Maandag 26 Febr. 1894. No. 4331. 38e Jaargang. Binnenland. IN EEN VALSTRIK. Uitgave A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad v ei-schijnt Maandag- en Donder dagnamiddag. Abonnement per 3 maanden 1. Franco per post fi.ib. Advertentiën16 regels (30 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte, Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per regel '15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten dc stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnummer 19. Heelt eerst de Neerbosch -zaak heel wat gemoederen in beweging gebracht, thans is bijna de heele Nederiandsche pers in rep en roer over het Neerbosch-rapport. Toen we reeds Donderdag ochtend tegelijk met het rapport, ons door de uitgevers de heeren M. Wijt en Zonen te Rotterdam toegezonden, in het ochtendblad van l)e Telegraaf een zeer goed uittreksel er van ontvingen, schreven we in ons nummer, dat dien zelfden middag verscheen, dat De Telegraaf »met lollelijken spoed het rapport reeds in zijn ochtendblad gegeven had.' Eerst des avonds lazen wij wat door de groote bladen daaromtrent in liet midden werd gebracht, terwijl De Telegraaf gister ochtend de geheele zaak uiteenzette. Wij achtten ons verplicht dit onzen lezers mede te deelen, zonder in nadere beschou wing te treden. Over het rapport zelf spreken we niet. Hel is thans zoo verspreid, dat ieder die er belang in stelt, liet wel zal gelezen hebben. Onze ruined e laat niet toe het in extenso op te nemen en een fragment er van zou slechts schaden aan den totaal-indruk men moet de rapporten der verschillende commission lezen om de eind-conclusie te kunnen maken. Trouwens, liet laatste woord in deze quaestie is, naar het ons voorkomt, nog niet gesproken. Aan liet Departement van Rinuenlandsche Zaken is een vergadering gehouden van in specteurs engeneesheereii van krankzinnigen gestichten over de vraag, hoe het best te voorzien in de behoefte aan gelegenheid, tot. verplegingder krankzinnigen, «lie door gebrek aan plaats niet in de gestichten kunnen worden opgenomen. De Minister van Oorlog, brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. IJier te lande zal in den maanden Juli en Augustus e. k. een examen worden gehouden voor toelating van jon gebeden als cadet bij «le Cadettenschool te Alkmaar. 2o. Voor dit examen worden opengesteld: a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-lndie. 3o. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen Feuilleton Naar het EngeUch. Terwijl hij deze woorden zeide, brulde bij het plotseling uit, zette zijn nagels in de dekens en kronkelde zich als in doodsstrijd. „Ik beloof u, dat ik zal doen zooals gij dit wonsckt," zcide ik, met medelijden in mijn stem. Ik maakte de deur open en stond voor miss Withby. „Papa is beter! Hij heeft zijn bewustzijn weer teruggekregen!" riep zij uit. „Hij wenscht alleen te zijn," antwoordde ik. „De duisternis zal hem goed doen. Wij zullen den kandelaar nemen en naar beneden gaan." Dit zeggende, nam ik het licht van de tafel en wij liepen samen de trap af naar de zitkamer. „Komt uw knecht haast om de boodschap te doen?" vroeg ik. „Ja, hij zal direct komen." „Wees dan zoo goed, mij papier en inkt te geven, dan zal ik een recept schrijven." Zij gaf mij papier, een pen, inkt en een vloei boek. „Schrijf." zcide zij, „als ge uw recept hebt geschreven en «le knecht is dc medicijn gaan halen, dan moet gij mij de waarheid zeggen." Ik gaf op dit alles geen antwoord. Ik schreef een recept en overhandigde' «lat aan miss Withby, Zij hield het een oogenblik in haar hand en aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan (ingericht op de wijze als bij model is aangeven) in dier voege in te zenden, dat, zij vóór 1 Juni a. s. aan het Departement van Oorlog ont vangen wordt. Nadere bijzonderheden in de Staats Ct. no. 45. Het schriftelijk ge«leelte van het toelatings examen zal op 12 en 13 J uli a. s. te 's-Graven- liage, Breda en Arnhem worden afgenomen, terwijl het mondeling gedeelte op 17 juli «1. a. v. te Alkmaar zal aanvangen, waartoe alsdan de adspiranten ploegsgewijze zullen worden op geroepen. Voor het in de maanden Juli en Augustus e. k. bier te lande te houden examen voor toelating tot. den Hooiilcursus, ter opleiding van onderofficieren voor «len rang van tweede luitenant der infanterie en van tweede luite nant-kwartiermeester, respectievelijk voor den dienst, hier te lande en voor dien in Nederlandsch-1 ndië wordt bet volgen«le aantal plaatsen opengesteld: 1 voor het leger hier te lande: infanterie 15; administratie 7: II voor liet leger in Nederlandsch-lndië: infan terie 10; administratie 2. De militaire wacht bij het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wanneer deze vergadert, is uitgebreid tot 10 man, onder bevel van een sergeant. Tegenwoonlig staat ook een wachtpost voor den vleugel, waar de toegang is tot de Minister-zaal. üe Standaard schrijft omtrent de Kieswet: Geduld beeft ons volk op schoone wijze geoefend. Het heeft gewacht, gebeid van maand op maand, en er tegen gemord noch geroepen, dat de hoofdtaak, waarmee dit Kabinet optrad, eerst een geheel jaar verschoven werd, en sinds nog anderhalf jaar tobde, om in staat van wijzen te komen. Thans echter, nu dan eindelijk de beslis sing le komen staat, verwacht het met kal- men ernst, dat die beslissing geen triomf ran bet conservatisme, maar de ontsluiting 'an een beter, een gelukkiger tijdperk in onze nationale historie zal zijn. De stroom afdammen, en nog weer een tijdlang tegenhouden, kan men; maar hem in zijn vaart stuiten niet. Viel alzoo de-beslissing tegen de verwach ting «les volks uit, zoo zou er een nieuwe verliet daarop de kamer. „Het duurt lang, eer de knecht beneden komt," zeide zij. „Wat zijn dienstboden toch langzaam en weinig gewillig, en toch ziin wij zoo goed voor de onzen. Wij behandelen hen met buiten gewone toegevendheid." „Dat «loet ge zeker," zeide ik. „Er zijn maar weinig families, waar het personeel naar bed mag gaan, als mijnheer en de vrouw des huizes uit zijn. En er zijn ook maar weinig families waar de boden naar bed gaan, wanneer do heer des huizes gevaarlijk ziek is." „O! niet gevaarlijk, zeg dat niet," zeide zij. „Het woord „gevaarlijk" is hier misschien niet op zijn plaats," antwoordde ik; „maar in elk geval is het van gewicht, dat uw vader de medicijn zoo spoedig mogelijk heeft. Ik moest zelf maar even naar den apotheker loopen." „Neen. daar komt de knecht al," zeide zij. Op de trap hoorde ik zware voetstappen en door de half geopende deur zag ik den omtrek vaneen mansgelaat. Leonora gaf hem het recept en zeide hem haast te maken, waarop hij naar beneden ging. „Ziezoo, dat komt in orde," zeide zij, in de kamer terngkeerende. „In afwachting dat hij terugkomt, zult u nu toch zeker wel wat willen eten." „Neen, dank u," antwoordde ik. Het eten. dat op tafel stond, zag er zeer smakelijk uit. Er was een stapel sandwiches, kreeftensalade en andere lekkernijenmaar er was iets in de lucht, in de omgeving, in de ver latenheid van liet donkere huis want dit was de ccnige goed verlichte kamer iets in de houding van liet jonge meisje, dat voor mij stond met onzekerheid in de oogen en angst om de periode van parlementaire machteloosheid voor de deur staan, die opnieuw tot uitstel van de zoo noodige hervormingen zou leiden, hierdoor de ontevredenheid zou doen toe nemen, en de verbittering tusschen de par tijen, en in den boezem van elke partij, tot een uiterst bedenkelijke hoogte zou kunnen opvoeren. Niets minder dan het belang van Volk en Vaderland dringt daarom ook ons, die verwachting des volks tot de onze te maken, en den wensch te uiten, dat Regco- ring en Kamer «le electoralè kwestie thans tot zulk een oplossing mogen brengen, dat ze voor goe«l van de baan gerake, en alle politieke veerkracht zich od «Te zoo noodige hervormingen van oi.s staatsbestuur kunne saam trekken. De Regeering heeft thans de hand ter verzoening toegestoken; en het Parlement zou een ernstige verantwoordelijkheid op zich la en, zoo het 'die afwees: te meer; vvaat de Regeering met deze aanvankelijke wijziging haar laatste woord nog niet ge sproken heeft. Mr. J. G. Kist, sedert 1885 president van den Hoogen Raad, herdacht Zaterdag den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot lid van dat college benoemd werd. Voor den rechter van instructie te Gronin gen zijn gedagvaard A. Rot, Sam. W. Colt- bof en C. Coriiel'.ssen, om gehoord te wor den in zake het houden van een jaarlijksch congres vandenSociaal-democratischen Beul, die, volgens de acte van beschuldiging, is «strijdig met de openbare orde en alzoo verboden, omdat zij ten doel heeft ongehoor zaamheid aan, of overtreding van de wet of een wettelijke verordening; en eene vereeniging die tot oogmerk heeft bet ple gen van misdrijven." In den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen in den lande weder een aantal valsche muntbiljetten van f 10 aangehouden. Met eenige oplettendheid is het niet moeilijk de valsche van de echte te onderscheiden. Die welke tot nog toe ontdekt zijn. dragen alle het cijfer 11 C 85'.>0 of 11 F 3780. De bruinachtige kleur van den gebloemden rand is bij de valsche eenigszins safraanachtig getint. De letters van het woord „Muntbillet in het watermerk zijn aanmerkelijk grooter dan die van de echte. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeUtraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER De valsche-bankbiljetten-vrees is nog voort durend zeer groot. Dit blijkt wel uit het feit, «lat bij sommige verkoopingen te Am sterdam door de makelaars in de veilings conditiën wordt verklaanl, dat bij de betaling geen bankbiljetten van 1100, f200 en f300 worden aangenomen. Verleden week heeft prof. Oort in «Irene" te Rotterdam de eerste lezing gehouden van zijn vier voordrachten over «du vijf boeken van Mozes", waardoor een begin is gemaakt met University extension in Nederland. De «gewichtige" mededeeling in de zaak- De Jong die de justitie hier uit Engeland heeft ontvangen, blijkt te zijn een brief van een vrouw, die in dat schrijven beweert, dat de Jong ook met haar getrouwd is ge weest. Overigens bevat de brief niets wat eenig licht over de zaak kan verspreiden. De justitie hecht aan het schrijven weinig waaide. Over het algemeen, zegt het Rott. Nieuws blad. is men slordig in ons land met het maken van stukken van waarde. Men klaagt hier, «lat wij zulke leelijke postzegels hebben en in ludië klaagt men, dat de jeugdige Koningin met ongedekt hoofd is afgebeeld, hoewel daar nimmer een meerdere zich tegenover een mi ml ere zal vertoonen dan met een teeken zijner waardigheid op het hoofd; waarom de Koningin geen kroon op het hoofd geplaatst Wil men niet onder doen voor Engeland, dan kan men desnoods een keizerskroon nemen, want onze jeugdige vorstin te bevorderen tot Keizerin van Neèrlandsch Indië kost slechts éen wet. Naar aanleiding van een schrijven van den president der Commissie tot onderzoek der oorzaken van blindheid en «loofstomheid in Nederland, betreffende het aan een nader geneeskundig onderzoek omlerwerpen van de bij de volkstelling in 1880 als blind of doofstom opgegeven personen, is de hulp van de gemeentebesturen ingeroepen, opdat minvermogende lijders zich kosteloos naar Arnhem of naar Nijmegen kunnen begeven waar «lo heeren dr. C. Maats, C. Nieolai en «Ir. J. Hoeke zich berei'l hebben verklaard de personen te onderzoeken, teneinde niet alleen de verschillende oorzaken van de kwalen dezer personen op te sporen, maar ook de middelen aan te geven om «lie voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen. lippen, hetwelk mij allen eetlust benam. Als het waar was, wat «le man had gezegd, die daar boven lag, dan moest zijn pijn wel vreeselijk zijn. Leonora vroeg mij nogmaals of ik niet iets wilde gebruiken en wederom weigerde ik. „Zoudt n een van de llesscheu champagne voor mij willen open maken?" vroeg zij plotse ling „ik ben zoo moeik moet ee.i glas drinken." Natuurlijk voldeed ik aan haar verlangen. Zij dronk zoowat een half glas van den bruisenden wijn en wendde zich daarna tot inij met een eenigszins verhoogden blos. „U is een goed nienseh," zeide zij. „Het spijt mij, dat wij u zoo'n overlast hebben aan- „Dat is niets," antwoordde ik, „als bet ten bate van uw papa kan strekken. Ik zou hier morgen wel willen terugkomen on liem eens goed onderzoeken." „En zult u mij dan dc waarheid zeggen, die gc mij nu verbergt?" „Als lüj daartoe zijn toestemming geeft." „O, ik wist wel, «lat er iets was, dat hij voor mij verborgen hield!" riep zij uit. .,1 lij tracht mij te misleiden. Wilt u niet gaan zitten? U moet >vel moe worden van het staan." Ik ging op den eersten den besten Stool zitten en keek de kamer eens rond. „Dit is een zonderling, ouderwetseb huis," zeide ik. „Woont, u hier al lang?" „Sedert mijn geboorte," antwoordde zij. „Ik ben nu zeventien. Ik heb hier zeventien jaar gewoond. Dokter Halifax?" „Ja, wat blieft u?" „Zoudt u het mij kwalijk nemen, als ik u even alleen liet? Ik ben zoo zenuwachtig en ongerust, dat ik gaarne naar papa zou willen gaan, tot de knecht terug is." „Wel zeker, gaat u gerust," zeide ik; „en als hij erger wordt, roep mij dan maar, dan kom ik onmiddellijk bij u; hij mag niet lang alleen gelaten worden. Ik verlang er naar, hem zoo spoedig mogelijk verlichting aan te brengen. Een injectie met trinitrine zal dit onmiddellijk doen. Ik hoop, dat uw knecht spoedig van den apotheker terug is." - „Hij zal zoometeen wel terug komen. Onze apotheker woont gelukkig dichtbij. Dan ga ik nu maar naar boven." „Heel goed." antwoordde ik; „alsumenoodig heeft, roept u me wel." Zij glimlachte, wierp mij een langen blik toe, met een uitdrukking op haar gelaat, die ik niet kon begrijpen, en deed daarop de deur zachtjes achter zich toe. Het was een gewatteerde deur, «lie geen geluid maakte, toen zij gesloten werd. Ik ging in een luien stoel zitten en sloot mijn oogen, want ik begon mij vermoeid te gevoelen on liet was al over twaalven. Ik hoopte maar, «lat de knecht spoedig met dc medicijn zou terugkomen. Mijn belangstelling was opgewekt voor mijn zonderlingen patiënt en ik verlangde hom spocilig mogelijk van zijn pijnen te verlossen, Als op een schilderij zag ik dc ver lichting. 'lie over Leonora's gelaat zou zweven, wanneer zij haar vader in een natuurlijke slui mering zag verzinken. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1