van de Koninginnen opgesteld tijdens het onder hunne bevelen geplaatste korps voor de hooge toeschouwsters passeerde. Alle militairen wendden bij het voorbij trekken het hoofd naar de Vorstinnen, die niet verzuimden bjj het passeeren van de vaandels en standaarden 12 in getal deze met een diepe buiging te groeten. Koningin Wilhelmina groette tevens eiken bataljons- ofescadrons-commnndant, die Haar voorbijtrok De muziek-korpsen zetten natuurlijk S-oote levendigheid aan den tnarsch bij. et tweede défilé had met versnelden pas plaats, waarby de correcte houding der troepen nog meer in het oog viel. l)e terugkeer vau den bevelhebber der parade, generaal Van Helden, naar het hoofd »ier troepen, was het teeken, dat de plechtigheid was afgeloopen. Langs de tribune en de Boorlaan na men HH. MM. eu gevolg den terugweg naar het Paleis aan, uitgeleid door de ministers, de generaals en alle officiereu te paard: een prachtig militair schouwspel. De troepen maakten front naar de hooge bezoeksters, die onder onafgebroken hoe- rah's van het volk het parade veld ver lieten, ongetwijfeld een aaugename her innering medenemend aan deze voorstel ling van de vertegenwoordigers van het leger en iiati de gevoelens van trouwen aanhankelijkheid, die zij bjj vernieuwing vau de zjjde der bevolking, bij duizenden uit de stad en van elders saamgevloeid, mochten ontvangen. Na afloop der plechtigheid marcheerden de troepen langs het Korte Voorhout, den Langen Vijverberg en het Noordeiude naar het Koninklijk Paleis. De onderschei dene muziekkorpsen maakten daar ge komen halt eu speelden de volksliederen en marschen. H.H. M.M de Koninginnen, die eenige oogenblikken te voren ten pa- laize waren teruggekeerd, kwamen met H. D. gevolg op het balcon en woonden van daar het. défilé der troepenmacht bij. Ook hier salueerde Koningin Wilhelmina gracieus de vaandels. Niet voordat de geheele militaire stoet was voorbjj getrokken,begapen IIH. MM. zich binnen het paleis De onafzienbare menschenmassa, die zich in den omtrek van de vorstelijke woning bevond, hiel herhaaldelijk vol geestdrift een „hoerah" aan. Het we ier, dat tot dusver uitmnntend kon genoemd worden, veranderde naaf loop van het défilé en de welken ont lastten zich weldra in een stortbui. Het detachement van het 5e regiment infanterie sterk 100 onderofficieren en minderen een keurtroepje uit de vier hier in garnizoen liggende bataljons uit gezocht onder commando van kapitein H. Th. Chappuis, ridder in de orde van den Eikekroun, en onder medegeleide van de le luitenants J Stroeve en VV. f^N. van Bockoin Maas, beiden versierd met het Eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen. eu den 2e lnitinantH.de Haan Hugenholtz, het detachement, dat de hooge eer genoot het nieuwe vaandel uit handen van H. M. Koningin Wilhel mina te mogen ontvangen, keerde hier Donderdagavond omstreeks kwart over tienen terug. Ondanks net ongunstige weder had zich een groote menigte, uit alle standen, voor het Centraalstation verzameld. Vlug werd uitgestegen on aangetreden. Een roffel. Een paar commando's en de troep de ganBcho menschenmassa beter gezegd zette zich voetje voor voetje in beweging. Voorop die bekende horde van gooiende en vallende en stompende en stoeiende meuschen en mensclyes. Dan een paar ordonnansen, die hun uiterste best deden om eenige ruimte te makendan de „aanvoerder", de wegwijzer, de hoogst deftige, hoogst gewichtige sergeant-tam boer, zwaaiend met zijn glim menden staf, stappend als... ja als een tamboer-majoor uit den goeden ouden tijd, de mifii die alles in bedwang houdt en die dat weet zijn helpers, twee kranige tamboers en een hoornblazer volgen hem op den voet, lustig eu onverstoorbaar trommelend, gaande aan eiken kuut een ordonnaus, die het opdringende volk op een afstand houdt. Dan Vau Aken's kapel. Fantastisch tusseheu die zwarte menigte die heel het plein vult on zich straks den Soesterweg in werkt, schittert en flikkert het rosse licht in het glimmend koper der instrumenten. En ze deden weer danig hun best, onze stafmuzikanten. De meu schen moesten meeloopen „inden pas" bjj die vroolijke marschen, die daverden tus seheu de huizen. Eindelijk, aan 'tslot, kwam dé eere compagnie zelf met het vaandel, het mooie, nieuwe vaandel in het midden, allen in groote tenue, met de pompons op de cha- co's, die aardig uitstaken boven alle burgers. Toen zij eenmaal in den gewonen mili tairen pas waren, kon niets hen meer daaruit brengen. Zij liepen door, altijd maar door, en om hen heen vielen de men- schen mee, trappende door de plassen, struikelend over de trottoirs, bonzend tegen schuttingen of tegen fcarren en rij tuigen, die bleven staan op den weg. Nu en dan, op den Utrechtschenweg bijvoor beeld, ontstond een leeljjk gedranger werd gegild en gevloekt en gezongen; de omloopenden trapten elkander de schoenen van de voeten, trokken elkaar de knoopen en de panden van de jassen en de hoeden van het hoofd om maar lucht te krijgen, want van buiten moest die komenvan binnen was dat ondenkbaar door die vaste kern van militairen. Zoo botste en stootte en werkte men zich vooruit, de Bergstraat iu waar halt werd gemaakt voor de woning van kolonel Benschop en het vaandel door den adju dant-vaandeldrager J. Kiepe en luitenant ^Stroeve en een sergeant werd binnen gebracht. De muziek voerde eenige nummers uit en de troep keerde daarna naar de ka zerne, trotsch op de taak haar dien dag opgedragen. Vrijdag den ganschen dag regen, storm en onweer Maar Zaterdag was het zonnetje weer doorgekomen en maakte de twijfelaars te schande, die slecht weer voorspeld hadden bij de groote parade. Reeds om kwart voor elf verliet de vaandel-compagnie, de zelfde die het vaandel in Den Haag in ontvangst had genomen, de kazerne om het vaandel te halen en het langs den Vlasakker weg, den langen, slechten weg, dopr de geweldige regens hier en daar onbegaanbaar, te bren gen naar de Vlasakkers. Even vóór twaal ven marcheerde de compagnie, waar vóór de kolonel en zijn kapitein-adjudant liepen, het terrein op, wimu behalve het geheele garnizoen een groot aantal toeschouwers aanwezig waren. Allerlei voertuigen had den de laatsten er gebracht; er waren er zelfs, die al oin 8 uur van huis waren gegaan. De troepen stonden opgesteld in bataille, de infanterie tot twee bataljons ver- eenigd op den rechtervleugel, daarnaast de beide batterijen veld-artillerie, daarna het escadron ordonnansen. De vaandel-compagnie nam plaats tegen over de vereeuigcle troepen, de niet inge deelde officieren op den rechter vleugel. Kolonel Ypey, garnizoens-commandant. liet een carré ïbrmeeren, den ban openen de geweren presenteeven en de sabels op steken; de Vaandelmarsch weerklonk de muziek speelde het Wilhelmus en het vaandel werd tusschen kolonel Benschop en kapitein-adjudant J. Doornbos tot voor kolonel Ypey gebracht. Kolonel Benschop zeide toen met luider stemme Kolonel, commandant van het garnizoen I Hoofdofficieren Officieren Onderofficieren en verdere militairen van de verschillende korpsen en dienstvakken van dit garnizoen Eergisteren morgen vroegtijdig werd het oude vaandel van mijn onderhebbend regi ment naar de Residentie overgebracht, alwaar het tegen een nieuw vaandel word verwis seld, hetwelk ik de Hooge eer genoot van H. M. onze jeugdige Koningin persoonlijk te mogen ontvangen en dat ik nierbij het voorrecht heb, op hooger last, aan U allen voortestellen. De uitreiking van de vaandels en stan daards aan de verschillende regimenten Infanterie en Cavalerie was indrukkwekkend en had met groote plechtigheid plaatsin het Malieveld te s-Gravenhage door H. M. onze geëerbiedigde jeugdige Koningin, in tegen woordigheid van Hare Koninklijke Moeder, de Koningin-weduwe Regentes. Deze laatste vorstin wees. na de plechtig heid der uitreiking, op het hooge gewicht van dat oogenblik, waar de jeugdige Koningin met afdeelingen van een getrouw leger tegen woordig was en gaf' daarbij blijk ook van Hare groote belangstelling en ingenomenheid met. het Nederlandsche leger. Zijne Excellentie de Minister van Oorlog heeft daarop uit naam van het leger Hunne Majesteiten dank betuigd voor die belang stelling en voor de Hooge eer aan het leger bewezen, van welke beide toespraken U dadelijk door mij, r p hooger last, voorlezing zal worden gedaan. Kolonel commandant, van het garnizoenAlvo rens tot die voorlezing overtegaan en nog geheel onder den indruk van het indruk wekkende en plechtige oogenblik te 'sliage doorleefd, gevoel ik behoefte de verzekering te hernieuwen, dat liet 5e Regiment Infan terie waarvan ik de eer heb aan het hoofd te staan, ook onder het nieuwe vaandel zijn plicht steeds zal betrachten, dat wij dit vaandel hoog zullen houden in eer en aanzien, dat wij het zullen beschouwen als ons grootste sieraad, ons grootste kleinood, dat wij bezitten, als ons vereeniaingspunt, onze kracht, onze aansporing tot korpsgeest en kameraadschap en niet in liet minste tot broederschap met de andere korpsen en dienstvakken van het zelfde leger, dat slechts den doel en een ge meenschappelijk belang voor oogen heeft namelijk: de behartiging van de belangen van ons dierbaar vaderland en van het stam huis van Oranje, dat in lief en leed zoo nauw i inet ons vaderland is verbonden. Welaan dan, met dit vaandel zal het 5e Regiment Infanterie, en ik ben er verzekerd van-"— ook de korpsen en dienstvakken die inet ons regiment zullen samenwerken onder de plooien van dat vaandel zullen wij leven, maar als de omstandigheden dit moch ten medebrengen, dan zullen wij ook met dit vaandel weten te vallen, maar dan ook steeds onder de leuzen: Leve ons dierbaar vaderland Leve onze Koningin Wilhelmina! Leve de Koningin-weduwe Regentes! Daverende hoerah's weerklonken; de muziek speelde het Wilhelmus Vervolgens deed Z. H. E. Qestr. voor lezing van de toespraken door H. M. en door den Minister gehouden welke toespraken hierboven zijn meegedeeld Hierna werd slechts eenmaal in den gewonen pas gedefileerd, door de infanterie met divisiên in front, door de artil lerie in batterij, door de cavalerie met pelotons en hiermee was het zeldzaam militair schouwspel afgeloopen. Langs den straatweg werd teruggemar- cheerd en een wandeling gedaan door Bergstraat, Arnhemschen weg, Slijkstraat, Varkensmarkt, Zuidsingel, Langestraat, Utrechtsche straat en weg, Bergstraat eu zoo naar de kazerne. De colonne er werd uit de flank gemarcheerd en ook de bereden wapens namen deel aan den tocht door de stad was 8 minuten lang en leverde, vooral door den staf, die aan het hoofd mar cheerde, een prachtigen aanblik. De infanterie werd gecommandeerd door overste W. Hingraan, de artillerie door majoor J. J. Schlniter, decavallerie door luitenant H J.MO. Schreuder van de Coolwijk. De Minister van Oorlog heeft aan de au toriteiten der landmacht medegedeeld, «lat H.M. de Koningin-weduwe-Regentes hem heeft opgedragen ter kennis te brengen van de landmacht, dat de houding der troepen, die Donderdag tegenwoordig zijn geweest bij de plechtige uitreiking der nieuwe vaan dels en standaards aan «le regimenten infan terie en cavalerie, de bijzondere tevredenheid van H.H. M.M. «ie Koningin en «le Koningin weduwe-Regentes heeft weggedragen. Bij «le plechtige indienststelling dor vaan dels zijn alle straffen, behalve die wegens dronkenschap opgelegd, opgeheven. De vaandels en de standaardvlaggen wer den evenals in 1845 geleverd door de firma VV. J. van Heijnsbergen te 's Gravenhage, en zijn vervaardigd van zware Lyonsehe oranje-zijde. Die voor de regimenten infan terie zijn een vierkante meter, de standaard vlaggen voor de huzaren een halve vierkante meter. De vaandels en de standaardvlaggen zijn aan de eene zijde beschilderd inet het Ne derlandsche wapen aan de andere zijde met de gekroonde W., waaronder vermeld staat de naam van het regiment. Het geheel is aan bei«le zijden omlijst met een krans van oranje- en eikebladeren. Al de vaandels zijn omzet met gouden franje. Aan den stok, een vergalden standaard met opschrift«Voor Koningin en Vaderland," hangen gouden kwasten aan gouden koor den. Aan het einde van onze taak gekomen, rest ons de aangename plicht onzen hartelij- ken dank te betuigen aan den heer kolonel- commandant van liet 5e regiment infanterie, aan den heer commandant der vaandel-com pagnie en aan «le officieren, die ons op het parade-terrein in de gelegenheid stelden «le plechtigheid bij te wonen en met groote hoffelijkheid en voorkomendheid ons inlich tingen verstrekten. Snelpersdruk van de Firma A. 11. van CLKKb F.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 7