Stadsnieuws Advertentiên. UITNOODIGING J01&1MIDB1 Den lieer J. van Someren Brand, kolonel- commandant van liet regiment d. d. schutterij te Amsterdam, die oro gezondheidsreden eer vol ontslag heeft aangevraagd is, als bl(jk van erkenning zijner verdiensten door ae oflieieren der bataljons infanterie en artillerie een gouden beker vereerd. Kr is te Rotterdam een nieuw middel uitgedacht om de Drankwet te ontduiken. Rierhuishouders, die gaarne sterkedrank zouden verknopen, omdat deze bij «le be zoekers hunner inrichting een meer gewild artikel is dan bier, missen daartoe de ver gunning. on de politie ziet scherp toe, dat er zonder de behoorlijk verkregen vergun ning geen glas jenever verkocht wordt. Wat doen nu sommige houders van bierhuizen Zy laten zich inschrijven als logementhouder en doen hun bezoekers doorgaan voor logeer gasten. aan wie liet den logementhouder bij de wet vergund is sterkedrank in het klein uit te reiken. De poli!ie heeft reeds verscheidene zulke slimme hierhuishoudei-s ontdekt, maar zij staat tegenover hen machteloos, omdat de wet niet behoorlijk omschrijft, wie onder logementhouders te verstaan zijn. Bij oet Hoog Militair Gerechtshof zijn in 1803 tot onderzoek en goedkeuring inge komen 486 vonnissen. Van de tot onderzoek en goedkeuring ingekomen zaken zijn 58 zaken in appèl be handeld: 4 daarvan zijn bij liet einde van het jaar aanhangig gebleven. Kr is door de veroordeelden zeiven van 34 voiini ;en in appèl gekomen 4 zaken zijn in appèl aanhangig gebleven bij het einde van hel jaar. Kr zijn 97 sententiën door het Hof in hoogcr beroep gewezen. Bij het Hof zijn 13 klachten over opgelegde disciplinaire straiten ingebracht en bij de krijgsraden 13 klachten, 40 van de zeemacht en 3 van de landmacht. Op verzoeken om gratie zyn '142 adviezen uitgebracht: 73 daarvan waren van inlndië veroordeelde militairen. Aan boord van Mr. Ms. schepen in de Koloniën zijn door de zeekrijgsraden 97 von nissen gewezen. Door de benoeming van den heer L. H. F. jiiger lot hoold der chr. school te 1 leteren. bestaat er aan de 5(30scholen met den Bijbel op 't oogcnblik geen vacature als hoold der school, tor wijl do 3 scholen met den Bijbel, die binnen ecu paar maanden zullen geopend worden, reeds van een hoofdonderwijzer voorzien zijn. De gebroeders Zemgano, redacteuren van De Clown, verzoeken ons liet volgende roede te deelen: De groote Internationale Woi-stelwedstrijd om het Kampioenschap van Nederland over 1894, te houden in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is thans definitief vas' resteld op Vrijdag 13 April a. s. De Jury is als volgt samengesteld: C. A, H. Dudok de Wit; Ant. J. AbspoelH. PltimerC. E. Mügle; B. van Schalk; P. C. Adrian; H. C. A. Campagne; dr.D. H. Koet sier; dr. R. J. Th. Meurer; mr. J. Vrolik; A. Greiner en C. Hennv. Bij den Voorzitter der Jury, den heer C. A. A. Dudok de Wit, Keizersgracht 256 te Amsterdam, zullen alle nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Deze tweede worstelwedstrijd belooft den eerste in luister te overtreffen. Dit jaar valt Paschen bijna nog in den winter, op den 25en Maart, hetgeen eei-st weder in de volgende eeuwen plaats zal hebben, namelijk in de jaren 1951, 2U35, 2046, 2057, 2103, 2114, 2125. 2198. enz. Volgens de besluiten van het Concilie van Nicea mag het Paasehfeest op het aller vroegst op den 22sten Maart gevierd worden, wat geschiedt als het den 21 Maart volle maan is en deze dag op Zaterdag valt. Dit had plaats in 1093, 1710, 1818 en zal zich weer herhalen in 1970, 2076 2144. Den 31sten Mei zal het 250 jaar geleden zijn, dat de bedevaarten naar het Maria beeld van Kevelaar begonnen. Dit jubilé zal met buitengewone bedevaar ten worden gevierd. Vervolg binnenland in het Bijvoegsel. KENNISGEVING. Hen jongen te Nieuwvliet, die een porte feuille met f450 aan bankpapier gevonden had en tanden ree lit matigen eigenaar terug gaf. kreeg als belooning voor zijne eerlijk heid 10 centen. Bevordert men op die wijze wel eerlijkheid Fragment uit het verslag van de Raads zitting der gemeente Stratum. Het lid Van Dijk vraagt aan den voorzitter, of het niet beter ware, de werkcommissie op te hellen en haar werkzaamheden op te dragen aan Burgemeester en Wethouders, wijl gebleken is. «lat de leden der commissie niet behandeld hebben iii overeenstemming met hel Dagehjksch bestuur on dat een of ander lid, zonder «le andere leden daarin gekend of geraadpleegd te hebben, orders gaf aan den gemeentearbeider. Op zijn vraag aan den voorzitter, door wien de wekelijksehe bons of betaal briefjes voor den arbeider worden afgegeven, ant woordt «le voorzitter: Door den wethouder V„ dio tevens voor zitter is «Ier commissie van de werken, Het lid Van Dijk bevreemdt het, dat daarmede juist iemand belast wordt, die lezen noch schrijven kan. Het lid Van der Kallen voogt daarbij, dat bedoelde briefjes worden geschreven door «le dienstmeid van den wethouder en onder teekend door den wethouder zeiven. die evenwel niet kan lezen, wat de briefjes inhouden. De wethouder V. antwoordt, dat hij toch «le briefjes teekent en er voor verantwoor delijk is. De voorzitter is het volkomen met den wethouder eens. Het lid Van Dijk blijft het zonderling vinden, dat juist aan het raadslid, dat lezen noch schrijven kan, is opgedragen de af gifte van bons en, in aanmerking genomen «lat er tusschen «le leden geen samenwer king b«'staat, acht hij de commissie over bodig. Op voorstel van den heer Van Hoogstraten wordt mei groote meerderheid van stemmen besloten «Ie commissie op te heffen en de werkzaamheden uitsluitend aan liet Dage- lijksch bestuur op te dragen. Alvorens de vergadering uiteenging, gaf de voorzitter als zijn meening te kennen, «lat hei «resprr»ken«! in «Ieraadsvergaderingen, zooals vroeger. on«ier de leden moest blijven, waarop het li«l Van Dijk antwoordde, «lat zijns inzi' iis v rhandelmguii in openbare vergaderingen ook "erder openbaargemaakt mogen worden. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel -11 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 20. Maart aanstaande, des namiddags te half twee. Amersfoort, den 24 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- t e ni e n t' s li o o 1' d e n, W ij k bezoekers en B e 1 a ii g s t el 1 e n «i e n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 27 Maart 's middags van half viKit tot half vijf uur zitting Jjouden in een «Ier lokalen van het Raadhuis. Zij, «lie op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Op Donderdag, tien 29 Maart 1894, des namiddags uur, zal de Raad der gemeente Amersfoort een vergadering houden, waarin «le punten van behandeling zijn: 1. Rapport der commissie inzake de ver betering van de rivier de Eem. 2. Rekest van de afdeeling Amersfoort der werklieden-vereeniging «Patrimonium," ten aanzien der opname in de bestekken voor gemeente-werken van een minimum loon en maximum werktijd, met advies van Burg. en Wetli. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot uit breiding van het onderwijzend personeel in de vrouwelijke handwerken aan de school 3e soort in de Beekstraat. 4. Benoeming van een Directeur, van een 1 eeraar in do Scheikunde en van eenleeraar in de Natuurkunde aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs en het gymnasium. De officier van gezondheid 2e klasse C. H, ter Laag, van het 3e bataljon 5e regi ment infanterie alhier, is door den generaal- majoor Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aangewezen om te 1 rekenen van 1 Mei a. s., gedurende 3 maanden te worden belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij het garni zoen fe Willemstad. De le luitenant der infanterie C. H. van Rietschoten wordt met ingang van 1 Mei gedurende vijf maanden gedetacheerd van j de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage bij I «le 2e af'leeling van het 4e regiment veld artillerie, hier in garnizoen. Hedenochtend werd de zilveren medaille voor 24 jarigen tri wen dienst op de ge bruikelijke wijze uit.geieikt aan sergeant- majoor J. W. Knsirick, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie alhier. j Aan den sergeant-majoor Van Aken en «le sergeanten Ampcrs, Graansma en Schie- ken'lantz, van het 5e regiment infanterie I alhier, is, wegens beloonden ijver bij het I geven van schoolonderwijs hij hul regiment, I een maand verlof met behoud van soldij I verleend. Gedurende 1893 werden in het Aldegonde- gasthuis 53 patiënten behandeld, terwijl 4258 personen, niet in dat gesticht verpleegd, er geneeskundige behandeling genoten. Er kwamen 4 sterfgevallen voor, terwijl bij het einde des jaars 41 patiënten in het gesticht werden verpleegd. In 4893 zijn hier aan den afslag aange voerd 33 schuiten en 185 partijen visch, welke gezamenlijk werden verkocht voor f5442,45. Den 45en dezer deelden we mede, dat hier ter stede een afdeeling van Floralia werd opgericht; het verheugt ons thans te kunnen berichten, dat ze volkomen geslaagd is en de verwachtingen verre overtrof. Den 20en en 21en toch werd reeds zitdag gehouden en toen meldden zich reeds 425 Eersonen aan, aan wie 500 planten ter kwee- ing werden uitgereikteen ongekend succes. Het voornemen bestaat om Onderlinge Hulp den len April in werking te doen treden. Hoewel Woensdag voor de laatste maal in dit seizoen kosteloos spijs zou verstrekt worden door de Vereenigmg tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen, meldden zich dien dag nog zoo velen aan, dat besloten werd ook Donderdag nog een uitdeeling te doen plaatshebben. Sedert 18 December 4893 werden in het geheel uitgereikt 48 827 portiën tegen 19187 in den vorigen winter. De vereenigiog Kindervoeding verstrekte gedurende 78 dagen een warm middagmaal aan 15 046 leerlingen der openbare Lagere scholen. In het vorig jaar werden 11556 kinderen gespijzigd. Zoo twee Zondagen achtereen zijn toch vervelend en verveling leidt nooit tot iets goeds. Thuis blijven «loet men niet gaarne en op straat loopen? De keuze is hier niet groot. In den avond van tweeden Paasclulag, om half acht, houdt de Chr. Jongelingsvcreeni- ging een bijeenkomst in de Luthersohe kerk, waarbij de Zangvereeniging zich zal doen booren en deheeren Van Bommel en Bolder- dijk als sprekers zullen optreden. Zou 'tzoo kwaad zijn, daar eens heen te gaan? Half éen in den middaghoek Langestraat en Langegracht. Van de oude Visehmarkt komt «le zwaar beladen, mooi geschilderde bierkar van den heer Hamersveldvóór haar uil duwt een jongen een groote hand kar, óok in de richting van de Vai'kensmarkt. De bier-man tracht hem op zij te komen 't is ook zoo druk, de menschen worden- reeds dorstig en voor de beide Paaschdagen moeten nog heel wat bestellingen worden afgeleverd. Haast is hij voorbij toen een schreeuw, een slag en toen een dollen val. Bas, de bekende koetsier van den beer Schimmel, heeft in het helle zonlicht de manoeuvre van den bierwagen niet kunnen zien en is met zijn paard tegen den kar op- geloopen. Het paard steigert en springt over de kar heen, in zijn sprong den deksel niet weinig havenend. De as van den bier wagen knapt gelukkig af en du wagen stort neer, vlak tegen de voorwielen van het leegi rijtuig. Een groote oploop van menschen ieder geeft raad. Doch Bas en de man, «iie den koelen dronk zou brengen, bewaren hun kalmte en zonder dat de strengen worden stukgesneden is liet paard nu links uitgespan nen, wordt het rijtuig achteruit gebracht en de deerlijk gehavende bierkar met vereende krachten overeind getild, van het nu over bodige éene rad ontdaan en, althans gedu rende de Paaschdagen op stal gezet. Een oogenblik nog praten de menschen over hetgeen had kunnen geschiedeneen oud moedertje schudt bedenkelijk het hoofd, een ander vraagt hoe het eigenlijk gebeurd is en na een poosje is de «plaats des onheils" teruggekeerd m haar rustige rust. Donderdagnamiddag ontstond, door onbe kende oorzaak, brand in de arbeiderswoning van G. V. onder de Birkt, die zóo toenam, dat spoedig alles in vlammen was opgegaan. De koe kon nog gered worden. De inboedel was verzekerd. De voorstelling van «Valsche bankbiljetten," welke den 42en moest worden uitgesteld, zal den 29en worden gegeven. Men zie de advertentie in dit nummeren de aanplakbiljetten, Het stuk heeft te Utrecht goed voldaan en de Amsterdamsche bladen noemen het »een kolosaal lachsucces." Dinsdag 3 April wordt in Amicitia alhier de eerste opera-voorstelling gegeven welke immer hier plaats had. Men zie de advertentie in dit nummer. Met vee' genoegen gaven we jl. Maandag avond gehoor aan de beleefde uitnoodiging van de onderolïioiers-sociteit Eensgezindheid óm de lezing bij te wonen welke kapitein H. Th. Chappuis dien avond zou houden voor de leden «lier sociëteit en hun dames. Hij vertelde van een voordreunen uit boek of manuscript is bij hem geen sprake - op de hem eigen gemoedelijke wijze een stukje leven, ten deele in Brabantsch dialect, dat ten titel voerde «liet gezin van den vrachtrijder." De mooie dramatische schoi s lokte een warm applaus, evenals «Tante Kee" (een zeer geestig verhaal van een oude tante, die door liaar jonggetrouwden neef naar Kneipp geelimineenl wordt, doch dezen midden uit de pret van een bal masqué weet te doen verjagen) het talrijk auditorium meermalen in lachen deel uitbarsten. Adjudant Kiepe was wel aller tolk, toen hij den spreker dankte voor het genot hun geschonken. Dinsdagavond zal in de Keizerskroon een bijeenkomst worden gehouden van kiezers van verschillende richting tot voorloopige bespreking van hetgeen te doen staat bij de aanstaande Kamerverkiezing. Een meeting zal later volgen. Op tweeden Paaschdag vertrekken van het Centraalstation hier naar Amsterdam, éen voortrein van trein 239 en éen van trein 245, terwijl van Amsterdam naar hier zullen loopen éen voortrein van trein 238 en éen volgtrein van trein 248, en van Hilversum naar hier éen voortrein van trein 238 en éen volgtrein van 248. In het belang van den vischhandel zal het Rijks-telegraafkantoor met telephoondienst te Spakenburg, tol nadere médedeeling op werk dagen open zijn van 8j tot 10J uur voor- en van li tot 2J en 5 tot 84 uur namiddags CSpoortijd). De regeling van den dienst op Z011- en feestdagen blijft onveranderd. Kascrnhofblüthe. Luitenant: Hoe is de soep? Recruut: Goed. Luitenant: Kan jij niet met twee woorden spreken RecruutHeel goed. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver- zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de eerate helft der maand Maart 4894. 4. J. ReuterAmsterdam. 2. G. Zoel inkZwolle. Briefkaarten. 4. M. HeultAmsterdam. 2. H. Brant's Gravenhage. 3. C. Burghorst Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. LIEF I) A DIG H E 11>. Onder deze rubriek worden, op verzoek van ge noemde vcreeniging, personen aanbevolen die volgens armbezoekers van Liefdadigheid daartoe in de ter men vallen en door tegenspoed buiten werk zijn geraakt. Aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te beko men; liet opgeven der cijfers is voldoende. Timmerman wordt zeer aanbevolen 41 Weduwe vraagt naaiwerk 13 Een oppasser b. z. a. 14 Kookster b. z. a. 46 Timmerman b. z. a. 18 Strijkster b. z. a. 19 Los werkman wordt aanbevolen 20 Naai- en breiwerk wordt gevraagd 21 Werkvrouw b. z. a., alleen Donderdag 22 Koopmeisje voor halve dagen b. z. a. 23 Werkvrouw zeer aanbevolen 24 Werkvrouw b. z. a. 25 Naaister en breister aanbevolen 26 Loopmeisje b. z. a. 27 Schrijfwerk gevraagd 28 Werkvrouw b. z. a. 29 Naaiwerk gezocht 30 Werkvrouw zeer aanbevolen 31 Werkster zeer aanbevolen 32 flï? Men wordt beleefd verzocht Mfc*. «P* ADVERTENTIÊN voorde Amkrs- foortsche Courant bestemd, rechtstreeks aan liet bureau te bezorgen of te werpen in de Brievenbus in de Muurhuizen. tot bijwoning van eene vergadering der CHR. JONGKLINGS-YEREEN1G1NG rPs. 110: 9" met medewerking der Zangvereeniging Looft den Heer" op don 2en PAASCHDAG des avonds te 7.30 in de Luthersohe kerk. Als sprekers zullen optreden de Heeren: J. van BOMMEL van 's Gravenhage en Th. W. BOLDERD1JK. N.B. Voor Begunstigers zulieu plaatsen gereserveerd worden. Entrée Vrij. HET BESTUUR.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2