Stadsnieuws afgecnan door sommatie, onwettig was. Ook op dezen gronds prak de rechtbank be klaagden vry van het hun ten laste gelegde. Tot gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda is benoomd overste C. L. van lVsch, van den stal' dor artillerie, eer ste officier bij die inrichting, terwijl de tegen woordige gouverneur, kolonel O. I'. W. Borel, benoemd is tot inspecteur vat» het militair onderwijs. Tot kolonel commandant van het le regi ment veld-artillerie is benoemd de luitenant- kolonel G. F. van Houluin, thans belast met het bevel over het korps. Zeventien leden van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond hebben, na afgelegde rijproef, zich aangemeld om opgeleid te worden tot militair wielrijder. Dit jaar voor het eerst worden op de Pupillenschool te Nieuwersluis geen nieuwe leerlingen meer toegelaten. De opheffing der school kan togen 1896 worden tegemoet gezien. Heden trad in werking een nieuw tarief voor hot vervoer van bostelgoederen, tot een maximum-gewicht van 100 Kilogram per zending, in rechtstreeksch' verkeertusschen de stations der Nederlandsche spoorwegen. Het nieuwe voorstel dat het bestuur der Nederlandsche Centraal-Spoorweg Maatschap pij heelt ingediend bij de commissie ter be hartiging der belangen van obligation der uitgestelde schuld, komt hierop neer, dat de Maatschappij zal cremeren voor 12 millioen 3 peieents obligation a f250 met rentegenot, ingaande 1 Juli a. s. De obligatiehouders zullen voor hun obligatiën, groot f'235 en ••oor/ion van 3 coupons, een nieuwe obligatie kunnen ontvangen; de conversie isecnvry- willige. De Gasverlichting-Maatschappij te Wnge- ningen heeft zich per adres tot den Raad dier Gemeente gewend, om verlenging van de concessie voor 25 jaren. De directie biedt aan. met Burg. en Weth. een nieuw contract samen to stellen, waarbij zij zicli verbindt, om, zoodra de noodzake lijke uitbreiding van de fabriek en leiding z.il zijn tot stand gebracht, de gemeente op elk verlangd punt te verlichten, tegen den prijs van éen cent per uur en per pit. De plaatselijke commissie van toezicht op bet Lager onderwijs te Hilversum heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld de verorde ning voor de schoolcommissie zoodanig te wyzigen. dat liet. mogelyk wordt aan liet zestal heeren leden van haar college twee vrouwelyke leden toe te voegen. Volgens de Gemeentestem kan Stratum bogen op een wethouder die even min kan lezen als schrijven, Men verzoekt ons aangaande de Wilhelmina- bron nog te melden, dat deze onderneming de verwachtingen verre overtreft. Het geial flesschcn met liet Wilhelminawater bedroeg in het afgeloopen jaar 120(X)0, Er zal nu worden overgegaan tot het aanleggen van buizen ton einde het staalwater naar Haar lem te brengen en daar een Kurhaus op te richten. Het dividend bedroog 5 pet., wat zeer boog is voor oen onderneming die nog pas zóo korten tijd bestaat. De brugwachter Klop. belast met de be waking van de spoorwegbrug over de Waal bij Zaltbommel, bemerkte Dinsdagochtend vijf uur dat de laatste pijler van de brug was opengescheurd. Hy nam onmiddellijk de noo- digc voorzorgsmaatregelen om teverbinderen, datde treinen debrug passeerden ende reizigers van den eereten trein uit 's-Hertogonboscb moesten te voet over do brug en vonden aan de overzijde een trein, waarmede zij do reis konden voortzetten Wat was het gevalBij een der landpij- lers was tusselien liet buitenmetsr-lwerk en den pijler water gedrongen; dat water had zich met de vorst uitgezet en daardoor het buitenmetselwerk naar voren gewerkt, m. a. w. op bovenbedoelden overigens gezonden pijler bevond zich een vrij onschadelijk ge zwel van 60 a 70 centimeter dikte. Ernstige reden tot. bezorgdheid bestaat dus niet en om elf uur konden de treinen reeds weder de brug passeeren. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie over de nieuwe exploi tatie der 1001 Nacht, mei 100 origineele premicloten als geschenk aan 1000 intee- kenaren. Wanneer wij ook al dikwijls onze verbazing te kennen gaven over de belangrijke onder nemingen in bet algemeen of de inderdaad llinke aanbiedingen van de firma Gebr. E. en M. Cohen, om onder het bereik van een ieder degelijke wetenschappelyke, historische of litterarische werken te brengen, tbans kondigt deze firma een onderneming aan, die zeker wel de aandacht van allen verdient, die een mooi werk willen bezitten en daarbij de kans, ja een groote kans zelfs, om rijk te worden. Nietminder toch dan honderd origineele premieloten van groote waarde worden door nen cadeau gegeven aan 1000 inteekenaren op de zoo fraaie volledige uitgave van de Duizend en éen Nacht, waaraan de populaire letterkundige Gorard Keiler eenige jaren zijn beste krachten wijdde on wolk werk thans opnieuw verschijnt in 100 afleveringen ii 25 cent. Notaris Hij ink te Nymegen hoeft zich met het uitloten der premieloten belast, terwijl de stukken zijn gedeponeerd bij de Nymeegsche Bankvereeniging. De reëelo wijze, waarop dit aanbod door de heeren Gebr. Cohen gedaan wordt, zal in den lande ongetwijfeld welkom ontvangen worden. Wordt overal in ons land het Sint Nico- laas-feest gevierd, niet ulzoo te Grouw. Daar viert men het Sint Pietersfeest. De omstan digheid, dat er door verscheidene werk lieden in den laatsten tijd nogal redelijke verdiensten werden gemaakt, heeft, bij de jongste viering er van, tot een opge wekte viering zeer veel bygedragen. Tot 12 uur in den nacht was tot uitstallingen ver gunning verleend, terwijl tot 1 uur de her bergen geopend mochten blijven. Er werd veel op dien avond verloot, behalve by de bakkers, kruidenierswaren, manufacturen, horloges, naaimachines, enz. De commissie van werkverschaffing merkwaardige coincidcntie, waar de bericht gever een oogenblik te voren spreekt van flinke verdiensten maakte gebruik van de gelegenheid om touwen matten aan den man te brengen. De bereidwilligheid om daartoe mee te werken, was groot. Het feit, dat B. en W. van Amsterdam hebben voorgesteld de bestaande Beurs te behouden, illustreert de Arnh. Ct. met het volgende veelzeggend abracadabra Alabama, Abalama, Amalaba, A mabala, Alabama. Men leest in Dc Vaderlander Er is tegenwoordig een ziekelijke nieuws gierigheid onder het publiek naar alle abnor male personen, die zich op den voorgrond dringen. Men denke aan Vaillant en Hovy. Zeer zeker een allerdwaaste drukfout, waai de anarchist Henry bedoeld wordt. LIEFDADIGHEID. De dames van k 1 e e d i n g maken be kend. dat zij eiken DONDERDAG van 2 tot 3 uren aanwezig zullen zijn in bet lokaal Koestraat tot uitreiking van goederen. Zij verzoeken schriftelijke, onderteekende aanvragen mede te geven met opgave aan welk kleedingstuk behoefte is. Zy die er bezwaar in vinden dat de her komst der goederen bekend wordt, kunnen deze laten bezorgen bij mevrouw Tengbergen, Langestraat F o, of by mejuffrouw Tnumann, adres den heer Pieper, Nieuwstraat. Intussehen wordt bet ter beschikking ge stelde gaarne aan huis afgehaald. Kolonel J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, sedert 1888 lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het hoofd kiesdistrict Amersfoort, de mede-ontwerper van het nieuwe Cri mineel wetboek voor het krijgsvolk te lande en van de Kamers van arbeid, is gisteren door de Provinciale Staten van Gelderland met 32 stemmen gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature De Savornin Lobman). Een verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer voor Amersfoort is dus ophanden. In vele bladen doet het gerucht de ronde, dat overste C. F. H. Putman Cramer, com mandant van het 2e bataljon 5e regiment infanterie alhier, den militairen dienst met pensioen zou verlaten. Volgens door ons ingewonnen information is hier dienaangaande volstrekt niets bekend. Kapitein S. O. van der Straaten, van bet 1e regiment veld-artillftrie alhier, is benoemd tot majoor bij het 4e regiment vesting-artil lerie. De 2e luitenant A. L. van Affelen van Saemsfoort, van het 3e regiment veld-artil lerie, thans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, is bevorderd tot 1e luitenant bij het korps. f)e 1e luitenant G. J. A. baron Van Harden- broek van Ampieratol, van het 1e regiment huzaren alhier, heeft aangevraagd om ge durende den tijd van 3 jaar te worden ge detacheerd bij net leger in Oost lndiö. De ongewone drukte van Dinsdagavond, welke echter geen «verstoring dor openbare orde" meebracht, werd veroorzaakt door eenige lotelingen van de lichting 1893. Gisteren gingen zij met groot-verlof naar hunne haardsteden terug. Heden kwamen reeus de miliciens uit Assen van do lichting 1894 bestemd voor het. 5e regiment hier; tot 15 dezer komen achtereenvolgens de recruten bij de korpsen hier in garnizoen aan. Men zegt, dat in den aanstaanden zomer de legerplaats bij Zeist zal worden betrokken door de gebeele 3e divisie infanterie, tot het houden van groote manoeuvres. De 3e divisie bestaat uit het 2e, het 3e en het 6e regiment infanterie, met de daarbij behoorende afdeelingen van andere wapens. Voor de betrekking van Directeur der Hoogere burgerschool alhier hebben zich acht sollicitanten aangemeld. Onze stadgenoot dr. J. M. Croockewit is benoemd tot inwonend assistent in het Binnengasthuis te Amsterdam. Onze stadgenoote mej. W. G. H. Hendriks is geslaagd bij het Dinsdag te Utrecht ge houden examen in de nuttige handwerken. In 1893 zijn in deze gemeente 228 arbeids kaarten uitgereikt. Op 31 December werkten 139 hoofden of bestuurdei-s van fabrieken en werkplaatsen alhier met 244 kinderen van 12 tot 16 jaar en 135 vrouwen. Onuer die kinderen waren 24 jongens en 9 meisjes tusschen 12 en 13 jaar54 jongens, en 17 meisjes tusschen 13 en 14 jaar; 39 jongens en 19 meisjes tusschen 14 en 15 jaar en 60 jongens en 22 meisjes tusschen 15 en 16 jaar. In het winterseizoen 1892/93 had de uit- deeling van spijs aan behoeftigen plaats vau 19 December tot 18 Maart. De inschrijvingen daarvoor leverden, met inbegrip van die van enkele meervermogende mensclienvrienden, elders woonachtig, een bedrag op van 1' 1752.90, tegenover f 1898.80 in het voorgaand seizoen. Dit eenigszins beduidend verschil moet voor een goed deel daaraan worden toegeschreven, dat meer offers gevraagd zijn om ook op an dere wijze tot leoiging van den nood der behoeftigen gedurende den winter inede te werken, maar is toch gedeeltelijk ook het gevolg van overlijden en vertrek van enkele deelnemers, waartegen nieuw verkregen in schrijvingen niet vermochten op te wegen. Over 1892/93 werd overigens nog ontvangen f482.10 van de loge «Jacob van Campen," en van door het bestuur in den loop van het seizoen nog verkochte spijskaartjes f32.10. Het aantal portiën spijs door de instelling vei-strekt, heeft bedragen 22671, met inbe grip van 4821 portiën door voornoemde loge ook in dit seizoen aan behoeftige schoolgaande kinderen uitgedeeld. De gezamenlijke uitgaven hebben bedragen f2316.83. Dinsdag, van 's ochtends 9 tot 's avonds 6 uur, werd in de bovenzaal van «De Keizers kroon" een onderlinge schermwedstrijd ge houden door de onaerofficiei-s schermver- eeniging «Eendracht maakt macht" van het 5e regiment infanterie. De uitslag was als volgt: degen (holland- sclie methode) le prijs sergeant Boersema, 2 prijs sergeant Tiernan: degen (fransche methode) prijs sergeant-majoor Meijer; ge weer le prijs sergeant Ankersmit, 2e prijs sergeant Stoof; korte stok le prijs sergeant Heijlen, 2e prijs sergeant-majoor Ruijssabel le prijs sergeant-majoor Ozinga, 2e prijs sergeant-majoor Ruijs; lange stok le prijs sergeant Petei-s, 2e prij»sergeant Janssen. Na afloop van den wedstrijd bleven de leden en de genoodigden nog langen tijd ge zellig bijeen. De Amersfoortsche Footballelub beeft baar zustervereeniging „Go ahead" te Wageningen uitgedaagd tot het houden van een match, die aanstaanden Zondag zal plaats hebben op het sportterrein achter het hospitaal alhier. Dezer dagen is in de bosschen van «de Treek" een witte vink gevangen, voorzeker een rara avis onder zijn kornuiten. In de eerste dagen wacht hun, die er gebruik van willen maken, wefcr heel wat ontspanning. Lycurgus, de gunstig bekende gymnastiek- en schermvereeniging van onderofficieren van het 5e regiment, wier uitvoering ten vorigen jare zooveel bijval vond, geeft aan staanden Zaterdagavond weder een invitatie partij in Amicitia aan de leden dier Socië teit, aan de donateurs der Vereeniging en aan verdere genoodigden. Aanstaanden Donderdag geeft de heer Van Aken zijn vierde we hopen niet tevens het laatste symphonie-concert, waai* o.a. zich zal doen hóoren mej. Alida Vlieger. Den 27en Maart geeft De Locomotief haar derde uitvoering die, als gewoonlijk van deze vereeniging, weder uitstekend belooft te worden. En 3 April eindelijk wordt hier vanwege de Garantenvereeniging, wier tweede uit voering jongstleden Maandag even goed ge slaagd is als de eei-ste, een opera opgevoerd, door dc* Nederlandsche opera van Amster dam. De keuze van het stuk is nog niet bepaald. Een opera te Amersfoort. Wie heeft dat ooit durven droomen Het bericht in ons vorig nummer omtrent den door den ingenieur Krieger alhier ont worpen locaalspoorweg Gouda—Schoonhoven blijkt thans niet gi heel juist geweest te zijn. De Gemeenteraad van Scboonhoven toch besloot zijn subsidie d fonds perdu voor die lijn niet te brengen op /"30000 (reeds een groot bedrag voor een stadje met 4300 zielen) maar op 60 000. De aanleg van dien spoorweg is door dit royaal besluit dan ook bijzonder waarschijn lijk geworden. Gemengd Nieuws Het vraagstuk der vliegmachines is thans inderdaad opgelost, en wel dopr een Ber lijnsch ingenieur, den heer Otto Lilienthal, wiens proeven om te vliegen met een maclii ne die hij uitgevonden heeft, reeds sedert lang veel aandacht trokken, niet het minst bij technici en in wetenschappelijke kringen, en die nu zijn machine reeds veel vereenvoudigd en verbeterd heeft en bezig is om er, gesteund door een octrooi, een vennootschap voor op te richten, ten einde de machine in den handel te brengen, zoodat wij aan den voor avond staan van een nieuwe luehsport, waar van ieder die beer Lilienthal heeft zien vliegen", erkennen moet, dat zij veelminder gevaarlijk is dan de luchtballonvaart. In het duitsche tijdschrift voor Lucht scheepvaart gaf de uitvinder een beschrijving van zijn vliegmachine. Daar hij het vliegen der vogels als beginsel en geheim van de vliegkunst aannam, maakte hij een toestel van lichtgewelfde draagvleugels en daarmee, ten aanschouwe van honderden menschen, liet hij zich meermalen van hooge punten af en zeilde er vast en zonder gevaar lange afstanden mee door de lucht. Wie hem zag, kon niet anders dan aan een reusachtigen vogel denken. De vleugels, die de heer Lilienthal bezigde, wogen 20 K. G., hij zelf 80 KG.hij moest dus een gewicht van 100 KG. verplaatsen. De uitvinder doet thans, om zijn machine nog meer te vereenvoudigen, proefnemingen in de Rhinowsche bergen. Hij beeft dan de vleugels aan ue armen vastgehecht en met „hangende vleugels" loopt hij een eindweegs, tegen den wind in, bergafwaarts tot op het oogenblik dat hij de vleugels uitslaat en de wind hem draagt. Dan heeft hij slechts de armen te bewegen, om naar verkiezing te dalen of te stijgeu. Nu eens is hij laag bij den grond, straks weer zweeft hij een paar honderd meter hoog, den wind elk oogenblik met goed gevolg pareerendbij miudelsterken wind vliegt hij «pet een snelheid van 5 meter per seconde, welke afstand natuurlijk kan vergroot worden door oefening en armspierkracht. De heer Lilienthal wil nu zijn vliegtoestel, anders geconstueerd, voorzien van een stoom machinetje, dat 20 KG. zou wegen. De vleugels zouden daarmee niet bewogen be hoeven te worden en zou er enkel sprake zijn van luchtzeilvaart, en zelfs dit denkt de uitvinder door den tijd te wijzigen in een luchtroeitoestel. Zeker is hef, dat er thans een eenvoudig toestel bestaat waarmee de menscb, zonder het lot van Icarus te deelen en ook zonder gevaar van den hals te breken, door de lucht en hoog boven landen vliegen kan. Slechte aanduiding. Vele personen, zonder volstrekt ziek te zijn, gevoelen wel dat zij geene goede gezondheid- hebben. Zij weten niet juist wat hun ontbreekt, alhoewel hun algemeene gezondheidstoestand treurig is. De kracht, de werkzaamheid zijn ver dwenen het gemoed is verbitterdmen wordt zenuwachtig en onrustigmen gevoelt hoofdpijnen; 'snachts slaapt men niet; de eetlust is onregelmatig en de spijsverteering slecht; 's morgens hoest men, de tong is beslagen en men heeft een bitteren smaak in den mond. Dit zijn alle kenteekenen van slechten toe stand van het bloed en van lever- en nier ziekten zij zijn de voorboden van ernstiger ziekten, zooals typhus, koortsen, enz., Het is dus volstrekt noodig, wanneer deze kenteekenen zich vertoonende noodige afdoende maatregelen tot verpleging te nemen. Indien deze raad gevolgd ware, welke hevige en langdurige pijnen had men niet kunnen ontgaan Nu zal iedereen zich de vraag stellen, door welke maatregelen men zich tegen deze ge varen kan beschermen. Wy kunnen op deze vraag antwoorden met «Warner's Safe Gure" als het eenig

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2