Donderdag 22 Juni 1893. EEN HEEBOEENE. No. 4260. 37e Jaargang. Buitenland Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CIEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, aie voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortscbe Courant en de bladen, welke zij door onze tussciienkoinst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 20 JUNI aanstaande, 's namid. van hai.ftwee tot halfdrie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. De verkiezingen van den nieuwen Duit- schen Rijksdag van 15 Juni vormen thans den hoofdschotel van het politieke nieuws. De uitslag van alle 397 districten is thans bekend. In 214 is bij de eerste stemming een lid van den Rijksdag gekozen, terwijl in 183 districten Zaterdag een herstemming moet plaatë hebben. De 214 gekozenen zijn over de verschil lende partijen als volgt verdeeld: 5 conser vatieven, 1 lid van den landbouwerebond, 9 vrij-conservatieven, 18 nationaal-liberalen, 11 leden van het centrum, 24 sociaal-demo craten, 3 leden der «Vrijzinnige Vereeniging" geen lid van «Eugen Richters Vrijz. Volks partij," 13 Polen, 2 anti-semieten, 1 Welf. 1 Deen, 6 Elzassers, 4 leden der Zuid-Duit- sche Volkspartij, 1 «Wilde". In herstemming komen 59 conservatieven, 9 leden van den landbouwersbond, 10 vrij- conservatieven,73nationaal-liberalen,32 leden van het centrum, 84 sociaal-democraten, 14 leden der «Vrijzinnige Vereeniging", 37 leden der «Vrijzinnige Volkspartij" 11 Polen, 16 anti-semiet en, 9 Wellen, geen Deen, 1 El- zasser, 10 leden der Zuid-Duitsche Volks partij, 1 «Wilde". Men kan uit die cijfers nog niets besluiten aangaande het lot der Legerwet, daar van de herstemmingen alles zal afhangen; en eerst 27 Juni kan de uitslag daarvan bekend zijn. Een der belangwekkendste verkiezingen is die van graaf Herbert von Bismarck, die zich Feuilleton. Naar het Duitsch door S 3.) Deze had zich tot het meisje gewend. „Waar is uw moeder?" vroeg hij. „Moeder is binnen", antwoordde zy en geleidde hem, terwijl de afslager bij zijn tafel de rekeningen atsloot, in het huisje. Een ledige, kale kamer werd voor hem geopend; daar zag hij op een houten stoel de schamel gekleede vrouw; zij weende. Hij bleef bij de deur staan en wenkte het meisje. „Ilier meisje, stel uw moeder de beide ringen weer ter hand." „O mijnbeer, u is wel goed!" „Stil!" viel do vreemdeling baar bijna heftig in de rede. „Niets daarvan, en ik zou uw moeder nog wel iets willen vragen." „Moeder," wendde het meisje zich tot de vrouw, „een heer heeft uw ringen gekocht en geeft ze u terug. Hier zijn ze." „Mijn ringen, mijn ringen!" snikte de vrouw, terwijl zij ze kuste. „God zegene den edelen heer! Waar is hij, opdat ik hem de hand kan drukken?" En zij hief het hoofd op. „Hij is hier in de kamer, moeder. Kom nader, mijnheer. Moeder kan u niet zien, zij is blind." „Blind 1" herhaalde de vreemdeling met een uitroep van schrik. bij de gematigde conservatieve Rijkspartij aansluit. Graaf Herbert von Bismarck is geen handig spreker, maar in elk geval krijgt de oppositie, die zijn vader nog trouw gebleven is, in hem een middelpunt in het parlement. Hij dankt zijn verkiezing vooral aan de agrariërs. Ten hove moet dit feit de grootste belangstelling hebben gewekt. Door de verkiezing van dr. Sigl, den uit gever van het Münchener Vaterland, zal deze in Óen Rijksdag alléén de Beiersche patrio- tische partij vormen. Terwijl de Nordd. Allgemeine Zeitg. den uitslag als vrij gunstig beschouwt voor het Legerontwerp, zien de liberale bladen van den linkervleugel, b.v. Richters Freisinnige Zeitung daarin een plebisciet tegen 's Keizere militaire plannen, omdat de stemmencijfers der gezamelijke oppostie-partijen de meer derheid vormen. Kalmer oordeelt de Germa- nia, die schrijft; «de kansen voorliet Leger ontwerp hangen hiervan af, hoeveel zetels Richter s partij bij de herstemming verkrijgt." Intusscnen is het1 een feit, dat Richter's partij enorme verliezen heeft geleden. On eindig beter dan de Duitsch-vrijzinmge partij heeft het Centrum de scheuring doorstaan evenmin in Westfalen heeft de »boeren-ko- ning" Von Schorlemmer-Alst als in Silesië baron Von Huene met zijn aristocratische vrienden tot dusver ook maar éen zetel ver overd. De oude, stevige kiesmachinerie heeft in de handen der nieuwe democratische leiding van het centrum even nauwkeurig gewerkt als vroegerja zelfs zijn er nog en kele onzekere, min of meer aristocratische elementen der centrum-fractie van de baan geraakt. In enkele districten heeft de cen trum-partij zelfs onverwacht succes gehad daarentegen laat zij bij de heretemingen gewoonlijk veel veeren zitten. Uit het buitengewoon groote getal herstem mingen blijkt, dat de agrarische beweging er zeer veel toe bijgedragen heeft, dat de oude partijverhoudingen belangrijk gewijzigd zijn. Opmerkelijk is tevens de voortgang, welke de sociaal-democraten en anti-semieten heb ben gemaakt. Te Munchen is de leider der socialisten Vollmar gekozen. Van de bekende conser vatieve afgevaardigden zijn weder gekozen de voorzitter van den ontbonden Rijksdag Von Levetzow, en de redacteuren der Kreuzzeitung Kropatsehek en baron Von Hamraeretein. Barou Von Huene leed te Aken de nederlaag. In den Ministerraad, onder voorzitterschap van den Keizer gehouden, moet besloten zijn, „Ja, het is dc staar. Moeder heeft het gekregen van het vele werken en schreien." „En hoe heet uw moeder?" „Lina Markoff, mijnheer." „Maar haar meisjesnaam?" „Mijn meisjesnaam?" mengde de blinde vrouw zich nu in het gesprek. „Ach, mijnheer, alB meisje was ik nog gelukkig. Dat waren schoone, heerlijke dagen! Nu ben ik een oude zwakke vrouw, mijnheer, en ik ben vele jaren ongelukkig, en mijn dochter is ongelukkig, en wii beiden zullen in ellende sterven. De armen heboen geen geluk op de wereld." „En hoe luidde uw meisjesnaam? Zijt gij niet tweemaal getrouwd geweest „Neen, ik ben niet tweemaal getrouwd ge weest. Mijn man was een goede man, maar hij had geen geluk. Wij hadden zoo veel schulden. Hy was boekhouder in de fabriek en heeft ge werkt en gezwoegd, om de schulden af te betalen, en toen zij afbetaald waren, kwamen ziekten en met hen nieuwe schulden. Toen ging hij liggen en stierf, en de nood Bteeg hoogcr, en ten slotte werd ik blind, mijnheer. Nu kan ik alleeu nog spinnen." „Arme vrouw!" zeide de vreemdeling zacht. „Maar dc eene ring, die alleen een datum draagt „Moeder spreekt er niet gaarne over, mijnheer," vermaande net meisje. „Geloof Anna niet ik heb er nog gisteren over gesproken alle dagen zal ik er tot haar over spreken. Zij moet het gevoelen, wat het is, iemana te verliezen, dien men liefheeft. Dien mag men niet verstooten, ook wanneer hij dwaalde, dien moet men vastbonden I" „Eerlyk zijn, moeder, is de hoofdzaak," ant- dat de Rijksdag niet opnieuw zal ontbonden worden, daar er, nu de vrijzinnige partij ge heel is ten ondei gebracht, alle lioop bestaat dat het Legerontwerp er, met eenige inschik kelijkheid over en weer, nu wel komen zal. Zoodra eenige zekerheid omtrent den afloop der herstemmingen is verkregen, zal de re geering met het centrum in onderhandeling treden. Een andere zaak die vermelding verdient is de volgende. Het Parijsche Hof van Cassatie heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de bekende Panama-zaak tegen de heeren Charles de Lesseps, Eiffel en Fontane. Het Hof is tot de verrassende ontdekking gekomen dat bet misdrijf, waarvan deze heeren beschuldigd waren, reeds is verjaard, en (lat de beschuldigden onmiddellijk in vrij heid dienden te worden gesteld. De Franschen zijn zeer verbolgen, niet over het vrijspreken, doch over het feit, dat men nu eerst tot de ontdekking is gekomen, dat de zaak verjaard is. Zeer afkeurend wordt gesproken over de «Panama-comedie." Men schrijft uit Den Haag Ik durf verzekeren, dat de aanneming der Kieswetvooretellen reeds is verzekerd. Er zuilen zeker allerlei pogingen worden aan gewend om, door zeer ingrijpende amende menten, het karakter dier wetten te veran deren en ook om, als 't zoo warm blijft als in de laatste dagen, de discussion in Juli of Augustus door sectie-onderzoek van die amen dementen af te breken; onmogelijk is het zelfs niet dat, juist door te vroege behande ling, iets van dien aard gelukt, doch het eindresultaat zal zeker zijn dat wij onze 800000 kiezers krijgen. Gelukkig vooruitzicht! Inmiddels heeft de Kamer in de vorige week een wel wat minder populaire», maar toch ook nuttigen arbeid, die der belasting hervorming, een flink eind weegs gebracht. De Bedrijfsbelasting is op een oor na gevild. De moeilijkste vraagpunten en strijdvragen zijn achter den rug. Vooral aan den heer Borgesius was succes beschoren; zijn gema tigd tarief is een belangrijke verbetering van de wet en zal niet weinig bijdragen tot de aanneming met groote meerderheid. Men verwacht morgen (Vrijdag) de tweede lezing der Bedrijfsbelasting en 't recès tot 25 Juli. Waarschijnlijk zal in dien vacantietijd de W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. woordde het meisje. „Zonder achting geen liefde." „Achting achting?" zuchtte de blinde vrouw „wie heeft ons in het leven geacht, wie acht ons? En wie zullen wij liefhebben, zoo zij het niet zijn, die ons wederliefde schenken? Anna, Anna, jij hebt Johan van je gestooten kind, kind, kom tot inkeer. Het leven i® zoo kort en eindigt in eenzaamheid en ellende." De vreemdeling begreep, dat er tuaachen moe der en dochter oen verschil van meening bc- atond; ook begreep hij, dat het den bruidegom van hot jonge meisje gold, den opgewonden jongen man, dien hij des avonds te voren inde gelagkamer gezien had. Maar dat alles interes seerde hem voorloopig niet. „Wilt gij mij zeggen, goede vrouw," vroeg h\j mot bevende stem, „van wien gij dezen ring hebt, hoe gij er aan gekomen zijt?" „Dat ia lang geleden, mynheer, vele, vele jaren. Eer ik mijn man trouwde, beminde ik een ander. En daar wij beiden jong waren, wor den wij verloofd, en hij gaf mij don ring." „En toen?" vroeg de vreemdeling, en de woor den achenen als een zucht door de kamer te gaan. „Toen ia hij in slecht gezelschap geraakt, men heeft hem dronken gemaakt en tot het spel verleid. Ily heeft alles verspeeld, wat hij bezat, ook het geld, dat hem niet toebohooruehet waren duizend thulor, mijnheer, veel, zeer veel geld, en vnn vertwijfeling is by in het water gesprongen en verdronken!" Eerste Kamer nogmaals bijeenkomen. Zij ging Vrijdag, na afdoening van de lange reeks van wetten, die in den anderen tak der ver tegenwoordiging werden aangenomen (met uitzondering alleen van de Kaillissementswet) uiteen en zal dus vermoedelijk niet terug- keeren voordat zij de Bedrijfsbelasting kan onderzoeken. Over die -Bedrijfsbelasting kan ik niet spreken zonder een woord van bewondering te uiten over den Minister van financiën, die zich ook nu weder een reus toonde in 't debat. De lieer Seret noemde hem den Mont- Blanc en zichzelf, daarbij vergeleken, 't puntje van een sigaar. Dat moge nu overdreven zijn, doch meer dan heuvelen zijn 't niet, die de Minister om zich henen ziet. En dat geldt niet enkel, vergelijkenderwijze, de per sonen, maar ook de bergen van bezwaren. Hij komt er over been met bet gemak van een geroutineerd Alpenjager. Wat echter het meeste beteekent, is de mededeeling dat de Minister aan zijn departement reeds nu alle gegevens heeft doen verzamelen voor een herziening van de wet op het Personeel met het vaste voornemen om die herziening nog vóór het einde van dit of in het begin van het volgend zittingjaar te kunnen indienen en zoo mogelijk te doen behandelen door de Kamer. In dien zin liet zich de beer Piereon tegenover zijn hoofdambtenaren uit. Zulk een arbeid is boven lof verheven en de mo gelijkheid, dat de politieke levensdraad van •zulk een man door de uitkomsten eener kiesrechtuitbreiding wordt afgesneden, ver galt wel eenigszins de innige vreugde, die my vervult by de verkwikkelijke gedachte, dat ik weldra met den orgeldraaier, die me onder 't schrijven dezer regelen staat te vervelen, als gelijkgerechtigd medeburger van den Staat tt zelfden S L ter stembus zal mogen opgaan. In October zal het bewind van den lieer Pijnacker Hordijk als Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië den traditioneelen termijn van vijl jaren hebben bereikt. Te Batavia noemt men reeds zijn vermoe- delijken opvolger. Dat men echter niet heel zeker van zijn zaak is, volgt uit het aanwij zen van drie heerenden Secretaris-generaal van het Departement van Koloniën, den Mi nister van Buitenlandsche Zaken on den Mi nister van Justitie. Daar de benoeming niet van Indië maar van Den Haag uitgaat, is aan deze drieledige profetie intusschen niet veel waarde te nachten. .Verdronken, werkelijk verdronken „Hij heeft aau zijn moeder en aan mij ge schreven, in oen afscheidsbrief, dat hij het wilde doen, en hij heeft het gedaan. De menschen in dc groote stad hebben gezien, hoe hij in hot water gesprongen is; zij nebben lieni willen red den, maar hot was te laat. Hy was een goed, braaf mensch, mynheer. Maar zij hebben hem verleid. Doch ik heb niet gerust, tot allee be taald was." „Tot wat betaald was?" „Wel, het geld, dat hij zoek gemaakt had. Zijn moeder heeft iets gegeven, en ik mijn deel er hij. Het was wel is waar op verre na niet vol doende, mynheer, maar do fabrikant gaf uitstel, want Ferdinands moeder stierf kort daarna en ik kon niets meer betalen. Mijn man heeft hot later gedaan, myn man en ik. Hij wub in Fer dinands plaats gekomen en wilde my tot vrouw hebben. Wil je zijn schuld betalen V' vroeg ik. „Ja", zeide hij, „mijn hand er opl" Toen gaf ik hom de mijne, en wij hebben ge- zaraclyk gewerkt tot alles afbetaald was." „En gy in nieuwe schulden staakt," zeide de dochter op ruwen toon. „Kind wat gaat iou dat aan Doe slechts zoo als ik gedaan hen, en je zult rustig sterven. Ik heb zijn schuld hij dc menschen geboet. Onze Heer zal hem daarom vergeven." ..Hoe. gij hebt do duizend thulor opgespaard, gij hebt gebrek geleden en u in schulden gestoken om oen ellendoling?" riep de vreemdeling uit. Hy was bleek van opgewondenheid geworden en zijn bevende hand strekte zich ccnsklupB naar de vrouw uit. „Daarom blind 1" Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1