Donderdag 6 Juli 1893. No. 4264. 37e Jaargang GENEZEN!" Binnenland AMERCFOOB.TSGHE COURANT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLI te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f Franco per post f 1.15. Advertentiën16 regels GO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettei-s naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 80 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsebe Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adi*es is vol doende. K F, N NI SG ET INÖEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n®, 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. M. TROMP VAN HOLST en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene schietinricliting opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Dorresteinschesteeg, kadas traal bekend onder sectie B, n®. 19G6, in welke schietinriehting slechts van de revolver mag worden gebruik gemaakt. Amersfoort den 3 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D 8CHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTTJ8. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n®. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door lien aan G. M. van oer PLANK en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om een Stoomketel van vier paardekrachten te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan de Kampstraat, kadastraal bekend onder set ie E, n®. 4077. Amersfoort, den 3. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens mededecling van den Minister van Oorlog, van af 10. Juli aanstaande, in het Y schietoe feningen zullen plaats hebben van uit het Nieuwe Diep naar eene schijf, geplaatst op het Noorde lijkste gedeelte van Post No. 5. De rooilijn zal loopcn 200 300 M. benoorden het havenlicht van Muiden. Tijdens de schiet oefeningen zullen roode vlaggen getoond worden op «Ie IFwtfbattcrij bij Muiden, op de kustbat- terij hij Diemerdnmop het DiemerbintenveUl, bij de schijf en bij Tmmctjeshorn. Amersfoort, den 5 Juli 1893. De Burgermeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Feuilleton. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 10 JULI aanstaande, 's namid. van halftwee tot hai.fdrie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM. i'. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Vrij naar het Duitsch, door S 1.) Ze had er altijd teer uitgezien met haar tenger figuurtje, haar groote, droomerige oogen en de kleine smalle handenze scheen volstrekt niet geschapen om de vrouw van een grondbezitter te zijn, die op het land wonen en er het opper toezicht houden moest over keuken, kelder en boerderij. Zij was echter eerst aan het sukkelen geraakt, na de geboorte van het tweede kind, tenvijl anderhalf jaar later haar gezondheid voor goed geknakt werd, toen zij een tweeling ter wereld bracht. Men dacht destijds bepaald, dat het einde nabij was, doch zij stierf niet. Het was slechts het begin van de verschrikkelijkste aller ziekten, de tering. „Volstrekte rust," had de dokter dringend aanbevolen. „Elke opwinding, het minste tochtje kan de nooillottigste gevolgen hebben." Destijds was daarom de geheele rechtervleugel van het kasteel voor de zieke ingerichtduister gemaakte kamers met dikke tapijten loopers, en tochtlatten voor vensters en deuren waren spoedig in orde gebracht, 's Zomers zoowel als 's winters werd er gestooktgeen geluid der buitenwereld drong meer door tot het kleine rijk, dat zij voortaan alleen met haar verpleegster, een reeds bejaarde Werd door de bewerkster ook geplaatst in De Telegrtuif. Naar wij vernemen, zal de Eerste Kamer tegen 19 dezer worden bijeengeroepen. Het voornemen is, nog in dezelfde week «le Be drijfsbelasting in de al'deelingen te onder zoeken en eenige wetsontwerpen, waaronder het handelstractaat met Spanje, af te doen. De Locomotief heeft uit goede bron verno men dat de Ministerraad heeft besloten den gouverneur-generaal uit te noodigen zijn ver trek te verschuilen tot het volgende jaar. In overleg met de Ministers van Financiën en Koloniën heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin den gemeente besturen aangeschreven om voortaan, te be ginnen met September e. k., de attestation de vita, tot voorkoming van bedriegerijen, die thans door O.-I gegageerden veelvuldig worden gepleegd, eei-st den 14en of löen van de eerste maand van elk kwartaal, der halve zoo kort mogelijk vóór den betaaldag, af te geven. Het volgende adres is aan den Minister van financiën gezonden, onderteekend door den Inspecteur der Posterij m, den directeur van het Postkantoor en ongeveer 100 ambtenaren te Amsterdam, in dato 1 Juli: Geven met den meesten eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen ambtenaren der Posterijen te Amsterdam, dat het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsont werpen tot wijziging der Pensioenwet van 9 Mei 1890, Staatsblad no. 79, in hooge mate hun belangstelling heeft gewekt en zij daarin aanleiding hebben gevonden Uwer Excellen tie beleefdelijk te verzoeken: le. Om evenals de ambtenaren der Tele grafie mede te worden opgenomen onder de ambtenaren, genoemd in art. 4<1. der boven vermelde wet en zulks op grond dat de actieve dienst der postambtenaren niet minder dan die der telegi-aaf-ambtenaren vermoeiend is, daar snel werken binnen een beperkten tijd veel van de zenuwen vergt en in geen ge ringe mate wordt verzwaard met zoogenaa.ui- den vroegdienst, avonddienst en nachtdienst, alsmede door een groote eninge wikkelde gelde lijke verantwoordelijkheid. Voorts dat de dienst op een spoorweg-postkantoor de lichaams krachten van den post-ambtenaar zeer zeker in gelijke, zoo niet in meerdere mate sloopt dan door hun irbeid bij telegraaf-ambtenaren het geval is, en eindelijk dat gelijkstelling met telegraaf-ambtenaren voor den post ambtenaar gewenscht is wegens vroegere, tegenwoordige of toekomstige diensten op de vereenigde post- en telegraaikantoren aangezien handhaving van de omtrent de ambtenaren der beide, vakken thans geldende verschillende bepalingen noodzakelijkerwijze tot onbillijkheden ten aanzien der post-ambte- naren zal leiden en ernstige misstanden en scheeve verhoudingen in het leven zal roe pen, temeer omdat blijkens de dezer dagen vanwege den heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie gedane oproeping van candidaten voor het eerstvolgende exa men van surnumerairs voor de Posterijen en Telegrafie, de vereeniging dezer beide takken van administratie hoe langer zoo meer beoogd wordl. 2. Om ingeval het Uwer Excellentie mocht behagen hun lo omschreven verzoek in te willigen, den post-ambtenaren, bij ongeschikt heid op 55-jarigen leeftijd ontslagen wordende, een hooger pensioen te verleenen dan den in art. 4d. der wet van 8 Mei 1890, Staats blad 87, genoemden ambtenaren thans wordt toegekend. Overneming verzocht.) De nieuwe vice-president van den Raad van State, jhr. inr. Johan Aemilius Abraham van Panhuys, is een ^''n van 56-jarigen leeftijd. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als Burgemeester van Rauwerderhem, daarna van Tjietjerksteradeel, om in 1880 benoemd te worden tot Burgemeester van Groningen. In 4883 volgde hij graaf Van Heiden op als Commissaris des Konings in de provincie Groningen, welke betrekking hij nu enkele maanden geleden met die van Commissaris in de provincie Overijsel verwisselde. De heer Van Panhuys staat bekend als een man van groote scherpzinnigheid, van onvermoeide werkzaamheid en energie, bovendien van echt vrijzinnige beginselen. Aan het nieuwe lid der Tweede Kamer liefdezuster bewoonde. De geringste beweging deed haar pijnzij kon het zonlicht evenmin verdragen als iemand bij zich zien. Zij was bepaald schuw voor de menschen, voor alles wat gezond en levend was. Haar man en haar kinderen waren naar den anderen vleugel verhuisd. Haar jongere zuster kwam om de huishouding te voeren hetgeen de zieke, die zich voortdurend het hoofd brak over de op haar rustende plichten kalmeerde. Nu Hanna er was, zou alles wel goed gaan: zij was flink en practisch, en het duuide niet lang, of de kinaeren aanbaden hun jonge tante, die zoo vroolijk zong en zoo aardig met hen speelde. En niet alleen de kleinen maar iedereen mocht het gezonde, levenslustige meisje, met haar op gewekt, goedhartig karakter, gaarne lijden. Een blos kleurde altijd haar wangen, hei zij zij 's nachts bij haar zuster gewaakt haa of 'b mor- fens om vier uur was opgestaan om voor 't ont- ijt van het dienstpersoneel te zorgen. Zij zat te paard als de beste ruiter en kende geen grooter genot dan om door bosch en velden te draven. Stil zitten of ernstig zijn, was haar te eeneumale onmogelijk. Alles wat zij deed gaf zij een zeker „cachet", en zij wist met de knechts en meiden om te springen, als ware zij dit haar leven lang gewoon geweest. In éen woord, ze was een flink meisje, die Hanna. Hij telde, toen hem dat ongeluk met ;.ijn vrouw trof, nauwelijks zeven-en-twintig jaar. Hij was een eerlijke, brave man, een echt sportman en een hartstochtelijk jager. Hij had zijn tengere, blonde vrouw uit liefde, getrouwd en haar treu rige toestand deed hem innig leed, maarhet leven ging zijn gang, het werk mocht niet blijven voor Gouda, den beer Vallette, is op zijn aanvraag een jaar verlof verleend als lec raar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar, op voorwaarde dat hij de kosten drage zijner vervanging gedurende dit tijdvak. Naar men verzekert, valt de opbrengst der Vermogensbelasting zeer mede. De be schrijving is nog niet geheel gereed, en reeds moet men tot een cijfer zijn gekomen, ver boven de raming, welke de minister Pierson er in 't publiek van maakte. Als de Vermogensbelasting dus waarschijn lijk een 6 millioen 'sjaai-s meer zal opbrengen, dan de minister zeide te berekenen, en net- zelfde verschijnsel doet zich, zooals te verwach ten is, ook bij de Bedrijfsbelasting voor, dan is het zeer te wenschen, dat de Kamer on middellijk zal eisehen, dat het overschot worde aangewend tot verlaging van de Per- soneele belasting, die 11'/» millioen opbrengt en die men dan wel op 'h zou kunnen te rugbrengen. In dc eergisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht werd door den voorzitter het overlijden van den heer Van Weede en van den griffier De Koek herdacht. De aangebrachte zaken werden naar de al'deelingen ol naar de commissie gewezen. De vraag van den heer Bastert naar den stand van de afschaffing der Vecht-tollen werd beantwoord door den gedeputeerde Berger van Hengst, die er op wees, dat na de ope ning van het Merwede-kanaal de vaart op de Vecht tot op 7j is verminderd wat het aantal, en nog meer wat het kaliber der schepen aangaat. Den tijd tot maatregelen voor tol- afschaffing achten Ged. Staten echter nog niei. gekomen. Zij houden de /.aak in overweging. Op voorstel van den heer Van Bolhuis besloot de vergadering daarop Ged. Staten uit te noodigen althans in de aanstaande winterver gadering een praeadvies uit te brengen over het door belanghebbenden bij de vaart inge diend adres. De heer Berger van Hengst beloofde daaraan te voldoen, maar men moest er op rekenen, dat het rapport niet zou bevatten een voorstel a fond. Voor do 4 opengestelde plaatsen voorads- pirant-administrateur bij de marine, hebben zich 22 jongelieden aangemeld. Aangaande den nieuwbenoemden hooglee raar in de heelkunde te Utrecht schrijft meno.a: ®Dr. Anton Freiherr von Eiselsberg, geboor tig uit een in hoog aanzien staand adellijk W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. rusten; hij moest overal bij zijn... zijn oude vrienden bezochten hem, hij moest die bezoeken beantwoorden, en men went ten slotte aan alles, zelfs aan een ziekelijke vrouw, die eiken dag sterven kan. Hij mocht haar slechts nu en dan zien en dan nog maar een paar minuten, want zelfs dat oefende een nadeeligen invloed op haar geschokt zenuwgestel. Hij had altijd krakende laarzen aan, en hoe zachter hij trachtte te loopen, des te harder kraakten zij. En dan die stal- en tabakslucht, welke hij meebracht! Als hij haar met zijn harde, breede hand liefkoosde, moest zjj zich inhouden om niet van pijn te steunen: zij kon niets verdragen I En altijd vroeg hij hetzelfde; zij kende het al, zijn eeuwig: „Maar vandaag gaat het toch wat beter, hè Lies Moed wijfje 1 Probeer maar eens om op te staan en een stukje kalfstong te eten met een glas wijn er bij! 'tls vandaag zulk mooi weer zou je niet eens een kwartiertje gaan rijden?" De arme, jonge vrouw glimlachte gewoonlijk treurig. „Neen, ik kan niet, 'tgaat niet, lieve man"; fluisterde ze dan nauw hoorbaar. „Altijd hetzelfde antwoord, Lise", mompelde hij, half verdrietig, half ongeduldig Hij zuchtte en schudde het hoofd. Ziekte en zenuwen waren voor hem onbegrijpelijke dingen Ilij schold op de liefdezuster en op den dokter die haar die dwaasheden niet uit het hoofd E raatten. „Ja, het is een zwaar kruisals we lanna niet hadden, die zoo flink alles aanpakt, dan zou ik niet weten wat we beginnen moesten 't Is een knappe Een pijnlijk steunen deed hem zijn lofrede over Hanna afbreken. „Voel-je je weer minder §oed Arme vrouwja ik praat ook wat rukNu, ga maar wat slapen wijfje, dan ben je morgen weer veel beter." „We hopen het ten minste, Arnold." „Kan ik nog iets voor je doen Ik zal wat rozen voor je laten plukken 't is jammer, dat je niet zien kunt, hoe prachtig de bloemen in de serre staan „Dank je, lieve man. ik kan geen bloemengeur verdragen dank je en ze reikte hem de smalle hand, waarop hij een kus drukte, waarna hij vertrok. Hij kon haar toch niet helpen, hij stond mach teloos met al zijn goeden wil. En juist het ge voel, dat hij niets, totaal niets voor haar doen kon, was hem zoo pijnlijk. Soms, wanneer zij eens een bijzonder goeden dag had, stond de dokter toe, dat de kinderen haar bezochten, doch niet, dan nadat hij den kleinen op het hart gedrukt had om „heel stil en heel gehoorzaam bij mama te zijn." In hun angst durfden ze in 'tgeheel niets zeggen; ver legen en onrustig keken zij hun moeder aan, die er zoo bleek uitzag en die zij bijna niet verstaan konden. Zij waren bang in de donkere zieken kamer, en voor dc lange, magere liefdezuster in haar zwarte japon. Zij waren gewoon aan licht en lucht, aan vroolijke gezichten, en ze haalden dan ook eerst weer vrij adem toen zij de zieke verlaten hadden. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1