Donderdag 28 Dec. 1893. No. 3414. 38e Jaargang. Binnenland. üil hetdagboek vaqeeo dokter. Stadsnieuws firma Uitgave a. h. van cleeff te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden/l. Franco per post ƒ4.45. Advertentiën16 regels GO Cents.; elke regel meer 40 Cents, yj'oote letters naar plaatsruimte. Legale-, pfficieële- en onteigeningsadvert. per regel 4t) Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 1U Cents. Bij advertentiën huiten dc stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. I»e verkiezing van een lid der Tweede kamer m het, liooldkiesdistrict Goes, tot ver- nv w!i'l,nl v "'"ft ,mtstaa" door bet o ijd-, van mr \v. C. Keuchenius. zal °P Dinsdag 9 Januaride her- stenumng, zoo noodig, op Dinsdag 23JJanuari. Dij kon. besluit zijn benoemd met ingang van Md- Men vai, ,1,. „..„„skm.lj,,,, tut leien dier raad voor Gelderland en Utrecht: dr. 1'.. 1). 'artier van Dissel, te Lochum: dr. T. Halbertsma. hoogleeraar te Utrecht: .1. T. Roock, apotheker te Apeldoorn. lot plaatsvervangende leden voor dien raad in Gelderland en Utrechtdr. F. 1\ Kuthé, ie. Tied; dr. 11. F. Thijssen, te Arnhem: A. Spruyt. apotheker te Arnhem; P. M.deXijs, apotheker te Utrecht. De voeding der militairen, die als proef lut 1 Januari voor 's Rijks rekening was, zal ook na dien datum 'voor rekening van liet^ land blijven. De proef schijnt dus goed Te Amsterdam is Zaterdag na een korte doch hevige ongesteldheid overleden dr, H. Fabius, een <1, meest bekende bestrijders van het misbruik van sterkedrank. Hij be reikte den ouderdom van 07 jaren. R en W. van Amsterdam herinneren den belanghebbenden, dat alle renten ten laste van de gemeentekas, iu den loop van het jaar 1 SN!) verschenen, in het jaar 1894 zullen zijn verjaard en we! op dezelfde dagen als vuur do vervaldagen in de daarvoor uitgereikte rentebewijzen is uitgedrukt. Mitsdien zal er op of na gemelde datums van liet jaar 'IS!li geen betaling van die renten meer geschieden, en zullen de coupons. Feuilleton. ii). (Slot.) „Dat is een groote macht en, behalve in het geval van juffrouw Whittaker, kan ik voor mijn geweten verklaren, dat ik ze altijd ten goede heb aan»ewcnd. Zij was het meest buitengewone medium" waarmede ik ooit in aanraking ben geweest. Kr kwamen omstandigheden, die mij er toe verleidden, mijn macht over haar op een slechte wijze te misbruiken. Willougbv.deman, dien zij gedood heeft, was mijn vijand. He, is niet noodig op de bijzonderheden m te gaan: ik haatte den man al jaren lang: hij deed mij onuit sprekelijk veel kwaad: hij wist het meisje waar mede ik verloofd was, door allerlei streken tot kwamgeheeUnalonder mijn invloed. Haar gezondheid keerde terug en ik kwam tut het inzicht, door mijn wil alles kon laten doen wat ik vulde. Door een toeval ontmoetten juflrotiw \V mt- tak.r en Willoughbv elkander in mijn bijzijn. Zii had don man tevoren nooit- gezien, lk merkte oi., dat zij. toen hij dc kamer binnen kwam, huiverde, beefde, doodsbleek werd en haar hoofd afwendde. Terstond vermoedde k, dot mijii wil liaar influenccorde en dat zij haatte, omdat ik dit deed. haar bezat, dat zij een uitvlucht zocht om de voor die renten afgegeven, bij betalingen aan de gemeentekas te doen, niet, meer aangenomen worden. In de vergadering van het algemeen bestuur van den A. N. W. B. werd net dagelijksch bestuur voor 1894 als volgt samengesteld: Kdo J. Bergsma, te Bildt, voorzitterA. Scheltema Beduin, te Amsterdam, 2e voor zitter: A. Koolhoven, te Overveen, penning meester; Frans Netscher te Rotterdam, hoofdredacteurD. Fockema te Arnhem, hoofdconsulJ. C. Burkens te Haarlem, secretaris en G. A. Pos te Baarn, 2e secretaris archivaris. Te Groningen zal in 1894 worden gehou den eene Internationale tentoonstelling ter bevordering der photographie. Deze tentoonstelling, die waarschijnlijk in 't laatst van Mei wordt geopend, wordt uit geschreven door de Amateur-uhutographen Vereeniging «Daguerre", welwillend gesteund door de Vereeniging tot Bevordering van liet Vreemdelingenverkeer te Groningen. Kr heeft, zich een comité gevormd voor het brengen van een nationale hulde aan Jozef Israels, die den 27sten der volgende maand zijn zeventigsten verjaardag viert. Dat de belangstelling in de brochure-Van Detli op sommige plaatsen laat, maar. dan ook in buitengewone mate gaat werken, zou kunnen blijken uit een aankondiging in de Ter Neuzensche Courant, waarbij den ge meentenaren van Zaamslag wordt kennis ge geven, dat daar ter plaatse hedenavond in een aangewezen lokaal tegen vrij entree he el oelde brochure zal worden „voorgelezen." «Werkt zonder kosten" is het nogal raad selachtig opschrift, te lezen op een drijvend huisje, in de haven van Huizen dat een vaar tuigje verborgen houdt, waaraan de vervaar diger. de herbergier Kooij aldaar, volle vier jaren arbeids heeft besteed en dat nu eerst daags naar Amsterdam zal worden getrans porteerd om er ten toon gesteld te worden. Voor eenigc dagen bleek, bij een proeftocht met dit vaartuigje op de Zuiderzee gehouden, dat liet een uur gaans in tien minuten aflegt. Hoe de constructie er va" is, zoomede door welke kracht de beweging wordt verkregen, is tot heden het geheim van den maker; wel meent men zeker te weten, dat stoom en electriciteit geheel buiten rekening blijven en door deze uitvinding de scheepvaart een geheele omkeering te gemoet gaat. kamer te verlaten, daar zij niet in staat was, iii zijn tegenwoordigheid te blijven. Toon ik haar den volgenden keer ontmoette, zeide zij onstuimig tot mijIk kan mij niet over den afschuw heenzettc-n, dien ik gevoel voor. den man. dien ik laatst bij U ontmoet heb." „Ik gaf haar daarop geen antwoord, maar haastte mij, het gesprek op een ander thema te brengen. „Zij had niet het flauwste idee er van, dat ik eonige reden had om hem te haten. Willoughbv was bij mij in de buurt komen wonen wij "waren voor het uiterlijk vrienden, maar zijn hatelijke tegenwoordigheid beroofde mij van mijn vrede. De verleiding om mijn wil in deze op juffrouw Whittaker van invloed te doen zijn,'werd al grooter en grooter en had eindelijk het resultaat, dat gij kent. Om kort te gaan, het overigens zoo zachtaardige meisje ging op een goeden dag, geheel buiten mijn medeweten overigens, naar Willougby's huis en omdat ik hem haatte en omdat ik wilde, dat zij hem zou haten, beroofde zij hem van het leven. „Dit is de geschiedenis van de krankzinnig heid van juffrouw Whittaker." Het verhaal van den dokter had mij zeer aan gegrepen en ik had geruimen tijd noodig, eer ik "woorden kon vinden. Doch toen ik eindelijk uiting wilde geven aan de gedachten, die mij bestórmden, kwam, juffrouw Hooper ademloos de kamer binnenstormen. „Dokter, zoudt u terstond bij juffrouw Whit- tuker willen komen? riep zij hijgend. „Zij is vrceselijk naar." „Ik ga met ti mede," zeide doktor Anderson en" wij vlogen de trap op en betraden de kamer van het zieke meisje. Toen dokter Anderson haar had verlaten, sliep zij, maar nu sliep zij niet meer. Zij zat op in De DIRECTEUR v/b POSTKANTOOR al hier maakt bekend, dat op 31 Dec. e.k. het kantoor zal geopend zijn als op werkdagen, doch dat op dien dag de dienst van Pakket- post, Postwissels en Quitantiën niet zal ge schieden. De dienst v/d Spaarbank geschiedt van 8.31)10.'sm. (Greenwichtijd). Op 1 Januari 4894 zal het kantoor open gesteld zijn als op Zondag. Met uitbreiding bovendien voor Postwissels en Quitantiën. (Greenwichtijd). van 8.30—40.— uur en van 42.30—4.30 voor Pakketpost van 8.40. uur van 12.304.30 uur voor Spaarbankzaken van 8.40. uur. Overigens geschiedt de dienst als op werk dagen. -De Directeur C. SMITT. Amersfoort 27 Dec. 1893. Vrijdag 22 December is aan hef Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage aanbesteed het driejarig onderhoud, van 1 Januari 4894 tot 34 December 1890, van het gebouw aan den Zuidsingel hier ter stede waarin het Kanton gerecht, het hypotheekkantoor en dat van het kadaster worden gehouden. Ingeschreven werd door de volgende stad- genooten: H. Schouten, ƒ2405; W. van Ach- terbergh, ƒ2222: W. van der Kooij, 2460; J. II. Boks, 20S8: H. Heijligers, 4989 en L. Ruitenberg f48b De onlangs tot arts bevorderde cand.-arts 0. J. Laseur is bestemd voor officier van ge zondheid 2e kl. bij het O.-I. leger. Door den Minister van Oorlog is de soldaat J. L. Th. Cieraud van het 5e regiment in fanterie overgeplaatst als stafmuzikant 2e klasse bij het leger in Oost-lndië. \V. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeUlraal. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. De korporaal D. J. van Kuik, van het 5e regiment infanterie alhier, is bevorderd tot sergeant. De heer H. Hulshof, die in de jongste Raadsvergadering benoemd is tot leeraar aan het Gymnasium en de inrichtingen voor Middel'onderwijs te dezer stede, is thans door den Raad van Delft benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan de Hoogere Burger school aldaar. Het «Nut" vergadert aanstaanden Vrijdagr avond te 8 uur, in de leeskamer van Amicitia o. a. tot het doen van eenige benoemingen. Moest de lezing wolke ds. Heering in het departement «Amersfoort" van het Nut zou houden om gezondheidsredenen worden uit gesteld en kon ook de heer Mees wegens ziekte zijn spreekbeurt niet vervullen, het ijverig bestuur is er in geslaagd sprekers te vinden, die in Januari bet in December ver zuimde zullen inhalen. Den 4en Januari zal de heer Willem van Leer spreken over nieuwere letterkunde; waarschijnlijk den 25en Januari zal de heer Chappuis een spreekbeurt vervullen, terwijl den 8en Februari mr. P. W. de Koning, van Amsterdam, zal lezen over Charlotte Corday. Zondag is hier ter stede in den ouderdom van ruim 90 jaren ontslapen de heerG. Hu- bers Dzn. De overledene nam als officier der mobiele schutterij deel aan den Tiendaagschen veld tocht, was gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis en gedurende lange jaren voorzitter der hier gevestigde afdeeling van oud-strijd ers. In de vorige week heeft zekere F. H», slagersknecht, in beschonken toestond onver hoeds en zonder eenige aanleiding hunnerzijds de heeren K. en L. nabij de Ka'mperbinnen- poort aangevallen. Eerstgenoemde» bracht hij een messteek iu den arm, en laatstgenoemden een slag met een stok op het hoofd toe. waardoor een buil ontstond en de hoed werd stukgeslagen. De beer K. verloor veel bloed en werd aan het politiebureau verbonden. Tegen den dader is procesverbaal opge maakt. bed, staarde strak voor zich uit en sprak zeer rad en luid. Aar. haar oogen was het duidelijk te zien, dat zij een visioen had. „Ik heb mijn wil overgegeven," zeide zij. „Ik heb hein overgegeven de eeiste maal dat gij mij er om vroegt. Gij kunt nu met mij doen wat gij wilt. I-k heb u dag en nacht hooren zeggen, dat ik hem moet haten. En ik haat hem. Nu zegt gij mij, dat ik hem uioet dooden. Ach, zeg dat niet! Vraag mij dat niet! Ik moet het doen, als gij het mij zegt, maar ik smeek u, dring er niet op aan. Geef mij dat vreeselijk, dat afschuwelijk bevel toch niet, bid ik u, Wat zegt gij? Moet ik het doen? Dan zal ik betook doenIk zal het pistool van mijn vader stille tjes wegnemen. Ik kan het gemakkelijk doen. Niemand zal er mij van verdenken, dat ik dien man haat, en dus kan ik hem gemakkelijk doo den. Ik weet natuurlijk, wat dit ten gevolge zal hebben voor mij eerst de gevangenis, dan de dood. Maar als gij het mij vraagt, zal ik het toch doen. Ja, ik zal doen." ^ïaar stem werd zachter en het was vrceselijk om haar woorden aan te hooren. Haar gelaat was doodsbleek. In haar oogen, die gewoonlijk een zoo zachten glans hadden, fonkelde de hon gerige bloeddorst van een tijger. „Dit is het huis," vervolgde zij met heesche stem. „Ik schel aan. De deur wordt geopend. I Hij is thuis! Ik ga naar binnen. Dat is zijn j kamerO, hoe vrceselijk is de daad, die ik moet I begaan 1 Dokter Anderson, ik onderwerp mijn wil aan den uwe. Ik gehoorzaam aan de stem, I die mij zegt, dat J „Halt!" schreeuwde dokter Anderson plot- I scling. „Neem uw wil terug. Zie, ik geef u uw wil terug 1" Hij pakte haar handen cn legde haar met kracht op het bed neder. Zij staarde hem strak aan en hij keek vast in de wijd geopende oogen. „Neem uw wil terug, Ursula," hohaalde hij op bevelenden toon. „Hier is hij ik geef hem u terug. Wees weer de lieve, zachte Ur sula van vroeger." Zijn woorden hadden een betooverende uit werking. De woeste, bloeddorstige blik ver dween uit haar sehoone oogen zij namen een zachte uitdrukking aandaarop vulden zij zich met tranen. „Ik heb een boozen droom gehad," zeide zij, sprekende alsof zij een kind was. „Nu is het overik begin weder te ontwaken." „Ik blijf bij u totdat gij beter zijt," mompelde dokter Anderson „totdat, ge in een verkwik- kenden, gezonden slaap valt." Maar, vreemd genoeg, had dokter Anderson, nu .hij baar haar wil had teruggegeven, geen macht meer over haar. Hij kon haar niet in slaap brengen, hoe hij dit ook beproefdetegen den avond had zij zwaar de koorts en haar toestand werd zeer kritiek. Den geheelen nacht verkeerde zij in een staat van delerium, maar zij sprak niet meer over afsehuwlijkheden. Haar gekrenkte geest was klaarblijkelijk een kalmer en gelukkiger phase van herinnering ingetreden. Haar woorden hadden nu betrekking op haar moeder, die overleden was, en op haar eigen leven als een luchthartig schoolkind. Toen dc zon den volgengen dag opging, was het arme meisje dood. Ik heb dien Anderson nooit weergezienmaar dit weet ik, dat hij nooit meer hypnotisme zal aanwenden, hetzij ten goede of ten kwade.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1