Maandag 19 Juni 1893. No. 4259. 37e Jaargang. Opgepast. EEN KEEBOKENE. Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ1.45. Advertentiën1—6 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naai- plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Reis-abonneraenten. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto* aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op re.-i gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusacïienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Frappez, l'rappez toujours. Gelijk in ons vorig nummer werd medegedeeld, wordt morgen door den Ge meenteraad o.a. behandeld het ontwerp- adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in zake de plaatsing van het nieuwe spoorwegstation. Nu inoge men met ons van gevoelen zijn, dat „de Raad zal toezien, dat de Stad geen schade lijde"; men moge even eens beweren, dat reeds èn door de Kamer van Koophandel en Fabrieken èn door e e n i g e (wij spatieeren, want dit adres is bij lange na niet aan alle handelaren ter teekening aangeboden) adressen over den voorgenomen bouw zijn gezonden, maar men mag de zaak hier niet bij laten rusten. Een ieder toch beeft er belang bij, dat bet ontwerp niet wordt doorge dreven. Amersfoort is reeds genoeg benadeeld door de sporende ijzeren band waarin zij de gemeente gekneld hebben, drukt reeds genoeg en brengt de inwoners reeds te veel onder de macht der Maatschappijen, die schijnen te vergeten, dat zij er ziju om bet publiek en dat bet publiek er niet is om hen. 'tis van de Maatschappijen zeer goed gezien, dat ze alles zullen aanwenden om Amsterdam te ontheffen van den laat van bet rangeeren; doch moet Amers foort de dupe daarvan worden? Ook Amsterdam zal, zij het dan ook niet rechtstreeks, bij den Minister, des noods bij de Kamers, er op aandringen dat bet ontwerp wordt uitgevoerd. Zijn handel is zóo deerlijk achteruit gegaan (boe men bet tegendeel ook bewere, de bewijzen daarvoor zijn maar te over) Feuilleton. Naar het Duitsch door S. 2.) „Die heet Wcilen, mijnheer. Hij is nu diep ongelukkig en scheldt op alle menschen. Maar als Hij niet helpen kan, wie kan dan helpen? Ieder is zich zeiven het naast. Wat? Isuiij.iheer al verzadigd? Gaat mijnheer nog uit?" ging de waard voort, toen hij zag, dat de vreemdeling opstond en zijn hoofd met een Schotsche muts bedekte. „Ja, ik wil een avondwandeling doen." Nog blonk een roode gloed aan den hemel en wierp zijn weerschijn op het grijze, stille stadie. Eenige arbeiders trokken zingend den vreemde ling voorbij, die langzaam door de lange hoofd straat van liet plaatsje ging, zonder naar 't scheen er op tc letten, dat de blikken der verwonderde kleinstedelingen hem volgden. Buiten het stadje, aan den zoom van een klein boseh, lag het kerkhof. Het hek was nog open hij trad binnen. Nergens was een levend wezen te zien; niet eens de doodgraver was aanwezig. De graven waren voor hét grootste deel met kruisen en zerken getooid, welker namen de vreemdeling, die overigens zoo kalm scheen, met bijna angstige haast bestudeerde. Maar hij vond niet, wat hij zocht, hot- zorgvuldig hij ook elke rij naging. Besluiteloos bleef hij staan. Maar daar was dat het alles aangrijpt om zooveel mogelyk te beletten, dat het een nog gevoeliger knak krijgt. Maar moet Amersfoort daaronder lijden Moet Amersfoort, welks handel zich zoo aardig begint te ontwikkelen, lijdelijk toezien dat het andermaal wordt bena deeld? Is men de geschiedenis van het Kanaal door de Geldersche vallei dan reeds geheel en al vergeten? 't Is waar, Amsterdam heeft daarvan óok niet de vruchten geplukt, die het zich droomde. Het heeft een groot subsidie ge geven voor het Merwede-kanaal en heeft geijverd om het tot stand te brengen en nu varen de schippers van Gorinchem naar Rotterdam. Is 't wonder, als Amsterdam thans een nieuwen aanval op zijn beetje handel zal trachten af te weren Maaafgescheiden van den handel, staat bier nog 't belang vau zeer velen op het spel. Waar 't te eenen male onnoodig is wij herbalen 't, dat de sporen de toegangs wegen naar de stad op vijf plaatsen in de onmiddellijke nabijheid der gemeente snijden dat bet nieuwe station zóo ver van de stad komt, zal toch wel ieder een er toe willen meewerken, dat het ontwerp niet wordt uitgevoerd. Eenieder heeft allicht een paar malen 'sjaars logés; bijna elk inwoner maakt een paar keeren 'sjaars gebruik van den treinzeer velen zijn er, die zich dagelijks naar 't station moeten begevenkooplie den, handelsreizigers, de leerlingen van buiten de gemeente, enz. Zullen zij 't zich zoo maar laten aan leunen, om geheel onnoodig, nog een twintig minuten verder te loopen dan nu reeds, waar het Staats-station al zoo weinig mogelijk wordt gekozen? Zullen zij er maar in berusten, dat de Maatschappijen op weinig gepasten toon verklaren: „al jelui petitioueereu helpt toch niets. We moeten Amsterdam ont lasten en het ontwerp is vastgesteld." Neen, het ontwerp is niet vastgesteld, nog niet. Doch iederen dag kan de ministeriöele goedkeuring aan het plan gehecht worden en dan is het te laat. nog een ander deel van het kerkhof, tenauwer- nood te herkennen door het hoog opgeschoten gras, de graven vergeten en geminacht, zonder eenig blijk van menschelijke herinnering, meestal zelfs zonder teeken, dat daar iemand van zijn aardsche loopbaan uitrustte. Het was moeilijk hier, onder de armen en vergetenen, te vinden wat men zocht. Hij knielde nu en dan, om de rest van een houten kruis op te nemen en met het mes te reinigen van af het vuil, dat het opschrift bedekte. Zulk een overblijfsel hield hij nu in zijn bevende handen. De letter A was nog duidelijk zichtbaar, vervolgens ontcijferde hij met moeite de overige: Frederika Amser! De grijsaard snikte als een kind en tranen vielen op het oude, verweerde stuk hout. Het was het graf zijner moeder, dat hij hier op het kerkhof der armen gevonden had. En hij kuste de aarde, welke de dierbare overblijf selen verborg, en zijn blik richtte zich naar den blauwen hemel boven hem, als moest hij daar een anderen ontmoeten een anderen blik vol on wankelbare liefde, vol vergevensgezindheid, en rijk een onuitputtelijken schat van zegeningen. II. De publieke verkooping, voor het stadje een evenement, werd den volgenden voormiddag op de straat gehouden. Een beambte droeg het eene stuk na het andere uit het huisje, toonde het de menigte, die voor het grootste deel uit vrouwen bestond, vroeg een bod en sloeg haastig toe, als het gedaan werd. Een jong meisje met een treurig-bitter gelaat bood den afslager de behulpzame hand. Ondanks Eer het te laat is, doe men echter een adres circuleeren, zoo noodig aan de Tweede Kamer, een verzoekschrift waarop ALLEN teekeuen, een request dat duide lijk de bezwaren uiteenzet welke ver bonden zijn aan den bouw van een station op de Vlasakkers, zóo onnoodig ver van de stad en aan gene zijde der spoorbanen. Wij herhalen onze vraag: wie neemt het initiatief? Reuter seinde, dat onze Koningin en de Koningin-regentes, die Vrijdagochtend uit Fliins vertrokken, nog denzelfden avond te Augsburg zijn aangekomen en Zaterdag middag zijn doorgereisd naar Nïiraberg, waar zij des avonds 8 uur aankwamen. H. M. de Koningin geniet een uitstekende gezondheid en ziet er bijzonder goed uit. De Tweede Kanier nam Vrijdag met 56 tegen 32 stemmen het voorstel aan van den heer Van Delden. om Dinsdag 25 Juli een aanvang te maken met de openbare behan deling van de ontwerpen betreffende het Kiesrecht. Het voorstel van den president (12 Juli) werd verworpen met 46 tegen 42. Het voor stel-Van der Feltz (18 Juli) werd verworpen met 50 tegen 38 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in herinnering de oproeping voor de examens L. O. Franscli, Duitsch tn Engelsch en M. O. Duitsch en Engelsch, alsmede voor gymnastiek, landbouwkunde, hand- en lijn— fijnteekenen en boetseeren. Zij wier aanvragen Woensdag 21 Juni het Departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de ex amens wórden toegelaten. Dit laatste voorschrift is onherroepelijk daarop worden geen uitzonderingen, om welke reden ook, toegelaten. De beweging in zake de pensioenwetswijzi ging, «lie in het leven werd geroepen dooi de vereeniging van rijkstelegraaf-ainbtenaren te Amsterdam, wordt alom door de be trokken ambtenaren met sympathie begroet. Van verschillende plaatsen kwamen bewij zen van instemming. In de hoofdstad maakt de bestellers-vereeniging »de Post" W. C. DIJKGRAAF. Horloger. Langestraat 16. haar schamele kleeding was zij een aantrekkelijke verschijning en de verdrietige uitdrukking van haar gelaat verhoogde dezen indruk bijna. Soms ging zij in het huisje, waar op een stoel een blinde matrone zat te schreien. Teeder streelde dan het jonge meisje het grijze haar der moeder, om met een smartelijken trek om den mond vervolgens weer naar buiten te gaan. Alles had zoo ongeveer eenkooper gevonden, toen de vreemdeling passeerde en evenals den vorigen dag terstond het voorwerp der algemeene nieuwsgierigheid werd. Hij wilde, zonder zich om de nieuwsgierige blikken te bekommeren, voorbij gaan, maar een twist, die tusschen den afslager en bet meisje uitgebroken was, vestigde zijn aandacht op de jonge, slanke gestalte, die heftig den ander het recht betwistte, een spinne wiel te verkoopen, want dat was een onver vreemdbaar eigendom der moeder, die daarmede haar kost verdienen moest. Er ontstond een algemeen geschreeuw, waarbij de overige vrouwen de partij van het meisje kozen. Ten slotte gaf de afslager toe. „Goed, goed", zeide hij honend, „nu komeu de sieraden. Een broche en een paar ringen wie biedt?" Do broche was spoedig verkocht; voor de ringen evenwel, een paar dunne, smalle, strooken goud, deed zich geen kooper op, De man moest meermalen het „wie biedt?" herhalen. „Ah, gij daar, mimheer," riep hij eindelijk, terwijl hij den vreemdeling toeknikte, „koop deze dingen, (fan is do geschiedenis afgeloopen. Mijn aanstalten voor een demonstratieen ook de hoogere nostbeambtenaren, die tot dusver nog niet deelen in het voorrecht van een even- tueele pensionneering op 55-jarigen leeftijd, bereiden maatregelen voor om het ijzer te smeden terwijl het heet is. De 252 aspiranten, die voor het toelatings examen tot de Cadettenschool zijn aangege ven, zullen te voren een geneeskundig onder zoek ondergaan te Arnhem, te Breda of te 's-Gravenhage, op Dinsdag 11 Juli of Woens dag 12 Juli a.s. of te Meppel op 12 Juli a.s. Het schriftelijk examen, waarbij aan alle aspiranten dezelfde vragen worden opgege ven, heeft plaats op Donderdag 13 en Vrijdag 14 Juli e.k. te Arnhem, te Breda te 's-Gravenhage en te Meppel. Het monde ling examen heeft plaatste Alkmaarde aspi ranten worden daarvoor door den voorzitter der examen-commissie te behoorlijken tijd opgeroepen; dit examen duurt l'/i dag. Aspiranten, die bij het geneeskundig onder zoek worden afgekeurd, mogen niettemin, desverlangd, aan liet schriftelijk examen deelnemen, indien zij verzoeken om zich aan een herkeuring te mogen onderwerpen. Deze herkeuring wordt in elk geval toegestaan en heeft plaats te Alkmaar, vóór den aan vang van het mondeling examen. Zij die ook bij de herkeuring ongeschikt worden bevonden voor den militairen dienst, mogen niet aan het mondeling examen deelnemen. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 50, als: 25 voor het leger hier te lande en 25 voor dat in Oost-Indiö. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft Donderdagmiddag na een langdurige discussie met 26 tegen 6 stemmen besloten de eloctrische verlichting in eigen beheer te nemen. Op het terrein van de gasfabriek onder Kvalingen zal het centraalstation gevestigd worden, terwijl omtrent de uitvoering van het geheel overeenkomsten zullen worden aangegaan met de firma Siemens en Halske. De uitvoering zal plaats hebben overeen komstig de plannen daartoe door de direc teuren der gemeentewerken, der gasfabrieken en der handelsinrichtingen op Fijenoord in gediend. De kosten voor de installatie tot het voortbrengen van electriciteit voor verlichting en beweegkracht worden geraamd op f700000, terwijl aan de hydraulische inrichting op Fijenoord daarenboven nog 1100000 kosten zullen gemaakt moeten worden. stem is reeds moe van het schreeuwen. Biedt maar." „Het zijn moeders ringen," zeide het meisje tot den vreemdeling, die naderbij gekomen was, en wederom vertrok haar mond zich smartelijk. „Zij heeft er bijna niet van kunnen scheiden." De vreemdeling had de beide ringen in de hand genomen en bekeek ze. Ze hadden inder daad weinig waarde, verbogen en versleten als zij waren. Vluchtig ging zijn oog over de bin nenkant. De eene was een trouwring en ook de andere scheen dit te zijn, er was althans een datum in gegraveerd: 13 Maart 18.. In het volgende oogenblik viel de ring op den grond, en terwijl allen zich bukten, om hem op te nemen, ontwaarde niemand, dat de Engelsch- man want de menigte hield hem voor een zoon van Albion bleek geworden was. „Ik koop den ring zeide hij haastig tot den afslager, „vijftig Mark." Het was een som, die algemeene verwondering verwekte. Men mompelde, dat de Engelschen allen een weinig gek waren. Met schelle stem herhaalde de afslager snel driemaal het bod en liet daarop den hamer vallen. De verkooping was afgeloopen, en de menigte verspreidde zich, om de voorwerpen naar huis te brengen en on derweg nog over den vreemdeling te babbelen. Een zóo fabelachtig bod was alleen bij een lord mogelijk. Ook had men verv.omen, dat hij in den „Prins van Pruisen" logeerde, en eenige Oe- denburgers lieten, toen zij van "huil vrouwen de geschiedenis van deze verkooping gehoord hadden, onmiddellijk hun werk in den steek, om naar het logement te gaan en van den waard nog meer over den merkwaardigen vreemdeling te hooren. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1