Maandag 17 Juli 1893. No. 4267. 37e Jaargang. 18 Juli. W. A. Croockewit. mr. J. A. G. van Zijst, G Ikon Van llardkroek van Ammerstol, li. W. van Esvald, I W. f J de Jong. GENEZEN!'' Binnenland Een geheim Huwelijk. Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag, Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post fiA5. Ailvertentiën16 regels GO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Terwijl overal elders ontelbare meetings belegd worden waarin liet weuielt van de onmogelijkste exceptiën om dezen candi- daat afbreuk te doen, en met de aller grootste spitsvondigheid een of ander lichtpuntje wordt aangewezen om genen candidaat te doen schitteren als een ster van tot dusver ongekende grootte; waar meuschen, die elkaar overigens zeer goed verdragen, voor weinige etmalen lijnrecht tegenover elkaar staanwaar iedereen zich meent te moeten interesseeren voor den, uitslag; waar een zeer hooggeplaatste dikwijls een heel eenvoudig burger vraagt „hoe staat hetV laat het zich aanzien, dat de verkiezingstijd hier volstrekt niet zal ontaarden in een tijd van spanning, gejaagdheid en al den aankleve van dien. Wij kunnen er ons dan ook toe bepalen den kiezers uit te noodigen trouw ter stembus op te komen. Kiesrecht is Kiesplicht en ieder kies gerechtigde I&iiit gebruik maken van zijn recht, daar het stembureau morgen ten Raad huize zitting houdt van 's ochtends .9 tot 's avonds uur. Herinneren wij nog, dat door de Kies verenigingen zijn candidaat gesteld de aftrede ml 4' leden, de heeren: Feuilleton. Vrij naar het Duitsch, door S (Slot.) Zij zag, dat zij allen buiten zaten, de vier kinderen, Hanna en hij. Daar was geen plaatsje vrij, zelfs geen ruimte meer om een stoel bij te schuiven voor een toevalligen bezoeker. Aan het hoofd der tafel, in haar leuningstoel,.zat Hanna; wat zag zij er frisch en mooi uit in het witte japonnetje met den lagen matrozenkraagZij hield oen lang brood tegen de borst gedrukt en sneed met de kleine, gebruinde hand daarvan het eene snecdje na het andere af, zonder ook maar even op te honden. Lisi, het oudste meisje, besmeerde elke boterham met honig, voordat zij haar weg vond naar Walthcr's maag. De knaap vertelde intussohen met vollen mond van een rijtoertje met tante Hanna naar de kerk. De tweelingen, Hansje en Fransje luisterden vol bewondering toe, nu en dan uitroepende: „Fransjeen Hansje ook met mama Hanna willen rijden 't Was zon nek dat het meisje, aller lieve ling, liet, middelpunt van d'-n kleinen kring was. Zij h d ook voor een ieder een vriendelijken blik. een hartelijk, passend woord. „Maar nn moet ik papa toch eens helpen, kleine deugnieten," hoorde de jonge vrouw haar Werd door- de bewerkster ook geplaatst in De. Telegraaf. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereicl om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Arnersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tussebenkomst ontvangen, na te zenden. doe Opgave van duidelijk adres is vol- ende. De DIRECTEUR vh POSTKANTOOR al hier maakt bekend, dat tegen betaling van 10 ct. te zijnen kantore verkrijgbaar zijn tabellen aanwijzende de Postverbindingen tusseben Amsterdam, 's Gravonhage en Rot terdam ter eene, en sommige plaatsen iu Europa ter andere zijde. Amersfoort, 14 Juli 1803. De Directeur, C. SM ITT. Zaterdag ontving H. M. den lauds-dirècteur Von Saltlern, voor kennisgeving van het overlijden van den vorst van Waldeck, en baron Oheimb Enzen. kamerheer en Scliloss- hauptinann, voor kennisgeving van het over lijden van prins Scbauniburg-Lippe. Te hunner eere werd des middags diner ten Hove gegeven. Van de Vermogensbelasting is nog geen cent in de schatkist gevloeid; de afgeschafte of sterk verlaagde middelen van inkomst leverden in Juni natuurlijk zooveel minder ophetgedistilleerd bleef, ondanks de accijns- verhooging, nog achterlijk zelfs bij de op brengst van het vorig jaarook dé suce.es- siereehlen bleven beneden detaining; alleen de suiker was ons genadig. Proef op de som: terwijl de schatkist, over een maand moet ontvangen 10 700 000, beeft de maand Juni slechts f8 377 047 opgeleverd en liet resul taat is, dat wij over het eerste halfjaar van 1893 circa 5 millioen ten achter zijn bij de raming en 2i millioen in vergelijking met 1892. En toch beeft de verlaagde grondbelasting nog iets meer opgebracht dan hetzelfde mid del in Juni 1892, en, gelijk wij reeds aan stipten, wijst de snikeraccijns een avans van 2 ton aan in vergelijking met de eorrespou- deerende maaml van het vorig jaar. Maar op liet zout is f230 000 minder ont vangen, op de zeep f184000, op liet gedis tilleerd ruim 2^ ton; op de registratierechten f264000; op de hypotheeken een kleine 150000 schertsend zeggen, die tevens zag, hoe zorgzaam llanna zijn kop vol schonk, precies zooals hij het gewoon was, tot aan het gouden randje, om er daarna twee en een half klontje suiker in te doen. Hij was, evenals de meeste mannen, zoo gesteld op kleinigheden. Hij liet den blik voort durend op het jonge meisje rusten; wat zag hij er flink uit, zoo tevreden en gezond! De kleine Frans was op Hanna's schoot ge klauterd. „Mama Hanna", stamelde hij, zijn armpjes om haar hals slaande, „mot lieve mama Hanna samen drinken De jonge man en het jonge meisje keken el kander over het blonde kinderkopje heen, lachend aan, terwijl zij, met do eene hand het jongske teedcr omvatte en met de andere het kopje reikte. „Dank je wel, kleine vrouw," zeidc nij schert send. Dat was te veel voor de armo vrouw, daar achter de glazen deur. Zij steunde pijnlijk Hansje was opgestaan en liep een meikever nn, die' juist tegen de glazen deur vloog. Het kind koek, bij zijn poging om 't beestje t.c vangen, onwillekeurig naar binnen, waarop hij, naar Hanna vluchtende, gilde: „Daar staat 'u spook achter de deurik ben bangbangeen wit spook." Hanna trachtte met haar zwager het verschrikte kind tot bedaren te brengen Walthcr, de oudste zoo», liep naar de tuinkamer, doch er was niet» te zien.Hansje was een kinderach tige jongen en op de successierechten fl 341 000 minder! Daar kan men niet tegen optornen als er geen nieuwe directe belasting tegenover staat, waaruit het aequilavent voor de meeste dier tegenvaller! jes moet komen. De tweede helft van 1893 zal zeer veel goed moeten maken, minstens 8 millioen moeten inhalen (5 millioen aan achterstand en 2 millioen van de gebruikelijke avance)! De Kamer van Koophandel te Zwolle heeft besloten zich tot den Minister van financiën te wenden met verzoek maatregelen te bera men tot afschaffing van de plakzegelwet. Toen de Vermogensbelasting en de Bedrijfsbelasting in behandeling waren, meende de Kamer zich te moeten onthouden van bet steunen der pogingen om de plakzegelwet te doen verdwijnen. Nu echter eerstgenoemde belas ting is ingevoerd en de tweede reeds door de Tweede Kamer is aangenomen, achtte men den tijd gekomen om (gelijk ook de Kamer tc Amersfoort, dit reeds voor lang deed) de aandacht van den Minister nog eens tc vestigen op den schruinelijken druk. dien do plakzegelwet. op handel en nijverheid, vooral op den kleinhandel, uitoefent. Bij de bekende voortvarendheid van den Minister is het te verwachten, «lat hij spoeilig met nieuwe ont werpen gereed zal zijn. De afschaffing van de plakzegelwet zou daaronder ongetwijfeld een plaats verdienen. Ook van wege de kiesvereeniging Assen" zal aan «Ie Tweede Kamer een adres gezon den worden, waarin gewezen wordt op bet onbillijke der plakzegelwet. en afschaffing van die wet wordt gevraagd. Bij het te voorzien gebrek aan hooi, ten gevolge der langdurige droogte, stelde iemand in de Zulph. Ct. voor een commissie te be noemen, die gelil zou inzamelen om overal, waar het te krijgen zou zijn, hooi te knopen. Een ander maakt in hetzelfde bla«l de op merking, dat als men daarop wachten moet, het vee al lang verhongerd zal zijn eer bet geld er is, terwijl dagelijks, voegt hij er bij, honderdduizenden ponden goed inlaivlsch hooi over de grenzen worden vervoerd naar oir/e Duitsdie en Belgische buren, ja zelfs naar Frankrijk. Z. Kxc., de Minister, antwoordde op de interpellatie van een der Kamerleden, dat bij den uitvoer van hooi niet kon ver bieden. De boeren vragen: waarom nietIs Den Haag zoo veel verder van liet hooiland verwijderd dan b.v. de Duitsche residentie'? Daar is de uitvoer van hooi, stroo enz. reeds vóór 14 dagen verbodenverminderde vracht prijzen zijn toegestaan en andere maatregelen genomen. Hier wacht men tot het kalf verdronken, of liever de koe verhongerd is. Wat men dan wel moest doen? Nog is het niet te laat. Gij, heeren van de Kamers, van welke richting gij ook zijt, en alle anderen die toch ook voor de boerenbelangen zitting hebt, en niet alleen voor de hooi-verpachters, dring eens met kracht en klem aan, ter plaatse waar zulks helpen kan. De 2de snede kan misschien nog goed worden; er is nu nog hooi genoeg in ons landwaar het niet is. kan het nog te allen tijde, en tegen ver minderd tarief, per spoor of per schip bet geheele jaar aangevoerd worden. Alvorens «Ie geruchtmakende brochure der heeren Van Deth en Van Houten over de toestanden in Neerbosch het licht zag, kon digde de lieer Van 't Lindenhout in Het Oosten liet verschijnen dier brochure aan, omdat bij geweigerd had een som van f300 uit te keeren aan den beer Van Houten, van de vervulling van welken eisch de uitgave ■Ier brochure was afhankelijk gesteld. Van die omstandigheid is sedert zeer tennadeele van den beer Van Houten gebruik gemaakt. Thans vindt men den brief in 't Nieuws van den Dag met een begeleidend schrijven van den lieer Van Deth. Hij beweert, dat de heer Van Houten voorbedaehtelijk met de publi ceering van «lit schrijven beeft gewacht, om eens te ondervinden in hoeverre uitdieval- scbe vooretelling van zaken profijt ten gunste der instelling Neerbosch zou worden ge trokken. De heer Van Houten heelt zijn schrijven gericht aan den zoon van den directeur, Jacob van 't Lindenhout. Hij formuleert daarin twee eischen: in de eevsle plaats wenscht hij dat onderscheidene verbeteringen, waarvan hem de noodzakelijkheid tijdens zijn verblijf aan de inrichting is gebleken, zullen worden W. C. DIJKGRAAF. Horloger. Langestraat 16. Zij herstelde niet, gelijk men aanvankelijk gedacht had. Langzaam teerde ze uitzonder klagen of morren schikte zij zich in haar lot Nog eer de zomer voorbij was, werd zij be graven. „Het is een zegen voor het arme menseh, dat zij gestorven ia" zeiden de dorpelingen tegen elkander. „En voor dien armen man en de kinderen is het een geluk. Nu kan hij tenminste hertrouwen en wat genieten van zijn jong leven. Zulke zieken zijn hun familie en zich zelf tot last" Naar liet Engelseh door S. Het was con van do dichtste misten, die ik mij herinneren kan. Toen mijn brave hospita mij om 8 uur wekte, dacht ik, dat zij zich hail vergist; het was zoo donker als do nacht. Maar spoedig overtuigde zij mij, dat hetgeen vergissing was, door binnen te komen en het gas aan te steken; ik zag nn, dat de klok haar bewering volkomen staafde. Het speet mij bij zonder, dat het zoo'n donkere, naargeestige och tend was, omdat ik een zeer impressionitisch aangebracht, en ten tweede, dat hem een som van f293 zal worden uitbetaald, het totaal eener doorhem gespeciliceerderekening. Ten slotte schrijft de lieer Van Houten: «Natuurlijk wil ik ook die schade, op welke wijze dan ook. vergoed zien. Het zal geheel van u afhangen, of ik daartoe gebruik zal maken van de brochure. Kunt u zorgen, «lat mij èn die schade wordt vergoed »èn de allernoodigste verbeteringen worden aange bracht", die ik gaarne momleling of schrifte lijk wil noemen, dan zal deze brochure nie mand in handen komen. Op mijn woord!" Arnh. Ct. mensch ben, en ik zou op dien dag nog wel trouwen. Niemand wist het, behalve de magistraat en mijn bruid. Ik had het voor al mijn vrienden strikt geheim gehouden. Ik heb altijd het land gehad aan drukte, en ik ben van nature een ge heimzinnig mensch. Bovendien is het in mijn familie een overfelijke gewoonte, om in het ge heim te trouwen. Mijn vader was in het geheim getrouwd, mijn grootvader ook, en mijn over grootvader eveneens. Geheimo huwelijken zijn in een familie even overerfelijk als zelfmoord, dipsomanie, krankzinnigheid en nog zooveel andere zaken, te veel om op te sommen. Mijn vader ging, toen hij zestig jaar oud was, nooit naar bed zonder iets lekkers onder zijn kussen te hebben gestopt, om dat 's nachts op te eten. Ik neem ook altijd lekkers mee naar bed maar ik stop het niet onder mijn kussen. Ik leg het op een tafeltje bij mijn bed. De omstan digheden en de omgeving hebben echter af en toe in deze overgeërfde gewoonte een wijziging aan gebracht. Op dozen buitengewonen ochtend stond ik dus op het punt te doen wat mijn geheele geslacht had gedaan, dat is trouwen, zonder er aan iemand iets van verteld te hebben. Alleen zou ik trouwen op het bureau van den Burgelijken stand in plaats van in de kerk. Dat was een voordeel, dat ik op mijn grootvader voorhad. De beschaving was, toen hij een jongmensch was, nog niet zoover gevorderd, dat men op het bureau van den Bur gelijken stond kon trouwen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1