Donderdag 9 Nov. 1893. No. 4300. 38e Jaargang. Binnenland. De detective. Uitgave FIRMA A. H. VAN C L E E F F te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonneme.it per 3 maanden f\. franco per post f 1.16. Advertentiën, i6 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents, «i'oote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvertt per regel Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bij advertentiën buiten do stad worden de incossceringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk b. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van üki.dkn ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 13 NOV. aanstaande, 's namid. van HALFTWEK tot iiAi.FDRiE, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. 1IERM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in 1894 over liet geheele Rijk een keuring zal gehouden worden van voor den krijsdienst geschikte paarden tot welk einde liet Rijk wordt ver deeld in 7 districten, om de keuring over het geheele land in éen maand te doen af- loopen. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Veendam, werden 1322 stemmen uitgebracht, waarvan 8 van on waarde. Uitgebracht werden op mr, Treub (rad.) 515, óp mr. Smidt (lib.) 378, enz. Er moet alzoo hei-stemming plaats hebben tusschen de hoeren Treub en Smidt. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct /.egt, dat» zoo bij wel ingelicht is, het wets ontwerp tot herziening van de Personeele belasting nog bij de Kamer zal worden inge diend voor den aanvang der begrootings-dis- cussiën. Naar het Handelsblad vernet - it, zullen de wetsontwerpen tot verbetering van de heffing van invoerrechten o. a. bevatten de afschaf fing van 10 pCt. bijpassing bij eventueele benadering. Ook zal aan de ambtenaren de bevoegdheid gegeven worden om, wanneer de aard der goederen of bijzondere omstan digheden niet toelaten de benadering uit te spreken, 'Ie beoordeeling van de juistheid der aangegeven waarde te brengen vooreen daartoe te benoemen commissie. De strafbepaling, betrell'ende de verzwij ging van de hoeveelheid der goederen, zal gewijzigd worden. Tot dusver liep men ge vaar van straf» wanneer men Vu van het gewicht of de maat verzweeg; in het ont werp is deze bepaling gewijzigd in dien geest, dat men vrij van straf is, wanneer het ver schil minder dan 7» is: ligt het verschil tus schen Vio en '/io, zoo is een boete verschul- Feuilleton. Naar het Engelsch door S 13). „Wien als ik vragen raag," bromde hij. „Den vertegenwoordiger van het huis Erikson te New-York." Bij deze woorden draaide hij zich plotseling op zijn stoel om, wierp een blik op een deur, die toogang tot een ander vertrek gaf, en sprak .op bedroefden toon: „Ach, mijnheer 1 Mr. Smit- son is ziek." „En de compagnon?" „Smitson en Co. zijn ziek zij hebben de gele koorts!" Ik trad snel op de deur toe, maar deze was versperd. Het kwam mij echter voor, alsof ik het kraken van een schoen hoorde, alsof iemand op mijn nadering zich van de deur had verwijderd. Nu wist ik genoeg. Frcedors verdacht hen te recht. Ik ging naar het station terug en kwam daar juist aan, toen de trein op het punt stond naar het Noorden te vertrekken. Bob wenkte mij toe en wij stapten in. Ik 3tond voor het raampje en keek naar bui ten plotseling week ik achteruit, alsof ik op een vergiftige slang getrapt had. digd van di-iemaal het invoerrecht: bij hooger percentage stijgt de boete tot tienmaal het invoerrecht. In de tweede helft van deze maand zal bij riet Departement van Marine een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenscnen te komen voor een benoeming tot 2e klerk bij genoemd Depar tement, op een bezoldiging van f400'sjaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 October j.l. hun 18de jaar zijn inge treden en hun 23ste niet hebben vervuld. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, zorge, dat zijn daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoekschrift, vergezeld zijn van geboorte-akte en van het bewijs, dat hij Nederlander is, vóór of op 15 November bij het Departement van Marine is ontvangen. Later ingekomen verzoek schriften worden niet in aanmerking genomen. Men zie verder de Staatscourant van 5 en 6 dezer. De Boodschapper verneemt, dat in den toestand van mr. Keuchenius, niet de ge ringste verbetering is waar te nemen. De pijn verergert veel meer met den dag. In den ouderdom van ruim tachtig jaar is Dinsdagochtend te 's Gravenhage ontslapen dr. Cornells Wilhelmus Vinkhuyzen, lijfarts van wijlen Z. M. Koning Willem BI, gerech tigde tot het dragen van het Metalen kruis en de Citadel-medaille. Behalve vele buitenlandsche ordeteekenen sierden zijn borst het grootofficierskruis van de Eikekroon en de orde van den Neder- landschen leeuw. Het hoofdbestuur van den Bond vau Nederl. Onderwijzers vindt veel instemming met zijn adres tot verhooging der minima van de salarissen. Gevolg gevende aan het verzoek van 13 afdeelingen, is ook thans door het hoofdbe stuur van he' Nederl. Onderwijzersgenoot schap in gelijken zin een adres aangeboden. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft aan de Depar tementen medegedeeld, dat als algemeene voorzitter is opgetreden mr. J. A. Levy. Tot leden der commissie tot onderzoek der armen verzorging zijn alsnog benoemd de heeren J. F. L. Blankenberg te Amsterdam en dr. H. J. de Dompierre ae Chaufepié te 's Gra venhage. „Hoe nu? Ziet ge een spook?" vroeg Bob. Ik trok hem mee naar het venster, verschool mij achter hem en sprak: „Ziet ge dien man?" „Met dien langen baard en dien grooten hoed „Ja, hij kijkt nu juist naar de spoorwegkaart, die aan den wand hangt. Ik ken hem niet." De conducteur van den trein, die in de nabij heid was en ons gesprek gehoord had, meende inlichtingen te moeten geven; althans ongevraagd zei hij: „Dat is iemand van de firma Smitsou en Co." „Zoo?" sprak Bob en ging uit het portier liggen, om den man beter te kunnen opnemen. Óp mijn aanraden drukte hij den conducteur een goudstuk in de hand en verzocht hem nu eens te zien naar welk station de heer van „Smitson en Co." zocht. De conducteur ging, schijnbaar toevallig bij hem staan en wij zagen, hoe deze zich tot bera wendde, waarop de eerste zijn vingers langs de geheele rij van stationsnamen liet gaan. Spoedig kwam de conducteur bij ons terug en vertelde dat de man naar het station zocht van waaruit de richting begint naar Clarcksville. „En welk station hebt gij hem genoemd?" „Citronville. Het is het naaste station." „Is er geen andere weg naar Clarcksville?" „Ja, over Winchester, het tweede station van hier, tenminste als gij er niet tegen op ziet, de rivier in een pont over te steken, want daar is geen brug." „Goed, dan reizen wij tot Winchester." De trein vertrok. Terwijl ik in een hoek ach terover leunde, dacht ik na over dien meneer Tot Burgemeester der gemeente Nijkerk is benoemd de heer A. F. L. G. H. van Steen van Ommeren. De eisch van de Officier van justitie tegen de moordenaars van wachtmeester Hoekman is: Gijsbeilus van Gelderen levenslang; A. van Berkum, J. G. de Bie en P. de Bie ieder vijftien jaar gevangenisstraf. De president maakte den veroordeelden den eisch van het O. M. kenbaar. Allen bleven hun onschuld volhouden. Alvorens de zitting te schorsen, wenschte de president, mr. J. T. Boelens, zoo namens de rechtbank als voor hem zelf, te verklaren, dat de rechtbank zich geheel aansloot by de hulde, gebracht aan wijlen wachtmeester Hoekman, die als slachtoffer zijner trouwe plichtsbetrachting lafhartig door sluipmoord om 't leven is gebracht. De president vertrouwde, dat de treurende weduwe en de kinderen eenige leniging van hun smart zouden gevoelen door te vernemen, de rechtbank wachtmeester Hoekman dank baar herdacht. Dinsdagavond om 8 uur verkreeg de ver dediger, mr. J. A. LoelT, het woord. Dezer dagen is door de Maatschappij tot exploitatie der Staalwaterbronnen te Haarlem, de honderdduizendste flesch staalwater afge leverd. Als merkwaardigheid mag daarbij worden vermeld, dat de bestelling, die dit vol maakte, was van H. M. de Regentes. H. D. In onzen tijd van belasting-verhooging en van het zoeken naar «aequi valenten," kan het misschien van belang zijn, zegt De Avond postals men zich een voorstel van den sati ricus Swift herinnert. Deze zeide eens, dat de Regeering dade lijk uit den nood zou zijn geholpen, als zij een inkomsten-belasting op vrouwelijke schoonheid invoerde doen met eigen, vrije schatting! In de Waterloozaal van het Rijks-Museum te Amsterdam is Maandag, tegenover het borstbeeld van Verhulst een tweede beeld onthuld, dat van ds. J. P. Hasebroek. Het is in wit marmer uitgevoerd, door onzen landgenoot Joban Keiler, en treilend van gelijkenis. De levering van spek voor de gevangenen is te Breda aanbesteed. De laagste inschrq ver vroeg 75 cent per kilogram. Voor de soldaten is het spek eveneens van „Smitson Co.." Niettegenstaande zijn vreemde kleeding en trots zijn baard, had ik hem herkend het was Hogmann. In Citronville liet ik Bob uit het venster zien, hij zag, dat de man juist den waggon en tevens het station had verlaten. Na meer dan een uur sporens kwamen wij eindelijk te Win chester aan. Eerst na lang zoeken slaagden wij er in een rijtuig machtig te worden, dat ons te Clarcksville bracht. Wij waren verbaasd, de beide hotels van de kleine stad bezet te vinden en mochten van geluk spreken, in een logement van den derden rang oen slechte kamer voor ons beiden te verkrijgen. Het was voor ons een onaangename verrassing te vernemen, dat do toevloed van reizigers was ver oorzaakt door het stijgen van den prijs van katoen aan de Alobawa bij Williamsfarm. „Wie drijft den prijs op?" „Smitsou en Co." Wij hadden dus geen tijd te verliezen. Wij gingen onmiddellijk naar den Sheriff van de stad, aan welken ik mij als de vertegenwoor diger van den rechtmatigen eigenaar van het katoen bekend maakte en verzocht hem zijn maatregelen te nemen. De "man zette een onvergenoegd gezicht. „Een leelijke zaak," mompelde hij. „Er zijn ongeveer honderd handelaars om de zaak overge komen." „Dat mag u toch niet verhinderen, een zoo groot bedrog te ontmaskeren?" riep ik uit. „Op den wil komt het hier minder aan." „U denkt toch niet, dat men, als u de zaak verbiedt, tegen u verzet zal plegen?" aanbesteeddaarvoor wordt gevraagd 58'Ao cent. Opmerkelijk inderdaad. Op grond der temperatuur van September, welke, volgens de geleerden, die van de volgende maanden regelt, voorspelt in het Zondagsblad O. (Oudemans te Utrecht een zachten winter. Op de jongste veemarkt te Naarden gehouden, bearoeg de aanvoer éen koe STADSNIEUWS. Naar aanleiding van het verslag over de Anna Paulowna Bewaarschool in ons num mer van 23 October, waarin wordt ,'oorgesteld, het 50 jarig bestaan dezer nuttige inrichting feestelijk te herdenken, hebben eenige oud leerlingen dezer school zich vereenigd, om daartoe naar hun krachten mee te werken en te trachten, de oud-leerlingen en de ouders der leerlingen, in de gelegenheid te stellen iets te offeren, om gezamelijk eenig aandenken te kunnen aanbieden. De heeren L. van Achterbergh, H. Ileilijgers en R. Cirkel, die zich gevormd hebben tot een commissie uit de oud-leerlingen, noodigen thans alle (0000) oud-leerlingen der Anna Paulowna Bewaarschool uit om daartoe naar hun krachten mee te werken. «Mogen allen," zeggen zij «zich dankbaar gestemd gevoelen, voor de eerste vorming en het goede onderwijs, dat in deze inrichting aan ons gegeven werd en daarna hun bij drage inrichten, om vereenigd aan de Bestuur- deren en vooral aan onze Directrice te toonen, dat zeer vele dankbaren gevonden worden onder hen, die deze Volksschool bezochten." Aanstaanden Zaterdag 11 November en Woensdag 15 November, des namiddags van éen tot vijf uur, is in een der lokalen van de school aan de Koestraat gelegenheid tot het offeren voor dit doel in daartoe bestemde bussen. Gelijk bekend is, bestonden er ernstige plannen voor den aanleg van een paarden- tramweg van het station Baarn over Soestdijk en Soeft naar Amersfoort. De heer P. J. M. Stevens had daartoe reeds de concession van de Regeering, de Provinciale Staten van Utrecht, de verschillende Gemeente-besturen, en van H. M. de Koningin-Regentes, voor zoover de weg gelegd moest worden over de bezittingen van het Kroondomein. De gemeente Soest besloot, daar betere communicatie met Baarn en Amersfoort voor „Alles is mogelijkEn wat kan ik dan met mijn half dozijn politie-agenten uitvoerenEen leelijke zaak!" „Nu mijnheer de Shrerifi, dan stel ik u ver antwoordelijk voor de schade, die wij tengevolge van uw plichtsverzuim lijdenen zal onmiddellijk naar New-York telegrafeeren." Deze beslist gesproken woorden en de borg tocht welke ik mij bereid verklaarde te storten, bracht er den Sheriff eindelijk toe, zich met de zaak te bemoeien. Ik kon dien nacht geen oog toedoen. De ont moeting met Hogmann had in mij de bijgedachte doen opkomen, dat hij misschien de woonplaats van de zusters wist en ik vermoeide mijn hoofd, hoe ik dat van hem te weten kon komen, zonder hem zelf te ontmoeten, wat zeker aan mijn doel bevorderlijk zon zijn. Toen ik eindelijk tegen den morgen na een korten slaap ontwaakte, vond ik het bed van Bob reeds verlaten. Ik kleedde mij spoedig en ging naar beneden. Bob was nergens te vinden. Ik liet een bericht achter, dat hij bij mij moest komen op Willi amsfarm, waar het katoen zich bevond en begaf mij op weg. Het was nog vroeg in den ochtend en ik be vonden mij alleen op weg na arde Alobawa-rivier aan welks oever de farm en het katoen zich be vond. Na verloop van ongeveer drie kwartier kwam ik in een boseh, in 't midden waarvan twee wegen elkaar kruisten. Aan mijn rechter hand schitterde iets tusschen de boomen als ecu venster, waarop de zon schijnt; daar moest zich dus een hut, misschien wel een farm bevinden. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1