Bijvoegsel Binnenland behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van DONDERDAG 12 OCTOBER 1893. De Ned. Centraalspoorwegmaatschappij was voornemens een 1ste hyp. leening te sluiten van ten hoogste 1 niiUioen, waar van voorloopig f700000 zouden worden uit gegeven, welk geld zou dienen tot uitbreiding van de rangeerterreinen, het in orde maken van den weg en herstelling van de brug bij Hattem, welke uitgaven, indien geen leening wordt gesloten, uit de loopende ontvangsten zouden moeten geschieden en zouden kunnen verhinderen, dat de rente op de obligatiën ten volle zou kunnen worden betaald. Dit plan werd voorgelegd aan de perma nente commissie uit de obligatiehouders, die een tegenvoorstel indienden. Wordt dit tegenvoorstel in zijn geheel aan genomen, dan zal den tegenwoordigen obliga- tiehoudersgeeiisehuld worden voorgeschoten, de rente per halljaar worden betaald, en, de resultaten der exploitatie gedurende de laatste jaren als basis .temende, aan de aandeelhou ders een meer bevredigend dividend kun nen worden uitgekeerd dan tot dusver kon geschieden. Het hoofdbestuur van den »Bond van Nederl. onderwijzers," te Amsterdam, heeft zich tot de Koningin-regentes gewend, met verzoek, aan de onderwijzers een behoorlijke jaarwedde te waarborgen, door gebruik te maken van het aan de regeering voorbehouden recht, om de minima der onderwijzersjaarwedden plaat selijk te regelen. Hij den Raad van Zutphea is ingekomen een adres van de vereeniging »Zutpheu's be lang," verzoekende de kennis weder in te voeren. Het is thans wel de moeite waard, schrijft men ons, eens een kijkje bij den heer Hertels op »De Biezen" bij Barneveld te gaan ne men. Men ziet daar thans de voedergewassen in voliefi bloei met prachtige kleursehakee- ringen, zooals men ze in 't voorjaar in Haar lem's schoone dreven aantreft; ook de aan gename bloesemgeur doet daarvoor niet ondei Voor de landbouwern is daar thans veel te zien en te leeren. 'lo. Wordt daar deze geheele week voeder aan een porshoop geredendeze eenvoudige niets kostende manier van voederbewaring, n.l. om het naar den eisch te doen, is aan velen nog niet bekendimmers, men zou dan thans in Nederland niet zooveel nagras laten verrotten, als men wist, dat daarvan zelfs al heeft liet reeds veel van het vochtig weder geleden, in pl. m. 8 dagen een voeder te verkrijgen is, dat riekt als versch roggebrood. 2o. Is een porshoop dien men daar van dezen zomer zag geopend, en kan men zich tevens overtuigen, hoe prachtig en aan genaam van geur en smaak het aldus ver kregen persvoeder is. De koeien laten do lijnkoek, en de paarden de haver hiervoor onaangeroerd. 3o. Kan men daar zien, dat Bertels kracht- voederpkuit zelfs op afgegraven schralen zandgrond, ruim 30 000 Kg. per H.A. prachtig groen voeder levert, zoowel om direct voor den stal te vervoederen als voor de pers. Van Maartensdijk bij Utrecht wordt bericht, dat daar 3'2 000 Kg. per H.A. verkregen is op betere gronden nog meer. De Temps meldt, dat de Nederlandsche regeering den Fransehen kolonel Derné het oflieierskruis der orde van Oranje-Nassau heelt toegekend. Na herhaalde proefnemingen zou voor het Nederlandsche leger de sabel, door Derné uitgevonden, zijn aangenomen. De New- York Herald bevat de verrassende mededeeling, dat Nederland voornemens is een einde te maken aan den oorlog met Atjeh, door het betwist terrein eenvoudig over te laten aan de Atjehers! liet blad voegt er tie gemoedelijke opmer king bij, dat dit het meest in het belang van het moederland ware. Gemengd Nieuws. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat liet in den Ainstel gevonden lijk niet dat is van een der vrouwen van De Jong maar van een Arnhemsche dame, die zich door verdrinking van 't leven heeft beroofd. Personen uit baar naaste omgeving hebben tal van kenteokenen gevonden. Ook De Jong wem by het lijk gebracht. Zonder hoed, met oen grijs jasje aan, ver scheen hij ongeloovig glimlachend. En ter stond schudde hij het hoofd: »'tIs Marie Scbmitz niet" zei hij, »maar zij kan het ook niet zijn, want zij leeft nog!" Een treurig gevolg van de zoo raadsel achtige geschiedenis is, dat de zuster van Mej. Scbmitz, die steeds met haar heeft samen gewoond, door de hevige ontroeringen dei- laatste tijden, zoowel lichamelijk als geestelijk, in een beklagenswaardigen toestand verkeert zij is o.a. gedeeltelijk verlamd en niet meer in staat, voor zichzelve te zomen. Volgens een telegram uit Gibraltar, doet daar ter plaatse in liet zeeliedenkwartier het gerucht de ronde, waarschijnlijk afkomstig van Hollandsdie matrozen, dat men op de schepen, varende tusschen Londen en Rotter dam, de algpmeene opinie is toegedaan, dat Jack the Ripper een Hollandsche scheepsdokter was, Jung of Jong genaamd. Het bericht klinkt vreemd, doch is het zoo gansch onwaarschijnlijk? De heer G. Bouricius, gepensionneerd rijks ontvanger te Amsterdam, heeft een vlug- schriftje laten drukken ten voordeele van den strijd voor de weezen. Daarin wordt het volgend verhaal gedaan »ln Mei 1892 liep Willem Postma, verpleegde te Neerbosch, weg van de Weesinrichting. Door de politie teruggebracht, deed de wees vader Van 't Lindenhout hem knielen, en diende hem een zóo zware kastijding toe, dat de jongen, uitgeschreeuwd en afgetobd, amechtig bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis ge bracht. En hoe Dat is te begrijpen Maar welke gevangenis! De zoogenaamde kapel is gebouwd op een hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel by over strooming, en daaronder zijn reusachtige kelderkluizen. Daaronder leidt een trap naar een lange gang, aan welker duister einde een deur. Deze is de afsluiting van een soort kluis, ruim éen meter in het vierkant, zonder venster, iuet aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, in een der hoeken een ton netje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is een kleine opening voor licht en lucht. Eenmaal daags steekt men een llesch door die opening, met den hals voor uit, waaruit de gevangene mag drinken water natuurlijk terwijl de llesch van huiten wordt vastgehouden. De gevangene krijgt bovendien een stuk droog paarden roggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomen. Drie etmalen (72 uren) verbleef genoemde. Willem in die ge vangenis. Wat waren in die martelaren zijn gedachten drie dagen en drie nachten lang! Wist hij, wanneer ze om hem zouden den ken? Zonder licht, maar niet zonder lucht: bedorven, vergiftigde lucht. Is het te erg als ik liet noemlevend be graven Dat riekt eerder naar de middeleeuwen Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevangenis gehaald, joeg do weesvader Van 't Lindenhout hem tegelijkertijd voor altijd uit de inrichting, met wat hij aan het lijf bad, meer niets. Op een afstand stonden zijn beide zusjes te snikken, die hun eenigen broeder zoo ziels- graag vaarwel hadden gezegd, maar door slagen en snauwen daarvan werden weerhou den. Is dat menschelijk In een bedstede te Exloo (Dr.), waarin man en vrouw dagelijks sliepen, beeft een slang van aanzienlijke grootte zich in het bedstroo genesteld. Het dier had reeds eieren, toen het ontdekt werd. Men had nooit iets van die ongenoode gast gemerkt, doch zij kwaui nu te voorschijn, bij hot schoonmaken van deze slaapplaats. Aan een perceel in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam zou de schoorsteen worden geveegd. Niets bijzonders, zult ge zeggen, lezer. In gewone gevallen is dat ook niet zoo erg, maar dit geval luistert slechts. Bij de familie, die het huis bewoont, was al geruimen tijd ernstig debat gevoerd wie den schoorsteen, een grooten ouderwetschen, zou mogen vegen. De man wilde het zaakje door de brandweer laten opknappen, moeder de vrouw wilde een echten Italiaanschen schoorsteenveger er bij halen, maar de aar dige dochter wist iemand, die De waarheid was, dat die iemand haar zeer nauw aan 't hart lag en om (de jonge man is een flink «kruier, veegt ook schoor- steenen, klopt piano's eri vervoert tapijten") liet werk te bezorgen, vertelde ze aan vader en moeder, dat ze een echten ltaliaandcr wist, die het werk met vakkennis zou ver richten. Dirk, we zullen den kruier zoo maar noe men, kwam dan ook spoedig, met een helper. De voorbereidende werkzaamheden waren geschied, men zou «Ic lijn terug halen, maar in het zeer nauwe kanaal van den schoorsteen bleef de bezem vastzitten en kon niet heen of weder. Dirk riep zijn assistent toe, met een stuk of wat vreemde uitdrukkingen, dat hij even in de schoorsteen zou klimmen. Geruimen tijd had de helper op het dak gewacht, toen hij, mets meer hoerende, naar beneden ging en nergens Dirk bespeurde. Er was ongetwyfeld een ongeluk gebeurd Dirk was in den schoorsteen vastgeraakt Er werd luidkeels geroepen, maar een onheil spellende stilte volgde. Er werd politie gehaald, en op haar advies de brandweer opgescheld en een onderzoek ingesteld, toen op eensplotseling de deur van het kamertje van de dochter des huizes open ging en Dirk, geheel ongeschon den, te voorschijn kwam. Hij werd gevolgd door het erg ontstelde meisje, dat op haar frissche wangen, de on loochenbare, zwarte bewijzen droeg van de omhelzingen van Dirk. Hij had de voorkeur gegeven aan een vrijpartijtje, liever dan in den schoorsteen te klimmen. Toen helderde alles zich op; politie en brand weer rukten in, en nadat Dirk door de ouders ter verantwoording geroepen was. wen! na eenig gekibbel de vrede geteelcend. Men zal echter op een der kamei-s een gat moeten bakken om den bezem van den on- handigen Italiaanschen schoorsteenveger te kunnen verwijderen. Echo. Tegenover de neiging der Belgische Re geering om de telephoondames door mannen te vervangen, heeft de heer Frank, secretaris der Litjue féffliniste aan den beroemden uit vinder Edison geschreven om zijn meening over de bruikbaarheid van vrouwen, en deze heelt geantwoord haar verre boven mannen te verkiezen voor alles wat de behandeling van electriciteit betreft. Volgens zijn onder vinding erlangt eene vrouw in oen minuut meer besef van machinerie dan een man in zijn geheele leven. Ook heelt hij zelf twee honderd vrouwen in dienst. Aanstaanden Dinsdag, bij gelegenheid van den honderdsten verjaardag van den dood van Marie Antoinette, zal iri een der groote kerken van Weenen een plechtig Requiem worden gezongen. Gedurende de dienst zal op een der zijaltaren een met goud gebor duurd kazuifel worden tentoongesteld, dat vervaardigd is uit het balkleed, dat de Ko ningin droeg op den dag van haar huwelijk met Bodewijk XVI. Snelpersdruk van de firma A. H. van CLEEFt, Men zie in de annoncen: Grands Magasins du Printems te Parijs. Nu de aardappeloogst overal in vollen gang is, achten we het niet van belang ontbloot er tegen te waarschuwen de zieke aardappelen op den akker te laten liggen. In de eerste plaats bieden zulke knollen een geschikte schuilplaats aan voor engerlingen en larven, welke daarin een zekere verpopping tegemoet gaan. Verder dienen zij tot voedsel voor de veldmuizen, die daardoor grooter kans hebben den winter door te komen en zich te vermenig vuldigen. Maar vooral moet aan de omstandig heid woraan gedacht, dat de aangestoken aard appelen veel bijdragen tot overbrenging van de ziektekiem voor den volgenden oogst: Wie de aardappelziekte wil bestrijden, late dus de rotte knollen niet op het veld liggen, maar verzamele ze, werpe ze in een daartoe gedolven kuil en bestrooie ze met kalk. Men maakt dan tevens een voorraad voedsel on bruikbaar voor veel lastig en schadelijk onge dierte. R. N. Werd dezer dagen uit onderscheidene plaat sen gemeld, dat men appel- en pereboomen aantrof, die voor de tweede maal in dezen zomer vruchten droegen, als grooter bijzon derheid kan zeker gemeld worden, dat te Echteld. bij Tiel, in dezen zomer voor de tweede maal noten worden geplukt van dezelfde boomen. A. C. Als curiositeit wordt gemeld, dat te Grave 2 huisjes bij een publieke verknoping samen l'lOO opbrachten. Een dier huisjes doet f *1.50 huur per week; het andere 10.60 per week. Uit een pleidooi«En dan het is onmogelijk, ik herhaal onmogelijk, dat mijn cliënt van die dame f30 zou hebben gerold. U hebt juist van dezen getuige gehoord, dat de dame van inkoopen thuis kwam en nu vraag ik, waar ter wereld is het ooit ver nomen, dat een vrouw nog éen cent, laat staan dertig gulden, in den zak kan hebben, als zij thuis komt van inkoopen doen?" Te Johannesburg in Zuid-Afrika, zijn dc straten letterlijk met goud geplaveid Het is namelijk gebleken, dat het materieel voor genoemde bestrating, dat uit een groote steengroeve is gehaald, op iedere 1000 kilo gram 9 gram zuiver goud (ter waarde van 15 gulden) bevat. De burgeroorlog te llio-Grande beeft een soort Jeanne d'Arc voortgebracht, madame Gabrielle do Matos, weduwe van een raadslid van Rio-Prado. Zij is een mooie vrouw van een-endertig jaar, met blond haar en blauwe oogen. Dadelijk nadat de opstand was uitgebroken, zond zij haar kudde vee naar Uruguay, ter beschikking van den generaal der bondge- nooten Juca. Later heeft zij zich bij de troepen gevoegd en dienst gedaan als adjudant van den generaal. Men zag haar gedurende de veldslagen altijd in de eerste gelederen; en was de slag geëindigd, dan bezocht zij de ambulance om de gewonden te verzorgen. Trots haar militaire werkzaamheden heeft mad. do Matos nooit haar vrouwenkleed eren verwisseld tegeneen soldatenpak. Zij draagt een breede sjerp waarop geborduurd zijn de woorden„Leve de vrijheid! Leve Rio Grande do Sul". Zij is overtuigd, dat zij een opdracht van den hemel ontvangen heeft en de troepen schijnen die meening te deelen. De soldaten hebben een bijna godsdienstige vereering voor" die vrouwzy is zeer trotsch en stil zwijgend. De lichtsterkte van den vuurtoren van kaap La Hève bij Havre staat gelijk met die van 25 millioen kaarsen. Thans wordt een nieuwe vuurtoren op het voorgebergte van Penmarch gebouwd, die een lichtsterkte van 40 milli oen kaarsen zal hebben, .zoodat, volgens be rekeningen, het licht op de maan zou opge merkt kunnen worden indien dit mogelijk ware. Over den sinaasappelteelt in Palestina schrijft de Engelsche consul te Jaffa het vol gende: De Jaffasche sinaasappels zijn door hun heerlijken smaak wereldberoemd ge worden en worden thans in verbazend groote hoeveelheden naar Europa, Amerika en Indië verscheept. Voortdurend worden nieuwe hagen aangelegd; hun aantal bedraagt thans 4000 tegen 200, nu 15 jaar geleden. De bevolking van Jaffa heeft zich in dien tijd verdriedubbeld. Iedere boomgaard is onge veer 2000 vierkante voeten groot. Qp boomen dragen in het vierde jaar na hun planting vrucht, doch - erst na 7 of 8 jaar wordt een goede oogst verkregen. Gedurende dien tijd moeten de tuinen zorgvuldig besproeid wor den. Dit is het zwaarste deel en vordert het meeste werk van den geheelensinaasappelteelt. In de Nieuwe Sprolclcelaar vraagt een letterzetter, van dn P. G., die weer dagelijks vader worden kan f TOO ter leen. Wie voelt geen deernis met den tobberd die volgens zijn eigen beweren 365 kinderen per jaar krijgt, in schrikkeljaren 366', dage lijks éen. Een poosje is hij soliede geweest maar nu gaat het er weer op los. 't Is mooi; en dat voor iemand die van de P. G. is. De roem van den Eiffeltoren laat den in genieurs geen rust. Te Chicago heelt men het denkbeeld, Eiffel te overtreffen, maar opgegeven, en heeft men in plaats daarvan het rad van Ferris gebouwd, maar te Londen is men tot den toren teruggekeerd. InWem- bley-park wordt thans een ijzeren monster gebouwd, dat nog 200 Engelsche voet hooger zal worden dan de Eiffel toren. Deze Wenbley- toren, die tegen het einde van 1804 gereed zal zijn, moet het voornaamste aantrekkings- punt worden van een uitspanningsplaats, die met het Crystal-palace zal moeten concur- reeren. De reusachtigheid van dit ijzeren monster is het best nategaan, door de vol gende cijfersIeder been van den toren rust op een fundament, dat 75 voet diep is inge metseld; de hoogte van den toren zal 1150 Eng. voeten zijn (die van den Eiffeltoren was 975 Eng. voeten of 300 meter) en daar het terrein, waarop de toren geplaatst is, 165 boven den zeespiegel ligt, zal het verge zicht van den top verbazend zijn. De basis van den toren wordt gevormd door een vierkant van 300 voet. Het gelleele gevaarte zal 7500 ton wegen. Het eerste platform, dat reeds in November geopend wordt, is 200 vierkante voeten groot en ligt op een hoogte van 160 voet; het tweede zal 500, het derue 950 voet hoog wezen. Naar het voorbeeld van den Eiffeltoren zullen op de omgangen restauraties, concert zalen, bazars, enz. worden ingericht. Op de spits van den toren zal een observatorium werden ingericht en wordt een reusachtige electrische lamp geplaatst. De kosten van den bouw worden begroot op 2j ton. Een Griekseh ingenieur heeft het plan ontworpen, om den Bosporus electrisch te verlichten. Daartoe zullen op drie verschil lende punten die electrische torens met ver bazend groote lichtkracht wurden opgericht. Het plan schijnt zóo goed voor verwezen lijking vatbaar, dat zich reeds een maatschappij heeft gevormd om het uit te voeren. Aan de Turksche regeering is concessie gevraag' die, daar zij het plan gunstig gezind is, wel verleend -zal worden. De nieuwste reclame maakt wel een con- fectie-magazijn te Washington, dat de ver plichting op zich neemt iederen ongehuwden man een vrouw te bezorgen, wanneer hij dat verlangt. De jonge man verbindt zich de geheele uitzet iu het bedoelde huis te knopen, dat daarentegen weder voor alle toebereidselen tot het huwelijk zorgt en dit bovendien doet inzegenen door een predi kant. Tot nu toe zijn door bemiddeling van dit huis reeds tien huwelijken gesloten.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5