Stadsnieuws Militaria Naar men verneemt is het rentambt Dor drecht van het Kroondomein opgeheven en toegevoegd aan het rentambt Oosterhout. Het oudste rentambt in onze geschiedenis heeft daarmede opgehouden te bestaan. De nieuwe Indische uniform wordt 1 Januari 1896 algemeen ingevoerd, zijnde inmiddels aan de officieren van het leger in Neder- landsch-Indië vergund, zich ook vóór dien tijd dienovereenkomstig te kleeden, mits niet gelijktijdig gedragen worden equiperaent- stukken, die behooren uitsluitend tot de oude of tot de nieuwe uniform. Onder de vereischte kundigheden voor jongelieden die wenschen deel te nemen aan liet examen voor a< spirant-administrateur bij de Zeemacht zijn vervallende beginselen ,n het koopmansboekhouden. De gebroeders De Bie te Osch, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op wachmeester Hoekman en door de rechtbank te 's-Hertogenbosch vrijgesproken en bij ge volg in vrijheid gesteld, zijn Vrijdag opnieuw gevangen genomen en naar Den Bosch ge transporteerd. Door den aartsbisschop van Utrecht is be noemd tot bisschop van Deventer de Zeer Eerwaarde en wijdlul'te N. B. P. Spit, oud katholiek pastoor te Rotterdam. Door den Raad van beheer van het Sana torium te Baarn is het geheele gebouw met zijn 60 kamera tegen 1 Mei a. s. verpacht aan den heer K. H. Gaarlandt te Baarn, zoodat de oorspronkelijke bestemming van deze grootsche inrichting geheel is gewij zigd. De zoogenaamde melkhal en het bad huis zullen in eigen beheer worden geëxploi teerd, onder leiding van een bekwamen badmeester en een bad vrouw. Daar dit bad-liótel, gelijk het voortaan zal heeten, een geduchte concurrent derBaarn- sclie hotelhouders zal worden, heeft jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, daar hij als burgemeester van Baarn niet als concurrent van zijn inge zetenen wil ontreden, hoewel volkomen instem mende met de nieuwe wijze van exploiteeren, tegen 1 Mei a. s. ontslag genomen als voor zitter van den Baad van beheer der Naam- looze Vennootschap Baarnsche Koud water- inrichting. Het 47e Nederlandsch Landhuishoudkundig congres, zal te Utrecht worden gehouden van M tot 15 Juni. De coüp, winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's-Gravenhage was Vrijdag voorde rechtbank gedagvaard door den bond «Maat schappelijk belang," ten einde te worden veroordeeld om een lijst met de namen en woonplaatsen van haar leden te verstrekken tegen betaling van f20 voor de kosten. Aan gedaagde werd een uitstel verleend tot 6 Maart om op eischers conclussie te antwoorden. De feestelijke opening van de nieuwe in stallatie der Maatschappij tot exploitatie van staahvaterbronnen te Haarlem heeft Zaterdag in de Haarlemmermeer met eenige feestelijk heid plaats gehad. De leden der Vereeniging voor den effec tenhandel te Amsterdam zijn, naar aanlei ding van de voordracht van het Dagelijksch bestuur der hoofdstad, om niet over te gaan tot het bouwen v an een nieuwe Beurs, tegen hedenavond te 8 uur, tot een buiten gewone vergadering opgeroepen, ter behan deling van de beursquaestie. Zouden ze hun plan, om uit eigen mid delen een Beurs te bouwen, gaan uitvoeren? Rottumrneroog is door de stormen van de laatste dagen aanmerkelijk verkleind; een strook lands van 30 Meter breedte is door ile zee verzwolgen. Tijdens het leven van den tegenwoordigen «voogd" den van rijkswegeaangestelden strandvonder, in wiens familie deze post reed is sedert 1742 is het eilandje oe helft kiciner geworden. Naar wij vernemen, zal 15 Maart te Am sterdam het eerste restaurant-Du val worden geopend. In deze inrichting zal de bediening geschieden door vrouwelijke bedienden, in het zwart gekleed, met het bekende Duval- mutsje. Eenvoudige, maar prima kwaliteit spijzen zullen daar te verkrijgen zijn, en alles wordt ingericht als in de bekende bouillons-Duval te Parijs. Als een merkwaardigheid mag gelden, dat iemand Vrijdag op de vlakte van Wijnaldum (Friesland) op schaatsen ging rijden en bij thuiskomst aan zijn familie een tuiltje made liefjes overhandigde, zoo pas op het veld ge plukt. Te Utrecht is een paartje ondertrouwd, dat ah men zich over en weer niet bedenkt, met een equipage van 21 kinderen in bet huwe lijksbootje stapt; de vrouw brengt er 7 en de man 14 mee! KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op urt. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door K. van WIERINGEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot liet oprichten van eene slachterij in het perceel alhier gelegen aan het Havik, wijk F. No. 478, bij het kadaster bekend onder sectie E. No. 3043, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 12. Maart aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegeu het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort den 26. Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTU3. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, VVij kbezoekers en B e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 27 Februari "s middags van half viek tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn. kunnen dagelijks tot. 12 uur inlichtingen hekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. Gistermiddag werd hier een resortale ver gadering gehouden van Israëlietische kerk besturen ter benoeming van eeninterrimairen opperrabijn voor de provincie Utrecht. Benoemd werd dr. T. Tal, opperrabijn te Arnhem, wien van de benoeming kennis zal worden gegeven. Niet de le luitenant H. W. K. Vertholen de Salve de Rruneton, thans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, doch zijn broeder, luitenant J. Ver.tiolen, is op verzoek over geplaatst van het le regiment naar het 3e regiment huzaren. De heer H. J. Lettink, commies 3e klasse ten Postkantore alhier, die met ingang van 1 Mei benoemd is tot commies 2e klasse, wordt op dien datum overgeplaatst naar Rotterdam. In zijn plaats komt 1 Mei ten Postkant,ore alhier de heer H. H. Dumoulin, commies der 3e klasse, thans werkzaam aan spoorweg kantoor no. 4. De heer C. A, Spruj't, commies der tele- graphie le klasse alhier, is met ingang van 1 April overgeplaatst naar Nijmegen. Door het Burgerlijk armbestuur is in 1893 aan 257 gezinnen en 106 eenloopende personen, te zamen 1124 leden, bedeeling verstrekt, die f7783.73 aan onderstand ge noten met inbegrip van f279.03 voor kosten van brood, eenmaal aan alle bedeelden uitge reikt, en voor die van handelsartikelen, kleedings- en liggingsstuk ken. waarin eenige hunner ondersteuning vonden. Onder dat aantal bedeelden zijn opgenomen 84 vrou welijke gezinshoofden en 55 eenloopende vrouwen, respectievelijk met doorloopende onderstand van f 1834.29 en van f 1384.80, alsmede 12 vrouwelijke gezinshoofden en 8 eenloopende vrouwen, respectievelijk met tijdelijk en onderstand van f163 en f79.80. Ten getale van 1012 werden briefjes alge geven, waarop genees-, heel- of verloskun dige hulp en geneesmiddelen kosteloos wor den verstrekt, alzoo 43 minder dan in 1892. Den 4 December jl. zijn de doorloopende bedeeiingen vastgesteld op een gezamelijk bedrag van f 128,15 per week, tegenover f 118,95 in 1892. De ontvangsten, waaronder f7790,64 subsidie uit de Gemeentekas, hebben bedragen f8196,85, en de uitgaven gelijk be drag, waaronder f250 salaris voor den seci e- taris-pennïngmeester, l'lOO voor den bode, benevens f 63,12 voor schoonmaak- en bureau behoeften. Door de gift van een origenoemden weldoener werd de secretaris-penningmeester weer in de gelegenheid gesteld aan eiken bedeelde, in den winter van 1892,93, twee malen om de veertien dagen, kosteloos een brood uit te reiken, waardoor eenigermate is tegemoet gekomen aan de behoeften van 750 hoofden van een gezin of eenloopende personen, door het Burgerlijk armbestuur of uoor een der kerkelijk armbesturen onder steund. Het eerste weekbericht in De Oorlogskreet over onze goede veste luidt, in het eigen aardig engelsch-hollandsch van dat blad: „Overwinning. De eerste ziel kwam Zondag avond (10 dezer) uit voor redding, zaal over vol met volk en honderden buiten; groote verwachting voor de toekomst. Vele avonden zaal veel te klein. De stad komt in beweging." De Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer zal aanstaanden Vrijdagavond te 7 uren haar algemeene vergadering houden. Behalve het" Jaarverslag en de Rekening en Verantwoording zijn aan de onlede ver kiezing van een voorzitter-brandmeester, een adjunct-onderbrandmeester, beiden wegens periodiek aftreden, en een secretaris-onder- brand meester, in plaats van den heerHs. P. van Haselen, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Een stoelen matter hier ter stede, die vroeger wel eens meer «door zijn roer ging doch in den laatsten tijd zoo goed oppaste, dat hij zelfs ten voorbeeld word gesteld in een der vergaderingen van «Liefdadigheid," was op den jongsten marktdag reeds vroeg in den ochtend erg luidruchtig en hinderde velen, die op den Hof markten. Toen hij op de Langestraat een heilsoldaat in 't oog kreeg, vroeg hij dezen om geld, hetgeen geweigerd werd aan den beschon- Icene. waarover deze zóo kwaad werd, dat hij den man van het Heilsleger te lijf ging en zoodanig mishandelde, dat de man bij den heer v. R., wiens uitgestalde goederen, door de worsteling die ontstond ook bescha digd werden, moest worden binnengebracht, teneinde weder tot zich zeiven te komen. De agent van politie H. II. Enkelaar was spoedig bij de band en bracht den woestaard naar het politiebureau over, doch niet dan na onderweg door de gearresteerde hevig tegen de borst te zijn getrapt. Ons stoelenmattertje zal nog wel eens her innerd worden aan zijn marktdag. In het Utrechtsch Dagldad lezen wij: De heer J. Schutman, de zoo gunstig be kende numismaat, was in de gelegenheid een gedeelte van gevonden munten te be zichtigen, en kwam tot de ontdekking, dat dit gedeelte bestond uit: gouden kroonen: van Karei Vlll van Frankrijk, die van 1493 tot 1498 regeerde; van Bodewijk XII, van 1498 tot 1515, en zeer velen van Frans 1, die van 1515 tot 1547 regeerde: daaronder bevonden zich ook enkele voor Rretagne en Dauphinc geslagen. Engelsche Nobels en Angelotten van Eduard VI, 1461 tot. 1483: Hendrik VII. 1485 tot 1509: Hendrik Vlll, 1509 tot 1547, en zelfs van Eduard VI, die van 1547 tot 1555 regeerde. Spaansclie dubbele duenten met de twee hoofden van Ferdinand en Isabella, die van 1491 tot 1516 regeerden. Van Gelderland waren er gouden rijder guldens van Arnold, 1423 tot 1473, en van Karei van Egmotul van 1492 tot 1563; van dezelfde vorsten waren er ook SinlJuns- of Cleminergoudguldens, waaronder verschei dene te Roermond geslagen, (let graafschap Holland was vertegenwoordigd dooreen gou den schild van Yvillem V van Beieren, «lie van 1346 tut 1359regeerde, waarschijnlijk de oudste munt welke daarbij isdan volgt Maximiliaan van Oostenrijk, als voogd van Philips den Schoone, met een Schuitken, in 1488 geslagenPliilipsguldens van Philips den Schoone, van 1496 tot 1506; Philips- guldens, tijdens ile minderjarigheid vau Karei V, 1506 tot 1515, geslagen en halve Realen, Zonnekroonen en -/ouden Carolusguldens, van 1515 tot 1555. irabantsche munten waren er bij, als gouden Leeuwen van Philips den Goede, 1427 tot 1467, Karei den Stoute met een St. Andries-gulden, hetzelfde stuk van zijn dochter Maria van Bourgondië, die respectievelijk van 1467 tot 1477 en van 1477 tot 1482 regeerden. Philips goudguldens van Maximiliaan en Philips, 1482—1496. Heele en halve dito, tijdens «le meerderja righeid van Philips den Schoone 1494 tot 1506 geslagen: onder die laatste was er Óen van Maastricht. Van Karei V waren er heele gouden realen, Carolusgul dens waarbij van Maastricht, Zonnekroonen en halve realen. Van dezelfde vorsten waren ook, behalve van Philips den Goede, munten van Vlaanderen vertegenwoordigd. Van Duit- sche vorsten waren er voornamelijk goudgul dens van Markgraven van Brandenburg, te Swobach geslagen, van de jaren 1501,1506, zelfs met het jaartal 1541 er op. Van de Paltzgraven van het jaar 1502; van de stad Neurenberg van 1525 ;van de Hertogen van Wui temberg een goudgulden in 1555 te Stutt gart geslagen. In liet bezit van den heer Schul man is een zilveren munt, uit genoemd land afkomstig, met het borstbeeld van Hendrik den Jongere hertog van Bronswijk, te Wollen- buttel, die van 1514 tot 1568 regeerdedat exemplaar heeft gelukkig een jaartal en be zit. wat de penniiigkundigen noemen, stem- pelglans. die eigenaardig glanzenden tint, welke de munten verliezen, zelfs wanneer zij maar zeer kort in omloop zijn geweest. En daar het jaartal 1557 is, kan men met zekerheid aannemen dat de munten tussehen dat jaar en 1560 aan de aarde zijn toever trouwd geworden, waarin zij meer dan 330 jaren verborgen bleven. Het totaal gemis van munten van Philips II van Spanje be vestigt ten volle deze meening. Koning Phi lips aanvaardde de regeering in 1555. Door dr. H. J. de Dompierre de Cliaulfepié directeur van het Koninklijk kabinet van munten, penningen en gesneden steenuil te 's-Gravenhage, is de geheele tauntvondst, behoudens zeerTenkcle uitzonderingen, Don derdagavond tijdelijk overgebracht naar de Residentie, om aldaar te worden beschreven. De resultaten dier studie zullen worden gepubliceerd, ook met het oog op het his torisch belang voor de gemeente Ameraloort. Blijkens achterstaande advertentie zal liet Hotel «De Amersfoortsche Berg" en het daarbij behoorende Paviljoen door zijn nieu wen eigenaar op denzelfden voet worden ge ëxploiteerd als die door velen geliefde uit- spanningsplaatsen jarenlang door de vonge bezitters geëxploiteerd werd; een en ander naar de eischen van den tijd vernieuwd. Het oude zitje na een tocht in deze schoone omgeving blijft «lus behouden en wij twijl'e- len°ook gbenszins of de verbeteringen, ook wat «Ie bediening betreft, welke de onder nemer toezegt, zullen liet bezoek doen toe nemen. Ook het heken-Ie familie-hotel «Den Ham" is weder voor liet publiek geopend. Door de schoone ligging en de fraaie wun- delingeii in «len omtrek is ook «Den Ham" een aangename pleisterplaats voorde Amers- foortera, «lie er weinig meer dan een half uurtje van verwijderd zijn. Voor eenigen tijd berichtten wij, «lat onze stadgenoot de heer A. J. Krioger een locaal- spoor Schoonhoven—Gouda ontwierp; later mochten wij tol ons groot genoegen mee- declen, dat de verschillende gemeenten welke bij deze lijn belang hebben, groote instem ming betuigden met het ontwerp. Zaterdag nu heeft de Raad van Schoon hoven zijn subsidie met 110 000 verhoogd en op 130 (XX) gebracht, waardoor het tot stand komen van de lijn gewaarborgd is. Alweder zegt de ArnJieuische cl. staat een wisseling van bevelhebber in een onzer defensie-stellingen voer «le deur. Ten minste als de inlichtingjuist is, volgens welke generaal-majoor Van Marle comman dant in de stelling van Amsterdam, vervangen zou worden, en belast met het bevel over de vesting-artillerie, welk commando door den oud-Minister Bergausius bereids is ingeruimd, terwijl kolonel Eland zou optreden als com mandant van de Ainsloruamsehe stelling. Reeds vroeger wezen wij op liet verkeerde, dat noodwendig uit die onophoudelijke mu tation moet voortvloeien. Zoo iemand, dan behoort aan een stelling- commandant tijd en gelegenheid geschonken te worden, om zich in zijn hoogst gewiclitigen werkkring thuis te gaan gevoelen. De memorie van verdediging moet niet van daag zus en morgen zoo zijn. Up stabiliLeit komt het voor drie vierden aan. De Regeering schijnt echter juist van een tegenovergestelde meening. liet is letterlijk een gestadig heen en weer trekken van opperoliiciereii, die tijdelijk schijnen onder dak gebracht in de coininandenienten van twee onzer belangrijkste liiiiën, n.l. die van het Hollaiidsch Diep en die van Amsterdam. Afgezien nog van de kosten, «lie van deze wisselingen het ge volg zijn men ziet te onzent op zulke bagatellen niet, waar millioenen aan 's lands weerbaarheid worden ten koste gelegd afgezien nog van de kosten, is dergelijk va-et-vient van gaande en komende en komende en gaande generaals hoogst nadeelig uit een oogpunt van landsbelang, en wij ineenen niet. te overvragen, als wij verzoeken, dat dit toch ook een woordje medespreke. Ten einde te kunnen voorzien in de be hoefte aan meer officieren, ten gevolge van de uitbreiding «lie het Fiansche leger onder gaat, zal tijdelijk namelijk voor de jaren 1894, 1895, en 1896 in een «Ier ka zernes te Versailles, als het dichtst bij 8f-Cyr gelegen, een aanhangsel van de Mili taire school worden gevestigd. Als de 500 officieren, die men wil kweeken boven het aantal dat jaarlijks St-Cvr verlaat, zijn af geleverd, wordt de bijschool te. Versailles weiier opgeheven. Met den aanmaak van kiezel-kruit in Indië is men zóo ver gevorderd, dat de buski uit rooien to Ngawi Ie fabricage van monsters, <ii<; in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoen, volkomen meester is. De stalen achterland-mortieren van 7 cM. zijn hij «Ie korpsen in gebruik gegeven. Veer tien zijn in Atjeli, waar ook 8 van «le uit Nederland ontvangen mitraillcurs-Gardner in gebruik zijn. liet legerbestuur heeft in een rapport omtrent liet gebruik, «lat in Atjeb van do mitrailleurs gemaakt wordt, de ver kregen uitkomsten «bevredigend" genoemd. Op hevel van den Duitschen keizer wordt een onderzoek ingesteld over «le mo gelijkheid 0:11 de uitrusting der soldaten op marseli minder zwaar te maken. Reeds in den oorlog van 1876 is gebleken, en vooral door den Berlijnschen hooglceraar Fraentzel toegelicht, flat de zware belading bij sterke murschen tot hartziekten aanleiding geeft.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2