Maandag 29 ISBs Jan. 1894. No. 4323. 38e Jaar9an9- üit het dagboek van een dief. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maandenl. Franco per post fi.ib. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieöle- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers il) Cents. Bij advertentiën buiten de stad worden de incnsseeringskoaten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telefoonnummer 19. KENNIS GETIK 6. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's Rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht exccutoor verklaard kohier van de grondbelasting over het dientsjaar 1894 aan don Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij Je wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 25 Januari 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn opgeroepen tegen hedenmiddag half drie. Aan do orde zijn dan: de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1894. Uit Paramaribo wordt gemeld, datjhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wijek, gouverneur van Suriname, ontslag zou gevraagd hebben. De Koloniale Staten hebben onmiddellijk een vergadering gehouden, nadat zij kennis hadden gekregen van dit voornemen. Volgens sommigen hebben zij den gouverneur met aandrang verzocht, het ontslag in te trek ken; volgens anderen werd deze bijeenkomst be legd om protest aan te teekenen bij den Minis ter van Koloniën en de Tweede Kamer tegen de behandeling van de Surinaamsche begroo ting voor 1894. In hoeverre de zitting der Koloniale Staten invloed lieel't gehad op het door den gou verneur genomen besluit enofjhr. Van Asch van Wijek daardoor wellicht tot herroeping van zijn ontslag-aanvrage is overgehaald, valt, nog niet mét zekerheid te vermelden. Zeker is het echter, dat het verzoek om ontslag bij den Minister van Koloniën is in gekomen. Bij besluit van den Minister van Financiën is vastgesteld het trekkingsplan der 345ste Nederlandsche Staatsloterij. De trekking van de onderscheidene klassen der loterij geschiedt veertien dagen, de eene na de andere: Die van de 1ste kl. op 12,13,14 en 15 Maart. 2de 27, 28 en 29 Maart. Uit hoofde van liet Paaschfeest. 3de kl. op 9,10,11 en 12 April. 4de 23, 24,25 en 26 A pril. 5de 7, 8, 9 en 10 Mei. 15, 16, 17 en 18 Mei. 22, 23, 24 en 25 Mei. Feuilleton Naar het Fransch. 3). 9 Juli. Na afloop van den maaltijd had ik behoefte om goed to doen. Ik zou ongclukkigen hebben willen helpen; alle armen wol iets hebben willen aanbieden, maar ik mocht niet, het zou te ge vaarlijk zijn, en ik betreurde dit zeer. Ik gaf een van mijn biljetten van honderd franc in betaling. Het duurde lang eer men mijn geld terugbracht en ik werd al ongerust. Ik ben in mijn angst zöo ver gegaan, dat ik niet anders meende of alles was ontdekt en dat een politieagent me zou arresteeren. Na GcnigO oogcnblikkon werd ik razend van angst; ik nam mijn hoed en stond op, besloten om liever mijn geld in den steek te laten, dan me op zoo'n domme wijze tc laten gevangen nemen. Achter me werd geroepen: „Mijnheermijnheer." ik had de deur al open. Moest ik vluchten of terugkeeren en me om- 29, 30, en 31 Mei en 1 Juni 1894. terwijl de laatste 100 nommers op Zater dag 2 Juni 1894 zullen getrokken worden. Het aangekondigde wetsontwerp tot wijzi ging van eenige artikelen der wel op de Personeele belasting is thans in druk ver schenen. Het draagt, in afwachting eener volledige herziening, een voorloopig karakter, met handhaving van de grondslagen der be staande belasting. De (plaatselijke financiën blijven voor het oogenblik ongedeerd, zoodat in de eerste plaats wordt voorgesteld de «aftrek wegens talrijkheid van het gezin" in dier voege te verleenen, dat het «totaal van den aanslag op het kohier (de opcenten daaronder be grepen) met een zekere som verminderd wordt. De maatregel zal alleen worden toegepast op huurwaarden beneden f500, welk cijfer slechts de drie gemeenten met een kom van 36 000 tot 48 000 zielen (Arnhem, Leiden, Haarlem) tot f600, en in de vijfgemeenten met een kom van 48 000 zielen en meer (Amsterdam. Rotterdam, 's-Gravenliage, Utrecht en Groningen) tot f700 stijgt. Als «leden van bet gezin" komen in aan merking: de echtgenoot van den belasting plichtige, de personen die sedert een vol jaar met hem samenwonen en hein of zijn echtgenoot in den eersten, tweeden of derden graad van verwantschap bestaande pupillen die sedert een vol jaar bij hein inwonen; de eenige inwonende vrouwelijke dienstbode van den belastingplichtige, indien hij (of zij) weduwnaar of weduwe is. De «reductie" zal, naar bet ontwerp, 124 pet. per hoofd bedragen, behoudens het hierna te noemen maximum. Dientengevolge zal een gehuwd man met 5 inwonende kin deren een aftrek genieten van 75 pet. van hetgeen hij in hoofdsom wegens den grond slag der huurwaarde verschuldigd is. De korting zal dus bedragen bij een huurwaarde van 1100, f3.751'209, f7.50; bij f300, f 11.52; bij f400, f 15bij f500, f 18,75, en bij een huurwaarde van f600, f22.50. Daardoor zal de schatkist een offer brengen van f1468000. Voor do vermindering zullen niet meer dan zes leden van het gezin in aanmerking komen. Blijkt bet maximum minder dan 5 te zijn, dan zal liet wellicht mogelijk wezen, tie maximum-bepaling te doen vervallen. Do belasting op «deuren en vensters» zal worden afgeschaft voor «Ie aanslagen, waar aan onder de bestaande wet een remissie van 2 of 1/3 wordt toegekend. Zoodoende zou de belasting op deuren en vensters verdwijnen voor 263680 belastingplichtigen, van welke thans 149 771 twee-derde, 113 909 een-derde remissie genieten. Voorts wordt bepaald, dat draaien om misschien een man met een helm voor me te zien staan? Ik aarzelde. Toen verrichtte ik ven daad van moed: ik draaide me half om. „Uw geld." Ik heb den kellner een flink standje gegeven, dat hij me zoolang liet wachten. 25 Juli. Gedurende veertien dagen heb ik geen enkele domheid begaan. Van mijn honderd franc heb ik nog drio franc vijftig centimes over. Gistcron bon ik nogal beschonken thuisgekomen en heb, door in een plas te vallen, mijn jas vuil gemaakt. Van morgen heb ik haar uitgewassehcn. Maar door het water zijn er andere vlekken bovenge komen, en is het garen van de naden rood ge worden, terwijl ile knoopsgaten en mouwen er nog nicer, door zijn uitgerafeld. Mijn overhemd, mijn laatste, iszóo zwart, dat ik het niet durf aantrekken. Ik heb cr een uit de vuile wasch gezocht, dat er nog tamelijk uitzag. Toen ik aangekleed was, schaamde ik me aver niczelven. Ik zie er uit als een schooier. Ik moet er toch om lachen, een schooier met honderd zes-en-twintig duizend franc. 't Is ook wel aardig, niet waar? Kom, laat ik een biljet van duizend franc nemen en een nieuw pak gaan koopenl de woningen die een huurwaarde hebben waarop voor de berekening der waarde van het meubilair de factor van vermenigvul diging van toepassing is, van den vierden grondslag (meubilair) zullen worden ont heven. Deze voorgestelde vermindering zal ten goede komen aan 60 903 personen. De som die liet Rijk door een en ander zal missen, bedraagt te zamen f 1 766 000 (incl. het straks genoemde cijfer van fl 706 000 deuren en vensters l'2650O0 en meubilair 33000). Hiervan gaat nog f109000 af, Haai reden van de thans reeds toegekende ont heffing. liet verlies wordt dus f1657000 Tot dekking van dat verlies wordt in hoofd zaak voorgesteld: «betere regeling der suc cessie en ontvangererechten". Daarvan wordt echter niet meer verwacht dan f 1 350 000, zoodat aan de benoodigde som nog f307000 ontbreekt. Deze som wil de Minister vinden door een »verhooging" van den «grondslag meubilair", van 1 pet tot 1.15 pet. De Minister herhaalt ten slotte, dat liet zijn plicht blijft inmiddels een algemeene herziening van het Personeel voor te bereiden. Deze wet zou in werking treden 1 Mei 1894. De miliciens-verlofgangers der lichting 4891, die van de regimenten huzaren zijn over geplaatst bij de treincompagnieën der regi menten veld-artillerie, worden onder de wapenen geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend, en zulks voor de tijd vakken hierna vermeld. Bij het lste, het 2de en het3de-regiment veld-artillerie: der lichting van 2 Maart tot 23 Maart; 'A, van 27 Maart tot 17 April en U van 18 April tot 9 Mei. Op den Imogen leeftijd van bijna 83 jaren, is Donderdag te 's-Gravenhage overleden de gepens. luitenant-generaal W. J. Knoop, de door zijn kennis algemeen hooggeschatte krijgsgeschiedschrijver. Heden herdenkt dr. E. Laurillard te Amster dam den dag waarop hij vóór 40 jaar het leeraarsambt bij de Ned. Hervormde kerk aanvaardde. De Neerbosch-cotnraissie heelt haar werk zaamheden nog nietgeheel kunnen voleindigen. Zij zal Vrijdag 2 Februari een laatste ver gadering houden waarna het rapport spoedig net licht zal zien. Hot eindverslag dor arbeids-enquëte stelt de volgende 20 éisehen 1 Wettelijke regeling van den Leerplicht. 2 Wijziging en aanvulling der bestaande wetsbepalingen, zoowel ten aanzien van den leeftijd, als van de beperking van den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in fabrie- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendeitlraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER Een bankbiljet van duizend franc gaan wisselen in zoo'n kostuum? Ik kan even goed onmiddellijk naar den com missaris van politie loopen en tegen hom zeggen „Mijnheer, ik heb gestolen!" Geen dwaasheden. Ik bon gelukkig nog zoo gok niet, om dergelijke stommiteiten te begaan. Maar wat te doen? Laat ik ine maar niet haasten. Ik heb vandaag nog te eten. Morgen zul ik er wel wat op gevonden hebben. 2G Juli Ik heb niets gevonden. Moet. ik nu weer urm worden met honderd zes-en-twintig duizend franc in mijn zak! Ik heb nog maar dertien stuivers over. Zelfdo dag. Namiddag. Ik kom uit do Nationale Bibliotheek. Van ochtend was ik op goed geluk met niyn biljet op zak uitgegaan, in de hoop, dat ik een inge ving zou krijgen, een middel zou vinden om het te wisselen. Plotseling is oen gedachte by mij opgekomen. Ik heb honderd zes-on-twintig dui zend franc; ja. maar bon ik er wol zeker van? Ik heb wcleens hooren zeggen, dat men de nom- kan en werkplaatsen, met invoering van her- halings- en voortgezet onderwijs als voor waarde van dien arbeid voor jeugdige personen. 3 Beperking van den arbeid van jeugdige personen in of voor veenderijen. 4 Toepassing van het bedoelde sub 2, ten opzichte van jeugdige personen, op het lossen en laden van zeeschepen. 5 Verbod of beperking van hot aanwenden in fabrieken of werk plaatsen van sloomkracht of daarmede gelijk te stellen beweegkracht op Zondag. 6 Uitbreiding van het korps inspecteurs van den arbeid. 7 Uitbreiding der wet, regelend hot toe zicht op hot gebruik van stoomtoestellen. 8 Wettelijke voorschriften in liet belang van de veiligheid, de gezonheid en het wel zijn in fabrieken en werkplaatsen. 9 Wettelijke regeling, waarbij ''et in werking-treden of uitbreiden van een fabriek of een werkplaats, in meL name te noemen bedrijven, afhankelijk wordt gesteld van de vergunning van liet Gemeentebestuur. 10 Wettelijke regeling van de diensttijden van beambten en werklieden bij alle onder nemingen, die met concessie van het openbaar gezag een spoorbaan berijden. 11 Instelling van Kamers van Arbeid. 12 Herziening der wetgeving in zake vereenigingen. 13 Regeling van het arbeids-contract. 14 Wettelijke bepalingen legen misbrui ken bij de betaling van liet loon. 15 Verplichting der Gemeenten, om ge legenheid te geven tot het genieten van horhalings- en voortgezet onderwijs. 16 Wettelijke regeling der ongevallen verzekering. 17 Wettelijke voorschriften betreffende onbewoonbaarverklaring. 18 Wijziging dor Wet op de onteigening. 19 Herziening der Armenwet. 20 Wettelijke regeling der Banken van leening. Op noze punten zijn bepaalde voorstellen gedaan. Voorts stelt het verslag voor te overwegen; 1 In hoever, in bepaalden takken van bedrijf, ten aanzien van overmatige!) arbeid en nachtarbeid van volwassen mannelijke werklieden, misstanden voorkomen, die aan leiding belmoren te geven tot tusseiienkomst van den wetgever, als hoedanig het eerst in aanmerking komen het bakkersbedrijf en hot lossen en laden van zeeschepen. 2 welke wijzigingen der bestaande wetten voreischt zyn, om te geraken tot de instel ling eener snelle, eenvoudige en kostelooze procedure tusschen werkgevers en werk lieden. 3 de wettelyke regeling van verplichte pensioen-verzekering. mors van gestolen effecten en bankpapier bekend maakt om dc inwisseling te beletten. Hoe kan ik tc weten komen of do oude vrek dat ook ge daan heeft? Ik durf nu de napieren niet Zqq maar bij een wisselaar aanbieden. Ik bedacht me, dat erj in dc bibliotheek wel een tijdschrift of een courant zou te vinden zijn, waarin een dergelijke bekendmaking moest voor komen. Ik vond echter alleen vermeld den naam van de beurscourant die ze gowoonlyk bevat. Ik ben het blad gaan koopou. Het kostte tien stui ver. Later heb ik nog voor drie stuivers brood gekocht. Nu heb ik geen cent, meer. Ik bezit enkel nog negen biljetten van duizend franc en honderd zeventien duizend aan effecten. Hoe zal ik morgen ,n eten konten? De oude heeft do nummers niet doen bekend maken. Hot geld behoort ntij. Ik heb hoofdpyn van al die zorgen en ga naar bed. 1 uur 's morgens. Ik heb gevoeld of mijn portefeuille nog onder mijn hoofdkussen ligt. Ze ligt er. Ik heb honger. Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1