Maandag 15 Jan. 1894. No. 3419. 38e Jaargang. nrl|ti'f Uiiit tlenjpallinrt. Loonsverzekering. Binnenland. AMEHSFOOBTSCHE Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 1.45. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvert. per regel. 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten dc stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnnmnier 19. 9 E YI N G. De VOORZITTER van den gemeenteraad van AMERSFOORT, Gelet op art. 7 der wet, regelende het kies recht, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet; Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele belasting, naar eene koogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in do grondbelasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste TIEN GOL DEN zyn aangeslagen, daarvan door over legging der voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De man wordt in de grondbelasting ge acht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinde ren, wegens de goederen waar-an bij het vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is ver meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke iuwoners der gemeente, die op grond van bet bepaalde bij art. 1, sub c, luidende: „hetzij, noofden van gezinnen „of alleen wonende personen zijnde van „den inwonenden eigenaar of eersten kuur- „der van een woonhuis of afgezonderd ge- „dcclte van een woonhuis, waarvan de „huurwaarde voor de personeele belasting „ten minste op het dubbele gesteld is van „liet laagste in de gemeente voor den vollen „aanslag vereischte bedrag, gedurende negen „maanden voorafgaande aan ''en 15. Febru ari dezes jaars, een gedeelte in huur heb- „ben gehad en bewoond, waarvoor geen „afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaar- „lijksehe huurwaarde, ongestoffeerd, in „verhouding tot de belastbare huurwaarde „van het woonhuis of afgezonderd gedeelte „van het woonhuis geschat, het sub a be vloeide bedrag van den vollen aanslag be- „rcikt"of „krachtens aanslagen in de „grondbelasting wegens onverdeelde onroe- „rende goederen", aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan vóór 15 Februari e. k. aangifte te doen. Feuilleton. Naar het Engelsch van Charles Mansjeld. 5.) „Allah en Mahomed mogen den sahib bijstaan riep Hassan uit. „Als de gebaarde Rus het ge luk mocht hebben te winnen, dan zal hij daarna met den Arabier moeten vechten!" „Stoor je maar niet aan Rachieff, Hassan," zeidc Denviers; „we moeten onmiddellijk ons plan opmaken om Marie Lovctski te heipon uit Siberië te ontsnappen. Wat er ook gebeure, zij moet in ieder geval gered worden." „Waar ia Marie Lovetski verborgen vroeg ik aan onze gastvrouw. Zij stond op. „Wilt gij mij bij het herkenningsteeken, dat ik op Paul SomalofPs graf heb opgericht zweren, dat gij nimmer een woord zult Rpreken van hetgeen gij op de schuilplaats zult zien waar ik u heen zal brengen?" „Dat zweren wij," antwoordden Denviers en ik. Wij lieten na RaohietPs vertrek niet veel tijd verloren gaan, maar begonnen aanstonds de kan sen van verschillende plannen te bespreken en besloten eindelijk tot dat, hetwelk de meeste kans scheen aan te bieden. De duisternis viel snel in, terwijl wij nog zaten te praten, en toen het geheel donker was, stond do vrouw op en wenkte De modellen dezer aangiften A en B zijn koste loos ter Secretarie der gememte verkrijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over gelegd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Amersfoort, den 11. Januari 1894. De voorzitter van den gemeenteraad voorn. F. D. SCHIM MELPENNINCK. Armoede lenigen is bestarmoede voorkomen oneindig beter. Zoo heel velen zijn er, die werkelijk willen arbeiden, die vroeger een goed stuk brood verdienden, doch die door ziekte of verwouding buiten werk zijn geraakt en hoe langer zoo meer achteruit gingen; steeds hoopte men op beter tijden. De betere tijden kwamen niet terug en het gezin geraakte meer en meer in verval; leed dikwijls broodgebrek. De werkman heeft er meermalen geen besef van, dat hij moet sparen; dikwijls ook kan hij het niet. Zijn weekloon is juist voldoende voor zijn behoeften; er is niets van te missen. Niet alleen de werkmanook de kleine baas verkeert maar al te dikwijls in dezelfde omstandigheidevenzoo de kleine winkelier en een groot aantal an deren kantoorloopers, pakhuisknechts, enz. enz. Oók klerken, winkelbedienden, in éen woord alle ondergeschikten in een par ticuliere onderneming, wier bezoldiging dikwijls ophoudt, zoodra zij ziek worden. Zij vergeten toch niet, dat het uitbe talen bij ziekte van hun loon, hun salaris, een gunst is van den patroon. Zij allen worden uitgenoodigd tot een bijeenkomst, hedenavond te 8 uur in „De Keizerskroon" te houden. De heer J. C. J. Pels Iiijcken zal het doei uiteenzetten van de werklieden vereniging „Onderlinge hulp", namelijk het geveu van geldelijk en onderstand ons, haar te volgen, nadat zij, zoo goed als dat in 't donker ging, de vlakte in de buurt van de hut had afgekeken. Hassan bleef in de hut en wij gingen naar buiten en namen onzen weg door een gedeelte van het piinboomenbosek, dat wij het eerst ge zien haddenwij liepen als geesten achter elkan der in de duisternis, die ons omringde. Tot zoover was het voor de vrouw niet noodig geweest om onze geheimhouding te doen zweren, want noch op den heen- noch op den terugtocht zagen wij iets, dat ons later den weg zou hebben kunnen wijzen. Eindelijk voelden wij iets, dat bleek een ruwe steenen trap te wezen, en nu stak onze gastvrouw een toorts van pijnhout aan, die zij by zich had. Ons met het flikkerende licht voorgaande, gracht zij ons in wat wij gisten, dat de cata comben waren van een oude stad. Terwijl wij voortliepeUj deed de roode gloed der toorts ons aan weerszijden talrijke lijken onderscheiden die elk in een afzonderlijke, daartoe in den rot sigen grond uitgehouwen, nis lagen, terwijl wij van tijd tot tijd sommige graven zagen, welke met zonderlinge emblemata waren versierd. Een van die nissen werd bewaakt door twee gebeitelde ruiterfiguren wier twee rossen met een prachtkleed waren bedekt, terwijl elk van de ruiters een opgeheven zwaard in de hand had, zooals de Damescenen gebruiken. „Een vreemdsoortig kerkhof," merkte ik Den viers op; „ik ben zeker, dat geen Ru'ssisehcsol daat ooit zulk een uitrusting heeft gedragen als hier afgebeeld wordt." „Dat is de uniform van de Bovaren uit den tijd van Iwan den Verschrikkelijke," zeide onze gids, terwijl zij naar de ruiterstandbeelden wees. aan personen behoorende tot den wer kenden of dienstbaren stand bij z i e k t e of verwonding, tegen wekelijksche bijdragen, en de wijze, waarop deze vereeniging dit hoopt te verwezenlijken. Voor eenige centen per week kan men zich verzekeren om, ingeval van ziekte of verwonding zijn loon, hetzij geheel of gedeeltelijk, tóch uitbetaald te krijgen. Eenige centen per week kan ieder mis sen; door deze te stoi-ten vcr/eUert llieii zijn loon, kan mefi niet voor het geval komen, dat de patroon uit welke oorzaak dan ook de uitbetaling van het loon ingeval van ziekte of bij verwonding staakt. Komt nu ollen op, werklieden en werkgevers en ook gij die belang stelt in den werkman. Slechts door algemeene deel neming bereikt "men bet doel. Schroomvalligheid en onverschilligheid bederveu bier alles. De toegang is vrij. Niemand behoeft zich aanstonds te ver binden, doch het kan toch nooit kwaad, eens te gaan hooren, wat „Onderlinge hulp" wil. Bij Kon. besluit is de gegageerde sergeant der artillerie (conducteur 3de kl.) van liet leger in Nederlandsch-Indië, G. J. ter Woord, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Gelijk men weet is Ter Woord de eenige militair beneden den rang van officier, «lie het ridderkruis 3e klasse der Militaire Willems orde bezit. Uit 's-Gravenhage meldt men, dat de Mi nister van Binnenlandsche zaken het voor nemen heeft, over te gaan tot herziening dei- Wet op het armbestuur, en in verhand hier mede de gemeentebesturen, door tusschen- komst van Ged. Staten, heelt uitgenoodigd tnt beantwoording van onderscheidene vragen omtrent de wijze van armenverzorging in hun gemeente. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het korps ge- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendehlraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. „Waar nu het pijnbosch is, stond meer'dan vier honderd jaar geleden een van de vele steden,die deze buitengewone vorst heeft doen bouwen, maar die is sedert lang uitgestorven en de Russen hebben zelfs haar bestaan vergeten. Niemand weet iets van deze catacomben af behalve zij, die een geheim genootschap vormen, waarvan het doel is de ballingen, die ontvluchten, te helpeu en hun een goede schuilplaats aan tc bieden. Zelfs nu zou het u onmogelijk zijn haar te vinden, die gij zoekt, en als gij verder wenseht te gaan, moet gij u laten blinddoeken, anders wijs ik u den weg niet. Wij gaven toe aan het verlangen der vrouw en lieten haar ons ouzo zakdoeken voor de oogen binden; daarop liepen wij, door haar geleid langzaam voort door hetgeen een labyrinth van paden scheen te wezen, totdat wij staande wer den gehouden door iemand, die de vrouw op kalmen, ernstigen toon aansrpak. Wij hoorden die twee een fluisterend gesprek voeren, en onmiddellijk daarop werdGn ons de blinddoeken afgenomen en bevonden wij ons tegenover een in een vreemdsoortig kleed ge- hulden man. Zijn lange witte baard reikte bijna tot zijn middel en vormde een scherp constrast met het zwarte kleed, dat hem omhulde, terwijl zijn hoog voorhoofd en de strakke blik, dien hij op ons wierp, ons voorkwamen in overeenstem ming te zijn met de zohderlinge omgeving van den kluizenaar. Zijn verblijf werd verlicht door een hoop brandende takkebosson, die dienden om de vinnige koude te verzachten. nïetroepen te Utrecht gelegenheid bestaat voor tien jongelieden, die op 1 April e. k. den vollen ouderdom van zestien jaren heb ben bereikt, doch op 15 Mei duarninvolgende het negentiende levensjaar niet zullen inge treden zijn om te worden ongeleid tot kor poraal en sergeant bij de Indische genietroe pen, en wel onder de volgende voorwaarden: de jongeling behoort zich met toestemming van ouders of voogden te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het korps genietroepen in Neder land te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij een gratificatie van f50. Als hij na drie jaren naar indië vertrekt, ontvangt hij een gratificatie van 1'3000. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal - of sergeant is bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttijd van zeven jaar vermin derd tot op zes ol' vijf jaren. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan lotelingen der lichting 1894, die met Maart a. s. bij de verschillende korpsen wor den ingedeeld, en die vóór hun inlijving met voldoenden uitslag hebben deelgenomen aan een practischen en theorotisclien cursus tot voorbereiding van den graad van milicien- korporaal, bij die inlijving een verlof' kan worden verleend tot 17 April 1804. Wie dit zoo leest, denkt natuurlijk, dat be doelde jongelui pl. m. 6 weken korter diensttijd hebbenimmers zij worden ingelijfd en krijgen dan «verlof Mis vriendje, met hoeveel grond ge ook aldus moogt redeneeren, als.de Minis-v ter hier spreekt van «verlof" dan meent Z. E.v dat zóo niet. Wat Z.L, dan wil zeggen? Dit.: Wie van bedoelde jongelui wil wegblijven tot 17 April, mag dal doen, maar dan moet hij de dagen, die hij na 1 Maart in dienst komtnadienen. De miliciens hebben dit we! in het oog te houden, dat ze de 5maanden hun toegedacht ook in wer kelijk e n dienst moeten hebben door ge bracht en voor dien niet naar huis gaan. Maar is dat dan «verlof!" Z. E. noemt het zoo en daarmee uit. Het Centraal Comité lot bevordering van de aansluiting van Nederland bij den Middel- Kuropeescheii tijd heeft, naar aanleiding van de door zeven leden van de Tweede Kamer ingediende motie, welke eerlang een onder werp van beraadslaging zal uitmaken, o. a. aan de Ge meentebest .uren verzocht, bij ge zegeld rekest aan de Tweede Kamer instem ming met die motie te betuigen en op haar „Gij zijt Engelschen en hebt beloofd, Marie Lovetski te zuilen helpen ontvluchten tot aan onze eerstvolgende schuilplaats," zeide hij. ..Sedert den dag, dat zij vluchtte, is zij op verschillende van onze geheime schuilplaatsen verborgen ge weest. Zes maanden geleden is zij hier gebracht, maar het gevaar van ondekt tc worden is zóo groot, dat wij gewacht hebben op tijding van den mujik die ons moest doen weten, dat alles veilig is om haar naar ginds over te brengen. De mujik schrijft ons, dat wij u kunnen vertrouwen, en ongetwijfeld zullen uwe passen u helpen om de taak veel gemakkelijker uit te voeren dan een Rus of Pool dit zou kunnen. Wij stellen ver trouwen in uw eer. en rekenen er op. (lat. als Marie Lovetski eenmaal onder uw bescherming staat, gij eer zult sterven om haar tc verdedigen dan haar over te leveren aan de verschrikkingen der mijnen". Wij deelden den kluizenaar de moeilijkheid mede, die het ophanden zijnde duel tusschcn Denviers en Rachieff zou kunnen opleveren, en bespraken met hem de mogelijkheid om het tweegevecht te voorkomen. Denviers was onwrik baar in zijn besluit om met den Rus te duellceren en zoo werd ilan vastgesteld, dat Mario Lovetski op een bepaald uur de catacomben verlaten en in liet. geheim liet resultaat van het duel be spieden zou. Als Denviers er ongedeerd afkwam, zouden wij onze slede bestijgen, naar de plaats rijden, waar zij zieh bevond en haar onder de dekens verstoppen, om den langen terugweg te aanvaarden naar den mujik, die ons de taak om haar te redden had toevertrouwd. '^Wordt ven'olgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1