verzekerde een leider in onzen Senaatzeker geen meerderheid in dien tak der vertegen woordiging is te vinden. De Haagsche briefschrijver van de Zutphen- *cfw Courant meldt, dat voor dealgemeene beschouwingen over de kiesrechtherziening in de Tweede Kamer het lystje van ingeschre ven sprekers nu reeds tot twaalf is aange groeid In September worden de prins en de prin ses Von Wied met gezin gedurende eenige weken te Schevcningen verwacht. Aartshertogin Maria Josepha van Oosten rijk is Maandag, gelijktijdig met het Saksische Koningspaar, uit'Dresden m het Oranje-hotel te Scheveningen aangekomen. I)e synode der Ned. Hervormde Kerk heeft herkozen tot president dr. M. A. Perk en benoemd tot vice-president dr. G. J. van der Flier, predikant te 's-Gravenhage, en tot diens secundus dr. G. H. van Borssum Waal- kes, predikant te Huizum. Tot lid van den Gemeenteraad zijn her- kozen: Te Veonendaal: J. C. van den Bosch, J. van Hardeveld Cz. en H. van der Schans. Te Renswoude: J. van Bennekom, Joh. van den Brandhof en P. Wolleswinkel. Te ScherpenzeelII. Berendse, J. Heinen en R. J. van Maanen. Te WoudenbergJ. B. de Beaufort, A. van Maanen en H. van Ravenshorst. Te Leusden: J. Huberts, A. Overvest en C. Tolboom. Te Hoogland: C. Voskuilen en C.Schoon- derwoerd. Te HoevelakenW. van Bielen, J. Huurde- umu en J. Gerritsen. Te Soest: mr. C. J. W. Loten van Doelen Grotbe en F. C. Kuyper, terwijl daar tot nieuwe leden gekozen zijn: A. Kok en C. Kok Thzn. Te Baarn is gekozenG. Schipper. Her stemming moet plaatshebben tusschen A. van Leersum, H. Velaars, dr. K. W. van Gorknm, R. R. H. toe Laer, J. Westerwoudt en J. Veth. Van de acht Gouverneurs-Generaal, die sedert de invoering van het Indisch Regee- ringsreglement onze Koloniën bestuurden, beantwoordden slechts drie aan hetgeen men meenen zou voor die betrekking een eisch te zijn: dat zy Indië door ervaring kenden. Slechts van de heeren Pahud, Mijer en Van Rees kon dit gezegd worden. De heeren Duvmaer van Twist. Sloet van den Beele, Van Ijinsberge, 's Jacob eri Pijnacker Hordijk waren nooit in Indië geweest. Thans is weder de keus gevallen op een man. die volkomen bekend is met den toestand onzer üost-lndi- sche Koloniën. Jhr. C. H. A. van der Wiick, in 1840 in Indië geboren, genoot zijn opleiding voor den Indiscnen dienst te Delft en werd in 1860 als ambtenaar naar Java gezonden, waar hij drie en dertig jaar achtereen in velschillende betrekkingen werkzaam was en laatstelijk den hoogsten rang na dien van den landvoogd bekleedde, dien van vice- president van den Raad van N.-I., na resident van Tegal en vervolgens van Soerabaya te zijn geweest. In alle betrekkingen kenmerkte by zich door energie en werkkracht en zijn groote bekwaamheid. Moge van hem de teleurstelling niet onder vonden worden, die O. van Rees schonk, van wien men zulke groote verwachtingen bad en moge hij de hooge waardigheid waartoe hij geroepen is vervullen, niét met de ge dachte dat zij maar vijf jaar duurt en na hem weer een ander komt, maar doordron gen zijn van het besef dat elke vyf jaren in het leven der volken van de hoogste be- teekenis voor de toekomst kan zijn. De vierde nationale schietwedstryd, uitge schreven door de Vereeniging van Nederl. Scherpschutters, wordt dit jaar gehouden te 's-Gravenhage van 14 tot 19 Augustus a.s. Reeds hebben zich 105 vereenigingen aan gemeld tot deelneming aan de vanwege het Algein. Nederl. Werkliedenverbond ten gunste der kiesrechtvoorstellen te houden meeting op Zondag a. s. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Wegens het heei-schend gebrek aan vee voeder voor den winter en de te hooge prijzen van het hooi, naar evenredigheid van het gehalte aan voedingsstoffen, is het bestuur van de afdeeling «Beerta", van het Genoot schap van Nijverheid inde provincie Gronin gen, voornemens de aandacht le vestigen op net gebruik in den winter van stroo en granen voor het vee. In het Oldambt, waar slechts weinig hooi verbouwd wordt, is deze wijze van voeding regel. Dit schijnt in Fries land en Overijsel niét genoegzaam bekend te zijn. Het bestuur voornoemd meent door deze mededeeling in de pers aan dein nood verkeerende veenotiders een dienst te bewij zen en tevens een nieuw débouché te openen voor hen, die stroo te verkoopen hebben. STADSNIEUWS. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad (aantal kiezers 841) werden ingeleverd 353 stembriefjes, waarvan 9 van onwaarde; aantal geldige stemmen dus 344 en volstrekte meerder heid 173. Hiervan werden uitgebracht op de heeren M. W. F. J. de Jong283. W. A. Croockewit 273. mr. J. G. A. van Zyst 261. H. W. van Esveld 257. G. J. baron Van Hardenbroek250. zoodat de aftredenden allen zijn herkozen. Verder zjjn uitgebracht op de heeren W. F. N. van Rootselaar 23. J. Sinnige20. 8. Knoppers8. mr. F. D. graaf Schimmelpenninck 5. H. Bonnier 3. A. van Santbrink3. B. Mater3. J. van Wessem3. terwijl op enkele anderen nog één en twee stemmen werden uitgebracht Op Vrijdag, den 21 Juli 1893 des namid dags IV» ure zal de Raad der gemeente Amerafoort een veigadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 1. Aangehouden verzoek van den heer A. Zeiler om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel tot het aanschaffen van een microscoop ten dienste der keuring van het vleesch. 3. Voorstel tot het veileenen van een gra tificatie aan den ambtenaar ter Secretarie, belast met de bij houding der registers van den Burgerlijken stand. 4. Advies van Burg. en Wetb. op het ver zoek van den Dirigeerend Officier van gezond heid 3e kl. met betrekking tot den toestand van den weg van de Steenenbrug naar den Hoevelakerstraatweg. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een jaarlijkscbe gratificatie aan den eervol te ontslanen agent van politie le kl. J. de Vos. 6. Benoeming van een leeraar in de oude talen aart het Gymnasium. 7. Benoeming van regentessen en regenten van het Burgerweeshuis, wegens periodieke aftreding. 8. Benoeming van leden der commissie tot onderzoek der gemeente-rekening over 1892. De voordracht voor leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier is als volgt samengesteld: No. 1 dr. P. M. Bolderman te 's Gravensande, no. 2 dr. K. E. W. Straat man, teSneek,enno.3. H.Smit te Doetinchem. De benoeming heeft morgen plaats. De 2e luitenant J. E. Gieijsteen, van het 5e regiment infanterie alhier wordt op 1 Augustus overgeplaatst naar het Instructie- bataillon te Kampen. De milicien van het 5e regiment, die voor eenigen tijd uit de cantine der Infanterie- Kazerne alhier ruim 20 stuivers-postzegels stal, is door den krijgsraad te Arnhem ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Gisterochtend omstreeks half acht kreeg een meisje, dat haar melkwagen over de brug voor de Bloemendalsche-binnenpoort wilde duwen, een soort toeval. Zij werd ingedragen in den winkel van mej. H. Wolters op het Havik, waar zij lief derijk werd verpleegd en van waar zij eenige uren later met naar moeder kon huiswaarts keeren. Bij gunstig weder zal de muziekuitvoering, welke Zondag en Woensdag moest worden uitgesteld, mórgen (Vrijt.ag) avond op het terras van Amicitia plaats nebben. Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer Gemeente: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen bewoners van de Kampstraat; •lat zij zich voor eenigen tijd èn tot het gemeentebestuur én tot den raad hebben ge wend, met het verzoek, dat er maatregelen zouden worden genomen, om hen te bevrijden van het bordeel, dat door A. R. Wörtmann, tegen de bestaande verordening, in het per ceel Kampstraat C. 74 is geopend. Sinds werd door den raad in beginsel aan genomen, dat de publieke huizen van ontucht m deze gemeente zouden worden verboden, en aan adressanten werd het uitzicht geopend, dat de desbetrellende verordening onverwijld zou worden vastgesteld. Er gingen echter vele weken voorbij, zon der dat men iets van de zaak hoorde en nu is, tot groote teleurstelling van adressanten, tegen den 21 Juli weder een raadsvergade ring uitgeschreven, zonder dat de voor hun zoo belangrijke 'zaak aan de orde is gesteld. Adressanten protesteeren bij den Raad ern stig en met nadruk tegen de onverantwoor delijke wijze, waarop zoodoende hunne be langen en die der openbare zedelijkheid wonlen verwaarloosd. De bovengenoemde bordeelhouder, thans door niets weerhouden, oefent al die weken ongestoord zijn helsch beroep uit. De publieke vrouwen vertoonen zich in oneerbare kleeding ongestraft aan deuren en vensters. In de gang van het bordeel hebben eiken avond walgelijke tooneelen plaats, die, zoo zij al niet onder het bereik van de strafwet vallen, in de hoogste mate ergerlijk en aanstootelijk zijn. Eiken avond komen kinderen en jonge meisjes zich op dit schouwspel vergasten, en hoewel de politie haar plicht doet, zij kan niet beletten, dat jeugdigen en onervarenen zien, wat voor allen zichtbaar is. Nachtelijk burengerucht kwam mede voor, tot groote stoornis van eenigen der adressanten. Dat het vaststellen eener dergelijke vred dening een zaak van tijd en langdurig over leg zou zijn, kan voor dit betreurenswaardig uitstel geen reden of voorwendsel wezen. Er zijn verscheidene goedwerkende verordenin gen in andere gemeenten, die men slechts heeft over te nemen. Adressanten richten tot den Gemeenteraad het eerbiedig, maar dringend verzoek, dat de Raad er bij liet Dagehjksch bestuur op aandringe, dat de verordening, waarbij het houden van publieke huizen wordt verboden en strafbaar gesteld, onverwijld aan het ooi-deel van den raad worde onderworpen. 'tWelk doende, enz. Gemengd Nieuws. AJs verkiezingsmanifest is te Amsterdam een nagebootst belastingbiljet aan de kiezers gezonden, waarin »op grond van verschillende leugenachtige en overareven cijfers" een ver hooging van belasting ten bedrage van f36.661/» van de belastingschuldigen wordt gevorderd. Door de candidaten van «Amstels middel stand" te kiezen, zou men echter den dans ontspringen. We zullen zien. De Telegraaf maakte opmerking: Bij elke verkiezing hoort men spreken van »het zoet gefluit van den vogelaar waarnaar men evenmin mag luisteren als naar de stem van «lokvogels." Te Utrecht echter was by de jongste gemeenteraadsverkiezing het vo- gelheir in hoogste glorie. De presidenten der beide onder-bureaux waren de heeren Vink en Mees, en aan het hoofdbureau, in het Stadhuis, zetelde de heer Reiger De vrouw verdringt den man is een klacht welke tegenwoordig dikwijls wordt gehoord van de zijde dergenen, die het met leede oogen aanzien, dat de vrouwen hun best doen, om eigen brood te verdienen door het be- kleeden van ambten, tot welker waarneming vroeger uitsluitend het «sterke geslacht" zien geschikt achtte. Een feit is het, dat in den laat- sten tijd met de vrouwelijke concurrentie, ook in ons land, moet worden rekening gehouden. Minder algemeen bekend is het zeker, dat de kleine gemeente Sleeuwijk haar zusteren reeds een kwart eeuw vooruit is. Daar werd vóór 25 jaren Jacoba Schurink, in de wande ling genaamd «Koopien", tot marktmeesteres benoemd. Het ambt was blijkbaar erfelijk in de familie. Jacoba was aangesteld in plaats van haar vader, die op zijn Leurt den zijnen was opgevolgd En sedert haar benoeming heeft zij 25 jaren onafgebroken haar plicht gedaan en Zondag haar zilveren jubileum gevierd. 't Moet echter gezegd, dat haar het werk uitstekend afgaat en dit door een man niet zou kunnen verbeterd worden. Zij weet, ai telt zij reeds 75, de orde te handhaven als de bestehaar oogopslag dwingt respect af, zoodat, wanneer ze met haar stokje, dat zy op marktdagen gewoonlijk hanteert, de noo- dige aanwijzingen heeft gegeven, niemand er aan zal denken, ze niet na te komen. Uit Rozendaal (N.-B.) meldt men. Een jongen van 13 jaar had de aardigheid om tusschen de schermen te loopen, toen zijn kameraden bij de Broeders met pijl en boog aan 't schieten waren. Ofschoon al dikwijls gewaarschuwd, deed hij, of hij het niet hoorde, tot een der schutters hem trof en zijn linker oog uitschoot. Onmiddellijk is hij naar Utrecht gebracht. Heeft men wel eens gehoord, dat een lote- ling voor de nationale militie als reclame opgaf «tegenzin in den dienst," nog mooier moet het verleden week een adspirant-schut- ter te Rergen-op-Zoom hebben gemaakt. Als reden voor vrijstellig gaf hij op «mottig" (pokdalig) De man is toch goedkeurd en zal waar schijnlijk geplaats worden inhet tweede gelid. In de vorige week had te Bergen-op-Zoom de verkooping plaats van den faillieten boedel eens bakkers. Begaan met het lot van het gezin, werd er door het publiek niet gebo den, hoezeer deurwaarder en omroeper zich ook inspanden, om de goederen aan den man te brengen. Het resultaat was, dat de bakker tegen 10-eent per stuk alle meubelen en gereed schappen kon inkoopen en opnieuw zijn be drijf beginnen. Een werkman der Stadsreiniging te Am sterdam, die voor eenige dagen zeer verhit was door den arbeid, nam een lomp uit een vuilnismand, om de zweetdroppels van het gelaat te vegen. Spoedig daarop werd zijn gezicht dik; het zwol meer en meer op, zoodat hij onmiddellijk naar het Gasthuis moest worden vervoerd. Hier werd de patiënt, wiens toestand steeds verergerde, geopereerd, evenwel zonder gun stig resultaat. De man stierf aan bloedvergiftiging, een weduwe met 2 kinderen nalatende. Bij den Zondag, te Keulen gehouden'roei- wedstrijd beeft de roeivereeniging De Amslel van Amsterdam, twee eerste prijzen behaald n.l.3-riems-giek seniores en 4-riems-giek seniores. Voor het Septemberstuk van bet nieuwe tooneelgezelschap, te Amsterdam onder di rectie der heeren Loman en Chrispijn ge vormd en dat in 't Paleis voor Volksvlijt voorstellingen zal geven, maaktdeheer J. Maan dag nieuwe decoration. Daarvan moet vooral uitmunten een wijk in de toekomsstad der 21ste eeuw. volgens mededeeiing van het Sieuws ran den Dag geheel ingericht naar de opvatting van enkele jongere schilders en schrijvers. Men heeft o. a. het Impressionistenplein met de Lotospoort waarop uitioopen de Stera- mingsstraat, de Smartsteeg, enz. Als boomen heeft men er o. a. den levensboom, den bloedboom, enz. De lantaarns, zonderling van vorm, rijzen op uit lotosbloemcnde huizen zijn van geluiden en kleuren opge bouwd; een dezer huizen is het Nieuwe taaihuis. Op het midden van het tooneel staat een standbeeld van de grootste actrice der 20ste eeuw, groote gelijkenis vertoonende meteen der drie bruiden van Toorop. Het water bestaat uit droefheidsgrachten, enz. Om alles goed in de stemming te hebben, zint de «Oberbeleuchtungsinpector*er op om het licht- apparaat, dat gebruikt wordt in «De Slangen- dansen", te verbeteren en te vervolkomen, zoodat het slot van het stuk incnschen, huizen, boomen, geluiden, enz. in een toe stand zal vinden, die slechts in kleuren zal zijn aan te duiden. 't Zal mooi wezen. Wat de reclame toch al niet doet. Te Rotterdam zal binnen enkele dagen een reclame-wagen door de straten rijden, die getrokken wordt door een stoommensch. De stoommensch is niets meer of minder dan een ijzeren figuur, die door stoom in staat gesteld wordt te loopen, met een wel is waar zeer stijven stap, maar toch te loopen. Als ridder uitgedost, heeft de stoommensch een sigaar in den mond (o anachronisme!) waaruit de stoom naar buiten dringt. Een andere weg daarvoor is ook de helm; en de stoompluimen vervangen vrij goed de echte riaderpluimen van kostbare struis- veeren. De- stoom wordt gemaakt in een kleinen ketel, die de borstkas van den «mensch" vult, en zet een mechaniek in be weging, onder den ketel, dat de beenen beurtelings opheft en verder plaatst. De machine wordt verwarmd door gasol in en heeft dan een vermogen van l paarde- kracht die door middel van een kleinen cy linder en verder de gewone overbrengings mechaniek in een draaiende beweging wordt omgezet, die geregeld worden kan dooreen werking van kleine raderen. Eenige hefboo- men doen het overige. Reeds is een dergelijke stoommensch ge construeerd, met een lengte van een gewoon groot mensch (1 meter 80 centimeter) en bij de proeven bleek, dat twee mannen, die zich in den weg stelden, den loop van de machine niet ophouden konden. De gewone snelheid wordt berekend op 5 tot 8 K.M. per uur. De hai-dlooper Snoek heeft Zondag den weg van Amsterdam naar Utrecht afgelegd in 4 uren 45 minuten en den terugweg in 3 uren 35 minuten. Naar men uit Antwerpen meldt, is tij een onweder verleden week de bliksem geslagen in de locomotief van een naar Mechelen rij denden trein. Uit sporen aan de metalen deelen der wagens bleek, dat de bliksem den geheelen trein langs is gegaan, doch niemand heeft er iets van bemerkt, behalve de machinist en de stoker, die door den schok bijna tegen den grond werden geworpen. Een dochter van den millionair Vanderbilt is verloofd met een officier van het Ilaliaansche

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2