worden gesteld aan de Lands drukkerij. Naar men verhaalt, zou de gevangen ge nomen P. de B. gewond zijn geworden door het schot, dat de vermoorde wachtmeester Hoekman te Osch loste toen op hem gescho ten werd. De socialist Stienstra, redacteur van het weekblad Morgenrood, gaat in hooger beroep van het vonnis der rechtbank te Leeu warden, waarbij hij, ter zake van beleeding en oprui ing veroordeeld is tot 1 jaar gevangenisstraf. Hy zal komen met150 getuigen a décharge. De commissie te Hilversum die zich belast heeft met het ontvangen van bijdragen voor C. van Reenen, deelt mede dat asm het be drag, noodig om hem een bescheiden woning in eigendom te versc.hafTen, nog driehonderd Sulden ontbreekt. Zij meent, Hat deze me- edeeling voldoende zal zijn om in slaat te worden gesteld het plan te verwezenlijken. Voorzitter van de commissie is de heer A. M. Grothe te Hilversum. De bekende Juni-wedrennen te Bussum zullen, tengevolge van den weinig linancieelen steun dien het comité ondervindt, dezen zo mer waarschijnlijk niet doorgaan. Dat de influenza of griep geen nieuwe ziekte is, blijkt uit het Journal historique et littéraire, Luxemburg 1782, deel 162, bladz. 448, waar men leest: '-Graven hage, 30 Juni 1782. Onze vloot lelde, eenige dagen geleden, 3000 zieken; hun ziekte was de griep, die men te Londen influenza en overal elders in het Noorden de Moscovitische ziekte noemt." De influenza heerscht weder te Amsterdam. De doctoren hebben hun handen vol. Zij is echter niet kwaadaardig ditmaal. Men kent de boste drenken: Citroenlimonade en kar nemelk. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit is benoemd tot le luit. bn het 5e regiment infanterie de 2e luitenant W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong, van het korps. Toen gistermiddag de school aan de Ko ningstraat uitging, kwam juist een wagen aanrijden en de jeugd haastte zich daar ach teraan te loopen en er op te klimmen. Niet tegenstaande de voerman de knapen trachtte af te weren, bleven ze aan den wagen hangen, tot een hunner, de 12-jarige oudste zoon van J. aan de Appelmarkt alhier, viel en het achterred van den wagen over het hoofd kreeg. In deerniswaarüigen toestand werd de knaap opgenomen. Dr. Schreuder verleende de eerste heel kundige hulp; het knaapje is hedenochtend naar het Alaegonde-gesticht gevoerd en be vindt zich naar omstandigheden redelijk wel. Programma der Muziekuitvoering, op twee den Pinksterdag, in Amicitia, des namiddags te 2 uren 1. Turn-Marsch, Van Aken2. Ouverture «Nabuchodonosor", Verdi; 3. «La Vague", valse de Concert, Métra; 4. Souvenir de 1' opéra »La dame blanche" Boïeldieu. 5. Ouverture »Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien," Von Suppé6. «Rêverie" Vieuxtèrnps; 7. «Wir spiel'n Soldat", Eilen- berg; 8. Grande fantaisie de l'opéra «Car men" de Bizet, arrangement Joh. M. Coenen. De struisvogel, die onlangs te 's-Graven land ontsnapte en zich eenige dagen in het Baarnseho bosch ophield, werd Woensdag in den Eempolder onaer Bunschoten gezien. De eigenaar, de heer Blauw, heeft verzocht niet op het dier te schieten, maar het levend te vangen, iets wat overigens gemakkelijker gezegd, dan gedaan is. Twee boeren, die Woensdag den vogel in den polder zagen, zijn aan den baal gegaan, niet wetende met welk «monster" zij te doen hadden. Een vrouw te Laren vond bij liet blad-harken, tot haar niet geringe verbazing, een ei van dit dier; het is daar het laatst ook gezien. Gemengd Nieuws. De heer Lïiken heeft te Zwolle de eerste Nederlandsche Stoomkleedermakerij geopend. De naai-, pers- en vormmachines worden er door stoom in beweging gebracht, Een lichte druk met den voet is voldoende om een 40- tal machines in en uit het werk te stellen. De eene machine boort knoopsgaten, de an dere zet gaatjes-knoopen aan jas of broek, de derde bevestigt er delaken knoopenaan, een vierde maakt op onovertrefbare wijze den moeilijken kleermakerssteek, terwijl metéen beweging der snijmachine 50 en meerklee- dingstukken te gelijk worden gesneden. Te Delistrahuizen, onder Echten (Fr.), is, zooals wij reeds meldden, de veehouder H. Koopmans door den bliksem gedood. Omtrent dit noodlottig geval meldt men nader: De heer K. was in de weide bezig met het mel ken der koeienhet begon erg te onweeren, waarom hij besloot in huis te gaan. In de huiskamer vond hij zijn vrouw, zes kinderen en de naaister, die allen onder den indruk van het hevige onweder verkeerden. Hij zette zich naast zijne vrouw neder, zijn 7-jarig zoontje ging naast hem staan, met de rech terhand op vaders knie. Plotseling zag men in de kamer een hel licht, waarop de vrouw uitriep »o! man!" K. bleef als een lijk on den stoel; hij was aan het hoofd door den bliksem getroffen. Niemand andei's kreeg eenig letsel, n de kamer werd nog een glasruit verbrijzeld, terwijl van den muur eenige tegeltjes werden afgerukt. Uit het Westland zijn de eerste kruisbessen (voorpluk) naar de buitenlandsche markten verzonden. Reeds voor medio Mei is er bloei" gevonden in de natuurdruiven, een ongehoord leit in dedruivencultuur. Dinsdag zijn de eerste Bredasche aardbeziën naar Holland verzonden. De eerste Duitsche kersen zijn Lobit gepasseerd. Uit Wijdënes kwamen nieuwe aardappelen aan de Amsterdamsche markt. De vermoedelijke daders van den in den nacht van Maandag op Dinsdag bij den hor logemaker te Utrecht gepleegden diefstal, zijn Donderdagmiddag door He politie te Amsterdam aangehouden. Hoewel zij reeds een gedeeite van den buit hadden te gelde gemaakt, werden toch nog eenige horloges iri hun bezit gevonden. Lang hebben zijn er dus geen pleizier van gehad. Volgens een bericht uit Konstantinopel, heeft de Sultan van Turkije de dames van zijn harem laten vaccineeren. Dit is een bewijs, dat hij, althans in dit Opzicht, met het fatalisme gebroken heeft. Een ander muzelmansch begrip werd echter door hem gehandhaafd: de names, die de kunstbewerking ondergingen, namen plaats achter een scherm en staken beurtelings haar arm door een opening, zoodat de geneesheer baar gelaat niet zien kon. Wat zal echter de Sulfan doen als een zijner vrouwen een tandmeester noodig heeft? Zal dan ook alleen het gebit achter de ope ning in het scherm verschijnen? Een regenmaker heeft aan de «Academie des Sciences" te Parijs aangeboden zooveel regen te bezorgen, als men maar wil, voor den civielen prijs van 50000 fres. Omtrent het «arbeidsplan" van de dieven bende, welke op 1 Februari de juweelendief stal in het paleis van den graaf van Vlaanderen pleegde, wordt thans gemeld: De diefstal wera begaan door een uit zes personen ber staande bende, aan wier hoofd de Engelsch- man White stond. Deze laatste werd reeds in '1880 en 1885 te Londen en te New-York wegens diefstal gestraft. De bende kwam 15 Januari te Brussel, waar de leden hun intrek namen in slaapsteden in de nabijheid van het paleis van den graaf van Vlaanderen. Alleen White logeerde in een fijner hotel, in het hotel du Nord, onder den naam van Jones Monnich uit New-York. De tijd van 15 Januari tot 4 Februari werd door White gebruikt, waarschijnlijk in over leg met een ontslagen of nog in dienst zijn- den lakei van den graaf, om het terrein te verkennen. In den nacht van 2 Februari sloop White, toen de grafelijke familie het hofbal bezocht, eD het bedienden personeel, 63 man sterk, zich in zijn vertrekken bevond, als lakei vermond naar binnen, Volkomen vertrouwd met de inrichting van het paleis, begaf hij zich naar de slaapkamer der gravin, waar hij zich van het juweel kistje meester maakte. Aan een koord liet hij dit uit een venster zakken, waar het door medeplichtigen in ontvangst werd genomen. De dieven verlieten Brussel niet direct, maar wachtten hier de eerste resultaten van het onderzoek af'. Eerst 5 Februari vertrokken zij over Ostende naar Londen. Daar lieten zij de sieraden omsmelten, waarop White twee collega's, Leroux en Neumann, naar New-York zond om daar de juvveelen te verkoopen. De beide collega's echter werden te New- York gearresteerd en de juweelen werden in beslag genomen. Leroux en Neuman ont kenden wel hun medeplichtigheid aan den diefstal te Brussel, maar konden geen vol doende verklaring geven over de herkomst van hun schat. Verscheidene rechercheui-s der Brusselsche politie zyn naar New-York vertrokken om ae juweelen te bezichtigen. De Belgische gezant te Londen heeft intusschen de uit levering van White gevraagd en de gevan genneming van den vermetelen dief is weldra te verwachten. Het bestuur van den Oostenrijkschen Noor derspoorweg heeft in de coupé's ten dienste der reizigers, papiertjes laten ophangen, dij, bij wijze van een scheurkalender samenge voegd, het nummer van het rijtuig vermelden. De reiziger, die zulk een papiertje medeneemt als hij het rijtuig verlaat, zal zijn geheugen alzoo niet hebben te vermoeien als hij zijn plaats weder wil innemen, en het rijtuignum- mer kunnen opgeven, indien hij later mocht bemerken iets in den trein te hebben ach tergelaten. Te Civita Vecchia is, in tegenwoordig heid van de Ministère van Oorlog en van Marine en tal van autoriteiten, een uiterst gelukkig geslaagde proef genomen met de Bala Nautica een uitvinding van signorBal- samelo, een verbetering van 't onderzeescho schip van Jules Verne. Het is een bolvormig gevaarte, dat inwendig een machinekamer heeft en van daar uit kan worden bestuurd; het kan diep zinken en boven de oppervlakte van 't water rijzen, terwijl degenen, die er zich in bevinden, alles, zoowel onder als boven water, kunnen zien en door toestellen in de machinekamer in staat zijn allerlei voorwerpen met haken en andere werktuigen, buiten 't schip te verplaatsen en te verwijderen. Blijkt dat scheepje op den duur doelmatig te zijn, dan is 't met de heerschappij van de torpedo's gedaan. De grootste diamant der wereld op éen na zal binnenkort te Antwerpen geslepen worden. De steen weegt in ruwen toestand 474 karaat; door het slijpen zal hij echter 274 karaat verliezen, zoodat hij na geslepen te zijn, 80 karaat minder dan de «Groote Mogol" en 3 karaat meer dan de Russische diamant »Or- low" wegen zal. Het slijpen van den Koh-i- Noor (berg des lichts),die slechts 104 karaat weegt, heeft f100 800 gekost. De te slijpen diamant moet verbazend duur zijn en is het eigendom van een consortium. Een troepje blinde wielrijders is Dinsdag uit Londen naar Birmingham vertrokken. Het waren leerlingen van het «Royal Normal Col lege for the Blind", die te Birmingham de opening van een Blindengymnasium gingen bijwonen. Twee ziende gidsen vergezelde hen. zoogenaamde Zondag-postzegels zijn reeds Zaterdag in bracht en niet op meld werd. Aan He hecht, dat men naar of daaraan laten en en in het Vlaamsch len op Zondag" zijn bon een rosa-kleur België in omloop ge- 15 Juni zooals eerst ge- zegel is een strookje ge- willekeur kan afscheuren waarop in het Franseh de woorden «niet bestel- geplaatst. De zegels heb- en kosten 40 centimes. In de Temps schrijft Camille Flammarion over het merkwaardige tijdperk van droogte, dat in een groot deel van Europa reeds sedert het eind van Februari bijna zonder tusschen- poos aanhoudt. Van 1 Maart tot 9 Mei zijn te en om Parijs slechts 11.5 millimeter regen gevallen ofschoon de gemiddelde regenval in Maart 35 in April 40 millimeter bedraagt. In geen der 200 laatste jaren, gedurende welke waarnemingen zijn gedaan, vindt men zulk een langdurig droog voorjaar opgetee- kend. Op 9 en 10 Mei vielen eenige stort buien, maar sedert is de barometer weder gestegen en tevens de warmte, tot groot nadeel voor de gezondheidde sterfte is meer dan een vierde hoven de gewone. De plantengroei is die van andere jaren eenige weken vooruit. De reden van deze vroegtijdige warmte en langdurige droogte, die ons zou doen wanen op de planeet Mare te wonen, is ge legen in liet aanhouden van den noordoosten wind. Waarom het haantje echter zoo lang naar dien hoek wijst, wetende weerkundigen nog niet te verklaren Er zijn veel meer waarnemingen op veel meer plaatsen en ge durende veel langer tijd noodig, alvorens zij voldoende gegevens hebben om weeretoestan- den geheel te verklaren en zullen kunnen doen wat de sterrenkundigen doen: met zekerheid lang vooruit het weder voorepellen.' Wel weten zij uit de reeds gedane waarne mingen, dat. er nog wel ïegeu voorkomt en veel ook. Terwijl het in Middel- en West- Europa te droog was hebben Schotland, Scandinavië en Rusland zware stormen met stortbuien en sneeuwvlagen gehad. En ook in Hongarije, Turkije, Syrië eu Italië is over vloedig regen gevallen. In Palestina herinnert men zich niet dat ooit in Maart en April zooveel water is neer gekomen als dit jaar. Er is dus compensatie in de natuur. Maar zoolang de wind niet naar het zuidwesten draait met dalende barometer, zal het in het westen droog blijven. Hebben ue weervoorspellere, die jaar in jaar uit over hun almanakken met de meeste zekerheid regen en zonneschijn uitstrooien, deze lange droogte voorzien? Hot heeft er niets van. Flammarion haalt de meeste ge zag^?) hebbende Fransche almanakken aan, waarvan de eene zijn voorspellingen op de maan de andere op de zonnevlekken doet steunen Volgens den eerste zouden alleen de eerste 10 dagen van Maart fraai zijn, en April koud en nat, met achterlijken planten groei. De andere beloofde een stormachtige Maart, met sneeuw, storm en regen, voortdu rende tot 12 April, na 19 April zacht maar bedekte lucht, en in de 4 laatste dagen zwa- ren storm. Niets van deze voorepeilingen is uitgekomen. Op de postzegelbeurs te New-York werd onlangs de beroemde postzegelverzameling van den heer F. de Coppet verkocht, welke groote zeldzaamheden bevatte. Een 2 cents postzegel der Vereenigde Staten, van het jaar 1850, bracht 1000 dollar op. Voor de uitgave van 1856, werd 427 dollar betaald, terwijl de Lijdelijke uitgaven van 4804, (post zegels van 2 en 4 cents) respectievelijk voor 52é en 900 dollar werden verkocht. Voor een zeldzame 2 ets. postzegel van Britsch Guinea (uitgave 1850) werd 1010 dollar, voor een dito 4 ets. postzegels van 1862, werd 900 dollar betaald. Ituliiuuische bluduii bevatten hot volgende bericht „Op liet oogenblik is te Venetië te Icuop de laatste hoed, gedragen door Richard Wagner, die, zooals mon wool, in die stad is gestorven"enz. Naar aanleiding van dit feit is liet niet onuardig ts omtrent de Klccding van den door velen ver eerden, maar door nog meer als gek beschouwden vriend van koning Lodewijk II van Reicron tuin te teekenon. I11 de eorote plaats is liet wel opmerkelijk, dat Wagner er, in plaats van een kleermaker, een naai ster op na hield, Fraulcin Rertlin Goldiing, niet wie hjj een drukke briefwisseling hield. Zestien dier brieven weder reeds in buitenlandsche bladen opge nomen bovendien bevinden er zich in hot Wagner- museum te Weenen nog twoc en veertig, dio nooit zijn openbaar gemaakt. Frituloin Uertlia Goldung was een van do meest bekende modistcn te Wccnon, die het eehter alleen aan huur beroemden klant te danken heeft, dat zij nog bij het nageslacht bekend is. Uit de verschillende brieven kun men zien, hoe veel Wagner zich aan zijn kleeding liet gelegen liggen en hoe mooilyk hy in zijn keuze was. Van de indertijd in de Neur. Frrie J'resur uit Wee nen opgenomen brioven laten wij er hieronder eenige letterlijk vertaald volgen. „Penzing, 22 Maart 1864. Waarde j uffrouw I Toen ik u in Mei te Weenen ontmoette, hebt u den wensoli uitgesproken, mij als klant to behouden. Ingesloten ontvangt u de som, die ik u schuldig hem U kent de „coupe", die ik het liefst heb; de stonen, waarvan ik houd, zijn moeilijk te viudeu. 1 "j V {'l-la vo!,r blijven werken, en dan voor altyd, liet is mjj wel; maar ik stel een voorwaarde: gij moogt uw rekening slechts aan het einde van het jaar inleveren. Als u daarmede genoegen neemt, zal ik u aanstonds eenige bestellingen doen. Wees zoo goed en geef mjj eenige inlichtingen omtrent

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2