Donderdag 14 Sept. 1893. No. 4284. 37e Jaargang. Winterscholen. Een man van eer! Binnenland AlIERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post f1.1b. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-offioieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eerie Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 18 SEPT. aanstaande, 'snamid. y:in mali-twee tot halfdrie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunuen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Reeds in ons nummer van 17 Augustus maakten wij gewag van het plan tot oprich ting der landbouw-winterscholen. Aan dat plan is nu gevolg gegeven en als proef zullen er reeds 1 Ooiober twee geopend worden, oen te Groningen en óen te Goes. De zaak is van te groot gewicht dan dat we er niet de aandacht op zouden vestigen. Landbouw toch is en blijft een der eerste bronnen van welvaart voor ons land. Niet ten onrechte heeft men in de laatste drie, vier jaar er opgewezen, dat de landbouw zoo kwijnde en men heelt zelfs den moed gehad te erken nen, dat de groote achteruitgang op land bouwgebied, naast vele andere oorzaken, ge zocht moet worden in het feit, dat onze landbouwers niet genoeg met hun tijd zijn meegegaan. De Regeering, voorgelicht door bekwame landbouwkundigen, heeft ingezien, dat het haar taak en haar plicht was, de landbouwende bevolking de benulpzame hand te bieden bij het leeren van veel nuttigs en onbekends, vooral sedert er uit landbouw kundige genootschappen zekere dwang op haar werd uitgeoefend. Toen werden land bouw-wandel-leeraars aangesteld, gelden ge geven voor proefvelden en premiën beschik baar gesteld om de landbouwers aan te moe digen. Uit den aard der zaak is dit alles echter niet voldoende voor de volwassenen, waarvan er velen niet genoeg ontwikkeld zijn, om eigenlijk alles te begrijpen, wat zij booren en zien verklaren. Het is dan ook niet zoo ge makkelijk, zaken te begrijpen waarbij o. a. scheikundige werkingen een gewichtige rol spelen. De landbouwlezingen worden in vele gedeelten van ons vaderland niet zoo druk bezocht als wel het geval zou wezen indien de hoorders wat meer geleerd hadden, op wetenschappelijk gebied wat beter onder legd waren. Wetenschappelijk landbouwonderwijs wordt wel sedert jaren verstrekt aan de Rijksland bouwschool te Wageningen, msjfu* dit is Feuilleton. Naar 't Duitsch door 8 1.) Wij noemden hem in het regiment Bayard don ridder zonder smet of blaam en dat is hij steeds geweest, ofsshoon hij als een eerlooze lafaard sterven moest. De oude geschiedenis cherchez la femme. Hij had haar veel te lief. Ik heb nooit kunnen begrijpen, wat hij in haar vond. Zij was het wispelturigste, onbe- grijpolijkste wezentje, dat ik ooit gekend heb. Ze was naar mijn smaak niet eens mooi, met haar pikant zigeunergezichtje, en haar groote, levendige oogen, met het kort geknipte haar en den kleinen ir.ond! Alles aan haar moest voort durend in beweging zijnZe was zeer slank en vlugen toch was er een eigenaardige kracht in dat teere schepseltje! Ik heb haar dikwerf v"wondord, als zij te paard zat ze reed heer lijk!... Als zij piano speelde, trilde heel het in strument onder naar kleine handen. Zij speelde slechts éen soort van muziek het waren wilde, bruisende melodieën „Dat is mijn element," placht zij te zeggen, „storm en vuur! 't Is mij dikwijls te moede, alsof er in plaats van bloed louter vuur door mijn aderen stroomt. O, wat is het toch eenzaam en verlaten in de wereld de menschen zijn er allen zoo vervelendSoms is 't my onmogelijk slecht voor weinigen bereikbaar, omdat het te duur is. Op tal van plaatsen worden door- hoofden van scholen, met en zonder acte landbouwonderwijs, des winters avondcur sussen gegeven, die veel nut stichten, maar waarop het onderwijs al heel laag bij den grond moet blijven. De Regeering heeft terecht ingezien, dat er nóg een vorm van landbouwonderwijs is, welke staat tusschen het zeer wetenschappelijke onderwijs te Wageningen en het hoogst eenvoudige van de wintercursussen ten plattelande. Dit onderwijs zal nu worden gegeven dooi den rijkslandbouwleeraar van de provincie, waar ae school gevestigd is, door een hoofd onderwijzer met acte landbouwkunde, die getoond heeft hart voor de studie der land bouwkunde te hebben en zich in en bij de practijk bewogen hoeft, en door den direc teur van een proefstation en een veearts. Hieronder laten we het leerplan volgen, na vooraf te hebben meegedeeld, dat bij het onder wijs gebruik zal gemaakt worden van platen, natuur- en scheikundige instrumenten, ge raamten, opgezette dieren, anatomische en plantaardige praeparaten, werktuigen en ge reedschappen voor melkonderzoek en zuivel bereiding, zaden en gewassen in natura, enz. Het onderwijs zal dus zooveel mogelijk aanschouwelijk zijn en de leerlingen zullen in hun bedrijf met de meest onontbeerlijke instrumenten leeren omgaan. Het doel, met de landbouw-winterecholen beoogd, is, aankomende landbouwers in de gelegenheid te stellen, op min kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouwbedrijf op te doen. Door don Minister van Binnenl. Zaken wordt, op voordracht van Gedep. Staten van het gewest, waarin de Winterscholen gevestigd zijn, een commissie van 5 leden benoemd, welke met het toezicht is belast. Deze commissie bezoekt tenminste tweemaals 's jaare, hetzij in haar geheel, hetzjj door een Commissie uit haar midden, de school. Zij verschaft den betrokken inspecteur van het Mid delbaar onderwijs alle inlichtingen, die hij verlangt en doet aan den Minister de voorstellen, die zij in het belang van het onderwijs noodig acht Zij doet jaarlijks vóór den 15 April aan den Minister een beredeneerd verslag toekomen omtrent den toestand van de Winterschool en zendt daarvan afschriften aan Ged. Staten en den betrokken inspecteur. Aan het hoofd van de Winterschool staat de rijks landbouwleeraar van het gewest. Het verdere personeel is ten dcele vast aan de Winterschool verbonden en ten deele wordt gebruik gemaakt van de ter plaatse aanwezige onderwijs krachten. De cursus duurt twee win ter-haltjaren van 1 Octo ber tot en met 31 Maart. Tot den cursus van het tweede jaar worden alleen de leerlingen toegelaten, die met vrucht hebben gemaakt van het onderwijs iu het eerste jaar. Aan het eind van het tweede jaar wordt een exa- mes afgenomen, ter verkrijging van een diploma. Het onderwijs draagt iu hoofdzaak den stempel om me in die rust te schikken. Dan zou ik wel weg willen vliegen, naar oorden, waar het vroolijk en wild toegaat. Ik wou, dat ik eens een echten, waarachtigen hartstocht ondervond, daaraan zou ik mij met lichaam en ziei overgeven" En haar oogen schitterden by die woorden als zwarte diamanten; haar lippen trilden, terwijl zij zenuwachtig de linten van haar japon gladstreek. „Ik sterf hier in die alledaagsche atmosfeer", klaagde zij. „Ik kan mij niet vereenigen met al die deugdzame, hrave, zedige menschen, die hun [ilantenbestiuin „leven" noemen, 't Is me een even dat vegeteeren. O, ik verlang, ik smacht er naar een dwaasheid te doen, maar een dwaasheid welke de menschen uit hun slaap doet wakkcrschrikken en hen verbluft en afkeu rend doet uitroepen: „Bah!" Haar grootmoeder kwamen de tranen in de oogen bij dergelijke redeneeringen. „Maar, Uli, Uli," riep ze wanhopig uit, „wat haal jij je toch in 't hoofd! Hoe durf je zulke goddelooze dingen zeggen! Schaam je toch! Je vergeet geheel en al, dat je geen straatmeid, bent, maar een jonge dame van deftige geboorte." „Laat mij toch met rust met uw deftige ge boorte ik word er nog gek van," pruttelde Uli. „U maakt me razend met uw voornaamheid en vervelendheid! O, was Gerhard maar hier. Hij is mijn eenige vriend, de eenige, die mij werkelijk liefheeft!" „Maar, Uli, hoe durf je dat zoo ronduit zeggen. mijnheer Von Lantenae is immers nog een jonge, ongetrouwde man. Als de kennissen je zoo hoorden spreken, dan zouden zij zeggen.". „Dat ik op hem verliefd was," viel het onver van vak-onderwijs en er zal rekening worden ge houden met de behoeften der provincie, waarin de school is gevestigd. Door excursies, wandeltochten, worden de leerlin gen in de gelegenheid gesteld, hun blik te verruimen. In overleg met ouders en voogden, wordt door den directeur bepaald, waar de leerlingen op de voor hen meest doeltreffende wijze de zomermaanden zullen doorbrengen. Zij worden daar zoo mogelijk door den directeur bezocht en staan met hem in briefwisseling. Van hun bevindingen gedurende dien tijd houden zij aanteekening en bij terugkomst op school dienen zij een uitvoerig verslag in. Vacantie heeft alleen plaats van Kerstmis tot Nieuwjaar. Om tot de lessen te worden toegelaten, moeten de leerlingen tenminste 15 jaren oud zyn en door een toelatings-examen toonen, dat zij in staat zullen zijn, het onderwijs met vrucht te volgen. Eenige kennis van de practijk van den landbouw wordt vereisebt. Het schoolgeld bedraagt f20 per winter; voor kost en inwoning moeten de "Sudors of voogden zelf zorgen, waarbij zij voorgelicht worden door den directeur. Het onderwijs omvat: Ontstaan en samenstelling van deii bouwgrond zijn verandering door den plantengroeischeikun dige en natuurkundige eigenschappen; bodem en klimaat van Nederlandstructuur van den bouw grond; voordeelige en nadeelige invloeden; werk tuigen voor grondbewerking; bevloeien, polderbe maling, enz., Ie kl. 2 uur per week, 2e hl. idem. Zaaien, verplegen en oogsten van de cultuurge wassen in het algemeen. Bijzondere behandeling gedurende den teelt van de meest voorkomende land bouwgewassen. Verschillende wijzen van bewaring. Bestrijding van enkele plan ten-ziekten en onkruiden. Verschillende eischen, door de planten aan de be mesting gesteld. Werktuigen, le kl. 3 en 2e kl. 2 uur. Veevoedering, samenstelling van veevoeder, voe dingsverhouding, voeder-rantsoenen, iedere kl. 1 uur. Inrichting van het bedrijf. Landbouwstelsels. Vruchtwisseling. Bedrijf zonder vee., 2e kl. 2 uur. Behandeling van scheikundige stoffen, hnn ver bindingen, vooral die, wel belang voor den landbouw zijn. Algemeene natuurwetten, le kl. 3 uur; 2e kl. Beoordeelingsleer en rnssenkenijis van paard, rund, schaap en varken. Fokkerij, le kl. 8 en 2e kl. 2 uur. Verpleging en doelmatige behandeling van de huisdieren. Hoefbeslag, verloskunde, koopvernieti gende gebreken, iedere kl. 1 uur. Samenstelling, behandeling eu gebruik der ver schillende meststoffen. Hulpmeststoffen. Groene be mesting, 2e kl. 3 uur. Samenstelling, afscheiding en eigenschappen der melk. Mclkonaerzoek en inrichting van een raelk- register. Boterbereiding en kaasmakerij, iedere klasse 2 uur. Vorder wordt les gegeven in gewone plant- en dierkunde, in de Nederlandsche taal en het rekenen. Onze lezers zullen zien, dat er veel ge geven wordt, inaar "alles kan voor den landbouwer onontbeerlijk worden geacht. 't Heeft lang genoeg geduurd, eer men begon in te zien, dat een boer een bedrijf uitoefent, waarbij meer kennis noodig is, dan alleen lezen, schrijven en rekenen. Als de boeren of groote grondbezitters dit nu W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. ook maar inzien en, door het naar de Win terschool zenden van hun zonen of jonge pachters, bewijzen, dat zij op prijs stellen, wat door de Regeering wordt gedaan. De Winterscholen kunnen, als zij met suc ces werken, veel, zeer veel bijdragen tot op heffing van den landbouw uit zijn treurigen toestand; de leerlingen zullen later trouwe bezoekers van landbouwvoordrachten zijn en zij kunnen in hun omgeving het voorbeeld geven op velerlei gebied. Zij zullen be wijzen, dat veel van die «nieuwe dingen" nog zoo kwaad niet zijn, al zeggen de groot vaders en vaders van anderen dat ook nóg zoo dikwijls. Dat velen zich voor deelneming aan het onderwijs op de winterscholen aanmelden. II. M. Koningin Wilhelmina zal 21 Sep tember a. s. te 1 ure in de Maliebaan te 's-Gravenhage de nieuwe vaandels en stan daarden, in tegenwoordigheid van de autori teiten en het geheele garnizoen, aan de deputatiën van de verschillende regimenten infanterie en cavalerie uitreiken. Elk regiment infanterie zal een compagnie, elk regiment cavalerie een peloton zenden. Van net 4e en het 7e regiment infanterie komt ook de muziek. Het bevel over de vereenigde troepen zal worden gevoerd door den luitenant-generaal van Helden, inspecteur der cavallene. Alle generaals zijn voor de plechtigheid naar de Residentie ontboden. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië jhr. C. H. A. van der Wijck verlaat Zaterdag per Staatspoor van 3.23 de Residentie, ten einde zich via Keulen en Basel naar Genua te be geven. De schrijver der Haagsche Kroniek in de Nieuwe Groninger Cl. zegt omtrent de aan hangige Kieswet: «Naarmate het tijdstip nadert voor de her vatting der parlementaire werkzaamheden, vindt de overtuiging dieper ingang, dat het met de herziening van het Kiesrecht wel zal gaan. Men verwacht schier algemeen, dat, hoezeer de Minister Tak zich stellig zal ver- klare.: tegen de ingrijpende amendementen, gelijk ze thans zijn geformuleerd, er uit den smeltkroes van 't debat een formule zal voort komen, die Regeering en meerderheid be- beterlijke meisje de eerwaardige vrouw snel in de rede. „Nu wat zou dat?..Neen, geen nieuwe preek Spaar mij".en ze vloog de oude om den hals en kuste haar zóo hartstochtelijk, dat deze moeite had om zich aan die woeste om arming te ontrukken. Gerhard was de eenige, die invloed op het wispelturige kind kon uitoefenen. Als grootmoe der inde kamenier haar met allerlei huismiddel tjes in haar woeste buien zochten tot bedaren te brengen, dan zette hij zich rustig nevens haar. Met zacht geweid, trok hij haar handen van het felaat weg en als een moeder zoo zacht, fluisterde ij haar toe: „Wat is dat nu weer, freule? Je moet toch verstandiger wordeD, Uli, je bent toch imii geen kina meer „Ach, Gerhard, maar je weet ook niet, hoe ongelukkig ik ben." „Dat ben je niet, Uli, dat verbeeldt je iel Je weet in 't geheel niet, wat „ongelukkig zijn" netee- kent. Je bent te veel verwend dat is het ge heele geheim. Je wordt door je luimen en dwaze ingevingen behcerscht. Tracht wat bezigheid te vindendat jagen en rennen, watje doet, deug', niet voor je zenuwachtig gestel. Denk minder aan je zeiven en meer aan anderen." Zij wierp het bevallige kopje ongeduldig in den nek. „Wat gaan mij andere menschen aan? Ik doe alleen wat mij bevalt, begrijp je?" „Ja, dat is helaaB, maar al te waar," zuchtte hij mismoedig. „Je volgt j'e eigen wil zonder aan de gevolgen van je eigenzinnigheid te denken." „Neen dat doe ik ook niet. Waarom ook waartoe zou dat dienen? 't Kan mij niet schelen of men mij haat of den rug toedraait. En heb ik dan jou niet, om mij te waarschuwen als ik te ver ga, of om er mij uit te helpen als ik het te bont gemaakt heb? Want in jou stel ik alle vertrouwen, Gerhard. Je laat mij niet in den steek. Jij helpt mij toch altijd." „God moge geven Uli, dat ik dit steeds doen kan," zuchtte nij droevig. Plotseling nam zij ziin hoofd tusschen haar handen en drukte haar lippen onstuimig op de zijne. „Jij bent het edelste, braafste mensch op de wereld, Gerhard. A1b jij niet te goed voor my was, dan zou ik er zelfs toe besluiten kunnen om ie te trouwen. Jij hebt me toch immers zelf lief. Zou jij voor mij sterven kunnen, Ger hard, als je daarmee mijn geluk bevestigen kon?" „Ja, zeker zou ik dat, Uliik zou geen oogen- blik zelfs aarzelen." Haar schitterende oogen werden plotseling verduisterd door een vochtigen glans. „Je bent een trouwe vriend, Gerhard. Ik haat mij zelve, als ik jou zoo hoor sprekenLaat me alleen, Gerhard. O, ik zou 't beter kunnen verdragen als jij mij ook evenals de anderen haatte." Zoo was zij vol tegenspraak, vlug als kwik zilver, half kind, half demoneen gevaarli jke vrouw atijd. Ik gevoelde nooit eenige sympathie voor haar. Hij had haar echter zielslief. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1