r ones Alls ZOIIMTIKEII lorden 3 li pril uil M. van Gelder &Zn. mm woiff t tt H.H. Gasverbruikers Lager Onderwijs. Sociëteit Amicitia. M. van GELDER ZOON. Advertentiën. H. HAMBURG, eene ONDERWIJZERES Werkmeid TE KOOP jongste bediende. Eenige MEUBELEN en HUISRAAD Gouden-en Zilveren werken deelgenomen door 6 candidaten1 trok zich terug. Geslaagd zijn: C. J. C. Burkens, J. Doetz, W. G. C. T. M. Gol, H. van Lonkhuyzen en D. S. van Warmelo. Heeren kerkvoogden der Hei-vormde kerk albier hebben, in nun Maandagavond gehou den vergadering, met algemeene stemmen be sloten om de St. Joriskerk af te staan voor een uitvoering van Daniel de Lange's acapella- koor, mits deze uitvoering niet plaats nebbe op een Zondag en uitgekeerd worde 2»/# van de opbrengst ten behoeve der kerk en f10 ten bate van den koster. Daar bet koor heden reeds vertrokken is voor een tournee waarin aanvankelijk ook Amersfoort opgenomen was, kan het dit- Tnaal geen uitvoering hier geven. Binnen zeer korten tijd hoopt het echter gebruik te maken van de welkome gunstige beschikking van heeren kerkvoogden. Ondanks, misschien echter ook wel tenge volge van de groote hitte, raakten Maandag avond B. V., alias «Bart de Mop" enG. d. S., bekend onder den naam van «ScheeleSmit", beiden alhier, aan het vechten. Eerstgenoemde kreeg er daarbij zóo van langs, dat hem het aangezicht ontveld werd en 't bloed hem den mond uitkwam. Op zijn geroep van «moord" verscheen de politie die S. in verzekerde be waring nam, terwijl menV. naar zijn woning aan de Breestraat vervoerde. Toen S. het politiebureau werd binnen geleid, nam hij afscheid van het omstaand publiek door met de hand te wuiven en met ue woorden «wij zien elkaar misschien niet terug, want ik verhuis voor een jaar uf tien naar Leeuwarden", zóo was hij overtuigd zijn kameraad van het leven te hebben beroofd. Ook na alloop van de vechtpartij krakeel den de respectieve ecbtgenooten nog een poosje luidruchtig en op allesbehalve malscbe wijze met elkander, 't Was een herrie van belang en het prachtige weer zorgde voor heel wat toeschouwers, die niettegenstaande 't late uur 't was bij half twaalf de grootst mogelijke belangstelling toonden in liet geval. Men kan overigens gerust wezen; de vermoorde is, op een paar schrammen na, weer geheel in orde. Aan J. Veldhuizen te Hoogland, wiens huisje onlangs door brand werd vernield, is door Gedeputeerde Staten vergunning verleend tot liet houden eener collecte binnen de ge meenten Amersfoort, Lensden enStoutenburg. Men vraagt ons wat toch de vettige massa is, die in den laatsten tijd van de lindeboomen langs onze grachten en elders afdruipt en doet denken, dat het geregend heeft. Hetverschijnsel staat bekertd als honigdauw, en wordt veroorzaakt door een insect dat vooral op linden huist. De kleine geelachtige rups zetelt meest aan de onderzijde van het blad; daar blijft het het blad doorgaans droog, maar aan de bo venzijde zyn de bladeren nat, overdekt met een kleverige zelfstandigheid en zulks in zóo groote mate dat de stroopachtige vloeistof van ae bladeren kan afdruipen. Bij wind wordt die meestal door de lucht opgenomen en mede gevoerd. Men heeft nok wel beweerd dat de voch tigheid bovenop het blad door zweeting van de plant ontstaat, doch dat is het geval niet. De rups hoeft namelijk een bolvormig achterlijf, steeds gevuld met honigdauw, die zij door voortdurende, gulzige zuiging, uit de bladeren verzamelt. Op baar rug draagt zij eenige inkervingen. Als zij ligt, staan die ten deele geopend richt zij zich op, wat herhaaldelijk geschiedt, dan sluiten de inkeepingen zich, alsof het scharnieren zijn. Dan spuit de rups de vloeistof uit en bevochtigt de bovenzijde der bladeren. Valt, een druppeltje buiten het blad en treft het de huid van een nabijstaand persoon, dan ontvangt deze den indruk, alsof I er een regendroppel viel. Alleen door de langdurige droogto wordt het verschijnsel zoo sterk waar genomen; in andere jaren snoeit de regen het vocht weg, zeer ten bate der boomen, wier ademhalings- werktuigen thans heel wat belemmering on dervinden. Gemengd Nieuws. Uit Diepenveen wordt gemeld: Dezer dagen werd bij enkele ingezetenen een bier nog onbekende wijze van oplichten in practijk gebracht. Een net gekleed heer treedt bij eenvoudige lieden binnen, vraagt inzage van de assuran tie-polis en beweert dan, na zich te hebben uitgegeven voor controleur der Maatschappij, dat de verzekerde sedert- jaren te veel heelt betaald. Dat te veel betaalde zal door zijn zorg worden teruggegeven. Voor noodzake lijke onkosten laat hij zich dan terstond een zeker bedrag uitbetalen, neemt daarmede afscheid en laat niet meer van zich hooren. Tot dusver kwam diefstal van kinderen meer in romans dan in werkelijkheid voor. Hoogstens hoorde men een enkele maal van Zigeuners, die zich op een afgelegen plaats had den meester gemaakt van een knaapje, of van ouders, die in de eene of andere kermistent plot seling hun vroeger gestolen lieveling her kenden. Dat dergelijke diefstal echter ook onder den rook van Amsterdam voorkomt, is een te zeld zame gebeurtenis, om er geen melding van te maken. Dinsdagmiddag werd n.l. door een vrouw, die met kramerijen langs de huizen vent, een meisje, een aanvallig, mooi kind, van een der bewoners van den Ringdijk, Watergraafsmeer, gestolen. Toen de moeder de afwezigheid der kleine opmerkte, was zij radeloos van angst. De politie, van de vermissing in kennis gesteld, slaagde er in de ventster die met haar buit reeds te Amsterdam was, op te sporen. De diefegge werd naar het huis van be waring en het kind naar de moeder gebracht. Ook uit Utrecht wordt gewezen op de in de laatste dagen aldaar loopende geruchten omtrent pogingen door zoogenaamde ker misreizigers in het werk gesteld om kin deren, die zij onderweg ontmoeten mee te nemen. Het is in Friesland een rage op het punt van hooilandverhuringen. De herbergen waarin de publieke verpachtingen plaats hebben, zijn vóór den aanvang reeds stamp vol; men staat als haringen in een ton ge pakt. Er wordt maar op los geboden, want iedere boer moet huren, wil hij zijn vee behouden. Er worden fabelachtig hooge prijzen besteed Wij zullen enkele voorbeelden noemen Bij Heerenveen ligt een stuk land, dat verleden jaar f25 huur opbracht. Zaterdag jl. werd het publiek verpacht tegen f189, zonder de kosten. Een ander stuk, dat ver-. leden jaar f271 deed, is nu gegund voor f527 Zoo gaat het al door, terwijl bovendien het gewas wel 1/3 misschien de helft slechter is aan verleden jaar. Een deskundige rekende uit, dat het hooi, als het in de schuur zal zijn, f100 zal kosten, terwijl het met f50 meer dan betaald is. Huurboeren kunnen dan ook niet huren, dit past alleen aan eigen boeren, waarvan som migen reeds voor meer dan f2000 gehuurd hebben. Toen te Hamburg de cholera heerschte, is beweerd, dat die ziekte was aangebracht door de uitgedreven Russische Israëlieten. Een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak heeft aan het licli^ gebracht, dat deze slechts te vinden was in de zorgeloosheid van de over heid ten aanzien van het drinkwater. Het water wordt dan ook nog algemeen als de verspreider der gevreesde ziekte beschouwd, terwijl omtrent haar overplanting van den eenen mensch op den anderen tal van voor beelden, indirecte bewijzen, zijn aangevoerd die deze meening weerleggen. En nu eomme si de rien n'était komt de Standaard op tegen de landverhuizing der Russische Joden over Nederland, terwijl Hamburg sinds 15 Juni zijn grondgebied voor dien stroom gesloten heeft. «Moet dan eerst" vraagt het blad, «een plage als te Hamburg ook over ons komen, eer men wijzer zal worden?" Dus die arme lieden, die op niet te recht vaardigen wijze uit hun vaderland verdreven worden en in andere werelddeolen een be staan willen zoeken, moeten ook wij weige ren tijdelijk toe to laten, omdat zij in opge propte derde-klasse wagens van bommeltremen herwaarts komen 1 Waarlijk, indien het van de reizigers zeiven afhing, zij zouden ook veel liever in coupés eerate klasse van sneltreinen de reis alleggen. Maar zij bezitten niets ter wereld en in plaats van met Christelijke liefde zich over hen te ontfermen en hen voort te helpen naar hunne bestemming, wil de Standaard hen weren misschien wel naar Rusland terugzenden om de plage waaraan zij on schuldig zijn. En ait is de raad van een blad, dat te pas en te onpas in alles den godsdienst betrekt. In verband met den toenemenden aanvoer van Russische landverhuizers is bovendien reeds door den Minister van justitie aan de procureurs-generaal, lungeerende directeuren van politie, onder verwijzing naar vroegere circulaires een missive gericht, waarin, met het oog op dien toevoer en de vrees voor een besmettelijke ziekte, is bepaald, dat alleen dan, wanneer Russische landverhuizers zijn voorzien van vervoerbiljetten naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, zij kun nen worden toegelaten; zoo niet, dan be- booren zij aan de grens te worden terugge wezen of onmiddellijk langs denzelfden weg waarlangs zij gekomen zijn te worden uit geleid. Deze landverhuizers moeten bovendien voorzien zijn van voldoende middelen om de enkele dagen, die zij hier vertoeven, in hun onderhoud te kunnen voorzien. In deze mis sive zegt de Minister, dat volgens ingekomen berichten, binnen enkele weken nog onge veer 50 000 dezer lieden aan de grenzen van ons land te wachten zijn. Het hoofdartikel van Figaro van eergister is gewijd aan Emile Zola, nu deze zijn cyclus der «Rougon-Macquart" heelt voltooid.' Het is nu iuist een kwart eeuw geleden, dat hij het denkbeeld van dien reuzenarbeid opvatte en Paul Alexis, de schrijver van het zeer lezenswaardige artikel, vertelt boe hij, in I860 te Parijs komende, met Zola kennis maakte en deze hem de eerste hoofdstukken van «la Fortune des Rougon" voorlas. Nu zijn 20 werken voltooid en het laatste «Ie Docteur Pascal," gisteren als boek ver schenen, zal ongetwijfeld het geheele werk bekronen. Burgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 17 Juni. Johanna, d. van Evert Hagebeuk en Johanna de Jeger. Johanna Agnes Maria, d. van Arie Cornelis Brasem en Johanna Maria Antoinette Saverein. 18 Juni. Gerrit, z. van Reyer van den Burg en Gijsberta de Visser. 10 Juni. Gerarda, d. van Klaas Kok en Maria MagdalenaTeu- lina Entingh. 20 Juni. Johanna, d. van Martinus Kok en Catrina Elisabeth Hermans. Wilhelmina Maria, d. van Hessel van Valkenhoef en Hendrika van der Kooy. Hendrikus Johannes, z. van Herman Anton Hiisken en Geertruida van de Brug. 22 Juni Martha Hendrika, d. van Jan Eek en Hendrika de Ruiter. GEHUWD: 21 Juni. Roelof Johannes Si aoenman en Mietje Buddingh. Thomas Gouw en Mathilda Maria Magdalena Wiertz. OVERLEDEN10 Juni. Philippus Hendri kus Johannes Harmsen 2 j. 17 Juni. Ge- rardus Johannes de Jager 5 j. 19 Juni. Hanna Schreuders 4 j. Johannes Jacobus van Eldert 8 m. 20 Juni. Een lev. aang. kd. m. g. vai Johannes Gerardus Arnoldus Meeuwsen en Cornelia Johanna van Loo. Cecilia Elisabeth Kamer 1 m. 21 Juni Gerritje van der Velden, 82 j. wed. van Philippus Veenendaal. Twee levenl. aang. kinderen v. g. van Sophia Maria de Wit. Gevonden op den openbaren weg: 1 verguld zilveren broche; 1 bloedkoralen halssnoer met gouden slot; 1 gutta-percha- band van een kinderwagenwiel. De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. worden attent gemaakt, dat er a.s. ZONDAG 25 JUNI 1893, gedurende den dag STOORNIS in den aanvoer van gas zal zijn. Do DIRECTEUR. Amersfoort 21 Juni 1893. TANDARTS (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 te Amsterdam, is eiken Vrijdag te spreken ten huize v/d Heer J. VAN WESSUM, Langestraat F 44, voor het maken van kunsttanden eu gebitten. CS* landheelk. operation zonder pijn. Commissionn.lies in I ffecM! Kortegracht A 368- Koopen en verkoopen /iffeete Coupons, buitenlandsch Hank papier en Muntspeciën tot da meest voordeeligen koers. Sluiten Prolongation en He leeningen, Hisconteeren verschaffen wissels op a He bankplaata zoowel in itinnenals Huilen Ion ft enz. enz. Het Kantoor is geopend van 93 uur. Aan de openbare MEISJESSCHOOL lévl soort te Amersfoort (Hoofd mejuffrouw M. van LESSEN), wordt voor de hoogere klassen gevraagd met acten voor de Fransche en Duitsche talen, De jaarwedde bedraagt f700. Verzoekschrift op zegel, met de gevorderde bewijsstukken, vóór den 10. Juli 1898 vrachtvrij intedienen aan den Burgemeester^.'"^ De Secretaris van Amersfoort, 4 W. L. SCHELTU8. (TiT Er biedt zich aan een Burger- meisje, dat zich gaarne zag ge plaatst als of iets dergelijks, voor noodhulp of voor vaafc. Adres de Wed. KRAMER te Renkum. een prachtige mahoniehouten CYLINDER SCHRIJFBUREAU en 1 dito Penant-kastje. Te bevragen met franco brieven, onder S. aan het bureau der Amersf. Ct., Muurhuizen 60. Wordt gevraagd om direct in dienst te treden, een Zich aan te melden in genoemde Sociëteit a des namiddags te 4^ uur. Groot- en Kleinhandel in kachel-, smee- en nootjes- KOLEN, Cokes, Engelsche en Belgisclio Anthraclt eu Briquetten, "J Mifi. Muurhuizen en Singel. Soeieté Charantaise. Cognac fiu Bois f\ .40 de Liter Deze Cognac om bare goede hoedanigheid in Frankrijk en r Holland sedert jaren gezocht, wordt nu geleverd In bemande flessehen van Liter inhoud, voorzien van scheikundig attest, Men gelieve op verzegeling nauw keurig acht te geven. Verkrijg baar A Contant bij Th. H. G. BRAND8EN, in DE MOOR, Amersfoort. De Notaris A. N. J. VOS te HLrtf Amersfoort, zal op Dinsdagden 27. Juni 189$, 's namiddags 2 uur precies, ten sterfhuize van Mfj. df. Wed. VAN GELDER aan de West-Singel te Amers foort, publiek A contant VE/IKOOPEW: en betgeen verder te voorschijn zal word mi gebracht. Te bezichtigen op den dag der verkooping des morgens van 9 tot 12.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 3