BIJVOEGSEL Binnenland. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van MAANDAG 26 MAART 1894. Het Weekblad van het Recht spreekt de verwachting uit, dat de invoering der nieuwe Faillisement-wet niet dooi- oe politieke omstandigheden van den dag zal worden vertraagd. Omtrent de inwijding van het Universi teitsgebouw te Utrecht wordt nader gemeld, dat dit zal plaats hebben op 4 April, den dag waarop de wegens 2en Paaschdag uitgestelde viering van den dies natalis der Universiteit is bepaald. Een tweedaagsch feest wordt voorbereid. Den 4en April, 's middags, plechtige inwij ding van het gebouw,'s avonds fakkeloptocht en soiree musicale in de studenten-sociëteit. Den volgenden dag rijpartij door de studenten; 's avonds serenades aan hetüagelijksch bestuur en onderscheiden hoogleeraren. Van ge meentewege hebben geen feesten plaats. In verband met haar vroegere mededeeling, opgenomen in ons nummer van 8 Maart, bericht de Directie van de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij in liquidatie aan belanghebbenden, dat de moeilijkheden welke haar beletten vooralsnog over te gaan tot de voorgenomene uitkeering van het slotbedrag der liquidatie, haar niet behoeven te weer houden, om inmiddels te handelen in over eenstemming met het Arrest van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, waarbij in het hoogste ressort werd uitgemaakt, dat de ver deeling van hetgeen boven het gestorte kapi taal aan aandeelhouders ten goede komt, be hoort te geschieden in verhouding van het gestorte bedrag, en mitsdien uit te keeren aan houders van volgestorte aandeelen de vier gulden op elk aandeel, welke bij de voor- loopige uitkeering daarop werden ingehouden. Óm tot deze uitkeering te kunnen overgaau, is het noodig dat de volgestorte aandeelen waarop f280 werd afbetaald, ter tweede afstempeling gedurende hoogstens vier dagen op nieuw bij de Associatie-Cassa te Amster dam worden gedeponeerd, met formulier nummer lijsten en dat zoowel de nummer- lijsten als de quitantiën een handteekening moeten dragen van bekende personen. De aandeelen worden ook na deze tweede afstem peling weder teruggegeven, en behouden uaarna alleenlijk nog recht op zoodanig ge deelte van het saldo dat de liquidatie-rekening dei- Maatschappij voor aandeelhouders moge overlaten, als hun in evenredigheid van het gestorte kapitaal blijke toe te komen; welk gedeelte alsdan, tegen intrekking der aan deelen, aan den toonder daarvan betaalbaar zijn zal. Voor aandeelhouders welke tot dusverre nog in gebreke bleven over de eerste voor- loopige uitkeering te beschikken, blijven daar voor de bepalingen van kracht, welke zijn vervat in de door de Directie in October 1890 gedane aankondiging. Indien er medewerking is van de zijde der Militaire wielrijders, zal er op 28 April een estafette-rit gehouden worden van Maas tricht naar 's-Gravenhage (afstand nl. m. 250 K. M.) te rijden in eens of over gedeeltelijke afstanden van 50 K. M. Het is vreemd, dat eventueele kosten voor rekening van de deelnemers komen. Het meerendeel hunner verzuimt immers reeds drie dagen in zijn ambtsbezigheden, en daar aan moet het wel werden toegeschreven, dat er slechts drie deelnemers zijn voorden ge- heelen afstand en zeven voor de postritten. De marechaussee te Nijmegen heeft ge arresteerd den aldaar verblijfhoudenden Th. Konrad, ex-advocaat uit Breslau, tegen wiens internationalen zwendel onder fraai klinkende firmanamen, wij in een vorig nummer, op gezag van het Clever Krmblatt waarschuwden. Deze dagen onving een Rotterdammer een aangeteekenden brief, uit Franeker verzonden, waarin een valsch bankbiljet van f 100. Ook te Steenbergen is een valsch bank biljet ontvangen. De valsehe biljetten schijnen dus nu reeds in de kleine, plaatsen aan den man gebracht te worden. Uit de metamorphose van den Parkschouw burg te Amsterdam, in specialiteitentheater tegen half' Mei) volgt, dat de Nederlandsche )pera er niet meer zal optreden. Het Paleis voor Volksvlijt zal de Opera voortaan her bergen, terwijl plannen bestaan om de tegen woordige schouwburgzaal af te breken en te vervangen door een nieuwe. Te Wilbelminadorp (by Goes) bestaat in de politieverordening een bepaling, dat nie mand zich op staat vertoonen mag, ronkende uit een pijp zonder dop. Zelfs zij, die door de haven varen, welke door het dorp loopt, worden aangemaand, het rooken uit zoo danig instrument na te laten. Deze bepaling schijnt te dagteekenen uit den tijd van Karei Den Groote, toen al'e buizen nog van hout en met stroo gedekt waren, doch toen er van Wilbelminadorp nog niet veel meer bestond dan een groote waterplas. Terwijl men in Zeeland vroeger bij open bare verkoopingen de gewoonte had, om den bezoekers een «hartsterking" cadeau te doen, bij wijze van lokmiddel en tot het verkrijgen van goede prijzen, worden tegenwoordig de zitplaatsen bij zoo'n gelegenheid verhuurd, wat vooral voor vrouwelijke kijkers en koo- pers,die hiervan wat dikwijls gebruik maken, niet tot de aangenaamheden behoort. Zoo bracht zulk een verhuring, in een der laatste dagen te Goes in practijk gebracht, het sommetje van vijf gulden op, welk bedrag werd afgestaan, aan de «werlcschalfing" De Asser Cl. schrijft: Vroeger vestigden zich wel honderd Duitschers in Nederland, tegen dat éen Nederlander in Duitschland ging wonen. De Patentwet, die hier het gilde- wezen al in 1800 verving, zal daartoe het hare hebben bijgedragen. Thans ziet men den trek in omgekeerde richting, in 't zuiden van Drente althans. Eerst begonnen tijdens het graven der Pruisische kanalen, duurt de verhuizing voort en gaan niet alleen vrij gezellen zich in Pruisen als boerenknecht verhuren, tegen zeer hooge loonen, maar geheele gezinnen trekken op naar het land van waar vroeger de gresmaaiere kwamen. Het gebouw Seinpost te Scheveningen met inventaris wordt aanstaanden Vrijdug in het Venduhuis der notarissen te 's-Gravenhage publiek verkocht. Het eerste bouillon-Du val is Zaterdag te Amsterdam geopend. De Amsterdamsche Courant bevat een waarschuwing voor hen, die zich zouden laten verleiden door de volgende advertentie, welke in de laatste paar dagen in dagbladen voor komt. »GeldDisponibel ad 5 procent en zeker heidstelling. Discretie verzekerd. Brieven franco letter P. P., no. 211, aan bedoeld blad." Hij van wien «Ie advertentie afkomstig is, verlangt van diegenen, welke zich tot hem wenden onder bedriegli jke voorwendsels 1 pet. vooruit en het bedrag van een paar zogels. Hij geeft een kwitantie af, geteekend G. N. Meijer en laat daarna niets meer van zich hooren. Hebben in 1893 de appelboomen een on gekend overvloedigen oogst opgeleverd, naar het zich laten aanzien zullen er dit jaar buitengewoon veel peren zijn. De knoppen beginnen in vele boomgaarden elkander reeds aan de hoornen te verdringen. Gelukkig werkt het weder «ie bloesemvorming tot heden niet in de hand, zoodat alle knoppen nog goed gesloten zijn en langzaam gehar worden tegen de vorst, die nog komen kan. Toen, na de hangen Franschen tijd, in 1813 weer het «Oranje boven!" klonk en de Franschen, op de nadering «Ier Kozakken, ook Polsbroek verlieten, was men in deze andere stille gemeente uitgelaten van vreugde. Had men daar eertijds een Vrijheidsboom zien planten, nujuichttemenomeen «Oranjeboom" en het geestdriftige volk vroeg zelfs om oen eerepoort, om den Vorst te huldigen, die na jarenlange ballingschap weer het erf zijner vaderen betreden had. Een reusachtig ge timmerte verrees onder de kunstvaardige han den van den dorpstim mermaneen bekwaam schilder sierde het met oranjetakken, pen seelde het flink uitgevoerde Nederlantlsche wapen met levendige kleuren en schonk aan de forsche leeuwen, die het wapen hielden, fierheid en kracht. Op eiken hoek stond een gewiekte bode, die een bazuin hield, om het uit te roepen dat de vrijheid herhoren, «lat alle veeten vergeten, dat alle leed gele- «len was. In kunstig gepenseelde letters prijkte aan den boog: «Leve Neerlands Souverein I" Aan den eenen kant van het dwarshout, dat de beide pilasters verbond: »De nacht van ramp verdween, hoe lieflijk daalt de morgen, Vorst Willem zal ons vreè en welvaart wei bezorgen," aan den anderen kantdeschoone belofte: «Wij bieden hart en hand Aan God, Oranje en Vaderland." Alsof Oranje ook in deze nederige gemeente zijne «blijde inkomste" dacht te vieren, bleef de poort, te zijner eere opgericht, weken aaneen staan, om eindelijk te verhuizen naar de kerk «Ier Hervormden, wiuir ze langer dan eene halve eeuw in volle grootte stond opgericht. Eindelijk, nu omtrent 20 jaar geleden, raakte het mot haar glorie gedaanze werd weggeborgen op den zolder van het Raadhuis, waar haar vroegere luister in het somber half duister smadelijk onder ging. Verleden week echter, Leen hulde aan twee bruidsparen werd gebracht, werd het historisch gedenkstuk welwillend in bruik leen afgestaan en de eerepoort voor enkele uren in eere hersteld. Gezuiverd van stof, versierd met opschriften, gehuld in vlaggen, groen en bloemen, wekte haar aanblik nog geestdrift in de harten van hen die haar zagen en haar historie kenden, en ware het geen nacht geweest, zeker hadde plechtig en schoon een vaderluudsch lied geklonken onder haar hoog. Den volgenden dag zag de poort een langen stoet van vroolyke bruilofstgasten, doch 's avonds een door regen en wind mislukte illuminatie, om den volgenden dag weer, v»or wie weel hoe lang, te wonlen begraven onder het stof der ver getelheid op den zolder. Gemengd Nieuws. Volgens het Duitsche «archief voor spnor- wegverkeei"" hadden bij het begin van 1892 alle spoorlijnen der aarde een gezamenlijke lengte van 635023 K. M. Hiervan heeft Amerika er 341 398, Europa 227 995, Azië 35 396, Australië 19 743 en Afrika 10496 K. M. In Europa heeft Duitschland het grootste aantal spoorlynen n.l. 43 424 K. M.hierop volgen I- rankrijk met 37 071, Groot-Britannie en lerlund met 32 487, Rusland met 31071, OosteurUk-Hongarije met 28 066, Italië met 13186. Spanje met 10 131,/weden met 8279, België met 5307, Zwitserland met 3279, Nederland met 3179, Kumenië met 2543, Portugal met 2293, Denemarken met 2008, Turkije met 1769, Noorwegen met 1562, Griekeland met 915 en Servië met 540 K. M. Ik geloof waarlyk zoo wordt geschre ven «lat de Belgische majoor Waclput het nu eens zal geraden hebben en 1894 op het punt staat, ons te verrassen met een vroeg voorjaar. De vruchtboomen tenminste staan er flink bij»'t is éen blom, al blom", zegt de tuinman, en als de vorst... maar't is Lentemaand. Spreek maar niet eens van nachtvorsten, dagvoreten kunnen nog wel ko men. 't Is maar te hopen, «lat beide weg blijven; want de eenjarige «jongens", gelijk «le boer zijn jong vee betitelt, huppelen, neen, «lat is 't rechte woor«l nu niet, maar toch, loopen in «le wei. Zij zijn niet lang in winter kwartier geweest: met Nieuwjaar liepen ze nog buiten en vóór medio Maart vergastten ;:ij zich weer aan «le jonge sprietjes. Of ze hun buikje al «lik kunnen etenAch, ze hebben al «len tyd; dug en nacht duren nog altij«l vier en twintig uren en «le zorgen voor een huishouiien kennen zij niet. Moeder Na tuur zui wel, als stewls, van haar rfykdora mededeelen. En over drie, hoogstens vier weken de melkbeesten naar buiten! Hola. «lat hebt ge niet in uw hand. 't Is ook waar: maar by den boer raakt het hooi knap op. Als "t nog lang duurde, werd schraalhans w at 't hooi be treft, op stal keukenmeester. En daarom, Voorjaar met kracht vooruit, oj>lat wij spo«.*«lig van de eerste gresboter genieten, want «ingelegen" boter' is toch geen versche en hooibotcr smaakt niet naar madeliefjes. Voor iedereen belangrijke kwestiën. Lij«lt gij «iikwyls aan slechte spijsvertering, maagpijnen, windachtighei«i en hoofdpijnen J Zoo ja, neemt dan «Warner's Safe Gure" daar «iit middel altoos deze kenteekenen doet verdwijnen. Gevoelt gij pijnen in de rechterzijde, onder de schouderplaten, bitteren en olie- aclitigen smaak in cien mond Hebt gii een besmette tong, zwarte punten voor de oogen, «luizelingen, braaklust.' Dit zijn zekere bewijzen eener ongesteldheid. lil «lit geval moet gij «Warner's Safe Cure" nemen, daar «lit middel de lever kreclitig versterkt en een zeker middel is tegen «leze stoornissen. Hebt gij zinkingpijnen, zwelling der ge- wrichtsverbimlingen, een bekeruï gevolg van bloedonzuiverheid. Dan moet gij War ner's Safe Cure" gebruiken, het eenig wer kend geneesmiddel waarbij «luizende personen in alle landen baat hebben gevonden. Lij.lt gij aan slaaplust s daags en aan rusteloosheid nachts? aan gevoel van brand, aan ien in de nieren? is het oppervel warm en droog, de ademhaling kort en komen er pijnen in de rug voor? eetlust-verlies en krui! tverlies, vermagering bezinksels in het water eene opzwelling «Ier spieren of van het lichaam Wanneer het zoo is, dan zijn do belang rijke organen, de nieren, ziek. Verlies geen tyd. Koop en gebruikt «iagclijks Warner's Safe Cure, een onfeilbaar middel tegen «leze ziekten zooals uit «luizenden getuigschriften blijkt. Te koop bijA. L. Saut en Co., generaal agenten, Den Haag. Men mag al «lan niet bijgeloovig wezen, of te verlicht om aan voorspellingen te ge loven, doch het volgende is zeer zeker hoogst opmerkelijk. Op een goeden dag ontmoetten een onder officier der marine en oen jong luitenant der artillerie, te Tenerilïe op weg naar Nieuw Caledonie, onderweg een ouden neger, die aanbood hun «le toekomst te voorspellen. Dat is juist iets, wat we hebben moeten, zeide de jonge onderofficier der marine. Zeg. mij eens, wanneer ik generaal zul zjjn. De oude neger streek met de twee ringen die hy aan zyn arm droeg over een hoopjtM zand, dat vóór hem lag, zoodat «le oppervlakte 1 gelijk wenfdaarna wierp hij «le ringen paar malen in de hoogte zoodat zy ned vielen op het zand en daarin hun indruk achterlieten, inden vorm van elkaar snyde cirkels. Gy, zeiile de neger, zult promotie mak maar ge zult niet in uw vaderland terugkeer want men zal u een steen tegen het voor hoofd werpen. De steen zal harder zijn dan uw voorhoof.!. En dan I)at is alles Nu mijn beurt, zeiile «le an«ler. De neger herhaalde zijn toer. Hytia dolfen toon, zeide hy daarna tot den jon luitenant: Ge zult veel landen zien; ge ZI|NL woestyn doortrekken en «le woestijn zar behouden Die jonge onderofficier wag Rochelle. In maand November, volgen»le op «ie zonderlin voorspelling van den ouden waarzegge werd hij m Niouw-Caledonie gedooil d een steen, die hem door een wederspannig banneling tegen het voorhoofd werd worpen. De ander was de latere kolonel Bonnier die «lezer «lagen op zoo treurige wijze by Tomboucto, midilen in «le zan«lwoestyn, om het leven kwum. De 92-jarige vrijheidsheld Kossuth is niet moer. Na evu langdurig lyden is hij Dinsdag tv Turin ontslapen, ver van r.ijn geboorteland en zonder tuige te lijn geweest van hel schitterend eerbetoon dat zijn vrienden hem hadden toegedacht. I jij os Kossuth wenl 18 September 1802 le Monok in hst «liatrict Zempliti geboren uit een arm, «'Vjjk ge-l.ielil. Hij studeerde aan de H<logesehool te Po»tl» in de rechten, werd in 1631 vertegenwoordiger van ven magnaat in den Itijksdag on redigeerde «le Latui- tagneitung. Daar hij «leze, ondank» het verbod van regeering, toch liet uitkomen, werd hjj tot ««en vesting straf van vier jaren veroordeeld, welke hy in «le vesting Mtiukucs onderging. De uruncstic van 1840 Üat Item de vryheid weder; hy nam de leiding van e Pratt Hirlap op zich en viel daarin het Uof en ifjn aanhang met onbesuisde heftigheid aan. Ken geschil met de uitgevers deed hem ui 1841 altreden. De stad Pesth koos Kossuth tot afgevaardigde in den Rijksdag, welke in 1847 bijeenkomen zou en hier bebeenchte hjj, al» leider dor oppositiepartij, weldra de geheele vergadering. Do gematigheid en «1e waardigheid, waarmede hy «lestijd» voor de ge lijkstelling der nationaliteiten, voor de maucipatie der niet-Christenvn. voor do verminden «Ier lasten, welke op do hoeren drukten, en tegen de voor rechten van adel en geestelijkheid streed, maakten hem algemeen bomind en geacht, zelfs bij zijn te genstander-. Na de Fvl'ruari-rovolutic vun 1848 wist hij van keizer Ferdinand van Oostenrijk do Instelling van een zelfstandig, verantwoordelijk Hon gaarse h ministerie te verkrijgen, waarvan hjj zelf als Minister van Financiën de ziel wao. Dit ministerie werd nog hetzelfde jaar door een ander vervangen, maar Kossuth hield feitelijk «le teugels van het be wind in handen en spoedig werd hjj tot dictator uitgeroepen. Ter verwezenlijking van zijn lievelings denkbeeld onafhankelijkheid van Hongarye richtte hij oen Hongaarsch leger op eu spoorde hjj liet volk aan tot opstand tegen Oostenrijk. Door «jjii besluiteloosheid verzuimde hy echter op het juiste oogenblik («ic belegering van Weetien door Wiudlschgritz in 1846) handelend op te treden en een poging te wagon tot ontzet «Ier hoofdstad, waar de revolutie roeds de overhand had gekregen. Hot baatte niet of hij 14 April 1849, na deu roemrijken voorjoarsveldtouht tegen Oostenrijk, Hongarye onaf hankelijk en het huis Habsburg van deu troon ver vullen verklaarde; het was te laat en do tweedracht ouder de leiders der Hongaar-che bcwegu.,; Kossuth on (Jörgei verhaastte slechts de onver mijdelijke nederlaag «lor Hongaareche zaak. Nu de nederlaag bij Tcmesvar noodzaakte Görgel Kossuth in een krijgsraad, welke 11 Augusttus te Arad werd gehouden, hem de dictatoriale macht af te staan, en «ia groote patriot vluchtte over de Turksche grens met het doel naar Engeland te outkomen. Hy werd echter herkend «;n gevangen genomen. Voor den drang van Amerika eu Frankrijk zwichtend, liet de Porte hem vrjj en in September 1851 scheepte hy zich in naar N oord-A mort ka terwijl hjj eenige dagen later te Pesth in beeld werd terecht gesteld. In 1859. tijdens den oorlog in Opper Italië, pnogdo hjj nogmaals in Hongarije een opstand te verwekken het plan mislukte evenwel, en sedertdien tijd heeft men weinig meer van hem gehoord. De amnestie, afgekondigd bij gelegenheid van Je kroning van Frans Jozef tot Koning van Hongarye, «lelde hom in staat, in zijn vaderland terug te ked .n. Twee malen word uij in den Rijksdag gekozen, maar hjj bedankte, aangezien hij .-r niet toe besluiten kon. den eed van trouw tutu «ie bestaande grondwet af te leggen. Zijn laatste levensjaren sleet hjj te Turjjn, waar hjj zijn „Herinneringen uit mijn emigratie" uitgaf, die vele bijzonderheden bevatten. Het Hongaarsohc parlement nam in «le notulen zijner zitting de uitdrukking van zjjn rouwbetoon op. De kosten der begrafenis en van net monument, dat opgericht zal worden ter «"-re van den grooten patriot, zullen Worden gedi-kt door een openba; inteekening, waartoe Hongoarsche vereeulgingcn het initiatief zullen nemen. Zelf* dp staatskundige tegenstanders van K«»*uth, blijven niet achterwege in hun rouwbetoon wegens het overlijden van den grooten patriot. Perry's fabriek te Birmingham werkt thans met 1690 personen, die dagelijks 10 000 gros fiennen, dat is by na IV» millioen stuks, af- everen. Als men bedenkt, dat in 1828 voor «ten, nog gebrekkige, saaien pen f 1.50 weitl betaald, en dat thans niet meer wordt gevr.vagd voor een geheel gros pennen, «lie voor het al meer in zwang komend steilschrift zijn bestemd en by de fabricage bijzondere zorg vereischen, maar ook duurzamer zyn, «lan begrijpt men boe groot ook in dezen tak van nijverheid «le vooruitgang is geweest. Snelpersdruk van de firma A. II. van Cleeff.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 5