Militaria. voor het verzoek van Poutsma's gade gestemd zyn, hetgeen hoop geeft, dat de gratie zal worden verleend. De Friescheonderwijzers-propaganda-club, dte zich tot doel stelt dc bestrijding van het gebruik van sterkedrank, heeft in( een te Leeuwarden gehouden vergadering besloten, bij de Regeering stappen te doen, om het onderwijs in de gezondheidsleer op de kweek en de normaalscholen tevens dienstbaar te maken aan het vestigen van juiste begrippen bij de onderwijzers omtrent het alcoholisme. Men zal zich herinneren, dat door de eerste arboids-enquête de aandacht gevestigd werd op den toestand der duizenden winkeljuf frouwen in verschillende magazijnen, waar zij, vooral door het aanhoudend staan, aan groote vermoeienissen zijn onderworpen. Sedert is daar weinig verbetering ingekomen; freule Cornelie Huygens, die onlangs hiertoe pogingen aanwendde, geeft in liet laatst ver schenen nummer van het Sociaal Weekblad verslag van het treurige resultaat. Rij de meeste magazijn-houders kreeg zij antwoor den, waaruit geheele onwil bleek oni het den meisjes gemakkelijk te maken. En hoe wel in enkele groote magazijnen, werkelijk .èn door een vervroegd sluitingsuur èn door het plaatsen van stoelen achter de toonbank voor de vrouwelijke bedienden werd gezorgd, moest zij toch na haar onderzoek constateeren: «Duidelijk is dus gebleken vooral in verband met wat in vroegere jaren is vooraf gegaan dat, althans in de hoofdstad, het particulier initiatief te dien opzichte totaal machteloos is en dat er in den bestaanden toestand, die, volgens de getuigenis van ge neeskundigen, de gezondheid van vele vrouwen ernstig en blijvend benadeelt, geen verande ring zal komen, voordat de wetgever er toe dwingt. Ook ile onderwijzeressen, wie het zitten thans veroorloofd is, zijn aldus be schermd. Laten wij hopen, dat ook weldra voor het zoo talrijk winkel-personeel inden lande op dezelfde wijze zal worden gezorgd." Ruim 8000 personen uit alle oorden des lands bezochten gisteren het Christelijk zangersfeest op «Voordaan" bij Blauwkapel. Ondanks den voortdurende» stortregen heei-schte op het terrein een ware feeststemming en werd er mot groote toewijding gezongen. In den namiddag ging het grootste gedeelte naar Utrecht. K K N N I 8 (i E V I N G E N. De COMMISSARIS der KONINGIN in de Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 20 Juli 1893, n» 44 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2e zinsnede van art. 17 der wet. van den 13 Juni 1857 (Staatsblad n« 87), voor dit jaar in de Provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 2 September met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazantenwaarvan dc opening op Maandag 2 October a.s. is bepaald 2». dat de lange jacht alleen des Dindags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uit geoefend; en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1893 moeten geoogst worden, verboden is evenals bet jagen in tabakslandcn, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. En, ter. einde niemand eenige onwetenheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden af gekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENN1NCK v. n. OYE v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen tor openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij htn is ingekomen van FRANCISCUS WILHELMUS TILLEMANS, in het perceel wijk F, n«. 71, aan het Lievevrouwe kerkhof. laatst bewoond door P. CORNELISSE. Am buspoort, den 27. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SUHELTCS. STADSNIEUWS. Dc heeren M. VV. F. J. de Jong, W. A. Croockewif, mr. J. G. A. van Zijst, H. W. van Esveld en G. J. baron Van Hanlenbroek van A mmerstol hebben hun benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Rij Kon. besluit is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagera delc- luitenant A. li. Rink van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij het 2e regiment veld-urtillerie. Rij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luite nant bij het 5e regiment infanterie de ca detten: J. P. van dor Meulen, J. P. Ver- berne, jbr. E. W. van Holthe, H. Wijnaondts en H. Meywert; en tot 2de-luit. bij het lste regiment huzaren, de cadettenG. J. Blokhuis, C. F. R. baron Van Hardenbroek van Look horst, C. J. Nieratrasz, E. L. G. Marcus en W. O. T. van Oudheusden. Dc batterijen veld-artillerie keeren hier Zaterdagochtend om 10 uur per extra-trein terug van de Legerplaats bij Oldebroek. Het adres betreffende den stations-bouw ligt ter teekening bij h.h. boekhandelaren J. J. Berends, G. J. Slothouwer en J.Valkhoft. De heer J. J. Blok, onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Koe straat, is benoemd tot 3e onderwijzer aan een school 2e klasse te Amsterdam. Programma van de muziekuitvoering, te geven in Amicitia op Vrijdag 28 Juli te half acht. 1. Jubilé Feestmarsch, Van Aken; 2. Ouver ture »La Bohémienne," Balfe; 3. «Frohsinn's Walzer" Waldteufel; 4. Souvenir de l'opéra «Martha," Von Flotow. 5. Ouverture »Guil- laurne Tell," Rossini; 6. »'s Kommtein Vogel gellogen". Altdeutsches Volkslied nach ver- schieaenen Meistern bearbeitet, Siegfr. Ochs. (Thema: a Bach b Haydn c Mozart d Joh. Strauss e Verdi f Gounod <j Wagner h Beet hoven i Mendelssohn j Brahms Tc Meyerbeer l Militair-marsch.)7. «Die Heinzehniinnchen," Eilenberg; 8. Grande fantaisie dramatique dc l'opéra «Der Freischiitz," de C. M. von Weber, Fr. Dunkier. Door den kipitein-eei-staanwezend inge nieur alhier werd gisteren aanbesteed het verbeteren van het terrein vóór de infanteric- kazerne. Ingeschreven werd door de heeren: L. van Achterbergh, f2280; II. Heilygers, f1999; E. van den Hoek, 11805; W. Luij- pei-s, f1848; G. Wassinfc, f1827L. Kortbeek, f1750; M. v. Driel, f 1712W. Bonte, 11090; Ph. Maas, f1678 en Ph. Kortes, f1170. De raming was f1870. Jongstleden Maandag is door Burgemeester en Wethouders van Leusden aanbesteed het bouwen van een Gemeenteschool in de buurtschap Hamersveld. Daarvoor werd ingeschreven door: G. Wassink, te Amersfoort, f 10 480 Gebroe ders Koudijs, te Doorn, f9820; F. de Bruin, te Hoogland, f9800H. Dieters, te Amersfoort, f9200; J. Dieters, te Amersfoort, f9000; W. van der Kooy, te Amersfoort, f8987; A. van Zeider, te Leusden, f8970; C. de Froe, te Amersfoort, f8880; L. van Achterbergh, te Amersfoort, f8800; W. van Achterbergh, te Amersfoort, f8700; W. Schreuder, te Ha mersveld, f8670. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Niet alle ouders kunnen hun kinderen gedurende de vacantie op reis sturen, maar allen willen hun toch zooveel mogelijk in dien tijd ontspanning verschaffen en daarom zullen zeker vele kleinen mogen gebruik ma- keu van de gelegenheid, die daartoe dooi den beer Maters, eigenaar van het café «de Arend", gegeven wordt. Een kinderbal, on der de degelijke leiding van den heer Dumou- lin, in den a giorno verlichten tuin, waarbij stafmuzikanten van liet 5e reg. infanterie dansmuziek zullen maken, zal daar Donderdag 3 Augustus 's avonds om 7 uur gegeven wor den, althans indien het weer meewerkt en er genoeg deelneming is. Geleidsters en ge leiders behoeven nietbevreesd te zijn «muur bloemen" te blijven, want om 10 uur begint voor hen een bal-champètre. De in dit nummer voorkomende adver tentie geeft alle verdere inlichtingen. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om te verwijzen naar de in dit nummer voorko mende advertentie der Nederlandsche Cen traal Spoorweg Maatschappij, die een pleizier- trein doet loopen op 2 en 3 Augustus van Kampen tot Den Haag. Menigeen zal wellicht van deze zeer goed- koope reisgelegenheid willen gebruikmaken om op den jaardag der Regentes de Hofstad eens te bezoeken en te zien hoe in het Bosch en te Scheveningen dat feest gevierd wordt. Onze infanterie is te zwaar bepakt. Alles saam torst de man gemiddeld de helft van zijn eigen gewicht aan bewapening en uit rusting en reserve-ration. Dit is minstens te veel. Intusschen niettegenstaande ieder het er over eens is laat men blijkbaar voorshands deze quaestie nog wat rusten. Vanhooger- hand althans ging nog geen drang naar ver mindering uit. Of moeten eerst nog eens eenige dozijnen infanteristen langs den weg blijven liggen in de brandend heete zonne stralen, zooals onlangs in Brabant is gebeurd Het is zaak dat men nu eens doortast. I)e bataljons- en later dc regiments- en divisie-oefeningen, die alle nog in dezen zomer gehouden worden, bieden een schoone gele genheid aan, om de oplossing van deze vrij gewichtige quaestie nabij te komen. Hier dient een practisch onderzoek inge steld. Aan theoretische bespiegelingen, die naar het bureel rieken, hebben wij thans geen behoefte. De troep onderzoeke zelf, wat hij mede voeren moeten kanwelk onderdeel der uit rusting wél en welk deel moeilijker gemist kan wonden; op welke wijze de overige ba gage moet worden na- of meegedragen, enzoovoort. Bedriegen wij ons niet, dan is reeds elders in een uer vakbladen, liet voorstel gedaan om aan allen 9 regiments-commandanten de vrijheid te geven, geheel naar eigen inzicht en naar eigen initiatief een proef te doen nemen. De thans ingetreden oefoniiigsperiode brengt de hoogere officieren voortdurend met de lagere iu aanraking, zoodat er geen papier te hulp behoeft te worden geroepen oni de uitkomsten der proef ter kennis van don re giments-commandant te brengen. Welnu dan, geen bezwaren gezocht, doch aanstonds aan den arbeid! Zoo straks is de zomer om en blijft slechts de gelegenheid over, om aan de vermindering der bepakking eenige bladzijden schrifts te wijden, ter voorlezing.... op de zoogenaamde wetenschappelijke bijeenkomsten. Arnh. Cl. De generaal-rnajoor, inspecteur der infan terie, heeft aan de verschillende korpscom- mandanten van dat wapen een schrijven gezonden, waarin wordt gewezen op het feit, dat in eenige garnizoensplaatsen niet vol doende de hand wordt gehouden aan dc tenue, de houding en het salueeren op straat der onder-officieren en manschappen, hetgeen geen goeden dunk geeft van ae krijgstucht der troepen. Ten strengste wordt aanbevolen toe te zien, dat genoemde militairen, wanneer zij zich in het openbaar vertonnen, steeds goed gekleed zijn, in goede houding zich bewegen en het militair saluut voor de meerderen naar behooren volbrengen. En de andere wapens? In de Allyemeine Sportzeitung komt een vergelijking voor tusschen wielrijders en ca valerie. Daarin wordt op de kostbaarheid van de paarden gewezen en vervolgens op het feit, dat een wielrijder in veef korter tijd grooter afstanden kan afleggen en min der vermoeid wordt dan een ruiter. 1)a Ned. Sport dringt op grond van die erkende voor- deelen bij de Nederlandsche militaire autori teiten er op aan om het rijwiel ook bij de troepen in gebruik te nemen. Bedoelt liet blad, dat als estafette, voor verkenningen, of andere bijzondere doelein den van het ij wiel gebruik zal worden ge maakt, dan verdient zeker dit denkbeeld overweging. Maar men zal toch niet ver langen dat de huzaren voor gewone diensten Oji rijwielen zullen zitten? Misschien slagen zij er door oefening in de wapens te hanteeren, maar op zandgrond of een moeras- sigen bodem zal hun rijwiel toch blyken zeer ongeschikt tc zijn; ook bij oneffen en sterk hellende terreinen zullen huzaren-velo cipedisten niet vooruitkomen. Aan generaals en verdere hoofdofficieren op rijwielen zou men zich langzamerhand mogelijk wel gewennen maar hoe de meestal niet meer zoo heel jeugdige heeren de kunst zullen leeren nu er is nog niet toe besloten en waarschijnlijk zal deze hervor ming onder het thans levend geslacht wel niet intreden. Bij de indiening der oorlogsbegrooting, dienst '9394, ten behoeve van het Fransche leger, waren de posten alle saam het bagatel van 638731 803 francs groot, terwijl het eind cijfer, zooals het nu onlangs door de Kamer is aangenomen, bijna 5 millioen minder be draagt. Deze besparing leidt enkele bladen tot het aanheffen van vreugdekreten. Wij misgunnen hun dit pleizier niet, ofschoon het een min of meer potsierlijke mdruk maakt om over een bezuiniging van o millioen op meer dan 638 millioen frans zooveel bombarie te maken. Het is en blijft in Frankrijk nog immer een duur huishoudentje. Frankrijk telt nog enkele dragers der Si nt- Helena-orde. Den 4 sten Januari 1882 telde men er nog ruim drie duizendin 1891 ze venenveertigterwijl er op 1 Januari 1892 nog slechts vijftien riddeis waren overgeble ven, en thans nog zes. Een van hen heeft den leeftijd van 100 jaar en zes maanden bereikt. De Army and Navy Gazelle deelt thans den uitslag mede van een onderzoek, dat door e Argentynsche Regeering is ingesteld naar aanleiding van zware beschuldigingen, die men tegen den eerste-oflicier van den torpedo kruiser Rosales heeft ingebracht. De Rosales zou nl. - zoo verhaalt liet blad door zwaar weder zijn overvallen en zóu onhandelbaar zijn geworden, dat. de ondergang nabij was. Om de vrije beschikking te krygen en ook te behouden over liet beperkt 3'etal sloepen, heeft de commandant sterkedrank doen uitreiken aan de bemanning en de>e zelfs iu den staat van dronkenschap bentden- deks gevangen gehouden. Slechts een officier, van Fransche afkomst moet zich tegen dien barbiiarsclien maatregel verzet hebben, doel met dit gevolg, dat zijn kameraden hem heb» ben neergeschoten. Het onderzoek schijnt de waarheid der be-l schuldigiiigen aan 't licht te hebben gebracht althans 2 der officieren zijn nu ter dood, en een derde is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Hoe heerlijk steekt hierbij een Tryon af! Gemengd Nieuws. Te Heerenveen hield de gemeentelijke brand- weer een oefening met de brandspuit, Een jongen stond vlak voor den pijphouder, die een waterstraal op den knaap richtte, vlak iu het aangezicht, rlevig kermende en uit een zyner nogen lievig bloedende, viel de jongen tegen den grond; er werd dadelijk genees kundige hulp ingeroepen* De politie heeft tegen den spuitgast proces-verbaal opgemaakt.. In Friesland heeft zich het geval voorge daan, dat geheele lamiliën in meerdere of mindere mate ziek werden na gebruik van aardappelen, die lang in een kelder hadden gelegen. Het moet vaststaan, dat zich in de aard appelen door het sterke broeien giftige be- standdeelen hebben ontwikkeld; de vraag is echter, of deze aardappelen besproeid zijn geweest met de bekende bouillie bordelaise, gelijk beweerd wordt. Het is te hopen, dat hieromtrent licht kan worden verspreid en het blijken moge, dat die onderstelling on juist is. Na Davenport geen vergulden wagen meer heeft en ook andere vertooningen, als maal tijden enz., achterwege blijven, is het met zijn roem gedaan en koopt men zijn olie niet meer. Te Dordrecht, waar hij séances gaf. kwam slechts weinig publiek en dat er den laatsten avond verscheen, kwam er om herrie te maken, of maakte althans herrie, tengevolge waarvan de zaal ontruimd werd. Dat een dame liet hart van een heer steelt komt meer voor, maar dat een 18-jarige winkeljuffrouw haar lieelen patroon rooft, is toch wel een zeldzaamheid. En toch moet dat te Amsterdam geschied zijn, want het politierapport meldt: «Als ver dacht van diefstal van haar patroon wonende Kalverstraat, is aangehouden een '18-jarige winkeljuf!rouw. Lr wordt niet bij gemeld, ol' het voorwerp van den diefstal, de patroon dus, reeds opge spoord is. Een der te Amsterdam bij gelegenheid der gemeenteraadsverkiezingen uitgegeven «bla den" bevat de volgende" advertentie «Goede vertegenwoordigers zijn in den gemeenteraad oven rioodig als goed brood in de huishouding. Wij wensebeu daarom den kiesverenigingen met hare goede ver tegenwoordigers evenveel succes als wij met ons melkbrood hebben." (Volgt de naam eener broodfabriek.) Salomo's oordeel up lo date. Op een industrieschool werd door de onder wijzeres een halfvoltooide breikous gevonden, waarop twee meisjes aanspraak maakten. Zij kon intussclien slechts door éen van de twee gebreid zijn. Daar liet niet uit te maken was wie er recht op bad, nam de onderwijzeres een kort besluit. Zij vatte oen breinaald enzeide, dat zij de kous weder uittrekken en de naalden en de wol tusschen de twee meisjes verdeelen zou. De eene begon daarop te schreien. De ander zag met glinsterende oogen naar de kous, in afwachting wat er gebeuren zou. Nu weetik genoeg, zeide de onderwijzeres en erkende het schreiende meisje als de recht hebbende. Dezer dagen heeft een der vele Engelsehe zonderlingen den top vandenDont-de Jamon beklommen, vergezeld van een barbier, en heeft zich daar, op een hoogte van 1873 meter boven dc andere Engelschcn verheven, met een ernstig gezicht laten scheeren. Vervolgens klom hij den berg af en nam een bad iu het meertje van Jamon, welks water zeer laag stond tengevolge van de droogte. De talrijke reizigers, die met den trein er langs spoorden, evenals zij die zich op den top van den berg bevonden, waren toeschouwei's van deze zonderlinge invallen, die hun vroolijkheid opwekten. Het Neue Wiener Tageblatt schrijft: Dis- tance-rijden, zwemmen, loopen, distaric.e- rijden per rijtuig of kruiwagen dat alles heeft men roods gehad, De distance-sport draagt echter steeds nieuwe vruchten en het nieuwste is, dat zij op het gebied der kunst gezocht worden. De eerstkomende

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2