geslacht in Beneden-Oostenrijk, is nu 32 laren, heeft te Weenen, Wiirzburg, Zurich, Parijs en Berlijn gestudeerd, is in 1881 ge promoveerd en is gedurende 0 jaren ver bonden als adsistent aan de beroemde kliniek an prof. Billroth en sedert 4 jaren docent aan de universiteit te Weenen. «In de laatste 3 jaren na de ernstige ziekte van prof. Billroth en het vertrek van prof. Salzer naar Utrecht, was Von Eiselsoerg feitelijk de ziel der chirurgische kliniek, en er is maar éen stem over ae onverbeterlijke wijze waarop hij zijn taak tegenover patiënten, studenten en de wetenschap vervult." De Dames-Vereeniging Neerlands Welda digheid te Utrecht stelt zich voor aldaar van 28 September tot 4 October te houden een tentoonstelling van kunstvoorwerpen door dames vervaardigd mot daaraan verbonden wedstrijd en verloting. Daar de Vereeniging zich ten doel stelt andere Vereenigingen van Liefdadigheid te steunen, en zij door het vestigen van Afdeelingen in andere plaatsen van ons Vaderland een nationale Vereeniging hoopt te worden, zal de opbrengst van deze tentoonstelling (haar eerste werkzaamheid) ten bate komen van de Vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland," welke Vereeni- ing, onder de hooge Bescherming van H. de Koningin-Regentes, de behoeftige oud- stiijders van 4830/31 steunt. Tevens stelt deze tentoonstelling de Nederlandsche vrouw in ile gelegenheid te toonen wat zij op het gebied van kunst en vrouwelijke handwerken vermag te leveren. De tentoonstelling zal in 4 hoofdgroepen verdeeld zijn: A. Schilderijen, teekeningen en beschilderde voorwerpen; B. kunstbloe men en voorwerpen daarmede versierd; C. Kunstnaaldwerk; D. Alles wat buiten de drie genoemde afdeelingen op het gebied van kunst (letterkunde, muziek enz.) en vrouwe lijke handwerken kan geleverd worden. Tevens zullen er aan verbonden zijn: een afdeeling ter opluistering en een historische afdeeling. Dames die wenschen in te zenden kunnen, met duidelijke omschrijving van het in te zenden voorwerp en opgave van de benoo- digde ruimte, zich wennen tot de secretaresse der tentoonstellings-conimissie Mej. J. de Vla- mingh Kiebert, Wittevrouwensingel, Utrecht. Programma's der tentoonstelling zijn aan hetzelfde adres kosteloos verkrijgbaar. Tengevolge van het besluit op de alge- meene vergadering der Alliance hraélile llniverselle, gehouden 18 Juni jl. te 's-Gra- venhage, zijn door het hoofdcomité den ver schillenden afdeelingsbesturen wenken ge geven, die noodig zijn om gelden hijeen te brengen en behoeve der emigreerende Rus sische Joden, waarvan er zooveel te Rotter dam verblijf houden. De gebruikelijke advertentiën zullen ach terwege blijven, zegt liet hoofdcomité. Dit is dan ook geen wonder, daar de feiten, meer dar. woorden, de noodzakelijkheid van groote giften bewijzen. Deze kan men aan het be stuur van elk der afdeelingen toezenden. Men koestert het voornemen voor de on- gelukkigen te Rotterdam een passantenhuis te stichten. Nog dagelijks komen daar emi granten aan, wier aantal afwisselt van 450 tot 225 per dag. Het Kon. Zoöl Gen. «Natura Artis Magistra" te Amsterdam is wederom in het bezit ge komen van twee jonge olifanten uit Ceylon, metende M. 2.10 en 4.90 schofthoogte, aan gekocht van den heer Hagenbeek te Hamburg. Reeds Maandagnamiddag zijn ze te Amster- De geruchten, als zou de opening der ten toonstelling te Batavia worden uitgesteld, zijn onjuist. Den2en Augustus zal deze opening plaats hebben. STADSNIEUWS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal heden avond te 8 uren ten Raadhuize een openbare vergadering houden, waarin be handeld zal worden het ontwerp-advies van de commissie voor de Eem-verbetering. Een hoogst belangrijke vergadering (lus. De kies vereeniging «Amersfoort", heeft iu een Maandagavond gehouden vergadering tot haar randidateri voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld de heeren W. A. Croockewit (wethouder), mr. J. G. A. van Zijst, G. J. baron Van Hardenbroek van Arnmei-stol, H. W. van Esveld en M. W. F. J. de Jong, allen altredende leden. Onze stadgenoot de heer L. E. Visser heeft gister aan de Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal exa men Staatswetenschap. Zooals we reeds mededeelden, werd Woens I dag 28 Juni in «ie St. Joris kerk alhier gehouden de vergadering van het classicaal bestuur van Amersfoort. Vóór haar aanvang had de algem. verga- dering plaats van <Ie »weduwenbeurs"derclassis i waarin de admistreerende quaestor rekening deed van zijn beheer over die hours in 4892/93. De classicaie vergadering werd te 40 uur met. gebed geopend door oen praeses, ds. A. Couvee (van Zeist), waarna gezongen werd Ps. 85: 9 en werd voorgelezen I Cor. Ill vs. 7—23. Nadat de notulen der vorige vergadering en het beknopte verslag van de gewichtigste, werkzaamheden des bestuurs sedert Juni 4892 waren gelezen, ging rnen over tot de stem mingen. Aanwezig waren 17 predikanten en 48 ou derlingen. In plaats van wijlen ds. L. H. F. Creutzberg werd, zooals we reeds meldden, tot lid van liet. classicaal bestuur gekozen ds H. J. ter Haar Romeny, pred. te Amersfoort Tot diens secundus wera benoemd de heer J. Beyer, predikant te Maartensdijk. Tot scundus van den scriba, den lieer G. van Kempen, pred. te Westbroek, werd gekozen dr. G. J. Weijland, predikant te Austerlitz. Tot secundus van liet lid B. Ch. Ledeboer. pred. te Loenen a/d Vecht, werd gekozen de neer A. Gelderman, pred. te Bunschoten. Tot lid-ouderling bij liet classicaal bestuur werd benoemd de heer J. J. Kleber, oud ouderling te Amersfoort, en tot diens secundus de heer C. Maas, eveneens oud-ouderling hier ter stede. Tot quaestor der classis werd gekozen de heer G. van Kempen, en tol diens secundus dr. G. J. Weijland. Daarna werden aan de consideration der vergadering onderworpen de door de synode van het vorige jaar voorloopig aangenomen wetsvoorstellen. De meeste werden goedgekeurddoch met overgroote meerderheid (slechts 2 van de 35 leden verklaarden er zich vóór) werd ver worpen liet reglement voor kerkelijke ver een igingen. Voorts werd besproken het voorstel van het raoderamen der Ned. predikanten-vergade ring, om er bij de synode op aan te dringen, dat zij alsnog hij de hooge regeering uitdruk kelijk doe blijken, dat zij, hoe ook anderen zich mogen noemen, voor de uit al de her vormde gemeenten in het Koninkrijk der Nederlanden bestaande Nederlandsch Her vormde kerk den historischen rechtstitel van «gereformeerde-hervormde kerk" met beslist heid en nadrukkelijk blijft handhaven. Met bijna algemeene stemmen werd beslo ten om er bij de synode op aan te dringen, dat zij de beheer-quaestie ter hand zou nemen. Het verslag aangaande den arbeid voor de inwendige, evenzeer als voor uitwendige zen ding, in de onderscheiden gemeenten der classis, werd uitgebracht door dr. G. J. Weij land, pred. te Austerlitz, die zich daarvan op voortreffelijke wijze kweet. Daarna werd door ds. Th. H- Nahuijs een voordracht gehouden, waarvan de titel luidde: «Practische wenken over den doop." Deze belangrijke voordracht werd met on verdeelde aandacht aangehoord en verwierf aller instemming. Daarna deed de quaestor der classis reke ning van het beheer over de gelden der ver gadering gedurende het jaar 4892. De praeses sloot daarop met dankgebed de vergadering. Ter gelegenheid van den verjaardag H. K. H. ue Vorstin van Wied, Prinses Marie der Nederlanden, werd gister op het terrein der infanterie-kazernes (foor het geheele gar- rnizoen een groote parade gehouden, welke gecommandeerd werd door overste Putman Cramer van het 5e regiment infanterie. De honneurs werden bewezen aan kolonel Benschop, commandant van het garnizoen. Bij kou. besluit is bevorderd tot 4e luite nant hij liet 5e regiment infanterie de 2e luitenant J. Dorré van lie„ 3e regiment. De 4e luitenants L. J. v.d. Moeren J. C. Wagner van het 5e regiment, infanterie al hier worden van 45 Juli tot 4 November gede tacheerd bij de Normaal Schietschool te 's- Gravenhage. De 4e luitenant M. A. E J. Meijhoorn, die van het 4e regiment infanterie is overgeplaatst hij het 5e regiment van het wapen alhier, is voor onbepualden tijd werkzaam gesteld onder de bevelen van den Chef van den Generalen Staf. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen tot den Hoofdcursus zal hier op 40, 14 en 12 Juli worden afgenomen: 19onder officieren van hét. 5e regiment zuilen er aan deelnemen. Uit dit garnizoen is o.a. kapitein J. Brui ning lid der examen-commissie. Dinsdag werd door de politie weder de hand gelegd op een dier gevaarlijke sujetten, die er hun werk van maken onzedelijke han delingen te plegen mot kinderen. De warmte maakt de menschen dorstig en de drank maakt hen lastig. Dat bleek ook Dinsdagavond omstreeks half zes weer, toer. i een paar overigens goedmoedige lieden liet I op den Hoevelakerweg hij de Tweede steeg zoo met elkaar te kwaad kregen, dat ze elkaar I te lijf gingen, zoo heftig, dat een hunner naar dr. Schreuder moer' worden gebracht, die de eerste heelkundige hulp verleende. Blijkens achterstaande advertentie zal he denavond te 8 uur in den tuin van «De Arena een concert worden gegeven door stafmuzi kanten van het 5e regiment infanterie onder leiding van den onderkapelmeester van dat muziekkorps den heer Leop. E. Beera. Een aangenaam zitje, goede muziek, uit stekende consumptie en een zeer matig entree, ziedaar vier factoren die een Hink bezoek doen veronderstellen. De inrichting des heeren Matera is te goed hekend dan dat verdere aanbeveling noodig of nuttig zou wezen. Door den dood van de 4e luitenant der inf. G. P. Hofman, die, blijkens de jongste mailberichten, den 9 Mei j. I. in het militair hospitaal te Pudang op 34 jarigen leeftijd overleden, heeft het Nederlandsche leger een zeer verdienstelijk officier verloren. Op 17-jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst getreden, doorliep hij de verschillende graden, voltooide zijn studiën aan den Hoofd cursus te 's-Hertogenbosch, en werd 20 No vember 4887 benoemd tot 2e luitenant hij het 5e reg. infanterie. Bij Kon. besluit van 20 Juni 1890 werd hij op zijn aanvrage voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië en 49 April4892 aldaar bevorderd tot 4e luitenant, in welken rang hij aan onderscheidene belangrijke krijgsbedrijven op Atjeli heeft deelgenomen. Tengevolge van vermoeienissen wenl hij in April j. I. ernstig ongesteld, en den 28sten dier maand naar Padang geëvacueerd, waar hij eenige dagen na aankomst is overleden. Luitenant Hofman was een ilink en degelijk officier en een goed kameraad, die wegens zijn humaan karakter, zijn bereid vaardigheid en zijn steeds opgeruimd humeur, algemeen was geacht. gebracht door de ontdei'kisg eener geheim zinnige ziekte waaraan (le soldaten der lijfgarde lijden. Alle manschappen van het Beiersche infanterie garde-regiment werden een voor een ziek, en allen zonder onder scheid klaagden over pijn in de maag. Een hunner stierf eergisteren en een lijkschouwing bracht aan t licht, dat de man aan vergif tiging door Pruisisch zuur was bezweken. Dienzeltden dag stierven nog 2 manschappen terwijl 2 anderen naar het ziekenhuis werden overgebracht. Op 'toogenblik liggen er 324 ziek. Men verwachtte dat er gisteren nog 4 zouden bezwijken. Gemengd Nieuws. Zondagavond werden de feestvierende wielrijders te Arnhem door een troep socia listen staande gehoi.'en; hij een schermut seling werd de kampioen Jaap Eden zoodanig met. een scherp voorwerp op het hoofd ge slagen, dat hij bewusteloos ter aarde stortte. Hij werd naar een hotel gebracht en bijge maakt. Ook andere wielrijders werden mis handeld. Toch konden allen den volgenden dag deelnemen aan den tocht door Arnhem's omstreken die zeer prettig alliep. Uit Zaandam meldt men; Een zeer brutale oplichterij, zeker niet een van de alledaagsche soort, had dezer dagen hier ter stede plaats. J. Z. komt op zekeren dag tot de wetenschap, dat K. O. (alhier) jen broer heeft, die vóór lange jaren naar «de Oost" vertrok en van wien men na dien tijd niets meer vernam. Hij besluit voor dien broer te fungeoren. Aan de woning gekomen van K. O., valt hij dien onder de hevigste aandoeningen van vreugde om den hals, welke blijdschap ook zijn uitwerking doet gevoelen op het broederlmrt van K. O. Feestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij van zijn avontu ren vertelt. Eu als hij om eenig reisgeld vraagt, om zijn Militaire Willemsorde, die hij zegt verdiend te hebben, iu ontvangst te gaan nemen, wordt hem dit terstond gegeven. Ook verstrekt men hem schoon linnen «om knap voor den uag te komen", waarna hij vertrekt met de belofte, des avonds te rug te keeren. Hij komt echter dien dag niet, ook niet. de volgende dagen, zoodat men zijn identiteit in twijfel trekt en de politie met een ander in kennis stelt. Toen hij dan ook acht dagen na het gebeurde, terugkwam werd hij in hechtenis genomen en geboeid naar Haarlem gevoerd. Hetzelfde tooueel had hij met even gunstig gevolg afgespeeld hij de zuster van K. O. Op den Singel te Amsterdam stond een rijtuig op klaarlichten dag een oogenblik onbeheerd voor een tapperij. De koetsier ging even naar binnen en in den korten tijd, die er verliep tusschen liet inschenken van een borrel en liet leegdrinken daarvan"heeft iemand al het koperwerk, dat aan liet tuig zat, er afgesneden. Vermoedelijk zal do nieuwe Duitsche Rijks dag morgen een aanvang maken met de al gemeene beraadslagingen over hetLeger-ont- werp. Einde Juli rekent men, dat over het lot van dit ontwerp beslist is. Te Ml'inchen heeft een luisterrijke mani festatie plaats gehad ter cere van prof. Max Von Pettenkofér, hij gelegenheid van zijn vijftigjarig doctorsjubilè. Dit had plaats 'in de hiertoe rijk versierde zaal van het raad huis, waar zich de vertegenwoordigers van een groot aantal wetenschappelijke instellin gen en corporation met liet gemeentebestuur ui talrijke vrienden en vereerders van den jubilaris hadden vereenigd. Groote ontsteltenis is te Mfluchenteweeg- De wandelaarGrandin, die eenige vermaard heid heeft verkregen door zijn wandelingen van Parijs naar Weenon en naar Moskou en thans een voetreis onderneemt van Parijs' naar Chicago, is Woensdag uit de Fransche hoofdstad vertrokken. Hij wandelt naar Havre steekt van daar over naar New-York en loopt dan over Philadelphia, Harrisburg, Pittsburg en Toledo naar de tentoonstollingstad. Chicago is de volkrijkste stad van geheel Amerika. Er wonen blijkens de jongste ofli- oieele gegevens 2 400 900 menschen, dug 400 000 meer dan te Now-York. Bij warm en zonnig weder hestrpe men hals, borat en buik der paarden met een in petroleum gedoopte spons. Alle vliegen, zelfs ae horzels, verwijderen zich terstond, zoodra zij den petroleum ruiken. Op een kostschool te Saint-Etienne werd Dinsdagavond door de leerlingen een tooneel- stukje vertoond, waarbij op een dor spelers een pistool moest worden afgeschoten. De veertienjarige zuster van don jongen, mede tegenwoordig, ontroerde daarvan zóo hevig, dat zij iu zwijm viel. Naar een apotheek ge^ I bracht, blies zij er den adem uit. j Dinsdag is Blanche Cuthbertson, dochter van een onlangs overleden schatrijken inge- I zetene van Louisville, te New Albany met een armen student in de medicijnen getrouwd ofschoon haar vader haar voor dit geval i onterfd had. Daar liet een vermogen geldt I van 10 millioen dollar wil zij trachten het testament nietig te doen verklaren. I Het Maandblad legen vrvalschingen schrijft: I «De Melksuiker der Ned. Alhumine-fahiïek, te Leiden, voldeed geheel aan de te stollen I eischen. Men zij vooral gewaarschuwd tegen den aankoop van dit artikel zonder verpak- king. Ons werd medegedeeld, dat sommige I wederverknopers zich niet ontzien, deze voor de kindervoeding zoo zeer belangrijke stofte vermengen met waardelooze artikelen." On een eilandje iu den mond der Elbe wordt, ter verdediging van Hamburg, een fort gebouwd, dat met de grootste kanonnen bc- 1 wupend wordt, die Krupp nog ooit heeftaf- geleverd. Hel zijn stukken van 44 meter lang, die kogels van 1000 kilo werpen, welke op dui zend meter nfstands een hlok smeedijzer van een meter dikte doorhoren. Kleinere kauonnen I schieten kogels van 245 kilo op twintig'lui zend meter afstand,'met een boog van 0540 meter hoogte. De kogels blijven dan 70 se- cunden onderweg. In oen «Brief van Nelis" in het Handelsblad komt liet volgende voor: «De slagers koopen op do markt vleesch voor 30 ets., dat wij in den vorm van hief' met 44 of 45 stuivers betalen «Nu de heeren weten te rekenen, en hun belangen te behartigen." Wellicht overdrijft «Nelis," doch elders kwam men tot de zelfde ontdekking. Te Parijs bijvoorbeeld houden de veehandelaars niettegenstaande den grooten aanvoer van slachtvee den prijs van liet vleesch kunst matig hoog. Een professor in de staathuis houdkunde aan de hoogeschool teCaen stelt in Journal des Débats voor, de slachters door concurrentie te dwingen de vleeschprijzen te verlagen en wel op een der beide volgende wijzen In iedere gemeente zal een lokaal afgestaan worden, waar de veehouders dagelijks koste loos of tegen zeer geringe vergoeding vleesch kunnen verkoopen. Dè veehouders zouden dan niet als kooplieden beschouwd moeten worden en behoeven dus geen patent te be talen. Een tweede middel bestaat daarin, dat de slachters verplicht worden iedere maand de gewone prijzen bekend te maken, waartegen zij hun vleesch verkoopen. De New-Yoilc Herald deelt een statistiek mede over de beweging der bevolking in het Duitsche rijk, welke een indruk geeft, die zeer afwijkt van de hieromtrentheerschendc meening. De bevolkingsregisters toonen aan, dat het getal kinderen van minder dan tienjarigen leeftijd gedurende de jaren 4880—4890 een vermindering van 4 V, percent heelt onder gaan. Daar uit dezelfde registers blijkt, dat gedurende deze periodegeen bijzondere sterfte onder de kinderen hoeft geheeracht, koait

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2