Maandag 25 Sept. 1893. Bijvoegsel. No. 4287. 37e Jaargang. De vaandel-uitreiking. /'v Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post f 4.1b. Advertentiën1—6 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wyk B. 60 21 September 1893. Donderslagen en stortbuien voorspelden Woensdag-avond weinig goeds voor den door velen met ongeduld verbeid ,-n feest dag en vooral vreesde men, dat liet para- develd doorweekt zou zijn van den regen, die bij stroomen nederviel. Maar toch, toen de volgende morgen aanbrak, keerde alles ten goede en de vlaggen wapperden lustig, besehenen door de ochtendzon, in de straten der Residentie. Reeds van den vroegen ochtend was 't in de stad levendig. Trommelslag en muziek van de uit andere garnizoens plaatsen aanrukkende troepen wisselden elkander af en vervulden de lucht. Dichte groepen officieren uit alle steden des lands kwamen binnen, allen iu groote tenue, waardoor zij, zooals gewoonlijk, veel be kijks hadden. Maar aller aandacht trok zich samen en alles stroomde naar het Malieveld, dat, dank het vriendelijke zonnetje een echte Oranjezon gelukkig droog van bodem was. Lang voordat de troepeu achtereenvol gens ouder vroolijke muziek het terrein binnenrukten, was 'taan alle zijden van de groene schouwplaats zwart van de menschen. Alle landen die de weide omringen, waren met menschendrommeu gevuld, waarin de militaire macht en de politie de noodige openingen vrij hielden voor den vrijen doorgang der geuoodigden. De rijtuigen stonden vijf files dik op de wegen waar hun verkeer was toege laten. De passagiers déjeuneerdeu in hun voertuig en de politie moest, om opstop ping te voorkomen, nog vele koetsen weren. Middelerwijl marcheerden of galoppeer den de troepen binnen het zeldzaam mooie parade veld. Die, welke niet tot het garnizoen der residentie behoorden de compagnieën der 8 iufanterie-regimenten en de peletons der cavalerie-korpsen trokken natuur lijk buitengewone aandacht. De geuoodigden werden ook inmiddels aangebracht. De civiele autoriteiten ver schenen iu ambtsgewaad en werden aan den ingang der daklooze tribune allerbe leefdst ontvangen door den secretaris-gene raal van het Departement van Oorlog, Officieren geleidden de gasten naar de voor hen bestemde plaatsen. Onder het corps diplomatique zag men verscheidene leden in uitheemsche militaire uniform. Ook de pauselijke internuntius en zijn secretaris woonden in groot ornaat de feestelijkheid bij. Tegen 12 uur onstond eenige beweging iu de dichte rijen der niet bij de troepen ingedeelde officiereu en in de gelederen, toen de aankomst van den algemeenen bevelhebber, generaal Van Helden, werd aangekondigd. De opperoflicier schouwde het terrein en gaf nog de laatste bevelen voor de beweging der troepenmassa. Voor het geleide der oud-krijgers of vroegere strijders in Nederland of Indië was eveneens behoorlijk zorg gedragen. Menigen oud-strijder zag men niet behulp van stole of krukken aan den arm van een jongeren krijgsbroeder naar zijn plaats aan den voet der tribune, waar die man nen in corporatie met hun banieren ston den, strompelen. Een kranige figuur maakte generaal Van der Heijden, commandant van Bron beek, die te paard zich naar zijn plaats begaf; generaal Van der Schrieck koos plaats bij de Metalen-kruis-ridders, zijn kameraden in den Tiendaagschen veld tocht. Uit den aard der zaak zag men in het veld mets dan uniformdragenden, met uit zondering slechts van de verslaggevers der dagbladen, wien, op last van den Minister van Oorlog, een der beste plaatsen was aangewezen, vanwaar zjj alles konden overzien. Dames waren er slechts énkele. Photografen namen afbeeldingen van terrein en groepen. Te kwart voor één roffelen de trommen, weerklinken hoornsignalen en snellen de reeds aanwezige staven naar den ingang van het Malieveld. De troepeu nemen de positie aan. Het is de Minister van Oorlog, die aankomt, gevolgd door zijn adjudant, kapitein Sabron, luitenant-ko lonel Snijders en kapitein De Meester. Deze verschijning is zeer merkwaardig door haar zeldzaamheid, aangezien het verantwoordelijk hoofd van het oorlogs departement zelden of uooit een parade bezoekt. De beleefdheid van minister Seyffardt om dadelijk zijn opwachting te maken bij de genoodigde autoriteiten en allen, op de tribune geschaard, te komen be groeten, werd hoog gewaardeerd. Tegen 1 uur kondigde een gejuich uit de verte, het uitdeelen links en rechts van bevelen, de ordening in de tot nog- toe verbroken rijen der geueraals en of ficieren de nadering van H.H. M.M. de Koninginnen aan. De Minister van Oorlog, alleen gevolgd door generaals en adjudanten in buiten- gewonen dienst te paard, ging het ko ninklijk rijtuig tegemoet en kort daarna reed de vorstelijke, stoet, onder eiudelooze hoerah's, het parade-terrein stapvoets biu- nen, aldus saaragesteldmarechaussées te paard voorop; daarna twee van H. M. ordonnanee-officieren, graaf Schimmel- penninck en graaf Duinonceau; een rij knecht te paard; het koninklijk rijtuig bespannen r\ la Daumont met Hare Majes teiten, de jonge Koningin geheel gekleed in het wit ïuet de lange witte veer over den stroohoed; de Koningin-Moeder in een zwart kleed. De Minister van Oorlog plaatste zich, na H.H. M.M. begroet te hebben, onmid dellijk naast het rijtuig, dat gevolgd werd door een drietal open hofrijtuigen, waarin gezeten warenin het eerste de groot meesteres barones Van Hardenbroek met de adjudanten-generaals jhr. Klerck en jhr. Verspijck; in het tweede de hofdames baronnesse Van Ittersum en freule Van de Poll met den adjudant-kapitein ter zee Van Hogendorpin het derde de hof dame baronnesse Reugers en de gouver nante van H.M., miss Saxton Winter, met den adjudant kapitein-luit. ter zee Zegers Veeckens. Statig was de intocht van de Koningin nen onder de tonen van het Wilhelmus en opgeluisterd door de aanwezigheid van al de leden van Hr Ms militaire Huis te paard. Toen het rijtuig met HH. MM. in het gezicht kwam, werd midden in het veld de standaardvlag met wimpel aan den mast geheschen, door een adjudant-onderofficier en twee onderofficieren van het korps genietroepen. Na aankomst op het terrein reden de Koninginnen langs de bataljons, batte rijen en escadrons, die de geweren pre senteerden of de sabels opstaken. Het houden der revue over de veree- nigde troepen bood tevens aan het publiek, dat de omgevende lanen van het veld be zette, gelegenheid om de Koninginnen naderbij te zien en de Vorstinnen reden dichter langs de volksmenigte, toen zij ten tweeden ma'e achter de gelederen om langs de wapenmacht gingen. Gedurende dezen rit werden HH. MM. omringd door het aanhoudend gejuich der met geestdrift bezielde menigte, die zakdoeken bewoog en met de boeden zwaaide om vooral aan de jonge Koningin den tol harer hulde en sympathie te be tuigen. Ook bij de tribune werden de Koning innen met gejuich ontvangen en de leden vau de Kamer hieven hoerah's aan. Na dezen ommegang, een zegetocht ge lijk, gaf de Regentes aan den gouverneur der Residentie het bevel den bau te ope- den. De stoet van generaals, welke het rijtuig by de revue gevolgd was, hernam zijn plaats en alleen de Minister van Oor log, Hr Ms adjudant van dienst, jhr. De Ranitz, en de ordonnance-officier graaf Schimmelpeuninck posteerden zich bij de Koninginnen. De opstelling van de troepen voor het formeeren van 't carré vorderde eenigen tijd. Koningin Wilhelmina sloeg met be langstelling de manoeuvres der troepen gaande. Zij liet haar oogen over het veld in alle richtingen weiden en ging, om alles beter te kunnen aanschouwen, op de voorbank van het rijtuig staan. Eenmaal het carré aan drie zijden ge vormd zijnde, aam de eigenlijke plechtig heid een aanvang. De adjudant van dienst reikte het nieuwe vaandel aan de Koningin over, uit wier handen iedere kolonel van een regiment de vlag of de standaard aannam, met een eerbiedig saluut zich achterwaarts verwij derende. Duidelijk zag men de jeugdige Koningin aan de vaandels van het regiment grena diers en jagers het Metalen kruis en aan dat vau het 7e regiment infanterie de Citadel-medaille vasthechten. H. M. kweet zich zeer vlug van die eeretaak. Alle korps-commandanten plaatsteu zich met het nieuwe vaandel aan den voet, in onbewegelijke houding voor de Koning innen. H. M. de Koningin zeidj bij elk vaan del, door haar uitgereikt »lk stel het op hoogen prijs u het vaandel van dit regiment te mogen overhandigen, met de beste wenscben voor uw regiment." De toespraak van H. M. de Koningin- Regentes luidde: «Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten De plechtigheid, waarvoor wij hier te zamen kwamen, geeft mij een welkome aan leiding u de verzekering te geven van de oprechte gehechtheid der Koningin en van mij aan het leger. God geve, dat de nieuwe vaandels en standaards, zooeven door de Koningin uit gereikt, slechts in tijden van vrede en voor spoed mogen worden gedragen als het zinne beeld van datgene wat ons allen heilig is de eer van het leger, dat is de eer van het vaderland. Maar indien ooit, wat God verhoede, een zwaardere taak van u mocht worden gevraagd, dan, ik ben er van overtuigd, z te groot zijn voor de handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan. Niemand onzer zal voorzeker dat plechtig oogenblik ooit vergeten, toen Neerlana's jonge Koningin, omringd door een getrouw leger en ten aanschouwe van een getrouw volk, de nieuwe vaandels en standaards uitreikte. Die vaandels en standaard, gij zult ze- hoog houden onder alle omstandighedea tot eer van ons volk, tot heil onzer Koningia en van het ons allen dierbaar vadarlaud." Een plechtige stilte heerschte gedurende deze toespraak. Nadat H. M. de Koningin-Regentes h:id gesproken, naderde de Minister van Oor log eerbiedig 'de beide Koninginnen, tot wie hy de volgende toespraak hield aMajesteiten »Het is mij een onschatbaar voorrecht aan, Uwe Majesteiten, namens het leger, eerbiedig en oprecht dank te mogen betuigen voor de groote eer, zooeven aan de Landmacht be wezen. Het plechtige oogenblik van de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards door de hand van Neèrlands beminde jeugdige Ko ningin en van de hooggewaardeerde toespraak van onze geliefde Koningin-Regentes zal one overgetelijk zijn. Wij zullen die vaandels, die standaards: bewaren als een heilig onderpand van onze Koningin, in tijden van vrede en voorspoed, maar óók mocht het noodig zijn in de ure des gevaars. Dan zal de aanschouwing van die vaan dels en standaards ons bezielen tot navolging van de groote daden, waarin de vorsten uit ons dierbaar stamhuis van Oranje-Nassuu sints eeuwen zijn .voorgegaan. Rondom die vaandels geschaard zullen wij steeds onzen plicht doen tot heil des volks, tot eer van Koningin en vaderland. Wij allen hier tegenwoordig bezegelen deze belofte met den uitroep: Leve de Koningin! Leve de Koningin- regentes". Door daverende hoerah's, waartoe de heer Seyffardt telkenmale door het om hoog heffen van de hand het sein gaf, gaven officieren en autoriteiten aan 's MD nisters roepstem gehoor. De rauziek-korpsen lieten het Wilhelm.ua weerklinken en de dragers wuifden d nieuwe vaandels voor de Koninginnen. Nogmaals een driewerf hoerah, waartoe de Minister opnieuw het sein gaf, en toen werden de toebereidselen voor het defi)& gemaakt. Gedurende de uitvoering van de daartoe noodige bewegingen van de troepen werd eeu koninklijke hulde gebracht aan het dappere Indische leger in den persoon van den le luitenant der infanterie van dat leger M. Dreiber, dien H. M. de Regen tes door een oi'dounance-officier voor zich deed ontbieden. Deze officier, ridder der M. W.O., wien onlangs ue eere-sabel werd uitgereikt wegens zijn moedig gedrag bij de expeditie naar Garoet en die nog niet geheel ge nezen is van een zware hoofdwond, hem door een kogel toegebracht, werd door de Regentes allerhartelijkst toegesproken, waarbij Zij met veel lof sprak over zijn Haar uit verschillende rapporten bekend geworden eervol gedrag. De troepen defileerden daarna in di- visiën voor IIH. MM. Generaal Van Hel den reeds aan het hoofd van de troepen macht en plaatste zich naast HH. MM. gedurende 'den ganschen duur van het voorbijtrekken der korpsen, hebbende de cominandeerende officieren van de ver schillende wapenen zich in de nabjjheid

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6