ONTVANGEN, eene groote sorteering Demi-Saisons; M. W. F. J. DE JONG. won I en ontslagen, het officiers-examen te mogen afleggen, heeft bij dit examen no. 1 behaald. Bij Kon. besluit is kolonel A. L. W. SeyfFardt, Minister van Oorlog, l>enoemd tot Comman deur in de onle van Orar.je-Nassau met de zwaarden. Bij de marine zijn 21 stukken geschut welke indertijd het Rijk f468000 hebben gekost, verleden week verkocht voor even f1400. De Rijkspostspaarbank viert 1 October a.s. baar 12j-jarig bestaan. Sedert zes weken worden te Sloten door het Rijk met de machines en onder toezicht van den heer H. van Breemen Hzn., verve- ner te Haarlem, proeven genomen tot hét maken van geperste turf, die in tijd van nood, met name bij een eventueel beleg van Am sterdam. de steenkool zou kunnen vervangen. Daar dit een zaak van zeer groot belang, naar den uitslag der proefnemingen een on lerz.>ek ingesteld en wordt vernomen, dat zij als zeer goed geslaagd kunnen wor den beschouwd. Paar le proeven loopen over hec resultaat van In enkele bladen, zoo schrijft de Utrecht- schc Cttreffen wij een uitvoerige lijst aan van de verdeeling der ingezetenen naar ge lang van hun aanslag in de gemeentelijke inkomsten-belasting. Die opgave bevestigt wat wij reeds meer dan eens opmerkten omtrent het betrekkelijk gering getal inwo ner.- onzer groote steden, welke een eenigszins aanzienlijk inkomen hebben. Zoo worden thans te Rotterdam, op eene totale bevolking van ruim 220000zielen, niet meer dan 2-10 ingezetenen aangeslagen op een inkomen van f5100 of hooger, 508 op een van meer dan f10000, 223 op een van meer dan f20000, en 30 op een inkomen van f51000 of hooger. Te Amsterdam waren blijkens het voor eenige weken gepubliceerde verslag omtrent een tijdvak van zes weken, de uitkomsten der plaatselijke directe belas- groote beteekenis. ting naar het inkomen over het dienstjaar 1890 1891, op een bevolking van ongeveer 427000 zielen, 3052 ingezetenen met een inkomen van meer dan f5100, 1280 meteen van meer dan f10000 en 450 met een van meer dan f20000 en 80 rnet een van f51000 en hooger. De laagste klasse, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, omvat de personen met een geraamd inkomen van f600700. terwijl het getal aangeslagenen in alle klassen bedraagt te Rotterdam nog geen 20000 te Amsterdam 18921803 ruim 30<)00 en, na aftrek der onin bare posten, nog geen 36000. In de twee grootste gemeenten des Rijks wordt dus nog niet een tiende gedeelte der ingezetenen geacht een j.iarlijksch inkomen te hebben van minstens f600. plaatsen kunnen meetings gehouden worden, om voor 't denkbeeld voeding en kleeding geheel of gedeeltelijk van overheidswege pro paganda te maken. In éen woord, 't is de plicht der onderwijzers, zich zooveel mogelijk in te spannen, opdat onze denkbeelden op dit gebied meer en meer gemeen goed wor den en zoodoende, als is er geen dadelijk succes' op ons pogen te wachten, de publieke opinie ons toch steeds gunstiger gezind worde. Het hoofdbestuur acht het overbodig u het i wivrrniiosrv nut van kindervoeding en kleeding op school alsmede de eerste zending >V INTEBJASBJ*, te betoogen, rnaar wenscht er roet nadruk op te wijzen, dat zij, die zeggen»er moet een zoodanige armenverzorging kornen, dat afzonderlijke kindervoeding op school over bodig wordt" volkomen gelijk hebben; doch waar die armenverzorging nog lang niet is, wat zij wezen moest, daar moeten we ons tevreden stellen met bet goede, waar we betere nog niet kunnen verkrijgen." alsmede de eerste zending WINTERJASSEN, bestaande uit: HEEREN«PALETOTS in Beaver, Ratine en Floeonné, benevens Ratine-, Duffel- en Eskimo-COLBr.H 1 Nog ontvangen: gemaakte WINTERPANTALONS in gewoon en Lngelsch model, als ook de nieuwste Stoffen voor alle soorten KLEEDINGSTUKKEN. Prijzen der COLBERTS, gevoerd van af f3,50 WINTERJASSEN, met geruite voering van af f6,50. JONGENS PÉLERINE-JASSEN van af f3,90 tot 19,50 in zware clointer-cheviot stof. Wastedoch zeer lage prijzen. Aanbevelend, Naar men aan de Husxrhe Ct. meedeelt, zou een in de vergadering van't bestuur van het departement 's-Hertogenbosch der «Maat schappij tot Nut van 'l Algemeen" genomen beslissing de mogelijkheid openen, dat de Rijkskweekschool voor onderwijzers met de daar.ian verbonden Leerschool te 's-Her- togenbosch gevestigd blijft. Volgens een ander bericht heeft het de partement besloten f150000 beschikbaar te stellen, om zoodoende het behoud der Kweek school mogelijk te maken. Naar aanleiding van de klachten van het hoofdbestuur «Ier vereeniging Schuttevaer over den toestand der haven van Nijkerk is, op grond van het terzake ingesteld onderzoek, door B. en W. van Nijkerk op de ontworpen begrooting voor 1894 een bedrag uitgetrok ken ad f3566 voor het onderhoud der haven, waaronder begrepen is f1200 voor bagger- werk, ten einde de verkrijgbare of toelaat bare bodembreedte en diepte te kunnen be komen. Mgr. Boermans heeft op het door hem daartoe gedaan verzoek ontslag verleend aan dr. Everts, directeur van het Klein Seminarie te Rolduc Vrijdag vierde G. A. Boomgaard, conven tion! in het Jacob en Anna gasthuis te Gro ningen, zijn 105den verjaardag. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers is aan de afdoelings- bes turen de volgende circulaire gericht: «Hot winterseizoen nadert en daarmede breekt de tijd aan, dat in tal van gezinnen weer armoede en gebrek zal beerechen tenge volge van weinig of geen verdiensten der kost winners. Thans is 't dus tijd om 't besluit in zake kindervoeding en kleeding. op de jongste algemeerie vergadering genomen, tot uitvoe ring te brengen. «Op onze laatste hoofdbestuursvergadering was men eenstemmig van meening, dat men hij den tegen woord igen stand van zaken bij do Rijksregeeringen niet op subsidie kon aandringenimmers do werkzaamheden, waar mede de Kamer zich thans bezig houdt, ma ken, dat aan andere nieuwe zaken onmogelijk kan gedacht worden. Bij de gemeentebesturen is het geval echter andeiv. Wij wekken dus alle afdeelingen op, zich met een verzoek schrift tot den gemeenteraad te wenden, waarin op subsidie voor kindervoeding en kleeding wordt aangedrongen. Op plaatsen, waar afdeelingen van de M. t. N. v. h. A., van Volksonderwijs, van het N. O. G. zijn, of waar andere vereenigingen bestaan, op wier steun men zou kunnen rekenen, trachte men samenwerking tusschen al die vereeni- gingen te krijgen, opdat de aanvrage een des te krachtiger intlruk make. In groote Volgens de Amst. Ct. za! de opening van den nieuwen stadsschouwburg te Amsleniam zeer waarschijnlijk geschieden met de oGij's- brecht van Amstel naai' de nieuwste uit gaaf en met de entre-aete-muziek en de reien van Bernard Zweers. Van 15 October tot 15 November zal Oscar Carré rnet zijn circus op bet Vreeburg te Utrecht voorstellingen geven. Een der lezers van de Tel. schrijft het volgende Ik ontving dezer dagen een gesloten, onge- frankeerde enveloppe, postmerk Botosani (Roemenië), die bij opening bleek in te hou den eene aanbieding van binnen- en buiten- lendscbe loten van het zich noemende Bank- instituut Bauer Corap., Amsterdam, Singel 133, welke firma wel zoo welwillend is, 1 lot Ital. Roode Kruis, 1 id. Holl. Witte j Kruis, 1 Servische Staats (tabakslot) 1888, 1 Hongaarscb Gutes Here (Jo Sviv) lot en 1 Rott.' Schouwburg, die te zamen een beurswaarde hebben van omstreeks f30, van de hand te willen doen tegen 32 opeenvol gende maandelijksche betalingen van f2.50; 1 d. i. in het geheel f80. Bij de eerste beta- I ling krijgt men opgave der nummers en na de tweede betaling recht op de eventueel te vallen prijzen. De kiesche toezending van het plan en de bescheiden winst, waarmede het zich noemend Bank-instituut zich te vreden stelt, nopen mij, om voor de nobele inrichting reclame te ma ken, waartoe ik hoop. dat u door plaatsing dezer regelen zult willen medewerken. STADSNIEUWS. Door H.M. de Koningin-Regentes is f 50 geschonken aan een armen visschersknecht te Bunschoten, die niet in staat was eenige huur te betalen, en daarom uit zijn woning werd gezet. Bij Kon. besluit is de luitenant ter zee der 2de klasse S. Rijnbende, met den lGen October aanstaande, eervol uit den zeedienst ontslagen. Kolonel II. J. G. Benschop, commandant van hef 5e regiment infanterie, dineerde Donderdag ten Hove. De le l.'itenant P. G. Verhaart, van het 3e regiment vesting-artillerie reeds geruimen tijd gedetacheerd bij het 1e regiment veld artillerie alhier, wordt 1 October definitief overgeplaatst bij laatsbedoeld korps. Behalve de majoor-commandant A. M. Tromp van Holst, woonden ook kapitei i W. Crooeke- wit W. Az., le luitenant J. Pekelharing en 2e luitenant II. W. B. M. Leygraaff, van de dienstdoende schutterij, Donderdag de plech tige uitreiking van de vaandels en stan daards bij. De heer P. J. Dammers, commissaris van politie alhier, heelt bedankt als correspon dent voor het Kanton Amersfoort, van den Algemeenen Nedertandschen politiebond. Wij komen hierop nader terug. Aan het archief der gemeente is dooi den samensteller, kapitein N. J. A. P. II. van Es, een exemplaar geschonken van het «Ge denkboek" uitgegeven ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan van het korps rijdende artil lerie. Tot onderwijzer aan de school voor Chris telijk nationaal onderwijs is benoemd de heer G. J. W. Hofstee, te Doesburg. Tot penningmeester van de Vereeniging van leeraren aan Inrichtingen van Middel- baai* onderwijs is benoemd dr. H. Ekema leeraar aan de H. B. S. alhier. In de vacaturen, ontstaan door het bedan ken ais bestuurslid van de Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen door de heeren B. W. van Burgsteeden en C. Scheltus Izn. zijn benoemd de heeren 1. Tersehuur en H. W. van Esveld. Tot president is benoemd de heer J. P. G. Kok: tot secretaris de heer W. van Eeden. De IJsclub blijft bestaan. In de Vrijdagavond gehouden buiten gewone ulgerueeae vergadering dier Vereeni ging is bij tweede lezing verworpen het in de vorige vergadering genomen besluit tot ontbinding. Een nieuw bestuur werd gekozen en daarin werden benoemd de heeren: G. F. Nijland, S. J. van Duinen, A. van Santbrink, G. J. Slothouwer. J. E. Steenmetser, W. A. Kleber en C. Jonker. Alle verkozenen namen de benoeming aan. behalve de heeren Jonker, die zich wenschte te beraden, en A. van Santbrink, die verklaarde de herbenoeming niet te kunnen aanvaarden. De uitgeschreven geldleening van f500 is thans vofteekend. Aan h&t burean van politie zijn de. portret ten van H. de Jong en de beide vermiste vrouwen S. A. Juett en M. S. Scbmitz voor een ieder te bezichtigen. De Commissaris van Rijks-politie te Amers foort houdt zich voor inlichtingen aanbevolen. Tegen onzen oud-stadgenoot den heer G. van Deth is Vrijdag door de arrondissements rechtbank te Amsterdam geëiseht een geld boete van f250.wegens beleediging van den directeur der WeesinvichtingteNeeroosch in de bekende brochure. Uitspraak aanstaanden Vrijdag. Op het land van N. Wolfswinkel, aan den Lageweg alhier, is een aardappelstruik te zien, waarvan het loof zich niet minder dan 3,30 M. boven den beganen grond verheft. Gemengd Nieuws. Toen verleden week te Gouda een failliete inboedel onder den hamer kwam, deed zich het volgend vermakelijk incident voor. Onder de te verkoopen zaken bevond zich ook een papegaai. Toen de afslager naar ge woonte aan bet afslaan ging, werd er van binnen «mijn" geroepen. Wie was die persoon Niemand maakte zich bekend, rnaar een der aanwezigen wist te vertellen, dat de vogel zoo brutaal was geweest. Hij had dien dag dat woordje «mijn" zóo dikwijls gehoord, dat bij hem de lust opkwam het ook eens te debiteeren. Bij den Amsterdamschen uitgever H. J. W. Becht verscheen een boekje, getiteld «Onze Aardappel; 300 recepten ter berei ding van aardappelen en aardappelresten," door mej.O. A.C'orver, schrijfster van «Aaltje," Als middel urn van onzen aardappel een zoo voedzaam mogelijke en smakelijke spijs te bereiden, kan dit boekje veel nut stichten. Onder de velen, die in den kaatsten tijd te Veenhuizen wegens bedelarij of landloopenj te verpleging werden opgenomen, is ook een gewezen boekhouder bij de Nederlandsehe bank. Dit is de 2e maal, dat hij in Veen- huizen aanlandt. De Duitsche Keizer heeft den eersten stap gedaan tot verzoening met Bismarck. Getroffen door het bericht .an Bismarck's ernstige ongesteldheid heelt de Keizer uit Giins hem per telegraaf zijn deelneming betuigd. De Keizer bood, met het oog op het ongunstige klimaat van Friedrichsruh, aan Bismarck het verblijf in een der keizer lijke kasteelen «aan. Bisrnarek sprak ineen uitvoerig telegram den Keizer zijn levend igen dank uit; maar hij zag van «le aanneming van 's Keizers aanbod af, op raad van dr. Schweninger, die verklaarde tegen een ver andering in het gewone verblijf te zijn. Een bewoner van den Overtoom te Amster dam beeft zich op de volgende wijze lalen beetnemen Eenige «lagen geleden schreef hij op een advertentie, waarbij «een flink persoon ge vraagd werd, van goede getuigen voorzien en borg kunnende stellen". Ken paar dagen latei- vervoegde zich de steller van «le advertentie die zich Lize noemde ten huize van den reflectant, die echter afwezig was, zoodat Lize met zijn vrouw onderhandelde. De aangeboden betrekking was volgons Lize die van looper op een kantoor, en aangezien veel gelden moesten worden geïncasseerd, was een borgstelling bepaald noodig. De vrouw gaf bom daarop 1'25 in specie en een spaarbankboekje waarop pl. m. 1500 gestort was. De lichtgeloovige man is natuurlijk nog steeds in afwachting van de hem aangeboden betrekking, waarvan, evenals van zijn gestort geld, wel niet veel zal terecht komen. De Matin vermeldt, naar aanleiding van de op handen zijnde komst van liet Russische eskader te Toulon, eon voor ons Nederlan ders niet algemeen beken«le bijzonderheid omtrent den oorsprong van de Russische marinevlag. Behalve de keizerlijke standaard toch, die de wapenfiguur van Rusland, den zwarten dubbelen adelaar in geel, vertoont en behalve de nationale vlag, wit, blauw, rood (een vrije navolging van de Hollandsche driekleur?) heeft Rusland een afzonderlijke vlag voor de vloot, zijnde in wit een blauw kruis. Deze is volgens de Maim zoo ingesteld door Peter den Groote, ter herinnering aan zijn admiraal Cruys, een Hollandscli scheeps bouwmeester, dien hij meenam naar Rusland en die aldaar de marine georganiseerd heelt. Een avontuur van den koning der Belgen vormt thans te Spa het onderwerp van aller gesprekken. In den omtrek een rijtoer makend, had Leopold II te Pêpinster zijn rijtuig ver late.!), om, trots de dreigende wolken, den weg naar Spa te voet af te leggen. Met opgeslagen broekspijpen, liep hij rnet zijn eveneens in „politiek" zijnden adjudant op den straatweg voort, toen ter hoogte van het gehucht Spinke, plotseling een vreeselijk on- weder losbrak. Buiten enkele leemen bulten was er slechts een armzalige herberg in de buurt, met. het opschrift: »A l'assurance con- tre la soif' (inrichting tot verzekering tegen dorst). «Et contre la pluie!" (En tegen den regen) zeide de koning lachend, deed zijn parapluie dicht en trail met zijn adju dant de herberg binnen. De waardin bracht bet verlangde en zei«le toen in onvervalseht Waalsch dialect tot haar man, die achter de toonbank een courant las«Het gezicht van dien grooten kerel daar heb ik meer gezien!" «'tKomt mij ook bekend voor!" meende de man, terwijl hij over de krant heenkeek. Toen de regen ophield, riep de «groote kerel" de waardin en gaf hij baar een vijHïanesstuk met zijn beeltenis. Nauwelijks had de vrouw het vijlTrancsstuk bekeken, of zij hield het in triomf haren man voor, terwijl zij uitriep: «Hij is 'f!" «Hij is 'triep ook «le wak kere waard, thans «le krant op zijde leggend, en op den koning toeloopend, verzocht hij dezen, het geldstuk weder terug te nemen. «Voor u, sire, kost 't nietsVroolijk nam koning Leopold iiet vijlTrancsstuk weder terug en vertelde, te Spa gekomen, het ge- lieele avontuur. De geschiedenis deed spoedig de ronde en thans is er in geheel Spa geen badgast, «lie niet te Spinke de herberg «Assurance contre la soiF' bezocht en de groote photografie gezien heeft, die de koning den volgenden dag den waard ten geschenke heeft doen toe komen.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2