Binnenland De zittingen der Staten-Generaal zijn Dins dag door H.M. de Koningin-Regentes geopend met de volgende rede: Mijne heer en! Met dankbaarheid mag ik, bij de opening der gewone zitting van de Staten-Generaal, in menig opzicht bevredigende mededeeiin- gen doen omtrent den aigemeenen toestand aes lands. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Aan mijne uitnoodiging, tot verschillende Regeeringen gericht, om eene regeling voor te bereiden van onder werpen van internationaal privaatrecht, is op welwillende wijze gevolg gegeven. Zee- en landmacht kwijten zich, zoowel hier te lande als in de koloniën, bij voort during op de meest loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst zijn, tenge volge van langdurige droogte in den voor zomer, op onderscheidene plaatsen minder gunstig. De toestand van den veestapel is over het algemeen voldoende. In dien van handel, nijverheid en scheepvaart kwam geene merkbare verandering. De algemeene gezondheidstoestand is bevredigend. Voor eene ernstige uitbreiding der besmettelijke ziekten, welke ten vorigen jare de volksge zondheid en den veestapel zoozeer bedreigden, mochten wij tot dusverre bewaard blijven. Gedurende dit zittingjaar wacht u opnieuw hoogst gewichtige arbeid. Voor de verdere behandeling en afdoening der aanhangige wetsvoordracht tot regeling vau het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten, roep ik in de eerste plaats uwe medewerking in. De nog aanhangige wetsontwerpen blijven aan uwe overweging aanbevolen. Het ont werp eener wet op de krijgstucht wordt aan uwe beraadslaging onderworpen. Ook andere verbeteringen onzer wetgeving zullen u wor den voorgedragen. De toestand van 's Rijks geldmiddelen is voldoende. Verhooging der belastingen wordt niet geëischt en de beschikbare middelen zijn toereikend voor de behoeften van den dienst. Een ontwerp van wet in het belang van de gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen zal u worden aangeboden. Tot verbetering der bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië zullen u voorstellen wor den gedaan. Opnieuw, mijne heeren, doe ik met ver trouwen een beroep op uwen ijver en op uw toewijding. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, strek ken tot blijvend welzijn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Het is wel opmerkelijk, dat in de Troonrede met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de invoering der Vermogensbelasting. Morgen zal de nieuwbenoemde vooratter der Tweede Kamer mr. J. G. Gieichman worden geïnstalleerd. In den namiddag zal dan waarschijnlijk de Staatbegrooting worden ingediend. Bij besluit van den Minister van financiën is den Tl. September 1893 vastgesteld de 344ste Staatsloterij, welke 13 November 1893 aanvangt ea 3 Februari 1894 eindigt. Naar de N. Rotterdamsche Ct. verneemt, heeft de schoolopziener in het district Tiel van den Minister van Binnenlandsche Zaken het officieele bericht ontvangen, dat de Mi nister voornemens is de Kweekschool en daaraan verbonden Leerschool te 's-Herto- genbosch met 1 Mei 1894 naar Nijmegen over te brengen. Bij het gemeentebestuur van 's-Hertogen- boscb is bericht ontvangen, dat de huur der kweekschool-gebouwen wordt opgezegd tegen 1 November 1894. Tevens kunnen wij vermelden, dat reeds opmetingen gedaan zijn voor den bouw der Roomsch-kath. kweekschool. Blijkens het jongste verslag der Rekenka mer komt op een der gemeenterekeningen een uitgaaf voor wegens 3'/» flesch jenever, gebruikt bij gelegenheid van de loting der Rationale militie. Sommige heeren hielden blijkbaar meer van port en madera, want ook van elk dezer dranken werden 2 flesschen in rekening ge bracht. Aangezien de Rekenkamer herhaaldelijk heeft beslist, dat kosten van ververschingen niet op rekening der gemeente mogen wor den gebracht, had men genoemde «verver schingenmaar verantwoord onder het artikel«kosten wegens drukloonen" 1 In de Maandag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Amsterdam is mr. M. W. F. Treub mat 18 van de35stemmen gekozen tot wethouder ;hy heeft de benoeming aanvaard. Teneinde voor teleurstelling te be hoeden, deelde hij reeds dadelijk mede, dat (zoo bij, gelijk te verwachten was en ook aan het einde der vergadering plaats bad) tot wethouder voor de financien werd aan gewezen, hij geen verbetering kon brengen in den druk der belastingen, ook al wordtallezui- nigheid betracht, daar deze het gevolg is van vroegere besluiten en van de lasten door het Rijk op de Gemeenten gelegd. Deze last kan slechts minder irrationeel verdeeld worden. Ook was hij zich bewust, dat de meerderheid van den Raad hem niet steunen zou bij her zieningen, die hij in de plaatselijke belastingen mogelijk en gewenscht acht. Het is dan ook zijn plan niet daarover de nog zoo kort ge leeden gevoerde discussiën te hernieuwen. Professor dr. A. D. Loman, hoogleeraar aan het Evangelisch-Luthersch Seminarie aan de Universiteit te Amsterdam, ontving Zaterdag, bij gelegenheid van zijn 70en ver jaardag, de hulde van zijn leerlingen, oud leerlingen en vrienden, die hem een aanden ken aanboden. In antwoord aan den heer Böhringer, die namens hen het woord voerde, zeide de heer Lohman: «Toen mij vóór twintig jaren de hoog leeraar is toen, zooals men weet, blind ge worden die ramp trof, heb ik soms ge wenscht, dat ik maar 70 jaar was. Thans is het zoover, en die twintig jaren van mijn leven zijn, bij al wat wij menschen dagelijks verliezen, toch de rijkste geweest. Bij eigen ervaring, door ondervinding weet ik, hoe 's levens wezenlijke waarde in de onzichtbare dingen ligt. Ook in al die liefde en vriend schap haa het „niet zichtbare" het grootste aandeel." Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leeftijd overleden de kunstschilder J. O. Vertin. Voor den Hoogen Raad werd Maandag de vraag behandeld of de Provinciale Staten bevoegd z;jn straffen te stellen op het niet nakomen van bevelen, uitgevaardigd door waterschapsbesturen krachtens provinciale verordening. De kantonrechter te Emrnen beantwoordde, met betrekking tot een over treding door een ingeland van liet waterschap Weerainge gepleegd, die vraag ontkennend en ontsloeg daarom den beklaagde van alle rechtsvervolging, en zulks op grond, dat Provinciale Staten slechts een organiseèrende macht hebben en het maken van strafbe palingen ten deze door de waterschapsbe sturen behoort te geschieden. Met den amb tenaar van het Openbaar Ministerie by ge noemd kanton reent was advocaat-generaal mr. Patijn van een andere meening en con cludeerde tot vernietiging van het vonnis. De Hooge Raad zal 16 October uitspi-aak doen. De Vrije Vrouwen Vereeniging heeft de in ons vorig nummer besproken vergadering gehoudener waren veelnieuwsgierigen en er werd druk gepraat. Om aan het geredeneer een einde te maken, stelde de heer Van der Goes de volgende motie De vergadering, overwegende hoe wensche- lijk het ongetwijfeld zij, alle zedelijk en ver standelijk onbevoegden van de stembus uit te sluiten; dat het in den tegenwoordigen klasse-staat onbereikbaar is, een juist onder scheid te maken tusschen bevoegden en onbe voegden, aangezien het stellen en het uitvoe ren van de gewenschte bepalingen zou moeten worden toevertrouwd aan de heerscher.de klasse; en dus die bepalingen den vorm zouden krijgen van hatelijke politie-maatre- gelen, ten nadeele uitsluitend van de arbei dersklasse, is van oordeel, dat geen uitslui tingen van dronkaards in de kieswet bebooren te worden opgenomen. Een verwarde, zeer langdradige discussie volgde, doch de motie werd aangenomen, hetgeen Mina Drucker aanleiding gaf boos te worden en de vergadering te sluiten. Terwijl men verleden week in de Sollicitant 52 vacante onderwijzersplaatsen aantrof, vindt men er deze week 98 in. Het gebrek aan onderwijzers blijft dus aanhouden. De aangeboden salarissen varieoren, met een kleine uitzondering, van f500 tot f600. Vrij plotseling, schrijft de Amsterd.Ct., is de »trek" naar Amsterdam afgenomenal thans reeds in de eerste maanden van dit jaar was de stroom van hen die zich daar vestigden, veel kleiner dan in andere jaren. Uit de bevolkings-statistiek over de maanden JanuariAugustus blijkt, dat in verscheidene maanden het vertrek de vestiging overtreft. Januari gaf nog een meernere» vestiging van 483, Februari van 403, Maart van 452; April gaf een verlies van 531, Mei een winst van 275, maar sedert ging de afneming ge regeld voort. Juni gaf 3, Juli 152 en Augustus 227, zoodat de beweging van de bevolking over de acht maanden cïechts een toeneming van 800 zielen (53 m. en 247 v.) aantoont. De geboorten (4931 i. en 4806 m.) hebben echter de sterfte met 4088 overtroffen, zoo dat de bevolking van Amsterdam sedert Januari 11. altijd nog met 4388 zielen is voor uitgegaan. De levende have in Nederland vertegen woordigt een waarde van 1325 millioen en de oogst f550 millioen. De volgende gemeenten in ons land hebben geen tapperijen of plaatsen met vergunning Schiebroek, Katwoude, Hemmen, Overslag en de gemeenten Ittervoort en Rijckholt in de provincie Limburg. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken MAANDAG, 's namiddags te éen ure, voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze Inenting wordt gegeven in de daartoe bestemde lokaliteit, gele gen aan de Breedestraat wijk F, No. 133. Amersfoort, den 21 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEW IT, Weth., 1». Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de majoor J. H. Engelbregt van het 5e regiment infanterie, werkzaam bij den inspecteur van het militair onderwijs. Heden ochtend om 7 uur haalden de tot éen compagnie vereenigde honderd onderof ficieren en minderen van het 5e regiment infanterie, aan wie de eer te beurt gevallen is het vaandel naar Den Haag te mogen be geleiden en het nieuwe uit handen van H. M. Koningin Wilhelmina te ontvangen, het vaandel ten huize van den kolonel-regiments commandant en bracht het, met de stafmu- ziek aan het hoofd, naar het Centraal-station waar de manschappen in den trein stapten die om 7,20 van hier naar Utrecht vertrekt. Een oogenblik later kwamen de vier batal jons van uet 5e, tot éen bataljon vereenigd, onder commando van majoor S. S. P. de Lang Evertsen, aan het station en stelden zich op het perron op, waar het vaandel voor de laatste maal werd gesalueerd. Na de Vaandelmarsch bracht het muziek korps het Wilhelmus naar de oude toonzet ting ten gehoore en daarna het Wien Neer- landsch bloed en het Wilhelmus. Toen de trein waarin Kolonel Benschop kapitein-adjudant Doornbos, kapitein Chap- puis, de luitenants Van Bockom Maas, Stroeve en De Haan Hugenholtz en de adjudant onderofficier-vaandeldrager J. Kiepen, bene vens vele officieren en onderofficieren uit dit garnizoen, hadden plaats genomen zich in beweging stelde, voerde het muziekkorps den Kolonel Benschop-marsch uit. De troep keerde hierop naar de kazerne terilg. Hedenavond om 9.50 keert de compagnie met het nieuwe vaandel terug en zal aan het station worden opgewacht door het regiment met de stafmuziek. Aanstaanden Zaterdagochtend om tien uur zal op de Vlasakkers een groote parade wor den gehouden, welke zal worden gecomman deerd door lien garnizoens-coramandant, ko lonel' IJpey, en waarbij het nieuwe vaandel door kolonel Benschop aan de troepen zal worden voorgesteld. De le luitenant A. F. K. Graswinckei, van 5e regiment infanterie alhier, thans gede tacheerd bij het 3e regiment huzaren, is overgeplaatst naar het 4e regiment infanterie. De Ie luitenant A. van der Kas, van het 5eregiment infanterie, wordt den len October a.s. eervol ontheven van zijn detacbeering bij het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage. Bij het kortelings gehouden examen voor sergeant of fourier bij het 5e regiment in fanterie alhier, zijn geslaagd de korporaals W. F. K. Pijper, A. Ch. Heijn, B. van de Belt, A. F. Kan en P. A. Roozendaal. De majoor-com.nandant der dd. schutterij alhier, de heer a. M. Tromp van Holst, heeft zich hedenochtend naar de Residentie begeven om tegewoordig te zijn bij de plechtige uit reiking door H. M. de Koningin der vaan dels en standaarden aan de korpsen infanterie en cavalerie. De Amersfoortsche iisclub «Voorwaarts" zal morgenavond om 8 uur in »de Arend' weder een algemeene vergadering houden, len einde in tweede lezing het voorstel tot ontbinding te behandelen. Een trouwe opkomst der leden zij aanbe volen. Het zou niet alleen jammer wezen als de onverschilligheid zóo vergedreven werd, dat men, door liever thuis te blijven dan zich even den gang naar de vergadering te getroosten, zou meewerken tot de ontbinding ■•ener vereeniging die toch waarlijk velen genoegen beeft verschaft en, door ervaring geleerd, telken jare r eer zal praesteeren. In een arbeiderswoning, gelegen aan den Bunschoterstraatweg onder Hoogland en be woond door H. v. D., werd gedurende de afwezigheid der bewoners inbraak gepleegd. De dief of dieven hebben zich toegang weten te verschaffen tot de kasten, waarbij zij een waarde van f15 en eenige gouden voorwer pen hebben medegenomen. Men verdenkt van dezen diefstal twee lan Hoopers, die 's ochtends in dc gemeente werden gezien. Gemengd Nieuws. Hot bestuur der Commissie voor de Bildtgeraeenten heeft het volgend schrijven verzonden aan de Kerke raden en Kerkvoogdijen der Hervormde gemeenten in Nederland: In Meimaand j.l, is u een circulaire gexondeu waarin de treurige toestand der Friesche Bildtge- meenten werd blootgelegd. Daardoor weet gij, dat zij buiten eigen schuld door rechterlijk vonnis alle inkomsten hebben verloren, waaruit zoowel predikants-traotemeuteu werden betaald, als de ker kelijke gebouwen onderhouden. Tengevolge daurvan is at. Jaeobi-Paroobie 14, Lieve Vrouwen-Parochie 28, St. Anna-Parochie bijna 30 jaar vacant. Uit eigen middelen kunnen de gemeenteleden oumogclijk predikanten bezoldigen en het noodige voor den eeredienst büeenbrengen. Want van de dusgenoerade „rijke Bitdlboereii" wonen velen thans elders en nebben anderen door den druk der tijden een deel van hun vermogen verloren. Gegoede burgers van voorheen voeren nu den niet altijd gemakolykou strijd om 't bestaan; terwijl nijvere arbeiders aan de zorg van hun dageljjksch brood genoeg hebben. Dus moeten deze gemeenteu worden geholpen I Door wie? De Staat helpt ze zeer zeker niet. Immers, een voorstel om aan die gemeenten eenige rjjks- tractementen toe te kennen, zooals de moeste ge meenten genieten, is in de Tweede Kamer verworpen I Maar dan moet de Kerk helpen! Daartoe heeft zich de commissie voor de Bilutgemeenten reeds tot u gewend. Met welk gevolg? Dat vele kerkeraden ihoe kon het ook anders zich tot helpen bereid «ebben verklaard! Maar nat dat vele anderen tot dusverre niets van zich lieten hoorenEn nu moeten deze regelen (die naar wij hopen door allo der Hervormde kerk goedgezinde bladen zullen worden opgenomen (dienen, om deze laatsten nog eenmaal tot het houden eener colecte voor de Bildtgomeeuton op wekken. Do gelegenheid daartoe bestaat nog; het jaar is nog niet verstreken. Eu wat de Kerkvoogdijen betreft? Velen lieten zich niet onbetuigd, en zonden goede bijdragen b(j de commissie in. Doch zal liet doel worden bereikt, dan is het noodig dat elke kerkvoogdij, die over middelen te beschikken heeft thans iela geve. En daarom, heeren kerktoogdonals gij eerlang met de notabelen uwer gemeente vergadert, overweegt nog eenmaul den inhoud der circulaire die gij ont vangen hebt, on wilt, zoo mogelijk, aan het daarin uitgedrukt verzoek voldoenPlaatst ook op uw begrooting voor 't volgend jaar een som, in ver houding tot uw inkomsten, voor de Bildtgemeen- ten, die rijkstractement, noch pas'oraliu, noch kerk- egoederen bezitten. Door aller medewerking moot de toestand aldaar anders en [beter wordenDe commissie ziet met belangstelling de bewijzen uwor hulpvaardigheid te gemoet. Het gasverbruik te Amsterdam neemt sterk af. Over «ie afgeloopen maanden beeft de gemeente reeds f50 000 minder ontvangen dan verleden jaar. De oorzaak van dezen voor de Gemeente voelbaren tegenslag moet gezocht worden in de toeneming van bet electrisch licht, de aanwending van het gasgloeilicht, waarbij groote gasbesparing verkregen wordt, en niet onwaarschijnlijk ook de vervroegde winkel sluiting. Herhaaldelijk is gewezen op het minder wenschelijke van stempels af te drukken op bankbiljetten. Het bewijs daarvoor onder vond een firma te Haarlem, die j.l. Vrijdag een bezoek ontving namens den president der Nederlandsche Bank, kennisgevende, dut op een van de firma atkomstig, gestempeld bank biljet van f25 vóór haar naam een beleedi- ging was geplaatst. De president der Ned. Bank waarschuwt daarooi nogmaals, de bank biljetten niet te stempelen, uaar er personen zijn, die allerlei beleedigingen vóór of achter den nan n plaatsen. Het bankbiljet in questie is vernietigd. Cijfers, die Franscue bladen van belang achten »nu het Drievoudig Verbond een uitdagende en dreigende houding aanneemt." Frankrijk en Rusland hebben samen 452,721,712 inwoners en een oppervlakte van 5,417,938 vierkante kilometers, waar de drie andere Staten slechts kunnen wijzen op 124,138,994 inwonende» en 4,452,504 vier kante kilometers. Het budget van Oorlog en Marine bedraagt in Frankrijk en Rusland te zamen 1,740,759,429 francs, voorde Staten der Triple-alliantie slechts 1,497,858,420 francs. l)e legersterkten bedragen voor het Fransch-Russisehe verbond en voor de tegen standers respectievelijk op voet van vrede 1,327,019 en 1,420,443 manop voet van oor log editor8,805,000 en8,072,000 manschappen. De oorlogsvloten hebben bemanningen van resp. 101,400 en 45,600 en gewone schepen 275 tegen 415, gepantserde 95 tonen 40, zoodat net Russisch-Franseh verbond 778,000 man te volde, 55,890 man voor de marine, 337 gewone schepen en 55 gepantserde vaartuigen meer in den strijd brengt dan Duilschland, Oostenrijk en Italië samen. De conclussie, die hieruit getrokken wordt, is tamelijk oorlogszuchtig: »Wij kunnen dus zonder vrees en met de kalmte, die iederen Franschman betaamt, een oorlog te gemoet zien, in welken wij overwinnaar zullen blijven met de medewerking van het bevriende Rusland en die aan het moeder-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2