B IJ V O E G S E L behoorende bij de Amersfoortsehe Courant. van Domlordag 2 November 1893. STADSNIEUWS. Aanstaanden Zondag hoopt dr. B. D. Eerd- mans, predikant te Leiden, voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Tot. candidaten voor den Gemeenteraad (vacature De Koningh) zijn gesteld, door de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" de heer 1'. J. Hamers en door de Kiesvereeni ging «Amersfoort" de heer D. Gerritsen. De bij het le regiment infanterie tot ma joor benoemde kapitein-adjudant, J. Doornbos van het 5o regiment is belast met het com mando over het 2e bataljon, te Leeuwarden in garnizoen. De lo luitenant J. L. van der Moer en de 2e luitenant J. C. Wagner, beiden van het 5e regiment infanterie, die sedert 16 Juli gede tacheerd waren bij de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage, zijn Dinsdag bij hun korps hier in garnizoen teruggekeerd. Do le luitenant G. Ongerboer, van het 5e regiment inianterie, thans gedetacheerd bij de Militaire verkenningen te 's-Gravenhage, wordt met ingang van 1 December a.s. defi nitief bij dat dienstvak werkzaam gestelden overgeplaatst bij den staf van het 3e bataljon van het korps tc Amersfoort. De luitenant-ter-zee 2e klasse F. J. Groene- boom is to Amsterdam geplaatst aan boord van II. M. monitor Tijger. Aan den adjudiuit-onderoiïicier A. van Oudgiiardeii, van bet 5e regiment infanterie, bier in garnizoen, is de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. De korporaal J. II. I.. Bossard van hetöe regiment infanterie hier in garnizoen heeft voldaan aan liet examen voor den graad van sergeant of fourier. Gisterochtend werd ten overstaan van de garnizoeus-voedingscommissie aanbesteed de levering van vlecsch en vet, gezouten of ge rookt spek, brandstollen en zout ten behoeve van bet garnizoen gedurende 1894. Ingeschreven werd: voor het spek door de boeren G. .1. Meerstad Jr., te Zutphen, f 0,654; D. M. van Gelder, ie Amersfoort, f 0,025; J. B. CliVushuis, te Amsterdam, f 0,014; L. D. van Gelder, le Naarden, 10,009; II. Polak, te Meppol, 10,007: P. 1). Du ngeman, te Rotter dam, f0,5005; Bannenberg, te Amsterdam, f0,598; G. J. de Koning, te Amersfoort f0,595; en B. van Sloten, te Meppol, rookspekaf0,58, gezouten spek a f0,56o, alles per kilogram. Voor bet rundvleescli en vet, door de heeren A. van Dormolen, te Nijmegen, f0,739; gebroeders B. en A. van Gelder, te Amersfoort, f 0,(5185; 1). M. van Gelder, te Amersfoort, f 0,013; L. D. van Gelder te Naarden, f 0,009 en F. J. van Soest, te Utrecht, f0,584 per kilo. Voor het zout uoor de heeren L. M. J. A. Geesinlc, te Leur, f 0,057 en 11. Azijnman, te Amersfoort u f0,055 per kilogram. Voor steenkolen werd ingeschreven door de hoeren Th. W. Bonte te Amersfoort, a 1'0,89 en 1. J. Cohen, te Amersfoort, a f0,815 per 100 K.G, terwijl die heeren respectievelijk 10,05 en 10,60 per 100 turven bedongen. De leverantiën zijn, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, gegund aan de minste inschrijvers. In plaats van den heer C. Scheltus, die wegens lioogen leeftijd bedankt heeft, is ge kozen tot Bestuurslid van de Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen deneer D. van der Werf. De heer Scheltus is benoemd tot eerelid der Vereeniging. Uit den regenmeter in den tuin van het Burgerweeshuis is in de afgeloopen maand 73.7 m.M. water afgetapt. Er waren elf regendagen. De Zangvereeniging van de afdeeling «Amersfoort" der Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, zal Woensdagavond 8 November te half acht inde concertzaal van Amicitia haar 31e uitvoering geven met welwillende medewerking van mej. Anna Blaauw, concertzangeres (alt) uit Den Haag en van den heer Joh. van de Wijngaart (viool) uit Utrecht. Ten gehooro zullen worden gebracht: Koralen uit de XVIe eeuw, Oud-Neder- landsche liederen uit den Nederlanlschen (ledenck-Clanck van Adrianus Valerius (4026), Koren van S. de Lange en L. F. Brandts Buys en solo-voordrachten voor altstem en voor viool. De «Milhoen-vereeniging", bestaande uit 20 musici, onder leiding van Adèle von Spit- zeder, zal waarschijnlijk Dinsdag 14 Novem ber een concert geven in Amicitia alhier, Het zal onzen lezeressen en lezers onge twijfeld zeer aangenaam wezen te vernemen, dat de heer Van Aken ook in dezen winter zich voorstelt vier concerten te geven, het eerste nog in deze maand, de volgende in December, Januari en Februari. Dat de hoogst bekwame directeur met zijn te recht zoo zeer geroemd symphonie- orkest weder een reeks nieuwe nummers heeft ingestudeerd, behoeft wel geen vermel ding; de heer Van Aken draagt immer zorg het nieuwste te geven. Maar wel mag ver nield worden, dat bij elk concert twee solis ten van naam zullen medewerken. We gelooven niet onbescheiden te zijn als we hier herhalen wat we ten vorigen jare schreven na het 4e concert, namelijk, dat de heer Van Aken zich groote off era getroost om te toonen wat hij vermag, een streven dat alleszins waardeering en steun "erdient, We meenen dan ook, dat de stadgenooten, die gaarne goede muziek hooren zich niet onbetuigd zullen laten wanneer hun de lijsten ter deelneming (f2.50 voor de vier concerten een belachlijk klein bedrag) worden aange boden. Wordt er niet te veel gedweept met de orkesten van het Concertgebouw en het Kur- haus omdat.... ze zooveel duurder zijn? Van Aken verstaat de kunst om voor slechts 60 cent per avond waarlijk goede muziek te geven en bovendien solisten van het Concertgebouw hier te doen optreden. Hij heeft den moed te volharden, niettegen staande de onkosten zeer hoog zijn en de deelneming van de zijde van het publiek ge ring blijft. Waarlijk, zijn streven verdient meer erken ning. We verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij ter kennis brengt, dat Zaterdag den 4den November een extra-trein tusschen hier en Utrecht zal loOpen, in verband met de aanwezigheid daar ter stede van den circus Carré. Speciale retour-biljetten, tegen het tarief van enkele reis, worden voor dezen trein afgegeven; men kan om 2.30 of om 5.15 van bier vertrekken. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 27 Oct. Hendrik Jan, z. van Hendrik Jan van den Brink en Clasina Dek ker. 28 Oct. Wilhelmina Maria, d. van Johan nes Spijker en Evertje Kreijermaat. Rosa Maria, d. van Ludwig Heinrich Sch mettan en Anna Heusler. Wilhelmus, z. van Her- manus Petera en Aleida van Nimwegen. 29 Oct. Johanna Margaretha, d. van Cornelis Hubertus Tbijssens en Clara Eleonora Adri- ana Abelman. Adrianus, z. van Hendrikus Vos en Hendrika van der Veer. Arie, z. van Johannes de Wijs en Hendrika Lablans. 30 Oct. Bernardus Johannes z. van Bernardus Johannes Jens en Fredrika Willemina van Grootveld. 31 Oct. Tngetje, d, van Gerard Willemsen en Jannetje van Someren. 1 Nov. Nicolaas, z. van Leendert Krijnen en Hendrika Maria de Gooyer. 2 Nov. Evertje d. van Arnoldus Hubertus Douze en Jannetje Balckenes. ONDERTROUWD: 2 Nov. Jacob Schoon- derbeelc en Antje van Kampen. Karei Hendrik Mulder en Lubberta Dulmus. GETROUWD: Hendrik Herman Enkelaar en Teuntje Kits. Jan Hofland en Cornelia van Doorn. OVERLEDEN: 25 Oct. Hendrika FJschot 3 m. 26 Oct. Albert van Dijk 16 j. Hen drik van Gilsheim 81 j. echtg. van Gerarda van der Veen. 29 Oct. Dirk Wesselsen 46 j. wedr. van Everarda Dreuning. Bernardus Johannes van der Last 15 j. 30 Oct. Arie Bakkenes 14 j. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand Oct. 1893. J. Timmerman, Amsterdam. J. Rommera, E. Smit, J. C. de Wit, Hilversum. Henning, Nijmegen. Mevr. Bas. Utrecht. Briefkaarten. B. Cöllen, Amsterdam. H. Martens. Brieven, Amerika. G. Steen. Chicago. Frankrijk. Mevr. Zegers Veeckens. Nizza. Zwitserland. P. Sanders. Brunnen. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Gemengd Nieuws. Een zeldzaam voorval heeft zich Donderdag in de zitting van het gerechtshof te s-Graven hage voorgedaan. Iemand werd door de rechtbank tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens belee- diging van een ambtenaar. Toen hij nu onlangs in hooger beroep terechtstond en hem on de gebruikelijke wijze werd gevraagd naar ue redenen, waarom hij in appèl was gekomen, antwoordde hij, niet te kunnen begrijpen, waarom hij voor het Hof moest verschijnen, daar dc straf, door de rechtbank opgelegd, reeds dopr hem was ondergaan, naaat hy een bevel daartoe had ontvangen. Niet bekend met de wet, meende hij, dat zijn appèl niet was aangenomen. Het Hof stelde daarop de verdere behandeling van de zaak uit tot Donderdag. En thans rek- kwireerde de procureur-generaal vervallen verklaring van het hooger beroep, opgrond ook, dat beklaagde tot de uitvoering-van het tegen hem gewezen vonnis bad medegewerkt, door zich daartegen niet te verzetten. Be klaagde veraocht evenwel, dat met de be handeling zou worden voortgegaan, aan roerende, dat hij vrijwillig naar ae gevangenis is gegaan, omdat hij vreesde, andere wel gehaald te zullen worden. Daarop ging het Hof in raadkamer en besliste, dat onder de gevallen in de wet genoemd voor het ver vallen verklaren van het hooger beroep, niet behoort het onderhavige, zoodat het Hof verplicht was de zaak af te doen. Mitsdien werd voortzetting van de behandeling gelast. edoch, nu kwam bekl. met het verzoek, om met die voortzetting nog eenigen tijd te wach ten, omdat hij zich onverwacht onwel ge voelde. Dit verzoek werd door den procure ir- generaal ondersteund en door het Hof toegestaan. De verdere behandeling is nu bepaald op 9 November. BELANGRIJK is degeluksaankondiging van JOSEPH HECK- SCHER te Hamburg, welke zich in het huidig nommer van dit blad bevindt. Dit buis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken ge wonnen bedragen een zoo goede faam ver worven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Bij de firma Schillemans Van Belkum te Zutphen zal een nieuw geïllustreerd tijd schrift voor jongens en meisjes verschijnen onder den titel De Kinderwereld. Het zal hoofdzakelijk bestemd zijn voor kinderen van 8'12 jaar, die voor het tijd schriftje «Voor de Kinderkamer'4 wat te groot zijn geworden, maar nog niet in alle op zichten van «Voor 'tjonge Volkje" kunnen genieten. De welbekende schijver voor de jeugd, de heer P. Louweree, heeft ook van De Kinderwereld de redactie op zich genomen. Een middel om landloopere klein te krijgen heeft een rechter in den Amerikaanscnen staat Honduras uitgedacht, waarmee hij tevens het vraagstuk der landlooperij hoopt op te lossen. Een landlooper, die in zijn handen valt, wordt veroordeeld tot twee ijskoude baden per dag en voorts mag hij steenen kloppen. Als hij niet een zekere zeer flinke hoeveelheid afgewerkt heeft, krijgt hij geen eten. Bij eerete veroordeeling houdt hij den landlooper drie dagen. Een dienstbode te Troppau verzocht haar meesteres dezer dagen om verlaging van loon, op grond van de vermindering harer werkzaamheden ten gevolge van den aanleg eener waterleiding. Wel een witte raaf. Te Tourcoing is zekere Scritte dezer dagen met drie dochtertjes gezegend, die in blakeri- den welstand vevkeeren en zóo sprekend op elkander gelijken, dat men ze met behulp van linten (rood, wit en blauw) onderscheidt. De gelukkige vader heeft wegens den onver- wachten zegen op straat een collecte ge houden. Het Handelsblad van Antwerpen vertelt het volgende: Voor eenige dagen ging een brave Brus- selsche beenhouwer naar Antwerpen zijn pa pieren halen om te trouwen, toen hij tot zijn groote verbazing vernam, dat hij een meisje en geen jongen was. In afwachting heeft de sukkelaar een proces tot hervorming van Burgelijken stand mogen beginnen. Maar de klucht, die aan een meisje, in dienst te Brussel, is overkomen, is veel pijn lijker. Zij ging ook trouwen en had naar papieren gevraagd aan het gemeentebestuur van haar dorp in Luxemburg, toen zij tot antwoord kreeg Ge kunt niet trouwen, want ge zijt dood Inderdaad, het meisje, geboren in 1860, werd in 4880 opgeschreven als overleden. Daar de dooden niet kunnen trouwen, moet ze wachten tot zelevend is, in de boeken. In de eetzaal van zijn prachtig ingericht huis beeft de oudste baron Rothschild kleine borden hangen, waarop de volgende spreuken staan: «Beproef steeds verder te komen." «Wees nimmer ontmoedigd." «Wees vriendelijk tegenover een ieder." «Vertel in zaken nooit leugens."«Betaal uw schul den prompt." «Verdraag alles met geduld." «Rekent niet op geluk." «Maak geen onnoodige kennissen." Schijnt niet meer dan Bij zijt." «Ga uw arbeid in al zijii onderaeelen zorgvuldig na." «Werk hard, en gij moet slagen." Waarlijk, enkele van die spreuken zouden ook elders geen kwaad doen. Gevaar en redding. Zooals de stormklok die hare krachtige stem van uit den toren over de rustende stad laat hooren om de inwoners van een brand te verwittigen, heeft zich ook de roem van «Warners Safe Cure" overden aardbol verspreid en uit alle werelddeelen ontvangen wij dankbrieven voor de wonder- genezingon. De volgende verklaringen zijn er een be wijs van: M. F. Jeaneaux, 4, oité de Ruys, Souvereine straat te Elsene bij Brussel, schrijft: Mijne negentienjarige dochter, na eenige maanden het bed gehouden te hebben voor een aanval van typnus door longziekte verergerd, leed aan hevige hoofdpijnen, pij nen in de zijde, erge zwakheid, hartkloppin gen slaaploosheid, dikke en besmette tong en branoende dorst. De twee doktere die haar hunne zorgen gaven waren onmachtig om te helpen; dit deed mij «Warner's Safe Cure'' probeeren. Na vijf flesschen gebruikt te hebben waren rle pijnen en de ernstige kenteekenen ver dwenen en de krachten waren op werkzame wijze teruggekomen. Heden is zij volkomen genezen en hare gezondheid beter dan ooit Daarom wil ik hier ter kennis van iedereen mijne erkentelijkheid voor uw «Warner's Safe Cure" doen kennen en ik zal het als een plicht beschouwen dit middel aan iedere lijdende persoon aan te bevelen. M. L. Georgi, handelaar te Rothenkirche in Vogtland (Duitschland) scbryft: Door deze laat ik u weten dat «Warner's Safe Cure" voor mij van groote waarde is, daar mijn zoon die waterzuchtig was en aan maagpijnen en aan slechte spijsvertering leed, geheel zijn gezondheid teruggekregen heeft, dank zij uw geneesmiddel. Reeds toen mijne dochter ziek was gaf men haar hetzelfde geneesmiddel en dit met de beste gevolgen. Ook kan uwe «Safe Cure" niet genoeg aan de personen die eene slechte gezondheid hebben aanbevolen worden. Te koop hij: A. L. SAUT en Co, generaal- agenten Ven Haag. Te Weenen tnogen de pianostemmers al leen van 's middags tot zonsondergang hun arbeid verrichten. Succi, de vaster vertoeft op 'toogenblik te Rome, waar hij kapitaal tracht bijeen te brengen om op de Apenijuen een luchtkuur- inrichting in t leven te roèpen, maar niet voor voorstanders van het honger-systeem. Voor dit doel wil hij bovendien nog een per manente tentoonstelling tot stand brengen van ltaliaansche voortbrengselen, in net aquarium te Londen, waar hij, mede tot vermaak van het publiek, voorstellingen in 't vasten zal geven. De geheele toonladder doorgestotterd. Een stotteraar sprak eens: «Do do doorgaans heb ik geen re re reden tot klagen van mi mi militarenmaar 't is wel fa fa fataal, dat enkele sol sol soldaten nu en dan vrij la la laat in den avond in een si si situatie verkeeren, waarvoor ik bang ben als voor den do do dood." Echo. Het groote banket te Parijs door de pere aan de Russische oiïicieren aangeboden, is zeker een c'er merkwaardigste feestelijkheden geweest. Aan het diner namen 3060 personen deel. Voor dezen reusaehtigen maaltijd waren aan het werk gezet 100 hofmeesters, 60 koks, en 100 keukenjongens, terwijl 400 kellners voor de bediening zorgden. Het servies bestond o.a. uit 32000 borden en 20000 glazen. Er werden verorberd 1200 liter soep, die in éen reusaehtigen ketel gekookt was, 800 kilo ossenvleesch, 700 fazantèn, 40 vaatjes Russische sardines, 500 kilo druiven, om van de andere gerechten niet te sproken. Dit alles werd besproeid met 25 vaten wyn, 2000 flesschen champagne, 500 liter cognac fin champagne, 4000 llesschen mineraalwater. De koffie werd gezet in een reusachtig toestel, dat 80 kilo bevatte, waarvan 4000 koppen ge schonken werden. Een firma te Hamburg, die haar fabriek te Harburg gevestigd heeft, zond dagelijks in een portefeuille brieven en andere ge schreven stukken van de eene plaats naar de andere. Die portefeuille wera meegeno men door iemand, die gewoon was van de eene plaats naar de andere te gaan en voor het bezorgen maandelijks 5 Mark ontving. Het Beischgericht heelt nu in hoogste in stantie beslist, dat de firma zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding der post wet, niettegenstaande haar bewering, dut haar stukken niet als brieven kunneiiworden be schouwden dat zij brieven zond aan zichzelve, om dat zij op beide plaatsen gevestigd is. i de Firma A. H. van CLEEFF

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5