Correspondentie. Nnar aanleiding van een particulier bericht, «lat eenige maanden geleden in sommige bladen werd opgenomen betrekkelijk de voor uitzichten in «le Kaapkolonie voor Neder- landsclii- landverhuizers in bet algemeen en meer bepaaldelijk voor landbouwers, hand werk slierlen en sigarenmakers, beel't «le con sul-generaal te Kaapstad zich geroepen ge voel'! tot bet zenuen van een ambtelijk schrijven, waaraan het. volgende is onleendt: Landbouwers <ii«» geen middelen hebben, raad ik niet aan hierheen te komen, en die middelen hebben en bepaald hierheen wen- sclien te komen, raad ik aan goe«le inlich tingen in i«' winnen of oen hunner hierheen te zeiden «mi alles eens eerst te onderzoeken, nilollamlsche handwerkslieden zouden moe- ten beginnen met bij Engelsche bazen te werken en wanneer zij «laartoeal genoegzaam Kugelsi'ii keuden, zouden «Ie Kngi-lsclie bazen aan bun luudgfiiooU-u «le voorkeur geven. Maar ook aan handswerksliedon is hier vol strekt geen gebrek. »l>e tabak «lie hier groeit is voor het maken van sigaren totaal ongeschikt, of wel zij zou mei veel meer zorg moeten toebe reid worden." Het verdient de aandacht, dat in sommige plaatsen van het OMambt vele Raadsleden hun ontslag uetnen of bij de volgende ver kiezing niet meer in aanmerking wenschen te komen. Te Terniuuten zijn er vijf'vaca tures. te Fiuslenvold drie, tc Wikïervank eveneens vijf. Mevrouw «le wed. I'enninck, teTwelloo, is Woensdagmiddag in den ouderdom van onge veer 103 jaar, na een korte ongesteldheid, overleden. Di' sergeant R.. die in de legerplaats te Oidehroek zoo zwaar verwond werd, gaat goed vooruit«le brandwonden aan het hoofd en «le overige kleine verwondingen genezen goed en de koorts neemt af zooaat men alle hrxm heeft, wanneer niets andei's tusschen- beide komt, hem te behouden. In bétel Rellevue te Utrecht vergaderde Donderdagavond «te commissie tot regeling der wielerwedstrijden, welke dit jaar van wege af<l. 11. (Utrecht) zullen plaatshebben. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. C Gerlings te Utrecht, tot secretaris «le heer Scliiiiiinelpenninck van der Ove te Amers foort. Resloten werd de vossenjacht, welke ver leden jaar in «le Soesterbergscbe hei plaats had, «lil jaar te honden op «le Houtensohe vlakte en wel op 10 Juli. Op 20 Aug. zal plaats hebben een wedstrijd over 50 K. M. op den weg Hoevelaken Milligeneerste prijseen verguld zilveren kampioen medaille, tweede prijs: een zilveren medaille, derde prijseen bronzen medaille. Op 30 Juli zal plaats hebben een wedstrij«l over 10 K.M. op den weg Vol len! ia ven-A mei-sfoort, alleen open voor hen, die nimmer in een open wedstrijd of in deze aiüeeling een prijs behaalden. De prijzen hiervoor zijn kunstvoorwerpen. Aanstaanden Zaterdag te half elf wordt, in Ruiten lust te Utrecht, de 46e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van «le gewestelijke wiveniging Utrecht van het Ned. onderwijzers genootschap. Op den beschrijvingsbrief zijn aan «le orde gesteld, behalve <l«- verschillende jaursver- slagen. een rede van mr. W. A. de Beaufort te Lensden en de behandeling der vraagpun ten het rechtopstaand schrilt (inleider G.C. I'. van der Luin): «Ie methode voor het' cesi lii.* Ii'iiis-oriderwiis in «ie volksschool (in leider C. Smit i en «k- Beriitz-methode voor hot aanlecren van vreemde talen (inleider A. Rii'iiks). Des oi htens te negen uur verga«lert het gewestelijk bestuur met «le afgevaardigden der af«l(!C'lingci). Voor «le oerste iriaal sedert haar oprichting heeft «le Maatschappij der Nederlandsche letterkunde dames benoemd tot leden. Onder «le 25 gekozen binnenlandsche leden komen voor «le dames: Mevrouw Van Werineskerken-Junius (Jo hanna \an Wonde), te Krommenie; mevr. Klis»? Van Oalcar-Scliiiitling, te's-Gravenhage; inej. N'ii olina Maria Christine Sloot. (Melati van Java en Matliilde), te Amsterdam; mevrouw. Jucoba van Westhreene-Van Hey- niiigcn (Hester Wene), te 's-Gravenhage; mejuffrouw- Johanna Wolters, te Lei«len; mevrouw M. Snyder van Wissekerko-Clant van «Ier Mijll (Constant), te 's-Gravenhage mejulfrouw Corm'-lie L. Huygens, te Nieuwer Amstel: mevrouw K Kriiittef-Fabius.te's-Gra- venhage: mevr. M. Gelderman-Boddaert (Marie Boddaert, Luctor, Rricole), te 's-Gra venhage mejulfrouw Louise «le Neve (Louise II. R.). te 's-Gravenhage. Tot huiteulan>lsciie leden werden benoemd Mejulfrouw St«'fani<? Hélène Swerth, te Mechelenmejuffrouw Virginie Loveling, te Gent: mejuffrouw A. «Ie Leeuw (Geertruida Hparelsen), te Herlijn en vijf heeren. Een eclifpaai te Schiedam, dat in zeer behoeftige omstandigheden verkeert endoor hoogen leeftijd niet meer in staat is met wer ken den kost te verdienen, wendde zich on langs tot de Koningin-regentes om eenige ondersteuning. Zaterdag jl. werd het verblijd niet een niet onbelangrijke gift van Hare Majesteit, welke het door tusscnenkorast van den Burgemeester werd ter hanii gesteld. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. <1 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblud No. 95). Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. M. TROMP VAN HÓLST, ingediend verzoek, met. bijlagen, om vergunning tot het oprichten van ecne Sohiotinrichting op het per ceel alhier gelegen aan de Dorrestcinsche steeg, hij het kadaster bekend ouder sectie B, No. 1060, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en «lat op Maandag, den 8. Juli aanstaande, «les voormiddag!) te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen liet oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 19. Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMKLPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCHELTÜS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet o)> art. (5 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door G. M VAN DER PLANK, ingediend ver zoek, met bylagen, om vergunning tot het plaat sen van eenen stoomketel van 4 paardekrachten op het perceel alhier gelegen aan de Kampstraat, bij het Kadaster bekend onder Sectie G, No. 3454, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 3. Juli aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaatsen van den stoomketel intebrengen. Amersfoort den 19 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris, W. L. SCIIELTTJS. STADSNIEUWS. Ten Raatlhuize alhier werd hedenochtend aanbesteed 4. het schoonmaken van het gebouw «Ier Hoogere Burgerschool. Ingeschreven werd door: J. Hulst, f158; J. R. van 'tllolT, f140; N. van 't HolT, f 128 l'ii. Smit, f 122 en I). Stöver f409.50. 2. het schoonmaken van vier openbare la gere schoolgebouwen, waarvoor werd inge schreven door: J. R. van 't Hoff, f320; N. van 'tHoff, f287: Pb. Smit, f237; J. Hulst, f222 en D. A. Stöver, f219. 3. het. verven van den buitenomtrek van liet jongens- en meisjesschool. Hiervoor schreven in: Ph. Smit, f217; J. C. de Haan Gzn., f165; J. R. van 't HolT, f150; G. Woudenberg, f139; N. van 'tHoff, 1127; J. van EedenfllO; H. van Wandelen, 1'89 en A. van der Muts, f85. 4. het verven van den buitenomtrek van het voorgebouw van het Kinderhuis aan de Breedestraat en van de woningen aan de voormalige Bloernendalsche en Arnhemsche poorten. Inschrijvers hiervoor waren: J. R. van 'tHoff, f99: J. C. de Haan Gzn., f95.75; J. van Leden, f'85; A. van der Muts, f75; G. Woudenberg, f74; N. van 't HolT. T69 en II. van Wandelen, f53.75. 5. het maken van een houten brug in het trek pad langs de rivier de Eem, bij den Kern mond. Biljetten hiervoor waren ingekomen van: II. J. Pijnenberg, alhier, f310; 11. Lggenkaulp, te Hoogiand, f274; G. Wassink, alhier, f2o9 en 11. J. van «le Burg, alhier, 1'249. De werken zijn aan de minste inschrijvers geglllld. Door het kiescollege der Hervormde ge meente is Vrijdagavond tot diaken gekozen de heer N. Veis Heyn, in plaats van den heer 11, C'. van Darn, die zyn benoeming niet heeft aangenomen. Ook de heer Iieyn heeft in- tusschen verklaard de benoeming niet te kuuneii aannemen. De le luitenant G. F baron van Til, van liet 1e regiment veld-artillerie te Amersfoort, zal 28 Juni worden belast met het bevel over het detachement trein in «le Legerplaats bij )ldebroek, ter vervanging van den le luitenant U. J. N. Doornbos, (lie op dien daturn naar zijn garnizoen te Amersfoort zal terugkeeren. De sergeanten O. J. Krans en J. O. van der Heijden, van bet 5e regiment infanterie alhier, zijn aangewezen voor den dienst bij de Cadettenschool, waartoe zij met September a.s. bij die inrichting worden overgeplaatst. De batterijen van het 1e reg. veld-Artil- lerie, hier in garnizoen, vertrokken heden ochtend naar ue Legerplaats bij Oidebroek om daar met de batterijen uit Utrecht oefe ningen te houden en den 29n Juli hier terug te koeren. Zaterdagmiddag ruim 12 uur vielen twee kinderen van den hoofdagent De Jager, res pectievelijk 7 en 5 jaren oud, achter de ouder lijke woning aan de Bloemendaalsche poort alhier, al spelende in de beek. Het oudste kind werd gered door de tegen woordigheid van geest van de twaalfjarige Ida Wesseling die zich gekleed te water begaf, het jongste werd eenige oogenblikken latei- door twee mannen, die zich ook te water begaven, dood opgehaald. Men kan zich de marteling der moeder voorstellen die als rade loos van uit een schuitje met een stok vruchteloos pogingen aanwendde haar kind te redden en, ware het niet dat zij tegen gehouden was geworden en voormelde jonge juffrouw haar zoo tlink had bijgestaan, zij zou zeker bij haar lievelingen in liet water zijn ge sprongen. Wij 'dealen in de smart der ouders en bren gen het edele meisje, «lat haar eigen leven waagde, onze hulde voor haar moe lige daad. De Nieuwe Amersfoortsche Courant meent het bericht in ons vorig nummer aangaande een uitvoering hier ter stede van liet a ca- pella-koor onder leiding van Dan. de Lange tegen te moeten spreken en wel op grond dat haar «door den Voorzitter van het college van Kerkvoogden werd verzekerd, dat deze vergadering niet op het eenmaal genomen besluit: de kerk voor geenerlei uitvoering be schikbaar te stellen, tenzij deze voor een lief dadig doel worde gegevenwenscht terug te komen." Wij herinneren slechts, dat ons bericht van zeer bevoegde zijde gegeven werd eu dat de beslissing over het afstaan van het kerkge bouw voor die uitvoering eerst heden avond in de vergadering van heeren kerkvoogden kan vallen. Hot zou ons zeer verwonderen indien het besluit om te weigeren reeds zóo vaststond, dat lang vóór de vergadering reeds zoo deci sief kon meegedeeld worden, aat kerkvoogden zeer veel stadgenooten en omwonenden het genot zullen benemen van De Lange's koor te kunnen genieten. G. C., alhier. U vraagt meer dan we zoo «naar ineens kunnen beantwoorden, doch we zullen aan uw wensch gehoor geven, lu het kort dit: Zijn we goed ingelicht, dan wordt er druk onderhandeld met de Bell-telefoon Mij. Ge ziet het aan de Arnsterdamsche gas-quaestie hoe gevaarlijk het is, concraeten te sluiten zonder er rijpelijk over gedelibereerd te heb ben. Che va pianoenz. Maar de telefoon komt. Geduld slechts. De Eernverbetering We zijn er al op uit geweest en hebben veler meening gehoora. Sommigen willen absoluut verbeteren, anderen trachten dit tegen te houden; weer anderen spreken van abamlonneeren. Ware de sta- tions-quaestie niet zóo urgent, we hadden u beden reeds een deel var. den uitslag van ons interview gegeven. Neerbosch? Is onze courant wel het aan gewezen blad daarvoorTe recht merkt ge op, dat we daar veel van weten, doch de zaak is te teer om op losse schroeven be sproken te worden. Intusschen we zullen zien. Kunt ge er niet toe besluiten, vriendelijke onbekende, uw pseudoniem te laten varen? Gemengd Nieuws. Geen beter drank tot le.ssching van den dorst is aan te bevelen voor personen die bij deze hitte zwaar werk verrichten dan koude koffie. Te Welsrijp (Fr.) is overleden zekere G. T. Jzn, benevens diens 2-jarig zoontje. Zij slie pen in een pas geverfd vertrek, tengevolge waarvan de ademhalingswerktuigen werden aangetast en waaruit later de dood der beide personen volgde. De moeder, evenals een ander kind zijn tengevolge van dezelfde oor zaak ook niet buiten gevaar. De deelneming is algemeen. Door tot nog toe onbekende oorzaak ont stond Vrijdagochtend omstreeks 6 uur brand in de buurtschap Brunnepe, bij Kampen. Het militaire slachthuis is geheel vernield. Vier aangrenzende woningen door visschers, bewoond, zijn mede verbrand. Het vee uit de slagerij is gered; doch van de inboedels uit de woonhuizsn, die slechts voor een deel verzekerd waren, weinig. Zekere F. Mohme, een Duitscher, werd in 1881 bier te lande veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf wegens verscheidene inbraken en «iiefstallen in onderscheidene gemeenten gepleegd. Den 16en Maart jl. werd hij ontslagen omdat bij zoo ziek was, dat, wanneer hij, ge lijk de dokter verklaarde, terstond in vrijheid werd gesteld, hij misschien nog mist het huis zijner moeder in Hannover kon oereiken om daar te sterven. Met zorg werd hij in een brancard naai de grenzen gebracht. Thans is aeze persoon den 7«len Juni jl. te Amsterdam, als verdacht van diefstal met braak te Nieuwer-Amstel,weder in hechtenis genomen. In den winter van 1879 op '80 lag te St. Anna-Paroohie schipper Pander, van Drachten, ingevroren met een lading lijnzaad, bestemd voor de fabriek van den heer Roorda, toen olieslager aldaar. De vijftienjarige Pier, een zoon des schippers, kortte zich den tijd niet het snijden in hout naar teekeningen, in het bijzoniïer naar postzegels. De heer Roorda geraakte in het bezit van een zijner produc ten van houtsnijkunst, een fraai gesneden Koningskop, die ten zeerste de aandacht trok van den heer F. Ferwerda, aldaar. Deze liet den jongen bij zich komen en toonde hem een lioutsneewerk, voorstellende een ruiter te paard, een aalmoes uitreikende aan een bedelaar, met de vraag, of hij in staat zou zijn dit stuk na te snijden. Met een stuk pruinienhout zette de knaap zich aan den arbeid. Al had hij nooit teekenen geleerd, toch werd het model, na ruwe bewerking van het stuk hout, daarop in schets uitge- teekend, en na eenige dagen was het werk zoo goed geslaagd, dat het namaaksel het model overtrof' en met scherpzinnigheid fou ten in het model waren vermeden, waar nooit iemands aandacht op was gevallen. Thans begreep de heer F., dat in den knaap iets buitengewoons sluimerde. Ofschoon de vader er op stond, dat de jongen, ondanks diens tegenzin in dit beroep, schipper zou worden, wist de heer F., aie steun vond bij de moeder, hem het dwaze van zijn voor nemen onder het oog te brengen. Den vol genden dag 2 Januari 1880, ging de knaap met zijn jongste kunstwerk op reis naar Amsterdamdaar werd hij leerling van de Academie van Beeldende kunsten en onlangs verwierf hij, gelijk we reeds meldden te Roem de gouden medaille. De diefjes te Amsterdam hebben iets nieuws bedacht en gisternacht in de Plantage werk gemaakt van het uitzagen van brievenbussen. Zoo is een koperen bus gelicht, terwijl andere bussen zwaar beschadigd zijn. In Harper's Young people wordt het vol gende meegedeeld over ons land. Hollandsche jongens, en hun houten schoenen. Door de meeste Europeesche boeren worden houten schoenen gedragen, maar geen daar van zijn zoo onbeholpen en zwaar als de «kloompers" van «ie Hollanders. Ze hebben den vorm van een boot met hooge hakken en een zonderling opwaartsche beweging van voren, gelijk aan de punt van een Chineeschen schoen, maar hoe zwaar en on handig die schoenen ook zijn, de Holland sche jongens loopen er in als hazewindhonden, en hebben niets tegen het geklikklak dat ze op de steenen maken. Een van de meest buitengewone schouwspelen is de jongens in die «kloompers" te zien haasje over springen. Ze vormen dan een rij van het cene eind van liet dorp tot het andere, en als zich die rij in beweging stelt, ontstaat er zoo'n leven, dat de oudste dorpeling zicbzelven niet kan hooren denken. De Ainerikaansche jongens zullen een goed idéé krijgen van hun Hollandsche collega's! De sultan van Johore (Malakka-Shiereiland) waarvan onlangs werd medegedeeld, dat hij Europa zou bezoeken, bevindt zich op 'too- genblik te Karlsbad, waar hij reeds vroeger een badkuur onderging. Men vertelt, dat tijdens zijn eerste verblpf, zijn neef die hein vergezelde, verliefd was geraakt op de jonge knappe dochter van een slotenmaker te Karls bad. De scheiding van haar, die hij aanbad, deed slechts zijn liefde groeien, zóo zelfs, dat de Maleische prins 't niet moer uit kon hou den, weder met den sultan mede ging en de vorige week bij «len slotenmaker om de hand zijner dochter ging vragen. De sultan had inmiddels een rnillioen flo rijnen gedeponeerd als speidegeld voor het bruidje. De vader, getroffen door zooveel bewijzen van genegenheid, stemde er gaarne in toe dat zijn dochter prinses werd. Dientengevolge zal binnenkort het huwelijk voltrokken worden, waarna beide echtgenoo- ten zich naar Indië begeven. Het politierecht te Lomiei-s, bij Rouaan, veroordeelde den lOen dezer maand, een spoorwachter tot 50 frs. boete, omdat hij, telkens als hij voor dienstzaken van huis moest, zijn wederhelft in een koifer wegsloot. Her haaldelijk was het voorgekomen, dat zijn vrouw tijdens de afwezigheid van den man, visites en smul partij en hield. Om nu daar aan voor goed een eind te maken, besloot het hoofd des gezins over te gaan tot voormelden practischen maatregel, die echter geen genade vindt bij de wet. De vrouw had zelve nog wel verklaard, «lat ze in den laatsten tijd zon der tegenstribbelen «in de doos" ging!

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2