Maandag 5 Juni 1893. Amersfoortsch geneesheer. No. 4255. 37e Jaargang. Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden 1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels (50 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, aie voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tu88chenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patent- bladen aan hen die in het jongstverioopen kwar taal (van het dienstjaar 1892/93, van den 1. Fe bruari tot en met den 31 Mei 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 12. Juni aanstaande, van 's voormiddag^.!!) tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patent bladen door den deurwaarder van 's rijks belas tingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 2. Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Figaro bevatte dezer dagen de volgende mededeeling «De slechte berichten over de kleine Ko ningin van Holland worden ongelukkig be vestigd. «Koningin Wilbelmina lijdt aan geen enkele bepaalde ziekte, maar aan een algemeene verzwakking, die door niets tot stilsland is te brengen." Naar aanleiding van deze onrustbarende berichten hebben wij een onderzoek ingesteld en wij achten ons gelukkig uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat Hr. Ms. gezond heid niets te wenschen overlaat. Wij vernemen, dat het H. M. de Koningin- Regentes behaagd heeft, gunstig beschikkende op een daartoe gedaan verzoek der Regelings- eommissie, als Beschermvrouw op te treden van het XXIle Nederlandsche taal- en Let terkundige Congres, dat van 28 tot 31 Aug. a. s. te Arnhem zal worden gehouden. Op verlangen van H. M. de Koningin-Regen tes zal bet paleis Soestdijk weldra ook een uitgang voor rijtuigen tuin de achterzijde van het lustslot verkrijgen, uitkomende op den grooten straatweg naar Utrecht. Feuilleton. Een beroemd «Godefridus Versteeg, een goed Poëet en eerste Medicijn uit Nimmegen", zegt Van Bemmel van hem, dl. I blaz. 442. Dat is heel weinig, en onze stadsgeschiedschrijver schijnt niet eens opgemerkt te hebben, dat in de regeeringslijsten door hem zeil wordt opgegeven, als raad van Amersfoort van 1574 tot 1579: Goort ofGuerl (dat is Govert) Ver steeg. Uit enkele, soms strijdige, gegevens ver nemen wij een en ander van dezen man, waaruit, met een weinig oordeel, genoeg kan opgemaakt worden, om zijn vermaard heid onder het nageslacht zijner medebur gers in herinnering te houden. In zijn Latijnsche boekwerken over zijn vak noemt hij zich Godefridus Steeghius, Arnor- fortius, dat is van Amersfoort geboortig. Ook verhaalt hij gestudeerd te hebben, eerst te Leuven, daarna te Montpellier en het laatst te Pisa. Hij noemt zijn drie voornaamste Op 1 Juni ontbraken bij ons leger bij de infanterie 26, bij de cavalerie 7, bij de genie 5 en bij de militaire administratie 'offi cieren, terwijl er bij de artillerie 5 overcom pleet waren. Ken nieuwe verdeeling onzer oorlogsvloot is bij Kon. besluit vastgesteld als volgt: I. Gepantserde schepen en vaartuigen9 Pantserschepen, 1 Pantserdektorenschip, 13 monitors, 5 Riviervaartuigen. II. Ongepantserde schepen en vaartuigen: 6 Fregatte.i, 3 Korvetten, 3 Schoeners, 1 Raderschip, 31 Stoomkanonneerbooten, 17 Torpedobooten, 3 Visch- en Spartorpedoboo- ten, 17 Sparbooten. III. Schepen en vaartuigen bestemd voor bijzondere diensten3 Schoeners, 11 Instruc tieschepen, 3 Wachtschepen, 5 Logement- schepen. In O.-L 1 Panserdektorenschip, 16 Flotille— vaartuigen, 5 Raderschepen, 1 Spartorpedo- boot, 2 Wachtschepen en 3 Opnemingsvaar tuigen. Men schrijft uit Den Haag: Diep is de indruk, dien 't overwacht over lijden van jbr. mr. Van Reenen, den lioog- geschatten vice-president van den Raad van State, voorzitter van den raad van voogdij schap over H. M. de Koningin, in wijden kring heeft gemaakt. Van Reenen was een nobele figuur, een staatsman van den waren stempel, gematigd, inaar niet blind voor de noodzakelijkheid om, met den stroom van den tijd rekening houdende, aan oude denk beelden nieuwe toepassing te geven of ze voor een deel op te offeren en te vervangen. Man van groote kennis, was hij daarenboven een beminnelijke persoonlijkheid, nederig op zijn hoog standpunt, werkzaam als een jonge ling die zijn carrière nog door ijver moet makenen bij alles stond 't algemeen belang en dat van Oranje, dat hem zoo lief was, op den voorgrond. Van Reenen was een zeld zaam waardige verschijning; zijn rijzige ge stalte, het witgolvende haar en de krijtwitte bakkebaarden gaven hem een hoogst eer biedwaardig aanzien; zijn gezonde gelaats kleur, zijn levendige trekken en liere gang deden hem de 75 jaren, grootendeelsin 's lands dienst doorleefd, waardig dragen. Maar bovenal zijn gezond gestel en zij n werkzaam heid deden weinig vermoeden, dat zijn einde zoo nabij was. Woensdagmiddag, naafloop van de vergadering van den Raad van state, alüeeling voor de geschillen van bestuur, die hij had gepresideerd met zijn gewone kalmte en zonder dat hij ook maar over 't geriugste had geklaagd, stond hij nog een oogenblik met den staatsraad jhr. Van Eijsinga te praten de heer Den Beer Poortugael voegde zich leermeesters aan die verschillende hooge- scholen, en hieruit weten wij, wanneer zijn studie volbracht moet - zijn; want de Itali- aansche hoogleeraar, dien hij het laatste hoorde, overleed in 1571. Versteeg moet dus reeds gepromoveerd zijn geweest, toen de opstand tegen Spanje in Holland en Zeeland begonnen, doch nog niet naar het Sticht overgeslagen was. Gelijk gezegd is, zat Doctor Goort onder de stadsraden, zoodat het onnoodig wordt te zeggen, dat hij zich dadelijk gewijd heeft aan de kranken in zijn geboorteplaats, waar hij nog bloedverwanten had, die later deel namen aan denieuwe bewegingen in staat en kerk. Doch toen Amersfoort overging tot de zijde der vrijheid, trok onze dokter de stad uit en ging hij naar Nijmegen. Hier werd bij tot stedelijk geneesheer aangesteld, hetgeen niet veel meer dan een titel van openbaar ambtenaar was met eenig j;iargeld, een voor- deelige onderscheiding overigens, welke oud tijds zeer begeerd werd, en bekwame perso nen aan de stad verbond. Maar in het late najaar van 1591 veroverde Maurits de Waal stad en de Prins was niet te bewegen om in het verdrag van overgave de toestemming op te nemen tot de vrije uitoefening van den Roomschen kerkdienst. Sedert vinden wij bij hen en nauwelijks had deze zich een oogenblik in 't gesprek gemengd of de heer Van Reenen viel voorover; de heer Van Eijsinga hield hem met moeite vast; men zette hem langzaam op een stoel en 't was gedaan. Er was tusschen dat werkzaam leven en dien jiloLselingen dood geen moment van strijd of lijden geweest. Geneeskundige hulp werd wel ingeroepen, maar zonder nut. De heer Van de Velde, het Kamerlid, schoonzoon van den overleden staatsman, werd in allerijl uit de juist gesloten verga- deriug ontboden, maar ook hij kon nog slechts de klamme uand drukken van 't lijk van den man, dien hij had vereerd en liefgehad. Als een loopend vuur verspreidde zien 't doods bericht. Toen de avond was gevallen bracht men 't lijk van het gebouw van den Raad van State (een vleugel van de Tweede kamer) naar de woning van den ontslapene over, waar zijn diep geschokte familie net in ont vangst nam om liet Zateniag naar het familie graf te Wassenaar te doen dragen. Indien het in ons land gebruikelijk ware, zou Van Reenen zeker een begrafenis erlangd hebben en van wege den Staat; hij heeft verdiend dat hem zeldzame hulde werd bewezen ook na zijn verscheiden. En daarom verheugde 't mij, dat de voorzitter van de Tweede Kamer Donderdag de zitting opende met een wel gekozen en diepgevoeld woord van vereering van den grooten tijdgenoot; daarom heeft het mij goed gedaan dat, ten teeken van rouw, de gebouwen van de Staten-generaal en van den Raad van State zij n gesloten. Van Reenen zal bij 't Nederlandsche volk blijven voortleven als een dier oprechte vaderlanders en trouwe dienaren van vor stenhuis en volk, voor wie men geen monu menten opricht, omdat zij zich een eerezuil hebben gesticht in het hart van ganseli de natie. De begrafenis had Zaterdag op hoogst def tige maar eenvoudige wijze plaats. Op het lijkbaar waren een aantal kransen en palmtakken gehecht. De stoet werd voor- algegaan door den boden van het Hooge Staatscollege. Onmiddellijk achter den lijkwa gen volgde, in een gala-rijtuig, de vertegen woordiger van II. M. de Koningin-Regentes, Hr. Ms. adjudant, kapitein-ter-zee baron Van ITogendorp, terwijl de Staatsraad jbr. De Jonge (waarnemend vice-president) en de secretaris mr. Royaards, den Raad van State vertegen woordigden. Vele ministers en andere hooggeplaatste per sonen woonden de bijzetting in liet familiegraf te Wassenaar bij. Het door de commissie van rapporteure voor de wetsontwerpen betrekkelijk het Kies recht vastgestelde eindverslag bevat niets dan het gewone formulier, waarbij de commissie Steeghius terug aan het hof van Julius Ech- tee, gnuif van Mespelbrum, 22sten bischop van Wiirzburg, een machtig en prachtlievenu heer, die tot 1617 dat bisdom bestuurde. Onder hetzelfde gezag was ook liet bekende Kit- zingen, mede aan de Main gelegen, waarover Vereteegh een Latijnsch boek samenstelde («Beschrijving der gezondheidsbronnen", ver schenen te Würzburg in 1595). Twee iaar daarna zag in dezelfde stad zijn «Verhandeling over de Pest" het licht, blijkbaar een nood zakelijk gelegenheidsgeschrift en kort daarop vindt men den geleerden Amerefoorter tot nog meer aanzien gestegen. In 1600 gaf hij een vorstelijk editie van eenfoliant uit,een werk van 554 blz., dat te Frankfort gedrukt werd. Op het titelblad heet hij «lijfarts en paleis- graaf van keizer Rudolf 11", die van 1576 tot 1612 regeerde, een groot beschermer der gewone en verborgene wetenschappen. Des tijds waren de artsen beroepshalve natuur kundigen, en tot hun vak behoorde ook de kunst om goud te maken en de wetenschap oui de toekomst te lezen in de sterren. De alchimie en de astrologie hebben natuurlijk niet aan de groote verwachtingen eu hooge kosten beantwoord, maar de vorsten van dien en van veel later tijd zelfs onze Prins Willem 111 waagden er gaarne belangrijke de openbare beraadslaging over de ontwer pen genoegzaam voorbereid verklaart. In de Standaard schrijft iemand een betoog dat alle beharting verdient, tot verdediging van het beginsel van den persoonlijken dienst plicht. Hij wijst er op hoe in de kazerne vele jongelieden zijn uit de mindere klasse, die geenerlei verstandelijke leiding hebben genoten en nu gretig luisteren en onvoor waardelijk aannemen wat sociaal-democraten hun voorlezen uit couranten en vlugschriften. Er zijn bijna geen elementen or der de mili ciens, in staat daartegen op te komen. De inzender verhaalt hoe te Naarden een korporaal avond aan avond progaganda maak te voor de socialistische denkbeelden, en eerst na twee maanden kregen de autoriteiten er kennis van, maar toen zij een inspectie in stelden, was de korporaal gewaarschuwd en alle couranten enz. waren spoorloos verdwenen. Wij zouden vragen of dit getuigt van de vereischte zorg voor het lot van den soldaat? Behalve die verkondiging van begrippen, welke niet strooken met de militaire tucht, zullen, of kunnen er ook wel andere dingen in de kazerne gebeuren die tegengegaan moesten worden; maar als het altijd twee maanden moet duren eer hiervan iets be merkt wordt, zouden we meenen dat het eenvoudigst toezicht ontbreekt. Heeft ae inzender in de Standaard over dreven, dan wijze men hem terecht. Voor het examen tot toelating als cadet aan de op 1 October a. s. te Alkmaar op te richten Cadettenschool, zijn 252 jongelieden aangegeven. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 50, als25 voor het leger hier te lande en 25 voor dat in Oost-Inaië. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft bepaald dat: lo. tot wegneming van twijfel, evenals vroeger, ook thans briefkaarten voor het binnenlandse!] verkeer bestemd, naar het buitenland zijn toegelaten, met toepassing, uit den aard der zaak, van het port voor het buitenland vastgesteld. 2o. Het bezigen van briefkaartformulieren voor gedrukte ^berichten, vallende onder toe- Ïassing van het tarief van art. 5 der wet van 5 April 1891 (port der gedrukte stukken) is in het binnenlandsch verkeer niet verboden. Voor het buitenlandsch verkeer geldt de bepaling, dat kaarten van het opschrift «brief kaart" voorzien niet ter verzending tegen het tarief der drukwerken zijn toegelaten. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Handelaren in sterkedrank in het klein te geldsommen aan, en in den tijd van Stee ghius was een duizendkunstenaar als onze landgenoot Cornells Drebbel, aan het keizer lijk bof zeer in aanzien. Op het fraaie portret, dat in den foliant over De Geneeskunde voorkomt, prijkt hij, onze Amerefoorter, dan ook met een zwaren driedubbelen gouden halsketen, het eere- teeken van een grootwaardigheidsbekleeder aan het Keizerlijke hof. De beeltenis werd door Gillis Sadeler naar het leven geteekend in genoemd jaar 1606, en stelt Versteeg voor als een man van ongeveer zestig jaarhij werd dus omstreeks 1546 geboren en men kan dus nagaan op welken leeftijd hij docto* en stadsraad was. Naam, titels en geboorte plaats staan op het randschrift, en ook zijn lijfspreuk: Virtus nobilitat De deugd adelt Ook anderen hebben zich deze woorden tot levensleus gekozen, maar het merkwaardigste is, dat zij de legende vormen onzer rijks- ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. Het sterfjaar van dezen beroemden, maar buiten de geschiedenis der medische weten schap vergeten, Amersfoortschen ingeboorne schijnt niet meer bekend te wezen. F.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1