Stadsnieuws Op last van den Minister van Oorlog is aan de lotelingen der lichting 1894, die dezer dagen by de onbereden korpsen van het lege r zijn ingedeeld en die vóór hun inlijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel reeds eon zekeie mate van geoefendheid hebben verkregen, verlof verleend tot 3 April. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaar overleden de genensionneerde gene- raal-majoor dr. B.J. van Hees, voormalig chef van den geneeskundigen dienstder landmacht. De Raad der gemeente Hilversum heeft Dinsdagmiddag met 9 tegen 6 stemmen het vooistel van 13. on W. aangenomen, om twee dames in de schoolcommissie op te nemen. Onmiddellijk verklaarde de voorzitter ech ter hol besluit, ills in strijd met de bedoe ling van de wet, ter vernietiging te zullen voordragen. Het voornemen bestelt om den vijlden schietwedstrijd der Nederlandsohe Scherp schutters te Utrecht te houden. Men wil. dat de Amsterdamsche politie geheel georganiseerd zal worden en de hoofd commissaris Steenkanip den dienst eerlang zal verlaten. De firma Van Vollenhoven Co. te Amsterdam, wier bieren ook hier ter stede veel aftrek vinden, heeft oen fraaie reclame plaat laten vervaardigen ter aanbeveling van liet welbekende v. Vollenhoven's Stout. Zij stel een oude vrouw en een jong meisje voor, die elkander blijkbaar gelukwenschen met de gunstige resultaten, die bet gebruik van het smakelijke bier teweegbrengt. De uil voering van de plaat doet de ver- vaardigster, de Haarlemsen® firma Emrik en Binger, alle eer aan. Den den Mei zullende Ooster-en Wester- begraafplaatsen te Amsterdam worden ge sloten. Kerst na tien jaren zullen zij, krachtens de Begrafeniswet, mogen worden ontruimd. Het o. i. zonderlinge geval doet zich hierbij voor, dut men niet met zekerheid kan zeg gen of de Westerbegraafplaats in 1800 dan wel in I8(i0 in gebruik werd gesteld. Men kan dan ook niet met juistheid' zeggen hoe veel lijken er begraven liggen. Op de eerste begraaljplaatst liggen er 10/ 000, op de Wester 60 of 700(H). Ken 72-jarig gepensionneerd onderofficier der Marine stal Dinsdagmiddag bij een spek slager in de Molsteeg te Amsterdam onder het oog der vele voorbijgangers een ham. Aan het politiebureau verklaarde de onge lukkige den diefstal te hebben gepleegd, al- leun met 'tdoel om onder dak te komen, daar zijn pensioen niet toereikend was om in zijn dringende levensbehoeften te voor zien en zijn leeftijd hem geen betrekking deed vinden. Is 't niet treurig Maandagavond, omstreeks half acht, brak een hevige brand uil in liet gebouw van de Nieuwe Jiulterdamsche Courant. De vlammen vertoonden zich liet eerst op den zolder van den linkervleugel, waarvan de geheele ver dieping als bergplaats voor oude kranten en versleten letters werd gebruikt. In een oogwenk werd het vuur door den hevigen wind lot een helschen gloed aan geblazen. Het zinken dak smolt en vormde prachtige fonteinen van kleurige vonken, terwijl bet brandende papier door de straat fladderde ais zwermen vun vuurvogels. Drie stoomspuiten en tien handspuiten rukten spoedig aan. De wakkere mannen trachtten den brand t« beperken tot de zolderverdieping. De rechtervleugel, waar de zetterij is gevestigd leed het minst, doch de waterschade was ook daar zeer groot, zoodat liet materiaal on bruikbaar was en het Ochtendblad dan ook, iu verkleind formaat, werd gedrukt op de persen van de Kleine courant voor Rotterdam. Voor dezen enkelen keer echter slechts, want dien/elfden nacht werd iu liet gedeel telijk vernielde gebouw met alle kracht ge weckt, om het in zooverre te herstellen, dat den volgenden dag de arbeid daar op de ge wone wijze zou kunnen hervat wordon. Dit is gelukt en Dinsdag namiddag verscheen de courant weder in liet, gewone formaat en in twee geheele bladen, ofschoon zy geen dak meer boven haar hoofd had. De geljouwen en de inventaris waren, op Beurspolis, tot een bedrag van f280000 bij verschillende maatsr.happyeu verzekerd. Het was Maandag 275 jaur geleden, dat de vesting Jacatra den naam Batavia ontving. In de CrraaJ schapper kwam dezer dagen een annonce voor van de weduwe Barrot- Culot, geboren Borrel, waarin zij zich aanbe veelt met liet oog op de schrijfproef alle verstijfde vingeren vau zeer ontwikkelde rboerkes" die good lezen kunnen, doch 't schrijven vergeten zijn, weer lenig en be kwaam te maken. Valt bier niet te deuken aan een vrij mis plaatste aardigheid? De Gemeenteraad vergaderde Dinsdag middag te half twee. en werd gepresideerd door den Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Tegenwoordig waren 11 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Visser, mr. Hoy- ligers en dr. Groeneboom, zonder kennisge ving baron Vau Hardenbroek. Na de lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering bracht de voor zitter aan de orde liet le punt der agenda: een voorstel van B. en W. met betrekking tot de aanwijzing vau een gedeelte van liet terrein ixle Zandboopen" voor puinplaats. Overeenkomstig dit voorstel werd z. h. o. besloten bet terrein aan den Lieve Vrou- wetoren te bestemmen tot puinplaats, zoo niet meer dan M' te gelijk wordt gestort, en liet terrein aan de Zandboopen als men voor het vervoer van het puin karren of schepen moet bezigen. lederen werkdag ge durende vier uren zal men zich op beide plaatsen kosteloos van puin kunnen ontdoen, onder toezicht nochtans van den daarmee belasten ambtenaar. Om toegang tot liet terrein aan de Zand boopen te hebben, werden B. en W. ge machtigd in onderhandeling te treden met den lieer T. A. M. Ver molen c. s., als huur ders van liet gedeelte waarop de Pctroleura- bewaarplaats staat, over ontbinding van liet huurcontract van 1873 en te verhuren aan bedoelde heeren een kleiner stuk gronds op dat terrein, voor f 1 per jaar en tot 30 Sep tember 1898. Daar enkele leden buiten steming moesten blijven, werd deze zaak in stemming gebracht en met ulgeineene stemmen aangenomen. Alsnu was aan de orde een voorstel van B. en W. tot oninbaar verklaring van een uitgang aan de Vlasakkers. Met algemeene stemmen werd ook dit voorstel aangenomen. In 1880 is liet stuk grond waarbij die uitgang behoort in verschillende perceelon verkocht, zonder dat daarbij gewag werd gemaakt van dien uitganghet is niet uit ie maken wie van de tegenwoordige eige naars aansprakelijk is voor de betaling vau f 11.20. Eveneens werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en VV. om trent in huur uitgegeven gronden aan den Leusderweg. Het eigendomsrecht der Gemeente op die strooken gronds is quaestieus en oen rech terlijke uitspraak voor haar niet gewenscht. Vandaar, dat besloten werd de 138.aan verschuldigde retributiën af te schrijven. Z. li. o. werd daarna besloten tot den verkoop van vijf iepoii bij Monnikendam. Toon door een der jongste stormen een dor iepen is afgebroken, is hij onderzoek ge bleken, dat ook de andere gevaar ople veren. Alsuu kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot benoeming van een commissie van onderzoek naar liet belang voor de Ge meente gulegen in de overneming van de Gasfabriek. Zonder geacht te willen worden, zich vóór de overneming of vóór liet bestendigen der concessie te verklaren, meenden 13. en W., dat liet wenschelijk is, te onderzoeken of. en in hoeverre, het doen eindigen der con cessie niet overneming in eigen beheer in liet belang der Gemeente kan wezen en stelden daarom voor, een commissie uit den Raad te benoemen en deze liet recht te verleenen zich zoo noodig oen deskundige te assumoeren. Iri de commissie werden, op voorstel van B. en W. omdat de Raad de benoeming niet aan zich wensclite te houden, benoemd de heeren: Ooockewit, Bake, Heyligers, De Jong en Zandijk. Alvorens deze commissie echter benoemd werd, zeide de heer Gerritsen dat hij met leedwezen heeft gezien, dat B. en W. niet een jaar vroeger te dezer zake hande lend zijn opgetreden. Niet na 1894, doch 27 Augustus 1894 expireert de concessie. Doordien de tyd nu dringt, zijn de conces sionarissen in gunstiger conditie dan de Ge meente. Hadden B. en W. dit begrepen, ze zouden niet eerst thans een commissie benoemd, doch een voorstel ingediend hebben om óf de fabriek in eigen beheer te nemen, óf een voorstel hebben ingediend om andere maatregelen te treffen, welke zij in het bo- lang dor Gemeente zouden achten. De heer Bake vroeg nog of het de be- loeling was, dat de Commissie aboucheert met de vier consessionarissen ten einde, voor het geval dal de fabriek niet wordt over genomen, te trachten betere bepalingen te Bedingen gedurende de jaren dat de conces sie nog loopen zal. De voorzitter antwoordde den heer Gerritsen, dat. hei Dagelijkscli bestuur zich niet heeft schuldig gemaakt aan niet-behar- tiging van de belangen der Gemeente. Het onderzoek zal bovendien zeer bespoedigd kunnen worden, doordat nog een lijvig dos sier aanwezig is van een commissie die vroeger de zaak van alle kanten bekeken heeft. B. en W. hebben zelf de zaak niet ter hand genomen, omdat zij de behandeling door een raadscommissie beschouwden als den besten weg. De heer Gerritsen volhardde daar tegenover in de meening, dat men volgens de woorden van de concessie, als men 26 Augustus a. s. niet gereed is, nog oen jaar gehouden is aan de concessie, terwijl de voorzitter, zonder in een discussie over de uitlegging van de concessie te willen treden, wat hij niet goed achtte, er op wilde wijzen, dat hij betwijfelde of de opvatting van den heer Gerritsen juist was. Op de vraag van den heer Bake, of de bedoeling van het voorstel is, dat de com missie ook bevoegd zal zyn tot. het aangaan van onderhandelingen met de concessi onarissen, antwoorade de voorzitter, dat B. en W. er geen bezwaar in zien, dat hot man daat der Commisie ook hiertoe wordt uitge breid. Het Kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1894, werd vervolgens vastgesteld op f49 835.04|. Z. h. o. werd besloten conform het voorstel van B. en VV. tot het verleenen van grati ficatiën aan het personeel van de Rijks vcld- wacht en wel aan brigadier I). Ctte tot een bedrag van 1" 15 en aan brigadier-titulair G. Staal van f'10 wegens den steun door hen bij verschillende gelegenheden aan de Ge meentepolitie Veileend. Als achtste punt kwam op de agenda voor een voorstel van B. en W. tot openbare ver huring van de onderswijzerswoning aan de Koestraat. De heer Van der Want wensclite het „openbare verhuring" veranderd te zien in „verhuring bij inschrijving" te meer, wijl de Burgemeester op een vraag des heeren Bake verklaard had, dat het Dagelijksch bestuur meer zou letten op de geschiktheid vau de eventueele huurders, die toezicht op de vroegere schoollokalen moeten houden, dan op de grootte van de door hen te betalen huur. De beslissing over de toewijziug zal worden gelaten aan den Raad. Als laatste punt op de agenda stond de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaus in 1894. Het bureau van stemopneming voor ver kiezingen voor de Tweede Kamer der ötaten- Generaal zal bestaan uit de heeren K. L. 11. van Lanschot Ilubrecht en D. Gerritsendat voor de ProviucialeStateu,tevens plaatsvervan gers voor het bureau der Tweede Kamer, uit de hoereu H. W. A. van den Wall bake en K. L, Visserdat voor de Gemeenteraad tevens plaatsvervangers voor het bureau voor Provinciale Staten, uit de heeren G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstoi en mr. J. G. A. van Zijst, en als hun plaat vervangers de heeren M. VV. F. J. de Jong en F. W. J. 11. Teugbei'gen, terwijl z. h. o. het voorstel van den voorzitter werd goedgekeurd om alle nietbenoeinden aan te wijzen tot plaats vervangers ingeval van ontstentenis. Voor notificatie werden aangenomen de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde Go- lueeiite-reKeniiig dienst. 1893 en Iiet3eaan- vullings-kofiier van den Hoofdelijken omslag diuusl '1893. Een request van de plaatselijke afdeeling van den Algemeen Nederlandschen Typo grafenbond, üoudende verzoek om veran dering te brengen in de tegenwoordige wijze van aanbesteding van drukwerk en tevens om, bij expiratie van het. contract met de lirma L. E. Bosch Zn te Utrecht, de leveriug van de Raadsverslagen op te dragen aan een drukker te Amersloort, werd ver zonden aan B. VV. om praeadvies. Aan het einde der vergadering bekwam de heer Van den Wall Bake verlol'tot het doen van twee vragen. De eerste hield in ol de Minister van Waterstaat reeds geantwoord heeft op hel verzoek van B. en W. om inzage te krijgen van de teekeningen van het nieuwe station, eer de plannen worden vastgesteld. Zij werd door den voorzitter ontkennend beantwoord. Op de tweede vraag: hoe staat het met het Eein-rupport, antwoordde de voorzitter, dat dit zal worden behandeld in de eerst volgende vergadering, welke zeer spoedig zal worden uitgeschreven, wijl daarin zeer urgente zaken moeten behandeld worden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter te 2.20 met de gebruikelijke plicht plegingen de vergadering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal heden avond om 8 uur ten Raad- huize een openbare vergadering houden. ONDERLINGE HULP. Maandag 11. vergaderde liet Bestuur der werklieden-voreeuiging Onderlinge llulp. De voorzitter heette de nieuwe bosmui-s leden dr. A. H. C. van Driel en dr. 11. VV. Schreuder, zooineue den penningmeester jhr. mr. B. W. Th. Sandberg welkom, dankte hen, dat zij zich de op hen uitgebrachte keuze luidden laten welgevallen, en zij hun vrijen tijd dienstbaar wilden maken aan de bevordering der belangen van den werkman. Benoemd werden: tot vice-president de heer J. van Wessutn; tot 2de secretaris de heer 11. van Surksum; tot 2de penning meester de heer J. Nofkens en lot leden der commissie, uitmakende met den voorzitter, den hoer J. C. J. Pels Rijcken, het dagelijksch bestuur: de heeren J. Nefkens en L. van Achterbergh. Uit. de 14 zich aangemeld hebbende solli citanten werd als bode gekozen de heer G. J. van Lent. Bepaald werd, dat reglementen der ver- eeniging zullen worden uitgereikt aan begun stigers en belangstellenden, doch overigens bij de bestuursleden verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van 10 cent, welk i edragbij aanneming als lid zal worden teruggeven. Met ingenomenheid deelde de voorzitter mede, dat velen gehoor hebben gegeven aan de rondgezonden circulaire om toe te treden als begunstiger of belangstellende, doch stelde voor de niet-ingekoinen -biljetten door den bode aan de huizen der ingezetenen te laten ophalen, waartoe besloten werd. Op voorstel van het lid Van Wessum werd vastgesteld, binnenkort alsnog een algemeene bijeenkomst te houden, om de werklieden nader met het doel der vereeniging bekend te maken en daarop toe te lichten wat hun niet duidelijk mocht zijn. Alvorens de vergadering te sluiten, richtte de voorzitter woorden van afscheid tot den heer A. Zonder van, die als bestuurslid aftrad. Ilij zeide hem als oprichter dank voor de goede zorgen aan de vereeniging besteed on betreurde zijn heengaan, doch sprak den wensch uit, Hat bij een eventuoele vacature iu het bestuur, de leden hun keuze op hem mochten vestigen. Meermalen reeds hebben we de aandacht gevestigd op deze voor den werkman zoo hoogst nuttige vereeniging. Wij vertrouwen dan ook, dat op de spoedig te beleggen algemeene bijeenkomst dë werk lieden die nog niet als lid zijn toegetreden allen zullen opkomen en door deelneming aan Onderlinge, hulp, hun loon in tijd van ziekte zullen verzekeren. Majoor S. O. van der Straaten vertrok hedenochtend naar zijn nieuwe garnizoens plaats. De batterij welke hij hier commandeerde was opgesteld bij liet station, waar ook velen bijeen waren om den majoor uitgeleide te doen bij zijn vertrek naar de Hofstad. Tot le luitenant bij liet 5e regiment infan terie is bevorderd de 2e luitenant J. Reyers van hot korps. Luitenant J. A. Westhoff, van het 2e bataljon 5e regiment alhier, is lieden naar Delft vertrokken, waarheen hij op verzoek is overgeplaatst bij liet 4e regiment infan terie. Onze vroegere stadgenoot de -le luitenant A. F. K. Graswinckel is in zyn rang over geplaatst van het 4e regiment infanterie naar liet regiment grenadiers en jagers. Bij de bataljons van bet 5e regiment infan terie hier in garnizoen zullen 4000 paren grijs wollen handschoenen van het nieuwe model in beproeving worden gegeven. Een eenvoudig en ook daarom bij velen hooggeacht man hoopt binnenkort zijn veer tigjarig dienst-jubileum te vieren. De lieer II. Lampers, die sedert 1878hier ter stede godsdienstonderwijzer en kranken- bezoeker is, zal 1. April den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaren het liefdewerk aanvaardde. Bij zijn oefeningen in de Gasthuiskerk, bij zyn cathecisatiën en op de Zondagschool heelt hij voor ieder zijner vele toehoorders een vriei idelij'. woord, een aanmoediging, een wenk. Geen wonder dan pok, dat men zijn feest niet onopgemerkt wii doen voorbijgaan. Het vijfjarig bestem van de muziek ver eeniging Caecilia zal niet, gelijk eerst ge meld word, worden gevierd door een open bare muziekuitvoering op een der stadspleinen, doch door een concert in De Keizerskroon, op Donderdag 29 Maart aanstaande. Met groote ingenomenheid deeleu wij de oprichting hier ter stede mede van een on- derafdeeling flor alia van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. Haar doel is het bevorderen van de liefde voor het aankweeken van bloemen in de woning van den werkman. Daartoe zal de commissie bestaande uit de heeren mr. J. L. baron Nepvou, jhr. mr. B. W. Th. Sand berg en J. Zandijk op 20 en 21 Maart zitting houden in De Arend, terwijl later, tegen betaling van 4 cent per stuk, jonge planten (bij minstens 3 en hoogstens 5 stuks verkrijgbaar) zullen worden uitge geven. Be<bn September zal een tentoonstelling van de inmiddels gekweekte planten worden gehouden, waarbij verschillende prijzen in geld worden uitgereikt. De hoofden der openbare Lagere scholen bobben reeds hun medewerking toegezegd en het hangt nu slechts af van de werk-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2