Maandag 16 Oct. 1893. 4293. 38e Jaargang. Het gouden feest. De detective. I' Binnenland AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave fisiA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ4.45. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. KENNISGEVING. Mfc.De BURGEMEESTER WETHOUDERS van AMERSFOORT, ^ei,-'c" art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap ff' Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek er schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J.'EEKIIOUDT, in het perceel wijk F, n°. 332, Utons bewoond door Z. PANBAKKER. rafflbnersfoort den 13. Oetober 1.393. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTU8. In hot Diakonie-Oude mannen en Vrou- huis zal morgen het 50-jarig bestaan dier zoo nuttige stichting herdacht worden. v. *<,;Heereu diakenen hadden de groote wel- ^"/.willeiulhnid in ons vorig nummer een artikel te plaatsen waarin de geschiedenis der inrichting in korte trekken ontvouwd wordt. Zij lierinuerden hoe, nu vijltig jaren geledeu, op initiatief van ds. H.J. van Hoorn en met krachtigeu steun vau <ien heer A. D. Methorst, iu de Muurhui zen, naast Volksheil", een gebouw werd A ingericht waar 50 oude vrouwen een „te huis "vonden. De behoefte aan zulk een te huis was groot.. Het Sint Pieters- en Blokland* Gasthuis toch was meer bestemd voor kleine burgers dan voor totaal armlas tigen, en deze laatsten moesten door wekelijksche giften van de Diakonie ge- ateund of op zichzelveu wonen, öf ze tmoesten door diakenen worden uitbesteed in andere gezinnen. Iu het eerste geval had- den zij een zeer eenzaam leven, en waren ze, als ze ziek werden, van hulp versto ken en in het laatste kwamen ze vaak terecht in gezinnen, die meer uit winst- bejag handelden dan uit liefde tot deu naaste. Vandaar de wenscli om voor zulke vrouweu eeu „te huis" op te richten, waar ze gezellig bij elkander waren, waar ze goed verzorgd en verpleegd werden, ze nog eens een opbeurend woord hoor- Feuilleton. Naur het Engelsch door S 3É«)- B> In de hut van den kapitein bevond zich nic- RBmand, toen ik binnentrad. Geheel met andere iMn gedachten vervuld, was ik in 't geheel niet nieuws- P? gierig, welk gewichtig nieuws de kapitein mij wel zou hebben mede te doelen, en liet mij in i een stoel vallen. Eindelijk trad de kapitein binnen: „Hetsnijt 1 mij, dat ik er mij toe leenen moet,'' sprak nij. I „Maar het zal een misverstand zijn, dat zich wel spoedig zal ophelderen." Door deze woorden een weinig geprikkeld, zag I ik op en ontdekte, dat de kapitein niet alleen I was. Achter hem stond een heer met een hoogen, castoren hoed op en naast dezen Hogmann. Ik I stond op: „Wat is er aan de hand, kapitein?" Deze wees als antwoord op mijn vraag naar den vreemden heer. die nu op mij toetrad: „Mijn- heer Arthur Stein?" I „Ja, die ben ik," antwoordde ik. I „Wilt ge zoo goed zijn, mg uw papieren over te geven?" I „Waarom, mijnheer Met welk recht ver- langt gij dat?" I „Ik eiseh ze van u, ambtshalve, als Duitsch H consul, hier op Duitschen bodem." den, en waar ze aan een vriendelijke controle waren onderworpen." Alras bleek het gebouw niet te vol doen aan de meest billijke eischen en werd in 1849 het tegenwoordige gebouw in de Muurhuizen bij de Scheroierstraat aangekocht. De koopsom werd gevonden uit de opbrengst van het eerste gebouw, en eenige giften, en het nieuwe gebouw, kwam zoodoende onbezwaard en iu vol len eigendom aan de Diakoniezelfs was er een kapitaaltje over, dat als „stichtings- kapitaal" diende en waarvan men hoopte dat het gaandeweg zóo zou aangroeien dat de inrichting zich zelve zou kunnen helpen, zonder subsidie van de Diakonie. Bij het 35-jarig bestaan, in 1878, is echter besloten om behalve vrouwen ook mannen op te nemen. Het gevormde kapitaal was dan ook alras niet voldoende en men moest hulp zoeken bij de Diakonie te meer, daar door deu druk der tijden nagenoeg geen giften en legaten meer inkwamen. Jaarlijkseh geeft de Diakonie dan ook eeu bijdrage van f 2700, waarvan 25 oudjes een uitstekende verpleging genie ten; wel een bewijs met hoeveel over leg en zuinigheid de gelden beheerd worden Als men het gebouw vau den kant der Scherbierstraat binnentreedt, komt men in een gang, die rechts naar het vrouwen vertrek leidt, waar een negental zindelijke houten bedjes staan, vóór elk bed een houten kist waarin de gasteliugen hun kleeren en snuisterijen bergen en waarop het waschgfiei. 't Was er evenals in het geheele gebouw kraakzindelijk, zelfs op den morsigen Zaterdagochtend waarop we het bezochten. Daarneven ligt het ziekenvertrek voor de vrouwelijke gastelingen, geheel inge richt als het vorige, eveneens met zinde lijke houten bedjes, vier in getal. In deze kamer merkten we eeu zeer fraai schoor steenstuk op, zooals hier en daar in oude hoerenhuizen hier ter plaatse nog worden aangetroffen, handwerk van groote vol komenheid. Keu deur geeft toegang tot de con ver- 8atie-zaal voor de vrouwen, een ruim, „Ha!" Ik wierp Hogmann een verachtelijken blik toe, wiens oogen zich op alles, behalve op mij vestigden. Daarna haalde ik mijn reispas uit mijn portefeuille en reikte hem den consul. „Ik moet u verzoeken, mij de geheele porte feuille af te staan," sprak hij. Ik wilde uitvaren, maar bedwong mij en gaf ze hem, Hij keek den pas in, las hem nauwkeurig en wendde zich daarop tot Hogmann met de woorden: „De pas is in orde." „Goed," sprak deze. „Hoeveel is er van de som nog voorhanden?" Nu kon ik mij niet langer bedwingen en ter wijl het bloed inij naar het hoofd steeg, riep ik toornig uit „Mag ik nu eindelijk eens weten, wat gij van mij verlangt De consul keek mij scherp aan en sprak„Ar thur Stein, thans koopman, vroeger hulpbeambte bij de politie te Berlijn, wordt verdacht uit de geheime kas van de politie een som van 50 000 Mark gestolen te hebben. Ik neem u, op aan wijzing van den geloofwoardigen polite-beambte Hogmann, in hechtenis!" „Schandelijk!" Dat was alles, wat ik uit kon brengen; ik stikte^ bijna van woede. Hogmann had intusschcn de deur van de hut geopend en twee politic-beambten toegewenkt, waarvan er écn mijn schouder even met zijn staf aanraakte. „Ik protesteer tegen mijn arrestatieriep ik uit. „Mijnheer de consul f Gg wordt door een el lendeling bedrogen „Matig u in uw uitdrukkingen," vermaande de consul. „Uw portefeuille bevat een aanwijzing van (5000 dollar van de Noordduitsche bank te gezellig lokaal, versierd met de naamlijsten der Stichters vau het Vrouweu- eu van het Mannenhuis, en waar voor de feeste lijkheid groen ea bloemen zijn aange bracht in wier midden het zooveel zeggende portret van ds. Van Hoorn, den man wiens naam verbonden is aan zoo menige instelling van nut of liefdadigheid hier ter stede en wiens gedachtenis door velen in eere wordt gehouden. Daar vonden we een moedertje, dat reeds 27 jaar in het gesticht verpleegd wordt ze is de oudste „gast" en dat nog een en ander vertelde van het zilveren feest. „Toen was ik .heel wat vlugger dan nu," voegde ze er met een zucht bij. In de Regentenkamer, die tegenover dit vertrek ligt, hangen de naamborden der verschillende Regenten hoe velen hebben reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld eu borden waarop de verschil lende legaten en giften zijn aangeduid. Beneden, tegenover den ingang, is de ruime eetzaal voor de gastelingenrechts leidt een deur naar het mannenkwartier, geheel ingericht als dat voor de vrouwen, doch inet donker getinte wanden „de heeren rooken nogal veel" merkte onze vriendelijke geleider op en links is de ruime keukon, waar een verpleegde (alle arbeid wordt door de inwonenden ver richt) een werkelijk smakelijk maal be reidde. Aan de Singelzijde is het vertrek van de Moeder. Uit den aard der zaak zal de feest viering van hoogst eenvoudigen aard wezen, doch velen zullen wellicht zich ge drongen gevoelen het gebouw op den feestdag te gaan bezoekep. Wie begroet in dat huis niet een toe vluchtsoord voor hen, wier kracht gebro ken, wier oog verduisterd, wier arm ver stijfd is en die daar verlossing vinden van een armoede, welke niet slechts hen ten onder brengt, maar ook hun kinderen en verwanten pijn doet? Dit huis mag voor menig le<jig hart een kweekschool genoemd worden van die gemoedsstemming, welke ieder onmisbaar is, wiens levenszon ter kimme daalt. W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. Berlijn op de Bank van'TJew-York. Waar is de rest „Het is mijn eigen geld, van de nalatenschap mijner ouders, 't geen ik na den dood van mijn voogd uit de zaak van zijn opvolger heb gelicht; de naam van die firma is Heinrich Benken. Ik ben daar jarenlang werkzaam geweest." „Kunt gij dat onmiddellijk bewijzen?" „Ja. In de portefeulle bevinden zich ook aan bevelingsbrieven van mijn voormaligen chef aan de eerste firma's te New-York. Ik verzoek u op mijn kosten een telegram aan de firma te zen den," vroeg ik den consul. „Dat zal geschieden; voor 'toogenblik moet ik u echter verzoeken, mij te volgen." Met een dreigenden blik op Hogmann verliet ik tusschen do beide politieagenten het schip Op den tweeden dag na mijn gevangenneming liet de consul mij bij zich ontbieden. Hij kwam mij uiterst beleefd tegemoet en naar het mg voorkwam, was hij niet erg op zijn gemak. „Het antwoord uit uw vaderland is aange komen mijnheer Stein" sprak hij. „Welnu?" „Ik heb u echter dubbel op kosten gejaagd, aangezien ik niet alleen aan Heinrich Benken, maar ook naar den chef der politie te Berlijn heb getelegrafeerd. Ik deed dat in uw belang." „Ik dank u, mijnheer de consul! Hoe luidt Morgen zal er den gansehen i genheid wezen eeus kennis te maken met deze stichting; hoe meer personen het gebouw met een bezoek zullen vereeren, des te aangenamer zal dit deu beheeren- den diakenen wezen. We twijfelen er niet aan, dat er velen zullen zijn, die een kleine gift willen af zonderen bij de deur hangt een bus, welke daartoe ruimschoots gelegenheid biedt. Bij Koninklijk besluit is uitgemaakt, dat »dc gereformeerde kerk" moet geacht wor- dens krachtens art. 1690 Burgerlijk wetboek, in verband met art. 15 der wet van 22 April 1855, rechtspersoonlijkheid te bezitten, aange zien de «Christelijke afgescheiden gemeente" die achtereenvolgens haar naam veranderde, eerst in «Christelijke gereformeerde gemeen te" en laatstelijk in «Gereformeerde kerk", bij K-rn. besluit van 18 Januari 4851 toege laten en mitsdien als rechtspersoon erkend is dat toch een wijziging in den naam eener veree.iiging en in het verband van samen werking, waarin zij staat tot andere gelijk soortige vereen igingen, met behoud van plaatselijke zelfstandigheid en eigen werk kring, die vereeniging haar wettig verkregen rechtspersoonlijkheid niet kan doen verliezen. Staatsblad No. 140 bevat de Wet van 30 Sept. 4893, op het faillissement en de sur séance van betaling. De Staatscourant no. 242 bevat de Wet van 2 Oct. tot helling eener Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, ihr. J. H. A. van der Wijck, is Vrijdag te Padang aangekomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen morgenmiddag vier uur. De Commissie van rapporteurs voor de amendementen op het Kiesrecht-ontwerp is gereed gekomen met de vastelling van de hoofdpunten voor bet nadere sectie-verslag hetwelk haar, na door den Griffier te zijn opgemaakt, ter definitieve vaststelling en ter verzending aan de Regeering zal worden aangeboden. het antwoord?" Benken bevestigt, hetgeen de Berlijnsche po litie meldt, dat gij nooit bij haar zijt werkzaam geweest, doch jarenlang bij de firma Benken waart en dat gij te goeder naam en faam be kend zijt". „Dus ben ik vrij?" „Zeker. Ik voeg er echter aan toe, dat gij toch nog, ter vervulling van eenige formaliteiten, eenigen tijd mijnlaat ons maar zeggen, mijn gast had moeten zijn, indien er niet een bijzondere omstandigheid was voorgekomen." „Wat dan?" „De politie-beambte Hogmann zeker, hij is dat werkelijk, de politie te Berlijn bevestigt het, is sedert gisteren, misschien reeds sedert eergisteren verdwenen, en naar alle waarschijn lijkheid vertrokken." „Natuurlijk! hij moest immers weten, dat zijn aanklacht valsch was, zoodat hij die niet lang kon volhouden I" „Het spijt mij, dat ik er mij toe leenen moest, mijnheer Stein, u zulk een onrecht aan te doen. Als ik u later van dienst mocht kunnen zijn, vervoeg u dan slechts bij mij." Hij gaf mij mijn portefeuille terug en reikte mij de hand ten afscheid. Nu was ik weder vrij. Toen ik weer geregeld kon nadenken, kwamen mij eenige woorden uit mijn jeugd in de gedachte, die mijn vader steeds tot mij sprak, ais ik aanstalten maakte om, in tranen uit to breken, nl. „Wees een flinks jongen .(Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1