Do hoer Ch. P. W. Kricns, luitenant-kapel meester van het stodeJijk muziekkorps te Haarlem, is weer hersteld en hoeft gisteren wodor te Haarlem het concert in den Mout gedirigeerd. Ijl ons vorig nummer deelden we iets mede omtrent do scherpe concurrentie welke te 's-Gravenhage gevoerd wordt tusschen Witte Sociëteit eu Kurhaus. Thans vernemen wij dat liet plan bestaat des Woensdags, na afloop van het avondcon cert in de «tent in 't Bosch", in do groote aocieteitszaal gelegenheid tot dansen te geven. Daar staat tegenover, dut liet groote vuur werk op den jaardag van H. M. de Koningin dit jaar bij liet Kurhaus wordt afgestoken, hetgeen niet weinig invloed zal hebben op liet bezoek aarl liet Bosch Woensdagavond had in Maison Stroiivken te Amsterdam de protostineeting plaats om. 7,00 als het oproepingshiljet. het uitdrukte, «te protesteeren togen de lage manier van spreken over de Nederlamlsclie werklieden door verscliil'ende leden van de Tweede Ka mer hij de behandeling van 'le kieswet." Drie-en-dertig voreenigingen hadden de samenkomst belegdde /aal was overvol en er heersclito een tropische hitte. De gewone i sprokei's waren weer aan 't woord; een motie word» aangenomen en op v. wrat el van De j Rot gebracht aan den lieer Rutgers van Ro zenburg, hoewel men wist dat deze niet in de stad was. Ongeveer vijfhonderd personen begaven zich naar de woning van den lieer Rutgers, in de Sarpliatistraal, naast het Paleis van Volksvlijt. De politie stond voor het huis en in de Galerij opgesteld, l'it den hoop werd een steen naar de agenten geworpen, waarop dezen met stok en sabel een charge maakten en de menigte naar het Frederiks- plein drongen. Nu greep er een hevig gevecht plaatsvan van de eene zijde regende het steunen, van de andere zijde stok- en sabelslagen. Voort durend kreeg de politie versterking. Het duurde van halltwaalf tot halfeen. Te een uur werd liet rustig. Van beide zijden werden velen gekwetst. Sedert jaren, verklaren de Amsterdamsche verslaggevers, hebben wij zuo'n ernstige bot sing niet bijgewoond. Het ernstigst gewond werd een brigadier, die, geheel buiten liet schandaal 0111. op den Amstel een ronde deed. Hij werd door re chercheurs weggedragen en ineen brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Onder het opschrift: Zoo zijn onze manie ren, zegt de Anisterdamselie Courant: «Ofschoon die meeting belegd was om te protesteeren «tegen de lage manieren van spreken over de Nederlundsche werklieden. I door verschillende leden der Tweede Kamer bij de behandeling van het Kieswetontwerp", hebben de woordvoerders zich bepaald om de aanwezigen op te ruien tegen liet Kamerlid jhr. Rutgers van Rozenburg. «Wanneer men liet Kamerverslag in het Staatsblad gelezen heeft, staat men verbaasd dat liet raadslid Nolting, de scherpzinnige scoiaal-dcmor.raat Fortuvn. de geleerde «Ir. Vitus Rruinsma en de voorzitter van den Centrale» Raad Rot, zich hebben kunnen schuldig makeu aan zoo grove verdnchtnia- i king van een man. die :on moed van zijn overtuiging gedurende zijn langdurige parie- j nieutaire loopbaan nimmer prijs gaf. «In de geheele redevoering van den lieer Rutgers komt geen enkele volzin voor. waar- j uit blijkt, «lat «smalend" over den «werkman" 1 wordt gesproken. «De woordvoerders kunnen dus of niet lezen bl' maakten zich schuldig aan kwade j trouw 011 opruiing. «iül waaneer zij. die zich als leid era van de massa opwerpen de kunst van lezen zoo slecht verstaan, hoe moet het te dien op- j zielite dan wel met hun gehoor gesteld zijn «Doch aangenomen zelfs, dat de lieer Rut- 1 gors gezegd bad wat men hem toedicht, dan nog past liet allerminst aan de leiders der sociaal-democraten voor zich het recht alleen i te eischen «smalende'' uitdrukkingen te bezi- I gen. «Het schijnt, dat deze candidaat-Kamer- leien in de toekomst zich gerechtigd achten straatstenen air argumenten te mogen bezi gen tegenover hen. die de deur van de Tweede Kamer niet op hun eerste geklop wagenwijd i open willen zetten. Zoo zijn onze manieren!" STADSNIEUWS. Aan den lieer Burgemeester, mr. F. graaf Schimtnelpeniiinck is verlof verleend, i zi'.h van 6 tol 2.» September a. s, buiten de Gemeente op te houden. Aangaande het feest, dat op initiatief van I den lieer Burgemeester, den leerlingen van alle scholen voor Lager- en meer uitgebreid lAger onderwys op Koninginnedag wordt be- reid, vernemen we nader, dat het nagenoeg op denzelfden voet als ten vorige jare is ingericht. Omstreeks 1700 kinderen van alle gezindten zijn ter bijwoning uitgenoodigd, en liet doet ons genoegen te kunnen vermelden, dat allen van de uitnoodiging zullen gebruik maken. Om 4 uur komen zij den 31en in de verschillende scholen samen en marcheeren dan met vlaggen en banieren onder geleide van hun onderwijzers naar liet feestterrein, waar zij om half twee allen bijeen verwacht worden. Met de muziek van Caecilia aan liet hoofd zullen ze dan op het terrein mar cheeren, waar zij, na toegesproken en ont haald te zijn. zullen deelnemen aan een wed loop met hindernissen en wedstrijden in raast* klimmen, tonkruion, mand- en zakloopen voor do jongens, en koordknippen, hout- enlurf- nipon en baldmgen voor de meisjes. t Behoeft wel niet gezegd, dat er ook buiten de wedstrijden om gelegenheid te over zal wezen voor vrije spelen en er braaf wat gezongen zal worden. Voor hen. die door geldelijke bijdragen de commissie hielpen. Uitvoering te geven aan haar voornemen, zijn vierhonderd kaarten beschikbaar. Hopen we. dat het wedor zal meewerken om liet feest in ieder opzicht te doen slagen. Aan sergeant A. M. II. Eijmann, van het f>e regiment, infanterie, hier in garnizoen, is Zaterdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst werd hedenochtend uitgereikt aan den adjudant-onderofficier W. A. Spits, schrijver bij de hoofd-administratie van het T»e regiment infanterie. Zaterdag is de uitslag bekend geworden van het in Juli en Augustus gehouden toe- latings-examen voor de Cadettenschool te Alkmaar. Voor den dienst hier te lande zal op 30 September aan deze inrichting o. a. worden geplaatst onze stadgenoot de lieer A. D. Put man Cramer. Gelijk we in een deel van ons vorig num mer vermeldden we kregen het bericht te laat. om liet nog in onze stads-editie op te kunnen nemen is de lieer J. J. de Koningh. landmeter 4e klasse hij het Kadas ter en lid van den Gemeenteraad, bevorderd tot. ingenieur-verificateur bij het Kadaster te Assen. Voor het eerste gedeelte van het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer A. Stheeman. De bibliotheek van liet departement, «Amers foort" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is verrijkt niet een kostbaar boek geschenk. een honderdtal banden tellend en omvattend de werken van onze beste sclirij- vers dezer eeuw. Men zal zeker het meest handelen in den geest van den milde» gever, den lieer A. C. Wertheim te Amsterdam, door oen druk ge bruik te maken van deze keurige collectie. Ofschoon de oflicieele uitslag van de schiet wedstrijden van Maandag tot Zaterdag hij 's-Gravenhage gehouden nog niet bekend is, kunnen wij reedsmeedeelen. uatdekampioens- prijs door het 5e regiment infanterie Don derdag in de afdeeling salvovuur op 250 M. behaald, met 25 treffers en 66 punten. Zater dag is overgegaan aan de Delftsche studenten- scliietvereeiiiging «Vaderland", die25 treffers en 07 punten behaalde. Het ;>c regiment verkreeg bij den korps- wedstrijd dus alleen de gouden medaillede Schietschool had 24 treffers en 52 punten. De Schutterij behaalde Donderdag bij het salvovuur op 250M. 21 treffers met 45 punten en 0 tweeën: haar werd een 6e prijs toege kend. De eerste-prijswinnere hadden dien dag 25 trell'ers, 61 punten en 4 tweeën. Men deelde ons nog mede, dat sergeant- majoor Muijs. van de dd. schutterij alhier, hij het individeelvuur op 250 M. in 5 schoten 75 punten behaalde, en dat ook adjudant Koolhof en sergeant Dekker, leden van den hond van oud-onderotlicieren, prijzen won nen. evenals sergeant Sclireuuer van het 5e regiment infanterie. Programma van de muziekuitvoering, te geven op het terras van Amicitia op Dins dag 22 Augustus te half acht. 1. Touristen-Marsch, Lehman: 2. Fest- Ouverture, Bach: 3. «Ichliebedich", Waizer, Waldteufel4. Grande fantaisie de l'opéra «Les Dragons de Villars". de Maillart, Van Aken. —5. Vorspiel aus «Lohengrin" Rich. Wagner: 6. »'s Komtnt ein Vogel gedogen". Altdeutsches Volkslied nach verschiedenen Meistern bearbeitet, Siegfr. Oehs: Thema: •i. Bacli. b. Huydn. c. Mozart, Joh, Strausa, Ver.li, GouihhI, g. Waguer, h. Beethoven,Mendelssohn, j. Bramh*, h. Meyerbeer, I. Militair-Marsch. (Op vrrnfk). 7. <1. Largo. Handel: b. Gavotte, Pop per 8. Grosse fantaisie i'iber Mozart's «Don Juan", Fr. Dunkier. De lieer Ant. A. Pennings hoopt, voorbij als zendeling naar Bantam vertrekt, morgen avond te 8 uur op te treden in den Zendings bidstond, die dan in Volksheil alhier gehou den wordt. Onze geachte stadgenoot, de bijna 80-jarige oud-hoogleeraar dr. J. J. P. Valeton, sedert 30 jaren geheelonthouder, en zich daarbij wel bevindend, ontwikkelde op het Inter nationaal Congres tegen drankmisbruik, in Den Haag, achtereenvolgens deze stellingen: «Onder het gebruik van populaire dranken verstaan wij de algemeen gevolgde gewoonte om bij alle mogelijke gelegenheden, onder elk voorwendsel, op elk uur van den dag, gewoonlijk evenwel met mate, alcoholische dranken te drinken of aan te bieden, hetzij wijn of bier of gedistilleerde likeuren, ondei^ zeer verschillende benaming. «Deze gewoonte is een bijna onweerstaan bare macht. «Deze gewoonte sleept bijna onvermijdelijk het meest betreurenswaardig misbruik achter zich aan. «Verschillende middelen om dat misbruik tegen te gaan, hoe goed zij overigens werken, zijn onmachtig het te voorkomen. «Het eenige middel om er een einde aan te maken is liet breken inet bestaande ge woonten." Spreker deed er de aandacht op vallen, dat alle wetten van staat en samenleving be ruste» op de gewoonten en het gebruik des lands en dat alleen dus een breken met die gewoonten een radicaal middel tot verbete ring kon worden, vooral met opzicht tot het gebruiken van alcoholische dranken. Maar al te veel, meende spreker, willen de jongelieden zich man toonen door de ge woonten der oudeven over te nemen; van geslacht tot geslacht neemt het kwaad toe. Wat ons land betrof, betreurde spreker het zeer, dat Nederland nog immer zóo ten achter is in de zaak der totaal-onthouding en zag hij slechts een middel tot bestrijding der drankzucht: «Sluit Schiedam." De rede werd warm toegejuicht. De geweldige stortbui, die Zaterdagavond vrij onverwacht boven deze stad losbrak, deed hier en daar op de grachten watervallen ontstaan. In de lage huisjes aan den voet van den Leusdenveg, bij de Infanterie- kazerne, stroomde het water, in modder her schapen, in groote hoeveelheid binnen. Op den Hof werd heel wat waterschade aange richt in De Keizerskroon, waarop men een nieuw dak brengt. Volgens den regenmeter is niet minder dan 25 m.M. water gevallenen dat in een kwartier tijds Zaterdag werd aanbesteed het leggen van de tramlijn van Veendam naar Pekela. Laag ste inschrijver was onze stadgenoot de heer J. H. Roks, wien het werk gegund is, voor f 11 400. Door het Provinciaal bestuur van Overijsel werd te Zwolle aanbesteed liet voortzetten der verbetering van de traverse en liet ver nieuwen van verschillende vakken klinker bestrating van de rijkswegen in dat gewest. Raming f3600. Laagste inschrijver T. W. Ronte, alhier, f0125. Men bedenke in deze warme dagen, dat het ten hoogste nadeelig voor de gezondheid is om een groote hoeveelheidijskouden drank op eens te verzwelgen en dat het meer dan matig gebruik van de zoo goedkoope pruimen peren en gmene komkommers schadelijke ge volgen voor de consumenten hebben kan. Te veel is nooit goed, maar in deze warmte is overmatige afkoeling zelfs hoogst gevaarlijk. Gemengd Nieuws. Gedurende de 75 jaar welke de badplaats Scheveningen bestaat, werden nimmer zooveel zeebaden genomen als laatstleden Donderdag 47 Augustus, namelijk 149ft. In navolging van België heeft men uitge rekend. dat hier te lande jaarlijks voor 80 millioen gulden aan sterkedrank Wordt op gedronken (d.i. iedere seconde voor éen rijks daalder), een bedrag waarvoor men zou kunnen koopen 500 000 mnnneukostuiues A ƒ25,— 112500 000 500 000 vrotnvenkostuincs ,.12.— 6 000 000 1000000 kimlerkoeuiw» 6,— 6 000 01X1 400000 pa;ir manschoenen 3— 1200OO0 400 000paar vrouwenschoenen, 2.50 1 000000 400000 paar kinderschoenen, 2.— 81*1000 1000000 manshemden 0.80 S00 000 1 (XXI000 vrouwenhemden 0.80 800000 500000 ijzeren bedden 8.— 4 000 000 500000 veeren bedden met peul en twee kussens 25,— 12500000 Linnengoed voor 400000 huigezinneu. p. gezin 20,— 8000000 Houten huisr. voor 400 000 huisgezinnen, p. gezin 50,— „20000000 2000O00O kilo tarwebroed 0.13 2 600000 1.000000 kilo boter n 2.1000000 1.000000 kilo rundvleesch 0.S0 800000 Totaal 80 000000 Commentaar overbodig. Ook liet baantje vanzakkenrollerisgevaarlyk Zondagochtend om 7 uur stonden op de De Ruiterkade te Amsterdam een viertal lieeren op een steiger naar een voorbijtrekkende ple zierboot te kijken. Toen zij daar zoo stonden kwam er een vijlde «heer," een Duitscher achter hen staan, terwijl een jongen de eersL genoemde heeren een roosje te koop aanbood Een hunner kocht een roosje, doch misten toen hij wilde betalen, zijn portemonaie met 32 gulden. Dadelijk viel de verdenking op den intusschen verdwenen Duitscher. Een man die in de nabijheid aan liet hengelen was, had' echter gezien, dat de Duitscher zich achter een der daar staande houion gebouwtjes had hegeven. Twee der heeren liepen nu links, twee rechts langs het huisje en sloten zoo qen dief, die juist bezig was het gestolen ge|,j te tellen, in. Het plan van een der heeren, om den dief aan de politie over te leveren, keurden de andere drie af, die het beter vonden, den man zelfs eens flink aftestraffen. Twee mannen kre„ gen nu elk een kwartje, om den Duitscher een pak slaag te geven. Eerst gingen zij elk vier «proppies" koopen om hun handen wat los te maken en begonnen toen hun werk Zij grepen den schuldige ieder bij een ooi en beukten hem toen met het achterhoofd tegen den wand. Toen zij zoolang hadden ge slagen dat er een gat in het achterhoofd was herhaalden zij hun werk met het voorhoofd en eindelijk grepen zij hem bij de beenen en sloegen het geheele lichaam tegen den muur. Met gekneusden arm en het hool'd vol ga ten, builen en schrammen, wen: de manbij een apotheker ingedragen en na daar voor- loopig verbonden te zijn naar het gasthuis vervoerd. Op 't Damrak te Amsterdam kregen twee personen twist. Een man beweerde, dat pruimen ongezond waren; een andere man, die net den laatsten zin opving, beweerde dadelijk, ('t was Maandag en dan wordt er nogal veel beweerd) dat er niets gezonder was dan een pruim. De twee sinjeurs luid den de jassen al uit, toen oen derde op 't snug gere idéé kwam te vragen welke pruim No. 2 bedoelde «Wel een tabakspruim". Dat was No. 4 volkomen met hem eens. «Maar zeg dan «slaatje", beraristocraat In Engeland moet een niet minder groot schandaal ontdekt zijn dan hetgeen in Frank rijk met het meieniet gebeur» is. Volgens de laatste bijzonderheden moet het volgende zijn geschied. In 4888, kort na de ontdekking van het rookzwak buskruit, be noemde de regeering een commissie om de verschillende monsters te onderzoeken. Aan het hoofd dezer commissie stonden Sir F. Abel, beambte aan het ministerie on prof. Dewar, hoogleeraar aan de universiteit van Cambridge. Zij keurden geen der mon sters goed en bevalen de aanneming aan van een door lienzelven samengesteld onlploflings- mid'del, het «cordiet", met welke aanbeveling de regeering zich vereonigde. Nu beschuldi gen de verschillende fabrikanten hen. dat dit cordiet is samengesteld uit de verschillende monsters, die zij hebben ingezonden met de wijze van samenstelling. Nog zwaarder is de beschuldiging, dat deze beide commissie-leden hun fabrikaat, dal een geheim voor het Engelsclie leger moest blij ven. aan Belgische fabrikanten verkocht zou den hebben. Eindelijk zouden zij, ofschoon het cordiet geheel ondeugdelijk gebleken is. verschillende andere Imskruitsoorten die later werden toegezonden kortweg afgekeurd heb ben. Ook de vorige minister van oorlog Stan hope moet in dit schandaal betrokken zijn, Een nieuw tijdperk van hitte over geheel Europa schijnt weder aangebroken. Te Lon den reus de thermometer Dinsdag tot 87 gr. F. in de schaduw. In 1884 bereikte bij te Lon den 92, in 1881 94 gr. Het water in het Kanaal langs de Engel- sche kust tusschen Deal en Rainsgate is 67 gr. F., liet diepste water, ter hoogte van Dover, 65 gr. F., de hoogste warmtegraad, die sinds een kwart eeuw voorgekomen is. Men neemt warme golfbaden in open lucht. Te Parijs is het zoo heet, dat vele zei fmonr- den alleen geweten worden aan den invloed der temperatuur op de gevoelige hereenen van vele Parijzenaars. Van alle zijden komen berichten van groote warmte. Aan Rijn en Moezel zegt men dat de wiinoogst van 1893 de allerbeste zal zijn van deze eeuw. zoowel wat hoedanigheid als hoeveelheid betreft. Bij Trier zijn dooi de zon en de droogte geheele lindelanen blader loos, terwijl een groot aantal linden in gebed nieuw frisch groen blad prjjken. alsof liet voorjaar is. Een tweede jeugd. Te Dover en te Lvtli is het zóo warm, dat zich in het leger vele zonnesteken voor deden en te Lyth hij een revue de troepen in hemdsmouwen hebben gedefileerd. Een kanonuier van het 2e regiment garde- veld-artillerie te Berlijn, die zijn paard voor «Schwein" had uitgescholden, werd gestraft met drie uren struf-exerceeren, wegens het „beleedigen van een Koninklijk troepen paard." Het gemeentebestuur van Brugge had een brandspuit in reparatie gegeven. Het duurde weken en maanden, en de spuit kwam niet

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2