Maandag 21 Aug. 1893. No. 2765. 37e Jaargang. Binnenland Het Bankbiljet van 1000 000 AMERSFOOB.TSCHE OOUMT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. Franco per post 1.15. Advertentiën1—-6 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne "bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Ken belangrijk vraagstuk is thans opge lost. Reeds lang bestond er twijfel hoe men kopij voor de pers moest frankeeren, en op verschillende postkantoren werden de daar omtrent gemaakte bepalingen verschillend uitgelegd, hetgeen menigmaal aanleiding gaf tot verwikkelingen met auteur of uitgever. In de vorige week ontvingen wij van een der groote bladen de volgende mededeeling: «Wij herinneren li, dat bijdragen voor de pere kunnen verzonden worden als drukwerk en gefrankeerd moeten worden voor iedere 25 gram met slechts éen cent. Het geschre vene moet verzonden worden onder kruis band of ongesloten enveloppe en op het adres de bijvoeging voor de drukpers Aan het Postkantoor weigerde men echter onze kopij als drukwerk te verzenden en we vroegen toen aan het Hoofdbestuur der Pos terijen, of onze principalen-, dan wel of de Postambtenaren de bepaling verkeerd uit legden. Het antwoord, dat we reeds twee dagen later ontvingen, luidt: ln antwoord op uw nevenvermeld schrijven, heb ik de eer U modetedeelen, dat bij het laatste lid van art. 8 dei Wet van 15 April 1864 (Staatsblad VV. 87) enin overeen stemming daarmede bij §23 van den Post- gids (blad 8 onderaan) duidelijk bepaald is, dat frankeering van copieën op den voet van drukwerk alleen geoorloofd is, als die copieën gevoegd zijn bij een drukproef, tot dezelfde uitgaaf benoorende b. v. de bij die proef be- hooreude, de voorafgaande of de vervolg- copie. Copieën afzondwlijk verzonden vallen, gelijk IJ terecht door het postkantoor te Amersfoort is medegedeeld, onder het port der brieven. De Directeur-Generaal Havelaar. l)e Tweede Kamer is Vrijdag tot nadere bijeengeroeping uiteengegaan, na aanneming Feuilleton. Naar het Engelsch van Mark Twain. 7.) Zo Lichte zich waarlijk huif ziek. Ik had nooit te voren zoo iets bijgewoond. Ik bedoel, ik had nog nooit gezien, dat een treurige geschiedenis het relaas van iemands moeilijkheden, zorgen en doorgestane angsten die uitwerking op een ander had. Maar ik had er haar te meer lief om toen ik zag, dat ze zoo vroolijk kon zijn, terwijl er hoegenaamd geen rede toe bestond; want ik zou misschien, met het oog op de wending, die de zaken konden nemen, spoedig een viouw met zoo'n humeur noodig hebben, ik vertelde haar natuurlijk, dat we wel een paar jaar met trouwen zouden moeten wachten, tot ik weer op mijn salaris kon rekenen, maar zij telde dat zeer licht en hoopte alleen, dat ik in de laatste dagen van den proeftijd zoo zuinig zou zijn, dat ik ten minste niet inteerde op het salaris van het derde jaar. Maar toen begon ze een weinig bezorgd te worden en vroeg of het mogelijk was, dat wé het salaris van het eerste jaar nooger dachten, dan het zijn zou. Dat was zeer juist opgemerkt en ik voelde ine daar nu ook zoo gerust niet meer op, maar het bracht me op een denkbeeld, dat ik dadelijk aan haar oordeel onderwierp. Lieve Portia, zoudt ge mij niet willen ver gezellen, als ik later weer die oude heeren ga van de onteigeningswet voor de verbreeding van de Nobelslraat te Utrecht, en van het ontwerp, regelende het recht op en het pensioenbedrag voor de weduwen en amb tenaren, die voor 4836 in dienst waren (de zoogenaamde oude-weduwen). Een der bepalingen is, op vooretel van den heer I)e Beaufort (Amst.L uit het ontwerp gelicht, nl. die waarbij het pensioen voor den onder de oude wet gepensionneerden maar later herplaatsten ambtenaar naar de nieuwe wet, dus naar een voordeeliger grond slag, kan berekend worden. Tevens is ongepraejudiceerd gelaten de regeling van de bezoldiging der leden van den* Pensioenraad. Kr werden verschillende mpporten over •erzoekschriften uitgebracht bij een van welke de heer Van de Velde zich voorbehield te gelegener tijd ter sprake te brengen «le tot klachten aanleiding gegeven hebbende toe passing der maatregelen tegen het mond- en klauwzeer tengevolge waarvan schade is geleden door reclamanten-landbouwers. De Kamer besloot, op voorstel van den heer Schaepman, het sectie-onderzoek der Kiesrechtamendementen op 20 September aan te vangengelijk men weet, begint het nieuwe zittingsjaar 19 September. De Commissie uit de Tweede Kamer voor het verslag over het Armbestuur over 4890 doet haar vooretel, om dit stuk voor kennis geving aan te nemen, voorafgaan van eenige opmerkingen. In de eerste plaats doet zij uitkomen, dat twee oorzaken vooral tot de vermeerdering der uitgaven voor ondersteuning van behoef- t.igen schijnen te hebben bijgedragen: voor eerst ziekte (influenza) die inzonderheid in de groote steden tot verhooging van kosten leidde, en ten andere werkloosheid, althans voor zooverre die oorzaak valt af te leiden uit de groote vermeerdering van het aantal der tijdelijk ondersteunden. Toteenalgemeene toeneming van verarming onder de bevolking bestaat, naar de meening van de Commissie, geen grond om te concludceren. De Commissie acht het dringend noodig, dat samenwerking tusschen de verechillende instellingen van weldadigheid worde bevor derd en zou zeer gaarne zien, dat de Regeering iets deed om dat doel te bereiken. Zij vestigt ook de aandacht op de goede zijde van productieve werkverschaffing hier en daar, zonder concurreerend met ambacht of nijverheid op te treden, als middel eens deels om het vervallen tot uiterste armoede te voorkomen, ten andere om opleidend te bezoeken Zij ontstelde een weinig, maar zei: Ja, als mijn tegenwoordigheid u moed kan inboezemen. Maar zou het wel zijn zooals het behoort Neen, dat geloof ik niet; ik vrees werkelijk ook dat het niet gepast zou ziin; maar ziet ge, er hangt zooveel van af, dat ilc Nu, dan ga ik in ieder geval mee, gepast of ongepast, viel ze me beslissend in de rede. Ik zal ae gedachte, dat ik je kan helpen, heerlijk vinden. Helpen, lieve? Neen ge zult alles alleen doen. Ge zijt zoo mooi, zoo lief en zoo innemend, dat ik in jc tegenwoordigheid mijn salaris zoo hoog kan eischen als ik wil; de goede oude lieden zullen niet durven tegenspreken. O, wat bloosde ze toen lief, en lachten haar oogjes gelukkig. Gij, ondeugende vleier. Er is geen woord waar van wat ge zegt, maar ik zal toch met je meegaan. Het zal je misschien leeren, dat andere mbnschen niet door uw oogen zien. Was mijn twijfel weggenomen Was mijn zekerheid teruggekeerd Ik weet het niet, maar dat is zeker, dat ik sedert dat oogenblik het salaris van mijn eerste dienstjaar onmiddellijk tot twaalfhonderd pond verhoogde. Ik vertelde het haar echter nietik wilde er haar mee ver rassen. Den geheclon weg naar huis was ik in de wolken; Hastings liep naast me te vertellen, maar ik hoorde niets. Toen hij en ik mijn rook kamer binnen kwamen, deed hij me uit mijn soesen ontwaken door de luidruchtige wijze werken tot het vermogen vau zelf door ver dienste in de behoefte te voorzien. In het Weekblad van het Recht van 44 dezer vestigt de heer Z. v. d. Bergh de aandacht op de simulatie van bedelarij gepleegd door menschen die bedelen onder den schijn van iets te koop aan te bieden. Ieder noemt ze bedelaars, maar de Justitie niet. En toch beeft de wet geen eigen begrip van bedelarij, maar sluit zij zich aan bij het gewone spraak gebruik. Is er niet een ambtenaar van het Open baar Ministerie vraagt de beerv. d. B. die zulk een geval eens aan het oordeel van den rechter wil onderwerpen In alle dergelijke gevallen is de simulatie zóo door zichtig, dat naar schrijvers meening een ver oordeeling moet volgen. Het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht te 's-Gravenhage, heeft de maximum straf, d. i. 3 maanden hechtenis, gevorderd tegen een schipper uit Voorburg, wien ten laste wordt gefegd dat hij geen hulp tot redding heeft verleend, toen twee knapen, die uit een roeiboot geraakt, in de Trekvliet in levensgevaar verkeerden, waardoor zij ver dronken, hoewel hij met zijn schuit passeerde toen het bootje omsloeg. Vrijdag is te Nijmegen het stoffelijk hulsel van den gepens. luit-kolonel H. O. V. A. Demmenie'van het O. I. Leger, Ridder der Militaire Willemsorde, die 45 dezer op 59- jarigen leeftijd te St. Anna is overleden, met militaire honneurs op de bijzondere Roomsch- katholieke begraafplaats ter aarde besteld. De Koloniale Reserve maakte de twee vuur peletons uit, terwijl het 3e bataljon van het 2e reg. inf. achter de familie-koetsen de lijkbaar volgde. De stafrnuziek van het 2e regiment huzaren uit Venloo, die zich voor de landbouwfeesten te Nijmegen bevindt, voerde op den langen weg van St.-Anna tot den doodenakker treurmareehen uit. Een viertal oud-hoofdofficieren van het O. 1. L., riddere van de Militaire Willemsorde, droegen de slippen van het lijkkleed. Er was een groote menigte tegenwoordig. Aan de groeve werd niet gesproken. De anti-Dienstvervangingsbond hield te 's-Gravenhage zijn jaarlijkscbe algemeene vergadering,onder voorzitterschap van den gepens. luit.-generaal Norman Mac Leod. Medegedeeld werd daarin, dat de Bond, die thans 40 328 leden telt, een adres aan de Staten-Generaal heeft ingezonden, om de W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. waarop hij aan zijn bewondering over de weel derige en gerieflijke inrichting van mijn woning lucht gaf. Laat me hier even stilstaan en eens naar hartelust rondkijken. Beste vriend, je woont in een paleis, een waar paleis. En het is juist in gericht zooals een sterveling het maar verlangen kan, een lekker haardvuur en een gereedstaand souper. Ach, Henry, het doet me niet alleen goed te zien boe rijg. je bent, maar hot brengt me tot het juiste besef van mijn eigen armoe ellende Brr, die uitroep deed een koude rilling over mijn rug gaan. Ik ontwaakte geheel uit mijn heerlijke mijmering en ik voelde, dat ik opeen randje van een halven duim stond, met een vul kaan onder me. Diep in de schulden, geen cent in de wereld, het wel en wee van een lief jong meisje in mijn handen, en niets te wachten dan een betrekking, die ik misschien heel misschien zou krijgen. O, zei ik tot mezelf, ik ben ook reddeloos verloren en niets kan me helpen Ja Henry, de kruimeltjes van jou dagelijksch inkomen zouden Mijn dagelijksch inkomen? Jawel, ba, ha, kom ga zitten, drink dien warmen grog uit, en vroolijk je ziel wat op. Klink eens met mei Of, neen je hebt honger, ga daar zitten, en Dankje, ik zal niet eten, mijn honger is over. Ik kan in de laatste dagen niet eten, maar aanneming van de Legerwet te bevorderen, van welk adres 40 000 exemplaren zijn gedrukt en verspreid. De remonte-commissie heeft in opdracht, voor het loopende jaar 90 paarden aan te koopen. Waarschijnlijk zal zij dit aantal op 420 brengen, waarvan er tot beden 53 zijn gekocht. Voor 27j a 3-jarige paarden besteedt zij f255 a f650. Onder voorzitterschap van den heer W. P. Nagel, inspecteur der posterijen, heeft zich een commissie gevormd van post- en tele- $raaf-ambtenaren, ten einde uit vrijwillige jijdragen een monument op te richten voor wijlen den hoofddirecteur der posterijen en teiegraphie, den heer P. Holstede. Te Deventer werden door de marechaussee gevankelijk binnengebracht 16 huzaren, die allen te gelijk gedeserteerd waren van het 4e escadron van het 4e regiment, daar in garnizoen. Er ontbreken bij genoemd esca dron nog enkele manschappen. Zij hielden zich onder Twelloo op, waar zij erg rumoerig/ huis hielden. Naar men verneemt, zijn er aanwijzingen, waaruit valt op te maken, dat G. van Gelderen uit Osch (dezelfde die van moord op den wachtmeester Hoekman gepleegd verdacht en in verband daarmede in voorloopig arrest gehouden wordt) ook betrokken is in de po ging tot moord, in November 4892 op den op zichter van de fabriek van den heer Jurgens gepleegd. Men verwacht zelfs, dat hij daar voor spoedig zal terecht staan. Onze landgenoot de heer Henri Petri, con certmeester te Dresden, kreeg van den Hertog van Saksen-Coburg-Gotha de medaille van verdienste voor kunst en wetenschap, te dragen aan een band van groene met zilver doorweven zijde. Te Parijs is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer J. A. A. Waldorp, seaert 1844 ingenieur van den Waterstaat, en vooral bekend door den bouw der havenwerken van Ensenada, aan de Platarivier. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur van de Eikekroon en ridder van vele buitenlandsche orden. In hem gaat een man verloren, die zoowel in als buiten zijn vaderland den goeden naam der Nederlanders als waterbouwkun digen hoog hielp houden. ik wil wel met je drinken tot ik er bij neerval. Vooruit, daar ga je! Wel komaan dan, prosit! Daar gaan we. En nu Lloyd, begin je geschiedenis, terwijl ik nog eens inschenk. Mijn geschiedenis beginnen? Opnieuw dus? Opnieuw? Wat meen je daarmee? Wel ik bedoel, wil je het nog eens heele- maal hooren? Nog eens heelemaal hooren? Je spreekt in raadsels. Wacht eens, ik zal je grog wat slapper maken; je moet niet veel meer nebben. Maar Henry, je maakt me ongerust. Heb ik je dan de geneele geschiedenis niet verteld op wej hierheen? Ja ik. Ik mag gehangen worden, als ik er een woord van gehoord heb. Henry, dat is een ernstig geval. Ik maak me ongerust iover je. Wat is er daar Lij den ge zant met je gebeurd? Toen barstte ik uit en ik biechtte als een eerljjk man op. Ik ben verliefd op het aardigste meisje, dat er op de wereld bestaat! Hij vloog op me aan en we drukten en schud den elkaar de hand, tot onze armen tintelden, en bij was in 't geheel niet boos, dat ik geen woord had gehoord van zijn geschiedenis, die toch onze geheele wandeling, ongeveer een uur, had geduurd. Hij ging toen zitten en vertelde, alsof hij het geduld in eigen persoon ware ge weest, de geheele geschiedenis opnieuw. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1