Donderdag 1 Febr. 1894. Uit bet dagboek van een dief. No. 4324. 38e Jaargang. VOLKSBOND. Stadsnieuws AKERSFO ORIS CHE COURAIT. Uitgave: Dit blad verschijnt Maandag- en Donder dagnamiddag. Abonnement per 3 maanden/l.Bureau MUURHUIZEN Franco per post f 1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer lü Cents. FIRMA A. H. VAN CLEEFF Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per regel hoek Kortegraeht, Wijk B. 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iU Cents. te Amersfoort. Bij advertentiën buiten de stad worden de incasseeringakosten in rekening gebracht. Telephoounnmmer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit bet bestuur op MAAN DAG, den 5 FEBR. aanstaande, 's namid. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DRANKMISBRUIK. Maaudag 5 Februari e. k. hoopt ds. H. A. van der Meulen in het gebouw der Item. kerk, Heerenstraat alhier, eene propaganda-lezing te houden over voor noemden bond. Laat ik die lezing met een enkel woord mogen inleiden. Het is wellicht bekend, dat men be rekent, dat jaarlijks hier te lande de som van 50 tot 80 millioen guldens aan gedistelleerd wordt gebruikt. In Amers foort werd, volgens officieele opgave, in 1892 per hoofd ruim 15 L. gedistelleerd gebruikt (daar worden vrouwen, kin deren en niet-gebruikers bij gerekend). Deze beide cijfers mogen thans vol doende zijn om eene meer tastbare ge daante te geven aan het alleu bekende feit, dat het drankmisbruik in Neder land in 't algemeen en in Amersfoort in 't bijzonder onrustbarend groot is. Dit misbruik nu en dat van alle be dwelmende dranken hier te voorkomen, elders te bestrijden, stelt de Volksbond zich voor. De Bond tracht dit doel te bereiken: le door den sterkedrank als volks drank te bestrijden. 2e door het bevorderen van stipte uitvoering der drankwet. 3e door het aanmoedigen van sparen. 4e door het bevorderen van huisar beid en het veredelen van volksver maken. 5e door al zulke middelen, die aan het doel van den Bond beantwoorden. Feuilleton Naar het Fransch. [Slot.) 27 Juli 'smorgens Ik moet vandaag het middel vinden om een bankbiljet te wisselen. Middernacht. Ik kom zoo juist thuis, doodmoe. Ik heb het niet gewisseld. Ik kon haast niet meer op mijn beenen staan. Ik heb me zelf deze vraag gesteld: Onder welke omstandigheden kan een arm man een bankbiljet van duizend franc te wisselen hebben. Eerst kwam het me voor, dat er maar éen ge val mogelijk was: namelijk, dat het biljet hem niet toebehoorde. Bij eonig nadenken heb ik toch nog een ander gevnl gevonden. Ik besloot naar een plaatskaar tenbureau aan het station te gaan en een kaartje te vragen naar een zeer ver verwijderde plaats, bijv. Constantinopel, Moskou of zoo ietf- Door het loketje zou de bureaulist alleen mijn handen kunnen zien, die ik vooraf heel schoon zou was- sohen. Ik zou dan niet anders hebben te doen, dan door de wachtkamer loopen, en mijn kaartje verscheuren en weggooien. Dan kon ik eenvoudige, maar nettekleeren koopenals ik die aan heb, dacht ik, ga ik een rijker pak koopen, en als ik dat aan heb, weer een mooier, net zoolang dat ik er zoo Dit 5e punt is ruim gesteld, maar groot is dan ook de werkzaamheid, die onder dit hoofd gebracht moet worden. Men denke aan de volkskoffiehuizen te Amsterdam, Vlaardingen, Deventer en elders; men denke aan het onderzoek, ten vorigen jare ingesteld, naar onbe woonbare doch bewoonde krotten in de groote steden en pogingen tot verbete ring in dien toestandaan lotingsdagen, waarop, door het verschaffen van koffie en dergelijke, menig loteling uit de kroeg gehouden werd; altemaal zaken, die naar gelang van omstandigheden, van plaats en tijd, gekozen moeten worden. De volksbond stelt zich in geenen deele vijandig tegenover Afschaffing of Geheel onthouding, integendeel, dö afschaffers en geheel-onthouders kunnen bij ons wor den opgenomen en blijven wat zij zijn; doch de leden van den Volksbond zijn als zoodanig geheel vrij in het gebruik. Geen belofte ten deze wordt gevraagd; toetreding wordt op zich zelve reeds be schouwd als eene ernstige belijdenis dat men misbrmk van alle bedwelmende dran ken verfoeit en met kracht bestrijden wil. Ik eindig met de dringende bede, dat allen, die sympathie hiermede gevoelen, de handen ineenslaan om vereend, een kloeke strijdmacht te vormen. Geldelijke bezwaren kunnen niet be staan; men bepaalt zelve zijn jaarlijksche contributie die van f0.50—f10 en hoo- ger is. Toont A li Ij HM uw belangstelling door uwe opkomst ter vergaderingover weegt het gesprokene en treedt, daarna toe tot den Volksbond. Die Bond beoogt •het heil van het volk die Bond wil met en door het volk trachten belemmeringen tot geluk eu voorspoed uit .den weg te ruimen door het misbruik van bedwel- me nde dranken te bestrijden. Sluit u dus aan; éen enkele vermag zoo Ijedroefd weinig slechts de vereeniging, de Bond; maakt machtig. J. HOOYKAAS Jr., Correspondent voor Amersfoort van den Vo IksbondVereeniging tot bestrijding van drankmisbruik. uit zie, dat- ik een biljet van duizend franc in mijn zak kan hebben en zonder diiarbij de aandacht te trekken van de kleerkoopers door een al te snelle gedaanteverwisseling. Ik was zeer in mijn schik met dit fraaie plan. Maar aan welk station koopt men kaartjes naar Moskou? Ik ging naar het Oosterstation, liep langs de groote voorgalarij en la3 de lijsten die boven de loketten hingen. Plotseling ondervond ik een hevige' teleurstelling. Voor ieder bureau zag ik een ambtenaar staan, die de reizigers van het hoofd tot de voeten opnam. Er wandelden politieagenten voor het gebouw. Toen zag ik hoe onvoorzichtig ook deze wijze van handelen zou geweest zijn. Men zou me voor een dief of een moordenaar hebben gehouden, die over de grenzen wilde vluchten. Er viel niet langer aan te denken. Een half uur later kreeg ik weer hoop. „Als een arme een biljet van duizend franc te wisselen heeft, kan dit biljet hem niet toebe- hooren," Ik formuleerde deze stelling onder het wandelen „Waarom eigelijk niet?" begon ik weer mezel- ven te bestrijden „als hij eens bediende is." „Toen ik indertijd bediende in een papierwinkel was, heeft de patroon mij wel eens uitgezonden om bij een bankier in de buurt, rue Druot, geld te halen." Ik ging naar huis. Meteen beetje inkt trachtte ik de meest zichtbare vlekken op mijn jasje weg te maken, en met een stukje krijt maakte ik mijn halsboordje en manchetten weer zoowat wa lk stak mijn penhouder in mijn zak en ging zonder hoed uit, zooals ik wel meer deed als ik tabak ging koopen, Toen ik in de rue Drouot kwam, stak ik mijn penhouder achter het oor en In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van den Raad der Gemeente werd de heer D Gerritsen, na het afleggen van de gevorderde eeden, als raadslid geïnstalleerd Vervolgings ging de Raad over tot het vast stellen van het 3e aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1893, tot een bedrag van 1'176304 Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gehouden naar aanleiding van het advies der raadscommissie omtrent het verzoek van de Kamer van Koophandel om steun voor 't adres, dat dat zij aan den minster van Waterstaat gericht heeft in zake de plaatsing van bet te bouwen nieuwe spoorwegstation Gelijk vroeger werd medegedeeld, strekte dit advies om geen steun te verleenen aan het verzoek van de Kamer, dat het station moge worden gebouwd op de plaats van het bestaande station van den Centraalspoorweg Na de bevredigende inlichtingen, die de Raad ten aanzien van dan afstand waarop het nieuwe station zal worden geplaatst van de bebouwde kom der gemeente, heelt ver kregen, bestond er, naar de meening der commissie, geen aanleiding voor den Raad om zich nogmaals tot den minister te wenden Met dit advies kon de heer De Jong niet instemmen, die den wensch uitsprak, dat de Raad, al ging hij dan niet met het plan van de Kamer van Koophandel mede, dan toch er op zou aandringen, dat de door dit college aangegeven richting ongeveer zou worden gevolgd De lieer Gerritsen kon zich. na de pertinente verklaring van den minister, dat liet station niet meer dan 425 meter verder zou komen te liggen dan het tegenwoordige, met het advies der commissie vereenigen, maar wonschte daarom toch niet al de argu menten, in het rapport voorkomendete onderschrijven en gaf daarvan rekenschap De heer Van de n Wa 11 Bake meende, dat ook na den arbeid, door de commissie verricht, er voor het gemeentebestuur in deze nog wel iets te doen overbleef Men weet nu nog slechts hoe het plan in groote trekken zou zijnmaar of bij de uitwerking van het plan oök in de onderdeelen op de belangen van de gemeente zal worden gelet, daaromtrent verkeert men geheel in het on zekere Het kwam hem gewenscht voor, dat het gemeentebestuur ook daaraan zijn aan dacht zou wijden, en hij gal'daarom in over- W. F. A. GROENHUIZE N, Havik, hoek LavendeUlraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. stapte flinkweg het bankiershuis binnen. Ik zag er bepaald uit als een bediende uit de buurt, blootshoofds als ik was en met mijn pen achter de ooren. Ik ging naar een der loketten en bood mijn biljet aan: „Mag ik als 't u belieft kleingeld hebben voor een biljet van duizend franc?" Achter het traliewerk zag ik bakjes vol goud. en portefeuilles met bankpapier. Ik dacht niet anders of ik zou eindelijk slagen, De bediende telde het geld al voor me. Plotseling hield hij op en vroeg: „Voor welk huis?" „Wat belief?" „Voor welk huis is het geld?" Ik kon niet zeggen, dat het voor mezelf was. Ik bedacht dus een naam. „Voor de firma Breval en Co" „Niet bekend." „Breval en Co., rue Lepelletier." „Wij wisselen alleen geld voor onze klanten." Ik nam mijn biljet weer op en verliet het kantoor. Nu heb ik allen moed verloren. Vijf uur 's morgens.' Ik kan niet slapen van den honger. Of ik dat geld heb of niet. wat geef het me, als ik toch honger moet lijden! Ik wil liever sterven. 31 Juli. Ik ben er van verlost, ik ben gelukkig, ik ben weer vrij. Ik bezit niets meer. weging den minister overlegging van de uitgewerkte plannen te verzoeten, opdat die, onder voorlichting van een deskundige, dezer zijds kunnen worden nagegaan en eventueel op wijziging van die plannen bij den minister kan worden aangedrongen Bij afwezigheid van den heer Heyligers, rapporteur der commissie, nam de heer C e 1 o s s e de verdediging van bet rapport op zich. Hij beriep zich ook nog op de in de Tweede Kamer door den afgevaardigde van het district Amersfoort, baron Schim- melpenninck van der Oije aan wiens be moeiingen ten behoeve van deze zaak de heer Gerritsen reeds hub e had gebracht van den minister uitgelokte verklaring om trent de plaatsing van het nieuwe station, ten bewijze dat met het daaromtrent door den Raad in zijn adres uitgesproken ver langen rekening is gehouden. Ook de Voorzitter verklaarde het ver trouwen in de toezegging, door den minister gedaan, geheel te deelen, en wees er nog op, als oud-spoorwegman, dat de belangen van den Amerefoortschen handel en van de spoorweg-maatschappij hier geenszins tegenover elkander staan, zoodat men mag aannemen, dat met Arnerefoorts belangen ook bij het uitwerken der plannen rekening zal worden gehouden. De heer Van den Wall Bake stelde nader de wenscbelijkheid in het licht, dat het gemeentebestuur, als met Arnerefoorts belangen het best vertrouwd, inzage ver kreeg van de plannen voordat zij definitief worden vastgesteld. De heer Visser, lid der commissie, steunde dit denkbeeld. Ook de heer C r o o c k e- wit verklaarde, zich er voor, al stelde bij zich van liet resultaat weinig voor, op grond van vroeger opgedane ervaringen. Schaden kon het echter naar sprekers meening in geen geval. Tegen deze opvatting kwam de heer Van den Wall B a k e in verzet, die vreesde, dat er weinig kracht van het gemeentebe stuur zou uitgaan, wanneer het bij deze poging uitging van de gedachte: het helpt toch niet. Hij wees er op, dat te Groningen de tusschenkomst van Kamer van Koophandel en Gemeentebestuur geleid had tot het aan brengen van zeer belangrijke wijzigingen in 't belang der gemeente in de plannen voor het nieuwe stationsgebouw. De heer C e 1 o s s e verklaarde, na de nadere toelichting, voor het voorstel van den heer Bake te zullen stemmen en wanneer Van nacht bon ik half dol van honger opge vlogen mijn bed uit, de straat op en met mijn portefeuille in de hand hen ik in de Seine ge sprongen. Toen ik de oogen opende, heb ik een gil geslaakt, daar ik niet wist waar ik me bevond en daar ik een politieagent zich over me heen zag buigen. Lang zamerhand kwam het me weer helder voor den geest. Ik was dus uit het water gehaald eu kon niet nalaten te vragen „Mijn portefeuille?" Ik hoorde een stem zeggen„Zie je wel, hij had een portefeuille in zijn hand. en die heeft hij in het water verloren." En toen harder tot mij „Wat zat er in?" Ik deed alsof ik zijn vraag niet begreep om over het antwoord te kunnen nadenken. „O, niets, zei ik eindelijk, papier zonder waar de." Een heer, die bij de redding tegenwoordig was geweest, had medelijden met me. Ik vertelde hem, dat ik zonder werk was. Hij liet me in een nieuw pak steken en nam me in dienst. Ik werk nard en verdien goed mijn brood. Ik denk nooit meer aan mijn honderd zeven en twintig duizend franc. P. S. Ik vergat op te schijven, dat ik later las dat de oude vrek bij het ontdekken van den diefstal aan een beroerte is gestorven.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1