Slechte tyden. Het aantal landverhuizers dat te Botterdam in de "laatste dagen aan- Komt voor Amerika is zóo groot, dat in het nieuwgebouwde hotel van de N. A. S. M. aan de Wilhelininakade plaats te kort komt om hen te herbergen. Ten einde daarin te voorzien, is een houten gebouw in gebruik Senomen, tegenover het hotel geplaatst waarin es nachts eer. 300 personen onder dak ge bracht kunnen worden. Met de Maasdam vertrokken Zaterdag 2Qq le klasse passagiers en 0(">0 landverhuizers de beide Pinksterdagen ver- Amsterdamsche Omnibnsmaat- Gedurend voerde de schappij 188000 personen, waarvan 78 000 op Zondag en 110 000 op Maandag. De Gooi- sche Stoomtram vervoei-de Zondag en Maan dag 5700 reizigers, de H. IJ. S. M. naar Haarlem 5600 personen, de Havenstooinboot- dienst de beide dagen 22 700 reizigers, terwijl de Noordhollandsche Stoomtrammaatschappij op haar lijn naar Edam 2700 personen en op haar lijn naar Sloterdyk 1700 personen ver voerde. Deze cijfers en de verhalen van hetgeen weder in de beruchte Meer gezien werd, zou den waarlijk doen vermoedeu, dat de alge- meene malaise en de slechte tijden voorbij zijn. Ook buiten Amsterdam was bet zeer druk en meer nog dan vorige jaren werd er gereisd. Er liepen niet minder dan 00 extra-treinen op den lyn Amsterdam-Den Haag en Rotter dam-Den Haag van de Holl. Spoorweg maatschappij. Bovendien was het aantal waggons inde gewone treinen vermeerderd, en toch was het, vooral tegen den avond, op de stations een waar stormloopcn om in den trein een plaatsje machtig te worden. Ook te Seheveningen was het bijzonder vol. De stoomtram van de Holl. Spoorweg-mij. vervoerde den 1st en Pinksterdag -4000, den 2den Pinksterdag 15 000 passagiers. Het passagiers-vervoer op de Staatsspoor- stoomtram haar Seheveningen gedurende de beide Pinksterdagen, bedroeg 14000. Volksonderwijs" telde het vorige jaar 0328 leden, thans 5901 of' 367 minder. De vereeniging stort l'SOO in het school fonds en schenkt f100 aan de Vereeniging tot bevordering van het ambaclitsonderwys in Drente. Ter Dinsdag gehouden algemeene verga dering werd een door mr. J. A. van Gilse KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 30 Mei aanstaande, des namiddags te éen uur. Ambbsfoobt, den 25. Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. STADSNIEUWS. gestelde motie aangenomen van den volgen den inhoud: Dinsdag den 30 Mei 1893 des namiddags te óen uur zal de Gemeenteraad van Amers foort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 1 Rapport der commissie op de requesten inzake het sanitair toezicht op de prostitutie, met de rapporten der afdeelingen. 2 Reclame van G. Gheel van Gildemeester tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. 3 Missive van Ged. Staten ten aanzien van het raadsbesluit van 41 April 1893, tot aanneming der schenking van den weg van liet plantsoen naar de Beekensteinsche laan. •4 Vooretel tot het verleenen van tijdelijk verlof aan de onderwijzeres mejulfrouw J. van Goor. 5 Missive van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht inzake de verbetering van den toestand der rivier »de Eem" 6 Benoeming van een heel- en vroed- meester en twee vroedvrouwen. 7 Verzoek van Dr. H. Gorter om eervol ontslag als leeraar aan het gymnasium. 8 Benoeming van een lia der commissie van toezicht op het lager onderwijs. 9 Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school 2e soort. 19 Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde der benoemde onderwijzeres. 11 Benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden van dengemeentenraad in 1893. De Godsdienstoefening in de Rem. Kerk I alhier zal aanstaanden Zondag geleid worden door ds. J. van Witzenburg, predikant bij I de Ned. Herv. Gemeente te Zaandam. I De militaire apotheker De Haan van het Militair Hospitaal te Amsterdam is overge plaatst bij dat te Amersfoort, ter vervanging I van den heer J. A. de Beer, die naar Delft overgeplaatst is. Van 31 Augustus tot 11 September zullen De Amersfoortsche gemengde Zangvereni ging die jl. Woensdagavond in Amicitia al hier haar tweede jaarlijksehe uitvoering gaf, zong gisteravond in liet gebouw der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen te Barneveld. De kinderen der Anua Paulowna-Bewaar- sehool hebben weder hun zomerkleertjes ontvangen, tot belooning van getrouw school- Er werden uitgedeeld60 jurken, 12 boe zelaars, 12 hemden, 50 kielen, 14 broeken en eenige prentenboeken. Met een hand vol moppen, ging ieder kind dankbaar naar huis. Om nu weder voor de winteruitdeeiing te kunnen zorgen, gaan de «Dames van klee- ding" rond ten einde, zooals ieder voorjaar, onderetenning te vragen, aan de ingezetenen van Amerefoort. Iu de Krommeslraat 239 is sedert enkele dagen een handel in muziek-instrumenten geopend, welke gedreven wordt door don heer A. J. Schad. Een rijke verzameling instrumenten in alle prijzen is daar voorhandengroot is de keuze m harmonica's, zoo voor pasbeginnendon als voor bekwame spelers. Talrijk zijn de luxe artikelen, als bierglazen, albums, sigarenstan- daards. karaffen, stoelen, enz. waarin speel werk verborgen is. Zeer fraai ook is de collectie muziekdoozen, in zeer verschillende prijzen en opmerking verdienen niet alleen de groote en uit den aard dei* zaak kostbare orchestrions maar vooral de kerkorgels waarop men, door een vernuftige vinding, ook zonder onderricht psalmen en geestelijke liederen kan spelen. Als reparateur heeft de heer Schad een goeden naam en de fabrieken waaruit hij zijn benoodigdlie len voor strijk, blaas- en slaginstrumenten betrekt, doen een druk be zoek verwachten aan dit magazijn, waar elk wat wils vindt en dat iu een werkelijke be hoefte voorziet. Gemengd Nieuws. .ill1 au ->i nuKusius tut 11 oummhuuui- /.uneu .IV «tent in m* de talk- „ecombineenfi manoeuvre» 'plaats I,ebben dat een lid van den sociaal-demncratischen bond niet. als openbaar onderwijzer kan wor den gehandhaafd, maar betreurt het, dat die autoriteiten zich in haar circulaire niet tot dat denkbeeld hebben bepaald. In liet jaar 1892 was de sterfte in de twaalf grootste gemeenten des lands op 1000 inwoners als volgt: Groningen 18.6, Leeu warden 10.6. 's-Gravenhage21.2, Amsterdam 21.88, Haarlem 22.5, Dordrecht 24.2, Leiden 24.9. Rotterdam 25.5, Arnhem 25.9, Utrecht 26, 'sHertcgenbosch 30.04, Maastricht 31.6. Er stierven aan cholera nostras 44 personen als te Amsterdam 13, Arnhem 3. Dordrecht ment infanterie en de bataljons van het 5de regiment infanterie hier in garnizoen. De heer van G. Ede heeft bevel ontvangen zich 8 Juni te Roermond aan te melden om als militair-wielrijder deel te nemen aan de kader-manoeuvres in Limburg; 19 Juli moet hij dienst doen in de N. Hollandscbe Water linie en nader te bepalen datum zal deelne men aan een estafette-rit van Den Haag naar Arnhem en terug. Omtrent het nieuwe Centrual-station is in angen lijd niets meer vernomen en 't had 8, VGravenhugu 2, Groningen 1. Haarlem 7' y4w™f' ,eel 'lat mï.°P 4 Vllertogenbosrh Leiden 1. Maastricht 'le T 8e!*h°ve" Thans echter C Rotterlam 5. Utrecht 5: aan elmlen, asi- weet. Sf.te «rhalen van een ontwerp, «1 a .4,, waarbij het nieuwe station op zeer grooten atica 83 pereonen, als te Amsterdam 10, 's-Gravenhage 5, Groningen 4, Haarlem 2, 's-H ertegen bosch 3, Leeuwarden 2, Rotterdam 22, Utrecht 35. De veelbesproken struisvogel is eindelijk te Hilversum inde bosschen van «lleidepark" gevangen. Men dreef het dier in een afge sloten ruimte, waarna het bemachtigd en aan den eigenaar, den heer De Blaauw, té 's-Gra- venlande, is teruggebracht. Opmerking verdient, dat deze deserteur in derdaad een wondervogel is. Het mag immers opmerkelijk lieeten, dat te Laren een ei ge vonden is van dit mannetje! De Telegraaf deelt inede, dat haar direc teur door de Mautschappij Reuter is gedag vaard, om better lezing ophangen van bul letins in de «Tijding/aal" te staken en haai de daardoor geleden en nog te lijden schade te vergoeden. De afloop van dit proces wordt met belang stelling te gemoet gezien. Dinsdagmiddag had aan het centraalbureau der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht de aanbesteding plaats, van de overkapping van het Centraal- station-Utrecht, waarmede de herbouw en verdere verandering van dat station voltooid zal zijn. Voor dit werk, geraamd op f380 000, waren 7 inschrijvers. De laagste inschrijver was de Soeiété Anonymete Mechelen voor f280000. Baldadigen hebben iu de Seheveningsche - j op zeer grooten afstand van de stad zal komen, 154 17 mi nuten buiten de voormalige Utrechtsche poort, een gansch eind voorbij het Staats- station, in de richting van Amsterdam. Als men nu nagaat, dat Amerefoort reeds zoozeer door spoorwegen wordt ingesloten, dat men op vijf van de acht toegangswegen op spoorweg-overwegen stuit, dan is het werkelijk een zaak van algemeen belang om, terwijl het nog tijd is, bij de bevoegde au toriteit zijn bezwaren in te dienen tegen een ontwerp, dat der spoorweg-maatschappijen en Let goederenvervoer ten goede kan ko men, doch voor de inwoners der stad niet anders dan veel ongerief meebrengt. Men zal zich herinneren, dat de Rf geering in zake het Postkantoor gehoor gegeven heeft aan de wenschen der burgerij. De Kamer van Koophandel zal heden avond deze zaak ter sprake brengen. Wellicht voelt menigeen zich geroepen de discussiën te volgen; de vergadering wordt teiiRaadhuizcgehouden. De Heer D. M. C. VerLoren vanThemaat heeft, wegens hoogen leeftijd, ontslag genomen als voorzitter van de waterschappen de Molen en de Drie Sluizen. Mej. G. J. Rcindere alhier is geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres aan de school voor meisjes, op Puntenburg te Utrecht. De heer C. Tap alhier is benoemd tot on derwijzer te Nykerk op de Vel uwe. Tot gecommitteerden, te wier overstaan het eind-examen van het gymnasium alhier Uari.VllA,-l> IIUWUI II III UD .71 [|UV'.-|1I1I^DI.UG boschjes net borstbeeld van den Vosmaer- I op 20, 21 en 22 Juni zal gehouden worden, I-* -rat zijn benoemddr. C. Bellaar Spruyt on dr. fontein van het voetstuk gerukt en vry wa' beschadigd. De daders zijn onbekend. H. T. Kareten, hoogleeraren te Amsterdam, F. de Boer, noogleeraar te Groningen. Een 24-jarig Daitsch acrobaat, Emil Schier- so, die te Manchester vooretellingen in een café-concert had gegeven op een houten bal van 87 pond gewicht, heeft op dien bal de reis van daar naar Londen gemaakt. Van 27 Maart tot 14 Mei trippelde hij steeds opzijn rollend voertuig; hij legde een afstand van 250 mijlen af. Door die beweging is hij 29 pond in gewicht afgenomen: de bal onder ging door slijtage een vermindering in ge wicht van 10 pond. De Polil. Cor. beweerde, dat generaal Dodds onmiddellijk zou terugkeeren naar Afrika om Behanziu's strijdmacht geheel te vernietigen. De regeering laat dit bericht echter tegen spreken. Niet voor September zal een nieuwe expeditie worden ondernomen. Behanzin heeft dan juist den tijd om wat op zijn verhaal te komen. Een Fransch journalist wil de reis van Parijs naar Chicago te voet maken. Hij ver trekt daartoe den 13n Juni uit Frankrijks hoofdstad en zal zijn weg nemen over Wee- nen, Moscou, door liet Oeralgebergte en Si berië over Tobolsk, Krasnoyarsk en Ochotsk. Van daar gaat. hij naar de Oostkaap, waar hij over het ijs de Behringstraat oversteekt naar de Prins van Wales-kaap, om vervol gens door Alaska en Noord-Canada en om de groote meren op zijn doel, Chicago, af te gaan. Onze collega zal waarschijnlijk wel te Chi cago aankomen, tegen den tijd, dat daar een tweede wereldtentoonstelling wordt geopend. Evenals bij ons te lande, valt ook in Frank rijk. bij huwelijken zonder huwelijksche voor waarden, al wat de vrouw door eigen arbeid verdient in de gemeenschap en heeft dus de man, als hoofd, een onbeperkt recht daar over te beschikken, indien hij het verlangt te verbrassen. Dat dit vooral de arbeidere vrouw, die er nooit aan denkt huwelijksche voorwaarden te maken, soms in zeer slechte conditie brengt, behoeft geen betoog. Van daar dat mejuffrouw Jeanne Chauvin, doctor in de rechtswetenschap, bij de Fransche Kamer een wetsvoorstel heeft ingezonden tot wijziging van den «Code Civil," in dien zin, dat de gehuwde vrouw vrij kunne beschikken over de opbrengst van haar persoonlijken arbeid of bedrijf. Ook in Zwitserland heeft het «Comité tot hervorming van de wettelijke stelling dei- vrouw" aan den «Conseil d'état" van het kanton Gerieve een verzoekschrift gericht, ten einde het daarheen te leiden, dat de vrouw over haar eigen loon moge beschikken, en zelfs dat de vrouw recht zal worden ge geven, een gedeelte op te eischen van net inkomen des mans, wanneer deze niet vol doet aan de verplichtingen, hem als man en vader opgelegd. Het verhaal luidt, dat er een stam is in Afrika, waar pereonen, die in het openbaar het woord voeren, verplicht zijn op éen been te gaan staan, terwijl het voorechrift luidt, dat zij niet langer mogen spreken zoodra zij deze positie verlaten. Trots al onze bescha ving bespeuren wij gedurig dat er punten zijn, waar wij door de wilden worden over troffen. «Wie andere dan een deskundige kan over liet legerontwerp oordcelenheeft een ofticieus Duitsch blad gevraagd. De clericale Neiss Zla. deelt als antwoord mede, dat mi litaire deskundigen de oprichting van een instelling voor schietproeven bij Sengwitz noodig oordeelden. Dit kostte 90000 M. Toen de inrichting gereed was, kwamen an dere deskundigen en oordeelden ze onbruik baar. Ze werd verpacht en brengt nu jaarlijks 15 Mark op! Voor weinig geld kan men thans niet enkel een doctorehui van do een of andere denk beeldige Aincrikaansche universiteit krijgen, of oen ridderlintje bemachtigen, doch ook componist worden. Horr August Oertel te Hannover biedt n.l. aan muziekdirecteuren, die genoodzaakt zijn composities van hun hand te doen uitvoeren en eoraponeeren te tijdroovend achten »In- strumentalwerke jeden Genres in vornehmen Stil" te leveren. Duur is hij niet: groote ouvertures en dergelijke werken kosten 150 mark, een pikant salonstuk heeft men voor 75 mark, marechen en gavottes voor 30 mark, baldansen voor klein orkest slechts 15 mark enz. Een klavieruittreksel kost de helft van het bedrag, in de prijscourant genoemd. Heeft men nu zulk een stuk maakwerk besteld, dan kan men het een tiental dagen ter inzage behouden en behoeft het bestelde eerst daarna te betalen, om dan het recht te hebben het stuk niet alleen met een mooien naam to deepen, maar ook zijn eigen naam als componist aan hel hoofd er van te zetten. «Vuilste Discretion ist sel bst versta nd'.ieh" schrijft de heer Oertel in de circulaire, waarin hij zijn diensten aanbiedt. Als men daarop ook niet rekenen kon! Wie lijdt aan zenuwziekte zende de meid ton spoedigste om een nieuw uitgevonden middel, dat in de wetenschap den eenvoudi- gen naam draagt van "orlio-aethoxyl-ana- monobenzoyl-am idoch h inoline. Voor den wielersrit van Berlijn naar Wee- nen en omgekeerd hebben zich reeds 150 Duitscbe wielrijders aangemeld. Van alle kanten komen te Berlijn bijdragen voor de onkosten in. Verscheidene rijwielfabrikanten hebben fraaie prijzen voor de winners ge schonken. De oudste ambtenaar in Rusland en stellig een der oudste ter wereld is dezer dagen te St. Petersburg overleden. Het is de geheim raad L. G. Iwanow, die den ouderdom van 110 jaren bereikte en nog pas sinds drie maanden zijn ambt had neergelegd. Hij begon als gewoon boodschaplooper. Bnrgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 19 Mei. Antonia Petronella, d. van Johannes Reinbertus van 't Hof en Heiritje van den Pol. 20 Mei, Gerritje, d. van Jacob Huisman en Willemina van 'tKlooster.21 Mei, Cornelia Antonia, d. van Elias Johannes van Nimvvegen en Maria Magdalena Hendriks. 22 Mei, Aletta Catharina Johanna, d. van An- thonius van Vuuren en Maria Johanna de Hoogt. Hendrika Maria Francisca, d. van Hermanus van der Heijden en Wij nanda van Woede. Jan, z. van Jan Staal en Mina Buisman. 23 Mei, Wilhelmus Willem, z. van Tieleman Willem de Wilde en Jansje Antoinette van Eist. 24 Mei, Roelof, z. van Bartele Roelofs ten Hoeve en Aaltje van Eek. 25 Mei, Maria, d. van Tieme Broekman en Maria Willigenburg. ONDERTROUWD24 Mei, Petrus Hendri- cus Antonius Lohmann en Arnolda Maria Gerardina Rrom. 25 Mei, Evert Kooi en Everarda Langras. Petrus Johannes van Oven en Theresia Lablans. GEHUWD24 Mei, Harmon van Beek en Elisab jth van Elfrink. OVERLEDEN48 Mei, Elisabeth Helena Weijere, 2 j. 19 Mei, Antonet Koelcveld, 33 j. echtg. van Johannes Theodorus Luijkx. 20 Mei, Lambertus Jacobus Hertog, 9 m. 23 Mei, Simon Budselaar, 85 i. echtg. van Geertruij van Hoei.Jan van der Hoef, 39 j. echtg. van Hester Ramair. 24 Mei, Grietje Kraai, 73 j. wed. van Hendrik van Bokhorst. 342e Staatsloterij VIJFDE KLASSE (Derde week.) Trekking van 23 en 24 Mei (1950 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amere foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f400 op no. 19292. Prijzen van f70. 2949 3764 8338 8370 8415 8450 8475 8485 14832 14878 14897 15182 152151522015221 15222 18784 19317 19336 19342 en 19356. Te zamen 22 prijzen

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2