Binnenland verdeeldheid in het kabinet weggevaagd, maar kan de regeering ook vol vertrouwen deal- geraeene verkiezingen tegemoet zien. Do tarieven-oorlog tusschen Duitschland en Rusland, van beide zijden met gelijke ver- bittering ondernomen (onder goedkeuring en aansporing van da hooge bewindvoerders van beide landen) vormt onafgebroken het on derwerp van doorwrochte beschouwingen in de groote organen, meer nog om 't geen er in ue toekomst voor de algemeer.e politiek uit kan voortvloeien dan in verhand met de reohtstreeksche linancieele nadeelen voorde verbruikers in 't uene zoowel als in't andere land. Rusland wil Duitschlands represaille maatregel niet onbeantwoord latenhet maxi- mum-tariei' zal tegenover Duitsche producten nog met 50 percent worden verhoogd en «Ie minister van financiën Witte heelt van den Czaar bij ukase onbeperkte volmacht gekre- gen om op eigen gezag al die beschikkingen te nemen, welke hom noodig en nuttig voor komen. En ondertusschen is 't tusschen Rusland en Oostenrijk op economisch gebied alles couleur de rosezelfs bestaat er kans, dat Oostenrijk op den voet van de meest be gunstigde natie zal worden behandeld, voor Duitschland inderdaad iets om razend te worden. Van zijn vrienden moet men 't maar hebben: de tarieven-oorlog met den Rus komt Oostenrijks handel en nijverheid ten goede Volgens berichten uit Londen is in den toe stand van Cornelius Herz verbetering ge komen. De volgende week zal hij, naar men verwacht, door den rechter in Bowstroet kunnen worden gehoord. Jlet bericht als zou de opbrengst der Ver mogensbelasting de raming verre overschrij den, mist eiken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege liet Departement aan de inspecteurs der registratie een opgave moeten gevraagd zijn, terwijl wij met zeker heid kunnen meededen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd, noch gedaan is. In aanmerking nemende, dat, blijkens de verslagen nopens de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, in alle plaatsen waar deze worden gehouden, liet aantal deelne mers aan die oefeningen na afloop van de loting voor de Nationale militie in den regel aanzienlijk vermindert, hetgeen storend werkt op den goeden gang dier oefeningen en ten nadeele strekt aan het daarmede beoogde doel. heeft de Minister van oorlog bepaald, dat de cursussen voortaan in de onderschei dene gemeenten zullen aanvangen, zoodra mogelijk nadat aldaar, tusschen 7 October en November, de loting voor de Nationale militie heeft plaats gehad; en voorts, dat het aantal der te houden oefeningen in het tot ultimo Februari d. a. v. beschikbare tijd vak, zoo mogelijk in dier voege moet worden vermeerderd,' dat gemiddeld omstreeks .veer tig oefeningen plaatshebben. De Haagsche correspondent der Nieuwe Groninger Crt. sprekende over de waarschijn lijke amendementen op de Kieswet, zegt: »Mocht de heer Talc zich halsstarig vast houden aan zijn ontwerp en aan het bewijs middel voor 't aanwezig zijn der kenteekens van «geschiktheid en maatschappelijken wel stand, dan staat het als vast, dal voor zijn ontwerp op dit oogenblik niet meer dan 42 stemmen in de geheelc Kamer zouden zijn te vinden, die dan nog grootendeels van anti-revolutionaire zijde zouden komen. Zulk een mislukking van het hoofdpunt van het ministerieel programma moot voorkomen 'worden, voor de Regeering en de meerder heid beiden. «Ik kan intusschen niet aannemen, dat men het zoover zou laten komen: ik ben dus nog vol goede verwachtingen omtrent den afloop, maar ik word met den dag meer versterkt in mijn overtuiging, dat wil men een bevredigende oplossing bereiken, de dis- cussiën over ingrijpende amendementen niet terstond moeten volgen na het algemeen debat, hetwelk de vóór- en de tegenstanders geen slap nader tot elkander zal brengen. Rijpe overweging in de afdeelingen en onuerzoek van de gevolgen, ook door de Re geering, is dringend noodig. Een dadelijk uitgelokte stemming over gewichtige wijzi- fjingen zou aen groot gevaar opleveren, wel- icht minder voor de verwerping, die dan evenwel onherroepelijk liet doodvonnis over de gansche hervorming zou insluiten. Men zij voorzichtig en bedenke, vooral van den kant der liberalen, wat er voor den toekom- stigen wetgevende» arbeid afhangt van de te nemen beslissing." (Jit de benoeming van den tijdelijk ge- pension lieerden 1e-luitenant der mariniers Vennekool tot directeur der werkplaatsen van- en magazijnmeester bij hetbetonnings- magazijn te Erikhuizen, zul men hebben ont waard, dat de Minister van marine gevolg heeft gegeven aan zijn toezegging, in de Tweede Kamer gedaan, om dezen officier in een andere betrekking te plaatsem Zooals men weet, is in de Tweede Kamer, bij de Marine-begrooting in December jl., een gedachtenwisseling gevoerd en door eenige leden afkeuring uitgesproken ovorde redenen der pensionneering van den heer V voor zoover die gezocht moesten worden in het feit, dat hij een uitdaging tot een duel had afgewezen. In het district Arnoroiigen hoort menalge- meen van anti-revolutionnaire zijde jhr. mr. M. J. Pauw van Wieldrecht, te Zeist, noemen als opvolger in de Stilten van Utrecht, van mr. K. A. Godin de Beaufort, benoemd lid der Eerste Kamer. Naar men ons meldt heeft de heer J. J. Tuinenburg, commissaris van politie te Hil versum, aan II. M. de Koningin verzocht, zijn benoeming tot commissaris van politie te Wageningen in te trekken. De 'Gedeputeerde Staten van Noordbraband hebben liet besluit van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch Lelrefiende het aan gaan van een geldleening, voor de verbete ringen van de kweekschool goedgekeurd. Men weet, dat er gedacht aan wordt óok een katholieke kweekschool te stichten. Te Zutphen, waar de Raad, zooals men zich herinneren zal, bij de behandeling van het bekende adres van minimum werktijd, een besluit heeft genomen om bij het eerst voor komend werk dat door de Gemeente werd aanbesteed, bij wijze van proef, bepalingen in de bestekken op te nemen omtrent loon en arbeidsduur, moet thans hieraan gevolg zijn gegeven, nl. bij het aanbesteden van den bouw van de nieuwe openbare school aan den Tadamasingel aldaar. Met veel belangstelling zal de afloop dezer proef zeker door velen worden tegemoet ge zien. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft zich, zoowel telegrafisch als per missive, tot den Minister van buitenlandsche zaken gewend, ten einde diens medewerking in te roepen tot liet verkrijgen van overgangs bepalingen bij de toepassing van liet ver- boogde Duitsche tarief bij invoer van Russische artikelen uit Nederland. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Broederschap der notarissen in Ne derland is de voorzitter, de heer W. A. J. Elzevier Dom, notaris te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen leeuw. Mr. J. de Bergh, notaris te 's-Hertogen bosch, herdacht Dinsdag het feit, dat het honderd jaar was geleden, dat zijn grootvader aldaar als notaris werd beëedigd en dat het notariaat een eeuw door hem, zijn vader en den genoemden grootvader was waargenomen. De Oud-Katholiek meldt, dat het comité tot voorbereiding van het in 1894 in Neder land te houden internationaal oud-katholie ken-congres is saamgesteld uit de heeren prof. J. J. Van Thiel, te Amersfoort, F. Wulf- Ping, te Keulen, dr. J. L. Weibel, te Luzern, en L. W. A. Colombijn, te Dordrecht. Ver moedelijk zal de bijeenkomst te Rotterdam gehouden worden. In de buitengewone vergadering, welke het Nederlandsch Landbouw-Cornité Maandag onder presidum van den heer B. J. Sicksesz in het gebouw der Eerste Kamer hield, werd omtrent de provincie Utrecht door den af gevaardigde verklaard, dat de toestand in het Oosten en Zuidoosten aldaar overeenkomt met Gelderland, wat liet. koren betreft, dus dat het winterkoren zeer goed, het zomer koren gedeeltelijk goed en de haver slecht staat. De grasopbrengst is intusschen gering maar alle hoop bestaat, dat de tweede snede veel zal vergoeden. De toestand is over het algemeen redelijk gunstig en men behoeft zich niet al te bezorgd te maken. Vrijdag 28 Juli heeft een door het Hoofd bestuur van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde benoemde commis sie van tien leden, allen praktische landbou- wers uit de Provincie Utrecht, onder leiding van een paar leden van het Hoofdbestuur een bezoek gebracht aan het landgoed «de Biezen," van den heer Bertels te Barneveld, om kennis te maken met zijn stelsel van groenvoederbóuw en het bewaren daarvan, en zulks hoofdzakelijk in verband met de vermoedelijk te verwachten schaarschte van veevoeder en naar aanleiding van de door genoemden heer onlangs in bet licht gege ven brochure, waarbij middelen aan den hand werden gedaan, om voor den winter nog gewas te verbouwen, dat, volgens het op De Biezen in gebruik zijnde stelsel van persing en bewaring, een uitstekend voedsel voor het vee zou geven. De commissie, door den eigenaar op de meest heusche en welwillende wijze ontvan gen en rondgeleid, was algemeen van oor deel, dat de wijze van groen voeder bouw en het bewaren daarvan zeer wenschelijk en aanbevelingswaardig is en bij goede toepas sing zeer zeker aan het gebrek van veevoe der zal kunnen te gemoet komen. Degenen, die vóór den aanstaanden winter hiermede een proef willen nemen en daar omtrent inlichtingen willen hebben, kunnen zich vervoegen bij de volgende leden van bovengenoemde commissie: S. Dorrestom te De Bilt, J. Plomp te Zuilen, H. van den Berg te Willeskop, W. II. van Woudenberg Rz. te Houten, J. van den Hengel te Amersfoort, J. Welles winkel te Kenswoude, J. F. Heuve- link te Mijdrecht, P. Veldhuizen te Loos- dracht en H. Woudenberg te Veenendaal. Omtrent den onmisbare» thermometer zijn inlichtingen te verkrijgen bij den secretaris van het Hoofdbestuur te Martensdijk. waai de methode van persen ook reeds bezichtigd kan worden. In de maand Juli jl. is, volgens den regen meter der Rijkslandbouwschool te Wagenin gen, gevallen 127 mM. regen, tegen 72 mM. in dezelfde maand van 1892. Eerlang zal bij Martinus NüholTte's-Gra- hage worden uitgegeven: de Wet ter belas ting van Bedrijls- en andere Inkomsten, toegelicht door mr. J. P. Sprenger van Eyk. Vermoedelijk, zegt de prospectus dezer uit gave, zal bovenvermelde wet eerlang in het Staatsblad verschijnen. Wie haar inziet, ondekt terstond de moei lijkheid om den weg te vinden in den doolhof der talrijke lange en omslachtige bepalingen, en te komen tot de wetenschap van hetgeen hij te doen en ten slotte te betalen zal hebben. Toch is het voor vele duizenden, die be lastingschuldig zullen zijn, noodig zich op de hoogte te stellen; wie dit verzuimt, loopt groot gevaar in moeilijkheden te geraken en te veel te betalen: wie het daarentegen doet, vrijwaart zich voor veel onaangenaams en leert bijzonderheden kennen, even verras send als belangrijk. Den weg is dezen dolhof der bepalingen te wijzen, de belastingschuldigen en lien, die met de uitvoering der wet worden belast, op de hoogte te brengen, ook door het stellen van voorbeelden, is het doel van het werk. De omvang wordt geraamd op ongeveer 130 bladzijden: de prijs zal zijn 1'1.25. Uit een mededeeling in de Standaard blijkt, dat op 1 Januari 1873 ons land telde 300 Christelijkescholensedert ishuii aantal zoow at verdubbeld en op 1 Januari 4893 was dit 546. Op de scholen wordt aan 89297 leerlingen Christelijk onderwijs gegeven, en jaarlijks wordt daarvoor door hen, die de School met den Bijbel steunen, de som van f1310000 vrijwillig suuingebrarht. Het Rijkssubsidie be draagt 1'440 500. Het Nederlandsch Gymnastiek Verbond zal zijn 25-jarig bestaan vieren dooreen groote openbare uitvoering te Amsterdam op Zondag den Oen Augustus, een wedstrijd Maandag den 7en, beide op het terrein achter het Rijks Museum, en een feestavond in het Concert gebouw. De Nederlandsche Schutterij-Kaderbond zal zijn 8e jaarlijksche algemeene vergadering met daaraan verbonden sch ietwedstrijd houden te Zutphen op Zondag, Maandag en Dinsdag 0, 7 en 8 Augustus. Het programma vermeldt een breede reeks van feestelijkheden, welke o.a. zullen opgeluisterd worden door het muziekcorps van liet 5e regiment infanterie. De Haagsche ziekenverpleegster, die aan de politie het geheimzinnig voorval met het driejarig kind in de duinen te Scheveningen heeft medegedeeld, is Dinsdag bij den rechter van instructie in verhoor geweest. Er js nog niets ontdekt, dat haar beweren ook maar eenigszins kan staven. Er zijn op het oogenblik weer valsche bankbiljetten van f25 in omloop: een win kelier te Amsterdam en twee te Rotterdam zijn er reeds mede bedrogen. Men zij dus op zijn hoede bij het ontvangen van bankbiljetten. Het eiland Schiermonnikoog is verkocht aan een Duitscher, graaf B. von BernstorlTteDömitz. Sedert 15 Juli is in het slaapwagenverkeer Keulen—Basel via MunsterStraatsburg het tot nu toe bestaande verschil in de uitgifte van slaapwagen-kaarten ie en 2e kl. opge heven, en wordt nu slechts éen soort kaarten verkocht, waarvan de prijs voor hetgeheelo traject Keulen—Basel of Basel—Keulen, zonder onderscheid of de reis geheel of gedeeltelijk wordt gemaakt, 10 mark bedraagt. De reizigers mei biljetten 1e klasse hebben aanspraak op een halve coupée, op die wijze, dat van twee zich tegenover elkander bevin dende bedden slechts het eene te gebruiken bed gereed gemaakt wordt. Willen 4 reizi gers met biljetten Ie kl. een wagen-afdeeling van 4 slaapplaatsen tezamen gebruiken, dun hebben zij slechts 3 slaapwagen-kaarten te nemen. Reizigers uit Nederland kunnen met het bovenstaande rekening houden. STADSNIEUWS. Door Burgemeester en Wethouders zijn benoemdtot plaatsvervangende leden van den Schuttersraad de heeren J. Pekelharing, le luitenant, voor den rang van kapitein, eti W. li. Smit, voor den graad van sergeant. Tot lid van dien raad, mede voor den graad van sergeant, is benoemd de lieer C. M. van Beek. Aan de heeren C. M. M. Verrnolen, die zitting had voor den rang van kapitein, en G. J. Boode, die deel van den raad uitmaakte voor den graad van sergeant, werd eervol ontslag als lid verleend. Reeds vroeg in den ochtend weerklonken gisteren de Volksliederen van den Lieve Vrouwetoren, als inleiding tot de viering van den35n verjaardag van H. M. de Koningin- weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Om twaalf uur hot weder hield zich nogal goed, al brak ook het bekende Oranje- zonnetje niet door werd op de Vlasakkers door het garnizoen een groote parade ge houden. Na afloop daarvan keerden de bere den wapens aanstonds naar hun kazernes terug, terwijl de infanterie, tui twee batal jons vereenigd, nog een wandeling door een gedeelte der stad maakte. Van de openbare gebouwen en de wonin gen van vele particuliere wapperde het dun doek. Naar wij vernemen heeft de heer Burge meester, mr. F. graafScliimninlpeiininck, het iuiliatief genomen oin, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze geëer biedigde Koningin, voor de kinderen dei- Lagere scholen een feest te organiseeren. Zaterdag zal een vergadering gehouden worden, waartoe enkelen bereids zijn uit- genoodigd, om de plannen te b spreken. Moge het feest van 31 Augustus in ieder opzicht slagen. De bij liet 5de regiment infanterie nieuw benoemde 2de luitenants J. P. van der Meu- len, J. P. J. Verbernc, jhr. E. W. van Holthe, H. Wijnaendts en II. Meijwert worden in gedeeld bij de bataljons hier in garnizoen. Aanstaanden Dinsdag zal op de gebruike lijke wijze de gouden medaille voor36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onderofficier N. II. C. Christen van het 4e bataljon 5e regiment infanterie, hier in garnizoen. Dat het den algemeen geachte» jubilaris niet aan blijken van belangstelling zal ont breken. behoeft nauwelijks gezegd. We ver nemen integendeel, dat hem vele verrassin gen worden voorbereid. Dinsdag werd aan de Hoefsmidschool alhier het getuigschrift als gediplomeerd hoefsmid uitgereikt aan de heeren Wagenaar, uit I lee- renvoen, en Unite uit Doelitichem, die als burger-leerling den cursus in hoefbeslag aan die inrichting met sucses volgden. Een ouderbaas bij dun bouw der huizen in de Nieuwstraat trof Maandagmiddag het ongeluk op een door den regen glad geworden plank uit te glijdende plank kantelde en de onderbaas viel van het dak en door den steiger heen op de straat en brak het dijbeen. Twee werklieden, die hij in zijn val meesleurde, kwamen met een paar onbeduidende schram men en den schrik vrij. De onderbaas, te Bussum woonachtig, werd per raderbaar naar liet Ziekenhuis alhier ver voerd: zijn toestand is redelijk wel te noemen. De aannemer, de heer Van der Heijden uit Bussum, had de werklieden legen onge- gelukken verzekerd. Amersfoort is een kegelbaan rijk geworden, die eenig in haar soort mag heeten en zeer zeker verdient, dat ze meer bekend en flink gebruikt wordt. Achter de Sociëteit Concordia namelijk is, op initiatief van een der leden dier Sociëteit, een gedeelte van den tuin veranderd in een geheel overdekte kegelbaan. Waar men elders in een bijna vergeten hoekje van een tuin een kegelbaan aanlrelt waarvan de plank haast altijd en de kegelaars meestal blootgesteld zijn aan de invloeden van regen en zonnehitte, waar men, dicht op een gedrongen, het spel moet volgen, is hier, in een zeer gezellig lokaal, dat 's avonds flink verlicht wordt, de baan in het midden en kan men, aan weerszijden aan tafeltjes gezeten, den loop van het spel rifigaan. Men behoeft niet beangst te zijn voor do nijdige worpen van hen die meest poedels produ- ceerende ballen (in drie zwaarte») zijn, zoodra ze van de baan raken, schadeloos, en al hetgeen aangewend is kunnen worden om dit even gezonde als enthusiasmeerende spel te kunnen veraangenamen, is aangebracht. De lieer G. Prins, wien de bouw werd opgedragen, heeft alle eer van zijn werk. Maandagavond werd de nieuwe baan inge wijd met een inleidend woord van overste Hingman. Een kleine honderd leden der verschillende kegelclubs, die zich reeds ge vormd hebben uit leden van de .Sociëteiten

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2