Stadsnieuwst Ingezonden Het Kamerlid Poelman is door een be roerte getroffen en plotseling overleden. Naar het Haarl. Dagblad verneemt, zullen de rapporten der verschillende commission, benoemd tot onderzoek der Weesinrichting te Neerbosch, tegen half November in het licht verschijnen. De commissie, indertijd benoemd ombaar oordeel, te doen kennen over het vraagstuk der koloniale werving hier te lande in zijn ganseden omvang, en tevens over de vraag, of, en zoo ja, hoe bet Koloniaal werfdepot reorganisatie vordert, heeft baar rapport aan de Koningin-Regentes ingediend. Door de Departementen van Koloniën en Oorlog zal worden uitgemaakt welk gevolg iv.n dat rapport zal zijn te geven. Den lsten November e. k. wordt generaal- majoor A. Kool, van den Generalen staf. eervol ontheven van het bevel over de 2de divisie en weder als sous-chef van den Staf werkzaam gesteld onder de onmiddellijke be velen van den luit.-generaal, chei van den Generalen stal' te 's-Gravenhage, om later hoogstwaarschijnlijk zelf deze gewichtige en aanzienlijke betrekking in ons leger te be- kleeden. Kolonel H. H. F. Salomon, plaatselij k- cninmandaut van Utrecht, heelt ontslag uit den dienst gevraagd. Rij de infanterie ontbreken thans 27 offi cieren. Zoodra de volontairs van de Militaire Sch ol en van den Hoofdcursus tot 2e-luite- nuut zijn benoemd, zullen er echter 7 over compleet zijn. Ilij het wapen der infanterie wordt bin nenkort eene vrij groote opschuiving in het oflicierskorps verwacht. Volgens ministei ieele aanschrijving zal het langdurig winterverloi' aan miliciens, waar over verleden jaar in pers en Kamer zooveel te doen is geweest, tot een minimum moeten beperkt worden. De rapporten der chels waven dan ook alles belialve gunstig over dit moderne systeem. Gelukkig is "dus. althans voor het komend winterse-zoen, weder op een dragelijke sterkte iler onderdeden te rekenen en kunnen dus ile zoo hoog noodige oefeningen ongestoord hun gang gaan. Dat men ten halve keert, liever dan geheel te dwalen, verdient zonder voorbehoud geprezen. Alle lotelingen te 's-Gravenhage hebben een circulaire ontvangen, waarin zij worden verzocht, zich op de lolingsdagen niet in café s enz. te begeven. Tevens woiMt er op gewezen, dat het gebouw Dient elkander, Yeenkade 34, op die dagen van 8 tot 4 uur voor alle lotelingen zal openstaan. Rrood en koffie zal hun daar gratis worden aangeboden. Ter navolging. Hedenavond om half acht wordt, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenliage, het herinneringsfeest gevierd der samensmelting van het regiment grena diers met het regiment jagers tot éen korps. Die samensmelting vond plaats DO jaar ge leden oj» den 15en October. Alle manschap pen van het regiment zullen aan het feest deelnemen, waarom de verschillende garni- zoenswachten in de Residentie heden dan ook door andere wapens zullen worden betrokken. Werden vóór eenigen tijd herhaaldelijk normaallessen in den lande opgeheven wegens overvloei! van onderwijzers, thans heelt liet tegendeel plaats. Zoo is dezer dagen een nieuwe normaalschool gesticht teNieuwolda. Vrijdag is voorde rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak tegen den boekdrukker H. G. S.. beklaagd van het vervaardigen van valsche 5 cents postzegels. 17 getuigen wer den gehoord. De beklaagde ontkende, alle schuld, doch het O. M. achtte deze wettig en overtuigend bewezen en eischic zijn veroor- deeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Eenige ingezetenen van Naarden hebben epn adres tot den Gemeenteraad gericht met verzoek den Greenwichtijd af te schaffen en door den Amsterdamschen tijd te doen ver vangen. omdat eerstgenoemde tot veel ver warring aanleiding geeft en Naarden bijna de eenige gemeente is waar hij behouden bleef. De Raad besloot echter met 9 tegen 2 stemmen vonrloopiu nog den Greenwichtijd in eere te houden. Uit Tegelen schrijft men: Sedert een hall jaar weigeren, zooals men wed. de raadsleden met den tegen woord igen Rurgemecsler te vergaderen en zij zijn van dit eenmaal genomen besluit niet af te bren gen. Dit is de oorzaak, dat de nieuw gekozen raadsleden nu nog niet geïnstalleerd en er evenmin wethouders benoemd zijn. Doch ook in andere opzichten zijnde gevolgen van deze werkstaking merkbaar: zoo zijn 50kinderen der openbare school naar huis gezonden,N wegens gebrek aan de noodige ruimte; het ontbrekende schoolmaterieel blijft steeds on- aangevuld; de straten worden niet meer ver licht; de Hoofdelijke omslag over dit weldra ten einde loopende dienstjaar is nog niet eens uitgeschreven, enz. In den ouderdom van 84 jaren is Zaterdag te Leiden overleden dr. C. Leemans, gedu rende vijftig jaren directeur van's Rijks Mu seum van Oudheden aldaar. Den 13den October 1843 verging op de kost bij Ter Heide, een Noorsch vaartuig uit Laurvig, waarvan de bemanning, na herhaalde mislukte pogingen van anderen, werd gered door Jacob van den Rerg junior te Ter Heide en waarvoor hij werd versierd met een Noorsche medaille en bij Koninklijk besluit benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw met de daaraan verbonden toelage. Het was dus den 13en dezer 50 jaren ge leden waarop die voor hem zoo gewichtige gebeurtenis plaats had; dat de dag niet on opgemerkt voorbijging, behoeft geen betoog. Van den Berg is de oudst benoemde broeder dier Orde, thans 77 jaren, en tracht door dagelijks boodschappen voor particulieren te doen, in zijn onderhoud te voorzien. Ware (jet niet, dat hij voor dit heldenfeit van de Regeering een welverdiende belooning had ontvangen, dan zouden de zware lidtee- kenen, een gevolg van de bij die redding verkregen wonden, toch aan dit feit een blij vende herinnering zijn. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1533 (Staatsblad no. 4), boudemledeBELASTINGOPHETPERSONEEL, gewijzigd bij de wet van den 9. April 1869, (Staatsblad no. 59) Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen, voor den tijd des dienst- jaars die dan nog over is. verschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst ach tertelaten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is. indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het per ceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin bet perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. Het ingebruikstellen van dienst-of werkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk ge bezigd tot or.bvlastbajx of minder belastbare ein den, overgaan tot beljretbnar ot hooger belastbaar gebruik, wordt met aanschaffing gelijkgesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersfoort, den 16. October 1S93. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNIXCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Door den Burgemeester is benoemd tot agent van politie der 4e klasse G. J. van Kiihn, gegageei-.I O.-I. militair alhier. De grensscheiding tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden loopt over net terrein der infanterie-kazerne te Amersfoort en door snijdt een der kazernes. Zoowel voor het militair- als voor het burgerlijk gezag levert deze toestand bezwaren op, welke het noodig inaken het kazerne-terrein in zijn geheel tot de gemeente Amersfoort te brengen. Daardoor kan tevens de thans onzichtbare en niet op het terrein met juistheid aan te wijzen grens door een duidelijke grens worden vervangen. Een thans aan de Tweede Kamer voorge dragen grensverandering strekt om een en ander tot stand te brengen. Vanwege liet Ministerie van Oorlog zijn aan het 5e regiment infanterie toegezonden Hi eornpleete stellen barnacbementen, be stemd. bij mobilisatie van het leger, voor den luitenant-adjudant, den luitenant-kwar tiermeester en de beide officieren van ge zondheid. van elk der vier veld-bataljons van het korps. De voor den dienst in West-Indië bestemde officier van gezondheid der 2e klasse J. J. F. M. Nooren zal den 14 December per stoomschip Prins Willem I naar Suriname vertrekken. De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur in «Volksheil" ge houden worden. Tegen Woensdag 8 November e. k. wordt een uitvoering door de Zang vereeniging voor bereid, o, a. van twaalf oud-Hóllundsche liederen a capella. Solonummers hebben op zich genomen Mej. Anna Blaauw uit Den Haag, een zeer geroemde altzangeres, en een jeugdig violist, de hoer J. P. van den Wijngaard, uit Utrecht, leerling van den heer Veerman. De Amersfoortsche IJsclub «Voorwaarts" hield Vrijdagavond weer een algemeene ver gadering. De heer S. Hamming werd als bestuurslid gekozen, in de plaats van tien lieer A. van Santbrink, d'e ontslag genomen heeft als Secretaris. Voorstellen tot wijziging der Statuten wer den niet ingediend, doch aangenomen werd een vooratel van het Bestuur om de eerste uitloting van 20 aandeelen eerst in 1894 te doen plaats hebben. Het Bestuur bracht deze wijziging in de voorwaarden der geldleening, omdat ue gelden nog niet zijn ontvangen. Do Voorzitter deejde mede, dat reeds een begin gemaakt is met het in orde brengen der baan en dat het Bestuur het voornemen koestert in het aanstaand seizoen een wed strijd in het schoonrijden uit te schrijven, zoo mogelijk met medewerking van gevierde rijders van elders, terwijl ook een avondfeest wordt voorbereid. Moge «Voorwaarts" steun vinden bij haar leden en, na de tijden van druk, een lang. frisch leven ingaan. Getrouw aan de leer. dat er toch slechts eenmaal 'sjaars kermis is. worden er reeds allerlei plannen gemaakt om de dagen van 23 tot 28 October eens recht aangenaam door te brengen. Naar het zich laat aanzien zal er heel wat te genieten vallenhet aantal aanvragen om plaatsing is zeer groot. Maar ook buiten de gewone spellen wordt er gelegenheid geboden om iets goeds te liooren. In Het Valk je treedt Stroober's gunstig be kend specialiteiten-gezelschap op en in Ami- citiu zullen de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten, onder directie van Le Gras en Haspels, opvoeren «Stadslucht" en «Politie zaken", twee zeer goede stukken, vooral waar zij door de vertolkers van «Twee gelukkige dagen" gespeeld worden, het blijspel, dat in Mei 1.1. opgevoerd, vooral door het uitstekende samenspel ook hier ter stede zooveel succes verwierf. Op een en ander komen we terug, doch we willen niet nalaten hier bij te voegen, dat reeds morgen een inteekenlijst zal rondgaan voor de tooneelvoorstelliiigen. welke lijst ook in AmieUia ter teekening ligt. Bij de heden, ten behoeve van het Militair hospitaal alhier, gehouden aanbestedingen waren minste inschrijvers: voor de aardap pelen G. van Xieuwenhuizen, te Amersfoort, voor f 1,95 per II. L.voor de boter B. M. C Mantz te Amsterdam, voor f 1.13 per kilo: vooi de kruiden'ere waren H. Azijnman, te Amersfoort, en wel rijst a f 0,0575, havergort a fO.IS, groene zeep a f 0.15. a fijn a 10.04: 1'. N. Koppen, te Amersfoort, voor wittebrood f0,12s per Kilo: T, W. Bonte, te Amersfoort, steenkolen en cokes a f 11.50 per 1000 Kilo, turf f0,55 per 100 stuks. Het wasschen der linnengoederen werd. onder nadere goedkeuring, gegund aan mej. de weduwö Kilian geb. Schoenmakers, a'hier. Sedert gisteren stopt trein 245 van «le H. IJ. S. M., die om 10 uur uit Hilversum naar Amsterdam vertrekt, dagelijks te Weesp, tot het opnemen en uitlaten van reizigers, waar zij aankomt 10.19. Wellicht van belang voor lien, die in vrij grnoton getale 's avonds uit Weesp hierheen komen. Kerel nu geelt /)c Scherpschutter den uit slag van den iden Nationalen Schietwedstrijd der Vereeniging van Xederlandsehe scherp schutters. gehouden te 's-Gravenhage van 14 tot 19 Augustus. Ziehier het aantal punten door stadgenooten behaald. Prijzen wedstrijd op 250 M. met Rijksge- weer eii_ Rijksmunitie: 31. kapitein L. C. Yer- vooren 7Gp.sergeant-majoor40. i. Muijs. 75p. Medaille-wedstrijd op 250 M. met Rijks geweer en Rijksmunitie (alpbahetisch): luit. H. van ('apellen, bronzen med.luit. T. B, van Le'yveld, zilveren en bronzen med. luit. J. L. v. d. Moer bronzen med.; kap. L. Vervooren, bronzen medaille. Wedstrijd met Rijksgeweer en Rijksmu nitie tot het bekomen van den titel, «scherp schutter 1893": luit. T. B. van Lel weid; luit. J. L. van der Moer: kap. L. C. Vervooren. Korpswedstrijd met Rijksgeweer en Rijks- munitie in liet individueel iuistheidsschot op 250 M. In deze afdeeling is een zilveren draag- mcdaille^ behaald door sergeant B. Proper van het 5e regiment infanterie met 05 punt in. Korpswedstr\jd inet Rjjksgeweer enRHw munitie in het salvovuur op 250 M. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, be. haald met 25 treffers en 00 punten dooi'het 5e regiment infanterie. Detachements-coui. mandant Ie luitenant. A. Dozv (verg. zilveren draag-mcdaille), schuttere: J. B. Sprenkel B. Proper, J. C. v. d. Heiden, R. L. K. M. v. Heiden en G. Schreuder, die allen een ver»' zilveren draag-medaille verwierven. Vrije baan met de Flobert-buks, tevens kam pioen wedstrijd, afstand 15 M. He prijs J. C. v. d. Heiden met 54punten- 15e prijs R. Dekker met 54 punten; Korpswedstrijd in het individueel juistheid» schot met de revolver, afstand 30 Meter. Derde prijs; bronzen medaille, behaald met 18 treffers en 39 punten door het 5e regi ment infanterie. Schuttere: kapitein J. Yos, kapitein L. C. Vervooren en luitenant H. C. van Capellem De prijzen werden gistermiddag oin 2 uur L in Diligentia te 's-Gravenhag» uitgereikt, Het plaatsen van Ingezonden «tukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Gelijk te verwachten was. hadden zich gis termiddag een tweehonderdtal timmerlieden, maar ook nieuwsgierigen, naar het Verkoop- lokaal in de Krommestnuit begeven om, in gevolge een gedane oproeping, de «belangen der timmerlieden" te hooren bespreken. Om drie uur was dan ook het lokaal inet belangstellenden gevuld, doch niemand ver scheen als spreker. Een vaderlandsch lied werd aangeheven en door eenige personen werden voordrachten gehoud n out den tijd te korten. Eindelijk I komen de sprekers en de inleider, een Fries, begint met zich te verontschuldigen over de late komst, en voegt er tevens aan toe. dat liij. bij het doorwandelen van Amersfoorts straten, de overtuiging he:ft gekregen, dat groote armoede wordt geleden door ue werk- J'ieden en meent dat daarin verbetering kan worden gebracht door aaneensluiting, en door te eischen dat men hoofdzakelijk aan de timmerlieden toekent een betere bezoldiging voor hun werk en wel zóo. dat de eisch ge steld moet worden welke door hun vakge- nooten te Haarlem is gedaan: 8 uur werken en vijf en twintig cent per uur. J. Portegijs. voorzitter der Afdeeling Haar- J lem, las hierna een redevoering voor, waarin hoofdzakelijk een beter bestaan voorde tim merlieden geëischt werd en werd aangespoord niet lijdelijk toe te zien, dat brooders hon gerlijden, omdat niet genoeg wordt verdiend enz. en waarin werd aangedrongen op aan eensluiting van de timmerlieden, oin aan patroons én werkgevers te laten zien, dat de werklieden den toestand niet langer zoo i wenschen en krachtig aandringen urn 8 urn- te arbeiden en 25 ct. per uur te verdienen. Een toehoorder merkte op: «8 uur werken, 8 uur in de kroeg en dan nog meer loon!" Klerk, lid van de afdeeling Haarlem, gaf ook als zijn uieening te kennen, dat het loon te laag is en dat armoede hier welig tiert n en leest daarna een en ander voor en heelt J een vera opgesteld over Dienstplicht, Stem- e recht enz. Een der aanwezigen maakte gebruik van «le gelegenheid tot debat en beweerde geen tegenstander te zijn van liet vereenigings- leven, doch niet in den geest door de sprekers 9 bedoeld, en waarschuwde de aanwezigen geen gehoor te geven aan des inleiders verzoek B| om hier ter stede een afdeeling te vestigen 9 «met zulk een woelige bedoeling." Deze spreker, een werkbaas, deelde nog 3 mede. dat juist de vorige week door hem met een 2(5 tal werklieden, de grondslag is gelegd voor eenvercenigiag van pnu tischer J aard, een vereeniging waarin wel de belangen, I van den werkman behartigd zullen worden maar die in de eerste plaats ten doel heeft een fonds te stichten, waaruit werklieden, i •lie ziek worden of door omstandigheden niet in staat zijn om te arbeiden, zullen worden J gesteund, ilij riep daarbij den aanwezigen toe, dat voor deze bijeenkomst, met zulke be doelingen. het zeker gewenseht was ook zoo veel belangstelling te toonen, zoodra een oproeping hiertoe zou worden gedaan. Portegijs gaf daarop nog een wenk aan de aanwezige timmerlieden door te zeggen «laaK uw belangen nooit door een werkbaas ,3 bepleitenzij zuigen u uithoudt hen uit 1 uw vereeniging en bestuurt haar zelf'. Gelegenheid word gegeven oiu zich tot een jj vereeniging aan te sluiten, waaraan doorpl. jij in. 15 personen werd voldaan; een bestuur fl werd samengesteld uit drie timmerlieden 9 hier ter steile woonachtig. Een inzameling tot dekking der gemaakte jfl kosten werd gehouden en in ontvangst ge- 9 nomen, waarna de sprekers vertrokken. Gevonden op den openharen weg Een zwartbont halfjarig kalf. Rechthebbende vervoege zich aan het burean van politie.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2