Amsterdam, wendde zich b\j adres tot de Tweede Kamer. Met het oog op de aanstaande invoering van de Bedrijfsbelasting merken zij oj>, dat feitelijk de handelaren ia sterkedrank in het klein thans twee Bedrijfsbelastingen betalen, het vergunningsrecht en bet patent. In ver band hiermee en met de hooge belastingen, die genoemde handelaren bovendien om an dere redenen betalen, achten zij 't billijk, dat bij de invoering van de Bedrijfsbelasting voor hen niet alleen de patent-, inaar ook de vergunningsbelasting werd afgeschaft, en in elk geval zouden zij 't ten hoogste onbillijk noemen, dat de Bedrijfsbelasting ben nog zwaarder zou treffen, dan de patentbelasting dat reeds doet. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Mei 10 mM,, tegen'29 mM. over dezelfde maand van het vorig jaar. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom- vaart-maatschappy is tot een maatregel over gaan, welke voorden toch reeds zookwijnenden Arasterdamsehen handel van treurige betee- kenis is: voorloopig zal de dienst van Am sterdam op Amerika slechts met twee schepen worden onderhouden. De Maatschappij ging tot dien maatregel over èn omdat haar booten in het kanaal van IJmuiden zooveel vertraging ondervinden èn omdat de meeste landverhuizers direct op Rotterdam worden gedirigeerd. Ter gelegenheid van de opening der spoor- weglijn Rotterdam Hoek van Holland op jl. Donderdag gaf het dagblad De Scheepvaart een extra-nummer uit, waarin de geschiedenis dezer lyn uitvoerig wordt vermeld. Het zeer belangrijke artikel eindigt aldus: «Velen, hoewel niet blind voor het ver snelde mailverkeer, dat zij mocht het waar zyn dat de mail voortaan met Harwich zal vervoerd worden van harte toejuichen, kunnen de vrees niet weerhouden, dat een massa goederen die per spoor te Rotterdam worden aangevoerd en tiaar in de booten worden overgeladen, wat aan verschillende personen een flink stuk brood geeft, voortaan direct per spoor naar den Hoek gezonden zullen worden, terwijl de producten van het VVestland, de gist van Schiedam enz. enz Rotterdam vaarwel zullen zeggen om in de toekomst linea recta naar den Hoek van Holland te gaan. »Wat er van zij, wij wenschen in deze niet te beslissen. »Wij hopen evenwel, dat zij, die de toe komst hieromtrent donker inzien, ongelyk zullen hebben en dat de opening van den Spoorweg Rotterdam Hoek van Holland, voor Rotterdam in plaats van een nadeel, een zegen moge zijn.' De burgemeester van Finsterwolde liet Vrijdag aan de ingezetenen bekend maken, dat het vooreehrilt van den 19n December 1892, betreffende het verbod op samenscho lingen, van dien dag af niet meer van kracht is. Terwijl de marechaussees uit omliggende plaatsen Zaterdag vertrokken, zullen die in Finsterwolde voorloopig blyven. De giften, voor de weduwe en de kinderen van den te Osch vermoorden wachtmeester Hoekman, bij den kapitein der maréchaussee W, C. de Rooij, te Nijmegen, ingekomen, bedragen in totaal f4647.64, waaronder van de officieren, onder-oftkieren en maréchaus sees van de le divisie koninklijke maréchaus see f235, van de 2e divisie f258 en van de 3e divisie f226.25. Bravo! Professor Tilanus, die den zeventigjarigen leeftyd heeft bereikt, heeft ontslag gevraagd als boogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam. Dooi- de studenten der medische faculteit aan de boogeochool te Utrecht is een ver zoekschrift aan de Regeering gericht, waarbij wordt aangedrongen op de benoeming van dr. Von Kischberg te Weenen tot hoogleeraar in de heelkunde aan de Utreehtsche univer- teit, als opvolger van prof. Salzer. Tot hoogleeraar tuin het Ev. Luthersch Seminarium te Amsterdam is benoemd dr. W. Brandt te Berlijn. Benoemd tot directeur der Kon. Tapijtfa- briek te Deventer, de heer P. O. van Sciierm- beek, kapitein der genie te Arnhem. De heer II. W. Mesdag deelt mede, dat hij Donderdagavond van den Acting Commissio ner der afdeeling Scboone kunsten op de tentoonstelling te Chicago onderstaand tele gram heeft ontvangen: «Onze afdeeling scboone kunsten is een groot succes en een der beste. Nader rap port volgt." Ken zoontje van den landbouwer Metz, te Nieuw-Buinen, wilde gaarne een horloge hebben. Zijn ouders hadden het daarvoor echter te armoedig. Geen anderen uitweg wetende, besloot hij H. M. de Koningin er om een te vragen. Dezer dagen schreef hij in alle stilte een brief, en Vrijdag jl. over handigde de burgemeester van Borger, mr. Dibbits, hem een prachtig uurwerk. Aan den korporaal C. Mance van de 2e afd. le regiment veld-artillerie hier in gar nizoen is bij Kon. besluit een voortdurend pensioen, ten bedrage van f280 's jaars, toe gekend. welke zij ontvangen hadden). Het hoofd der school en de klasse-ouder wijzer mat de leerlingen werden ontvangen en rondgeleid door het Bestuur van Flehité. Een der leden maakte de jongens op de be langrijkste zaken opmerkzaam. In de Vrijdag gehouden vergadering van de hier gevestigde afdeeling van «Toonkunst" werd gekozen tot afgevaardigde naar de Al- gemeene vergadering, aanstaanden Zaterdag hier te houden, de heer J. C. J. PelsJRijcken; tot zijn plaatsvervanger de heer C. H. E. Deelken. Daar mej. Reddingius door ziekte verhin derd is aanstaanden Zondag op te treden, bij het Kunstenaars-concert van «Toonkunst", heeft het programma van dat concert een wijziging ondergaan. Mej. Jeanne Landré, concertzangeres uit Haarlem, heeft de welwillendheid de plaats te vervullen van mej. Reddingius en niet alleen zal zij met den heer Rogmans het duet zingen uit Die Jahreszeiten, doch vóór de pauze nog een viertal solo-nummers ten gehoore brengen en wel: Schumann's Schóne Wiege, Lust und I^eid van W. Landré, Goeden nacht van Nicolai en Gounod's Au printemps. Bovendien zal Mej. Betsy Hol, uit Utrecht, met den heer Spoel een duet van haar vader zingen.' Uw naatn. Bijzonderheden zie men in de tekstboekjes, die a f 0,30 verkrijgbaar zijn bij de boekhan delaren Blankenberg Zn., J. J. Berends, G. J. Slothouwer en J. ValkholT, allen hier ter stede. Bij de Zaterdag gehouden wendrennen op het landgoed «Vogelzang" die zeer druk be zocht werden, behaalde Krylaty, van den heer Coets de Bosson alhier, een prijs inde gronte nationale hardraverij voor paarden van alle landen en nissen (ingespannen) af stand 3400-3800 M. Gemengd Nieuws. Indien waar is, wat de Utreehtsche corres pondent van de Zwolsche Cl. schrijft, dan moet sinds jaren reeds door den Directeur en den Boekhouder der Bank van Leening te Utrecht zóo geknoeid zijn, dat er thans tegenover een actief van f 40 000, een passief is van f 440 000. Te Amsterdam. Den Haag, Rotterdam enz., staan panden van aanzienlijke waarde beleend, die door de eigenaars oorspronkelijk te Utrecht in beleening waren gegeven. Aan de Amster- damsche bank o. a. eer pand van f3000. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft wegens brandstichting terecht gestaan een 79 jarig werkman te Nijega. I)e man had op een stuk land oud bedstroo verbrand, omdat hij dit niet op den weg of in het wa ter mocht werpen. Do r de wind sloeg da vlam over op het drooge riet op het Tand er naast, en toen zijn er 500 a 600 bossen riet a 2 et. verbrand. De man wilde den eigenaar f40 vergoeding geven en zou zelfs zijn schaap daarom verkoopen. De subst.-ofl. v. justitie had gunstige berichten omtrent hem ontvangen en liet den benadeelde vragen, de zaak in der minne te schikkenmaar de ze weigerde, en nu heeft het O. M. tegen J. A. V. 2 dagen gevangenisstraf gevraagd. Uitspraak Zaterdag. Toen Werner von Siemens omstreeks 1850 bezig was met het leggen van den eersten telegraafkabel tusschen Verviers e i Keulen kwam er een dame bij hem, die hem onder veel tranen mededeelde, dat zijn telegraaf haar man, die jaren lang met veel succes een duivenpostdienst tusschen Brussel en Aken exploiteerde met ondergang bedreigde en hem tot wanhoop bracht door dat treurig voor uitzicht. Siemens ried haar aan, de duiven maar in den ketel te stoppen, en beloofde het jonge paar te helpen, als zij naai' Londen gingen, om daar een nieuws-agentschap te vestigen. Dit deed de jonge man, die nie mand and era was dan de heer Keuter, stichter van het welbekende telegrammen-agentschap binnen weinige jaren wa» hij rijk, baron en een veelvermogend man in Europa. De kolonel-commandant van het regiment garde-huzaren te Weenen, gaf bij een parade een jong officier die hem door een verkeerde manoeuvre boos had gemaakt, een klap in het gezicht. De jonge man schoot zich daarop, ten aanzien van het geheele regiment, dood. De kolonel is gearresteerd. Dat een student honderd gulden in zijn zak heeft, verdient vermeldingmaar nog meer vermelding verdient het feit dat een student kaart gaat spelen met «matjes" vinders en zich door (lie lui laat afzetten. Hoe ongelooflijk het schijnen moge, toch is 't verleden week in Den Haag gebeurd. Gevonden op den openbaren weg: Twee pakken breikatoen, gemerkt Best Crown Knitting no. 10 en no. 44. Een mandje met breiwerk. De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. De werkloosheid in Friesland neemt helaas toe. Tal van kregele arbeiders reizen alles af, om werk te krijgen, doch te vergeefs. En dut in den besten tijd van 'tjaar. Inde veenderijen zijn de helft minder arbeiders dan in 4892. Bovendien loopt het graven en baggeren dit jaar ook veel vroeger af dan gewoonlijk, omdat er nog een ongewoon groote voori-aad brandstof op het veld staat, die grootendeels het kapitaal van de verve- ners vertegenwoordigt. Bij de gisteren te Haarlem gehouden uni- versiteits-roeiwedstrijd was ue uitslag als volgt I vier riems ontrigged gieken (Seniores) 3(X)0 M: Nereus; II twee riems inrigged gieken (juniores) 3200 M.Njord III Single sculling outrigged 4600 M.Njord IV tweeriems inrigged gieken (seniores) 3200 M.Nereus; V vierriems inrigged gieken (juniores) 3200 M.Njord. Er is prachtig geroeid en kranig gestuurd, ook door Laga en Triton. Op de terreinen achter het Rijksmuseum te Amsterdam had gister-namiddag de aan gekondigde loop-wedstrijd plaats. Stewart had beloofd revanche te nemen en bet moet gezegd worden, dat zijn overwinning kranig was. Er was een talrijk publiek tegenwoordig, terwijl achter de omi-astering een groote menigte volks zich verdrong. Stewart liep 54 maal de baan (pl. in. 15 K. M.), Snoek, de Amsterdammer, die zich met hem zou ineten, ruim 53 maal en 't paard, dat tegen beiden rende, bracht 't slechts tot45. In het Friesch Volksblad wordt uit Dokkum gevraagd Mag een schutter beboet worden, als hij uit armoede en bij gebrek aan schoenen of laarzen, met klompen of met knappe trijpe pantolïels aan de voeten bij de exercitie komt? STADSNIEUWS. Ten overstaan van R. 8: W. werd heden ochtend ten Stadhuize aanbesteed: I het maken van een bodenkamer in de keuken van het Raadhuis, met aanhoorige werken. Hiervoor werd ingeschreven door W. van Achterberg!), f400; Herm. Dieters, f390: G. Wassink, f335 en Lamb. Ruitenberg f223 II het vernieuwen van twee gedeelten werfmuur aan de Zuid- en de Noordzijde van het Havik. Ingeschreven werd door: W. vanAchter- bergïi. f4288; G. Wassink, f1060; P. Both, f997; Lamb. Ruitenberg, f843; Joh. Vrij, f842; T. van Daal, f830; Frans de Bruin (Hoogland), f736; B. H. Lensing, f724 en T. W. Bonte f479. 50. De werken zijn den minsten inschrijvers gegund. Gisterochtend had in de kerk der Remon- stransche gemeente alhier de bevestiging plaats van den nieuwen herder, ds. I. Hooykaas. Nadat dr. J. Hooykaas, Remonstrantse!) pre dikant te Rotterclam, naar aanleiding van Handelingen 18 (Gij zult mijne getuigen zijn) een zeer schoone rede gehouden, en hij zijn zoon bij de Gemeente ingeleid had, betrad de nieuwe predikant den kansel en sprak naar aanleiding van Mattheus V13 (Gij zijt het zout der aarde). Een talrijke schare woonde de indrukwek- dende plechtigheid bij. In een Vrijdagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Hervormde gemeente werden gekozen: tot Ouderling mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en tot diakenen de neeren J. A. Bronsdijk en J Busquet. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoog heemraden van het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en veldendijk, prov. Utrecht, voor het 4ste district R. Beuk era, en voor het 2de district M. Lagerwey Willemszoon. Naar wij vernemen, heeft jhr. J. A. Sand- berg ontslag gevraagd als 4e luitenant bij de diensdoende Schutterij in deze gemeente. De 4ste luitenant der rijdende artillerie, jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg thans ge detacheerd by de Rijschool alhier, wordt 4 October gedetacheerd bij het 3de regiment veld-artillerie, te Breda. In verband met de aanzienlijke vermeer dering van het garnizoen hier ter steile is het militair hospitaal te klein geworden, zoo dat er herhaaldelijk zieke militairen van hier naar Utrecht, moeten worden geëvacueerd. Naar aanleiding hiervan heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst voorgesteld de lokaliteit der militaire ziekeninrichting te Amersfoort uit te breiden. Bij de nieuwe indeeling der Rijksveldwacht iii negen districten ressorteert Amersfoort onder net 7de district, omvattende het arron dissement. Utrecht en de brigaden Weesp en Hilversum. Als standplaats van den inspecteur is Utrecht aangewezen. Daar de heer H. C. Brans, 3 Mei door de n Raad te Amsterdam benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de 4de Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus voor jongens aldaar, na benoeming bericht heeft die be trekking door onvoorziene omstandigheden niet te kunnen aannemen, bevelen B. W. voor gemelde betrekking aan de heeren A. Zeiler, te Amersfoort, en G. Walch Wzn. te Schiedam. Bij de herdenking van het honderdjarig bestaan van het korps Rijdende-Artillerie hier te lande, is door eender Oud-officie ren aan het tegenwoordig officiers-corps een ge denkpenning geschonken. Een exemplaar van die medaille, waarvan uit den aara der zaak slechts een beperkt ge tal exemplaren bestaat, werd namens de officieren van het korps Rijdende Artillerie aan de Verceniging Flehité ten geschenke aangeboden, met verzoek deze medaille te willen opnemen in het Museum der Ver- eeniging, als een herinnering aan het 40 jarig verblijf van het korps te Amersfoort. Aan tie medaille is toegevoegd een oorkonde van dezen inhoud: »De hiernevens liggende Medaille, geslagen van Nederlandsch Kanon-brons, is vervaar digd ter herinnering aan de plechtige viering te Arnhem in de maand April 4893 van het Eeuwfeest der [le oprichting van Rijdende- Artillerie hier te lande, krachtens besluit van Zijne Hoogheid den Erfstadhouder Prins Willem V in dato 21 Maart 4793. «De geheele oplaag dezer Medaille is, bij gelegenheid van gezegd Eeuwfeest, door een der meest bejaarde Oud-oflicieren van het korps Rijdende-Artillerie ten geschenke aan- teboden aan de Officieren van genoemd orps. «Dit geschenk is door de officieren van het korps Rijdende-Artillerie dankbaar aanvaard, en wordt de inliggende Medaille door hen aangeboden aan: de Vereeniging Flehité te Amersfoort." Medaille en oorkonde, in dezelfde foudraal geplaatst, vormen een fraai geheel, dat den schenkers tot eere strekt en een sieraad uitmaakt van de Verzameling. Zonder twijfel is Flehité het prachtig geschenk voor een goed deel verachuldigd aan ae ijverige bemoeiingen van den heer J. W. P. van Hoogstraten, Secretaris van de feest-com missie, oud-lid van bovengenoemde Vereeniging, die, schoon van woonpïaats ver anderd. nog altijd ijverig voor de belangen van Flehité werkzaam olijft' In de afgeloopen week werd, op uitnoodi- ging van het Bestuur, het Museum van Fle hité bezocht door den Heer J. van der Horst en eenige leerlingen, vergezeld van den klasse- onderwijzer den heer L. v. Dommelen. Het was een gelukkig denkbeeld om de jeugd uit te noodigen tot bezichtiging van de verzameling Amersfoortsehe voorwerpen. Veel wordt hun medegedeeld, veel ook lezen zij in boeken, maar zonder aanschouwelijke vooretelling kunnen zij, en ook velen op ver deren leeftijd, van vele zaken geen juiste voor stelling maken. Wat weten wij van urnen, steenen werktuigen, gildeproeven, zegels enz. enz. Dit alles en zooveel meer hebben de jongens in het Museum gezien. Zij zagen er de zeer verschillende urnen, gevonden te Zeist, Amersfoort, Putten. Milligen enz. Zij werden er opmerkzaam op gemaakt, hoe bijv. een urn, te Leusden gevonden, geheel glad was, zonder spoor van ornament, ter wijl een andere urn insgelijks te Leusden gevonden een rand van indrukselen door den duim vertoonde; bij weer een andere urn, ook van Leusden afkomstig, was het ornament door een rieten stokie bewerkt. In een volgend lokaal trolcken de fraaie afbeelding van den Amerafoortschen toren, de vitrine met zegels, een andere vi'rine met glazen bekers, de verzameling van Oldenbar- nevelt enz. enz. bijzonder de aandacht. Vol bewondering stonden de knapen stil in de keuken voor den schoorsteen met zijn fraaie tegelbekleeding, ijzeren haal enz. Op getogen waren zij bij net zien van teekeningen van oude huizen, van kleedingstukken uit vroeger dagen, van Amersfoortsehe gedenk penningen, enz. Uit dit alles kon blijken hoe nuttig en leer zaam het voor de jeugd is, zulk een inrich ting te kunnen bezoeken. Van een aantal dingen krijgen zij een helder denkbeeld. (Ten bewijze, dat de jongens ten zeerste ingenomen zijn met hun bezoek aan bet Mu seum diene, dat zij zeer lezenswaardige op stelletjes gemaakt hebben, waarin zij, ieder op zijn wyze, de indrukken mededeel-.len

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2